Korfballers prediken de revolutie Arie Stehouwer steekt zijn nek uit Een onvergetelijk afscheid SPORT £etdóc Gou/uwt MAANDAG 26 JUNI 1989 PAGI10I TYCTVT TJA A TriT3_n_ Ho. 3ft7 minton cr>oolHo 1 SfiO WoroIH Tn 7nwol IMow Vnrb- ppn vrioriH van 7i'in vaHor Hio l-Tamaac lfwam in Ho oovanoo. rnmnloto pnllpptio ia77nlaton t-> Ril( DEN HAAG Een Rolls Royce Silver Spirit van zijn ploeggenoten, een tennisbaan met verlich ting voor zijn huis op Ha waii van zijn werkgever. Het waren twee van de vele spectaculaire ca deaus bij het vertrek van basketbalvedette Kareem Abdul-Jabbar (42). 'Een unieke profcarrière van twintig jaar was voltooid, maar krijgt misschien nog een ver volg, gezien de interesse van Italiaanse clubs. In die twintig jaar brak de 2,18 meter lange Jabbar alle records. Hij scoor de' 38.387 punten, speelde 1560 wedstrijden, stond 55.446 mi nuten in het veld, nam 28.301 schotpogingen waarvan er 15.832 slaagden, blokte 3189 schoten en maakte 4665 per soonlijke fouten. Twintig jaar NBA met tien finales waarvan zes met een titel. Zes keer uit geroepen tot waardevolste speler, achttien keer gekozen in het NBA-All Star team. Kareem Abdul-Jabbar werd op 16 april 1947 als Lew Alcin- dor, enig kind van katholieke ouders, geboren in Harlem, New York. Hij was de langste baby, die ooit ter wereld kwam in het betreffende zie kenhuis. Basketbal werd zijn wereld. In zowel New York als later in Los Angeles had hij veel te verduren vanwege het racisme. Zijn vader, een jazz muzikant, kreeg geen kans in een band te spelen, omdat hij zwart was. In Los Angeles maakte hij vele misstanden mee. Het verbitterde de intro verte center en hij werd aan hanger van de extreme Black Panthers. Moslim In 1968 weigerde hij voor de nationale ploeg te spelen op de Olympische Spelen in Mexico. Het besluit veranderde zijn le ven radicaal. Hij kwam in aanraking met Ernest McGee. een vriend van zijn vader die moslim geworden was en zijn naam gewijzigd had in Hamaas Abdul Khaalis. Hamaas ont sluierde de geheimen van de Islam en in 1971 besloot L,ew Alcindor voortaan door het le ven te gaan als Kareem Ab dul-Jabbar: edelmoedige, machtige dienaar van Allah. Hij trouwde met Janice Brown, die haar naam wijzig de in Habiba, maakte een pel grimage naar Mekka, leerde Arabisch aan de Harvard-uni- versiteit en liet zijn studie En gels varen voor de geschiede nis van India, het Midden- Oosten, China en Afrika. Tra gedies bleven Jabbar niet be spaard. Zijn huwelijk strandde, Hamaas kwam in de gevange nis nadat hij als reactie op de moord op zijn vrouw en vier kinderen een aantal mensen in gijzeling had genomen. Op 18 oktober 1969 debuteerde Jabbar bij de profs, voor de Milwaukee Bucks. In '75 werd hij met Wesley geruild tegen Smith, Winters, Meyers en Bridgem&nn van de Los Ange les Lakers. Jabbar zou met de Lakers nog vijf keer de natio nale titel veroveren. Privé ging het hem andermaal niet voor de wind. Zijn kapitale villa in Bel Air brandde ge heel af waarbij hij zijn verza meling oosterse tapijten, vier onvervangbare middeleeuwse exemplaren van de Koran, zijn complete collectie jazzplaten en al zijn basketbaltrofeëen verloor. Onvergetelijk Het laatste seizoen werd voor hem onvergetelijk. Alle NBA- clubs namen in hun thuiswed strijden in grandioze stijl af scheid van de beste speler al ler tijden. Met staande ovaties in uitverkochte stadions en passende geschenken. In zijn geboortestad (the Big Apple) gaven de Knicks een door ju welierszaak Tiffany vervaar digde massief zilveren appel en ingelijste shirts van zijn highschool, universiteit en twee profclubs. In Indianapolis kwamen de Pacers, de club van Rik met een dwarsfluit, eej foon en een zelfporl Milwaukee Bucks gavl* voormalige vedette een) Davidson, in Cleveland- hij een Ashfar Perziscf en een set Conga-tromn Salt Lake City werd sheriff, kreeg een buks en een complete uitrusting van leer. In de toekomst wil meer tijd besteden vier dochters en een vendien wil hij meer g^ teren. Hij speelde al f film, de komedie Flying Voor het geld hoeft doen. Zijn schat op MONOVORM MOET JEUGD ENTHOUSIAST MAKEN ZUTPHEN De korf ballers staan aan de vooravond van een ware revolutie als ook maar de helft van de wensen die tijdens een hearing van de afdeling Gelderland onlangs in de propvolle zaal van de Zutphense Hanzehof werden inge- slingerd, wordt ingewil- ligd. In bondscoach Ben Crum moeten de voor elke vernieu wing huiverende vereni gingsbestuurders een reïcar- nant van Domela Nieuwen- huis hebben gezien, toen hij een totale metamorfose van de korfbalsport niet alleen voorspelde, maar zelfs eiste. Om maar te zwijgen over het enthousiasme van de hervor mers voor een wilde competi tie. Als uitdagend antwoord op het verbod van het afde lingsbestuur om in competi tieverband monokorfbal een open balspel dat opval lende gelijkenissen vertoont met het basketbal - voor de jongste jeugd tot twaalf jaar, de pupillen, in te voeren. Regisseur en tevens gere nommeerd lid van Oost Arn hem Jaap van Dijk oogstte enthousiast bijval voor een professionele video-presenta tie over monokorfbal. „Ik spreek liever over éénvak- korfbal, aldus van Dijk, die tot voor kort heilig geloofde in het afgebakende vakken- spel, maar na zijn ervaringen met het enthousiasme van de jongste korfbaljeugd onmid dellijk in de armen viel van de voorstanders voor invoe ring van monokorfbal. „Dit is de toekomst voor onze sport", orakelde Van Dijk. „Vier tegen vier: vier meisjes - vier jongens - en kijk eens wat een beleving en wat een doelkansen. Daar moeten we met pupillen snel in competi- tevervand mee beginnen". Om direct van Henk Wel- mers, de voorzitter van de af deling Gelderland van het korfbalverbond, de kous op de kop te krijgen. Hét hoog ste Gelderse college denkt daar wat anders over. Niks geen monokorfbal, gewoon tweevakkenkorfbal voor de pupillen. Maar in de wandel gangen boekte Van Dijk meer succes. „Er zijn al heel wat verenigingen, die door de week met éénvak-korfbal willen beginnen. We zullen zien". Fusie basketbal Bondscoach Ben Crum nam in een sterk, met feiten en cijfers onderbouwd verhaal een voorschot op de nabije toekomst.. „In de jaren ne gentig fuseren we met de basketbalbond. Spelen we buiten op een kunstgrasveld je van geringe afmetingen, bestaat het middenvak al lang niet meer en geeft de jeugd zich over aan mono korfbal". En hij schroomde niet om met scherp te schieten. „De ontwikkelingen zijn drama tisch. Ledenverlies in de jeugdsector. En amateurs aan het roer, die het tij niet kun nen keren. Erger, in de paar vrije uurtjes de grote proble men waarmee de korfbal sport worstelt, denken op te lossen. Dat werkt niet meer en dat kan niet langer. Ik eis een professionele structuur aan de top, van het korfbal- verbond, mensen met kennis van zaken, die het produkt korfbal kunnen kneden en verkopen, alert weten in te springen op wat de markt biedt en vraagt". Crum hield als vanouds het tempo erin. „Er moet een topsportliga komen. Alleen professionals met verstand van zaken moeten de dienst uitmaken. Mensen die begrij pen dat korfbal een heuse topsport is. Er er moet een beter organisatie van het re- creantengebeuren komen. Net zo belangrijk. Maar wel gescheiden". Budgetfinanciering De bevlogen bondscoach, die in de jaren zeventig de basis legde voor een nieuwe, ei gentijdse aanpak van de technische opleidingen, pleit te verder voor een krachtda dige aanpak om korfbal weer op de scholen terug te bren gen. Monokorfbal wel te ver staan. Crum, tevens oefen meester van hoofdklasser DKOD uit Heelsum, gokt op nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs, de eigen bud getfinanciering. Waardoor het 'veroveren van zieltjes een hoog plaatsje op de prio riteitenlijstje van elke school krijgt. Hoe meer kinderen, hoe meer geld. En een om vangrijk sportpakket op een school kan voor ouders en kroost wel eens van doorslag gevende betekenis zijn om een in de sportsector actieve school uit te kiezen. „Korfbal mag in dat pakket niet ont breken", sprak Crum z'n ge hoor toe. „Dat is van levens belang". Veldkorfbal hoeft van Crum niet te verdwijnen, maar hij smeekte naast het publici- teitsvriendelijke zaalkorfbal om een kleinere veldcompe- titie in de hoofdklasse - vier groepen van vier ploegen - en dan een hergroepering van de sterkste en zwakste teams. En dat op een moment dat het korfbalverbond, de veld competitie voor de top met kruisfinales weer een stukje langer heeft gemaakt. Over fusies had Crum ook zo zijn eigen mening. „We moeten de concurrentie in stand houden. Als clubs er echt slecht voor staan, moet je samengaan overwegen. In ieder geval moet je ervoor zorgen dat in een grote plaats door tenminste een club zo hoog mogelijk wordt ge speeld. Als trekker van de sport". Vertegenwoordigers van afdeling Nood prentte Gelderse korfbalnotabel^ aan het slot van avond succes de noodzaak van geboorte van midweekkoij bal voor boven-dertigers In twee vakken zonder mil1 denvak. „Een doorslaafl succes. Oud-leden keren rug. We gaan er mee docf We bevelen midweekkorfl van harte aan". APELDOORN Arie Stehouwer naar De Graaf schap, dat bericht verraste de complete voetbalwe reld. Stehouwer stond im mers te boek als een uit gerangeerde trainer, was al drie jaar lid van het werkloze gilde van oefen- meesters en solliciteerde allang niet meer naar een plek in de betaalde sector. Dat De Graafschap in hem de ideale opvolger van de door Feyenoord weggeplukte Pim Verbeek zag, verbaasde zelfs Arie Stehouwer zelf. De in middels 49-jarige inwoner van Apeldoorn, eerder jeugdtrai ner van Feyenoord, hoofdtrai ner van Veendam en Volen- dam en manager/coach bij He racles, stapte toch in het avon tuur. „Het klikte binnen vijf minuten", glimlacht Stehou wer. „Toen zag ik het veld en was ik helemaal verkocht". De Stehouwer van nu is weer de echte Stehouwer, zo beves tigt ook zijïi vrouw Nirmin. Scherpe humor, een beetje cy nisch/af en toe, dan weer se rieus, dan weer joviaal zelfs en soms een tikje uitgelaten Een mens van tegenstellingen. „Man, ik voel me happy"., be nadrukt hij dan. „Na mijn ver trek bij Heracles heb ik drie maanden op een vreselijke manier in de vernieling geze ten. Ik moest wat doen, maar het ging niet. Ik kreeg zo'n pens en ik maakte me zorgen. Wat dacht je, 47 jaar, moeilijke leeftijd toch om wcci aan uc slag te komen. Ik was mana ger/coach geweest, dat brak me ook nog op. Ik stond bij Heracles wel elke morgen op het veld, Gerard Somer was tenslotte parttime-trainer, ik had de naam dat ik manager was. De clubs zochten een trai ner, geen manager. Daar stond ik, met lege handen". Met strakke blik vertelt hij dan dat hij zich uit z'n depres sie heeft geknokt. Stehouwer ging écht sporten, zestig tot tachtig kilometer hardlopen in de week, iets wat hij nog steeds volhoudt. Z'n oude pas sie als dammer pikte hij weer op. promoveerde met DCA naar de landelijke tweede klasse en vond werk in het bedrijfsleven. Stehouwer: „Ik ga zingend naar m'n werk. Nu ben ik credit-controller bij Iveco. Nee, geen duffe baan. Ik ga heel veel met mensen Afgeknapt Stehouwer schetst dan de situ atie dat hij eigenlijk afgeknapt was op het betaalde voetbal. Hij hoefde niet zo nodig meer, hield de boot zelfs af als gega digden zich aandienden. Solli citeren deed hij allang niet meer. Hij gaf wat lezingen bij amateurclubs, stelde pro-deo beleidsplannen samen voor clubs in de omgeving, dokter de achter zijn computer verder achter zijn zelf ontworpen voetbalplannen. Eén ding deed Stehouwer niet: echt afstand nemen lukte hem maar moei lijk. Zijn vrouw: „Arie leest al les over voetbal nog steeds van A tot Z. Volgt alles op televisie en bezoekt nog steeds veel wedstrijden". Stehouwer zelf, lachend: „Als je vijftien seizoenen in het be taalde voetbal hebt gezeten, dan gooi je dat niet zo maar van je af". Maar wat nu met de opmerking van Anton van Kooten, de voorzitter van De Graafschap, dat het wel fijn is om iemand in huis te halen die wat afstand heeft genomen? Stehouwer: „Laat ze dat maar fijn denken. Ik had me voor genomen om er niet meer in te stappen, alle .ambitie die ik heb ga ik er nu in stoppen". Imago Zijn imago komt dan ter spra ke. Het imago van de grijs ge lokte Stehouwer, bedaard lur kend aan de semi-intellectuele pijp, het stigma van de keurig formulerende oefenmeester onderstrepend. Alleen de opengewerkte sandalen met geitewollen sokken ontbreken nog. „Ik was al grijs toen ik twintig was. Mijn vrouw kent me niet anders. Ik denk dat m'n haar verstikt is geraakt. Ik was als marinier op Cura cao, daar moet ik die helm te lang op m'n kop hebben ge had. Bedaard? Kom nou, ik mag nog graag gek doen. Na tuurlijk word ik in september vijftig, nou en, ze zeggen dat dan het leven begint". „Ik doe nog steeds wat m'n hart me ingeeft. Als je sfeer schept als trainer, dan krijg je onherroepelijk resultaat. En ik zeg altijd wat ik vind, ook te gen de hoogste baas. Gev;st ke uitspraken doe ik ooi 3.1 steeds. Als een ploeg 111 winterstop vijf punten loia kop gaat, dan moet je doortrainen. Een paar le feesten organiseren is da)3 beste. De geest ontspann na de winterstop weer 1 doorgaan met winnen. Ja. heb ik dat uitgeprobeei st ben toevallig wel de 1 !v trainer die met de jeug<5e Feyenoord ongeslagen ra pioen van Nederland is g#a' den". ve Uitstralen e Zijn toekomst bij De Q schap schat Stehouwer p<la in. „Ik heb nooit gewete je zoiets kunt uitstralen - heb ik nu, kennelijk. H<Jt Graafschap bij mij is gekc I weet ik eigenlijk niet. Ik op de lijst van werkloze ners van de WON en maals, het klikte meteen J is een club met een fijne dat proef je. Ben Zweei nieuwbakken technisch «i teur op de Vijverberg, ken ik van vroeger. a, moeten er samen iets itoi van kunnen maken". et „Natuurlijk steek ik m'ngjc uit, haal ik me misschiei, weer allerlei ellende o hals. Ik kan je wel vert)e de mensen die denken c daar een zakcentje ga pafo op m'n oude dag, die de dat Stehouwer niet meer hoe het werkt, die m9 vergissen zich schromelij I ga naar De Graafschap presteren". ;ei RUUD DE JA Arie Stehouwer: „Toen ik het veld zag was ik meteen verkocht". FOTO: PERS UNIE Ben Crum:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20