Tumult om titel ^eulócSouxatit^ sport 14 15 16 17 18 19 Wereldtitel voor Spaan in bereik Persoonlijke schrijfmap viftDAAG Trio beleeft tweede promotie met NEC Rugbybond start met play-offs y JUNI MAANDAG 26 JUNI 1989 PAGINA 13- Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor Üw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk \>a verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. [~Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. jnzj Ceidóc Sommit Werk aan de winkel voor NEC Huberts huilt hete tranen om Hans Spaan Triomf Rienks, drama Florijn Carnavalsbal om de zwemlimieten De Spartaan tekent voor twee plaatsen in finale Schuilenburg en Zonderop naar tweede titel op rij Arie Stehouwer steekt nek uit NIJMEGEN De wip die het bestaan van NEC uitbeeldt, heeft de ploeg weer omhoog gebracht. Na drie jaren eerste divisie is Nijmegen weer terug in de hoogste klas. Voor NEC, dat afgelopen zaterdag met 2-1 tegen Excelsior via de nacompetitie promotie naar de eredivisie definitief maakte, is het de vierde op stap. Het gebeurde eerder in 1967, '75 en '85. In to taal speelde NEC zestien seizoenen in de eredi visie, waarbij de zesde plaats het hoogtepunt was. In 1985 veroverde NEC zijn plaats in de eredivisie eveneens uit de nacompetitie. De Graafschap, FC Den Haag en RKC waren de tegenstanders. NEC eindigde met één punt voorsprong op De Graafschap, de beslissing viel in de laatste wedstrijd. Van de spelers die toen de promotie bewerkstelligden zijn er nog slechts drie ovqr in bet huidige elftal: Frans Janssen, Carlo Aalbers en Frans Paymans. Tus sen 1938 en '47 is de Nijmeegse vereniging drie keer oostelijk kampioen geweest. Iets recenter zijn twee finales uit de strijd van het toernooi om de KNVB beker. Beide gingen verloren trouwens, in 1973 tegen NAC (0-2), tien jaar la ter tegen landskampioen Ajax (1-3 en 1-3). Die dubbele nederlaag bracht NEC trouwens in het Europese voetbal. Zo'n vijftien jaar geleden kende NEC zijn beste jaren, onder trainer Wiel Coerver. De Limburger bracht zelfs drie van zijn spelers, direct of indirect, in het Neder lands elftal, namelijk Jan Peters, Frans Thijs- sen en Jan van Deinsen. NIEUWEGEIN Ko mend seizoen wordt in de ere- en eerste klasse van de rugbycompetitie het systeem van play-offs in gevoerd. Dat is zaterdag bij de algemene ledenver gadering in Nieuwegein besloten. De rugbybond hoopt hiermee de competitie een aantrekke lijker aanzien te geven. Voorts werd de indeling van Neder land in de FIRA-competitie bekend gemaakt. Nederland begint in de B-poule met een wedstrijd tegen de Westduit sers op 17 september. Op 4 maart volgt een duel met Bul garije. Twee weken later speelt de formatie uit tegen Tsjechoslowakije. Op 29 april is de laatste wedstrijd tegen Spanje dat dit seizoen uit de A-groep degradeerde. Aanvan kelijk behoorden Marokko, Tunesië en Joegoslavië tot de mogelijke tegenstanders. De bond reageerde verheugd op de indeling, die minder kosten met zich meebrengt. belangrijke fase Timman Jan Timman lijkt in andere sferen te verkeren als hij door de zaal wandelt waar honderden belangstellenden de hitte hebben ge trotseerd om hem de eindzege te zien behalen. FOTO: ANP Loos alarm rond een blinde darm RHEDEN Matthieu Her mans vreesde in de nacht van vrijdag op zaterdag, dat hij de Ronde van Frankrijk aan zich voorbij moest laten gaan. De sprinter kreeg plot seling last van hevige pijn in de buik op de plaats van de blinde darm. Zijn trainer Al- bert Stofberg bracht hem om vier uur in de ochtend in al lerijl naar dokter Pluijmers. De sportarts stelde Hermans gerust. Bij een blindedar montsteking had hij hoge koorts moeten hebben. Dit was niet het geval. Hermans verscheen daarom gewoon in Rheden aan de start voor het Nederlands kampioenschap. Blessures van gevallen duo vallen erg mee RHEDEN De verwondin gen van Steven Rooks en Adri van der Poel vallen mee. Beide renners raakten na tachtig kilometer van het Nederlands kampioenschap betrokken in een grote val partij. Rooks zag beenwon den op, die hij opliep tijdens de Ronde van Zwitserland, weer opengaan. „Ik had kun nen doorrijden", vertelde de bergkoning, „maar uit voor zichtigheid ben ik toch maar afgestapt". De hoofdwond van Adri van der Poel zag er aanvankelijk lelijk uit. Nadat het bloed was weggeveegd was een en kele hechting van de eerste- hulppost voldoende om het gat te dichten. John Talen en Marcel Arntz liepen schaaf wonden aan hun heupen op. Raas twijfelt nog over ploeg RHEDEN Jan Raas heeft na afloop van het Nederlands kampioenschap acht renners aangewezen voor de Ronde van Frankrijk. De acht zijn: Gölz (BrD), Van Hooydonck (Bel), Nederlands kampioen Maassen, Nijdam, Jakobs, Solleveld, Poels en Tolhoek. Over de naam van de negen de wilde Raas nog een nacht slapen. Hij kiest uit het kwartet: Cordes, Verhoeven, Fuchs (Zwi) en Segers (Bel). Stevenhaagen en Manders rijden de Ronde van Frank rijk in de Zwitserse ploeg van Köchli. De Canadees Bauer is hun kopman. lonique Knol Itreurt missen |n kilometers EDEN Neder- |ds- en olympisch pioene Monique jol heeft gisteren haar iionale titel niet kun- verdedigen. Knol rd al in de tweede van tien ronden uit de |jd genomen, omdat zij j pech een wiel had iigenomen van ploeg- jiote Karin Schuitema. I kampioenschap is een in- [iduele wedstrijd waarbij Jerlinge materiaalhulp is toegestaan. De jury simpelweg de regle- pten toe. J kampioene en de onmis- ibare favoriete ontplofte a toen haar de onverbid- jke beslissing werd mee- eeld. Peddelde vervolgens ir de finish en berustte in paar toeristische kilome- heb er gewoon niet bij edacht. In een valpartij 'den een paar spaken uit jn wiel gereden. Karin was niddellijk zo loyaal haar prwiel te geven. Het is een itinegebaar uit ploegwed- ijden, hoewel ik het, geloof nooit eerder bij de hand ïad heb. Ik werd meteen >akt. Reglement is regle- nt. De jury doet ook zijn rk". heb het", vervolgt Moni- Knol, „nog geprobeerd, t mij dan weer stoppen, doe ik het wiel er uit, cht op de materiaalwagen 'begin opnieuw. Ik zou op manier sterker benadeeld geweest dan wanneer ik iteen na de pech op de wa- gewacht had. Maar dat ook niet. Ik ben gestraft een impulsieve daad. mer van mijn kans en de kilometers die ik mis, lar ik ga vandaag nog trai- jn, ik moet tenslotte naar Tour de France". •h voorPach Harde woorden, gedrag, net geen 'Jappen. AVRO's Sport- ima wilde het weekein- in' Hans Spaan filmen, dat mocht niet van en Motor Media, respec- jk belangen vereniging ijders en verhandelaar Jevisierechten. De ban- 'erden afgenomen, stek- 'tgetrokken en de came- geslagen, tzendrechten van de TT- waren exclusief ver- aan de NOS. Verslagge- fob Pach wilde toch een tage maken over de bele- >en van Hans Spaan en mosfeer rond diens per- Pach kreeg te horen dat arvoor 3.000 dollar moest n. De A VRO liet de ca- toch lopen, in de hoop J t de tussentijd een oplos- ou worden gevonden, ging goed tot de ploeg n de pits meldde om de 'an Spaan op band te zet- De banden werden opge- en de camera vernield. i „Dat ging echt onder be- ing". De verslaggever be-r zich op vrije nieuwsga-' Het gaat hem vooral om irincipe: „De organisatie zich verkocht aan de i Aan mensen, van wie 'e integriteit in twijfel Zowel AVRO als Stich- k Circuit van Drenthe, het I iisatiecomité dat weinig iWwnen had met de opna- J kan een schadeclaim van en Motor Media ver- p ten. ASSEN Vele tiendui zenden Nederlandse mo torfanaten hebben de groeiende honger naar na tionaal succes in de solok lassen gestild, toen de Noordhollander Hans Spaan zaterdag in de 125cc-race van de TT in Assen met minimaal ver schil voor de Spanjaard Crivillé over de eind streep zoefde. De suppor ters lieten zich het hoofd gerecht van de 59e TT in Assen smaken en smach ten nu naar het toetje: de wereldtitel voor Spaan, die binnen bereik is. Hans Spaan vulde de anders zo rustige Drentse hei met vreugde. Nederland was de laatste jaren ondervoed ge raakt, wat succes in de solok lassen betreft. In 1980 won wijlen Jack Middelburg de 500cc-wedstrijd, daarna haal den alleen de zijspanners Streuer en Schnieders in 1987 de hoofdprijs. Voor een Asse- ner zege in Spaans klasse, de 125cc, moesten de bladzijden van het archief worden terug geslagen tot 1948, toen Dirk Renooy de beste was. Pas na het passeren van de streep kon Spaan zich laten gaan. Tot de bevrijdende vlag gaf hij alles om Crivillé van zich af te hou den. Dat lukte met tweetien den van een seconde verschil. Hij reed een ereronde, zwaai end met de nationale drie kleur. Liet zich op de schou ders nemen. Bedankte het pu bliek voor het wuiven met zakdoeken en programma boekjes. Hoorde het Wilhel mus aan. En snikte. „Een paar keer, want ik ben toch wel sentimenteel". COUREUR SCHEPT ASSER VERKOPER ASSEN Bij de race om 250ec tijdens de TT van Assen raakte een 60-jarige Assenaar vrij zwaar gewond. De verkoper liep langs het circuit, om het- geld dat hij had verdiend in zijn kraampje, weg te brengen. Hij werd geschept door de Britse cou reur Nigel Bosworth, die een bocht niet kon houden. De man werd naar het Wilhelmina-ziekenhuis overgebracht. De verko per, die diverse fracturen en inwendig letsel opliep, is volgens de organisatie niet in levensgevaar. Het was het enige noemens waardige ongeluk tijdens de wedstrijden van zaterdag. y tDAM Jan Timman is in de belangrijkste fase van akloopbaan aangeland. De Amsterdammer, die eind dit ordt, blaakt tien weken voor de tweekamp in de halve yan het kandidatentoernooi in Londen tegen de Brit van zelfvertrouwen. Hij liet daar zaterdag in het afge- Trade Centre van Rotterdam nog een staaltje van met zwart de Amerikaan Seirawan spelenderwijs te waardoor hij op 10,5 punten uit vijftien partijen uit- respectabele totaal was voor de aan een ongekende Anatoli Karpov, die zich vrijdagavond nog in een speciaal voor hem in Den Haag georgani- niet meer haalbaar. De oud-wereldkam- maar liefst zeven en een half uui; om tegen de zijn derde achtereenvolgende nederlaag af te wen- lukte Karpov niet. Daardoor bleef Timman, die zich eerder nog had verzoend met de tweede plaats, zelfs voor. Ook in 1981, in het IBM-toernooi, was het Karpov onder zich te houden. Als hoofdprijs 20.000 dollar (circa 44.000 gulden). Hans Spaan laat de champagne spuiten tijdens de huldiging voor zijn zege in de 125cc-race. FOTO: ANP Frans Maassen zwaait gelukzalig met de bloemen. Rechts Maarten Ducrot (derde) en links Johan Lammerts, die de tweede plaats behaalde. FOTO: ANP en Johan Lammerts (derde). Van het ongenoegen van Verhoeven had de nieuwe kampioen niets gemerkt, ter wijl hij merkbaar liet door schemeren de kritiek van zijn ploeggenoot ook niet te recht te vinden. Maassen: „Ten eerste was het de opdracht van Raas om Verhoeven terug te halen en ten tweede was hij niet één van de beschermde renners in onze ploeg. Er was afge sproken dat er zou worden gereden voor Nijdam, Tol hoek, Solleveld en mijn per soon. Ik heb gehandeld vol gens de opdrachten. Trou wens, wij waren er alleen maar bij gebaat om de koers harder te maken; om veel aan te vallen. Van Poppel moesten we immers kwijt. Met hem naar de finish rij den, betekent zeker dat je bent geklopt". Wederom beweesRaas dat zijn koersinzicht sterk is ont wikkeld. In de finale had hij met zes renners een kwanti tatief overwicht ten opzichte van de concurrende ploegen. Met name de slag die hij Pe ter Post, in casu Van Poppel, toebracht, deed hem deugd. IJENK STOUWDAM RHEDEN Grote ge beurtenissen werpen hun schaduwen altijd vooruit. De wielersport maakt op die regel geen uitzonde ring, zeker niet met de Tour de France voor de deur. Het Nederlands kampioenschap stond na drukkelijk in het teken van La Grande Bouclé, zeker vóór hen die nog geen zekerheid over af vaardiging naar de Tour hebben. In de schaduw van de nieuwe kampioen Frans Maassen werd er links en rechts flink ge mopperd. Een renner predikte zelfs openlijk rebellie. Dat was Nico Verhoeven, die de sa menwerking met ploegleider Jan Raas wenst te verbreken en op voorhand zelfs ver klaarde niet naar de Ronde van Frankrijk te willen. De Brabander voelde zich in Rheden, waar de nationale ti telstrijd voor de tweede keer werd gehouden, geflikt door Raas en in de steek gelaten door zijn ploeggenoten. Toen Verhoeven zeven ronden voor het einde aanzette voor een solo verwachtte hij te worden gesteund door de vijf ploegmaten die deel uitmaak ten van de achtervolgende groep. Het-tegendeel gebeur de, want op gezag van Raas werd Verhoeven ingerekend en Frans Maassen uiteinde lijk, met steun van de ploeg, de nieuwe kampioen. Verhoeven was na afloop des duivels en lapte elke erecode aan zijn laars door openlijk zijn gal te spuwen. „Normaal gesproken word ik kam pioen, maar je verwacht toch niet door jongens te worden teruggepakt met wie je twee jaar hebt samengewerkt", brieste de Brabander, die een dag voor het nationaal kam pioenschap (nog) niet wenste in te gaan op een voorstel tot contractverlenging. Verhoeven: „Dat zal er ook wel mee te maken hebben. Ik heb Raas bedenktijd ge vraagd, terwijl hij er op aan drong om direct te tekenen. Ik ga na dit akkefietje ook niet naar de Tour de France, daar heb ik absoluut geen trek meer in". Jan Raas reageerde vrij laco niek op de beschuldiging van Verhoeven. „Ik moet nog met hem spreken, maar als Ziekenhuisopname doorkruist Tour Daams VALKENSWAARD Hans Daams is zater dag ontslagen uit het Sint-Jozefziekenhuis te Eindhoven, maar zal daar deze week weer worden opgenomen. De doktoren willen lan ge registraties van zijn hart maken. Ploeglei der Gisbers verwachtte dat Daams vanaf vol gende week weer aan trainingen en wedstrij den zal kunnen deelnemen. De 26-jarige wielrenner was vrijdag opgeno men nadat hij tijdens een trainingsrit onwel was geworden. Ploegleider Jan -Gisbers be sloot meteen hem terug te trekken voor de Ronde van Frankrijk. Daams' ziekte is de tweede tegenslag voor Gisbers met het oog op de Tour de France. Vorige week kwam Gert-Jan Theunisse in de Ronde van Zwitserland zo zwaar te vallen, dat hij de Tour wellicht aan zich voorbij moet laten gaan. Eerder dit seizoen had Daams hartklachten. Hij ging er herhaaldelijk voor naar het zie kenhuis. Er was toen geen reden zijn wieier- loopbaan te beëindigen. Daams was dit jaar succesvol. Hij won in februari de Ronde van de Amerika's en zegevierde vorige week nog in een etappe van de Ronde van Zweden. gen dat hij gewoon een pro bleem minder heeft bij de sa menstelling van zijn Tour- ploeg, terwijl hij naar zijn oordeel een legitieme reden had om de ontsnapping van Verhoeven niet te steunen. Raas: „De voorsprong van Verhoeven werd nimmer groter dan 45 seconden. De achtervolgende groep had dus nog ruimschoots de gele genheid om terug te komen. En daarvan maakte toevallig wel Van Poppel deel uit. Het was verstandiger om Verhoe ven terug te halen en her nieuwde aanvallen te ope nen. Dat is een juiste inschat ting gebleken, want Van Poppel moest uiteindelijk zwichten voor onze aanval len". De winnaar heeft altijd ge lijk. Dus ook Raas en met hem Frans Maassen, die na zijn successen in 1987 dit jaar nog zonder overwinning was gebleven. De Limburger was zeer gebrand op de Neder landse titel, die hij in de slot- ronde veilig stelde door weg te rijden van zijn medevluch ters Maarten Ducrot (tweede) Probleem minder Raas .wilde er maar mee zeg- hij dat inderdaad heeft ge roepen, gaat hij niet naar de Tour. Zo simpel is dat. Trou wens zo zeker was Verhoe ven nog niet van Tour-deel neming. Hij kwam met Cor des, Fuchs en Segers in aan merking voor de negende plaats. En uit de Ronde van Zweden kreeg ik van Joop Zoetemelk en mijn assistent Verschuere niet bepaald posi tieve berichten over de pres taties van Verhoeven".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13