Vliegens vlug Columbus achterna Obervellach prima oord voor trouwlustige natuurliefhebbers Mini-Europa" kent nu al geen grenzen meer £eidóe(2owuint Wildwater-kanoën is één van de attracties het Oberdrautal is een route voor vijf dagen uitgestippeld, waarvoor de plaat selijke VVV een perfecte routebeschrij ving beschikbaar heeft. Wie het weer an ders wil doen kan door het woeste natio nale park Nockberge rijden, over de Nockalmstrasse. Een stukje Karintië dat doet denken aan de Sierra Nevada, waarin je elk moment een stel cowboys in Karintië. FOTO'S: PR verwacht tegen te komen. Met de Gross- glockner tegen de achtergrond. FRANK WERKMAN Voor meer informatie: Oostenrijks Verkeersbureau. Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam. EL3I-I ,ell|k< PUERTO PLATA - De Tainos in- :ijn ncjdianen, de oorspronkelijke bewo ners van de Dominicaanse Repu- Jbliek, noemden het eiland al Quis- 118"queya, moeder van alle landen, t-jj- PDeze trotse benaming nemen de -16/3huidige 6,5 miljoen bewoners graag over, want zij vinden hun land niet alleen het mooiste in het Caribi sche gebied, het is in hun ogen ook de bakermat van de Nieuwe We- [reld. Want hier zou Cristoffel Co- tZ lumbus op 5 december 1492 het zwerrieerst zijn geland, op zoek naar In- 0171jdia. De geschiedschrijvers van de republiek laten zijn beenderen rus- ten in de marmeren graftombe on- 7l444der de kathedraal van Santo Do- mingo, de hoofdstad van de repu- Tipi bliek. >1112 ij/ Maar wie zei ook alweer dat geschied- schrijving altijd subjectief is? In elk ge- Igl. vlval zijn er meer landen die de resten van j Columbus claimen, zoals Spanje en Cuba. Wie er ook gelijk mag hebben, voor de reiziger is het een aardige aanlei ding om, eenmaal weer thuis, nog eens de geschiedenis in te duiken. Santo Domingo, in de Salsamuziek vaak bezongen om zijn zwoele romantische nachten, biedt de historisch geïnteres- 117.' i BRUSSEL - Behoedzaam zet I Thierry Meeüs de TGV treinwagon j op tafel. „Weet je dat alleen dit ding me al tienduizend gulden heeft gekost?" Goedkeurend strelen zijn handen het metalen dak. Zijn hele bureau en de vloer liggen be zaaid met miniatuur-modellen. Van auto's, van onderdelen van ge bouwen. Van treinrails en wagons. Van boten, bruggen en viaducten. Het kantoor van deze ondernemer oogt op zijn minst ongewoon. Meeüs jr. is dan ook directeur van „Mini-Europa", Brussels nieuwste attractiepark. Het park zelf is nog lang niet klaar, maar tegen ge reduceerde prijzen kan de toerist er toch al een kijkje nemen. Op een terrein van .2,5 hectare, in de schaduw van het Ato- mium, komen uiteindelijk zo'n 350 schaalmodellen van bekende en/of mooie gebouwen uit 77 Westeuropese steden. „Het is niet het enige miniatuur park in de EG, maar wel het enige dat schaalmodellen uit heel Europa laat zien", aldus Meeüs enthousiast. Zijn bij na gerealiseerde jongensdroom: West- Europa nauwgezet gereproduceerd op een schaal van 1 op 25. En nu al zonder grenzen. Herkenning Bezoekers van het Brusselse Maduro- dam zullen snel geneigd zijn de plekjes van eigen land in het park te gaan zoe ken, maar de gebouwen die in Mini-Eu ropa zijn nagemaakt, zijn over het alge meen zo bekend, dat kreten van herken ning overal opklinken. Of het nu gaat om het Estorial, het Acropolis, de Sacre Coeur of de toren van Pisa. „We hebben er de beste maquettebouwers op gezet, en dat heeft tijd èn geld gekost", zegt Meeüs. „Maar, het resultaat is er dan ook naar. Bovendien is alles op dezelfde schaal nagemaakt. Mensen zijn daardoor in staat bijvoorbeeld de grootte van de Ariane-raket met die van de toren van Pisa te vergelijken". Het schaalmodel van het Brusselse stad huis, met al zijn beeldjes op schaal, kost te samen met de aanpalende gildehuizen alleen al ruim 800.000 gulden. Maar kwaliteit stond steeds voorop. Bij de bouw van de maquette van het pompeu ze Centre Pompidou in Parijs werd om die reden de architect van het origineel ingeschakeld. De Are de Triomphe uit dezelfde stad is nog niet klaar, omdat de maquettebouwers nog steeds bezig zijn de honderden namen die in dit bouw- Vijfhonderd jaar nadat Columbus dat deed, heeft ook de Nederlandse reis wereld de Dominicaanse 'Republiek ontdekt. Dit Caribische land, dat sa men met Haiti het eiland Hispaniola vormt op de grens van de Atlantische Oceaan en de Caribische zee, is het nieuwste reis doel van een tiental Ne derlandse touroperators, samen met de luchtvaart maatschappij Martinair. Vanaf oktober gaat er een wekelijkse vlucht met driehonderd passagiers rechtstreeks naar Puerto Plata aan de noordkust van het eiland. ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 27 REISWERELD ONTDEKT DOMINICAANSE REPUBLIEK dingsbaantje achter het hotel naar Santo Domingo vliegt. Dan kun je misschien toch beter iets minder geïsoleerd gaan zitten. Bijvoor beeld in het Sand Castle Beach Resort, een half uur gaans van haven en lucht haven Puerto Plata. Het hotel, gelegen aan een kleine baai, zou op een namid dag gebouwd kunnen zijn door een spe lend kind in de branding. De architec tuur is letterlijk een getrouwe kopie van een zandkasteel, tot en met de ornamen ten boven het bed. Vanuit Sand Castle, of een van de tien tallen andere hotels in deze regio die in kwaliteit weinig voor elkaar onderdoen, is het gemakkelijker om een of twee daagjes een tocht naar de hoofdstad San to Domingo te ondernemen. De redelijk goede weg voert door het vruchtbare ge deelte van de republiek. Een stop in San tiago, de tweede stad van het land, geeft een indruk van de voornamelijk land- bouwverwerkende industrie. Voor de werkende Dominicanen is de overstap van landbouw en de daarvan afhankelijke industrie naar de toeristen industrie groot. De meeste hotels zijn begonnen door middel van stoomcursus sen hun eigen mensen op te leiden. Voor de topfuncties en in de keuken hebben de meeste hotels buitenlanders aange trokken, omdat het (nog) niet lukt daar voor in eigen land voldoende bekwame mensen te vinden. De overwegend arme bewoners van de Dominicaanse Republiek vergeten hun zorgen zodra zij bij een heerlijke tempe ratuur feestvieren op de fraaie stranden. FOTO: PERS UNIE Edward Franchimon uit Amsterdam werkt als chef-kok in de hotelketen Boca Chica. Hij heeft daar als Nederlander de leiding over zestig man. Volgens hem is het niet moeilijk om mensen te krijgen, 's Morgens staan ze in rijen voor de deur om aan de slag te mogen. Maar om op geleide mensen te krijgen is veel moeilij ker. Een ander probleem waarmee de chef-kok te maken heeft, is de organisa tie. Franchimon: „De 'manana-cultuur' zit er zo diep in, dat het nogal eens moeilijk is goede afspraken te maken of mensen ergens op tijd te laten zijn. Ik ben daar vrij hard in. Iemand krijgt drie keer een waarschuwing en dan vliegt hij eruit. Ik kan zo weer nieuwe mensen plukken uit de rij wachtenden". Het grote aanbod van goedkoop perso neel maakt het voor de exploitanten en de reisorganisaties mogelijk met uiterst lage prijzen te werken. De exacte tarie ven van een vakantie in de Dominicaan se Republiek zullen pas in augustus be kend worden. HENK VAN DEN BOOM De directeur van Mini-Europa in Brussel, selse stadhuisdie alleen al 15 miljoen fra, werk gebeiteld staan 25 keer verkleind in het model te hakken. Met dezelfde zorg zijn monumenten uit Hoensbroek, Maastricht, Middelburg, Hoorn, Alkmaar, Amsterdam, Veere, Orvelte en Ootmarsum gereproduceerd. In hout, marmer of steen, maar meestal in epoxy, een soort hars met polyester die bij uitstek geschikt bleek om de hon derden kleinere ornamenten op kerken en publieke gebouwen na te bootsen. Tot nog toe komen alleen Portugal en Griekenland (het Acropolis) er nogal be kaaid af. „Geen kwestie van gebrek aan geschikte monumenten, maar wel aan geschikte maquettebouwers in die lan den", aldus Meeüs. Bruparck Financieel heeft het heel wat voeten in de aarde gehad voordat het ambitieuze plan voor het Europa-op-schaal kon worden uitgevoerd. De Nederlandse fir ma Hovax, die het plan uitdacht, bleek daartoe op eigen kracht niet in staat. Dat was voor Eddy Meeüs senior, voorzitter 'eeüs junior, bij de maquette van het Brus- (825.000 gulden) kostte.FOTO: PERS UNIE van de raad van bestuur van het mega- pretpark Walibi ten zuidoosten van Brussel, het sein om er in te springen, en ook voor de EG, die ongekende promo tiekansen rook. Het minderheidsaandeel van de EG is er trouwens verantwoorde lijk voor dat het foeilelijke Berlaymont- gebouw, de zetel van de Europese Com missie, nu op twee plaatsen de aanblik van Brussel verknalt. Tot groot verdriet van menig Italiaan is de Sint Pieter niet terug te vinden is. Vaticaanstad maakt immers geen deel uit van de EG. Het miniatuurpark is in feite het klap stuk van Bruparck, zoals in Brussel met veel gevoel voor de twee taalgemeen schappen het vernieuwde Heizelcomplex wordt aangeduid. De andere onderdelen zijn het nual zeer gesmeerd lopende bioscoopcentrum Kinepolis, dat in zijn 27 zalen met supergroot scherm per week zo'n 45.000 bezoekers trekt, het su per-zwembad Oceadium met zijn bruis en golfslagbaden, glijbanen, whirlpools en sauna's, en het wel erg commerciële „middeleeuwse dorp". Een dagje Brussel kan voortaan een dagje Bruparck wor den. FRANS BOOGAARD OBERVELLACH - Trouwlustigen onder de vaderlandse toeristen kunnen zich in Obervellach, één van de vele plaatsjes in de Oosten rijkse provincie Karintië, op een originele wijze in de echt laten ver binden. In een heus 'Barockschloss' kunnen zij een festijn laten aanrichten waarbij pas toor en gemeentefunctionaris alsmede bloemenpracht en trouwkoets niet ont breken. Het bewuste kasteel heet Trabuschgen en ligt in het zogenoemde Mölldal in Opper-Karintië en mag met recht een romantische uitvalsbasis worden ge noemd voor het - zoals de lokale auto riteiten dat noemen - „hopelijk eenma lige hoogtepunt uit het leven van een paar". Het middeleeuwse trouwfeest is slechts één van de mogelijkheden die het ook bij passanten naar Joegoslavië be kende Karintië de toeristen biedt. De Oostenrijkse toeristen-industrie heeft het blikveld verder verruimd in pogin gen in de zomermaanden meer buiten landse valuta binnen te halen. Zo wor den er in Karintië, dat terecht pronkt met de schone natuur en het vele water, tal van activiteiten aangeboden. Varië rend van wildwater-kanoën tot het met een Amerikaans woord aangeduide raf ting. Dat is het groepsgewijs in een rub berboot op soms redelijk woeste bergri vieren stromen, een expeditie die avon tuurlijk ingestelde vakantiegangers aan spreekt. In Obervellach kan zelfs hydro- speed worden bedreven. Dat is een uit Frankrijk overgewaaide vorm van water- surfen op een plankje, waarbij niet de wind maar een snel vliedende stroom de voortstuwingsbron is. 9 Meer Kortom, zomers Oostenrijk is al lang niet meer de bestemming waar men slechts kan wandelen, fietsen of zwem men. Op sommige plaatsen, bijvoor beeld in het Mölldal, kan de winter sportliefhebber zich ook tot medio zo mer uitleven op de lange latten. Er zijn gletsjers waarop ook 's zomers nog pri ma kan worden geskied. Hetgeen een aardige afwisseling vormt voor het delta vliegen, dat op een aantal plaatsen kan worden beoefend. Ook cultuurliefhebbers komen aan hun trekken in dit deel van Oostenrijk. In In kasteel Trabuschgen kan een trouwlustige zich aan alle kanten in de watten laten leggen. seerde bezoeker ruim voldoende voor een dag koloniale nostalgie. Deze ziet waar Don Diego Columbus door 1500 indianen zijn Alcasar liet bouwen, waar de Calle las Damas (straat van de da mes) herinnert aan de wandelingen van Dona Maria de Toledo met haar hofda mes en waar de gotische renaissance ka thedraal prachtig afsteekt tegen de strak blauwe hemel. Slenteren 's avonds laat over de Mala- con, de lange en zwoele boulevard, brengt je in contact met de Dominicaan se jeugd, die zich hier swingend verza melt rondom de autoradio, samen met de verkopers van Haitiaanse primitieve schilderijen, de handelaren in drankjes en de jongens die je iets te nadrukkelijk in contact willen brengen met de „beau tiful ladies", waar in de republiek geen gebrek aan lijkt te bestaan. Hotel jaragua De goklustige, de disco-liefhebber of wie voor relatief weinig geld een perfecte nachtshow wil zien, stapt ongedwongen het uitgaanscentrum van hotel Jaragua binnen. Het recent geopende hotel wordt door de Dominicanen geprezen als de meest luxe uitspanning van het westelijk halfrond. Niet helemaal onterecht, want de prachtig verlichte waterpartijen langs de oprijlaan, de feeërieke entree, de kwa liteit van de bediening en de architec tuur van Jaragua doen je vergeten in een land te zijn waar een voortdurend tekort aan water is en waar grote gebieden het zonder elektriciteit moeten stellen. De toerist mag het echter aan niets ontbre ken. „We hopen hiermee de ontwikkeling van het land vooruit te helpen", legt mi nister Fernando Rainieri van toerisme uit. „Het toerisme heeft in de laatste drie jaar meer vreemde valuta het land binnengebracht dan de rietsuiker-indus trie in 120 jaar". De minister zal in zijn enthousiasme enigszins overdrijven maar de cijfers tonen aan dat het toeris me vorig jaar het hoogst scoorde met de import van dollars (600 miljoen) en marken. En overal in het land schieten de hotels als paddestoelen uit de grond om de toenemende stroom buitenlan ders te kunnen opvangen. Aan de noordkust is die ontwikkeling het onstuimigst. Rond Puerto Plata, So- sua, Rio San Juan en Samana hebben Dominicaanse en vooral buitenlandse investeerders miljoenen gestoken in gi gantisch uitgestrekte vakantie-oorden. De luxueuze accommodaties sluiten har monisch aan bij de prachtige witte stran den, waar de palmbomen tot in het wa ter groeien en waar het klimaat het gehe le jaar door aangenaam is. De resorts, zoals de oorden in het reis- jargon worden genoemd, gaan ervan uit dat de toerist zich daar een gehele va kantie kan vermaken. Als een soort i eilanden op het eiland beschikken ze over alle denkbare voorzieningen. Voor al op het gebied van de watersport is er veel te beleven. El Portillo, een resort op de landpunt Samana, gaat zelfs zover, dat je je portemonnee thuis kunt laten. Alles is inclusief. Zelfs het drankje op het strand en het sigaretje aan de bar worden je door de vriendelijke ober na gedragen. „Wij willen de mensen helemaal het ge voel geven dat ze thuis zijn. Onze servi ce is honderd procent", aldus gastheer Gary Hurtado. Voor de vermoeide za kenman die een paar weken absolute rust wil, gecombineerd met een sportie ve daginvulling, en geen zin heeft in het zelf organiseren en regelen van allerlei dingen, is het een ideaal oord. Cultuur proeven Maar als je wat meer wilt, een land wilt zien, een volk wilt ontmoeten, een cul tuur wilt proeven, moet je over de nodi ge creativiteit beschikken. Want El Por tillo ligt op vijf uur rijden van Santo Domingo en de wegen zijn niet al te best. Je zult eigen vervoer moeten rege len of gebruik moeten maken van het ze- venpersoons vliegtuigje dat dagelijks vanaf het kromme en hobbelige lan

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27