arnavalsbal om e zwemlimieten Waterpoloploeg met nieuw jeugdig elan Basketballers laten drie duels wegglippen jan Olyslager steeds sneller Tenniszege Erie Jelen ie I \gORT QtidóvOowiant MAANDAG 26 IUNI 1989 PAGINA 17 Enroe is weer Pkom op Queens I I J)EN John McEnroe is weer jn op de banen van Queens, nerikaan werd in 1985_van de i van de Londense vereniging i" innen na een ruzie met de dan» van de voorzitter. De vrede keq McEnroe en Queens werd an tn getekend na een gesprek reld( de Amerikaan en de huidige Timjs van de vereniging, Grant - puick.„We zijn zeer verheugd dat t, djle wonden geheeld zijn", stel- ;edeiyrick. „Wij hopen dat McEn- was[s onze gast, weer plezier kan Rottfc van onze faciliteiten'.' Ook 1 votoe was blij dat de ruzie voor- 'oor g. „Ik kijk er naar uit weer op Ik is te kunnen trainen", d al: Hoger sferen Franse marathon lopers zijn bezig aan de laatste etappe van een tocht over 5400 kilometer door Zuid-Amerika tussen de steden Lima en Rio de Janeiro. De loper links verkeert in hoger sferen. FOTO: AFP BRISTOL Eric Jelen heeft zaterdag het tennistoernooi in Bristol gewonnen. De Westduitser, verantwoordelijk voor de uitschakeling van Michiel Schapers in de halve finales, ver sloeg in de eindstrijd de verrassend ver gekomen Nick Brown. De Brit gaf in de finale ook Jelen niets cadeau, pas bij 5-6 in de derde reeks viel de beslissing in het voordeel van de Duitser. Boris Becker won zaterdag het invitatie-toernooi in West-Kirby door in de eindstrijd de Zweed Peter Lundgren te verslaan: 7-5, 6-4. Kevin Curren zegevierde bij het toernooi in Wentworth. Hii versloeg in de eindstrijd de Zweed Mats Wilander opvallend eenvoudig in twee sets: 6-2, 6-4. Martina Navratilova heeft haar abonnement op de titel bij het grastennistoernooi in Eastbourne met een jaar verlengd. Za terdag veroverde de Amerikaanse haar achtste enkelspeltitel door de Italiaanse Raffaella Reggi in twee sets te verslaan: 7- 6, 6-2. De Spanjaard Juan Aguilera schreef gisteren het toer nooi van Bari op zijn naam. De ongeplaatste speler versloeg in de finale Marian Vajda uit Tsjechoslowakije, die als vierde was gerangschikt. De setstanden waren 3-6, 6-3, 6-4. Amazone Zoer tweede in Drammen DRAMMEN Het hoofd nummer van het CSIO in Drammen heeft de Nederland se amazone Jenny Zoer de tweede plaats opgeleverd. Zoer moest met Wendela alleen de Deense combinatie Berend Knudsen met het paard Duke voorrang verlenen. Zoer en Wendela legden het parkoers in de tweede barrage het snelste af (32,68 seconden), maar maakten één springfout- je. Knudsen, die als winnaar een bedrag van 5000 gulden opstreek, ging tot drie keer toe vlekkeloos over de hindernis sen. Bernadet Nijhof werd met Treffer zesde. Ierse golftitel voor Ian Woosnam DUBLIN De open Ierse golftitel is niet terecht gekomen in de handen van een Ier. Welshman Ian Woosnam prolongeerde de titel door in een play-off de plaastelijke fa voriet Philip Walton te verslaan. De derde plaats werd gedeeld door drie spelers, Brett Ogle (Aus), Ronan Raffarty (Gbr) en Mark McNulty (Zim). Na de vier ronden langs de achttien holes kwamen Woosnam, vorig week nog tweede bij de open Amerikaanse titelstrijd, en de veel minder bekende Wal ton uit op een totaal van 278. De Ier ver speelde in de laatste rondgang al op de eer ste twee holes zijn voorsprong van twee sla gen. Het tweetal bleef met het totaal tien slagen onder par. Het verschil met de naas te vervolgers was aanzienlijk, vier slagen. ft ge A lO )reti 1 a de IRSFOORT De iB heeft al enkele ja- man^ gewoonte de deel- eer£rs aan de Nederland- •noo^wemkampioenschap-, leetiop de 50-meterbaan ^as e zadelen met een >peel limieten voor het Jj^nationale werk, die vie fen slecht geprogram- is nt|de computer lijkt iroten. ils vn het na-olympische jaar 1 <vn de kandidaten voor c2-c4rm'n? aan ^et Europese -g3, (rijd in Bonn weer een fl-g^ voorgetoverd met tijden, 0-tyariëerden van utopisch *~jj6;ndoenlijk of die op een |6 Rising leken te berusten. rdix#t terwijl de verwachting ïftewekt, dat Nederland ge- D«jle bescheiden kosten van MMp naar Bonn en de op- ;-h3,'1 naar de Spelen van Bar- h3x'gja, een volledige ploeg zou 29jrdigen. ;h6j k eerste weekeinde zal de Riding dan ook weer lfe8-ePn komen van estafettes, c2, ivoor de tijden in verhou- 40. tot de individuele eisen Omogen worden genoemd, B welwillendheid van de heren. In het carnavals- in de limieten zal een re- 4jj J® htatieve ploeg weer tot moeten komen door de aise van estafettezwem- tmers, die volgens de KNZB- 'papieren in de verste verte niet in staat zouden zijn indi vidueel een finale te halen, hoeveel internationale toppers na Seoul ook mogen hebben afgehaakt of de training heb ben verminderd. Op eigen kracht geraakten al leen de gezusters Marianne en Mildred Muis, de overgebleven routiniers, en rugslagspecialis- te Ellen.Elzerman in Bonn. De Dedemsvaartse tweeling Muis, die het Amersfoortse bad als thuiswater beschouwt, voldeed op de vrije slag-nummers aan de verwachtingen. De tijden van Marianne (56,26) en Mil dred (26,58) Muis op de 100 meter mogen aan het begin van een nieuwe vierjarige cy clus ook internationaal gezien worden genoemd. De Amsterdamse stiliste Diana van der Plaats ging in hun kielzog ook mee onder de 57 seconden, waardoor de eerste estafetteploeg met Marieke Mastenbroek, nu Karin Brie nesse door een heupblessure is uitgeschakeld, al kon worden opgeschreven voor Bonn. De eerste drie, met Marianne Muis opnieuw persoonlijk be neden de 2.02, haalden met Karin Silvester ook de norm voor de 4x200 meter. Elzer man, de opvolgster van de ge stopte Jolanda de Rover, legde al geruime tijd talent aan de dag yoor de rugslag en bewees dat gisteren met 2.16,13 (2.17 gevraagd) op de 200 meter. Hoewel de Europees gerichte verrichtingen daarmee wel op hielden, waren er wel andere opvallende in het eerste week einde van de nationale titel strijd, al waren het lang niet altijd positieve. Een verrassing was het kampioenschap van Natasja Robert, vanuit het na tionale niets, op de uitsterst zware 200 meter vlinderslag. De Alkmaarse profiteerde ui teraard van de afwezigheid van Connie van Bentum, die onlangs in Italië haar wed strijdloopbaan besloot, en Brie nesse, maar troefde de eerder verwachte finalistes met 2.20,41 toch knap af. Voor Bonn was die tijd overigens ruim vijf seconden te lang. Hetzelfde gold de 2.35,39 (serie 2.34,33) van Linda Moes op de 200 school: zeer acceptabel, maar lang geen 2.31,5. Hoop en vrees Bij de mannen, die al jaren twijfelen tussen hoop en vrees, stak voorlopig alleen Ron Dekker, de enige overgeble ven vedette, royaal boven de waterspiegel uit. Dekker kwam op de 200 meter school slag heel dicht (0,08) in de buurt van zijn Nederlandse re cord, dat sinds Seoul op 2.20,84 staat. Voor Bonn was 2.18 no dig. De Deventenaar ziet de Ellen Elzerman wordt gefeliciteerd na haar overwinning op de 200 meter rugslag. 3 3 c/-1t/-v. a kid 200 meter evenwel als een bij nummer en wil vooral schitte ren op de halve afstand. Hij moet er net als voor de Olypi- pische Spelen 1.03,5 voor zwemmen en dan lijkt moge lijk. Dekker onderscheidde zich als allrounder ook door de 100 vrij. te winnen in een matige 51,66, maar vóór de in Californië „geharde" Erik Ran, die in de slotfase zijn kracht had over schat. Een EK-viertal op de nummer zat er net als op de 4x200 meter zelfs bij benade ring niet in. Seizoentopper De Chinese Hong Qian heeft zaterdag in Charlotte in de Amerikaanse staat Noord-Ca- rolina de 200 meter vlinder slag afgelegd in 2.12,38. Dat is de beste tjjd, die dit seizoen werd gemaakt De Ameri kaanse Pam Hinthorn kwam een dag later in hezelfde bad tot 2.13,00, goed voor de twee de plaats op de seizoenlijst. .ENEUVE D'ASQ Marjan Olyslager besloten dat dit sei- haar laatste zal zijn iternationaal niveau, zij alleen maar snel- 859,i)ver de horden. Gis- "(Nautèiddag in het Noord- Ville d'Asq verbe- isr de atlete uit Capelle zoo mi den IJssel voor de fde maal het natio- record op de 100 me ter horden. Zij bracht het op 12,77 seconden. Marjan Olyslager werd in Villeneuve d'Asq bij Lille ge steund door een rugwindje van 0,6 meter per seconde. Een jaar geleden bij dezelfde wedstrijd was zij ook al snel ler dan het toen geldende na tionale record met een tijd van 12,87 seconden. Toen blies echter een niet toelaat bare rugwind. Marjan Olys lager behaalde haar tweede internationale overwinning in drie dagen tijd. Vrijdag had zij in St.Denis de 100 meter horden gewonnen in 12,93 seconden. In Villeneu ve versloeg Olyslager een respectabel veld. De Ameri kaanse kampioene Linda Tolbert had als tweede een- tiende seconde achterstand en de Bulgaarse wereldkam pioene Ginka Zagortsjeva bracht het, na een slechte start, niet verder dan de zes de plaats in 13,15. Jacqueline Goormachtigh (PAC) heeft gisteren tijdens de hoofdklasse competitie wedstrijd voor de vrouwen in Amsterdam het Neder landse jeugdrecord discus werpen verbeterd en bracht op 53,36 meter. De 19-jarige Rotterdamse schrapte het op een na oudste jeugdrecord uit de boeken. Bea Wiarda (Hor ror) was sedert 9 juni 1976 (Papendal) recordhoudster met 53,34 meter. FOTO: DIJKSTRA KATWIJK Harm Jager beleeft weer volop plezier aan het waterpoloën. Wel iswaar zit de 2,07 meter lange Hagenaar, doelman van het Leidse De Zijl LGB, bij de nationale ploeg meestal op de bank naast club- én bondscoach Rob Schouten, toch voelt hij zich best prettig in die rol. „Nederland bezit nu gelukkig weer een ploeg met pit. Een hele nieuwe generatie met veel elan en niet te vergeten een enorm enthousiaste coach op de kant. Het is ver schrikkelijk leuk om daar weer bij te horen. Ook al ben ik dan maar tweede keus". Tijdens het sterk bezette zes- landentoernooi, dat afgelopen weekeinde in het snikhete zwembad Aquamar in Katwijk werd gehouden, toonde het Nederlands zevental met een verdienstelijke derde plaats aan dat er hopenlijk definitief is afgerekend met de flauwte van de laatste jaren. Het vier jarenplan, dat werd uitgestip peld door de KNZB, is gericht op een terugkeer op het olym pisch front in 1992 in Barcelo na. Belangrijke tussenstations zijn daarbij de Europese kam pioenschappen, in augustus in Bonn, en mits kwalificatie volgt, de wereldkampioen schappen begin 1991 in het Australische Perth „Hoe lang ik er ook nog bij zal blijven? Geen flauw idee. Nee, daar kan ik geen zinnig antwoord op geven. Barcelona? Nou, dat is wel erg ver weg. Nu gaat het in ieder geval lekker en dat is me al heel wat waard", aldus reservedoelman Harm Jager. Het Nederlands waterpolo heeft een traditie hoog te hou den waar het de aanwezigheid van goede doelverdedigers be treft. Vooral Evert Kroon, za terdag in Katwijk even here nigd met zijn „oude gabbers" van de succesvolle lichting die in 1976 in Montreal olympisch brons behaalde, en in mis schien iets mindere mate Ruud Misdorp werden ook interna tionaal als absolute wereldtop pers erkend. „Maar ook Ar- noud Posthuma, nu de eerste man, kan er wat van, hoor. Die heeft het in z'n vingers", complimenteert Harm Jager de jonge keeper van het Edese Polar Bears. „Het is nu een goede zaak voor hem om een ervaren tweede man achter zich te hebben. Ik houd 'm wel scherp". V oorbeeldfunctie Ook over coach Rob Schouten, die dank zij de eindelijk wat serieuzere benadering van de kant van de zwembond een heel team waaronder een psy choloog rond zich verzamelde, heeft Jager alleen maar loven de woorden. „Een gigant, hij is kundig en vooral razend en thousiast. Ik vraag me wel eens af waar-ie het allemaal vandaan haalt. Hij straalt een enorme overtuiging uit, volgt ook heel nauwgezet één be paalde lijn, dat slaat aan, zeker bij zo'n jonge ploeg, noem het een soort voorbeeldfunctie. En je ziet dat het werkt, het slaat aan, natuurlijk gaat het ook gepaard met pieken en dalen, maar dat is in zo'n bewustwor dingsproces onvermijdelijk". Harm Jager werd door Schou ten gevraagd om „in ieder ge val voor één jaar" bij de ploeg terug te komen. „Bert Brink man was er net uitgestapt, men zat zonder tweede keeper. Nou, ik wilde best mijn mede werking verlenen en zo zitten we dan hier. Had ikzelf twee jaar geleden ook niet voor mo gelijk gehouden. Ik had hele maal geen zin meer in water polo, was het compleet zat, al die verplichtingen ook van tel kens weer trainen en spelen. Ik zou "stoppen en trainer wor den bij Het Y, maar die hele vereniging stortte plotseling in elkaar. Toen heb ik een jaartje niets gedaan, helemaal niets. En toen kwam opeens De Zijl weer in beeld en omdat ik een aantal jongens van die ploeg kende, ben ik weer begonnen. Met het idee. we zien wel wanneer het schip strandt. En dat is voorlopig nog niet ge beurd, het ging al gauw weer steeds beter met me". Japan Vóór die sombere tijden ver toefde Harm Jager een jaar in de Japanse hoofdstad Tokio. „Daar heb ik een fantastische tijd gehad. Veel levenserva ring opgedaan. Ik viel daar dan ook wel lekker op hè, een westerling en dan zo lang. Als ik door de stad wandelde, moest ik om de haverklap met de hele familie op de foto. En maar lachen en maar filmen. Qua waterpolo stelde het niet zoveel voor daar. Werken wil den ze wel, zwemmen ook, dat hielden ze vaak vol tot ze uit geput waren. Het is regelmatig voorgekomen dat er eentje uit het water moest worden ge vist, helemaal leeggezwom- men. Ik heb wel geprobeerd hen wat meer westerse theo- riën bij te brengen, dat werkte wel even, maar een paar maanden later waren ze het alweer vergeten". Vóór zijn vertrek naar Japan speelde Harm Jager voor ZIAN/Vitesse. Hij kwam van het Amersfoortse AZPC en volgde bij de Haagse ploeg de naar AZC Alphen vertrokken Misdorp op. „Ja, dat was ook een kostelijke tijd. Wim van der Schilde was een hele goe de trainer, die wist nou echt hoe je een eenheid moet vor men. Maar de ploeg moest toen heel drastisch worden verjongd. Ging gepaard met hele grillige prestaties. De ene week verloren we met 26-5 in Alphen, een week later had De Robben de handen aan ons vol. Maar juist op de beslissen de momenten gingen het tel kens weer mis, werden er on nodige fouten gemaakt. Jam mer, want dat was een hele leuke ploeg. Misschien wel net zoiets als de nationale ploeg nu. Veel inzet, veel respect voor elkaar, hopenlijk komt het er hier wel uit Ik heb er het volste vertrouwen in". DICK KIERS ?en oppositie lleyballers !EN/KAMPEN Het •lands volleybalteam in de eerste twee van mow 'edstrijden tegen Grie- n')*53Ïind nauwelijks tegenstand •onden. Zowel zaterdag z.Tvfampen (15-3, 15-8, 15-3) i (HPCristeren in Emmen (15-6,. TDel 15-11) was het karwei in js) 2 ii meer dan een uur gë- nèn in de derde en laatste '2<JJian glsteren leek er even jeiscJce van evenwicht. Tegen ploeg met Toffer voor •ver, Buys voor Grabert 'linger voor Blangé na- de Grieken zelfs een iprong van 9-6. Nadat n(Gz4gé als spelverdeler in het "'was teruggekeerd, her- de ploeg van de nieuwe Harry Brokking snel de Brokking koos beide voor het .jonge" team Blangé, met Zwerver, Isma, Grabert, Posthuma inne. Voor het eerst werd [Gzcjl een plaatsje voor Henk- 'Held ingeruimd. Het de- stemde Brokking tevre- In de laatste set nam ech- Frl'osthuma weer Helds posi- linker aan Nederlandse was Zoodsma. Alleen de lenaanval leverde de :en wel eens punten op. Zuideuropeanen moeten ijdens de oefenserie stel- •nder Dimitris Gontikis, 'ij de eerste training een 'blessure opliep. ïïJing EK 50' ^Nederlandse team start de •pese titelstrijd op zaterdag ïptember met het duel te- Sovjetunie. Daarna vol- ls tegenstanders Grieken- (24e), Roemenië (25e), I3: ifoslavië (26e) en op 27 sep- ïr Polen. De plaatsings- irijden zijn in Stockholm. ZAGREB Twaalfde in Ludwigshafen 1985, tien de in Athene '87, achtste in Zagreb '89. Qua eindcij fer is de progressie van de nationale basketbalploeg onmiskenbaar, maar het is niemand in Joegoslavië opgevallen. Vijf nullen vormde het eindrapport van de basketballers op de Europese titelstrijd in Zagreb. De drie uit de poule werden dit week einde gevolgd door neder lagen tegen Frankrijk, 100-107 na verlenging, en Bulgarije, 86-91. Hatelijk vond coach Harrewijn de verliesserie niet. „Het be reiken van de laatste acht was al doel op zichzelf. Met de mogelijkheid dat we vijf nederlagen aan onze broek zouden krij gen, hebben we in de voorbereiding leren leven. Vooral omdat er nogal wat afzeggers waren". Vervelend vond de Haarlem mer het wel. „We hebben drie wedstrijden laten glippen. Te gen Spanje, Frankrijk en Bul garije hebben we de kans op winst laten liggen. Door oner varenheid, zenuwen, in ieder geval zaken waaruit blijkt dat wij op dit niveau nog veel te kort komen en dat wij veel te weinig van dit soort wedstrij den spelen". Toch is Harrewijn allerminst pessimistisch over de toe komst. De eindronde van het toernooi in 1991 gloort. De lo ting voor de kwalificatieronde koppelde Nederland zaterdag aan Italië, België en Polen. De eerste twee hebben recht op een deelnemersbewijs in Rome. „De loting heeft gecom penseerd wat we aan mazzel in de wedstrijden te kort zijn gekomen". Har re wijn was bij zonder content met het wed strijdprogramma, dat begint met twee uitwedstrijden tegen Polen en België. „Als we die allebei winnen, of een van de twee, hebben wij de plaatsing in eigen hand". In Amerika De bondscoach moet het in die wedstrijdreeks wel zonder zijn in Amerika studerende spelers doen. In Zagreb waren dat Van Poelgeest, Vrind en Lie- verts. „Ik reken op de terug keer van Cooper. Van Dinten, Pieterse en Schilp. Met die vier worden we er niet minder op". Van de Amerikanen speelden Milko Lieverts zaterdag in het duel tegen Frankrijk een op vallende rol. Als twaalfde man, om vijf voor twaalf in de ploeg opgenomen voor Hage- man, nam de 21-jarige kolos van La Salle University uit Philadelphia de ploeg op een kritiek moment op sleeptouw. De 2.06 meter lange center, die eelt op het achterwerk van het bankzitten in de voorgaande wedstrijden had gekregen, kwam met Emanuels een kwartier voor het einde bij 47- 63 het veld op. Met die wissels wierp Harre wijn min of meer de handdoek in de ring, maar het tegendeel gebeurde. Er werd zelfs een verlenging uitgesleept. Negen seconden voor tijd onderbrak Te Velde het Franse balbezit. Hij zette een 1-2 op met Van Rootselaar, kreeg twee secon Joegoslaven swingend naar titel ZAGREB Een swingend Joegoslavisch basketbalteam heeft gisteren de Europese ti tel bemachtigd. Het versloeg in sprankelende stijl titelhou der Griekenland met 98-77. Al bij de rust was het kwarwei geklaard (54-35). Voor de Joe goslaven was het de vierde ti tel. De laatste dateerde uit 1977 in Luik. Na de weergalo ze overwinning barstte in en rond de Dom Sportova een volksfeest los. In de met ruim achtduizend toeschouwers uit puilende hal wapperde het blauw-wit-rood in grote aan tallen. Supporters konden hun tranen niet bedwingen. den voor het einde de bal op de perimeter terug en liet deze in een vloeiende beweging met akelige precisie in het net je ploffen: 91-91. Verlenging In de extra speeltijd van vijf minuten was de ploeg van Harrewijn niet meer bij de les. De inhaalrace had te veel kracht gevergd en de ploeg maakte een rits fouten, 100- 107. Het slotduel tegen Bulgarije (86-91) was van een uitzonder lijke triestheid. Alleen De Waard (24 punten) en Kuipers (21) handhaafden hun normale Nederland - Frankrijk 100-107 na verlenging (41-53, 91-91). Scores Nederland Bottse 15. Ema nuels 3. De Waard 20. Van Rootselaar 4, Franke 3, Te Velde 19, Van Poel geest 10, Lieverst 8, Vrind 6, Kuipers 12. Rebounds: 28-35, balverlies: 12-23, fouten: 23-17, schotpercentage: 45-70, driepunters: 12/26-4/9 Nederland - Bulgarije 86-91 (34-40) Scores Nederland Bottse 9. Emanuels 3. De Waard 24. Van Rootselaar 6. Franke 5. Te Velde 5. Van Poelgeest 5, Lieverts 8 en Kuipers 21. Rebounds: 28-26, balverlies: 8-10, fou ten: 29-20, schotpercentage 41-51, driepunters: 10/28-2/13. Geen afscheiding bij damevenement HIERDEN Halverwege het internationale grootmeester damtoernooi in Hierden is er nog steeds geen enkele af scheiding. In de vijfde ronde kwam er wel een verandering aan de kop van de ranglijst. De oud-wereldkampioenen Gantwarp en Van der Wal sloegen hun tegenstanders, respectievelijk Autar en Clerc, hard van het bord. Het tweetal kwam daarmee op gelijke hoogte met het duo Koeper- mari/Valneris dat in het on derlinge duel de punten deel de. Wereldkampioen Tsjizjov leek zich aanvankelijk bij het vier tal te voegen. Scholma hield de partij maar net remise. Eu ropees kampioen Jansen kwam door de zege op Galpe- rin eveneens op een punt van de leiders. De twee vrouwen in het gezelschap, Karen van Lith en Zoja Goloebjeva, deel den in de langste partij van de vijfde ronde de punten. De eerste toernooiweek, dertig partijen, leverde tien beslissin gen op en de constatering dat het veld aan elkaar gewaagd is. Dat werd ook in de ronde van zaterdag duidelijk. Koe- perman zorgde voor de eerste opwinding door een dure dam- doorbraak tegen Valneris uit te voeren. Korte tijd later bleek dat een storm in een glas water Van der Wal stuurde tegen Clerc na een vrij rustige ope ning op een gesloten klassieke stand aan, waarin hij vervol gens diens korte vleugel onder druk zette Beiden investeer den in die fase veel bedenk tijd. Toen Van der Wal ook nog met een schijf de lange vleugelopstelling van Clerc binnendrong, groeiden de Ha genaar de problemen volledig boven het hoofd. Op de 46e zet ging hij door de vlag

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17