Harde aanpak apothekers bij tariefsovertredingen Internist vrijgesproken van doden aidspatiënt Enschedese Rambo (19) schoot ook met mortier Wethouders weg na ruzie bij benoemen schoolhoofd c3> IJzeren paard niet erg welkoi a BINNENLAND CcicLeGouoant VRIJDAG 23 JUNI Asbest in vloerbedekking gevaar voor gezondheid DEN HAAG De Arbeidsinspectie van het ministerie van Sociale Zaken waarschuwt, in navolging van de consumentenorganisa ties, voor gevaren voor de gezondheid bij het weghalen van vinyl-vloerbedekking waarin asbest is verwerkt. Inademing van vrijkomende deeltjes asbest kan leiden tot longkanker of een andere longziekte. Het gaat om vloerbedekking die tussen 1970 en 1980 is gemaakt en die naar verwachting de komende jaren zal worden vervangen. Nieuw tapijt kan het beste over de oude laag heen worden gelegd. Is het oude tapijt der mate beschadigd dat er geen nieuwe laag overheen kan worden gelegd, dan moet er een gespecialiseerd sloopbedrijf worden in geschakeld. Particulieren moeten daar zelf niet aan beginnen, zo adviseert de Arbeids inspectie. Duitsfe oorlogvliegers niet langer welkom DEN HAAG Toekomstige bezoeken van Duitse oorlogs vliegers aan Nederlandse vliegbases zijn van de baan. Minister Bolkestein van defen sie heeft dit gisteren geant- woord op vragen van het CDA-kamerlid Frinking. Die had zich geërgerd aan een be zoek van 18 Duitse ex-piloten aan de vliegbasis Gilze-Rijen, waar zij tijdens de Tweede Wereldoorlog dienden. De pi loten voerden vanuit die basis bombardementsvluchten op Engeland uit. Ze hadden tevo ren vliegbases in Leeuwarden, Deelen en Eindhoven bezocht. Milieuwetten onvoldoende toegepast" DEN HAAG De huidige Nederlandse milieuwetten bieden vaak voldoende mogelijkheden om overtreders aan te pakken. Het belangrijkste probleem is veeleer dat de bestaande wetten onvoldoende toepassing vinden. Dat betoogde de hoogleraar D. Schaffmeister van de juridische faculteit Leiden gisteren tijdens een seminar Den Haag. Volgens Schaffmeister biedt'de Nederlandse wet mogelijkheden om bij voorbeeld vervuilende bedrijven te dwingen hun technieken zo danig te veranderen, dat een betere bescherming van het milieu is gegarandeerd. Zo is het mogelijk om, mede aan de hand van de Wet Economische Delicten (WED), bedrijven te verplichten tot de overstap op een schonere produktiewijze. Meestal echter, zo meent de Leidse hoogleraar, wordt volstaan met het opleggen van een geldboete. „Geldstraffen op zich maken het milieu geen haar beter", aldus Schaffmeister. Schaffmeister betoogde dat ef fectieve structuren om handhaving van milieuwetten te garande ren nog ontbreken. Enerzijds is sprake van onvoldoende perso neel, anderzijds bestaan er nog geen plannen om dit personeel voldoende op te leiden. „Loesje" pleit voor Derde Kamer DEN HAAG „Loesje", de club mettle lu dieke slagzinnen, zal bij de Tweede-Kamer verkiezingen van 6 september weer van de partij zijn. Volgende week presenteert de politieke groepering haar concept-verkie zingsprogramma met als blikvanger de af schaffing van de Eerste Kamer en de vor ming van een Derde Kamer. Die Kamer zal de Nederlandse huiskamer zijn. „Loesje" speelt in op de stormachtige ontwikkelingen in de wereld van de massamedia waardoor het straks mogelijk moet zijn alle huiska mers te verbinden met opiniepeilers als De Hond en NIPO om van uur tot uur de me ning van het Nederlandse volk te peilen. De Tweede Kamer kan dan gebruik maken van die gegevens, want daar blijft de beslissings bevoegdheid. De controlerende functie van de Eerste Kamer wordt overgeheveld naar de Hoge Raad. Ruding: diplomatieke stappen na wanbetaling Peru bleven achterwege DEN HAAG Diploma tieke stappen tegen Peru wegens het niet nakomen van aflossings- en rente verplichtingen op een ex portkrediet voor het oor logsschip Almirante Grau zijn achterwege gebleven. Minister Ruding van fi nanciën bevestigde dit gis teren tijdens het óverleg met de vaste kamercom missies voor financiën en rijksuitgaven. Het gaat bij Peru immers niet om een land dat zijn schuld niet erkende, zoals wel het ge val was bij Kuwayt in de zaak rond de transactie van Hollan- dia Kloos, aldus Ruding. Het blijft de Kamer intrigeren hoe het mogelijk is dat via een „kattebelletje" van de toenma lige thesaurier-generaal, Kor- teweg, een negatief advies van directeur Ledeboer (export kredietgaranties) en De Ne- derlandsche Bank terzijde kon worden geschoven tijdens de nadagen van de demissionaire minister Van der Stee. Ruding houdt het op het recht van de minister om, mits dat niet de spuigaten uitloopt, van die adviezen af te wijken. Het zijn politieke beslissingen, in brede zin, waarbij in het geval van de Almirante Grau de speciale band van Defensie met Peru, de economische band, de ontwikkelingshulpre latie, de speciale rol van mari neschepen, de werkgelegen heid in de scheepsbouw en de overweging de concurrentie in het buitenland aan te gaan, een rol speelden. Wim Kok topman Internationale STOCKHOLM PvdA-leider Kok is door het congres van de Socialistische Internationa le te Stockholm gekozen als vice-voorzitter. De voormalige Westduitse bondskanselier Brandt werd herkozen als voorzitter. Dief pikt koffer met kamerstukken onderwereld kan zich minutieus voorbereiden op de herverdeling van de polities terkte. Hij drukte deze week het koffertje van VVD-kamer- lid Hermans achterover. Tot de buit behoorde het dossier over de politiesterkte, waaro ver Hermans gisteren zijn zeg je moest doen in een commis sievergadering. De gedupeerde volksvertegenwoordiger maakte beteuterd melding van de diefstal,-toen hij van com missievoorzitter Roethof het woord kreeg. Het koffertje is later verfomfaaid teruggevon den, zonder de daarin opge borgen cheques. DEN HAAG Apothe kers en apotheekhouden- de huisartsen die de Wet tarieven gezondheidszorg hebben overtreden, kun nen op een strenge aan pak. rekenen. Voor eenvoudige overtredin gen van de tariefbepalingen zal, krachtens afspraken tus sen de Economische Controle dienst (ECD) en het openbaar ministerie, een boete mogelijk zijn van 2500 gulden, terwijl het onrechtmatig verkregen voordeel hun zal worden ont nomen. Tariefsovertredingen van enige omvang zullen wor den beboet met 7500 gulden, eveneens met ontneming van het onrechtmatig verkregen voordeel. „Echte" gevallen van substitutiefraude zullen door de strafrechter worden beoordeeld. De staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Even huis (economische zaken) deel den dit gisteren mee tijdens commissie-overleg met de Tweede Kamer naar aanlei ding van de uitkomst van een ECD-onderzoek bij 216 apo thekers en 54 apotheekhou- dende artsen. In 199 van de 270 gevallen, ofwel 74 procent, zijn overtredingen geconsta teerd. Het zou, volgens de ECD, gaan om het ten onrech te berekenen van administra tiekosten, prijsovertredingen en substitutiefraude, in totaal tot een bedrag tussen de 90 en 100 miljoen gulden. Het ECD-onderzoek is nog in volle omvang gaande, aldus de bewindslieden. Wanneer het zal zijn afgerond, konden zij met geen mogelijkheid voor spellen. „Vast staat dat de con sument is benadeeld", aldus Evenhuis. Met name Lansink (CDA) en De Pree (PvdA) konden zich moeilijk neerleggen bij de me dedeling van staatssecretaris Dees dat de teruggevorderde gelden in de staatskas zullen terugvloeien. Op zijn minst hoort dat geld dan thuis bij de bezuinigingspot van 420 mil joen gulden, voortvloeiend uit het in april dit jaar gesloten omnipartijenakkoord (OPA) over geneesmiddelen waarin lagere prijzen, een doorzichti ger prijsvorming en de toege stane kortingen worden gere geld. De Pree: „Die 100 mil joen horen niet in de staatskas, maar bij de volksgezondheid voor het ontwikkelen van nieuw beleid." Replica driedekker Bij het luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol is vandaag de laatste hand gelegd aan een Fok ker driedekker uit de Eerste Wereldoorlog. Ruim tien jaar hebben medewerkers gezwoegd om de replica te bouwen. FOTO: DIJKSTRA Kleinste politiekorpsen blijven buiten herverdeling DEN HAAG De klein ste korpsen van de ge meentepolitie hoeven voorlopig niet te worden ingekrompen. De Tweede Kamer heeft de politie ministers Van Dijk en Korthals Altes gisteren de toezegging weten te ont lokken dat de minimum- sterkte niet omlaag gaat van veertig naar 36 agen ten. De Kamer verklaart zich er mee akkoord dat de ministers een begin maken met de om streden herverdeling over het land van de politiesterkte. De bewindslieden maakten on langs bekend vanaf 1 juli een eerste aanzet te willen geven tot de operatie. Over een pe riode van ongeveer een jaar worden 682 formatieplaatsen herverdeeld. De totale operatie omvat de spreiding van 2.100 functies in vier jaar. Dé drie grote fracties CDA, PvdA en VVD maakten de ministers in de kamercommis sie voor de politie duidelijk dat hun instemming alleen het eerste deel van het plan be treft. Zij willen zich niet vast leggen op verdere jaren. De herverdeling komt opnieuw aan bod bij de kabinetsforma tie. In de verkiezingsprogram ma's van de grote drie wordt meer geld uitgetrokken voor de politie. De 45 gemeenten met de meeste problemen kunnen zo lang niet wachten. Daarom mag het kabinet van de Kamer met de operatie van start gaan. De ministers beloofden ten slotte de Kamer opnieuw te gaan praten met Den Haag en Rotterdam. Deze gemeenten moeten respectievelijk zeven tig en honderd politiemensen inleveren in het kader van de herverdeling. DORDRECHT De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren een 38-jari- ge internist uit Ridder kerk vrijgesproken. De arts werd ervan verdacht op 16 april vorig jaar in het Rooms-Katholieke Ziekenhuis in Dordrecht een 46-jarige ongeneeslijk zieke aids-patiënt van het leven te hebben beroofd. Tegen de arts was twee weken geleden door offi cier van justitie mr. Hou- ben zes maanden voor waardelijk geëist. De internist paste in de perio de van 8 april tot 16 april 1988 een indirecte manier van eu thanasie toe op de patiënt, die zich in een terminale fase be vond. Hij verdriedubbelde de met het infuus toegediende do sis morfine en voegde op 16 april tien ampullen kalium- chloride toe. De patiënt over leed nog diezelfde dag. Vol gens de raadsman van de in ternist, mr. Spong, was de be slissing van de arts om een eind te maken aan het leven van de ongeneeslijk zieke al leszins gerechtvaardigd. De rechtbank oordeelde dat niet ondubbelzinning is komen vast te staan dat de aids-pa tiënt door toediening van de morfine en de kaliumchloride is overleden en sprak de arts vrij van het opzettelijk bero ven van het leven van de pa tiënt. Ook achtte de rechtbank het niet bewezen dat de ver dachte heeft gelogen door op de overlijdensverklaring te verklaren dat de patiënt een natuurlijke dood is gestorven. De doodsoorzaak kan immers niet bewezen worden, aldus het vonnis. Wel bewezen is volgens de rechtbank dat de internist een valse overlijdensverklaring heeft opgemaakt. Hij kon er als arts niet van overtuigd zijn dat de patiënt inderdaad een natuurlijke dood was gestor ven en had derhalve het op maken van de schriftelijke verklaring achterwege moeten laten, oordeelde de rechtbank. Hiervoor kreeg de verdachte een boete van 250 .gulden. ENSCHEDE De 19-jarige Enschedese Rambo, die deze week werd aangehouden, blijkt ook verantwoordelijk voor het schie ten met een mortier in november 1988. De man, die dienstplich tig militair is, schoot er mee op een woning. Hij miste net het hoofd van een vrouw. Ook heeft de man vorig jaar een explosie veroorzaakt, waarbij de glazen deur van een winkel in Enschede opgeblazen. De man werd deze week aangehouden nadat hij met een zelfgemaakt geweer had geschoten. In zijn woning werden tal van wapens van eigen makelij gevonden. De militair vereen zelvigde zich met de filmheld Rambo. Hij hield in dit kader oe feningen in het bos en droeg daarbij camouflagekleding. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. „Reuzenatlas uit Rostock" Prof. G. Schilder van het Geografisch Instituut maakt belangstellenden attent op enkele bijzon derheden van de 'reuzenatlas uit Rostock'. Deze 'Mecklenburg atlas' uit 1665, die is te zien op de tentoonstelling 'Gesneden en gedrukt in de Kalverstraat', bestaat uit 32 manshoge in leer gebonden wandkaarten. De tentoonstelling loopt van 27 juni tot en met 3 september in het Amsterdams Historisch Museum. FOTO: ANP SPIJKENISSE De Zuidhol landse gemeente Spijkenisse zit zonder wethouders. Nadat de raad woensdagavond een motie van wantrouwen tegen de vier wethouders (allen PvdA) had aangenomen, heeft het viertal gisteren zijn ontslag aangeboden. Aanleiding voor het conflict is de benoeming van een schoolhoofd voor een basisschool in de gemeente. Tot woede van de oppositie in de raad, die met één stem de meerderheid heeft, bracht de PvdA-fractie inclusief de wet houders een blanco stem uit toen de benoeming aan de orde was. Het college had de betrokken man zelf voorge dragen. Dat gebeurde nadat de man twee keer eerder was ge passeerd voor eenzelfde func tie, waarbij in het eerste geval het college tot irritatie van de oppositie de voorkeur had ge geven aan een vrouw. Toen de man vervolgens voor een tweede keer werd afgewezen, beloofde het college bij de eerstvolgende gelegenheid de man alsnog voor te dragen. ,9 89 In de serie artikr over de 150-jarigCp vandaag aanif voor de moeizame ste jaren. Een replica van de eerste Nederlandse stoomtrein 1839 tussen Amsterdam en Haarlem reed. Het is één v vele treinen die te zien zijn op de manifestatie „Treinen| de tijd" in Utrecht. FOTO: DUrt DEN HAAG „Daar Uwe Majesteit geadieerd is geworden om een ver gunning tot het aanleg gen van een spoorweg tussen Amsterdam en Haarlem, meent de Commissie dat, haar be dunkens, het besporen van die richting mede verdient in aanmerking te komen,hoezeer daar toe in geen levendig ge voelde behoefte zal wor den vooKzien". Zo luidde het advies van een door koning Willem I inge stelde commissie naar aan leiding van een verzoek uit 1835 van twee Amsterdamse kooplieden, L.J.J. Serruier en R. Ie Chevalier, om een spoorweg aan te leggen van Amsterdam naar Rotterdam met Haarlem als eerste tra ject. De commissie zag het nut van de komst van het „ijze ren paard" wel in, maar dat de eerste treinen uitgere kend tussen Amsterdam en Haarlem zouden rijden leek haar niet verstandig. Tussen die twee steden lag immers al sinds 1631 de drukbeva ren Haarlemmer Trekvaart. Uitvinding De uitvinding van de Brit George Stephenson, wiens „locomotion" in 1825 tussen Stockton en Darlington was gaan rijden, was elders in Europa geweldig aangesla gen. Maar Nederland aarzel de nog. In 1832 vroeg William Ar chibald Bake, luitenant-ge neraal der artillerie, de ko ning om een concessie voor het exploiteren van een spoorweg tussen Amsterdam en Keulen. Maar volgens een meerderheid van de Tweede Kamer was ons land veel te klein om zich derge lijke snelle vervoermiddelen te kunnen permitteren. Di verse volksvertegenwoordi gers betoogden in alle ernst dat de zuidelijke concurren tie beter kon worden beant woord door het verbeteren van de vaarwegen. De aan leg van spoorwegen was im mers peperduur en de trans portkosten via de scheep vaart waren laag. Bake gaf de moed niet op en opende de inschrijving voor een geldlening ter oprich ting van een „IJzeren Spoor weg Maatschappij". Hij schatte twaalf miljoen gul den nodig te hebben. Maar zijn plannen bloedden dood. Concurrentie De Amsterdamse en de Rot terdamse Kamer van Koop handel zagen de komst van de trein naar Nederland nauwelijks zitten, uit weder zijdse concurrentieoverwe- gingen. Amsterdam had net de toegang voor handels schepen, vroeger vaak ge blokkeerd door de ondiepe Pampus, aanzienlijk verbe terd door de aanleg van het Noordhollands Kanaal. De hoofdstad was bang dat, wanneer goederen gemak kelijk per spoor vanuit Rot terdam konden worden aan gevoerd, de schepen voort aan naar de Maasstad uit zouden wijken. Omgekeerd vreesde Rotterdam dat de aanleg van een spoorweg Amsterdam zou stimuleren tot het verder verbeteren van de toegang naar zee. Zo wel Noordzeekanaal als Nieuwe Waterweg moesten trouwens nog aangelegd worden. Toch stelde koning Willem I SH. dij in 1836 een commissie, stelde voor Amsterdai Hilversum en Utrecht Arnhem te verhindering een zijtak te realiseren Rotterdam. Dat plan 1 geen grote prioriteit zou, niet zonder moeili den, worden gerealiseer®1^ bo< Naar Haarlem De Kamer ging op 1 1836 akkoord met het i scheiden plannetje vai f twee Amsterdamse kool^[ den. Een spoorweg van sterdam naar Haarlem geen kwaad. Nog tijdens de aanleg de Hollandsche IJz Spoorweg Maatschappij concessie over en op 20 tember 1839 vertrok het eerst een trein van b sterdam naar Haarlem 24 september de off opening werden voo rurj eerst passagiers vervoe: op 27 september werd d® pas echt ingewijd toei^-NI prins en de prinses E?r J Oranje, de latere ko Willem II en zijn gers he Anna Paulowna, verruwen 21 minuten naar Haa die reden. De trein reed volshac de dienstregeling vier ngo daags vice versa. os Savi Burea ucra tie het Pas acht jaar later reei^a" trein via Den Haag en ra 11 door naar Rotterdam. D a nanciering van het spoo"J drassige bodem, tegens: van de bevolking en bui n a cratische problemen haien een enorme vertraging aar oorzaakt. ^r® Zo wilde Haarlem aan kelijk niet dat zijn stadslzer len voor een trein dooi den zouden worden. De trole op wat via het s werd aangevoerd zou oo door wegvallen. Een landbouwer tussen 11S€ en Hillegom weigerde gi te verkopen als er tussei twee plaatsen geen halte,enc< komen. Toch werd in fan.(, cember 1843 Den Haag reikt. in De overbrugging van ?a& nauwelijks 24 kilonrote' naar Rotterdam vergde 1va vier jaar. Eigenaar Van Gaag van een laantje Delft eiste 20.000 gu ,lder voor zijn grond en veru zich met zijn verzet plaats in alle vaderlai jjrei geschiedenisboeken. Twee meter !t ving De afstand tussen de Daai was twee meter, en dat Van de staat nog veel geld jeen kosten. Weliswaar had S de n henson voor zijn trein mo spoorbreedte van de Bhteni mijnen 1,50 meter overgenomen, maar de derlandse hoofdingen Al van rijkswaterstaat i\V Goudriaan overtuigde de toriteiten met stelligheid het anders moest. De buurlanden waren i V/" der eigenwijs en toen de Yjftè derlandse treinen de zen bereikten leek een ii wikkeld overlaadsyst noodzakelijk om verdei kunnen reizen. Daari liep de aanleg van de verbinding tussen ArnL- en Emmerich in Duits! t grote vertraging op. De Y/%-) km rails die al tussen i Wy sterdam en Arnhem 7 moest worden versmald, [j daarna kon aansluiting het Pruisische net plaats den. Dat gebeurde in 1 maar het duurde nog i jaar totdat alle Nederlai sporen aan de internatioij. maten waren aangepast,r0^ schade liep in de miljoe reind. guldens. en J ANDRÉ HORLI1 sche >n en

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4