iuropese top vereist veel uurmanskunst Gonzalez Regering Mozambique wil nu ook met verzet praten Ontvoering Belgische vice-premier verijdeld Hongaren smeken Peking met executies te stoppen eenpeace: ?n herstel I vissen- mlatie hekelt „laster" Nederlandse media agiiTENLAND CeicbeSou/iont ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 7 MAPUTO Het onver wachte staakt-het-vuren in Angola tussen de rege ring en de verzetsbewe ging Unita krijgt mogelijk navolging in de andere door een burgeroorlog ge teisterde voormalige Por tugese kolonie in zuidelijk Afrika, Mozambique. Enkele ambassades in de Mo- Zambiquaanse hoofdstad Ma puto hebben gisteren, een dag na het historische akkoord in Angola, een kopie ontvangen van een plan van de Mogambi- quaanse regering voor onder handelingen met de verzetsbe- wehging Renamo. Tot nu toe heeft Maputo geweigerd recht streeks met de Renamo te on derhandelen, omdat deze be weging eerst door blanke Rho- desiërs en later door Zuidafri- ka werd gesteund. De Renamo terroriseert al jaren de burger bevolking van Mozambique, waardoor een enorm vluchte lingenprobleem is ontstaan, en pleegt talrijke sabotagedaden. Renamo die niet met naam en toenaam in het document wordt genoemd moet wel eerst „een einde maken aan al zijn terroristische en banditis- tische daden" wil het tot een dialoog komen. Verder staat nergens dat het Frelimo, de regeringspartij, bereid is de macht te delen met Renamo- aanhangers of dat de partij al denkt aan een meerpartijen- systeem. Maar er staat ook nergens dat Renamo de poli tiek van het Frelimo moet on derschrijven. De toenadering tussen Angola en de Unita is in heel Afrika met instemming ontvangen. Overigens zal er tussen beide partijen nog zeer langdurig moeten worden onderhandeld, voor er sprake zal zijn van een daadwerkelijke regeling van het veertien jaar oude conflict. verdacht van steun aan RAF BONN De 36-jarige Neder lander Johan Willem Alder- kamp moet in de Bondrepu bliek terecht staan op verden king van het verlenen van steun aan de Rote Armee Fak- tion (RAF). Dat heeft het Bun- desgerichtshof in Karlsruhe beslist. Alderkamp reisde volgens de aanklacht op 23 en op 25 mei vorig jaar in een touringcar naar West-Berlijn. Beide ma len had hij exemplaren bij zich van het boek „Verzet betekent aanval", een bij onze oosterbu ren verboden boek, waarin de principes van de RAF zijn neergelegd. Volgens de dag vaarding heeft Alderkamp door de „verspreiding" van het boek de RAF ondersteund. Vertraging Op de wegen rond de luchthaven van Frank furt ontstonden giste ren lange files door verscherpte veilig heidsmaatregelen. De politie hield veel voer tuigen, in het bijzonder met inzittenden met een Arabisch uiterlijk, voor nadere controle aan. De verscherpte controles hielden ver band met een tip dat een Palestijnse ter reurgroep een nieuwe actie zou beramen op de Westduitse luchtha ven, die een van de drukste ter wereld is. foto: ap Laatste slachtoffers vliegramp begraven PARAMARIBO De laatste tien slachtoffers van de vliegramp op 7 juni met een DC-8 van de Surinaam se luchtvaartmaatschappij Surinam Airways zijn gisteren in Paramaribo begraven. Op het kerkhof Rusthof is nadien een monument onthuld in de vorm van een vliegtuigmotor en met de inscriptie „7 juni 1989". Het vlieg tuig dat op 6 juni uit Amsterdam was vertrokken, kwam bij een derde lan dingspoging in dichte mist tegen een boom terecht en stortte neer op on geveer drie kilometer van de inter nationale luchthaven van Zanderij, nabij Paramaribo. Daarbij vonden 179 mensen de dood; tien anderen overleefden de ramp. Oostduits politburo boos op partijleider Dresden OOST-BERLIJN Het politburo van de Oostduitse communistische partij (SED) heeft de partijleider van Dresden, Hans Modrow, openlijk op de vingers ge tikt. Het partijdagblad Neues Deutsch- land publiceerde gisteren een verklaring van het politburo waarin de partijleiding in Dresden werd verweten te weinig daadkracht te tonen. Bovendien zou par tijleider Modrow te weinig hebben ge daan tegen „burgerlijke en vijandige me ningen". De 61-jarige Hans Modrow wordt door westerse waarnemers om schreven als een liberale politicus en wordt door de plaatselijke bevolking met sympathie bejegend. Het was voor het eerst in elf jaar dat de SED een plaatse lijke partijleiding in het openbaar afviel. hetzelfde gebouw waarin Van den Boeynants een apparte ment heeft. Justitie was gister avond terughoudend met me dedelingen, maar vast staat dat Wathelet al wekenlang extra bescherming genoot. In ver band met de ontvoeringspo ging werden gistermiddag op grote schaal invallen gedaan en huiszoekingen verricht, vooral bij Turken, Albanezen en Joegoslaven in Brussel, Charleroi en Mons. Basrami zou in het verleden samen met Joegoslaven en Albanezen nogal wat overvallen hebben gepleegd op geldtransporten. Naar in Brussel verluidt werd Justitie weken geleden al ge tipt over de mogelijkheid van een ontvoering. Hoewel op twee leden na de kern van de bende-Haemers nu in voorar rest zit Haemers zelf, zijn vrouw en een ander bendelid werden een maand geleden in Brazilië gearresteerd hecht te Justitie toch geloof aan de tip. Minstens twee leden van de bende-Haemers lopen nog op vrije voeten rond, en bij Enorme bosbranden op eiland Sachalin MOSKOU Het eiland Sa chalin aan de oostkust van de Sovjetunie dreigt ten prooi te vallen aan felle bosbranden, die aan weerszijden van het eiland al meer dan 90.000 hec tare bos in de as hebben ge legd en nu langzaam maar ze ker het tussenliggende gebied insluiten. Het persbureau TASS repte gisteren over een dreigende ecologische catastro fe. Volgens het partijdagblad Pravda woeden de bosbranden al sinds 8 juni. Verleden jaar werd Sachalin eveneens ge teisterd door bosbranden. Toen werd in totaal 28.000 hectare in de as gelegd. Welkom Waar Moeder Teresa ook komt, overal valt haar een warm welkom ten deel. Zoals gisteren in de Sovjetrepubliek Georgië, waar zij door deze man en talrijke anderen op emotionele wijze werd begroet. Moeder Teresa kwam er medische projecten bekijken die leden van haar beweging, de „missionaries of charity", in Georgië hebben opgezet. foto: ap (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgi sche politiediensten heb ben in nauwe samenwer king met Justitie een nieuwe ontvoering van een top-politicus kunnen verijdelen. Leden van de Haemers-gang, nu voor een groot deel ingere kend, hadden volgens Justitie het stellige voor nemen om de Waalse vice-premier en minister van Justitie Melchior Wa thelet in gijzeling te ne men. Wathelet, die zelf gisteravond geen commentaar gaf, had als ruilobject moeten dienen voor de Joegoslaaf Basri Bajrami, verdacht van betrokkenheid bij de ontvoering van oud-pre mier Vanden Boeynants eerder dit jaar, en van de Brusselse advocaat Van der Eist, de raadsman van Patrick Haemers die kantoor houdt in Justitie is onbekend of zij in Brazilië dan wel in België ver blijven. Haemers zelf werd al eerder bevrijd toen bendeleden van hem op een spectaculaire ma nier het vuur openden op het escorte dat hem van de straf gevangenis in Leuven naar het Brusselse Justitiepaleis moest overbrengen. Bij het drietal dat voor die brutale overval verantwoordelijk was, zat ook Basrami, die voor een reeks gewapende roofoverval len eerder al bij verstek tot tien jaar was veroordeeld. Basrami, wiens vrijlating in ruil voor die van Wathelet had moeten worden afgekocht, was de eerste die op verdenking van betrokkenheid bij de ont voering van Vanden Boey nants werd aangehouden. Hij werd ingesloten in het station van het Noordfranse Metz, waar hij een afspraak had met zijn in Nederland woonachtige vrouw, die op haar tocht naar Metz door de politie werd ge volgd. (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST Het dagblad van de Hongaarse commu nistische partij, „Nepszabadsag", heeft de Chinese rege ring gevraagd een einde te maken aan de executiegolf in het land. In een hoofdredactioneel artikel onder de kop „Voordat het te laat is", schrijft het blad dat gerechtelijke executies onomkeer baar zijn. „Wij smeken U in de naam van het socialisme en de menselijkheid ermee te stoppen", aldus de krant. Het Franse ministerie van cultuur steunt het initiatief van twee organisaties van Chinese oppositionelen die in Parijs het beeld van de Godin van de Democratie willen herbouwen, dat Chine se studenten eerder op het Tien An Men-plein in Peking hadden opgericht. Het beeld was geïnspireerd op het Vrijheidsbeeld in New York en werd bij het militaire ingrjpen in Peking door sol daten verwoest. Een leider van de verboden Onafhankelijke Organisatie van In tellectuelen in Peking, Yan Jiaqi, is begin deze week samen met zijn echtgenote naar Hongkong gesmokkeld, zo hebben activis ten bekend gemaakt. Studenten wilden niet uitleggen hoe Yan naar Hongkong is gesmokkeld. Broers dood na ruzie over honkbalplaatje JANESVILLE Na een ruzie over een plaatje van honkbal sterren heeft een 14-jarige Amerikaanse jongen zijn broertje van 12 doodgeschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. De 14-jarige Damien Bienash uit Janesville in de staat Wisconsin gebruik te een geweer dat hij blijkbaar van een volwassene had ge kregen, die met hem wilde gaan jagen. De moeder van de twee jon gens vond haar kinderen na dat ze een paar uur uit huis was geweest. Damien had een briefje achtergelaten waarin hij zei spijt te hebben van de moord op zijn broer Clay. Nederlander jo (BURG De Inter- hale Walviscommis- 70 WC) heeft volgens de u-organisatie Green- |oi een onthutsende king gedaan: on- het sinds 1985 gel- jachtverbod heeft intal zeezoogdieren iet op het vroegere hersteld. jhet aantal potvissen tot gedaald, terwijl de IWC uitging dat er nog een de wereldzeeën ommen. De andere loorten zijn evenmin in getale aanwezig. Noor- IJsland en Japan, de die nog een walvisvloot i, hebben steeds gezegd ie aantallen walvissen 1985 weer fors zijn geste- Maar de nieuwe cijfers Ie IWC vormen bewijs iet tegendeel. landen toestemming meer walvissen te vangen zal „de laatste spoedig uit de wereld- verdwenen zijn", aldus [Püschel, de walvisexpert ireenpeace. - Amerikaan weer snel vrij De grootscheepse zoekacties van Israëlische militairen naar de in de Gaza-strook ontvoer de Amerikaanse hulpverlener Chris George bleven zonder re sultaat: zijn ontvoerders lieten hem gisteren uit eigener bewe ging weer gaan. George ver klaarde een brief te hebben meegekregen voor president Géorge Bush, waarin de ont voerders om hernieuwde aan dacht van de VS vragen voor de positie van de Palestijnen in de bezette gebieden en om be grip voor de noodzaak van hun onafhankelijkheid. George (35) is medewerker van de Save the Children Federation. Hij ver dween donderdag tijdens een tocht naar een veldbureau van de hulporganisatie in Gaza- stad. Hij was de eerste buiten lander die in de bezette gebie den werd ontvoerd. foto's: ap - En nu op zoek naar die vreemde snuiter, die zo vrijgevig iest met „gevulde meloen"! De mannen trekken het stadje £teid door Marga, die beweert, dat ze hem direct zal herken- A/illy gaat niet mee, want ze heeft een beter idee. Zij heeft {prieeltje immers gefilmd! Ze gaat aan boord van de „Pando- jjnel de film ontwikkelen, maar terwijl ze zo ingespannen be- merkt ze niet, dat iemand haar is gevolgd. Het is Larry, die 24.000 MIJLEN OCEAANRACE geluidloos over het dek sluipt en onverhoeds Willy vastgrijpt. Een korte worsteling volgt, maar het meisje is tegen Larry niet opge wassen en wanneer hij even later terugroeit naar de „Memphis" ligt Willy gekneveld en gebonden in zijn roeiboot. „Ha", grinnikt Larry, „die 500.000 dollar ben ik toch kwijt, maar voor zo'n rijke- lui's dochtertje kan ik wel een flinke losprijs vragen!" IkAG De berichtgeving in de Nederlandse media ■dood van de Iraanse leider Khomeini is Iran in het •de keelgat geschoten. De Iraanse ambassade vraagt alle gemoede af waarom de pers in Nederland meende 6 en laster" te moeten verspreiden over Iran en „onze ider en stichter var) de Islamitische republiek". In een jcht aan de Nederlandse media uitte de Iraanse am- i gisteren haar ongenoegen over de wijze waarop in ind werd bericht over de begrafenis van Khomeini, inlijk geen precedent kent in de geschiedenis van de id, aldus de ambassade. Alleen profeten en goddelijke lijkheden valt een zo groot eerbetoon ten deel. Waar- x iten de Nederlandse media zo'n man door het slijk ha- 1 „hatelijke en wraakzuchtige artikelen" over hem in? Niet dat het er iets toe doet, want Khomeini is god- Inschendbaar en „blijft toch de grootste man van de je geschiedenis". I onze correspondent Frans Boogaard) BEL De EG-top laandag in Madrid belooft weer eens spannende bijeen- fte worden. Op de lan het Congrespa- It zware conflictstof, ivorm van voorstel ler meer monetaire tonomische samen- hg in Europa, jl-landen zijn hierover jhet bot verdeeld; een jmis-formule lijkt uitge- IMaar ook het uitblijven fn akkoord zal zowel e Spaanse voorzitter als je gemeenschap als ge- jn uiterst pijnlijke zaak iel zal daarom afhangen „last-minute-diploma- n de Spanjaarden, die iet eerst een EG-top ten. De Spaanse pre- ntbreekt het niet aan :e feeling, evenmin aan iteit. Maar hij zal beide ;iten optimaal moeten ;ken om de bijeenkomst i een botsing te laten •boekje Zangrijkste onderwerp isprek op de top is de nische en Monetaire afgekort: EMU), waar- meeste EG-regerings- de Europese samen- ,g nieuwe impulsen ho- geven. Om ook op lan- ermijn de concurrentie andelsgrootmachten als China en Japan aan te n, zo is hun redenering, >ok de EG een min of centraal geleide econo- supermacht worden. De kans is reëel, aldus Neder land^ dat Thatcher in plaats daarvan helemaal de kont te gen de krib gooit, waardoor Europa geen tijd wint, maar verliest. Met die tussenpositie, die door andere kleinere EG-landen wordt gedeeld, werpt premier Lubbers zich bijna automa tisch op tot bemiddelaar, een rol die hem in EG- èn NAVO- verband steeds vaker toevalt. Tot nu toe tot grote tevreden heid van de grotere landen in beide allianties. Delors zal daarvan gebruik moeten maken, want voor het eerst confronteert hij de EG- regeringsleiders met een spraakmakend stuk, waar ook zijn eigen Europese Commissie niet als een man achter staat. Zijn voorstellen over de EMU zijn dan ook geen voorstellen van de Europese Commissie, maar van zijn in april weer opgeheven werkgroep. Tweede zwaard In Madrid hangt Thatcher echter nog een tweede zwaard boven het hoofd: Delors en Gonzalez willen dat de rege ringsleiders in een plechtige verklaring op de top ook hun steun betuigen aan een Euro pees sociaal handvest. That cher is als de dood dat haar „ja" door tien andere lidstaten onmiddellijk wordt aangegre pen om de Commissie concept- wetgeving te vragen over een uiteenlopende reeks onder werpen op sociaal vlak, inclu sief een wettelijk geregeld me- dezeggenschapsrecht in onder nemingen, waar zij niets van moet hebben. Behalve Enge land heeft ook Denemarken daar. zij het minder princi pieel, moeite mee. Margaret Thatcher. Over dat principe werden alle twaalf de EG-regeringsleiders het vorig jaar juni al eens. Sindsdien hebben de voorzit ter van de Europese Commis sie, Jacques Delors, zijn colle ga-commissaris Frans Andries- sen en de presidenten van de twaalf nationale banken hard gewerkt aan een soort spoor boekje, waarin ze stapsgewijs aangeven hoe in Europa die EMU vorm moet krijgen. Om te beginnen moeten alle landen die nu riog geen deel uitmaken van het Europees Monetair Stelsel die stap voor bereiden. Met die eerste fase hebben ook de Britten geen probleem. Dat is. anders met de twee volgende fasen, waar in Brussel wordt uitgerust met een groot aantal nieuwe be voegdheden op financieel-eco- nomisch gebied. In de opzet van Delors en de bank-presi- denten zal uiteindelijk Brussel de wisselkoers-veranderingen bepalen, zal het Brussel zijn dat dwingende richtlijnen geeft voor het nationale begro tingsbeleid en zullen zo moge lijk de bestaande EG-munten door een Europese munt wor den vervangen. Zere been In de visie van Delors zijn deze doelstellingen geen lange termijn-idealen, maar verbin den de lidstaten zich tot dit hele pakket zodra ze de eerste stap hebben gezet. Die koppe ling, door Delors nadrukkelijk gelegd, is tegen het zere been van de Britse premier, die lie ver baas in eigen huis blijft, en stuit ook op bezwaren bij twee kleinere lidstaten: Denemar ken en Luxemburg. Wat nu de zaak op scherp zet is dat zowel de Europese Commissie als een groep grotere EG-landen in Madrid een definitieve uit spraak verlangen, zowel over de instelling van de EMU als over de weg daarheen. Met minder nemen Gonzalez en Delors geen genoegen. Volgens Nederland is het niet zo verstandig dat Brussel en Madrid op deze manier Lon den, en in mindere mate Ko penhagen en Luxemburg, zo onder druk zetten. De Britten, redeneert Den Haag, hebben vaak wat meer tijd nodig dan anderen, maar kiezen als pun tje bij paaltje komt toch voor Europa. Spanje, Duitsland en Frankrijk daarentegen hebben elk hun eigen redenen om wèl haast te maken. De Duitsers, die er de laatste tijd toch al van worden verdacht buiten gewone toenadering tot het Oostblok te zoeken, zien hier een prima gelegenheid hun Felipe Gonzalez. FOTO'S: AP Europese engagement nog eens te bevestigen. De Fransen hopen via de EMU meer greep op de Duitse economie te krij gen. En de Spanjaarden zou den hun eerste EG-voorzitter- schap graag met een historisch succes afsluiten. Zwakke Thatcher Alle drie speculeren ze daarbij ook op de relatief zwakke po sitie van Thatcher, wier Con servatieve partij na een fel anti-Europese campagne vori ge week forse verliezen moest incasseren bij de Europese verkiezingen. In Bonn, Parijs en Madrid is daardoor een „nu-of-nooit-gevoel" ontstaan, dat volgens Den Haag grote ri- siko's inhoudt. Want wie ga randeert dat Thatcher na een paar politieke nederlagen nu plotseling een voor haar onge kende compromis-bereidheid aan de dag legt?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7