Europa kent zijn eigen apartheid CcicHcSomar Doorns evangelisatieinstituut jubileert 5 kerk en wereld Nederland gaat te zachtaardig om met zijn buitenlanders te GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeidaeSotwcwit vrijdag 23 juni 1989 pagu Amerikaanse non in El Salvador neergeschoten SAN SALVADOR In El Salvador is een Amerikaanse non door onbekenden in het hoofd geschoten. De 72-jarige vrouw is in kritieke toestand in het ziekenhuis opgenomen. Zuster Mary Mackey en twee andere nonnen waren met een vrachtwagen onderweg van de Salvadoraanse hoofdstad San Salvador naar het 16 kilometer zuidelijker gelegen Zaragoza, toen hun auto door een gele laadwagen met zes inzittenden werd ingehaald. Plosteling werd vanuit de laadwagen geschoten en zakte de non. aan de linker slaap getroffen, ineen. De identiteit van de aanvallers is nog niet bekend. De drie nonnen zijn werkzaam in een tehuis voor oorlogswezen in Zaragosa. Zuster Mackey leidt het weeshuis. Nonnen die voor armen werken worden door het Salvadoraanse leger soms beschouwd als sympathisan ten van de guerrillastijders. Woonvoorziening voor drugsgebruikers met aids AMSTERDAM De orde van de paters Kapucijnen is bereid haar klooster aan de Lijnbaansgracht in Amsterdam open te stellen voor drugsgebruikers met aids. Dit is het resultaat van overleg tussen de interkerkelijke stichting De Regenboog die zich richt op de hulpverlening aan drugsgebruikers en de pa ters Kapucijnen in Amsterdam. Namens de Kapucijnen is het overleg gevoerd door pater Al fred van de Weijer, voormalig deken van Beverwijk. Het is de bedoeling dat in september vier drugsgebruikers met aids tijde lijk huisvesting un het klooster zullen krijgen. Als het project slaagt zal dat aantal volgend jaar worden uitgebreid tot twaalf. In de loop der geschiedenis hebben dikwijls gefungeerd als op vangplaatsen. Volgens de Kapucijnen wordt hiermee deze oude traditie hervat. Liefde is als een eekhoorntje: moedig en schuw tegelijk. Carmen Sylva Dr. W. Balke FOTO: PERS UNIE Faculteit acht benoeming van hervormde onaanvaardbaar GRONINGEN Het fa- culteitsbestuur van de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Gro ningen vindt het „onaan vaardbaar" dat dr. A.W. Balke, wiens regelmatige contacten met Zuid-Afri- ka „aan een zeer bepaal de kant liggen", aan deze faculteit tot bijzonder hoogleraar namens de Nederlandse Hervormde Kerk wordt benoemd. Dit zegt decaan prof. dr. J. Roldanus. Het schaadt de geloofwaardig heid van de universiteit als enerzijds een eredoctoraat aan de anti-apartheidsactivist ds. Frank Chikane wordt ver leend en anderzijds zo'n om streden benoeming plaats vindt. Hij neemt het de Hervormde Kerk kwalijk dat in het voor overleg over de instelling van deze leerstoel geen informatie over de politieke aspecten van deze benoeming is verstrekt. Het is Roldanus gebleken, on der meer uit de publicaties van Balke, dat deze zeer gere geld contacten met Zuidafrika onderhoudt. Bovendien maakt Balke binnenkort met 25 cate chisanten een reis naar dat land, die mede is georgani seerd door de stichting Her stel culturele betrekkingen met Zuid-Afrika. Het faculteitsbestuur zal de .faculteitsraad, die volgende week vergadert, vragen een 'negatief advies over de be- noeming uit te brengen. Uit eindelijk moet de universi teitsraad beslissen of de uni- .versiteit deze bijzondere leer stoel wil. In principe beslist de stichting die de leerstoel wil vestigen (de Hervormde Kerk), wie de leerstoel gaat bezetten. Natrekken Prof. dr. A. van der Woude, voorzitter van de Hervormde commissie voor theologisch- wetenschappelijk onderwijs én eveneens hoogleraar in Groningen, is het niet met zijn collega Roldanus eens. Hij vindt dat het faculteitsbestuur eerst met Balke zelf had moeten praten en de informa tie over hem had moeten na trekken voordat het een (ne gatief) oordeel over hem vel de. Dekaan Roldanus wist al enige tijd dat Balke de kandi daat voor de leerstoel was. Toen heeft hij geen enkel be zwaar gemaakt. Als mocht blijken dat Balke een aanhan ger van de apartheid is, dan kan de faculteit het zich in derdaad niet permitteren hem in haar kring op te nemen, zegt Van der Woude. Wel vindt hij dat er aan een uni versiteit plaats moet zijn voor verschillende meningen. Als dat niet meer kan, dan bete kent dat in principe het einde van de academische vrijheid. Ook vindt Van der Woude dat culturele contacten met Zuid-Afrika niet bij voorbaat zijn af te wijzen. Er zijn blan ke Zuidafrikanen, fervente tegenstanders van apartheid, die het zich aantrekken dat ze om hun huidskleur geboycot worden. Balke, hervormd predikant te 's Graveland, was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Harskamp A. Vlietstra jr. te Melissant; te Lemmer Tj. Sijtse- ma te Heerde. Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger In het Huis van Bewaring te Rotterdam) J. de Pagter 1e Beesd. Toegelaten tot de evangeliebedle ning Mw. E. Kerst, Oosterpark 6 s, 1091 AC Amsterdam. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar J. Post, Jan Steenlaan 43, 6717 ,TA Ede; A.C. van der Steenhoven, Waterpoort 18, 5226 AX Heusden; G.J. Venema, Banstraat 13/3, 1071 JV Amsterdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Numansdorp drs. P. Sll- vis, kandidaat aldaar. HUGO HINFELAAR EN HET BELANG VAN CULTUURUITWISSELING DEN HAAG - „Eufemis tisch gezegd kun je wel stellen dat we op ver schillende golflengtes zit ten. Als missionaris ben je hier een relict uit het verleden. Dat wordt hier nog steeds geassocieerd met het ophalen van kra len en zilverpapier." Hygo Hinfelaar, lid van de congregatie van de Witte Paters, en al meer dan dertig jaar werkzaam in Zambia, aanvankelijk als missionaris later als onderzoeker en opleider, zit een beetje met die gro te kloof tussen het werk dat hij in Zambia doet en het beeld dat hier van hem hier bestaat. Die lijkt haast niet te over bruggen. „In Zambia is de uitdaging om je werk te doen ontzettend groot. Er komt heel wat op je af. Er is natuurlijk veel leed, de gezinnen zijn groot. Dief stal is een enorm probleem, ook binnen de kerk. Het ver schil tussen mijn en dijn is zeer zwak ontwikkeld, maar de kerken bloeien. Ze zitten vol en voor elke richting en elke secte is wel een publiek. Geen wonder, want er is niets zo saai als in een eenpartij- staat te moeten leven. Het is de vrijheid van een muis in een kooi en niemand maakt daar een geheim van". „Ik zou niet willen zeggen dat de mensen daar moreel beter zijn dan hier, ook al voel ik me er meer thuis. Ze hebben zich net als hier bepaalde waarden eigen gemaakt. Men sen hier zijn het product van hun christelijke geschiedenis. Hier zeggen velen dat ze niks zijn, maar je bent nooit niks, je hebt een geschiedenis, je hebt een cultuur, en die is hier bepaald door het chris tendom, ook al weten velen dat niet meer." Bekeren vindt hij een vreem de term. Het veronderstelt dat de ene mens superieur is aan de ander en dat is niet zo. Al vroeg is hij zich vragen gaan stellen over de Afrikanen die hij geacht werd te bekeren. In 1964, toen hij zes jaar in Zam bia was, kwam hij midden in de godsdiensttroebelen te recht, die mede een gevolg waren van de onderdrukking van de godsdienstige beleving van het volk dat hij geacht werd te bekeren. „We hebben toen plaats willen inruimen voor hun taal en muziek- Dat ging om een uiterlijke aanpas sing. Later heb ik me gereali seerd dat wij ook plaats zou den moeten maken voor hun innerlijke waarden". De Britten, die enkele maan den nadien Zambia onafhan kelijk zouden maken, beloon den hem voor zijn inspannin gen in dat jaar en maakten hem tot lid van het Brits Le gion, een hoge Britse onder scheiding. Millingo Tien jaar lang is Hinfelaar se cretaris geweest van bisschop Millingo, de charismatische Afrikaanse bisschop die in 1982 op last van Rome Zambia moest verlaten, omdat zijn op treden werd geassocieerd met veelvuldige oncontroleerbare genezingen. Hij meent dat Millingo vaak onjuist beoordeeld is. „Hij was een van de beste oversten die ik heb gehad. Zijn grote ver dienste is dat hij gepleit heeft voor een samengaan van Afrikaanse en christelijke ele menten. Hij heeft ook gewe zen op een verkeerde beoor deling van die Afrikaanse ele menten door de christenen. Rome heeft onvoldoende oog voor die werkelijkheid. Maar door hem naar Rome te halen hebben ze in feite het Tro jaanse paard binnengehaald, want waar Millingo voor stond, dat heeft hij natuurlijk niet opgegeven". „Ik zal een voorbeeld geven. In de Afrikaanse religie van de Bemba's, een volk dat in het noorden van Zambia woont, spelen geesten een grote rol. Dat is niet noodza kelijkerwijs een negatief ver schijnsel. Met het oproepen van een geest, die in de voor stelling van de Bemba's allen ooit mens zijn geweest, kan hij een bepaalde negatieve er varing als het ware laten wegvloeien, zodat hij ver sterkt te voorschijn komt. Het is een voorbeeld van de ma nier waarop de wereld van de Afrikaan in elkaar zit. Ga je daarentegen uit van ons we reldbeeld, dan blijkt alleen al uit de taal een vooringeno menheid ten opzichte van deze verschijnselen. Wij dach ten als missionarissen dat die mensen bezeten waren door duivels. Maar het woord beze tenheid doet helemaal geen recht aan deze situatie. Millin go heeft op die foutieve inter pretaties willen wijzen. Hij heeft dat aan de kaak ge steld". Meetellen Geconfronteerd met deze con flicten besloot Hinfelaar na der studie te maken van de Afrikaanse godsdienst. Hij sprak de talen van die volke ren al. „Als we over de grote godsdiensten van de wereld spreken, denken we meteen aan christendom, islam, boeddhisme. De Afrikanen komen in dat rijtje voor. Toch hebben zij net zulke belangrij ke godsdiensten. Dan moet je er voor zorgen dat ze meetel len door er studie van te ma ken. Ik moet bewijzen dat Afrika een net zo'n grote godsdienst heeft als de andere continenten. Veel godsdiensti ge waarden van hen zijn door de planting van het christen dom verloren gegaan. Toch is de planting van het westerse christendom in Oost- Afrika door een volk als de Bemba's, waarin de vrouwen het meest in aanzien stonden, als een bevrijding ervaren in vergelijking met de aanwezig heid van de Arabieren die in de eeuwen daarvoor hen als lastdragers hadden ingescha keld. Maar die zendelingen en mis sionarissen gingen vervolgens bouwen aan een patriarchale kerk. De nadruk kwam te lig gen op de (jonge) mannen. Er werd gepolariseerd. Zij kre gen de meeste aandacht, want voor hen waren er volop functies voorhanden. Bij het Bemba-volk namen de vrou wen daarentegen een bevoor rechte positie in". Deze maand promoveerde Hinfelaar in Londen op een proefschrift waarin hij de gro te veranderingen beschrijft die in de religieuze beleving van de vrouwen optrad na de kennismaking met het chris tendom. (Religious change among Bemba-speaking wo men of Zambia). Dat hij in Londen is gepromo veerd verklaart hij uit het feit dat de Witte Paters nog steeds een sterk Engels georiënteer de congregatie is, terwijl Zam bia als voormalig onderdeel van het Britse Gemenebest nog steeds sterk op het oude moederland is georiënteerd. Bovendien heeft de Londens- se universiteit nog steeds nau we banden met de missionaire beweging die de vorige eeuw door Livingstone in het leven werd geroepen. „Die is des tijds ontstaan om de slaven te bevrijden. Ook de Witte Pa ters die in 1891 naar Afrika zijn gekomen zitten op dat spoor". Houvast Over wat deze bestudering van een andere cultuur voor zijn eigen geloof heeft bete kend, is hij betrekkelijk zwijgzaam. Hij kent verschei dene collega-missionarissen dië er onder door zijn gegaan, die alle houvast zijn kwijtge raakt, hier door een ontwik keling van een katholicisme a la Gijsen en daar doordat ze niet meer wisten wat voor taak ze hadden, geconfron teerd als ze soms waren met de (verkeerde) gevolgen van kolonisatie en evangelisatie. Zelf zegt hij ook door zo'n cri sis te zijn heengegaan. Over de nieuwe geslotenheid in de RK kerk is hij niet blij. Maar hij meent dat wat hij daar be gonnen is, moet af maken, dat hij een rol heeft in de tot standkoming van die dialoog tussen Europa en Afrika. Als missionaris heeft de kerk van Zambia hem niet in de eerste plaats nodig, want die kerk staat daar al lang op eigen be nen. „Het allerbelangrijkste dat er een wederzijdse (godsdiensti ge) beïnvloeding tot stand komt, waardoor iedereen tot zijn recht komt. Geen mens, geen cultuur heeft aan zich zelf genoeg". „In Europa, maar ook door sommige Afrikaanse leiders als Senghor en Kaunda is ooit een terugkeer bepleit naar de zogenaamde authentieke Afrikaan net als trouwens door Nyerere, die daar. overi gens op teruggekomen is. Ze zijn daarin vastgelopen. Wat is de zuivere Afrikaan? Dat is een mythe. Hier in Europa gingen antropologen uit van de bon sauvage (de goede wil de) zoals Rousseau dat ooit zag. Alleen al in historisch op zicht is dat onzin. Die goede wilde die een geïsoleerd be staan leidde, heeft nooit be staan. Contacten en uitwisse lingen zijn er altijd geweest". Kaunda heeft een soort Afri kaans humanisme gepreekt. Met verkeerde gevolgen. Hij ging er bijvoorbeeld van uit dat er in Afrika geen diefstal bestond. Als je dat vervolgens toepast op een moderne maat schappij krijg je de situatie dat iedereen mag pakken wat je wilt. Ieder mens is geneigd tot het kwaad. We zijn tenslotte allemaal gevallen mensen, dat is een boodschap van het Christendom". Welkom „Collega's met soortgelijke er varingen als ik vroegen zich 'wel eens af de ervaring, als je dat prachtige land ziet en die eigen cultuur, wat kom ik dan hier in hemelsnaam doen? Maar je bent echt welkom. Je wordt er toe uitgenodigd als je iets te melden hebt. Dat geldt niet alleen voor mij. Elke ge loofsrichting, fundamentalis tisch of niet, wordt aanhoord. Het is net als op de markt van Athene in de Oudheid. Ze sporen je aan. Je hoeft je dus niet te veel te voelen. En als christenen hebben we ook iets te geven". „Als Europese christenen zijn we eeuwen lang ingekapseld geweest. Wat dat betreft heeft het christendom geen geluk ge had. De kerstening in Noord en Latijns Amerika is altijd eenrichtingsverkeer geweest, de Indianen zijn vermoord, ook het Europese christendom kent de nodige zwarte bladzij den. Pas in deze eeuw lijkt het christendom pluriform te worden". Harvard Hugo Hinfelaar gaat volgend jaar naar de universiteit van Harvard. Hij gaat daar met de broer van president Kaunda de betekenis van vijfhonderd liederen in het Bemba die hij vlak voor de godsdiensttroe belen van '64 nog wist op te tekenen, verklaren. Zonder dat hij het zo zegt meent hij dat het tot zijn opdracht be hoort zijn aandeel te leveren in de reconstitute van een cultuur die mede door het christendom veel heeft gele den. Daarna keert hij terug naar Lusaka waar hij aan het grootseminarie antropologie en sociale wetenschappen zal doceren. „In Afrika krijg ik steeds te horen: laat ons niet in de steek. Zij willen bij Europa horen en er iets toe bijdragen. Als je kijkt naar de Europese geschiedenis dan hoort daar Afrika bij zoals Latijns Ame rika bij Noord-Amerika hoort. Maar Europa heeft zich in fei te gehuld in een soort apart heid. Nederland heeft overi gens altijd betrekkelijk open gestaan voor mensen en in vloeden van buiten af. Als je ziet wat de Portugese joden hebben bijgedragen aan de verrijking van onze .puituur, dat is grandioos geweest, of aan de Indonesiërs na de oor log die zo harmonieus in onzé samenleving zijn opgenomen. En ik denk dat het over enige ook zal gelden voor de Suri- namers nu". „De Nederlandse overheid is eigenlijk te zacht tegen die mensen. Als buitenlanders hier naar toe komen, dan hebben ze ook een taak, dan moeten ze een inspanning doen om zich aan te passen. Maar nu wordt er meestal al leen gezegd: ze moeten zich thuis voelen, maar door men sen in hokjes te houden ver oorzaak je spanningen, schep je opnieuw apartheid en dat moet je nu juist voorkomen. Natuurlijk is er het gevaar van identiteitsverlies, maar wanneer treedt dat op? Dat zou je op een exacte wijze moeten uitzoeken". „De Europeanen zouden zich hier moeten laten beïnvloe den, niet doordat de Afrika nen en masse hier naar toe komen, maar wel doordat wij ons hun waarden mede eigen maken. Hinfelaar gelooft dat missio narissen een brug kunnen slaan tussen deze twee werel den. Hij voelt het als een klap in het gezicht als hij gecon fronteerd wordt met een nieuw opkomend type missio naris „Ratzinger-kinderen" die weer vervallen in het oude eenrichtingsverkeer. Er zijn nogal wat Polen onder, maar hun invloed acht hij niet echt groot, omdat ze zich moeilijk aanpassen. Onze taak is het de parels, waar het evangelie over spreekt, en die in elke cultuur te vinden zijn bij elkaar te brengen. We hebben ze alle nodig om onze wereld bewoonbaar te ma ken". PAUL VAN VELTHOVEN DOORN Het Instituut voor Evangelisatie in Doorn viert morgen zijn twintigjarig jubileum. Het instituut is twintig jaar geleden begonnen als on derdeel van de interna tionale, vooral Ameri kaanse, organisatie Cam pus Crusade for Christ. Vanaf het begin heeft het veel nadruk gelegd op beke ring, op toerusting van chris tenen voor het evangelisatie werk en op het uitzenden van evangelisatie- en zendingsme dewerkers. Oftewel: winnen, opbouwen en uitzenden, aldus coördinator Eliza,Slager. In 1982 kondigde het Instituut de grootscheepse actie „Er is hoop" aan. Deze poging om heel Nederland met een kleurrijk huis-aan-huis maga zine het goede nieuws te brengen, bracht het instituut in aanvaring met de kerkelij ke organen voor evangelisa tie, die zelf een geheel andere aanpak voorstonden en nog steeds voorstaan. De actie gaat nog steeds door, aldus Slager. Hij noemt 'Er is hoop' het begin van een ker kelijke bezinning op de ëigen evangelisatie-taak. De coördi nator wordt in deze opvatting gesterkt, omdat hervormde gemeenten en gereformeerde kerken het Instituut naar zijn zeggen steeds vaker om ad vies of materiaal vragen. Tussen het Evangelisatiecen trum in. Leusden van de Ge reformeerde Kerken en het instituut bestaat, aldus de ge reformeerde woordvoerder Wesseling, een „vreedzame coëxistentie". „We zullen ech ter nooit op één lijn komen", zegt Slager. Het Evangelisa tiecentrum te Leusden heeft naar zijn mening te veel res pect voor andere geloofsop vattingen, waardoor de op roep tot bekering tot Jezus nauwelijks meer enige zeg gingskracht heeft. „Men heeft in Leusden in de loop der ja ren een aversie gekregen te gen zieltjeswinnerij. Maar wij kunnen niet anders dan wij zen op Jezus als de enige weg". Wesseling geeft toe dat het moeilijk is om op één lijn te komen met het Instituut. „Het is voor beide partijen vrucht baar om niet alle aandacht te besteden aan de meningsver schillen, maar om elk op zijn eigen wijze met evangelisatie bezig te zijn". Tekenend voor de verhouding is volgens Wesseling dat hij nog niet van het jubileum had gehoord. „Nee, wij zijn niet uitgeno digd", zegt hij. 'Doorn' en 'Leusden' hebben incidenteel contact. Zo heeft het Instituut voor Evangelisa tie voordat het zijn plannen voor de nieuwe Open Huis actie lanceerde, het Evangeli satiecentrum op de hoogte ge steld. Er is redelijk positief op gereageerd, zegt Slager. Waarschijnlijk omdat het hier niet om een massale actie gaat. Deze nieuwe actie vormt de „belangrijkste strategie voor ons werk in de komende ja ren", aldus Slager. Met de Open Huis-actie wil het Insti tuut bereiken dat christenen in deze tijd van eenzaamheid zich toeleggen op de gastvrij heid. „Zij moeten zich niet te rugtrekken in hun eigen club je, kerk of gezin, maar moeten hun huis openstellen voor de mensen uit de buurt", aldus Slager. Als er eenmaal contacten zijn gelegd, kan er uiteraard ook over het geloof worden gesproken, zo verdui delijkt hij. Ongeveer 300 mensen hebben materiaal aangevraagd voor deze vorm van evangelisatie. Voor de instructie van deze mensen heeft het Instituut de videoband „Bereik jouw we reld" samengesteld. De 65 me dewerkers van het instituut die voor hun levensonder houd allen een beroep moeten doen op vrienden en kennis sen zijn niet in staat hun evangelisatiewerk naast hun gewone werkzaamheden te doen. Bulgaarse volksdeportatie [ie In Bulgarije voltrekt zich een diep menselijk dramam dan driehonderdduizend etnische Turken trekken giik gen naar Turkije. Sprekend over deze massale uittochj11 de Bulgaarse minister van buitenlandse zaken, Mkf zich een uiterst cynische opmerking veroorloofd: de Bnt se regering heeft haar uitreispolitiek versoepeld. Debr ren mogen reizen waarheen zij willen, aldus de Bulgaai f: windsman. Met de rechten van de mens is er dus niets ja hand. er De Bulgaarse minister verzuimde echter er bij te vejer dat de uitreismogelijkheden alleen voor Bulgaren van[__ se afkomst gelden, dat de uitreis uitsluitend in de ri Turkije gaat, dat de regeling niet voorziet in retourbW en dat de Turken geen andere keus hebben dan te vr ken. Zij worden in feite tot vertrekken gedwongen. Dj senrechten worden derhalve op een gruwelijke wijz^ treden. Sinds ongeveer een maand worden de Turkse grert sen overspoeld door Bulgaren van Turkse afkomst. In rije worden ze officieel „Bulgaarse moslims" genoemd, ze tijdens de Ottomaanse overheersing van Bulgar^- dwongen zouden zijn zich tot de islam te bekeren schatting zijn er inmiddels al zestigduizend over de gri zet, terwijl de Bulgaarse machthebbers regelingen hebb troffen waaronder de verstrekking van officiële uitl sa om er nog ongeveer 250.000 hun lot te laten del ZlJ verkeren nu al in behoeftige omstandigheden omd Turks-Bulgaarse grensgebied op zo'n invasie niet is^ kend, en zij gaan een onzekere toekomst tegemoet on mogelijkheden hen onder redelijke omstandigheden il kije op te vangen ontbreken. Dat zijn de 'reislustige' ren van Turkse afkomst, die volgens minister Mladen«| een versoepelde uitreispolitiek mogen 'profiteren'. In Bulgarije leven nog rond een miljoen etnische volgens de Bulgaarse regering zijn het er achthondJ zend, de Turkse autoriteiten houden het op anderha joen. Ze zijn de erfenis van de Ottomaanse heerschappjP' de Bulgaren, die honderden jaren heeft geduurd tot Biïn in 1908 onafhankelijk werd. f dl Ook in Bulgarije doet zich een islamitisch reveil volg mohammedaanse gemeenschap, die sneller groeit dan van de bevolking, biedt al jaren taai verzet tegen de as. ringspolitiek van de regering. In 1983 bracht de comm|j sche regering van Todor Zjivkov een 'bulgariseringspl;,^ uitvoer. De atheïstische campagne werd opgevoerd, dL. keeën gesloten, het onderwijs in het Turks verboden Turkse kranten opgeheven. Nadat tenslotte Turken j verplicht hun namen te vervangen door Bulgaarse, weten dat er geen Turkse Bulgaren meer waren. Le T ld IN 1983 vielen er al doden onder Turkse Bulgaren di&w al die maatregelen in verzet kwamen. Vorige maand j er nieuwe slachtoffers. Het is de Bulgaarse regering L dels duidelijk geworden, dat de Turkse Bulgaren er zelf t' grof geweld niet toé gebracht kunnen worden hun reliLe culturele en etnische identiteit op te geven. Sofia h®ol een begin gemaakt met wat niet anders kan wordner noemd dan een brute deportatie-actie. &ari looo BULGARIJE is mede-ondertekenaar van de akkoord( Helsinki, maar de uitleg van minister Mladenov yan dq portatie laat zien hoe gemakkelijk dergelijke akkoord^"*» zeild kunnen worden. Het drama aan de grens tussen rije en Turkije toont aan, dat er naast de Universele V ring van de Rechten van de Mens ook een internation^ koord zou moeten zijn over de rechten van de volL Minderheden daarbij inbegrepen, zoals de Turken in rije en de Hongaren in Roemenië. 1 Wolken velden DE BILT (KNMI) Met een noordwesten wind wordt een koufront aangevoerd dat van morgen over het midden van de Noordzee lag. Morgen in de loop van de morgen passeert dit front ons land. Veel activi teit zit er niet in, het blijft droog. Na het voorbij trekken ontstaat er een rug van hoge- druk, waardoor het weer van af zondag een zonniger karak ter krijgt. De middagtempera- tuur komt morgen rond de 19 graden te liggen, met een ma tige noordwesten wind. Na morgen loopt de temperatuur's middags op tot omstreeks 24 graden, met flinke zonnige pe rioden. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met zater dag: Noorwegen: In het algemeen veel be wolking met af en toe regen. Middag- temperatuur rond 15 graden. Zweden: Wolkenvelden maar ook pe rioden met zon, vooral in het zuiden. Maximumtemperatuur 17 graden in het noorden tot 23 graden in het zui- Denemarken: Flinke zonnige perio den en droog. Middagtemperatuur rond 19 graden. IerlandWisselend bewolkt, vrijwel overal droog. Temperatuur rond 18 graden. Schotland: Perioden met zon, later toenemende bewolking met af en toe wat regen. Temperatuur rond 16 gra- Engeland: Perioden met zon, vooral aan de zuidkust, vrijwel overal droog. Temperatuur circa 20 graden. Belgie en Luxemburg: Flinke zonni ge perioden. Middagtemperatuur rond 22 graden. Duitsland: Toenemend zonnig, vooral in het zuiden af en toe onweersubien. 1 Temperatuur rond 23 graden. Spanje en Portugal: Veel zon, met voornamelijk in het Spaanse binnen land onweersbuien. Middagtempera tuur 22 graden aan de Spaanse noordkust tot 35 graden in de bin nenland. Aan de Middellandse zeek ust circa 28 graden. Canarische eilanden en Madeira: Overwegend zonnig. Vrijwel overal droog. Aanvankelijk in het Alpenge bied nog een enkele onweersbui. In het noorden circa 23 graden, in het zuiden omstreeks 30 graden. Frankrijk: Overwegend wel overal droog. Aanvank het Alpengebied nog een ei weersbui. In het noorden graden, in het zuiden oms graden. Corsica t 5h; Sardinië: Wisseli wolkt maar ook zonnige p geen neerslag. Temperatuur graden. Zwitserland en Oostenrijk: til zonnige perioden maar in de^ en avond ook enkele c Middagtemperatuur 22 grademi noordkant tot 27 graden a kant van de Alpen. Joegoslavië: Perioden met dags en's avonds enkele c en. Middagtemperatuur rond) den. Griekenland: Flinke zonnig! den en droog. Middagtem] rond 28 graden, in het binnei 33 graden. WEERRAPPORT 1ilerl i(nt 1 Sao Paolo Singapore IXN IfetK fv* ,ilW£ L

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2