Borussia Dortmund gaat Europa in NEC. Werk aan de winkel voor met amateurtitel RCH eert Stienstrf CcidócSouAcwit Franse eredivisie terug naar 18 clubs TWEEDE KEER ROOD VOOR MATTHAUS BINNEN VEERTIEN DAGEN „Toetje" zet competitie op zijn kop Storm terug naar Ajax BELANGSTELLING PSY VOOR JERRY DE JONG it SPORT MAANDAG 26 JUNI 1989 PAGr~" Voetballerij TOKYO In de vtJ van de strijd om de wed voetbal heeft Noordkö.».* groep zes van de OoP-* sche zone een overwind TP haald op Japan. Noor won in Tokyo met 2-0, nesië versloeg Hong KoÉN 3-2. De stand is: Jappne Noordkorea 4-5, Indonayk Hong Kong 5-3. In dje i kaanse zone won Zarij b Lusaka met 2-1 (1-0) v op rokko. wc MOSKOU Dnjepr Dbfs petrovsk heeft de Riln: voetbalbeker veroverd.Lub finale in Moskou, waajiet danks een temperatuur'an graden het tempo hofraa versloeg de landskaisbe Torpedo Moskou doa M doelpunt van Stok mfas, Voor Dnjepr was het dan F beker in de clubgeschiqrts, GLASGOW De Schart ternational Mo Johnstol- i zich van de FIFA bij zijfriei we werkgever Celtic ri is De transfer van Johnstfing Nantes naar Celtic ginis c door omdat de voetballfft i soonlijke en financiële I Ka ren" opperde nadat hé tract was getekend, v Sepp Blatter, algemeen» -r taris van de FIFA, is hilj tract bindend. r< j LILONGWE In eenLl ficatiewedstrijd voor dé ronde van het wereld} oenschap voetbal, Am zone groep B, heeft Ma', terdag Kenya met 1-0 gen. Kayira was de sa In deze groep is Egypte met vier punten uit driéfl v Malawi volgt met vier uLre WARSCHAU Legiirde schau heeft zaterdag \fddj achtste keer de Poolse vf beker gewonnen. In dei werd Jagiellonia Bilaystk verslagen. Kosecfc Dziekanowski maakten twee doelpunten voor jmd< kerwinnaar. Het vijfdl Gij punt was van Iwanickil ej| zyk en Bayer scoorde} Jagiellonia. tit Geen krant ontvangen? I 18.00 en 19.00 uur, zaterdag! 14.00 en 15.00 uur telefoon* 071-122248 en uw krant dezelfde avond thuisbezorgd! I Jeugd Saudiarabië verovert wereldtitel GLASGOW De beste voetballers tot zestien jaar uit Saudiarabië hebben za terdag voor een verrassing gezorgd door in Glasgow de wereldtitel voor zich op te eisen. In de finale van het toernooi in Schotland versloegen zij het gastland na het nemen van strafschoppen met 5-4. De Schotse jeugd leek na de eerste helft de beste papieren te hebben. Door Dow- nie en Dickov namen de gastheren een voorsprong van 2-0. Voor 51.674 toe schouwers kwamen de Saudiërs echter goed terug. Al-Reshoudi zorgde voor 2-1, Al-Terair bracht de score in evenwicht. In de verlenging werd niet meer ge scoord. Bij het nemen van strafschoppen faalde een Schotse speler terwijl alle Saudiers scoorden. PARIJS Het bestuur van de Franse voetbalbond heeft zaterdag besloten het aantal clubs in de hoog ste voetbalklasse terug te brengen van twintig naar achttien. De maatregel moet ingaan in het seizoen 1991-92. Tijdens de vergadering werd ook overeengekomen het systeem van een thuis-en uitwedstrijd in de strijd om dé beker af te schaffen. Op die manier wil het bestuur wat ruimte op de kalender schep pen voor het nationale team. Als op 22 juli voor de twee hoogste klasse van start gaat, is ook een nieu we maatregel van kracht met betrekkking tot het aantal buitenlanders in een team. In de eerste divi sie mogen drie spelers per elftal meedoen met een andere dan de Franse nationaliteit, in de tweede divisie een minder. Het bestuur verleende ook goedkeuring tot een fu sie tussen Racing Paris en RC Lens. Informatie-commissie zet werkzaamheden voort ZEIST De informatie-commissie, die een nieuw sectie-bestuur betaald voetbal moet presenteren, zet zijn werkzaamheden -/oort. Dat is het resultaat van het overleg, dat het uit zes man bestaande col lege zaterdag voerde. De vertegenwoordigers van de clubs uit de com missie (Sprengers, Aalbers, Ruts en Bouwer) zul len op korte termijn met hun achterban, de be taalde voetbalorganisaties, overleg plegen over de ontstane impasse. De commissie wordt voorgeze ten door Gerrit Brokx, burgermeester van Til burg. Karei Jansen, van de spelersvakbond VVCS, is de zesde man in de groep. Over het te voeren beleid van het nieuwe bestuur bestaat in grote lijnen overeenstemming. Pro bleem is het vinden van een geschikte voorzitter van het sectie-bestuur. Indeling van hoofdklasse bij amateurs DEN HAAG De indeling voor het komende seizoen voor wat betreft de hoofdklas sen in het amateurvoetbal ziet er als volgt uit: Hoofdklasse A: A.D.O.'20, A.F.C., Blauw Wit, D.C.V., D.H.C., D.W.V E.D.O., Elinkwijk, Papendreeht, R C.H R.V.C., Stormvogels, W.F.C., Wilhelmus. B: Achilles'29. Aehil- les'94, Appingedam, Babberich, De Bataven. Germanicus, Hoogeveen. H S C '21, Rheden, SC Enschede, Ste- vo, S.V B O., de Treffers, de Zweef. C: Baronie, D.E.S.K., E.H CGel- drop, Halsteren, Limburgia, L.O.N- G A Sittard, SV Meerssen, TO P., T.S.C., Venray, Vlissingen, Wilhelmi- raak en brak een waar pande monium uit en werd het speel veld nu helemaal overspoeld. Houben onderbrak het chaoti sche treffen voor de tweede maal, vertrok met beide spoor slags naar de catacomben, waar de champagne bij de rood-groen-zwarten al gretig aftrek vond. Houben, die met zijn baas Leo van der Kroft op de tribune van geen competi tie-vervalsing wilde weten, liet de resterende vier minu ten toch nog uitspelen. Dat in dat plichtmatige restant niets noemenswaardigs meer ge beurde moge duidelijk zijn. De aloude Keizer Karei-stad heeft dus weer een eredivisie club in haar midden. De vraag is alleen: hoe lang? Wie het duel tegen Excelsior als maat gevend beschouwt voor de mogelijkheden van NEC, zal het verblijf van de Nijmegena- ren in de eredivisie niet al te hoog inschatten. Het elftal van Leen Looyen heeft in doelman Wilfried Brookhuis, spelbepa ler Arno Arts en aanvaller Frans Janssen een trio dat zonder moeite op het hoogste niveau mee zal kunnen, maar zal voor de rest drastisch gere noveerd moeten worden, wil NEC straks een herhaling van het seizoen '85-'86, toen de club na de promotie in juni '85 direct alweer de aftocht naar de eerste divisie blies, voorko men. Niet bij machte In de Adelaarshorst bleek Go Ahead Eagles, dat het eerste na-competitieduel in Heeren veen met 4-0 had verloren, op nieuw niet bij machte het de noordelingen moeilijk te ma ken. De formatie van trainer Korbach, verzwakt door de schorsing van Harry Dechei- ver en de afwezigheid van de aan zijn enkel geopereerde Dwight Lodeweges, moest met een verjongd team aantreden. En was mede daardoor kans loos. Al na twee minuten was het duel in de Adelaarshorst be slist. Jerry de Jong opende de score. Door doelpunten van opnieuw Jerry de Jong en Maarten de Jong liep Heeren veen nog voor rust uit naar 3- 0. Ook in de tweede helft bleef de Friese ploeg heer en mees ter, hoewel Go Ahead Eagles in de 73 minuut even terug leek te komen door een treffer van topscorer Gert van den Brink. Heerenveen, met Jerry de Jong en Winnie Haatrecht als grote uitblinkers, verhoog de het tempo en bracht in de 81e minuut door Gert-Jan Verbeek de marge weer op drie: 4-1. Nog geen minuut la ter tikte Gert van de Brink de bal opnieuw langs Heerenveen doelman Aldo Swager en be paalde de eindstand op 4-2. Scheidsrechter Hobé nam met het fluiten van deze wedstijd afscheid van het betaalde voetbal. NEC - Excelsior 2-1 (1-1). Arts (strafschop) 1-0, 44. Wasifrian 1-1, 85. De Wijs 2-1. Scheids rechter Houben. Toeschou wers: 22.500. Gele kaart: Wasi- man (Excelsior). NEC: Brookhuis; Gemert, Lok, HEERJANSDAM RCH is zaterdag in Heerjans- dam algemeen amateur kampioen geworden. De zondagvereniging uit Heemstede verloor het tweede duel tegen Heer- jansdam, kampioen bij de zaterdagamateurs, wel met 4-2, maar had het eer ste in eigen huis met 3-0 gewonnen. De titel voor RCH is voor een groot deel het werk geweest van Nick Stienstra. De bij de vliegramp van 7 juni in Suri name omgekomen coach bracht zijn team een spelop vatting bij die garant bleek te staan voor succes. De basis voor het veroveren van de landstitel werd gelegd in de eerste wedstrijd. Heer- jansdam wist niet hoe te han delen tegen het snelle, geva rieerde spel van de Heemste delingen. In eigen huis hadden de zaterdagamateurs de zaken iets beter voor elkaar. RCH bleef echter de gevaarlijkste ploeg. Bogdan Kopanicki, de Joegoslavische doelman van de gastheren, voorkwam dat zijn ploeg voor een hopeloze zaak streed. Heersjansdam kwam in de eerste helft twee keer op voor sprong, door Van der en Van de Putte. Via zer en Otte kwam RC1 op gelijke hoogte. In del helft bracht Van der de stand in de 68e mil 3-2. Echt spannend pas in de laatste drie In de 87e zorgde Vanl voor 4-2 en maakte Rf wat bange momenten verdiende titel, en e aan Stienstra, kwam Heemstede terecht. Heerjansdam - RCH 4-2 (2-'. der Weijde 1-0, 34. De Keizi Van de Putte 2-1, 37, Otti Van der Weijde 3-2, 87 Van 2 Scheidsrechter: Reniers T wers; 2000 Boekingen: Ve Baars (Heerjansdam) (RCH). forceren. Dat drie minuten later Lusch voor 4-1 zorgde, was van weinig belang. Voor Borussia betekende het het eerste succes sinds de ploeg in het seizoen 1965/66 de Europese bfeker voor be kerwinnaars veroverde. Het veroveren van de Westduitse beker leverde de spelers 18.000 D-Mark op. Eintracht Frankfurt speelt ook volgend seizoen in de eerste Bundesliga. De ploeg, dit jaar als zestiende geëin digd, verloor gisteren het tweede duel tegen FC Saar- brucken om een plaats in de hoogste voetbalklasse wel met 1-2, maar had het eerste treffen in eigen huis met 2-0 gewonnen. Twee keer Van Basten Marco van Basten heeft de laatste wedstrijden in de Ita liaanse voetbalcompetitie ge bruikt om zijn doelpuntento- taal aardig op te vijzelen. Na de drie treffers van vorige week tegen Ascoli, volgden er op de slotdag twee tegen Bologna. AC Milan won het duel met 4-1. De Nederlan der kwam op een totaal van negentien treffers. Na de openingstreffer van Mannari (4e minuut), zorgde Van Basten in de 36e minuut voor 2-0. Maronaro bracht in de 59e minuut Bologna terug tot 2-1, maar in de slotfase bepaalde Colombo (83e) en andermaal Van Basten, vier minuten later van elf meter, de eindstand. Op de laatste dag was er een hoofdrol voor twee van de' Westduitse voetballers in de serie A. Voor het positieve gedeelte zorgde Rudi Voller. De lang verguisde spits van AS Roma zorgde in de slotfa Norbert Dickel (links) en Frank Mill van Borrussia Dortmund liefkozen de Westduitse beker. se van het duel tegen Atalan ta voor de winnende treffer (2-1). Door de nederlaag van Fiorentina tegen Internazio- nale, bezorgde Voller zijn ploeg daarmee eeen herkan sing in de strijd om een plaats in het UEFA-Cuptoer- nooi. Een extra duel tussen de ploegen uit Rome en Flo rence dient de beslissing te brengen. Bij de nederlaag van Fioren tina tegen de landskampioe nen was een negatieve hoofdrol weggelegd voor Lothar Matthaus. Voor de tweede keer binnen twee weken werd de Westduitse middenveldregisseur van het veld gestuurd. Tegen Atalan ta na het ontvangen van twee gele kaarten, tegen Fio rentina ontving Matthaus „gewoon" een rode kaart. Na een overtreding van zijn toe komstige ploeggenoot Cucchi nam de Westduitser wraak. Inter liet zich door het weg sturen van Matthaus, in de 36e minuut, enigszins van de wijs brengen. Pas in de twee de helft namen de kampioe nen afstand van Fiorentina. De'Argentijn Diaz bewees in de 61e minuut andermaal zijn waarde voor de ploeg door de score te openen. Bi- anchi bepaalde de eindstand FOTO: AP tien minuten later op 2-0. Aan de staart van de rang lijst werd het een slechte dag voor Torino en Pescara. De tweede ploeg uit Turijn moest winnen van Lecce om degradatie te voorkomen. De al veilige thuisploeg voelde zich niet geroepen de hel pende hand toe te steken (3- 1). Ook Pescara speelt vol gend jaar in de serie B. Het speelde gelijk tegen het al gedegradeerde Pisa en dat was onvoldoende voor be houd. Ascoli en Lazio, beiden ook nog in degradatiegevaar, deelden keurig de punten. Het was voor beide het ge wenste resultaat. De laatste speeldag in de Spaanse voetbalcompetitie bracht geen belangrijke wij zigingen in de stand meer te weeg. De plaatsen voor de verschillende Europa Cup toernooien kwamen in de handen van Real Madrid (EC 1), Barcelona en Real Valla- dolid (EC 2) en Valencia, At- letico Madrid en Real Zara- goza (UEFA Cup). Aan de kop was alleen voor Real Zaragoza en Athletic Bilbao de laatste speeldag nog van belang. Zaragoza diende te winnen om Euro pees voetbal zeker te stellen. Het deed dat, in eigen huis werd Elche met 3-1 versla gen. De winst van Bilbao op Real Oviedo was daardoor zinloos. Ook in de strijd tegen de de gradatie waren de beslissin gen eigenlijk al gevallen. De enige resultaten die nog van belang waren, waren de wedstrijden van Espanol en Cadiz. De tweede ploeg uit Barcelona diende te winnen om van het spelen van de gradatie-wedstrijden te wor den verlost. Daartoe diende ook Cadiz, een punt meer, te verliezen. Beide gebeurde niet. Espanol moet daarom tegen de num mer drie uit de tweede divi sie, Mallorca, uitmaken wie het volgende seizoen in de hoogste klasse speelt. Ook Betis staat zo'n beslis singsduel te wachten. Tene- rife is de opponent. Murcia en Elche waren al gedegra deerd. De Spaanse competitie kende een opmerkelijke schutter: De Braziliaan Balthasar. De spits van Atletico Madrid kwam tot 35 treffers, acht meer dan de Mexicaan Hugo Sanchez van Real Madrid. WEST-BERLIJN Bo russia Dortmund heeft za terdag de Westduitse voetbalbeker veroverd. In de finale te West-Berlijn werd Werder Bremen met 4-1 verslagen. Voor Borussia stond er veel op het spel. Alleen een over winning betekende Europees yoetbal, Werder was al zeker van deelneming aan het UEFA Cup-toernooi. Door de zege van Dortmund bleef Bo russia Mönchengladbach bui ten het UEFA-bekertoer- nooi. De start in het Olympisch Stadion in West-Berlijn was voor Werder. Internationaal Riedle opende na een kwar tier de score. De gelijkmaker liet niet lang op zich wach ten. Uit een voorzet van Mill was zes minuten Dickel suc cesvol. In de tweede helft had Bo russia het geluk dat iedere ploeg wel eens nodig heeft. Mill zette zijn ploeg met een kopbal in de 58e minuut op voorsprong. De 35.000 Dort- munder aanhangers in het met 76.391 bezoekers uitver kochte stadion, konden hun plezier niet óp. Werder, dat niet echt de indruk wekte ten koste van alles te willen winnen, verhoogde wel de druk op het doel van De Beer. Voor Dortmund werd het daardoor een ideaal duel. Met doelman De Beer en de Schot McLeod als breekij zers, werd Werder in be dwang gehouden. Aan de an dere kant ontstonden door het initiatief van Werder kansen voor de Dortmundse uitvallen. In de 71e minuut was andermaal Dickel ter plaatse om de beslissing te NIJMEGEN De twaalf wedstrijden uit de na-competi tie hebben een ander beeld ge geven dan het reguliere sei zoen. In de eerste divisie be haalden Excelsior en Go Ahead Eagles in de onderlinge strijd van het viertal de meeste punten (zeven), NEC en Heer enveen kwamen tot vijf. Stand onderlinge competitieduels Excelsior 6 3 1 2 7 (12-9) GA Eagles 6 3 1 2 7 (12-10) NEC 6 2 1 3 5 (9-11) Heerenveen 6 2 13 5 (8-11) Eindstand nacompetitie NEC 6 4 2 0 10 (9-3) Heerenveen 6 3 2 1 8 (12-4) GA Eagles 6 2 1 3 5 (6-13) Excelsior 6 0 15 1 (3-10) Aalbers (Arends) en Paymans; Kooien, Wijnhoven, Arts en De Wit; Janssen en Radstaat (De Wijs). Excelsior: Londema; Van Bre men, Buijs, Pronk, Wasiman en Refos (Boudestein); Valen- tijn (Michel van Wattum), Warry van Wattum en Meijer; Latuheru en Vink. Go Ahead Eagles - Heeren veen 2-4 (0-3). 2. Jerry de Jong 0-1, 23. Jan de Jonge 0-2, 36. Maarten de Jong 0-3, 73. Van den Brink 1-3, 81. Verbeek 1- 4, 82. Van .den Brink 2-4. Scheidsrechter: Hobee. Toe schouwers: 1800. GA Eagles: Bos; Wilsterman, Hofstede, Woudsma en Schen- ning; Buisman (Heering), Pel- leboer en Wilson (Bosveldt); Van den Brink, Pothoven en Overmast. Heerenveen: Swager; Jerry de Jong, Haatrecht, Groen en Verbeek; McDonald, Dijk (Vis- scher) en Maarten de Jong; Jan de Jonge, Bijl en Pot (Ten Voorde). GRONINGEN Sjaak Storm keert terug als doelman bij Ajax. Vandaag besluiten zijn huidige club FC Groningen en Ajax, of Storm aan de Amster dammers wordt verhuurd of verkocht. Stqrm stond de laat ste tijd niet meer in de basis bij FC Groningen. Aanvankelijk was hij geblesseerd, later kreeg hij privé-problemen. Bij Ajax moet hij de strijd met Stanley Menzo voor een plaats in het eerste aan. De club zat verlegen om een ervaren doel man. Tweede man Lloyd Doesburg kwam, als lid van het kleurrijk elftal, op 7 juni om bij de vliegramp in Surina- Sportprijsvragen DEN HAAG De resutaten van de verschillende sportprij- zen luiden, onder voorbehoud, als volgt: Nederlandse lotto 25: 8-13-20-28-32- 40. Reservegetal: 2. Deelnemers: 530.127, inleg: ƒ2.227.785, prijzenbe- drag: /I 058.198. Toto: 2-1-1-1-1-3-2-2-2-3-1-1-2. Deel nemers: 12.311, inleg: /67.211, prijzen- bedrag: ƒ40.656. Ciiferspel- 241155. Belgische lotto: 1-15-24-28-31-33. Reservegetal: 7. Jokernummer 6257240. Westduitse lotto: 4-14-16-36-42-46. Reservegetal: 36. Spiel 77: 0371070. Sjaak Storm FOTO: DIJKSTRA NIJMEGEN Onbewust gooide de spreekstalmees- ter in de volle Goffert nog eens wat olie op het vuur. Terwijl het vrijheid-blij heid-spelletje van het be tere Excelsior bij menig NEC-supporter het angst zweet deed uitbreken, deed de speaker melding van de verrichtingen van concurrent Heerenveen, dat met een 3-0 voor sprong in Deventer be hoorlijk aan de weg tim merde. Maar het kwam allemaal nog goed voor NEC, dat de kansloze Rot terdammers uiteindelijk met 2-1 op de knieën bracht. Een niet uitge sproken dankwoord ging uit naar Excelsior en flui tist Houben, die de met zichzelf worstelende Nij- megenaren wel erg cou lant behandelden. Want Excelsior mocht zijn sportieve plicht dan volkomen serieus nemen, het durfde het uiteindelijk toch niet aan de talloze festiviteiten in en om de Goffert te bederven. Het deed daartoe aanvankelijk nog wel een poging toen Steve Wa siman een paar minuten na de openingstreffer van Arno Arts (die een strafschop na hands van dezelfde Wasiman onbe rispelijk benutte) doodleuk de gelijkmaker achter doelman Brookhuis schoof, maar vond het, nadat aanvaller Vink met een bal op de paal de Nijmege- naren nog even in vertwijfe ling had gebracht, wel welle tjes. Ook Houben wilde geen spelbreker zijn. Vandaar dat de Limburger na een overtre ding van voorstopper Lok, die Vink binnen de lijnen tegen het gras zwiepte, maar net deed of zijn neus bloedde. Later stelde Houben zich wel strikt formeel op. Nadat de grasmat van de Goffert in de 82ste minuut al in beslag weg genomen door een handvol brooddronken Nijmeegse aan hangers, kort daarna, na de winnende treffer van Edwin de Wijs, was het het helemaal DEVENTER Trainer Guus Hid- dink van PSV was zaterdagavond in Deventer bij de ontmoeting Go Ahead Eagles-Heerenveen aanwezig om de Heerenveense verdediger Jerry de Jong te bekijken. De uit Suriname af komstige De Jong is door PSV de ge hele nacompetitie gevolgd en binnen kort zal de Eindhovense eredivisie club contact opnemen met Heeren veen, dat zaterdagavond de stap naar de eredivisie miste. Ook voor Heerenveen-speler Winnie Haatrecht bestaat belangstelling. De nieuwe eredivisieclub NEC wil Haat recht graag inlijven, maar heeft ook contact met Go Ahead over Ulrich Wilson, die volgens een clausule in cV< het contract weg mag niet naar de eredivisie zou ren. Wilson, die zaterdag FC_ R; gen zag afhaken omdat de Gn di eredivisieclub Joop Gall (\v contracteerde, staat ook bij Ver de belangstelling. NEC heebnd aangeboden Brian Wilsterr^pul geld toe) te willen ruilen voovar Wilson. va uit, PEC-speler Michel Oostrumchte afgelopen wekeinde een coiren de Zwitserse eerste divisiecfror Old Boys uit Zurich. Oostrujpec het komend seizoen samen mine Nijholt (FC Utrecht) bij E pij Boys. ,t b< ko Vreugde bij RCH dat zich ondanks lands amateurkampioenschap. een nederlaag tegen Heerjansdam verzekerde van het^e 3oo f. FCpti<

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14