[uberts huilt hete anen om Hans Spaan Maarten Den Bakker kan winnen d Streuer belijdt sportiviteit Leontien Van Moorsel onderstreept haar reputatie Tour °eFrance '89 EeidócSoinatit MAANDAG 26 JUNI 1989 PAGINA 15 i it van Mamola a,s cverkeerd ZOU g FC_ Randy Mamola ging zaterdag bij een de Qn de duizenden fans te vermaken net (Ver De supporters smeekten al dagen bij Verk van de Amerikaan. Tijdens de heefonde voor de Grote Prijs in de 500cc sterrtypulaire Amerikaan eindelijk toe aan n voijvan de liefhebbers. Alleen pakte de 1 van de Cagiva-rijder volkomen luit. van circuit tilde Mamola, de coifen niet meer verwend met successen, visiecfront te ver omhoog. De Amerikaan iostri^pectaculaire wijze onderuit en kreeg ïen mine boven op zich. Mamola liep slechts bij E pijnlijke ledematen op. De machine it beschadigd, zodat hij even later toch kon gaan. Hij finishte teleurstellend 80cc verdwijnt van de kalender ASSEN De „kleinste" coureurs in Assen huilden zaterdag een beetje. Hun klasse, de 80cc, verdwijnt. Assen was de voorlaatste race, Brno in Tsjechoslowa- kije volgt nog. De rijders maken zich op voor een on zekere toekomst. Ze leggen zich echter niet zomaar bij de feiten neer. „80cc Fore ver", stond op shirts van be geleiders en vrienden. „We voeren alleen vreedzame acties", aldus de Nederlan der Bert Smit. Organisato ren van wedstrijden willen een kleinere agenda. Zon der 80cc. Beeld van de race in de 80cc, die in Assen zijn laatste Nederlandse aflevering kende. Nummer 22 Peter Oettl is op weg naar de zege. FOTO: AP Jan Lammers weer tweede JARAMA Jan Lammers en Patrick Tambay zijn bij de der de wedstrijd voor de wereldtitel bij de prototypes tweede gewor den. Het Nederlands/Franse duo moest in Jarama, bij Ma drid, alleen het Duits/Franse tweetal Jochen Mass en Jean- Louis Schlesser voor laten gaan. De race ging over 480 kilome ter. Mercedes, ook het winnende merk in de 24 uur van Le Mans, haalde de tweede overwinning van het seizoen. In de stand staat Mercedes eerste met 55 punten. Jaguar, waarvoor Lam mers rijdt, heeft 23 punten. Crossduo ontloopt elkaar bijna niet RIJEN Gert-Jan van Doorn en John van den Berk geven elkaar niets toe in de strijd om de nationale moto-crosstitel in de 250cc-klasse. In de vierde wed strijd, gisteren in Rijen, scoorden beiden 37 punten door een manche-zege en een tweede plaats. Van Doorn won het dagklassement door zijn winst in de tweede manche, maar schoot er in de tussenstand niets mee op. Wereldkampioen Van den Berk behield zijn voorsprong van acht punten. In de 500cc-klasse leed Kees van der Ven in de eerste manche een nederlaag tegen Leo Combee. In de tweede reeks maakte hij zijn misser goed. waardoor hij in ieder geval de dagzege incasseerde. Peter Her- lings uit Gemert kwam niet aan de start. Hij brak in de training een sleutelbeen. In de 125cc won Pedro Tragter de eerste en beëindig de na een val een inhaalrace met de vierde plaats. Jan Huberts t zaterdag in As ians benauwd ge- asfalt in de rook tussen de 1 de pitsstraat werd |ager van het Sam- irp team te heet :e voeten toen zijn 1 Hans Spaan aan e ronde begon, spurtte naar de om Spaan af te Toen die als eer- hetde Geert Timmer- iook, kon Huberts F9oties niet meer be- p. Tranen van in- Vreugde vloeiden. RIAL-bewakings- as er geen houden in. Als bij toverslag t op de race-piste lan de mensen, die zich rond het idool ver drongen. „Ole" zette het volk in. „Ole" zong Jan Huberts mee. Onder oor verdovend gejuich reed Spaan zwaaiend met de rood-wit-blauwe vlag zijn ereronde. Het feestvarken zelf was de #koning te rijk. Het zal je ook maar gebeuren. Tien jaar te gen de eerste Grand Prix- overwinning aan zitten te hik ken en dan in een tijdsspanne van een paar weken twee keer achter elkaar toeslaan. „Ik moet er zelf ook een beetje aan wennen, maar het bevalt me best. Winnen in Assen is het mooiste dat er is". Huilend van opluchting viel de 30-jarige coureur zijn aan staande bruid Marieke Rijs in de armen. Met trillende onder lip luisterde hij naar het Wil- helmus. Na twee keer het „Deutschland, Deutschland über alles" (overwinningen van Oettl in de 80 en Roth in de 250cc) werd het daar zo zachtjes aan tijd voor. Lang onzeker Hans Spaan liet het kijkvolk in een adembenemende race lang in het ongewisse. De ze nuwen gierden de naar een nationaal succes hunkerende menigte door de keel. Want Spaan mocht dan wel na vier ronden al zijn matige start hebben goedgemaakt en de leiding hebben genomen, de Spanjaard Alex Criville bleef aan zijn fiets hangen. Jan Huberts zag met samenge knepen billen de bui al han gen. „Die Criville rijdt alleen om te winnen-. Hij is een type alles of niets coureur a la Ke vin Schwantz en zal tot het bittere eind blijven proberen om Hans te hinderen", voor spelde Huberts met trillende stem. Zijn vrees werd bewaarheid. Spaan kreeg het niet aan de stok met zijn Italiaanse team- maat Ezio Gianola. Die kon dat ook niet maken na diens triomf in de Italiaanse Grand Prix van Misano, waarin Spaan genoegen nam met een tweede stek op zestiende van een seconde achter Gianola. Gianola bleef achter de beide kemphanen Spaan en Criville op het vinkentouw zitten, maar moest vijf ronden voor tijd de strijd staken toen hij een stuurfout maakte en tegen het asfalt kletterde. Spaan werd in die zinderende slotfase vier keer door zijn Spaanse belager voorbijgesto ken. „Achteraf is dat mijn ge luk geweest. Als ik tot de laat ste ronde op kop had gelegen had ik misschien in één van de laatste bochten een foutje gemaakt. Nu kon ik drie ron den voor tijd achter Criville rustig kijken waar ik hem kon pakken". Duizend doden Toen Spaan in de laatste ronde door Criville werd gepasseerd en Jan Huberts in de pits dui zend doden stierf, had de koe le Spaan zijn opponent bij het uitremmen te pakken. Spaan greep zijn laatste kans met beide handen, al kroop hij door het oog van de naald want het gaatje dat Criville liet vallen was zeer klein. Een laatste ultieme poging van Cri ville om vanuit de slipstream op de laatste honderd meter Spaan voorbij te steken strandde op een half metertje. Spaan: „Ik wist dat me niets meer kon gebeuren toen ik hem voorbij was. Tjonge wat is dit mooi. Ik ben niet senti menteel, maar er ging wel wat door me heen toen ik naar het i (3) leidt een groepje met Alex FOTO: EPA Wilhelmus stond te luisteren". De triomf van Spaan smaakt naar meer. De Castricummer is de nieuwe leider Alex Cri ville - Gianola moest zijn lei dende positie afstaan - tot op veertien punten genaderd en ligt nog volop in de race voor de wereldtitel. „Dat is het eni ge waarmee dit nog kan wor den overtroffen, maar daar durf ik niet aan te denken. Als Criville alle wedstrijden uit rijdt kom ik er niet meer aan". Streuer is in het gras beland bij een poging Webster en Hewitt niet van de baan te drukken, ftte de Drent de zege in de zijspannen. FOTO: ANP ASSEN Egbert Streuer is een man van principes. De eigenzinnige Drent, die slechts zelden een spoor van emoties toont, weigerde zaterdag van de 59ste editie van de TT een onvergetelijk motorspor tevenement te maken. De bebaarde zijspancoureur gaf Steve Webster in de slotronde ruim baan voor de overwinning. Het kwam niet in het hoofd van de stuurman op de Britse combinatie het passeren onmo gelijk te maken. Een wan hoopspoging over het gras in de laatste bocht kreeg de voor keur, terwijl hij wist dat die poging alleen kon mislukken. Nuchter als altijd stapte de Ne derlander even later uit de op gevoerde driewieler. Geen spoor van ontgoocheling, geen zucht van teleurstelling, ter wijl de eerste winst in twee jaar voor het grijpen lag. „Om Webster van me af te houden, had ik hem bijna van de baan moeten drukken. Op die ma nier wil ik niet winnen", luid de het rustige commentaar op de voor hem en 150.000 toe schouwers teleurstellende af loop van een indrukwekkende race. Streuer en Webster vochten voor een enthousiaste menigte een adembenemend duel uit, waarvan de uitslag niet te voorspellen was. Ronde na ronde wisselden beide combi naties van positie. De Britten sloegen echter op het juiste moment toe. Op de plaats waar Streuer tijdens de race al twee keer door de wereldkampioe nen was verschalkt, op het rechte einde na de Stekken- wal, kroop Webster achter de bak van de Drent weg. Streuer bleef keurig aan de rechter kant en bood daarmee zijn te genstander net voldoende ruimte naar de koppositie te rijden. Zeelenberg De race in de 250cc-klasse werd gewonnen door de West duitser Reinhold Roth. Sito Pons uit Spanje, leider in de stand om de wereldtitel, werd tweede, voor de Fransman Cornu. Wilco Zeelenberg uit Bleiswijk was met de achtste plaats de beste Nederlander. Met zijn achtste plaats, de bes te Grand Prix-klassering in zijn loopbaan, vestigde hij op nieuw de aandacht van de Ja panse motorfabrikanten op zich. Zeelenberg scoorde met de achtste plaats acht punten voor de wereldtitelstrijd. „Het had een punt meer kunnen zijn als ik Puig achter me had gelaten. Maar ik wilde in de laatste ronde geen risico's ne men. Ik heb toen bewust niet meer aangevallen. Beter acht punten dan helemaal niets", verklaarde de met complimen ten overladen stylist zijn voor zichtigheid. Achter hem finishte Patrick van den Goorbergh op de der tiende plaats, goed voor drie punten. „Ik ben meer dan te vreden. Met dit materiaal is niet meer mogelijk", luidde znn commentaar. Cees Doorakkers voelde zich zaterdag na de 500cc-race een gelukkig mens. De Brabandse coureur, die dit seizoen nog geen wedstrijd in de halve-li- terklasse had afgewerkt, fi nishte met de van Henk de Vries gehuurde motor als vijf tiende en scoorde daarmee één punt voor de wereldtitelstrijd wen "oojtig renners 'inn Noon t 2-0 g KoN De Sectie Be- Japiinen van de Koninklij- donéylandse Wielren Unie tn d|e namen van twintig Zanj bekendgemaakt van -0) vi op 27 augustus twaalf wereldkampioenschap <fs zullen rijden. Breukink. De Ko- wrerd.Lubberding, De Rooy, waaliet en Winnen uit de tuurlan Post, Rooks, Theu- holraaijer en Van Orsouw dskajsbers, Solleveld, Ver doel Maassen en Tolhoek k mlas, Schurer en Schal- et dan Priem, Van der Poel, Suykerbuyk en Schèrt uit de buitenlandse Als ploegleider zal zijfriem fungeren, Roger tic rt is chef d'equipe. De hnstfing van de definitieve ginis op 31 juli na afloop ballek criterium de Draai iele Kaai in Roosendaal, it ha 1LO BOMANS ÏL BELGIË )r d^ Carlo Bomans Afrfasteren op het snelle van Waregem, de verrast in de strijd 'e s(f Belgische wielertitel. !yp<4 snelle mannen, die in drifl van de passages van ler 4cereberg tot de favorie- •eg^rden gerekend, zat al- Idy Planckaert in de ontsnapping, maar de geachte sprinter was iaystfc Argentin werd Ita- kampioen. Argentin oor }nde in Genua in de Gianni Bugno, die als ïickil eindigde. Derde werd )rde|-prof Giorgio Furlan. jaritoux prolongeerde de j titel. Hij versloeg na jlometer op een omloop ntlucon Laurent Bezault Vtial Gayant. 4 Richard (Zwi) won in p de strijd om de wieler- Zwitserland, de 'r9d-republiek en Luxem- RHEDEN De kopman verstaat nu ook de kunst van het winnen. Maarten den Bakker, aanvoerder van de nationale selectie, won dit seizoen weliswaar de Omloop van de Braak man, maar vertaalde zijn wielertalent vooralsnog weinig in overwinningen. Tweede in de Omloop van de Bommelerwaard, der de in de Hel van het Mer gelland en tweede in Olympia's Ronde, het ging bijna voor zich spreken. Tijdens de nationale titel strijd in een broeierig Rheden kwam het met Maarten eindelijk voor de bakker. Na 205 kilometer liet hij in de eindsprint zijn vluchtmakker Jan Goedendorp het achter wiel zien. Tot grote opluchting van bondscoach Piet Kuijs die in Den Bakker zijn kopman voor de individuele wegwedstrijd op het WK in Chambéry ziet. De keuzeheer zag in Rheden zijn vertrouwen niet be schaamd en jengelde direct na de finish uitgelaten en minu tenlang op zijn autotoeter. „Eindelijk", luidde de korte maar duidelijke verzuchting. „En zonder anderen tekort te willen doen, Den Bakker heeft het verdiend. Hij was vandaag de beste". De beste was inderdaad de eerste. De 20-jarige Den Bak ker kwam zo uit Zweden waar hij in een etappekoers de be nen warm draaide. In Rheden maalde hij vrolijk verder. Piet Kuijs predikt de aanval, zijn manschappen namen het za terdag over, Den Bakker voor op. Al vanaf de eerste kilome ter drukte hij zijn neus tegen het venster. En na twintig ki lometer reed hij met maatje Rober van de Vin mee in een kopgroep van tien, met verder onder meer Elfrink, Naber- man, Vink en Wolsink. „Ik vond het eigenlijk nog vroeg", verklaarde Den Bakker na af loop. „Maar de afspraak was dat we steeds met twee man bij een ontsnapping zouden zijn. Dat was de les van Olym pia's Ronde". Nimmer rust Het tiental kreeg maximaal anderhalve minuut voor sprong, werd vervolgens te ruggepakt, maar de rust keer de nimmer terug in het pelo ton. Op het parkoers rondom de venijnige Posbank volgde de ene aanval de andere op. Zoals ook ruim dertig kilome ter voor de finish, toen op nieuw een tiental renners wegsprong: Nagengast, Ver- wey, Boorsma, Duin, Van Moorsel, Faas, Goedendorp, Nelissen en Den Bakker kre gen 35 seconden voorsprong en raasden richting finish. Goedendorp, normaal gespro ken criterium-renner, voelde zich in de voor hem vreemde wereld van de lange wedstrij den opmerkelijk goed thuis en sprong vijftien kilometer voor het einde zomaar weg in een alles-of-niets poging. „Ik moest toch wat", hijgde de renner uit Oudenhoorn na. „Ik zat kapot, maar op zo'n moment maakt het niet uit of je kapot of dubbel kapot zit. Ik ging maar, wanneer ik in dat groepje zou blijven was ik kansloos". Pierre Duin, Ron Verweij en Maarten den Bakker counter den. Het peloton raakte verder achterop, het doel van de jacht - Goedendorp - kwam echter niet dichterbij. Waarop Den Bakker het heft maar in eigen hand nam. Duin en Verweij in de wildernis achterliet, en op zoek ging naar Goedendorp. Die in de slotfase moest capi tuleren. PETER WEKKING Maarten den Bakker gaat als eerste over de finish bij de titel strijd der amateurs. Rechts de verslagen Jan Goedendorp. FOTO ANP Theunisse heeft nog moeite met ademhalen RHEDEN Ploegleider Jan Gisbers beslist morgenavond of hij Geert-Jan Theunisse meeneemt naar de Ronde van Frankrijk. De klimmer raakte vorige week in de Ronde van Zwitserland zwaar geblesseerd aan zijn ribben. Gisbers vertel de gisteren bij het Nederlands kampioenschap voor profs, dat Theunisse nog steeds niet goed kan ademhalen als hij op de fiets zit. „We hopen op snelle beterschap, maar het ziet er somber uit", aldus Gisbers. Morgen werdt .Theunisse ge test. „Het wordt een soort pijn- test", wist Gisbers, „In de ploegentijdrit wordt 52 kilo meter per uur gemiddeld gere den. Dat kan niet als hij nog pijn heeft". Indien Theunisse moet thuis blijven wordt hij vervangen door een van de Noorse broers Pedersen (Dag-Erik of Atle) dan wel door de Zeeuw Peter Hoondert. De acht zekeren van PDM voor de Tour zijn: Steven Rooks, Marc van Or souw, Johannes Draaijer (allen Ned), Sean Kelly, Martin Ear- ley (beiden Ier), Rudy Dhae- nens (Bel), Jörg Müller (Zwi) en Raul Alcala (Mex). (Van onze verslaggever) RHEDEN De rolverdeling van de Nederlandse titelstrijd is één van de voortekenen dat er bij het dameswielrennen niet langer sprake is van de hegemonie van Monique Knol. Nationaal wordt de cocurren- tie voor de olympische kampi oene steeds sterker, vooral in de persoon van Leontien van Moorsel. Zij nam gisteren de kampioenstrui van Knol over en onderstreepte nog eens na drukkelijk niet voor niets als het grootste Nederlandse ta lent te worden beschouwd. Verrassend was de aflossing van de wacht niet. Het jongste lid (negentien jaar) van de na tionale selectie heeft al menig maal opvallend gepresteerd. Onlangs nog in de Postgiro, de hoog aangeschreven Scandina vische etappewedstrijd, werd zij winnares van de proloog. Leontien van Moorsel kan goed tijdrijden, beschikt over een meer dan behoorlijk sprintvermogen en kan in de bergen redelijk uit de voeten. Zij mag de komende maand in Frankrijk laten zien tot welke resultaten dat in een interna tionaal sterk gezelschap leidt. Het Nederlands kampioen schap versterkte haar zelfver trouwen, zij het dat het koers verloop in het voordeel van Van Moorsel was. De Brabant se had al vrij snel geen last meer van Monique Knol, die door de jury uit de koers was genomen. ..Voor het geval het op een massasprint zou uitdraaien, had ik vanaf het uitvallen van Monique Knol alleen nog re kening te houden met Monica de Waal", beweerde Van Moorsel, die in de sprintsters uit Gouda haar grootste con currente zag. Een massale aan komst bleef echter uit, omdat twee ronden voor het eind een groepje van vijf dames uit de greep van het peloton bleef. Daarbij ook Leontien van Moorsel, die zich gesteund wist door ploeggenote Agnes Looh- uis-Damveld uit Haaksbergen. De oostelijke renster offerde haar kansen geheel op voor Van Moorsel en was er voor ePii belangrijk deel veant- woordelijk voor dat het jagen de peloton de afstand niet ver der kon verkleinen dan tien seconden. In de sprint versloeg Van Moorsel betrekkelijk een voudig Petra Groen (tweede). Astrid Donkersloot (derde) en good-old Heieen Hage. Dat Monica de Waal als enige Van Moorsel had kunnen bedrei gen, bewees zij door de sprint van het peloton te Sport op tv VANDAAG AVRO's Nederland 2, 19.10 i Sportpanorama. Nederland 3, 21.25 uur: Sport Studio. BBC 1, 23.10 uur Tennis: Wim bledon. BBC 2,14.35 uur Cricket en ten- Sky Channel, 19.00 i en motorsport. Sky Channel, 20.00 i r: Auto- ir: Wiel- r: Euro- Motor- Sky Channel, 21.00 i sport-weekoverzicht. Sky Channel, 22.30 u sport: TT Assen. Sky Channel, 23.00 uur: Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.44 uur: Liever sportiever. BBC 1, 14.50 uur: Tennis: Wim bledon. BBC 2, 11.50 en 14.35 uur: Cric ket- BBC 2, 15.02 uur: Cricket e Sky Channel. 00.00 uur: B Harm Jansen in selectie van Kuijs RHEDEN Wegcoach Piet Kuijs zal met drie buitenstaanders volgende week vertrekken naar de Ronde van Rijnland-Palts. Naast drie man uit de nationa le selectie, Maarten den Bak ker (Abbenbroek), Rober van de Vin (Budel-Schoot) en Harm Janssen (Delft) heeft Kuijs drie rijders uit gastren- nersverenigingen opgeroepen voor de Westduitse ronde, die mede als selectie geldt voor zijn ploeg voor de strijd om de wereldtitel Martien Kokkel koren (Noordwijkerhout), Ed die Boumans (Aarle Rixtel) en Anthony Theus (Bergeijk) uit verschillende sponsorploegen krijgen de kans hun WK-se- lectie af te dwingen. Levert de nationale selectie waarschijnlijk nog vijftig pro cent van de kandidaten voor de individuele wegwedstrijd bij de wereldkampioenschap pen, voor de honderd kilome- terploeg zal Kuijs vrijwel ze ker helemaal buiten zijn natio nale kern grijpen. Voor het tweede trainingsprogramma heeft Kuijs geen van zijn eigen geselecteerden opgeroepen. Erik Cent (Goor) en Richard Luppes (Hoogeveen) zijn er opnieuw bij, net als Jaap de Kortenaar (Breda). De oefen- groep wordt aangevuld met Jos Bol (Hoeven) en Bart Vos kamp (Wageningen). De en kelblessure die Luppes in het nationaal kampioenschap op liep, kan problemen opleve ren, maar met De Kortenaar, die feitelijk alleen maar stage loopt in dit voor hem nieuwe onderdeel, kan Kuijs in de ko mende week in ieder geval met vier man werken. ADVERTENTIE Zaterdag 1 juli verschijnt bij deze krant de special Tour de France'89. Informatie over de adverteermogefijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Mieke Zuidwijk, die bereikbaar is onder nummer 071-122244. ftjidóe (Boivuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15