Windenergie komt tiet van de grond ocaïne-invoer ijgt drastisch Politiekogel doodde kolonel Affaire Hollandia Kloos en Kuwayt mogelijk voor rechter Genland CeidócSommit VRIJDAG 23 JUNI 1989 PAGINA 3 /tn sie wil toch we helikopters tifiAAG Nederland, Italië, en het Verenigd Koninkrijk peze week in Milaan besloter gaan met hun gezamenlijke amfoor een geheel nieuwe anti- n g^ikopter. De betrokken indus- toch 'n Nederland onder andere - hebben de opdracht gekre- jaar één basismodel op werken. Tevens moeten 'e 4tdte l De brtere De jrteren of het project tech- lgaa| financieel haalbaar is. Begin ietsüaar wordt dan besloten of de jer verder ontwikkeld zou worden. Nederland heeft be- ian vijftig nieuwe anti-tank 5 véers. van le rj :rv,^T Ongekeurde telefoons nog gewoon te koop* DEN HAAG De verkoop van (nog) niet gekeurde telefoons en an dere communicatieapparatuur gaat gewoon door, ondanks de keurings plicht die sinds 1 januari geldt. Het ministerie van verkeer en waterstaat laat wel gerichte controles uitvoeren, maar gevolgen voor de handelaren heeft dat nog niet. Het duurt nog eni ge tijd voor de processen-verbaal in deze zaken opgemaakt worden. Me dio juli overlegt minister Smit-Kroes met Justitie over de te nemen maat regelen. Die zullen voorlopig alleen betrekking hebben op de handelaren (importeurs, tussenpersonen en de taillisten). Consumenten die een ille gaal toestel thuis hebben worden on gemoeid gelaten. NOG GEENCAO BEJAARDENOORDEN UTRECHT Werkgevers en bon den zijn er gisteren niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een nieuwe cao voor de bejaarden oorden (70.000 werknemers). De werkgeversorganisatie VNB gaat ko mende maand uitzoeken wat invoe ring van een nieuw systeem van functiewaardering gaat kosten. Over de wijze van financiering daarvan zijn werkgevers en werknemers het niet met elkaaar eens. Op 23 mei was er een principe-akkoord gesloten. Daarin was naast de functiewaarde ring een loonsverhoging van 0,7 pro cent overeengekomen. De werkne mersdelegaties kregen kort daarop van hun besturen te horen dat dat re sultaat volstrekt onvoldoende was. Bijzondere salamanders vrijgelaten na diefstal BREDA De Algemene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij heeft gisteren in de omgeving van Breda ongeveer driehonderd reptielen en amfibieën vrijgelaten. De dieren waren eerder op de dag bij een handelaar in Amsterdam in beslag ge nomen. Het zijn dieren die alle wettelijk beschermd zijn. Bij de inval bij de handelaar, in samenwerking met de Amsterdamse politie, vond de AID een hazel- worm, 235 Alpen watersalamanders, 44 grote water salamanders, 52 kleine en vinpootsalamanders, 15 vuursalamanders, drie gewone padden en een bruine kikker. Al deze dieren zijn teruggezet. Daarnaast nam de AID 24 Griekse landschildpadden in beslag waarvoor nog een bestemming wordt gezocht. Ook zijn ongeveer 50 dode dieren in beslag genomen. Die zijn naar de gemeentelijke universiteit gebracht om de soort vast te stellen. SLM kan passagiers niet vervoeren SCHIPHOL De SLM heeft de KLM en Mar tinair opnieuw gevraagd te helpen bij het vervoer van passagiers naar Suriname. Tweehonderd rei zigers wachten al twee weken op een vlucht naar huis, maar de Surinaamse luchtvaartmaatschappij heeft niet genoeg plaatsen beschikbaar. Door het ongeluk met de DC-8 is de maatschappij niet meer in staat de dienstregeling uit te voeren. Vóór het ongeluk werden drie retourvluchten per week uitgevoerd. Nu is dat er nog één, die door Martinair namens de SLM wordt verzorgd. Een extra vlucht zou de gestrande passagiers moeten vervoeren. Volgens de vervoersvoor- waarden krijgen zij geen schadevergoeding, om dat er sprake is van overmacht, aldus SLM-ma- nager Lachmisingh in Amsterdam. N WIL „ALLE ZEILEN BIJZETTEN" O VANDAAGi IN HET lEUWi appfDOORN De t gijn die de rijksover- I met windenergie dreigen volledig in op te komen. De lling om in 1991 iegawatt elektrisch |gen uit windenergie .aliseren, wordt op jsp pukken na gehaald. tit moment wordt 30 megawatt gele- e.n 1 En wanneer de ie|eid niet ingrijpt, het voornemen van jid megawatt rond dieiwwisseling een illu- nd pil megawatt komt neer ..e tot vier procent van ^Mdelijke elektriciteitsge- hwolgens de Nederlandse Drdpergievereniging (NE- kan dit vermogen na het verder uitgebreid worden tot 3000 megawatt, of wel zo'n tien procent van het stroomgebruik. Het gaat dan alleen om energie van molens die op het land staan. De NE- WIN, een vereniging van mensen die beroepshalve bij windenergie betrokken zijn zoals fabrikanten, onderzoe kers en medewerkers van dis tributiebedrijven, schetst in een vandaag gepresenteerde nota een somber beeld. Niet voor niets draagt het de titel 'Zeilen bijzetten'. Het zijn vooral de distributie bedrijven van elektriciteit die uitbreiding van windenergie tegenhouden, stelt NEWIN- voorzitter J. Molendijk, die in het dagelijks leven adviseur is bij het Provinciale elektrici teitsbedrijf voor Noord-Hol land. „De elektriciteitsbedrij ven spelen een sleutelrol bij het stimuleren van windener gie. Maar ze hebben zich de doelstellingen niet eigen ge maakt. Windenergie wordt niet gezien als een optie die economisch interessant is en tegelijkertijd milieuvriende lijk". Een andere opstelling van de distributiebedrijven is dan ook noodzakelijk om te voorkomen dat windenergie een langzame dood sterft, zo stelt de NEWIN in haar nota. Voor de elektriciteit die wind- rdr- V )na# -■ molens aan het net leveren, moeten de stroomleveranciers de vergoeding verhogen, meent de NEWIN. Het moet financieel interessant worden voor particulieren om in wind energie te investeren. Alleen in de provincie Zeeland be taalt de Provinciale Zeeuwse elektriciteitsmaatschappij (PZEM) een vergoeding die hoger is dan de waarde van de geleverde stroom. De Zeeuwse praktijk blijkt aan te slaan. De twee jaar geleden opgericht vereniging Zeeu- wind sloot met de PZEM een contract over de vergoeding voor geleverde windstroom. Daardoor is het rendabel ge worden windturbines te bou wen. Een jaar geleden zijn bij Rilland-Bath drie molens neergezet met elk een vermo gen van 75 kilowatt. Voor het eind van dit jaar wordt er in het Zeeuws-Vlaamse Oostburg een vierde molen gebouwd en de voorbereidingen voor een turbine (met een vermogen van 250 kilowatt) bij Goes zijn gestart. Zeeuwind is in '87 opgericht met de bedoeling het gebruik van windenergie te bevorde ren in de windrijke provincie. Particulieren en overheden kunnen lid worden van Zeeu wind. Het inschrijfgeld ligt tussen de 150 en 750 gulden. De rendabele opzet van de windmolens heeft ook ver schillende gemeentebesturen over de streep gehaald. Veer tien (van de dertig) gemeenten zijn lid van Zeeuwind. Zeeuwind was een initiatief van de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF). Volgens een woord voerder van de ZMF is het succes geheel en al te danken aan de vergoeding die de elek triciteitsmaatschappij betaalt. Geheel tevreden is hij echter niet over de houding van de PZEM: „Het is ook een soort afkoopsom. De vergoeding werkt als een alibi om verder geen enkel inititatief te nemen op het terrein van de winde nergie". Daarentegen blijkt uit een niet gepubliceerd onderzoeksrap port over het attractiepark voor windenergie Aeolus in het Friese Sexbierum dat slui ting onvermijdelijk is. Zelfs bij een verdubbeling van het aan tal bezoekers zal er een blij vend exploitatietekort zijn. De provincie en de Samenwer kende Elektriciteits Producen ten (SEP) hebben besloten geen geld meer te steken in Aeolus. De glazen piramide werd in 1987 voor 7,5 miljoen neergezet. Woordvoerder Kool van de VEEN (Vereniging van exploi- ledereen vind het idee van windenergie wel goed zolang de turbines maar in de achtertuin van iemand anders komen te staan". FOTO: PR tanten van elektriciteitsbedrij ven) wijst de verwijten van de NEWIN af. „Het grootste deel van de windmolenparken wordt geëxploiteerd door dis tributiebedrijven. We dragen wel degelijk ons steentje bij. De vergoeding voor geleverde windelektriciteit is misschien niet hoog genoeg. Dat moeten we bekijken. Behalve de NE WIN klagen ook landbouwor ganisaties daar over. We gaan dit binnenkort binnen de VEEN evalueren". Voor de NEWIN staat in ieder geval vast dat financiële steun van de overheid voorlopig no dig blijft om investeringen in windenergie te stimuleren. Zo als het er nu uitziet draait de regering in 1991 de subsidiek raan dicht. Het Energiecen trum Nederland (ECN) heeft echter uitgerekend, dat wind elektriciteit in de jaren '90 nog 25 procent duurder is dan elektriciteit die met fossiele brandstoffen wordt geprodu ceerd. Pas over een jaar of tien kan de prijs van windenergie concurrerend zijn, voorspelt het ECN. In 'Zeilen bijzetten' klaagt de NEWIN ook over de geringe meewerking van de lagere overheden. „We zijn nu nog erg aangewezen op de goede wil van gemeenten", zegt Mo lendijk, „En dat zijn er nog veel te weinig. Iedereen vind het idee van windenergie wel goed, zolang de turbines maar in de achtertuin van iemand anders komen te staan. Dat kan opgelost worden als de overheid in de plannen voor ruimtelijke ordening plekken aanwijst waar windturbines neergezet kunnen worden". In de stroom bezwaren die te gen de plaatsing van windmo lens wordt ingebracht, valt de kreet 'landschapsvervuiling' nogal eens. „Gemeenten moeten ook eens wat durven", zegt Molendijk. „Bouw hier en daar een aantal turbines en oordeel dan pas over de mate waarin het landschapschoon wordt aangetast. Per slot van de rekening werd er in de 17e eeuw ook niet geklaagd over de 10.000 windmolens die toen in ons land stonden". FRANS BOSSCHER Aardgasbus spaart milieu en maakt geen lawaai UTRECHT De eerste 'mi lieuvriendelijke' aardgasbus van ons land is gisteren in Utrecht officieel in gebruik genomen. Deze bus gaat met tien andere een jaar lang proef rijden op de trajecten Utrecht- Bilthoven en Utrecht-Maars- sen. Exploitant is het streek- vervoersbedrijf Centraal Ne derland (CN). Volgens directeur Gasbedrijf Centraal Nederland (GCN) ir. L. Mobers is de bus aanzienlijk milieuvriendelijker dan de dieselbussen die momenteel in gebruik zijn. Als bewijs daar voor hield hij een schone witte zakdoek voor de uitlaat. Die bleef, bij een stationair draai ende motor, even schoon als-ie was. Minister Smit-Kroes van Verkeer herhaalde later die 'schone truc' nog een keer, niet tot haar eigen verbazing. Bij de aardgasbus. een gecom bineerd produkt van Gasunie, TNO en DAF-Trucks, is de uitstoot aan schadelijke stoffen maar een fractie van die van de gebruikelijke dieselbus. Uit testresultaten is tot nu toe ge bleken dat de aardgasbus aan stikstofoxyde, veroorzaker van zure regen, maar een tiende produceert vergeleken met een bus die op diesel loopt. De uitstoot van koolmonoxyde (CO) is 25 keer minder, het ge halte aan koolwaterstoffen zelfs 100 keer en de uitlaatgas sen bevatten geen zwavelver- bindingen. De uitstoot van roet en stank is uitgesloten (geen zwarte rookwolken) en de motor mnaakt vrijwel geen lawaai. Volgens de producenten is de aardgasmotor ook goed toe te passen op vrachtwagens en zelfs op personenauto s. Daar door zou het in de toekomst wellicht mogelijk zijn gewoon thuis te tanken. Horecapersoneel krijgt bijscholing DEN HAAG De horeca is de eerste bedrijfstak waar werknemers met subsidie van het rijk kunnen deelnemen aan scholingsprojecten. Econo mische Zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat de bran che 150.000 gulden krijgt als bijdrage voor het opzetten van bijscholingscursussen. De cur sussen moeten de bekwaam heid van werknemers vergro ten en op peil te houden. Het departement vergoedt de helft van de kosten. nni (Van onze nkflementaire redactie) stJHAAG De smok en cocaïne naar Ne- ;eiJid is dit jaar dras te gestegen en neemt ,r leeds in omvang toe. -ijk: feeft minister Kort- tes van justitie ge- een discussie over Irugsbeleid met de •commissie voor jus- „De verhevigde toe- is vooral afkomstig ;t Caribisch gebied", Jde minister. en douane doen vol- ^orthals Altes al het mo- reizigers uit Mid- nerika scherper te con- jfn, maar waterdicht kan iiitrole niet zijn omdat er |ln van het scheepvaart- fcr wekelijks ruim veer- ijiegtuigen uit het Cari- jfeebied komen. 1^i ook aanwijzingen dat J Suriname meer cocaïne gesmokkeld. Toch wil 1tierlandse regering op dit i(nt nog geen nauwe sa- *jerking met de Suri- ,#e politie aangaan omdat liet zeker is dat de politie geheel los van het leger fpereren. Bovendien be staat er nog onduidelijkheid over de ontwikkeling van het Surinaamse strafrechtsysteem. Geruchten als zouden hoge Surinaamse militairen betrok ken zijn bij drugshandel zijn na een onderzoek terzake on- bewezén verklaard. Korthals Altes toonde zich echter op aandringen van de woordvoer ders van CDA en VVD bereid zijn collega Van den Broek (buitenlandse zaken) te vragen zich nader in deze kwestie te verdiepen en eventueel aan te dringen op een onderzoek van de Surinaamse regering. Volgens de minister van justi tie telt Nederland momenteel 15.000 a 20.000 verslaafden aan hard drugs. Dit aantal is het laatste jaar stabiel gebleven. De gemiddelde leeftijd van de junks is op dit moment 30 jaar, terwijl dit in 1982 nog 26 jaar was. „Dit duidt erop dat er weinig aanwas is van jonge drugsgebruikers", aldus de be windsman. De Westeuropese landen bera den zich al geruime tijd over een gezamenlijk beleid inzake de inbeslagneming van vermo gens van drugshandelaren en andere criminelen. Alleen Lu xemburg ligt dwars, liet Kort hals Altes weten. Maar vol gens hem lijkt dat land nu toch bereid onder bepaalde voorwaarden het bankgeheim op te heffen. Margriet woont in Dier- Blijdorp te Rotterdam de i het eeuwfeest van de Vaste Keurings Commissie van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde. 24 juni Prins Bernhard onthult op het ter rein van het Koninklijk Tehuis voor Oud-Militairen „Bronbeek" In Arn hem een gedenkteken ter nage dachtenis van de slachtoffers van de Birma-spoorweg. Henri Dunant Prinses Margriet was gisteren aanwezig bij de aankomst van het Rode-Kruisschip Henri Dunant in Deventer. Voor het eerst wordt dit vakantieschip bevolkt door buitenlandse gehandicapten. De prinses keek onder meer geïnteresseerd naar het vitale communicatiemiddel van de Brit John Bye, die via zijn lichtcomputer een gesprek voerde met de hoge gast. FOTO: ANP DEN HAAG Als Ku wayt Airways Corporation (KAC) via rechtstreekse onderhandelingen geen overeenstemming kan be reiken in het geschil rond de betalingen aan Hollan dia Kloos, zou het passend zijn de zaak voor te leggen aan de Kuwaytse rechter. Dat wordt ook in het con tract aangegeven. Bestuursvoorzitter Ahmed Almshari van KAC heeft dat de ambassade van Kuwayt in Den Haag gisteren laten we ten. Daarin wordt wordt ge sproken over het financiële geschil tussen Kuwayt Air ways en Hollandia Kloos en niet over een geschil met de Nederlandse staat. Directeur Rob Lubbers van Hollandia Kloos verklaarde deze week 50 miljoen gulden van KAC te goed te hebben. Daarnaast heeft de Nederlandse staat een miljoenenvordering, omdat zij via de NCM (Nederlandse Cre- dietverzekerings Maatschappij) de order had verzekerd en aan Hollandia Kloos heeft moeten uitbetalen. De Tweede Kamer wil volgende week van de re gering opheldering over de rol van premier Lubbers in het geschil. Lubbers is via een stichting mede-eigenaar van Hollandia Kloos. KAC-topman Ahmed Almsha ri zegt tot„een eerlijke en juis te regeling" van het geschil te willen komen. Volgens hem is de oorzaak van de onenigheid dat Hollandia Kloos is achter- geraakt op het schema voor de bouw en aflevering van de hangars, werkplaatsen en op slagruimten. Omdat Kuwayt Airways het probleem wil op lossen heeft de maatschappij haar bereidheid uitgedrukt claims tegen Hollandia Kloos wegens te late oplevering te laten vallen, aldus Almshari. rond het wat hij als een klein commercieel geschil om schrijft. Rotterdam wordt geheel opgedeeld ROTTERDAM B en w van Rotterdam willen het deelge- meentebestel volledig invoe ren. Op dit moment telt Rot terdam negen deelgemeenten die ruim de helft van de stad omvatten. Daar wil het college nog een of twee aan toevoegen zodat de hele stad is opge deeld. Rotterdam wordt daar mee mogelijk de eerste stad in Nederland die geheel is opge deeld. Er wordt naar gestreefd de decentralisatie in de vol gende raadsperiode (1990-1994) af te ronden. De omvang en de gebiedsindeling van de huidige deelgemeenten worden aange past. Volgens het college zal de invoering van het deelge- meentebestel de dienstverle ning ten goede komen. Werkloze kan makkelijker politiek in DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken wil dat werklozen in de toe komst gemakkelijker een poli tieke functie kunnen gaan be kleden, zoals in gemeenteraad en provinciale staten. In een wetsvoorstel, dat gisteren naar de Kamer is gegaan, neemt hij de belemmeringen weg die nu nog in de Werkloosheidswet (WW) en de Wet inkomens voorziening oudere en gedeel telijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers (IOAW) staan. De WW bepaalt dat mensen hun uitkering kwijtra ken zodra ze weer gaan wer ken, ook in een politieke func tie. Doen ze dat langer dan drie maanden, dan vervalt hun recht op uitkering als ze de politiek weer verlaten. In de nieuwe regeling blijft het recht op WW gelden zolang de oorspronkelijk vastgestelde uitkeringsduur nog niet voor bij is. IXNOLLEN lltMIC ITfriKv/WAi/OND BiMiJtvJ ■WÊLUl ÖFesO- Niet-roker komt in trein best aan zijn trekken DEN HAAG De niet-roker heeft voldoende ruimte in de treinstellen van de Spoorwe gen. De gemiddelde verhou ding voor het totale materieel is ten minste twee niet-rokers op één roker. Dat is voorlopig mooi genoeg, vindt minister Smit-Kroes van Verkeer. Al gehele aanpassing tot de ge wenste verhouding (vier op één) kost verhoudingsgewijs te veel. Smit en staatssecretaris Dees van Volksgezondheid la ten dit de Tweede Kamer we ten in antwoord op schriftelij ke vragen van Van Es (PSP). Van Es wilde dat Smit en Dees de NS zouden bewegen per klasse treinstel slechts eén coupé in te richten voor ro kers. Dat gaat de bewindslie den te ver: „Het zou voorbij gaan aan de gebruikers. Daar het beleid van NS reeds gericht is op de bescherming van de niet-ro ker, is verdere actie niet no dig". Volgens een woordvoer der van de NS streven de spoorwegen naar de verhou ding één roker op vier niet-ro kers. Uit marktonderzoek is gebleken dat dat de ideale ver houding is. Leden van het arrestatieteam sleuren de 33-jarige Westduitse overvaller uit de wagen. FOTO: PERS UNIE ARNHEM De 56-jarige landmachtkolonel K. van de Kieft, die gistermorgen bij zijn huis in Apeldoorn door een 33-jarige West duitser in gijzeling werd genomen, is door een poli tiekogel gedood. Sectie door het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk heeft uitgewezen dat de kolonel op slag is gedood door een kogel door het hoofd. De politie besloot rond de klok van negen uur op de Duitser te schieten toen nij even zijn pistool niet meer tegen het hoofd van de kolonel aan drukte. Dat gebeurde nadat de militair het portier aan zijn kant had geopend om een door de politie toegeworpen porto foon op te pakken. Op dat mo ment is van beide kanten ge schoten en werd de kolonel dodelijk geraakt door een poli tiekogel. De schietpartij vond plaats op de oprit van een ben zinestation aan de A-12 bij Arnhem. De televisiebeelden over het politie-optreden te genover de arrestant hebben vragen opgeroepen. De verdachte heeft bij een eer ste verhoor bekend dat hij al drie weken in Arnhem en Apeldoorn rondzwierf. De po litie vermoedt dat hij onmid dellijk na een roofoverval in West-Duitsland op 31 mei, waarbij een oude man zwaar gewond raakte, naar ons land is gevlucht. In de drie weken heeft de man twee pogingen tot overval van postkantoren gedaan. Beide keren mislukte dat, maar de man slaagde er wel in een aantal diefstallen te plegen. Het is nog niet bekend waar de man geslapen heeft in Nederland. De Duitser zit nu vast op het Arnhemse politiebureau. Van morgen is hij voorgeleid aan de officier van justitie, die overleg zal plegen met zijn Westduitse collega over even tuele uitlevering. De verdach te wordt ook in de Bondsrepu bliek gezocht.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3