J lush durft relatie China iet op spel te zetten Bemanning „Maxim Gorki" was te dronken om pomp te bedienen ran reikt Warschau helpende hand Zuidafrika zou met Israel raket maken Islamitisch front zit achter geweld Oezbekistan fjTENLAND £aid&iQou\ant DONDERDAG 22 JUNI 1989 PAGINA 5 PM' slag verijdeld estrijder maffia ,MO De Italiaanse politie hepft gis- |/|een kennelijke poging verijdeld om ICJs vermaardste maffia-bestrijder, rech- bvanni Falcone, door middel van een nslag van het leven te beroven. Media ;ten dat veiligheidsagenten, die spe- •last zijn met de bescherming van de in een tas bij Falcone's aan zee gele- [ia een bom hadden ontdekt. Deze be- lit 20 kilogram explosieven en een ont- [smechanisme, dat via afstandsbedie- werking kon worden gezet. Falcone's eken leidden tot de arrestatie van Delfden maffialeden. Volgens ex-leden I tJalcone bovenaan de lijst van personen i maffiabazen graag het tijdelijke met iwige willen laten verwisselen. Weer moord in Belgische moslimgemeenschap BRUSSEL In de moslimgemeenschap in België is een nieuwe moord gepleegd. Een Egyptische medewerker van de Saudische ambassade in Brussel werd in zijn woning in de nek geschoten en bezweek enkele uren la ter. De politie houdt er rekening mee dat de moord een nieuwe politieke of religieuze af rekening binnen de moslimgemeenschap is. Het 25-jarige slachtoffer, Samir Jahel-Rassoul werkte als chauffeur bij de ambassade van Saudiarabie. Eind maart werd de leider van de moslimgemeenschap in de Benelux, imam Abdullah Al-Ahdal, met een medewerker in een moskee in Brussel vermoord. De dubbele moord werd opgeëist door fundementalisti- sche moslims en zou te maken hebben met de gematigde houding van de imam in de zaak- Rushdie. Senaat benoemt morrend ambassadeur Den Haag WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming be krachtigd van C. Howard Wilkins als ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland. De stemming over de nieuwe diplomaat verliep echter niet geheel zonder proble men omdat bezwaren waren gere zen tegen zijn achtergronden. De Democratische Senator Paul Sarbanes uitte zijn ongenoegen over de benoeming van ambassadeurs die geen enkele kennis hebben op het gebied van de buitenlandse politiek, maar hun positie slechts te dan ken hebben aan hun financiële steun aan de verkiezingscampagne van president George Bush. En het voormalige directie lid Wilkins van de restaurantketen „Pizza Hut" behoort tot die categorie, aldus Sar banes. De Senator van de staat Maryland stemde er uiteindelijk mee in dat de Senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken eerst over Wilkins zou stemmen. Hij zwichtte daarbij voor het argument dat er een ambassa deur op zijn post moet zijn als president Bush in juli een bezoek brengt aan Neder land. Sarbanes slaagde er wel in voorlopig drie andere benoemingen tegen te houden. Jo- sep Reed (chef protocol van het Witte Huis), Peter Secchia (Italië) en Chic Hecht (Bahamas) moeten nog maar afwachten of ze worden benoemd. SOVJETUNIE GAAT WELLICHT WAPENS LEVEREN AAN IRAN MOSKOU De Sovjetunie heeft nog geen beslissing genomen over wapenleveranties aan Iran. Volgens stafchef generaal Moise- jev wordt de beslissing op poli tiek niveau genomen. Hij zei dat de Sovjetunie tegenwoordig tot een „alomvattende inschatting" probeert te komen van de gevol gen van wapenleveranties. Mo menteel brengt de Iraanse parle mentsvoorzitter Rafsanjani een bezoek aan Moskou. De Sovjetu nie en Iran ondertekenden giste ren enkele samenwerkingsver dragen, ook op het gebied van kernenergie. Veel arrestaties bij Stonehenge AMESBURY De Engelse politie heeft 'zeker 170 hippies gearresteerd die voor zonsopgang naar Stonehenge op weg waren om daar de zonnewende (de langste dag) te vieren. Tevoren had de politie rond de 300 hippies, die zich had den verzameld op een doorgangsweg aan de rand van Amesbury, gemaand zich te verspreiden. Optochten en pro cessies zijn sinds 1985 binnen een straal van 6,5 kilometer van Stonehenge ver boden. Sinds de jaren zeventig kwamen ieder jaar op 21 juni hippies massaal naar Stonehenge. In 1985 maakten de autoriteiten een einde aan de bedevaart omdat de plaatselijke bevolking had ge klaagd over overlast en drugsgebruik. ipfif' •uiINGTON De lic|igde Staten hebben en in gematigde be lingen gereageerd op |_^cuties van Chinezen Edden deelgenomen demonstraties voor democratie. ed4( van het drietal wordt letreurd", maar Was- overweegt vooralsnog ieuwe strafmaatregelen, jetekenen de executies jp in het gezicht van de int nog geen 24 uur na- Amerikaanse regering J°]nese bewind had opge- eei(de doodvonnissen in te entp en met nieuwe sanc- eêA gekomen, werden drie e teelden twee arbei- i een werkloze met ^jkschot ter dood ge- /^1le regering-Bush weegt r ol op dit moment het handhaven van de „belangrijke" relatie met China zwaarder. „De Chi nese volksrepubliek is een land met een miljard inwo ners. Het kan geïsoleerd noch genegeerd worden. Het is be langrijk dat wij niet alle moge lijkheden tot beïnvloeding op geven", zei Witte-Huiswoord- voerder Marlin Fitzwater. In het Congres wordt echter steeds luider geroepen om har dere maatregelen. Scherper De reactie van de Europese bondgenoten was scherper. De Franse regering overweegt de betrekkingen met China te herzien. De Belgische regering liet weten „met een grote schok" te hebben vernomen van de doodstraffen. De Britse premier Margaret Thatcher zei „uitermate ontzet" te zijn door de uitvoering van de doodvon nissen. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher was ver vuld van „weerzin, verbitte ring en bedroefdheid". De landen van de Europese Gemeenschap zullen op de ko mende top in Madrid bekijken welke gevolgen de executies zullen hebben voor de relatie met Peking. Gisteren werd voorts bekend dat de Chinese universiteiten nieuwe programma's moeten opstellen ter heropvoeding van de studenten. De studen ten moeten leren houden van het socialisme en het Volksbe vrijdingsleger en zich neerleg gen bij de officiële veroorde ling van de democratiserings beweging. De staatscommissie voor on derwijs vaardigde een decreet uit aan alle provinciale en plaatselijke besturen om een „politiek-ideologisch onder- wijs"-programma voor de stu denten op te stellen, in het bij zonder voor diegenen dit dit jaar afstuderen. Vanuit China zijn gisteren 21 vluchtelingen per boot aan de westkust van de Filipijnen aangekomen. De vluchtelin gen vertelden op 15 juni vanaf het eiland Hainan te zijn uit gevaren in de richting van Taiwan. De 21 Chinezen wa ren de eersten die de Filipij nen wisten te bereiken sinds het bloedige optreden in Pe king van het Volksbevrij dingsleger, op 3 juni. Eerder was al op 3 mei een groep van 18 Chinese bootvluchtelingen in de Filipijnen aangekomen. De Britse regering heeft giste ren niet toegegeven aan de druk in het Hogerhuis om be perkingen op te heffen op de immigratie van Hongkong- Chinezen naar Groot-Brittan- nië. In de Britse kolonie, die in 1997 onder Chinees bewind komt, is grote beroering ont staan over de gevolgen voor Hongkong van de bloedige on derdrukking in China. Tony Aliengena steekt z'n duim omhoog nadat hij zijn vliegtuigje aan de grond heeft gezet in Hel sinki. Daarmee heeft hij ongeveer de helft van zijn trip erop zitten, want hij is van plan de hele wereld over te vliegen. Dat zou een unieke prestatie zijn, want deze Californische jongen is pas elf jaar. FOTO: AP OSLO Een groot aantal bemanningsleden van het Sovjetrussische cruiseschip dat begin deze week op een ijsberg liep, was dron ken. „Wat mij opviel, was dat veel bemanningsleden van de Maxim Gorki twaalf uur na de aanvaring met de ijsberg nog steeds zeer dronken waren", aldus de Noorse arts Mads Gil bert die deelnam aan de red dingsoperatie. „Toen er een pomp aan boord van het beschadigde schip werd gebracht, had de beman ning problemen om nuchter personeel te vinden dat het apparaat kon bedienen. Er werd gezegd dat alleen de eer ste machinist nuchter was", al dus Gilbert. Per-Andre Ragdem, woord voerder van het defensiecom mando voor Noord-Noorwe- gen, erkende dat het huishou delijk personeel flessen drank bij zich had tijdens de evacua tie van het cruiseschip. „Maar ons is niet bekend dat de men sen die de leiding hadden op het schip, onder invloed wa ren". Volgens deskundigen is het ongeluk in de eerste plaats te wijten aan èen te hoge kruis snelheid van het schip. Toen de „Gorki" in de nacht van maandag op dinsdag in de Noordelijke IJszee, 300 kilo meter ten westen van Spits bergen, in aanvaring kwam met pakijs, had het schip een snelheid van 18,4 knopen (ruim 34 km per uur). Door de klap van de aanvaring ont stond in de boeg een meters lange scheur en een aantal kleinere lekken. De kapitein van het Noorse kustwacht schip „Senja", Sigurd Kleiven, zei dat hij in het van ijsbergen en ijsschotsen begeven gebied niet sneller dan 2 knopen zou hebben gevaren. Bovendien stond naar verluidt op het mo ment van de aanvaring een geheel onervaren scheepsoffi cier aan het stuur, die voor het eerst het commando voerde. Bungelen Alle opvarenden bleven bij het ongeluk ongedeerd, maar som migen moesten zeven uur lang in de vrieskou doorbrengen op het ijs of in reddingboten. Sommige passagiers hadden de reddingsvlotten verlaten en waren op het ijs geklommen uit vrees dat de vlotten tussen drijvende ijsblokken bekneld zouden raken en stuk zouden slaan. Een reddingboot met vijftig oudere passagiers raakte vast toen de bemanning hem liet zakken en bungelde vier uur halverwege het schip en de zee. Inmiddels is het lek in het Russische cruiseschip gedicht waarmee het gevaar dat de Gorki zinkt, is geweken. Het lekgeslagen schip is dinsdag nacht weggesleept om in de Sovjetnederzetting Barents- burg op Spitzbergen te worden gerepareerd. De schade aan het schip wordt aanzienlijk ge noemd. WASHINGTON Zuidafrika zou op het punt staan een raket voor de middellan ge afstand te lanceren, die gefabriceerd is met Israëlische hulp. Dit meldde gisteren de Amerikaanse krant de Washington Times op basis van informatie uit kringen van de Amerikaanse inlichtingen dienst. Deze zou de raket ontdekt hebben in Arniston. een proefgebied aan de Zuidafrikaan- se kust in de buurt van Kaapstad. Het lanceer- station is identiek aan dat van de Israeli's in de Negev-woestijn. De Zuidafrikaanse raket heeft volgens de Amerikaanse krant een bereik van bijna 3000 kilometer. Hij wordt gebruikt om fo- toverkenningssatellieten de ruimte in te sturen, aldus de Washington Times. j onze correspondent fe J Rink Drost) g n cipli en f r:'])i issdpj De Bondrepu- 'uitsland wil Polen pende hand bieden de financiële pro- te komen. Twee geleden al heeft de minister van finan- 'heo Waigel, voor dat Polen het in erstrekte miljarden- niet in harde wes- lialuta, maar met ei gen zloty's kan terugbeta len. In de praktijk zal de Bondsre publiek geen geld zien want het wordt betaald aan een stichting die projecten stimu leert voor betere betrekkingen tussen Polen en de Bondsrepu bliek. Samen met Frankrijk en andere schuldeisende westerse landen, georganiseerd in de „Club van Parijs", wil de bondsregering een voorstel uitwerken om de Poolse schul den te saneren. De bondsregering heeft de be kendmaking van de voorstel len geheim gehouden tót na de Europese verkiezingen. Ge vreesd werd namelijk, dat de vriendelijke houding jegens Polen de rechtsradicale partij Republikaner nog meer stem men zou opleveren dan al was voorspeld. Als de tegenprestatie voor Duitse tegemoetkoming zullen de Polen de vestigingen stimu leren van Duitse culturele in stituten in hun land, komen er jeugduitwisselingen tot stand en wordt de Duitse taal voor de Duitse minderheid in Polen bevorderd. Verder heeft Polen toegezegd verzetsmonumenten te gaan restaureren en in stand te houden als erkenning van het Duitse burgerlijke verzet tegen Hitier. In Warschau en verschillende Westeuropese regeringssteden doen geruchten de ronde, dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië, eventueel samen met Frankrijk, werken aan een soort „Marshall-plan" voor Polen. Dit onder de voorwaar de, dat de Poolse oppositie de regering zou overnemen. Het zou om tien miljard dollar andiDe schipper van de „Viking" begrijpt er niets van. Waar dat at geheimzinnige tikken toch vandaan? Hij loopt de kajuit t hhd, kijkt overal op en onder... maar hij kan niets vinden, oor^ft hij bij de tafel staan. Verdraaid, het lijkt wel of het ge- is fdie rare meloen komt! Maar dat kan natuurlijk niet. Hij eens aan de strik, maakt de knoop los en... daar valt de [OFti vier delen uiteen. Verschrikt springt de schipper achter- -nt wat zit er in die meloen? Een wekker! Of? Wantrou wend neemt hij de klok in zijn handen en dan schiet hem een gedachte door het hoofd. Kan het een helse machine zijn? De wijzers staan op zeven uur en hoe laat is het nu? Eén minuut vóór zeven! Dan bedenkt de schipper zich geen moment, rent naar het dek en gooit de „wekker" overboord. Net op tijd. Want met een daverende slag ontploft de bom, een fontein van mod der en water opspuitend. Wirwar Tusseen een wirwar van elektriciteitsdraden proberen enkele mensen in een hoogwerker de restanten van een heteluchtbal lon los te maken. Het gevaarte stortte neer boven de Canadese plaats Calgary, waar vorig jaar de Winterspelen werden gehou den. Bij het ongeluk kwam één man om het leven. FOTO: AP Vervoersstaking in Londen leidt niet tot chaos LONDEN Te voet, fiet send, liftend, meerijdend met collega's of in door hun werkgever gehuurde bussen hebben Britse fo rensen gisteren hun weg naar het werk moeten zoeken, terwijl de treinen in het hele land en het busvervoer en de onder grondse in Londen plat lagen door een staking. Het was de eerste drieledige staking sinds de algemene sta king van 1926. Maar door zorgvuldig plannen en dankzij het gunstige weer was de cha os minder groot dan verwacht. De hotels in Londen waren volgeboekt met forensen die in verband met de staking in de stad overnachtten. Veel bedrij ven hadden touringcars ge huurd om personeel naar het werk te brengen. Automobilis ten gingen twee tot drie uur vroeger dan normaal op weg om drukte te vermijden. Vol gens de Automobile Associa tion was het daardoor op de autosnelwegen rond Londen rustiger dan op normale werk dagen. Ook in Manchester, Li verpool, Edinburgh en Glas gow kwam de spits vroeger op gang. Aan de staking werd deelge nomen door 75.000 spoorwe garbeiders, 18.500 personeels leden van het busbedrijf en 10.500 werknemers van de on dergrondse. De spoorwegbon den willen met de staking kracht bijzetten aan hun loon eisen. Zij hebben een aangebo den loonsverhoging van 7 pro cent afgewezen. Het busperso- neel heeft een aangeboden loonsverhoging van 8 of 9 pro cent afgewezen en eist 14 pro cent. Het personeel van de on dergrondse wil een toeslag van 64 pond per week voor werk zonder bewaker. De directie biedt 30 pond toeslag plus 14 vrije dagen, maar heeft dit bod gekoppeld aan een toeneming van de produktiviteit. Premier Thatcher veroordeel de dinsdag de „zelfzuchtige" houding van de-spoorwegbon den „om opzettelijk omvang rijk ongemak te veroorzaken voor degenen die moeten wer ken". PLAATSELIJKE ONDERMINISTER: MOSKOU Het etnische geweld in de Sovjetrepu bliek Oezbekistan, dat de afgelopen weken aan zo'n honderd mensen het le ven kostte, is ontketend door een campagne voor de vorming van een pan- islamitisch front dat de verschillende moslimgroe peringen in Oezbekistan moet verenigen. Dit heeft onderminister van bin nenlandse zaken van de Centraalaziatische repu bliek gisteren verklaard tegenover de legerkrant „Krasnaja Zvezda". Didorenko zei dat de organisa toren van de campagne een is lamitische „Heilige Oorlog" wilden beginnen om de niet- moslims uit de regio te verdrij ven. „Vanaf afgelopen herfst zijn in verscheidene delen van Oezbekistan stappen genomen voor de vorming van een pan- islamitisch front dat uit is op een opleving van middeleeuw se nationalistische hysterie, discriminatie en de verdrij ving van de Europese bevol king", zei hij. Volgens Didorenko weigerden de Mescheten (etnische Tur ken) echter deel te nemen aan het front, wat voor de Oezbe- ken reden was geweld tegen hen te ontketenen. Het meren deel van de ongeveer 100 mensen die het leven lieten bij de bloedige rellen waren Me scheten, aldus Didorenko. Eerder zei president en partij leider Michail Gorbatsjov al dat het islamitisch fundamen talisme de „tanden had ont bloot" tijdens het etnische ge weld. En de media voegden daaraan toe dat verscheidene geweldplegers de groene isla mitische vlag met zich mee droegen en de naam van de onlangs overleden geestelijk leider van Iran, ayatolla Ru- hollah Khomeini, scandeer den. Maar de uitlatingen van de Oezbeekse onderminister zijn de eerste waarin een over heidsfunctionaris erop wijst dat de gewelddadigheden het fevolg waren van islamitisch undamentalisme. Ook zure regen en ozon boven regenwouden tropisch Afrika BONN Zure regen en ozon door verbranding van bos en planten hebben boven de re genwouden in midden-Afrika praktisch dezelfde niveaus als boven industriegebieden in bijvoorbeeld Europa. De West duitse wetenschapper profes sor Meinrat Andreae leidde vorig jaar een groep klimaat onderzoekers die in het noor den van Congo uitgebreid stu die verrichte naar de atmos feer. Hij zei boven het gebied een vervuiling te hebben ge constateerd die men normaal zou verwachten boven gebie den met zware industrieën in ontwikkelde landen De hoge niveaus koolmonoxide en ozon blijken volgens metingen van satellieten voor te komen bo ven heel tropisch Afrika en de Atlantische Oceaan richting Zuid-Amerika.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5