In China kan niemand zich verborgen houden |estand Angola a top in Zaire tuttig doden bij ^Segramp in Peru Yves Saint Laurent sluit zaak Peking Wake voor ambassade opgeheven Alleen drastisch ingrijpen kan Afrikaanse olifant nog redden Noodlanding wegens bedorven voedsel Kolonel fjENLAND CcidócSotnont VRIJDAG 23 JUNI 1989 PAGINA S U- In het Peruaanse Andes-gebergte vliegtuig van de luchtmacht met Inensen aan boord tegen een berg >n en in stukken gebroken. Geen ïinzittenden heeft het ongeluk over- l)ver de mogelijke oorzaak van het i is niets bekendgemaakt. Lfgelopen twee jaar zijn in Peru zes Uandse militaire of civiele passa- jiegtuigen verongelukt. De meeste Deken zouden het gevolg zijn van [onderhoud wegens gebrek aan on- Het Zuidamerikaanse land ver- 1 ernstige economische crisis en r de aanschaf van onderdelen is er DDR: De Muur houdt Republikaner tegen OOST-BERLIJN Het politburo van de Oostduitse communistische partij (SED) heeft het bestaan van de Berlijnse Muur opnieuw gerechtvaardigd, maar dit keer met een geheel nieuw argument: het op komende rechts-extremisme in de Bonds republiek. Volgens politburolid Joachim Hermann zou het wel eens zo kunnen worden, dat Westduitse sociaal-democra ten en Groenen achter de Muur asiel ko men zoeken, omdat de Republikaner hun het leven onmogelijk maken. Hij veroor deelde voorts de hervormingen in andere Oosteuropese landen, met name in Hon garije. Het politburo sprak verder zijn steun uit voor de wijze waarop de Chine se leiders de democratiseringsbeweging in hun land hebben onderdrukt. Exodus Turken dupeert Bulgaarse economie (Vervolg van de voorpagina) SOFIA De massale emigratie is desastreus voor de Bulgaarse econo mie die er zeker twee tot drie jaar door achterop zal raken, aldus een econoom uit Bulgarije. De Turken die weg gaan zijn voorna melijk boeren en bouw vakkers. De emigranten zouden al zo'n 400 miljoen leva (ruim 570 miljoen gulden) van de bank hebben gehaald. Geschat wordt dat dat bedrag tot een miljard leva kan toenemen. Intussen heeft de Bulgaarse regering een plan van acht punten opgesteld, dat het plot selinge verlies aan arbeids krachten moet helpen onder vangen. Zo zullen langere werktijden worden ingevoerd, zal kantoorpersoneel machines moeten bedienen, zullen zo mervakanties gewijzigd wor den en zal een versneld scho lingsprogram worden doorge voerd. Daarnaast zullen arbei ders van „niet-kritieke" naar „kritieke" gebieden of bedrij ven worden overgeplaatst. Verder wordt de hulp van stu denten ingeroepen bij de oogst en worden gepensioneerde specialisten opgeroepen het werk te hervatten. Ook zonder de Turkse emigra tie had Bulgarije al te kampen met gebrek aan arbeidskrach ten. Zo werken in Bulgaarse fabrieken minstens 30.000 Vietnamezen, die door de re gering van hun land als goed kope arbeidskrachten zijn uit gezonden. De Bulgaarse autoriteiten zeg gen niet uit te sluiten dat veel Turken „gedesillusioneerd over het leven in Turkije waar het levenspeil veel lager ligt en waar zij veel minder zullen verdienen, als ze al werk kun nen vinden" terug zullen keren naar Bulgarije. Amerikanen mogen vlag verbranden WASHINGTON Het Amerikaanse Hoogegerechtshof heeft bepaald dat de Amerikanen het recht hebben hun vlag te verbranden, als teken van protest. De uitspraak kwam als een verrassing, gezien de meerderheid die de conserva tieven in het hoogste rechtscollege van de Verenigde Staten hebben. Maar de rechters besloten met vijf tegen vier stemmen dat het in de brand steken van de Amerikaanse vlag, het „sym bool van de natie", onder de vrijheid van meningsuiting valt. Met de uit spraak haalde het Hof een streep door de straffen die in 48 van de 50 Ameri kaanse staten staan op het verbranden van de Amerikaanse vlag. in Europa; slecht weer in de VS. In de Amerikaanse Ij'abama heeft een week van onophoudelijke regenval er- leid, dat rivieren buiten hun oevers zijn getreden. De geiten er Bill Palmer kozen voor de eenvoudigste oplossing: de jboot. Hielden ze tenmniste droge poten. FOTO: AP IJz ppi 20 k 5HASA De Ango- an burgeroorlog zal mor- 2m jm 00.00 uur worden 3fftdigd met een staakt- tussen het An- regeringsleger en oeiUNITA van rebellen- sr Jonas Savimbi. kd het resultaat van de top ruken tiental Afrikaanse lei- die gisteren in Zaïre olthad. ngolese president Eduar- os Santos en UNITA-lei- lavimbi hadden gisteren het eerst sinds het uitbre- van de burgeroorlog in la in 1975 een ontmoeting 'jjilkaar. Na afloop schud- lij elkaar broederlijk de n al meerdere keren be hagen afgekondigd in Ango- aar volgens de gastheer, aïrese president Mobutu Seko, is het „deze keer Jaer". De linkse regering in Luanda heeft een plan opgesteld om strijders en aanhangers van de Unita op te nemen in de An golese maatschappij en in staatsinstellingen. Er is sprake van dat Unita-leider Savimbi het land tijdelijk zou verlaten en uit de politiek* zou stappen, maar daarover wilde Mobutu geen mededelingen doen. Savimbi's UNITA voerde sinds de Angolese onafhankelijkheid van Portugal in 1975 een bur geroorlog tegen de regering van de voormalige onafhanke lijkheidsbeweging MPLA en wist met steun van de Vere nigde Staten en Zuidafrika de controle over grote delen van het land te krijgen. De buiten landse steun voor beide partij nam echter sterk af, nadat Zuidafrika in december vorig jaar had toegezegd de steun aan de UNITA te staken in ruil voor de terugtrekking van de naar schatting 50.000 Cu baanse soldaten uit Angola. PEKING Al zijn ze uit hun huizen gevlucht, heb ben zij hun naam en voor komen veranderd en ge bruiken zij valse papieren, de leiders van de neerge slagen democratiserings beweging in China wor den de een na de ander opgepakt, berecht, ter dood veroordeeld en te rechtgesteld. Hun aanhouding illustreert hoe moeilijk het is je in deze strikt gecontroleerde maat schappij voor de autoriteiten te verbergen, ondanks de onme telijkheid van China's grond gebied en zijn bevolking van 1,2 miljard zielen. Liu Gang, zesde op de lijst van 21 meest gezochte studenten leiders, vluchtte naar de pro vincie Hebei ten zuiden van Peking, waar hij zich voor deed als de werkloze arbeider Zhang Shun. Hij werd echter ontmaskerd door oplettende burgers, die zagen dat zijn huid te blank was voor een ar beider. Krap behuisd Zelfs onder normale omstan digheden kan een vluchteling gemakkelijk worden herkend. In kleine dorpen valt. een bui tenstaander vanzelfsprekend op. In grote steden houden buurtcomité's van vrouwelijke vrijwilligers ieders komen en gaan in de buurt scherp in de gaten, en zorgen ervoor dat gasten van buiten prompt bij de politie worden geregi streerd. Chinezen zijn krap behuisd, en veel mensen wonen in een of twee kamers die rond een bin nenplaats zijn gegroepeerd, waardoor het vrijwel onmoge lijk is een vluchteling te ver bergen. Verder heb je in China om te reizen altijd officiële identi teitspapieren nodig, en sinds de militaire actie van 3 en 4 juni wordt extra streng gecon troleerd. De straten in veel steden zijn vergeven van poli- tie-agenten in burger, die zich zelf soms verraden door de Deze inwoner van Peking leest een van de plakkaten, waarmee de executies van „leiders van de contra-revolutie" worden aangekondigd. FOTO: AP PARIJS Het Franse modehuis Yves Saint Laurent trekt zich terug uit China uit protest tegen de terechtstellingen van demonstranten die voor de democratie hebben betoogd. Yves Saint Laurent wil niet langer de culturele en textiel-adviseur zijn van de Chinese regering, welke post het modehuis in 1986 kreeg van Deng Xiaoping. Het modehuis beheerde een winkel in de Friendship Store in Peking, waar alleen met buitenlandse valuta kan worden ge kocht. Ook het restaurant Maxim's in Peking van de Franse modeontwerper Pierre Cardin is voorlopig gesloten en het personeel naar Frankrijk teruggekeerd. DEN HAAG Voor de Chi nese ambassade in Den Haag is gisteren een einde gekomen aan de protestwake tegen de gebeurtenissen in China. Sinds het Chinese leger in Peking een einde maakte aan de de monstraties voor meer vrijheid en democratie hebben Chinese studenten in ons land voor het ambassadegebouw hun wake gehouden. Intussen beziet de Nederlandse regering welke lopende Nederlandse projecten voor ontwikkelingshulp in China kunnen worden opge schort. De VVD en de PvdA hebben opschorting van alle ongeveer 180 lopende projec ten bepleit, maar minister Van den Broek wil een deel van de onderwijs- en landbouwprojec ten niet staken, omdat daar mee de allerarmsten worden getroffen. Een delegatie van vier leden uit de Tweede Ka mer heeft op de Chinese am bassade tevergeefs geprobeerd handtekeningen te overhandi gen aan de Chinese zaakgelas tigde in Nederland, Li Qin- ping. Deze weigerde het pro test in ontvangst te nemen. Hij sprak over een „ongewenste inmenging in de binnenlandse aangelegenheden". Burge meester Peper van Rotterdam wil de relatie die Rotterdam onderhoudt met Shanghai „on der de huidige omstandighe den" bevriezen. voorbijgangers tè nadrukkelijk op te nemen, of doordat van onder hun jas verdacht ge kraak van een radio klinkt. Veel „werkbrigades" in bedrij ven hebben speciale veilig heidsmensen in dienst, en ie dere nieuwkomer die nu werk zoekt kan rekenen op een mi- nitieus antecedentenonder zoek. Ook de douane heeft op dracht gekregen extra alert te zijn op personen die proberen het land te verlaten. De grootste vijand van de stu dentenactivisten en andere voortvluchtigen is echter de landelijke propagandacampag ne, waarmee de regering er kennelijk veel mensen van heeft weten te overtuigen dat de militaire actie tegen de stu denten gerechtvaardigd was. Toen de regering het televisie kijkend publiek opriep te hel pen bij de opsporing van een man die werd beschuldigd van het verspreiden van geruch ten, en een portret van de ge zochte op het scherm toonde, traden ogenblikkelijk twee vrouwen naar voren om de beschuldigde aan te wijzen. Toen de naam van de student Zhou Fengsuo verscheen op de lijst van gezochte activisten, gaven zijn zuster en zwager hem aan. Kranten en nieuwsuitzendin gen roepen het publiek her haaldelijk op „rebellen" aan te geven, inspelend op de verlei ding buren te bespioneren en bij plaatselijke autoriteiten in de gunst te komen. Dat laatste kan doorslaggevend zijn voor het verkrijgen van een huis of schaarse goederen. Ook men sen die geneigd zijn een oogje dicht te doen als een buurman iemand verbergt, weten dat zij zelf als verdachten te boek ko men te staan als blijkt dat zij hebben verzuimd hun obser vaties aan de autoriteiten mee te delen. 3e^menië blokkeert [oord conferentie isenrechten HAAG De mensen- Tï'lenconferentie in het ka an de CVSE (Conferentie veiligheid en samenwer- in Europa) in Parijs is aag zonder slotverklaring loten vanwege „obstruc- van Roemenië. Ook hoslowakije, de DDR en arije liggen dwars, aldus ider van de Nederlandse [atie, Max van der Stoel, aenië probeert onder de aken uit te komen die be- dit jaar op de Weense E-conferentie zijn ge it over het toezicht op de 'ing van de mensenrech- Daar kwamen de 35 lan- van de CVSE onder meer I sen dat zij schendingen ï.^de mensenrechten aan de 'in mogen stellen via een B ïtenprocedure. Met een lang hek van prikkeldraad wil de Roemeense regering de Hongaarse minderheid in haar land beletten naar Hongarije te vluchten. FOTO: AP AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 10t)— Het geluid van de ontploffing is aan de wal goed te ho- s^Rob, Nils, Brookfeller, Morris en Marga springen tegelijk sind. „Laten we gaan kijken, wat er gebeurd is", stelt Rob en hij rent naar buiten, gevolgd door de anderen. Gelukkig, schepen liggen veilig voor anker. Maar aan dek van de „VI- staat de schipper zenuwachtig te zwaaien. Ze roeien er en horen dan het hele verhaal. Nils is woedend. Wie heeft hem die poets gebakken? „Maar ik weet wel, wie je die fruit mand heeft gestuurdroept Willy opeens uit: ,,'t was die me neer, die ons altijd achterna liep. Ik heb hem nog gefilmd". „Dan hebben we hem gauw te pakken!" zegt Rob. Met Nils en de meisjes gaat hij aan land, waar ze de inboorling, die de kano heeft geroeid, spoedig vinden. Ja, die kent de vreemdeling wel en hij weet ook, in welk hotel hij logeert! NAIROBI De druk voor een internationaal verbod op de handel in ivoor om de Afrikaanse olifant te redden wordt steeds groter. Maar het is zeer de vraag of zo'n maatregel de diersoort nog zal kunnen redden". Zonder drastische maatre gelen zal het dier tegen het einde van de eeuw bij na volledig zijn verdwe nen. Natuurbeschermers en bezorg de Afrikaanse staten verschil len van mening over de zin van een verbod. Voorstanders zeggen dat de olifantenpopula tie van Afrika wordt gedeci meerd door stropers, die op een gemakkelijke manier geld willen verdienen. De ivoor- prijzen zijn de afgelopen twin tig jaar verdrievoudigd. Voor een kilo moet nu ongeveer 450 gulden worden betaald. Stro pers, gewapend met automati sche geweren en kettingzagen, slachten jaarlijks ongeveer 80.000 olifanten af. Een verbod zou, aldus de voorstanders, tot een sterke daling van de ivoorprijs en het wegvallen van de ivoormarkt leiden. Tegenstanders van een verbod zien andere oorzaken voor de jacht op de olifant. Volgens hen zorgen de strijd tussen mens en dier over grond, het ontbreken van effectieve con troles en Afrika's enorme ar moede ervoor dat ivoor waar devolle handelswaar is, die tot bijna elke prijs verkocht kan worden. Zij willen dat de in ternationale gemeenschap meer doet om de ivoorhandel te controleren. Een verbod zou bovendien de illegale praktij ken alleen maar versterken. De tegenstanders verwachten het meeste resultaat van het beschermen van olifanten en andere bedreigde diersoorten, zoals de neushoorn, in wild parken en natuurreservaten. Daar is echter veel geld mee gemoeid. Regeringen in Afrika moeten volgens berekeningen ten minste 450 gulden per vierkante kilometer uitgeven om de natuur in hun nationale parken afdoende te bescher men. Weinig landen in Afrika komen aan dat bedrag. Daar zou het Westen moeten bij springen. Kenya en het buurland Tanza nia, twee landen waarvoor het toerisme zeer belangrijk is, lei den de campagne voor een verbod op de handel in ivoor. Hun pleidooi vorige maand voor het afkondigen van zo'n maatregel kreeg de steun van de Verenigde Staten en de Eu ropese Gemeenschap. De ver wachting is dat de Conventie voor de Internationale Handel in Beschermde Dieren (CI TES) de handel in ivoor tij dens haar volgende zitting in oktober van dit jaar volledig zal verbieden. Om de campag ne kracht bij te zetten maakte de Kenyase president Moi gis teren bekend dat zijn land de twaalf ton ivoor zal vernieti gen die recent in beslag zijn genomen. Alleen enkele zeer bijzondere slagtanden zullen bewaard blijven. In schril contrast met de hou ding van Kenya en Tanzania staat de opvatting van Zim babwe, Zuidafrika en Botswa na, die fel tegen een verbod zijn, en staten als Zaire, Ga bon, Congo, en de Centraal Afrikaanse RepUbliek, die er tot nu toe het zwijgen toe heb ben gedaan. De oerwouden van deze landen herbergen de meeste olifanten in Afrika. Daar leven naar schatting tus sen 400.000 en één miljoen exemplaren. Deze landen zijn tegen een wereldwijd verbod, omdat zij naar eigen zeggen te veel olifanten hebben en om dat een verbod de stropers nog verder in de illegaliteit zou drijven. De belangrijste afnemers van ruw ivoor zijn Hongkong, Ja pan, Singapore, Taiwan en an dere Aziatische landen. Alleen als zij meedoen zou een verbod op de handel in ivoor echt zin hebben. KARACHI Een Airbus van de Arabische giers liggen nog in het ziekenhuis, maar zij zijn Emiraten heeft in Pakistan een noodlanding. aan de beterende hand. De achtkoppige beman- gemaakt, omdat bijna honderd van de 139 pas- ning had haar eigen lunchpakket meegebracht sagiers ziek waren geworden na het nuttigen en a* wijselijk niet van het door een hotel van bedorven voedsel aan boord. Zeven passa- Karachi bereide vliegtuigvoedsel. door Frans Boogaard BRUSSEL Optimisten houden het erop dat hij er met vijftien jaar dwangarbeid afkomt. Pessimisten weten nu al dat het levenslang wordt. Over de toekomst van luchtmacht-kolonel Guy Binet (55) wordt dinsdag beslist. Maar dat het krijgshof dan een zware straf voor hem in petto heeft, is ook Binet zelf wel duidelijk. Binet, een model-officier over wie tot najaar '88 slechts in superlatieven werd gesproken, werd op 3 september vorig jaar ingesloten wegens hoogverraad. Hij zou van zijn topfunctie bij het Belgische leger misbruik hebben gemaakt om militaire geheimen aan de Sovjets door te verkopen. In een zee van tranen bekende Binet. En 's anderendaags werd bij de holle boom in Court-St- Etienne waar hij zijn jongste zending microfilms zou droppen, inderdaad een Sovjet-agent betrapt, die daar natuurlijk puur toevallig het natuurschoon aan het bewonderen was. Een aardig detail, omdat in het tijdperk van computers, microchips en satellieten de spionage kennelijk nog steeds niet zonder holle bomen kan. De afgelopen weken is tegen Binet, grotendeels achter gesloten deuren, een bizar proces gevoerd. De peis werd maar bij enkele zittingen toegelaten, niet in het minst omdat de Belgische defensieminister Coëme en NA VO-chef Manfred Wörner daar het Hof om hadden gevraagd. Binet zelf barstte aan het begin van de zitting in tranen uit en verontschuldigde zich omdat hij zijn uniform en het hele leger door het slijk had gehaald. Zijn verdere verdediging moest hij aan zijn advocaten overlaten. Die vertelden het Hof dat Binet zeer aangeslagen was door de dood van zijn vader, waardoor de eens zo wilskrachtige officier een geestelijk wrak was geworden. Hij bekeerde zich tot het katholicisme, verwisselde dat korte tijd later voor de vrijmetselarij en kwam uiteindelijk bij de Waalse Parti Socialiste terecht. Zijn huwelijk, met een overtuigd pacifiste, liep op de klippen, nadat het aantal echtelijke ruzies al jaren gelijke tred had gehouden met het aantal sterren en balken dat er op zijn uniform bijkwam. Tegelijk begon ook Binet, die een buitensporig grote intelligentie wordt toegedicht, steeds meer te twijfelen aan zijn militaire roeping. De hypocrisie van de wereldpolitiek drong steeds duidelijker tot hem door, het gebrek aan vertrouwen tussen de supermachten, en de waanzin van een bewapeningswedloop die de miljarden opvreet waaraan in veel Derde-Wereldlanden zo'n grote behoefte is. „Hij was over dat alles diep ontgoocheld en vond bovendien nooit een gesprekspartner die hem voldeed", aldus de psychiater die Binet in opdracht van het Hof onderzocht. In '83 bezocht de in zijn werk zo succesvolle, maar daarbuiten zeer eenzame luchtmacht-kolonel een bijeenkomst van de Amities Belgo-Sovietiques, 'die een thema-avond aan Toergenjev wijdde. Binet vond er vriendschap, antwoorden op vele vragen die hem bezighielden, maar ook het gezelschap dat hem later zou opbreken. In januari 87, bij zijn eerste contact met een Sovjet-agent in Wenen, werd hij al door de CIA geschaduwd, maar pas vorig najaar leidde dat tot zijn aanhouding. Binet bekende direct, bijna opgelucht, en gaf al het geld dat hij met zijn spionage-acti viteiten had verdiend, een slordige 2,5 ton die hij helemaal niet nodig had, onmiddellijk aan de staat Zijn oversten smeekte hij om vergiffenis. Zijn uniform heeft hij afgelegd, zijn wat naïeve pacifisme nog steeds niet. Het Hof staat in tweestrijd. De aanklacht, hoogverraad, is zwaar, het motief van de beklaagde onduidelijk, maar in zijn oorsprong voor velen die zijn proces volgden zeker niet onsympathiek. Het probleem van Binet, een wereld die voor goedwillende, sociaal-bewogen mensen onredelijk hard is, is nu het probleem van het Hof. Nadenken in het leger mag; daarnaar handelen alleen maar binnen enge, strak getrokken grenzen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5