Kerken: aandacht voor Europa van de mensen £eidóc6ouacui kerk wereld brieven lezers beroepingen Gereformeerd jeugdwerk op internationale toer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidóüSoiwcwit DONDERDAG 22 JUNI 1989 PAGIlf- N Bouw nieuw klooster in Auschwitz in 1990 PARIJS Pas volgend jaar begint de bouw van een nieuw Karmelitessenklooster in Auschwitz. Kardinaal Macharski van Kraków. in welk bisdom het voormalige concentratiekamp ligt, heeft dit laten weten aan Théo Klein, die namens de jood se gemeenschap de onderhandelingen met het Vaticaan heefl gevoerd. Klein betreurde het opnieuw dat de RK kerk niet in staat is gebleken haar belofte na te komen dat het klooster voor februari 1989 zal worden ontruimd. Klein kondigde aan dat de joden zullen blijven protesteren zolang de Karmelitessen er nog zijn. Hij noemde het schokkend dat na de afspraak over de ontruiming dat de Karmelitessen nog een zeven meter hoog kruis hebben opgericht. Klein noemde dit een provocatie. Ver der begreep hij niet waarom de zusters niet tijdelijk in een an der gebouw kunnen wonen. Amerikaanse priester sticht eigen zwarte kerk WASHINGTON Een Amerikaanse priester wil „uit protest tegen de gebrekkige behartiging van de belangen van zwarte katholieken" een eigen kerk stichten. George Stallings (41) vindt dat in de Rooms-Katholieke Kerk nauwelijks oog is voor de „spirituele en culturele behoeften van zwarte gelovigen van Afrikaanse afkomst". In zijn eigen kerkelijke gemeenschap 'Tempel Imani', die op 2 juli officieel wordt opgericht, zal dat heel anders zijn. „Wij moeten ons lot in eigen handen nemen en riten en vormen scheppen die bij zwarte katholieken pas sen", aldus Stallings. Kardinaal Hickey noemt het plan van de priester „een ernstige dwaling" en „een stap in de richting van een schisma". Stallings had in zijn eigen parochie in Washing ton al veel Afrikaanse elementen ingebracht. Onder het leven verstaat menigeen slechts zijn leven. OECUMENISCHE EUROPESE COMMISSIE OPGERICHT BRUSSEL - Het Europa zonder grenzen mag na 1992 niet alleen een eco nomische eenheid wor den,' maar in dit proces dient er ook voldoende aandacht te zijn voor menselijke waarden als het gaat om arbeid, mi lieu, oost-west- en noord- zuidverhoudingen. Daar voor wil de Europese Oe cumenische Commissie voor Kerk en Samenle ving (EECCS) zich de ko mende tijd in het bijzon der inzetten. Europa staat dezer dagen cen traal door de parlementsver kiezingen, die er in de twaalf lidstaten van de EG worden gehouden. Tussen het vele in formatiemateriaal, dat ter ge legenheid hiervan is ver spreid, dook ook de EECCS op. Deze commissie werd in 1978 opgericht en er zijn twaalf raden van kerken lid van. Er zijn acht adviserende leden en zeven waarnemers. Lid zijn de Anglicaanse kerk, de Kerk van Schotland, de Britse Raad van Kerken, de Ierse Raad van Kerken, de Evangelische Kerk in Duits land, de Protestantse Federa tie in Frankrijk, de Grieks- Orthodoxe kerk, de Raad van Kerken in Nederland, de Ge reformeerde kerken, de Vere nigde Protestantse kerk van België en de Federatie van Evangelische kerken in Italië. Eén van de adviserende leden is het Leger des Heils en on der de kerken met waarne mers bevinden zich de Qua kers en de Raad van de Euro pese bisschoppenconferentie. Van buiten de EG maakt de Federatie van Evangelische kerken in Zwitserland deel uit van de commissie. Kantoren De commissie heeft - volgens goed Europees gebruik - twee kantoren. Eén in Brussel, ge leid door Marc Lenders en één in Straatsburg, geleid door Barney Milligan. Op bei de kantoren werken samen vijf mensen. Voorzitter van het bestuur is Elisabeth Salter van de Britse Raad van Ker ken. Namen de Raad van Kerken in Nederland maakt dr. Harry de Lange hier deel van uit. Barney Milligan (60), Angli caans pastor, werkt sinds tweeëneenhalf jaar op het Straatsburgse bureau van de commissie. De Europese Oe cumenische Commissie werkt in Europa samen met de Con ferentie van Europese Ker ken (KEK). Milligan om schrijft de positie als volgt: „Met de KEK hebben wij goe de banden. Mijn collega Mare Lenders werkte mee aan de Europese conventie Vrede in Gerechtigheid, die onlangs mede door KEK werd georga niseerd in Basel. In Straats burg werk ik met de KEK en de Wereldraad samen op het punt van de asielzoekers. Wij proberen een resolutie uitge voerd te krijgen, die in 1987 door het Europees parlement is aangenomen over de status van asielzoekers in de EG." Landbouw Milligan heeft ook contacten met vertegenwoordigers van de 22 landen die in de Raad van Europa zitten. „Met hen praten we bijvoorbeeld over de kwestie van de Roemeense vluchtelingen in Hongarije." De commissie houdt zich ook bezig met het coördineren van werkgroepen en experts van kerken in de EG, die zich bezig houden met vragen rond de landbouwhervorming en nieuwe technologieën. Er worden onderzoeken gepubli ceerd over armoede, vrede en veiligheid en werkloosheid. De basis voor de commissie werd in 1978 gelegd door de Europese vereniging voor kerk en samenleving. Hier van maken leden van de Eu ropese instellingen deel uit. Verder is er de Europese Oe cumenische organisatie voor ontwikkelingspolitiek. Een belangrijk onderdeel van het werk is het lobbyen bij Europarlementariërs, vooral over de landbouwpolitiek. Met name Barney Milligan houdt zich in Straatsburg be zig met het aan de orde stel len van vragen rond de ethiek in biologische experi menten in de landbouw. Single Act De European Single Act, de uitgangspunten voor een Europa zonder gren zen zijn neergelegd, stelt de kerken een serie ethische vra gen. Ondermeer over de rèla- tie tussen economische en po litieke macht. De oecumeni sche commissie wil vooral aandacht vragen voor de soci ale aspecten van het ene Eu ropa en voor het milieu. De vraag die wordt gesteld is: wat is ons concept van vrede, waarbij gerechtigheid en heelheid zijn betrokken? Er is eén lijst samengesteld met vragen die aan Europar lementariërs kunnen worden gesteld. Eén van de vragen is: „Welke stappen stelt u voor opdat de Europese Gemeen schap wordt tot een 'peoples Europe', een Europa voor de mensen en niet slechts één economische markt." Barney Milligan geeft toe dat de Oecumenische Commissie nog maar weinig bekend is onder de kerkmensen. „Maar zijn organisaties als de KEK meer bekend? Je staat voor twee horden, die te nemen zijn. De eerste is die van de kerk, waarin weinig mensen geïnteresseerd zijn en ten tweede ben je een internatio naal orgaan dat toch ver van de mensen staat. Europa zal echter meer en meer het da gelijks leven gaan bepalen. Ik heb de indruk dat er de afge lopen vier a vijf jaar toch een behoorlijk bewustzijn voor Europa en de problemen is opgebouwd. En dat zal alleen nog maar toenemen." Arie Brouwer FOTO: PERS UNIE Grote kerken laten Arie Brouwer vallen NEW YORK De leiders van zeven grote kerken zijn „bijna unaniem" van mening dat dr. Arie Brouwer moet aftreden als secretaris van de Amerikaanse Raad van Kerken. Dit is de uitkomst van een telefonische vergadering, die de zevën kerkvorsten over de positie van Brouwer hebben gehouden. Bisschop Herbert Chilstrom van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Amerika, zelf een groot voorstander van de oecu menische beweging, zei tegenover het persbureau RNS te New York dat geen van de zeven voor aanblijven van Brou wer was. Brouwer, die bij zijn aantreden in 1985 de opdracht had de NCC te reorganiseren, ondervond daarbij grote weerstand. In het NCC-bestuur, waarin hij in scherpe bewoordingéh de cri sis binnen de Raad had geschilderd, was er vorige maand geen meerderheid voor Brouwer. Brouwer kondigde daarop aan dat hij ging vasten en bidden. Vorige week zei hij op de synode van zijn eigen kerk (de Hervormde Kerk van Ameri ka) dat de kans „groter dan 50 procent" is dat hij de eer aan zichzelf houdt. MCKS wil vier procent voor ethische bezinning DRIEBERGEN Vier procent van het geld voor onderzoek en ontwikkeling moet voortaan worden besteed aan bezin ning op ethische en maatschappelijke aspecten van technolo gische ontwikkelingen. Het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Samenleving (MCKS) te Driebergen heeft in een pe titie aan de vaste Tweede Kamercommissie voor het weten schapsbeleid om een wet op de begeleidende ethische bezin ning gevraagd. De maatschappelijke bezinning op technologi sche ontwikkelingen loopt nog steeds achter nij de stimule ring van technologische innovaties. Indien er al bezinning plaats vindt, dan is dat meestal te laat door te weinig mensen met te weinig middelen. Nieuwe wet op godsdienstvrijheid in Hongarije WENEN Als de nieuwe wet op gewetens- en gods dienstvrijheid wordt aangeno men, krijgen de Hongaarse kerken de status van onaf hankelijkheid en krijgen ou ders het recht om hun kinde ren een religieuze opvoeding te geven. Een en ander blijkt uit de eer ste richtlijnen van de wet die onlangs bekend zijn gewor den. Verder blijkt dat op openbare scholen godsdienst onderwijs gegeven kan wor den en dat de kerken zich ook in de media mogen manifeste ren. De wet zal nog dit jaar door het Hongaarse parlement worden behandeld. Een woordvoerder van de mi nister-president deelde on langs mee dat het staatssecre tariaat voor kerkelijke zaken wordt afgeschaft. In 1951 werd dit controlerend appa raat opgericht; naar verluidt komt er voor in de plaats een raad voor religieuze aangele genheden, bedoeld als contac torgaan voor kerk en staat. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amsterdam Chr. van Andel te Bergschenhoek; te Herwij nen U W. van Slooten te Renswoude; te Drempt en Oldenkeppel J.G. van den Boogaard, kand. te Zeist; te Schoonhoven (toez.) A.A.W. Boon te Kamerik. Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot pred. voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger in het Huls van Bewaring te Rotterdam) J. de Pagter te Beesd; te Harskamp A. Vlletstra jr. te Melissant. Aangenomen naar Fijnaart en Standdaarbuiten J.J. Roodsant te Almkerk. Beroepbaar per 28 juli 1989 part-time drs.P. Bui telaar, Middenhagen 3, 3078 BG Rotterdam. Gereformeerde Kerken Benoemd door Deputaten voor Zen ding en Werelddiakonaat tot toerus tingspredikant te Zambia H. Gljsen, hervormd predikant te Voorthuizen (deelgem Ichthuskerk), die deze be noeming heeft aanenomen. Beroep baarstelling A. Landman, Oude- kerksplein 23, 1012 GX Amsterdam. Acteurs bij de paus Paus Johannes Paulus II be groet tijdens een particuliere audiëntie de Amerikaanse actrice Kim No- vak. Samen met Kirk Douglas kreeg zij in Italië een hoge on derscheiding voor hun ac teerprestaties. YSSELSTEYN Het Lande lijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk (LCGJ) heeft voor het eerst „derde generatie gereformeerde jon geren" bij elkaar gebracht. Het LCGJ hoopt dat dit het begin is van toenadering tus sen gereformeerde jongeren uit Nederland, Canada, de Verenigde Staten, Nieuw-Zee- land, Australië, Brazilië en Argentinië. In het Limburgse Ysselsteyn werd deze week een interna tionale conferentie gehouden, waaraan naast een handjevol Nederlandse jeugdige gerefor meerden dertig geloofsgeno ten uit de emigratielanden deelnemen. Hun ouders of grootouders zijn van Neder landse afkomst. De bijeen komst vormt het sluitstuk van het feestseizoen dat het LCGJ ter ere van zijn honderdjarig bestaan heeft afgekondigd. In de afgelopen eeuw hebben geëmigreerde Nederlanders in den vreemde kerken gesticht en in het verlengde daarvan jeugdwerkorganisaties in het leven geroepen. Het leek het jubilerende centrum een aar dig idee de contacten met deze overzeese organisaties aan te halen. Enige huiver was er aanvankelijk wel, al dus LCGJ-voorlichter Hubert de Kok, omdat zij doorgaans wat behoudender zijn dan de Nederlandse organisatie. De bijna _40-jarige LCGJ- voorzitter Dik van Elk be kijkt het echter anders. Hij hoopt dat door het thema 'Ge loof in het leven' - een vertol king van de bekende thema's gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping - ook buiten Europa het conciliair proces wat meer gaat leven. Vooral in Amerika is de be langstelling voor dit bezin ningsproces, dat door de We reldraad van Kerken op touw is gezet, zeer gering. Drie nieuwe bisschoppen in T sjechoslowakije PRAAG Binnenkort wor den drie nieuwe bisschoppen in Tsjechoslowakije benoemd. Daarbij zijn geen leden vari de priestervereniging Pacem in Terris (vrede op aarde). Dit is uit kerkelijke kringen in Praag vernomen. Pacem in Terris werkt nauw samen met de communistische regering. Daarom heeft het Vaticaan priesters verboden zich bij deze organisatie aan te slui- Met de ophanden zijnde be noemingen zullen de drie aartsbisdommen in Tsjecho slowakije weer een herder hebben. In Praag zetelt nog immer de bijna 90-jarige kar dinaal Frantisek Tomasek. fn Olmouc wordt de benoeming tot aartsbisschop verwacht van de 63-jarige dr. Josef Loukl, hoogleraar aan de theologische faculteit te Lito- merice. De leiding van dit aartsbisdom wordt waargeno men door de dekaan van deze faculteit, prof. dr. A. Vymetal, lid van Pacem in Terris. Tot aartsbisschop van het aarts bisdom Trnava wordt de apo stolisch administrator, titulair bisschop Jan Sokol, benoemd. Ook het bisdom Litomerice krijgt een bisschop,' van wie de naam nog niet bekend is. Tien van de dertien bisdom men in Tsjechoslowakije heb ben geen bisschoppelijke lei ding, sommige al meer dan twintig jaar. De regering wei gerde tot dusver akkoord te gaan met de door het Vati caan voorgestelde kandidaten, terwijl het Vaticaan onover komelijke bezwaren tegen priesters uit de rijen van Pa cem in Terris had. Twee offi cieel benoemde bisschoppen, Karei Ótcenasek van Hradec Kralove en hulpbisschop Ka- jetan Matousek van Praag, mogen van het communis tisch bewind hun functie niet uitoefenen. 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Immigratieland? „Nederland immigratieland" luidde de kop boven het hoofdredactioneel commentaar in onze krant van zaterdag. Rond de 800.000 buitenlanders verblijven er al in ons land en hun aantal zal jaarlijks met 40 tot 50.000 toenemen. Is Neder land een immigratieland? Daar kan een levensgroot vraagteken bij worden gezet. Nederland is veel te klein en te dicht bevolkt om zo veel vreemdelingen op te nemen. Het kan niet anders of dit moet vroeg of laat tot grote moeilijkheden leiden. Wijlen de heer W. Drees heeft er des tijds meerdere malen voor ge waarschuwd toch niet de ge zinnen van de gastarbeiders hierheen te laten komen. Hij had het goed gezien. Hadden ze destijds maar naar de woorden van deze wijze en verstandige man geluisterd. Dat had ons veel problemen Zuid-Afrika In het kader van 'ontmoe- tingsreizen' vertrokken on langs achttien politiemensen vanaf Schiphol naar Zuid- Afrika. De reis werd mogelijk gemaakt door de stichting „Herstel Culturele Betrekkin gen", die een deel van de reis kosten voor haar rekening nam. Politiemensen hebben veel ervaring in het aanhoren van verhalen en het overzien van gecompliceerde situaties. Toch valt niet te verwachten dat de verslagen van deze poli tiemensen veel zullen afwij ken van de verslagen van hen die al eerder aan een ontmoe- tingsreis deelnamen. De toe stand in Zuid-Afrika is nu 'eenmaal geheel anders dan de berichtgeving ons al meer dan twintig jaar wil doen geloven. Vanuit de hele wereld bezoch ten vorig jaar reeds 720.000 personen Zuid-Afrika en hun verhalen over dat land gaan langzaam maar zeker hun in vloed uitoefenen. Zo wordt in de sportwereld niet meer zo hysterisch gereageerd als een Zuidafrikaan buiten zijn land sport beoefent en als een niet- Zuidafrikaan in Zuid-Afrika aan sportwedstrijden deel neemt. Ook in de wereldpers vermindert duidelijk het aan tal negatieve berichten over Zuid-Afrika en positieve be richtgeving over dat land krijgt steeds meer de kans om naar buiten te komen. In ons land gaan pro-Zuidafrikaanse verenigingen zich steeds dui delijker profileren, zonder dat daar veel ophef over gemaakt wordt en de boycot van Zuid- Afrika verwordt steeds meer tot een lippendienst zonder waarde. Het is zeer waar schijnlijk dat ook onze rege ring het wegebben van de anti-Zuidafrikaanse gevoelens waarneemt en daar op inhaakt GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Belastingwet helpt verpleging JELLE zal wel zien, zong Wim Kan in een van zijn 1 jaarsavondconferences, maar de daarmee gesuggereer^ verschilligheid ontbreekt ook nu nog bij oud-premie Zijlstra. Hij blijft een even verstandig als voorzichtig n De grote politieke, partijen hebben hun verkiezingspn st t ma's op drijfzand gebouwd, zo heeft hij waarschuwen! 6), horen. Bij de financiële onderbouwing van de fraaie p Jj" die zij de kiezers in het vooruitzicht stellen, maken bruik van dezelfde gegevens uit het ambtelijk reken En bij het Centraal Planbureau zijn volgens dr. Zijlstn paar optimisten aan het cijferen geslagen, die enkele dj economische en sociale wetmatigheden uit het oog lias: verloren. Het voornaamste feit waaraan zowel de ambtelijke meesters als hun politieke opdrachtgevers voorbij z gaan, is dat alles wat door de overheid gefinancierd de collectieve sector twee incassobureaus kej®< overheid en de sociale fondsen. De fout die de grote p[ maken is dat zij dóen alsof het meerinkomen van de fondsen dat volgens prognoses van een groeiende mie verwacht mag worden rechtstreeks naar de ov zal toevloeien. Met dat geld denkt die overheid-ven het milieu te kunnen schoonmaken, het onderwijs te deren of wat dan ook. Een misrekening, meent dr. i van zowel VVD en PvdA als zijn eigen CDA. De poli kenen de overheid en daarmee zichzelf veel te rijk. premies zijn geen overheidsinkomsten en de sociale f|^ zijn nog altijd baas in eigen fonds. ogi HET compromis, waarmee het kabinet het cao-conflic^11' gezondheidszorg uit de wereld wil helpen, toont a; waar dat is. Het kabinet heeft zijn bod verdubbeld vaLe; kwart naar ruim' anderhalf procent salarisverhoginlta: was voor het pensioenfonds PGGM het sein ook in de zi; te tasten en er nog eens 1,2 procent naast te leggen» L vorm van een premieverlaging voor de verpleegkui|.nê Maar tot het moment waarop de regering voorstelde Lf tientallen extra overheidsmiljoenen op tafel te leggigg het PGGM vastbesloten de beurs gesloten gehoudenjjk enkel politiek pleidooi mocht baten, tot het kabinet te» g zelf maar over de brug kwam en er mogelijkheden tip2' risverbetering werden geschapen, waar morgen verdr^ wordt gepraat. Ondertussen hebben de sociale fondsL nieuw duidelijk gemaakt hoe autonoom zij zijn en hoe U'e greep de overheid heeft op hun indrukwekkende resfls L 3 Dat is de overheid overigens al jaren een doorn in Met name minister Ruding is een fervent voorstandlje het aftappen van de fondsreserves, die thans een gel] a* gen en redelijk onbekommerd bestaan leiden in de gingswereld. De bewindsman reageerde daarom nogj bitterd toen de kabinetscrisis een streep dreigde t< door de snelle invoering van een wet die de sociale fj belastingplichtig maakt en die de Rijksbegroting eej smak geld zal opleveren. Het kabinet is echter blijven doorwerken aan wat „j8^ de herwaardering" wordt genoemd en er ligt thans eej^ voorstel om onder meer de vermogens van de pensio^ sen te gaan afromen. Vier grote verzekeringsmaatsch) die de aandelen van hun beleggingsfondsen aan de damse beurs hebben genoteerd, hebben inmiddels I waardigd geconstateerd dat het de bedoeling is ook d® winsten van die fondsen te belasten en zelfs met teil kende kracht. Zij dreigen nu die fondsen in het bui|| onder te brengen. De voorgenomen bijdrage van het PGGM aan een I ziekenhuis-cao moet ook niet los worden gezien van hp gende wetsvoorstel. De PGGM heeft kennelijk zeer pitaalreserves gekweekt, waar pensioenfondsen zich moeten beperken tot redelijk doelheffingen. Uit de plju ge tegemoetkomendheid van het PGGM blijkt teve! zelfs de aankondiging van een belastingwet al een ze) tig effect kan sorteren. Droog door het herstel van de cultu rele betrekkingen met Zuid- Afrika te heroverwegen. Th.F. Trompert, RIJSWIJK. DE BILT (KNMI) Een sto ring, die vooral in het oosten van ons land wat onweer heeft gebracht, is langzaam naar onze oosterburen weggetrok ken. Hierachter bouwt zich een rug van hogedruk op, die zich morgen van het Kanaal naar Noord-Duitsland uit strekt. Door deze rug nemen de neerslagkansen af; het blijft overwegend droog. Er worden echter wel wolkenvelden van de Noordzee aangevoerd, al zal de zon ook af en toe te zien zijn. De minimumtemperatuur gaat terug naar circa 12 gra den, overdag wordt het onge veer 20 graden. De wind waait uit noordelijke richtingen en is matig, rond kracht 3. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met Noorwegén, Zweden en Denemar ken: vandaag nog zonnig en warm, maar langs de westkust bewolking en af en toe wat regen. Het koelere weer met bewolking breidt zich mor gen over geheel Scandinavië uit. Schotland, Ierland en Engeland: in Schotland en Oost-Engeland af en toe wolkenvelden met in West- Schotland mogelijk wat regen, elders zonnig en gematigd warm. Middag- temperatuur van 15 graden in Noord west-Schotland tot 23 graden in Zuid-Engeland en Zuid-Ierland. België en Luxemburg: vandaag wol kenvelden en in Oost-Belgiè en Lu xemburg mogelijk een bui. Morgen wolkenvelden maar droog, vooral in het westen ook zon. Middagtempera- tuur van 22 graden in Luxemburg tot 18 graden bij zee. West-Duitsland: morgen veranderlijk bewolkt en alleen in het zuiden nog een enkele bui. Vooral in het midden en zuiden koeler weer. Middagtem- peratuur van 17 graden langs de noord- en oostzeekusten tot 24 gra den in het zuiden. In het zuiden koe ler. Frankrijk: vandaag in het oosten mo gelijk een bui. Elders perioden met zon. Middagtemperatuur van 21 gra den in Noord- en Noordoost-Frank rijk tot 26 29 graden, in het zuiden. Morgen ook in het oosten droog. Weinig verandering in temperatuur. Spanje en Portugal: bijna o nig en slechts een enkele on landinwaarts in bergachtige Middagtemperatuur langs en noordkust meest 20 tot 2y de zuid- en oostkusten 26 t den en landinwaarts 30 ti Corsica en Sardinië: Zonnijj da'gs landinwaarts s maar droog. Middagtempel) tot 29 graden. Canarische eilanden wolkenvelden afgewisseld 4 vooral aan de zuidzijde v rische eilanden. Middagtenj 24 tot 28 graden, op Madei( ger. Max tl 22 Cyprus Frankfui Genève l i) \t I m

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2