Treinen door de Tijdgrootse jubileummanifestatie jarige NS lannen en vrouwen apart in metro Mexico C«idócSouacuit Overlegorgaan joden en christenen falikante mislukking Ambassade in Praag mijdt contact met dissidenten ^JNENLAND\BUITENLA'ND ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 9 dac|n v FOTO: CEES VERKERK AMSTERDAM Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Neder land (OJEC) is volgens de orthodoxe rabbijn L.B. van de Kamp uit Amster dam „een falikante mis lukking". De jood die zijn religie serieus neemt, heeft daar niets te zoeken. Van de Kamp schrijft dat deze week in een bijdrage in het Nieuw Israélietisch Weekblad. Hij weigert verdere medewer king aan de open avonden van het OJEC en roept alle joden op het overlegorgaan de rug toe te keren. Tot dusver had de rabbijn meegedaan om te voorkomen dat het OJEC meningen zou verkondigen die niets met jo dendom te maken hebben, maar wel in zijn naam werden uitgesproken. Ook wilde hij bereiken dat niet alleen de stem van het liberale joden dom, maar ook die van het traditionele jodendom te horen zou zijn. De aanleiding om met het OJEC te breken is vooral gele gen in de recente publikatie van deel 7 in de OJEC-serie, getiteld 'Uitverkoren. Voor recht of last?' Dit is een uitga ve waarbij de joodse religie grote vragen dient te stellen, zo schrijft Van de Kamp in een binnenkort te verschijnen recensie van dit boekje. „Wan neer dit het produkt is van een overlegorgaan van joden en christenen, dan dienen de joden hard weg te lopen van dit overleg." Volgens Van de Kamp geeft van de vijf joodse auteurs al leen I. Cohen, docent aan het Joods Studiecentrum te Lei den, een religieuze visie op de uitverkiezing. De overige vier (journalist H. Bleich, historica S. Leydesdorff, psycholoog J. Sanders en de liberale rabbijn A. Soetendorp, die door Van de Kamp niet wordt genoemd) hebben niet of nauwelijks een godsdienstige visie op het uit verkoren zijn. Voorhoede Van de Kamp, die zich al eerder kritisch uitliet over de dialoog met christenen, plaatst een kanttekening bij de op merking in het jaarverslag van het Nederlands Israélietisch Kerkgenootschap dat „het OJEC moet worden be schouwd als een voorhoede die wederzijds vertrouwen tussen joden en christenen tracht te bevorderen Deze instelling verdient onze blijvende steun." Het OJEC werd in 1981 opge richt. Het is de eerste Neder landse organisatie waarin ver tegenwoordigers van de drie joodse kerkgenootschappen en van de kerken elkaar op basis van gelijkwaardigheid ont moeten. De gereformeerde predikant dr. S. Schoon en de orthodoxe rabbijn H. Rodri- gues Pereira zijn respectieve lijk voorzitter en vice-voorzit- ter van het OJEC '°f> ORWEGEN DENKEN IN STILTE AAN MILJOEN BEZOEKERS SCHT Hoewel het ongeluk met dodelijke af- tijdens de officiële opening van de jubileummani- ie 'Treinen door de Tijd' een domper op de feest- |de zette, hebben de Nederlandse Spoorwegen na 1 beraad besloten het evenement niet af te gelas- izoiets in dit stadium !n zou echt onhaalbaar eweest", aldus de NS. erd het Railrunnerdorp, het tragische ongeval iet klimrek plaats had, sen week gesloten, wer- 11e vlaggen gestreken en de NS haar reclame- jgne. jederlandse Spoorwegen i de groots opgezette en |nen kostende manifesta- gelegenheid van het g bestaan uitgeroepen £t 'hoogtepunt' van de Maar dat pakte an- lit, hoewel de bezoekers pijfeld in groten getale [jtrecht af zullen reizen, rekent officieel op bezoekers, achter de Jien wordt het getal van iljoen genoemd, gantische aantal mensen tot en met 6 augustus Jtrecht CS en Jaarbeurs wen worden gehaald ^en programma dat uit jnderdelen bestaat. Het I evenement is de Jvenshow et emplacement van de laast Utrecht CS, wordt Jeeld gegeven van trein- leel uit binnen- en bui ld. Treinen, treinstellen, btieven,wagons, goede- jgons, postreinen, slaap- jJen, dubbeldekkers, ze alle te bewonderen. Uit jland, België, Zwitser- Duitsland, Frankrijk, Vegen, Oostenrijk en [Brittannië. I juli is er ook de nieuwste .Ivan de 'Train a Grande p', oftewel de TGV-At- ue te bewonderen. Als |st is er de stoomloepara- h spectaculaire show van Bnde modellen stoom- NS-daalder UTRECHT Rob Bosboom, één van de medewerkers van NS-design, is de ontwerper van eep speciale NS-jubileum- daalder. Het ontwerp werd bij de Rijksmunt in Utrecht gede poneerd en de Rijksijkmeester keurde het zijn ijkmerk waar dig. Inmiddels zijn 50.000 NS- jubileumdaalders geslagen. Ze zijn te verkrijgen voor één gulden vijftig. De NS-jubi- leumdaalder is een geldig be taalmiddel voor alles wat er op 'Treinen door de Tijd' te koop zal zijn. treinen, zoals de Franse Mare Seguin, de 'Kikker', de 'Bello' of de Zwitserse 2978. Vanaf de Treinenshow is ook de centrale verkeersleiding - na reservering - te bezoeken en kunnen de bezoekers - te gen betaling - met een aparte trein naar het pas verbouwde Spoorwegmuseum. Uiteraard staat ook het museum geheel in het teken van het jubileum. Tweede onderdeel van 'Trei nen door de Tijd' is de Tweede dimensie In de Expozaal van het Beat- rixgebouw wordt getoond hoe fotografen, filmers, kunstschil ders, striptekenaars, grafici en schrijvers in 'het spoor' hun inspiratie vonden. Uit bekende stripverhalen zijn levensgrote afbeeldingen gemaakt waarin de trein centraal staat. Verder aandacht voor spoor wegaffiches, treinkaartjes, postzegels, prentbriefkaarten, bankbiljetten en aandelen. Tenslotte worden hier dage lijks films vertoond en lezin- De Ahrend die in Utrecht kan worden bezichtigd. gen gehouden. Dat alles in re latie tot de NS, uiteraard. Vanuit het Beatrixgebouw passeert de bezoeker eerst het 'spoorbomenballet': tien spoor bomen bewegen ritmisch op geluid, om bij het derde onder deel te geraken: het Festival In tegenstelling tot die onder delen van het jubileumpro gramma van de NS waar de bezoeker alleen maar naar hoeft te kijken, is op het par keerterrein voor het Jaar beurscomplex van alles te doen. Daar is het 'Railrunner- dorp', voor kinderen tot en met elf jaar met allerhande spelen en attracties. Voorals nog is dit 'dorp' tijdelijk geslo ten omdat hier het dodelijke ongeval plaats had. De NS heeft nog niet bekend ge maakt of het 'Railrunnerdorp' dicht blijft. Onderdeel van het festival is ook de rondrijdende Arend, de in 1939 gebouwde replica - en vorig jaar grondig gereno veerd - van één van de eerste stoomlocomotieven die ons land kende. Bezoekers kunnen er een rondrit mee maken. Dat kan niet met de oudste loco motief ter wereld, de 'Penny- darren'. Het publiek mag naar deze kleine loc, die uit 1804 dateert, alleen maar kijken. Ook hier weer een tegenstel ling: op dezelfde rails rijdt de 'rangeerrobot', de modernste loc. radiografisch bestuurd, die de NS in gebruik heeft. Voor het vierde onderdeel van 'Treinen door de Tijd' gaan we naar binnen. In de Julianahal vinden we Trein Co Zo'n beetje alle relaties van de NS - van leveranciers tot af nemers, van gebruikers tot cri- i Twee generaties elektrische treinen. Links de hedendaagse dub beldekker. FOTO: PERS UNIE Aanbieding FOTO: PERS UNIE tici - zijn vertegenwoordigd met eigen stands en materieel. Meest spectaculair is de 'mini- fabriek' van Talbot. Een skelet van een in aanbouw zijnde In- tercitytrein gunt de bezoeker een blik in het stalen karkas. Ook buitenlandse spoorweg maatschappijen presenteren zich op Trein Co, terwijl te vens organisaties als NBT, ANWB, Rover en Trans er zich presenteren. De NS is er met een info- en kadoshop en tenslotte wordt het spoor als hobby belicht via modelbanen en -verenigingen. UTRECHT Bij het NS-jubileum hoort ook een feestelijke rei- saanbieding. Die is er in de vorm van een combikaartje. Dat is zowel een vervoerbewijs naar Utrecht als een toegangsbewijs voor het evenement 'Treinen door de Tijd'. Wie op zo'n kaartje naar Utrecht reist, krijgt voor de prijs van een enkele reis een retourbiljet en heeft tevens de toegang tot 'Treinen door de Tijd' al betaald. Er is één voorwaarde: het kaartje voor de terugreis wordt pas geldig na afstempeling in de NS-stand in de Julianahal van de Jaarbeurs. Losse toegangskaartjes voor 'Treinen door de Tijd' worden ver kocht aan een speciale kassa in de vertrekhal van Utrecht CS en bij de zes kassa's aan de ingangen van het evenement. De toé-' gangsprijs isf10.- voor volwassenen, kinderen in de leeftijd van 4 t/m 11 jaar betalen f5.-. Wie een - geldige - NS/OV-jaarkaart op zak heeft, heeft onbeperkt gratis toegang. Voor gebruik van de pendeltreinen tussen Utrecht CS en het Spoorwegmuseum in het voormalige Maliebaanstation moet ie dereen betalen: f 1.50 per enkele reis. Die kaartjes worden uit stekend verkocht aan een speciaal gemaakt loket in de hal van Utrecht CS, dan wel aan de kassa van het Spoorwegmuseum. De openingstijden van de manifestaties zijndinsdag t/m zondag van 10.00 tot 18.00 uur, maandag van 13.00 tot 18.00 uur. De ex positie loopt t/m 6 augustus. Tentoonstelling Opgebouwd rond vijf thema's (Tijd, Ruimte, Geld, Werk en Onderweg) wordt in de Mar griethal stil gestaan bij de 'NS als groot bedrijf, voortdurend in beweging. Van verleden tot toekomst, altijd veranderend, altijd op zoek naar verbeterin gen'. Apart onderdeel van de ten toonstelling zijn drie zoge noemde 'kijkdozen': de Nacht, de Fantasie en Verre Reizen. Aldus wordt de bezoeker in de gelegenheid gesteld zich in on bekende (spoor)werelden te verplaatsen. Dagje wandelen Wie overigens denkt dat 'Trei nen door de Tijd' uitsluitend interessant is voor treingek- ken, komt bedrogen uit. Het moet gezegd dat de NS er in geslaagd is een manifestatie in te richten die 'elck wat wils' biedt. Ja, zelfs de verstokte au tomobilist steekt er wat van op. De bezoeker moet er wel rekening mee houden dat hij- /zij een dag kwijt is om alles te zien. Een tip tot besluit: trek stevige wandelschoenen aan. GERARD CHEL CO-STAD Het is nr 's ochtends in het i (station Pino Suarez ixico-Stad. De reizi- stromen binnen en 'f.' jr ;n de juiste richting 'leid. Vrouwen naar 5 en mannen naar ïan die in de rij voor en terecht komt, publiekelijk tot de geroepen. „Meneer", een ambtenaar in uni- naar een jongeman die i zijn vriendin blijft lo- Hierheen", wijst de be- in j, terwijl de overige fo- kanP zwijgend toekijken L iet stel naar de andere Ipt. Mannen mogen niet -'["jvrouwenwagons, maar H°puwen kunnen kiezen. I eflo-Stad is de enige stad ex^reld waar de metrorei- njvj in het spitsuur naar worden gescheiden. Wen die door de week f 5 en 9 uur 's ochtends .sen 16.00 en 21.00 uur d ju ids met de metro gaan, 00 len dat daar maar één bou voor is: „Ze scheiden n_ mdat de inannen hun 7 n niet tnuis kunnen n", zegt de '50-jarige er Modesta Baez, die dag in het treinstel jurtlvrouwen meerijdt. Itzi- 313pzano, een consulente 1 ;e vrouwenzaken, vertelt ok zij in de metro her- L eüjk is betast en aange- „Hoewel het in de wa- voor de vrouwen net zo is en je je nauwelijks bewegen, heb je daar nste geen last van sek- agressie". ismo 1 wordt gezegd dat de Mannen links, vrouwen en kinderen rechts, zo geven de borden in de metro van Mexico-Stad aan. metroreizigers naar sekse worden gescheiden om zwakkere vrouwen te be schermen tegen mannelijke zakkenrollers en duwende lomperiken. Maar struise matrones met tassen vol boodschappen en studentes met boekentassen kunnen net zulke harde porren uit delen .als mannen. Miguel Requis Bustos van de metro FOTO: AP geeft dan ook toe dat onge- Natuurlijk komen ongewen- wenste intimiteiten inder- ste intimiteiten in de metro daad een rol hebben gespeeld niet alleen in Mexico-Stad bij de beslissing om aparte voor, zegt Dr. Antonio Santa- wagons voor vrouwen in te maria, een psychiater die uit voeren. - voerig heeft geschreven over het Mexicaanse machismo. Maar dat alleen in Mexico aparte wagons voor vrouwen bestaan, zegt volgens hem veel over de Mexicaanse cul tuur. Er blijkt namelijk uit, aldus Santamaria, dat de Mexicaanse macho'g hun vrouwen willen beschermen tegen mannen als zijzelf. „Je moet goed begrijpen dat dit een maatschappij is waarin de vrouw een object is, iets dat meegenomen kan wor den, voor het grijpen is", zegt hij. „Stelen" Sinds de Spaanse conquista dores er vandoor gingen met de vrouwen van de Azteken, is de Mexiaanse man bang dat andere mannen zullen proberen zijn vrouw „te ste len", luidt Santamaria's be toog. Vandaar de aparte wa gons voor vrouwen. Maar die onzekerheid heeft ook tot ge volg dat de Mexicaanse man probeert vrouwen te verove ren die „van een ander" zijn. Vandaar de handtastelijkhe den in de metro. Santamaria's theorie kan maar weinig genade vinden in de ogen van andere Mexi caanse mannen. „Het is geen machismo of een manier om vrouwen te beschermen te gen die vervloekte Mexica nen", meent de socioloog Hector Castillo, die verbon den is aan de Universiteit van Mexico. „Het is alleen dat er meer ruimte is voor de vrouwen en kinderen en de mannen sterker zijn". De consulente voro vrou wenzaken Lozano laat het Siberisch waarom tien jaar geleden voor het eerst aparte wagons werden ingevoerd. Zij is alleen maar dolblij dat ze er zijn. DEN HAAG De Neder landse ambassade in Praag is zo bang de Tsje chische autoriteiten voor het hoofd te stoten, dat ze terugschrikt voor contact met dissidenten en de mensenrechten een lage prioriteit toekent. Daarmee gaat de ambassade rechtstreeks in tegen het be leid van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en tegen de wens van de meer derheid van de Tweede Ka mer, zo. klaagt de stichting In formatie over Charta '77. Deze stichting, die vanuit Ne derland de Tsjechische bewe ging Charta '77 ondersteunt, speelde het afgelopen jaar in op een notitie van Van den Broek waarin hij pleitte voor meer culturele uitwisseling tussen Oost en West en met name voor zogeheten „ambas sade-projecten"; seminars, filmdagen, tentoonstellingen en dergelijke op de Nederland se ambassades in Oost-Europa. Een voortreffelijk streven, meende de stichting, en zij maakte een plan. „Na gesprek ken met ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken, ontwikkelden wij een voorstel voor lezingen op de ambassade in Praag", vertelt een woordvoerder van de stichting. „We vroegen iemand van de Anne Frank Stichting om te spreken over racismebe strijding en een Leidse hoogle raar om te spreken over ge- schiedsschrijving. Het ministe rie nam .dat voorstel over, zeg de ook toe de reiskosten voor de sprekers te zullen betalen. De bedoeling was, zo stond zwart op wit in het voorstel van het ministerie, dat voor de lezing niet alleen vertegen woordigers van het officiële Tsjechoslowakije zouden wor den uitgenodigd, maar ook dis sidenten. Dat zou zowel het contact tussen Nederland en de dissidenten, als dat tussen de dissidenten en de Tsjechi sche autoriteiten kunnen ver beteren". Tot verbazing en verontwaar diging van Informatie over Charta '77 werden de lezingen echter afgelast, omdat de Ne derlandse ambassadeur in Praag, mr L. Graaf de Mar- chant et d'Ansembourg, zich ertegen verzette. De ambassa deur meende dat de Tsjechi sche. autoriteiten de uitnodi ging aan dissidenten zouden opvatten als een „onvriendelij ke daad", hetgeen de betrek kingen tussen Nederland en Tsjechoslowakije zou schaden. Volgens de woordvoerder van Informatie over Charta '77 be tekent dat dat „de vertegen woordiger van de Nederlandse regering de Tsjechische machthebbers volgt in hun de finitie van wie fatsoenlijk is en wie niet". De ambassade zou haar uitno- digingsbeleid moeten voeren aan de hand van Nederlandse democratische criteria, en zich niet neer moeten leggen bij de dictatoriale gevoeligheden van de Tsjechen, zo meent de woordvoerder. Hij noemt de afhoudende reactie van de am bassadeur bovendien in strijd met het beleid dat minister Van den Broek voert. „Terwijl de minister Tsjechoslowakije aanklaagt in het kader van de CSVE-conferentie in Parijs, laat de ambassade zich ringelo ren". De Tweede Kamerleden Wal lage (PvdA). De Kok (CDA) en Blaauw (VVD) hebben mi nister Van den Broek drie we ken geleden om opheldering gevraagd over de kwestie, maar hij heeft hun schriftelij ke vragen nog altijd niet be antwoord. RABBIJN VAN DE KAMP:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9