Qowiwnt d,We kappen pas als we Avijf procent hebben" „Jos Fase kon met iedereen praten" STAD OMGEVING Woningen Lammenschansweg worden toch uitgebouwd Een cadeau van formaat Ceidae Sou/iont ïgd schiet [t pistolen Individueel onderwijs moet jn eigen plaats behouden" Zorgen over verzakken van Rijnkade Ben luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: I Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam:. Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel mei nodig - naar g J^Leidie Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag l VRIJDAG 23 JUNI 1989 PAGINA 13 Een 15-jarige Leidse jon- ift gisteravond rond acht uur pistool vanaf de Burcht op gende huizen geschoten. Hij Burcht aangehouden. De jon- sek in het bezit van twee ukwapens waarvan een van aar kaliber. Een half uur later bij de politie de melding bin- op de Debussystraat vanuit op voorbijgangers werd ge- Hier ging het om een 11-jari- en die voetgangers onder vuur •nomen. De politie heeft het ipen in beslag genomen. Te- jongen is geen proces verbaal aakt omdat hij te jong is. 'Remmende' maatregelen Lekstraat LEIDEN De gemeente heeft gehoor gegeven aan klachten van bewoners van de Lekstraat in de wijk Meerburg met betrekking tot verkeersoverlast. De di rectie verkeer en vervoer heeft een aantal verkeers- remmende maatregelen voor de straat op papier ge zet. Het pakket voorgestelde maatregelen varieert van het verhogen van kruispun ten en stoepranden tot het instellen van een stopver bod. Nieuwe commissie voor monumenten LEIDEN Met het in werking tre den van de nieuwe Verordening op de Monumentenbeheerscommissie, hebben burgemeester en wethouders vijf personen voorgedragen om in deze commisie plaats te nemen. Deze commissie is in het leven geroepen om te adviseren als bouwaanvragen worden ingediend voor panden die op de monumentenlijst prijken. In de nieuwe commissie moeten drie leden van de monumenten- en twee leden van de welstandscommissie zit ting nemen. De voorgestelde vijf le den zijn P. Olivier, K. Ottenheim en B. Veldman uit de monumentencom missie en de dames M. van der Meer •en P. Buring uit de Welstandscom missie. LEIDEN Bewoners en wo ningbouwvereniging Ons Doel zijn het eens geworden over de renovatie en het onderhoud van 56 woningen aan de Lammen schansweg. Van de 56 woningen zullen er 48 worden uitgebouwd en 8 woningen krijgen een grote opknapbeurt. Het oude conflict tussen bewoners en wo ningbouwvereniging is hierdoor uit de wereld. Oorspronkelijk was Ons Doel van plan een groot aantal van deze huizen te verhelen. De vereni ging wilde de huizen doorbreken om vierkamerwoningen te realiseren. Hiermee zou het totaal aantal huizen gehalveerd worden. De bewoners waren hier fel op tegen en vroegen wethouder Tesselaar te bemiddelen. Met succes. Namens de buurtbewoners toonde A. Blokhuizen zich verheugd met de plannen in de huidige vorm. „De 48 woningen krijgen een uitbouw van drie meter. Zo gauw als we een aan nemer hebben gevonden, kunnen we een compleet plan aan de gemeente voorleggen", aldus Blokhuizen. Tijdens de renovatie zullen de bewo ners gebruik moeten maken van wis selwoningen. De renovatie- en op knapbeurt gaat naar alle waarschijn lijkheid een jaar duren, maar volgens Blokhuizen hoeven de bewoners ze ker niet voor de volle lengte van de renovatie hun huis uit. Over de totale prijs van renovatie en onderhoud is nog weinig bekend. Eettafelproject voor ouderen LEIDEN Huize Groen hoven start maandag 3 juli een eettafelproject. Het pro ject staat in het kader van het flankerend ouderenbe leid. Deelnemers kunnen voor een schappelijke prijs een keuze maken uit twee menu's. Wethouder H. de la Mar van Sociale Zaken en Maat schappelijke Aangelegenhe den zal om 12.30 uur de of ficiële opening verrichten. De warme maaltijd duurt van 12.30 tot 13.30 uur. Het adres van Huize Groenho ven is Witte Rozenstraat 21 in Leiden. 1=3 ERPLEEGKUNDIGEN IN ACTIE IN DIACONESSENHUIS: EIDEN „We kappen als we hebben wat pre willen hebben". Dat Leonie Broere van et Diaconessenhuis gis- irmorgen. Het Diaco- iessenhuis hield van tien ot twaalf uur een werk- nderbreking. De actie /as bedoeld om kracht ij te zetten aan de eis ^n 5 procent loonsver- joging. Vandaag praten vertegenwoordigers an de verpleegkundi- en, regering en de Ne- erlandse Ziekenhuis- aad over de CAO voor Ie verpleegkundigen. )e actie in het Diaconessen- uis bestond uit het werken alle afdelingen op het zo- enaamde 'wachtniveau'. Per erpleegafdeling waren slechts twee verpleegkundi gen aanwezig. Een aantal af delingen, zoals de prik-, rönt gen- en functie-afdelingen, lag daardoor tussen tien en twaalf stil. Onderzoeken moesten daardoor uitgesteld worden. De polikliniek was wel open. „De doktoren werkten normaal, maar als er iets speciaal moest gebeu ren, zoals het maken van fo to's, dan moesten de patiën ten wachten", aldus Lex Rietbroek. Ook de keuken deed aan de werkonderbreking mee Er was gisteren tussen de mid dag geen warm eterr. De keu ken had gezorgd voor een koude maaltijd. Dieetpatien- ten kregen wel een warme hap. Volgens de actieleiders hadden de patiënten begrip voor de vertragingen die door de acties ontstonden. De actie van gisteren werd door het tweetal niet gezien VAN VOORTHUIJSENSCHOOL VIERT JUBILEUM 'EN „Door alle ju- che perikelen lijkt 'A 75-jarig jubileum van ehool in het gedrang •men en dat is niet de )eling", aldus direc- F.H.M. van Hooff de Dr. A. van Voort- senschool. In de afge- n maanden kwam de •ol voor speciaal on wijs door het proefpro- at de gemeente Lei- aanspande ongewild e publieke belangstel- te staan. „Maar we aan op 26 juni 75 jaar laar gaat nu ónze he istelling naar uit". Ter genheid van het jubi- is er een jubileum- Irje gemaakt. De leer- in van de school vie- in de week van 3 tot fet 7 juli feest. scholen voor Moeilijk Le- le Kinderen (MLK) heb niet veel moeite een eigen ts kunnen verwerven in ;iN[ Nederlands onderwijssys- iit u Nu zijn initiatieven ont- gsrr lid om tot integratie van -W H- en MLK-scholen te ko- i Er verschijnen regelma- publikaties van voor- en te genstanders van deze gedach te. Deze discussie zal nog heel lang duren. Toch moeten de zo moeilijk verworven didacti sche principes van het MLK- onderwis een eigen plaats be houden aldus Hooff. Het onderwijsniveau op veel gemeentelijke scholen was be gin 1900 voor nogal wat leer lingen te hoog. Dat komt naar voren bij bestudering van de verslagen van de hoofden van de zogenaamde derde-klasse- scholen. Omstreeks 1910 be sloot het college van Burge meester en Wethouders in te grijpen. Een tweetal hoofden van Leidse openbare scholen kregen de opdracht een onder zoek in te stellen. Zo kwam men erachter dat het percen tage leerlingen dat het lagere school onderwijs moeilijk kon volgen vrij hoog was. Ladder In 1913 werd de heer P. Boet benoemd tot hoofd van de eer ste gemeentelijke school voor Buitengewoon Onderwijs. De school werd gevestigd aan de Caeciliastraat. In 1914 werd de school geopend en barstte ei genlijk meteen uit zijn voegen. Er werd verbouwd en er wer den steeds meer klassen als het ware aan de school ge plakt. In hetzelfde jaar werd een nieuw gebouw toegezegd, mits de school in een behoefte zou voorzien. De bouw van een nieuwe school liet echter ruim veertig jaar op zich wachten. De heer Kloots, die 42 jaar op de school heeft gewerkt, om schrijft de toestand als volgt: „In de oude school waren om streeks 1919 zes lokalen, een gymnastieklokaal en een han- denarbeidlokaal. Gangen wa ren er echter niet, zodat men altijd door andermans lokaal moest. Ook was er nog geen telefoonaansluiting. Er moest gebeld worden via de ontsmet- tingsdienst, die in een ander gedeelte van het gebouw was ondergebracht. Als men het hoofd van de school wilde spreken, moest men deze dienst opbellen. De vrouw van de ontsmetter beklom dan een laddertje dat tegen de schut ting stond en klapte in de han den. Het hoofd moest dan halsbrekende toeren verrich ten om bij de telefoon te ko men". Het jaar 1956 was het moment waarop het nieuwe schoolge bouw aan de Marnixstraat be trokken kon worden. Er zat zelfs een zwembadje bij. In de periode van 1914 tot nu heb ben ruim 2500 leerlingen de school bezocht. KARIN SWIERS GOEKOOP BIJ AFSCHEID WETHOUDER: LEIDEN Be woners van de Rijnkade maken zich zorgen over het verzakken van de kade muur voor hun huizen. De muur zou gelei delijk de Rijn in worden „gemas seerd" door het au toverkeer. De ver zakking zou zijn ontstaan na het aanleggen van rio lering. Over de verzak king is inmiddels een brief aan de gemeenteraad ge stuurd. Daarin wordt gemeld dat bij de aanleg van het hoofdriool, ruim een jaar gele den, de ankers van de kademuur in de weg zaten en door de uitvoerders van het karwei maar simpelweg zijn weggezaagd. Bij de huisnummers 9 en 12/13 is de verzak king inmiddels duidelijk zichtbaar. In de brief aan de gemeenteraad wordt er op gewe zen dat bijna alle huizen aan de Rijn kade honderd jaar of ouder zijn en niet zijn onderheid. Het risico van schade aan de wo ningen is daardoor erg groot, te meer omdat de Rijnkade nauwelijks een rij baan groot is. De bewoners stellen de gemeente nu aansprakelijk voor eventuele schade. Inmiddels zouden medewerkers van de gemeente al poolshoogte hebben genomen en is één kade-anker her steld. Ook andere ankers zouden zijn nagekeken, - maar dat neemt de be zorgdheid niet weg. Zo wordt er op ge wezen dat de riool buis in de weg blijft liggen van de ankers. Parkeermeter opengebroken LEIDEN Op het Stationsplein is gisteren een parkeerauto maat opengebroken waaruit een bedrag van ongeveer 3000 gul den is ontvreemd. De diefstal werd gistermiddag rond het mid daguur door een ambtenaar ontdekt. Het zware slot was openge- brand. als mosterd na de maaltijd. „Er moet nog gepraat wor den. Deze actie is bedoeld om druk op de ketel te zetten. Om te onderstrepen dat er echt vijf procent verbetering moet komen", aldus Broere. „Zo niet, dan krijgen we in Nederland echt Italiaanse of Spaanse taferelen. Dat men sen hun familie in het zie kenhuis zelf moeten gaan wassen". Onvriendelij ker De werkdruk in het Diaco nessenhuis is de laatste jaren danig gestegen. Door vakan ties en het moeten werken met part-timers en herintre ders is het werk merkbaar zwaarder geworden. „Ieder een is ervan doordrongen dat er maatregelen nodig zijn. De actie in het ziekenhuis wordt door het hele personeel ge steund. Ook door niet ver pleegkundigen. Daarom ook voeren we nu nog actie en zijn de acties patient-on- vriendelijker geworden. We begonnen met troeteldagen en een zondagsdienst. Nu zit ten we in het grijze gebied waar het belang van de pa tiënt geschaad dreigt te wor den. Maar zo hoog zit het ons", meldt Rietbroek. Beide actieleiders hopen wel dat de actie van gisteren de laatste is. „Het ziet er gunstig uit. We rekenen op een posi tief resultaat bij de onder handelingen. We gaan nu in ieder geval over de vier pro cent loonsverhoging heen. Maar het heeft knap lang ge duurd voor ze ons serieus na men met onze looneisen. De verpleging heet een zachte sector te zijn, maar we waren heel erg boos over de werk druk en het lage loon. Dat moet ook wel. Anders had den de verpleegkundigen de actie niet maandenlang vol gehouden". Frank Pigman, bestuurder van de abva/kabo, sprak de actievoerende verpleegkundigen gisteren toe in het Diaconessenhuis. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN „Jos Fase kon met iedereen praten. Of het nu de lompenboer was die verplaatst moest wor den of een captain of in dustry die mogelijk een bedrijf zou vestigen in Leiden". Zo typeerde bur gemeester C. Goekoop gis teren wethouder J. Fase die gistermiddag officieel afscheid nam van het Leidse gemeentebestuur. Dat deed ze in een speciaal daarvoor belegde raadsverga dering, gevolgd door een re ceptie. De scheidende wethou der treedt volgende week aan bij het zuiveringschap West- Overijssel als watergraaf. Ze wordt in het college opgevolgd door de huidige VVD-fractie- voorzitter M. van der Nat. Burgemeester C. Goekoop me moreerde bij haar afscheid nog eens hoe Fase elf jaar geleden met „vliegende vaandels" haar intrede maakte in de Leidse raad. Ze werd toen direct wet houder. VVD-ster Fase was de eerste vrouw die dat ambt elf jaar bekleedde in Leiden. De burgemeester noemde in zijn toespraak de grote vlucht die de economische ontwikkeling van Leiden de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. De op komst van het Bioscience Park, de bouw van kantoren aan de Plesmanlaan en op het Schuttersveld. De vertrekkende wethouder werd door zowel de burge meester als door EWR-direc- teur J. Haijkens geprezen om haar rol bij de fusie van nuts bedrijven die leidde tot het ontstaan van de Energie en Watervoorziening Rijnland. Goekoop roemde daarbij haar pragmatische manier om za ken op de juiste manier te plooien. „Desnoods ging ze er op zitten, dan plooide het van zelf goed". Hij ging nog in op de manier waarop de wethou der zaken delegeerde en zich vooral met hooflijnen bezig hield. „Ze gaf haar medewer kers veel verantwoordelijk heid, soms te veel. Maar ze heeft ze binnen het college nooit laten vallen". De burgemeester herinnerde er aan hoe Fase zich altijd had verzet tegen het verplaatsen van de gemeentelijke afdeling economische zaken naar het Stadsbouwhuis. Om die reden overhandigde hij haar als her innering aan Leiden een ets van het stadhuis. Fase ging in haar afscheids woord onder andere in op de manier waarop de Leidse ge meenteraad functioneert. Ze merkte op dat de discussies in de raad vaak voor burgers on begrijpelijk zijn. Over het eco nomisch beleid zei ze dat het geen zin heeft er naar te stre ven industrie te proberen te rug te halen naar Leiden die eerder is vertrokken. „Dan worden paarden achter wa gens gespannen die al lang zijn vertrokken". «ger jaren beschikte de Van Voorthuijsenschool over een 'zwembad'. Erg hygiënisch was het Van een behoorlijke verversing en ontsmetting van het water was nog geen sprake.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13