leidócSomtmt^- STAD OMGEVING ipensioenfonds van Hoogovens Vil Business Centre kopen J Politie sluit casino Tropical bidenaar weigert voor rechter te verschijnen Slimme EHBO-kit J Naam: m ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 13 °heiïAAG „Dit is de smerigste 19o?ie laatste tijd voor ogen i-i7.fhad", verklaarde officier van j mr. Van Eek gistermiddag te 7|e Haagse rechtbank. Voor hem IAACfeen 31-jarige Leidenaar die er- i0vr4rdacht werd een prostitue van l6f irijheid te hebben beroofd door oijan een bed vast te ketenen en ontuchtige handelingen met verrichten. Hij eiste een straf 2j7°he jaar met aftrek van voorar- zes maanden voorwaardelijk n proeftijd van twee jaar. De Leidenaar verscheen gisteren met een uur vertraging voor het gerecht. De man had vanuit het huis van bewaring, waar hij in voorarrest zat, te kennen gegeven dat hij zich al veroordeeld achtte en aan een proces geen deelname wenste. Op last van rechter mr. Van Rossum moest de man toch ver- schijnen en werd hij met een wagen van de politie naar het paleis van justitie overge bracht. Rechter Van Rossum las in grote lijnen de belastende verklaring voor van het slachtof fer. Ondanks dat hij zoveel mogelijk de hoofdzaken wilde vermelden ontkwam Van Rossum er niet aan enige" weerzinwekkende details uit de verklaring voor te lezen. De verdachte leende zijn huis aan het slachtoffer. Ze mocht er met haar klanten gebruik van maken in ruil voor geld of drugs. Ook de verdachte zelf maakte naar zijn zeggen gebruik van de diensten van de vrouw, onder andere in ruil voor drugs. Ook deze keer zou dat zo zijn gegaan. Maar toen hij achteraf niet met de drugs over de brug kwam zou zij hem hebben aangegeven. De Leidenaar, die al verscheidene malen een gevangenisstraf heeft uitgezeten, pro beerde zich te verweren door erop te wijzen dat eerdere veroordelingen niets met zeden misdrijven te maken hadden. Verder had de man een verklaring van zijn buurvrouw die niets van eventueel schreeuwen gemerkt zou hebben. Officier van justitie mr. Van Eek twijfelde echter niet aan de verklaring van de vrouw. Uitspraak over twee weken. M. Verbaten hoogleraar LEIDEN Dr. M. Ver- baten heeft gisteren het ambt van hoogleraar in de fysiologische psycho logie aan de Leidse Un- versiteit aanvaarden. Verbaten is nu nog uni versitair hoofddocent bij de faculteit farmacie in Utrecht. Bij zijn aan vaarding van het hoog leraarschap sprak hij een oratie uit met als onderwerp 'Freuds psy choanalyse in het licht van de moderne neuro wetenschappen'. «tflCA BEHEER VERKOOPT TWEEDE GEBOUW IN KORTE TIJD I na] plm 1365. dentj DEN Het pen- ort.jnfonds van Hoogo- om% wil het Business ^ptre dat nu nog wordt EN óuwd aan het Schut- l^^-jveld kopen. Voor- nenirde is wel dat de ens<toren in het gebouw Rjjw|endeels zijn ver- mmjrd. Daartoe heeft i24.i|govens een overeen- Brkeost gesloten met Erica bZZ3eer dat het Business taat^tre bouwt. Het is, al- ^een medewerker van ;a, voor het eerst dat Igovens een dergelij- H^belegging in Leiden erk t. Hij kan niet meede- 548_welk bedrag met de Het is de tweede keer in korte tijd dat bekend wordt dat Erica een groot object in het Leidse centrum van de hand doet. Eerder ging het om de Marca-parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat die aan een Zweedse belegger werd overgedaan. Het be heer van dat gebouw is ove rigens nog wel in handen van Erica. Directeur A. Swaak van Erica verklaar de indertijd dat zijn bedrijf nooit plannen had gehad om dat gebouw in eigen be zit te houden. Het Business Centre bestaat uit een kantorencomplex gecombineerd met een ho tel met 51 kamers en verga derzalen. Dat hotel zal wor den geëxploiteerd door Gol den Tulip. Belangrijkste huurder van het kantoorge deelte wordt het Flower Centre, waarbinnen bloe- menkwekers samenwerken. Nu is dat nog gevestigd aan de Plesmanlaan. Het Flo wer Centre zal twee verdie pingen van het gebouw aan het Schuttersveld gaan be zetten. Naar verwachting neemt het daar in nomeber zijn intrek in. Erica is opti mistisch over de verdere verhuur van het gebouw. Volgens de woordvoerder neemt de belangstelling voor de kantoren aan het Schuttersveld toe naarmate het gebied verder is be bouwd. Er zouden verschil lende serieuze gegadigden zijn om grote oppervlaktes in het Business Centre te huren. „Maar of dat door gaat is onder andere afhan kelijk van de data waarop ze er in kunnen". Ook zou den zich inmiddels meer gegadigden hebben gemeld voor ruimtes in het even eens aan het Schuttersveld gevestigde Educa Centre. Parkeergarage Aan het Schuttersveld werd gisteren de eerste paal geslagen voor een nieuwe parkeergarage' die vooral bedoeld is voor de gebrui kers van de kantoren rond het station. De garage zal 235 plaatsen tellen. Inmid dels zijn daarvan 105 plaat sen verkocht. Daarnaast zijn er ruim 60 opties voor maandabonnementen. De overblijvende plaatsen zul len beschikbaar zijn voor kort parkeerders. Een medewerker van Erica vertelt dat daarnaast nog de mogelijkheden worden on derzocht om tijdens koopa vonden en op zaterdagen de garage open te stellen. De bouw van de garage vergt ongeveer drie miljoen gul den. Naar verwachting wordt ze begin volgend jaar in gebruik genomen. Vol gens de woordvoerder van Erica ligt het niet voor de hand om dit gebouw te ver kopen aan een belegger, met name door de indivi duele verkoop van plaatsen. De politie gaat het pand bin nen om het besluit van de bur gemeester dat het casino dicht moet mee te delen. LEIDEN Het casino Tropi cal aan de Tweede Binnen vestgracht is nauwelijks twee weken nadat het daar was ge opend onder politiedwang ge sloten en verzegeld. De aan wezigheid van het casino is volgens de gemeente in strijd met het bestemmingsplan waar het pand dat aan de achterkant op de St. Aagten- straat uitkomt onder valt. De exploitant van het casino kondigde gistermiddag een proces tegen de gemeente aan met als inzet een hoge schade vergoeding. Woordvoerders van de ge meente Leiden verklaarden gisteren dat de eigenaar van het pand, J. Dekker uit Oegst- geest, sinds begin mei herhaal delijk was aangeschreven. In die brieven was gewezen op de bestemming van het pand en aangekondigd dat als de huur ders inderdaad een casino zou den openen dat met politie dwang gesloten zou worden. Beroep daartegen bleef uit. „Integendeel er werden juist pamfletten verspreid waarin de opening van het casino werd aangekondigd". Ongebruikelijk De stap om het casino dat tot voor kort aan de Turfmarkt was gevestigd op deze manier te sluiten is in Leiden nogal ^ijdragen van: Frank an, Erik Huisman, Leefmans, Gert-Jan en Roza van der )eten Lüüleb de poten uit mijn lijf tn voor de sproetenbus", loneel reageert de jwijkse ambtenaar C. de ir als hem wordt ge ld waarom de gemeente lwijk de sproetenbus af- n zaterdag geen toe ing heeft gegeven om Boulevard te staan. „Uit erhalen krijg ik de in- dat de gemeente de ienbus zo vreselijk heeft gewerkt. Dat is absoluut aar. We waren juist do- usiast dat de bus in w ijk kwam en hebbèn ri'Vlijk veel gedaan om er joed plekje voor te ,vin- eefstelt een nijdige De Rid- |ie alle kranten met het over de „weggemoffel- •roetenbus op het Want- heeft verzameld. De Ridder is er veel contact geweest erdjde organisatie van de lenbus. „We hadden op al de opening van het jizoen met allerlei evene- ;n gepland. Die datum lus erg ongelukkig. Des- iks hebben we alle piek en op de Boulevard on- ht op de mogelijkheid lar de bus neer te zet- iMet elke beschikbare lo- bleek echter wel wat zijn: of er was al een :tie gepland of het ver werd gehinderd. Elders Ie stoep het begeven on- let gewicht van de bus. [old bijvoorbeeld voor de van de Koningin Wil- inaboulevard waar zacht ind onder ligt. Ook het :orenplein was daardoor •eikbaar vertelt De Rid- [Uiteindelijk bleef alleen 'antveld over. en dat horeca-onderne- problemen zouden heb- ïet de sproetenbus op de ivard wijst De Ridder af. heb ik ook gehoord daar was geen sprake Het ging puur om pro met de ondergrond 'erschillende lokaties en ïit dat goede lokaties al waren". verhaal van De Ridder in schril contrast met de lieke verhaal van profes ses Welvaart die de ge- ite de Zwarte Piet toe schoof over de lokatie van de sproetenbus. Hij was kenne lijk niet op de hoogte van de Noordwijkse problemen. Maar ja, als je alles weet van men selijke sproeten dan kun je je ook moeilijk bezig houden met aardse problemen als zachte-stoepen en duinzand. GeMeijer (1) Leo Meijer is hoofd stadsbe heer bij de gemeente Leiden. Onderdeel van deze baan is het voorzitterschap van diver se buurt-werkgroepen. Daarin vergaderen bewoners van wijken met vertegenwoordi gers van de gemeente. Op deze bijeenkomsten spuien de bewoners veelal luidkeels hun gal over het gemeentebeleid in zake hun stukje Leiden. Parkeerproblemen, honde- poep, geluidsoverlast en ver vuilde grond. Bijna elke Leid se buurt heeft dezelfde pro blemen en dezelfde kritiek. Leo hoort het aan en brengt het in ambtelijker taal over aan zijn collega's elders in het gemeentelijke apparaat. Welgemoed probeert hij van elke vergadering weer iets moois te maken. Door hier en daar een kwinkslagje te ma ken, klaart de lucht in de ver gaderzaal wat op eh .worden de problemen om de hoek van de buurtbewoners gerelati veerd. Zo was het ook woensdag op een bijeenkomst met de wijk Pancras West. Een oplettende buurtbewoner had bemerkt dat de 'kit' die de stratenma kers in de Nieuwstraat ge bruiken, door het warme weer was gemolten. „De da mes zakken er in weg", vol gens de serieuze man. „U be doelt waarschijnlijk dat de hakken van de dames weg zakken", merkte Meijer gnif felend op. „Ja, uiteraard. Maar de gemeente moet dus niet raar opkijken als zij van sommige dames een schade claim krijgen voqr hun kapot te hakken", betoogde de ver hitte buurtbewoner. Een an der wist te vertellen dat op de Dam in Amsterdam dezelfde kit was gebruikt. „Dat zou dan goéd kunnen", zei Meijer „Daar verdwijnen ook regel matig vrouwen". GeMeijer (2) Tijdens het verdere verloop van de vergadering kwam de slinkende Burchtheuvel aan bod en het hondenverbod dat daar sinds kort van kracht is. Een bezitter van zo'n viervoe ter vond dat de gemeente dan maar snel met vervangende ruimte voor de honden moest komen. Een ander was het daar niet mee eens. „Waarom moet de gemeente opdraaien voor üw hond?". Die vraag was kennelijk al eerder ge steld. Als door een adder ge beten, antwoordde hij: „Als u een auto koopt, gaat u er toch ook vanuit dat de gemeente voor een parkeerplaats zorgt". Wow. HGÖM vuilst S VttAKfcN DUtSDQG ~m 1 - ocuteh&H Wfflsv Sswmicr wwtew ESN SRKiT twrrftC. Dat er in het kadër van de ac tie 'Schone Stad', maar weinig was gebeurd aan het verwij deren van zwerfvuil en hon- depoep, kon de buurt begrij pen. „De reinigers denken na tuurlijk dat dat vuil van de bewoners zelf afkomstig is. Daarom wordt zeker geen haast gemaakt met het oprui men ervan. Maar dan moeten ze toch op z'n minst dat on kruid wegkrabben", aldus een bewoner die deze theorie he lemaal zelf bedacht had. Meijer keek hem vragend aan en sprak semi-verontwaar- digd: „Maar wij hebben dat onkruid ook niet gezaaid". Gezond Al na anderhalve pagina tekst komt de lezer van het jaar verslag over 1988 van de Leidse brandweer oog in oog te staan met de verzuimper centages. De cijfers worden niet schreeuwend gebracht. Een gewoon staatje, zo lijkt het. In het eerste kwartaal zat de gemiddelde brandweerman en -vrouw gemiddeld vijf van de 100 blusdagen in de lap penmand. In de kwartalen twee en drie blijken dat nog slechts ruim twee op de hon derd dagen te ziin, waarop het aantal kwakk'elenden in de laatste drie maanden van het jaar weer 'aantrok' tot het ni veau van het eerste kwartaal. Tot zover niks aan de hand. Lijkt het. Maar de samenstel lers vonden waarschijnlijk dat een dergelijke weergave de werknemers van de brand weer zwaar tekort zou doen. Dus werden de cijfers afgezet tegen die van al het gemeen- tepersoneel. Dan moet het de opmerkende lezer wel opval len dat de gemeentelijke lap penmand gemiddeld twee keer zo lang onderdak biedt aan ambtenaren dan aan brandweermensen. En dan valt meteen ook op dat de verhouding in de kwartalen twee en drie voor de gemeen te nog schrijnender zijn. Dan zit de gemiddelde ambtenaar drie tot vier keer zo lang thuis. Eerst het image „stoere en gezonde mannen en vrouwen daar bij de brandweer" dan de dorre cijfers en de hete vu ren waarvoor we gestaan heb ben, moeten de samenstellers van het verslag gedacht heb ben. Als de mensen na de ver zuimcijfers lezen dat we ook nog ietsje vaker dan drie keer per dag uitrukken, dan staan we er gloedvol op. „Laten we het leuk en netjes houden", zo vraagt een aantal bewoners van de Middelste Gracht en 1 m, Groenesteeg in Leiden uiterst vriendelijk aan een aantal andere bewoners. Vuilniszakken dienen slechts op dinsdag- en vrijdag ochtenden buiten te worden gezet, houden zij die anderen voor, en losse troep hoort al helemaal niet onder die toch al lijdende boom. Een tekst waarop niets kan worden afgedongen. Resteert alleen de vraag waarom die op een bord moest worden gezet. We weten toch allemaal dat een persoonlijke benadering vaak veel beter werkt? Maar een kleine relativering is wel op zijn plaats. Want rukte de Leidse brandweer in 1988 niet een kwart minder vaak uit dan het jaar ervoor? In 1987 nog, werden de sire nes maar liefst 1514 keer in werking gesteld. Vorig jaar slechts 1160 maal. Het was gewoon niet druk ge noeg om ziek te worden. Centrum (1) De gemeente Oegstgeest heeft geen echt centrum. De ge meente heeft wel meerdere kernen, die geen van allen het bruisende hart van het dorp genoemd kunnen wor den. Het probleem is dat Oegstgeest in de loop der ja ren in noordoostelijke rich ting van zijn oude centrum is af gegroeid, en zich niet rond om dat centrum heeft uitge breid. Het gemeentehuis in het Wilhelminapark ligt daar door bijvoorbeeld op kilome ters afstand van de nieuwe wijk Haaswijk, aan de andere kant van het dorp. Het gebied rond winkelcentrum Lange Voort, dat zich geografisch ge zien goed leent om het hart van de gemeente te worden, is nooit echt uit de verf geko- De fractie van D66, die zich sterk maakt voor opwaarde ring van dit centrum, spreekt van een kale, winderige vlak te. De democraten zouden het liefst zien dat er een plein wordt gecreëerd met aantrek kelijke bebouwing, bijvoor beeld met meer winkels om de aantrekkelijkheid van het winkelcentrum te vergroten. De winkeliers voelen daar, uit oogpunt van concurrentie, echter weinig voor. Verder zou de Lange Voort met voor zieningen als een nieuw ge meentehuis en de vestiging van de openbare bibliotheek, daadwerkelijk een centrale functie in Oegstgeest kunnen krijgen. Het college van bur gemeester en wethouders en de grotere partijen in de ge meenteraad schrikken echter terug voor de financiële con sequenties van dergelijke wil de democratische plannen. Centrum (2) In het kader van de bespre king van de Structuurschets voor de gemeente, kwam wet houder Ton Kohlbeck dan ook niet verder dan de toe zegging dat de mogelijkheden voor de Lange Voort nader zullen worden onderzocht. De man die het Bos van Ende geest voor goed geld trachtte te verkopen om een spectacu laire restauratie van diverse fraaie oude gebouwen te be kostigen, blijkt ten aanzien van de centrumgedachte heel wat minder slagvaardig te zijn. En dat terwijl de kale winderige vlakte rond de Lange Voort zich juist bij uit stek leent voor wat meer fri vole activiteiten, waarbij geen groen verloren gaat, of het zou het grasveld aan de Iris laan moeten zijn, maar daar zullen de omwonenden ver moedelijk geen traan om la ten. De gemeente Leiderdorp, eveneens in oostelijke rich ting gegroeid, besloot jaren geleden wel een nieuw cen trum te bouwen. Het aantrek kelijke Winkelhof, met ge meentehuis, cultureel cen trum, bibliotheek en sport- voorzieningen is er het gevolg van. Als er dan kennelijk toch geen behoefte bestaat om van de Lange Voort het nieuwe centrum van de gemeente te maken, zou daar wellicht het groene hart van Oegstgeest kunnen komen. College en gemeenteraad zijn er in ieder geval redelijk over eens dat Oegstgeest zo groen mogelijk moet blijven en dat het dorp feitelijk is volgebouwd. Het door villa's bedreigde Bos van Endegeest zou best kunnen worden overgeplant naar de steenwoestijn die Lange Voort heet en het een stijlvol park kunnen veranderen. Dat is een staaltje actief groenbeleid waarmee Ton Kohlbeck zich weer immens populair zou kunnen maken bij zijn na- tuurminnende tegenstanders. EXPLOITANT DREIGT MET EIS SCHADEVERGOEDING ongebruikelijk Een van de aan de Tweede Binnenvest gracht aanwezige ambtenaren merkt er over op dat dit in ja ren niet is gebeurd. Hij wijst er daarbij nadrukkelijk op dat het in dit geval niet gaat om de vraag of er al dan niet ille gaal wordt gegokt. „Het gaat om een activiteit die hier niet is toegestaan. Wij gaan er van uit dat we juridisch heel sterk staan. We hebben van tevoren de politie laten vaststellen dat het hier inderdaad om casino activiteiten gaat". Namens de exploitant en de eigenaar bestrijdt woordvoer der De Wit van de Belangen vereniging Speelclubs Leiden die weergave van de gang van zaken. „Hier wordt het recht verkracht. De gemeente heeft de beroepsprocedures omzeild door brieven aan de verkeerde persoon te sturen. De heer Dekker is aangeschreven en niet zijn vrouw. Zij hebben twee verschillende zaken, de een exploiteert panden, de an der verhuurt auto's", aldus De Wit. Hoewel op de gevel staat dat Tropical een casino is, bestrijdt De Wit dat. „Het is een cultu reel centrum", zegt hij doelend op een aanduiding die ook bij de ingang staat. Hij geeft ech ter niet aan welke lading dat begrip dekt. Volgens De Wit is exploitant Walda zwaar gedu peerd door de gang van zaken. „We hebben overlegd met onze advocaat en zullen een forse schadevergoeding eisen. Dit is het chanteren van een onderneming die in deze zaak veel heeft geïnvesteerd". De Wit voegt daar nog aan toe dat de gemeente de eigenaar -van het pand subsidie zou heb ben aangeboden als het casino niet aan de Tweede Binnen vestgracht zou komen. Een van de aanwezige ambtenaren bestrijdt die stelling. „Daar is geen sprake van. Ik zou bo vendien niet weten om wat voor subsidie dat dan moet gaan". Hij merkt op dat na de verze geling van het pand het aan de eigenaar is om de volgende stap te zetten. „Hij kan met een voorstel komen wat er verder met het pand moet ge beuren en daar verder over overleggen". De sloten van het gebouw werden verzegeld om te voorkomen dat het casino ongemerkt weer zou openen. FOTO'S WIM VAN NOORT Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. V t' PV: Voorl.: Telefoon Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i 'J I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen F 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de EHBO-kit naar: IHroc (voor controle bezorging) j Stuur deze bon iq een open envelop - postzegel niet nodig - naar J Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1^5 i CcicLcSouocmt i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13