edietbank moet steeds neer schulden saneren ^elcUcSoti^cmt^ STAD OMGEVING indeelhouders Brill: Boek in plaats van dividend romotie-reizen naar Japan hebben in 1992 resultaat" DONDERDAG 22 JUNI 1989 PAGINA 11 iper slaat ter AZL Een werkster die aan was in het Academisch Zie- Leiden is gisteren aan het de middag door een inslui- ~en. De vrouw had de man zien binnengaan en was terna gelopen. Toen hij een -tor wilde meenemen, wil- m dat verhinderen. De man projector inderdaad staan, -or hij vertrok sloeg hij de - Leidse vrouw twee keer in Ze is na onderzoek met over onder andere hoofd- naar huis gegaan. De ins- u ongeveer twintig jaar oud ft donker haar en droeg een -hemd met korte mouwen. 23 Midzomernacht in Leiden De kortste nacht, of de langste avond, van het jaar is gisteren niet onopgemerkt voorbijgegaan in Lei den. Het openluchttheater in de Leidse Hout was het decor van een Caribean Night, waar de Rotterdam se band Karma voor tropisch getinte muziek zorgde. Het feest was geor ganiseerd door de werkgroep Leidse Houttheater die ook jaarlijks een kindervoorstelling op touw zet. De werkgroep is onderdeel van de wijk- vereniging Raadsherenbuurt. Elders in de stad, op het Arsenaalplein, vierde de Leidse jeu de boulesvere- niging Heleboule midzomernacht met haar jaarlijkse toernooi. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Geding over speciaal onderwijs dient 13 juli LEIDEN Het kort geding dat Leiden tegen de Staat der Nederlanden aanspant dient op donderdag 13 juli in Den Haag. Inzet van het geding is het ongedaan ma ken van de bevriezingsmaatregel in het speciaal onder wijs. Volgens die maatregel mag het speciaal onderwijs niet uitbreiden. Leiden wil verder dat de personeels formatie over de jaren 1988/89 en 1989/90 betaald wordt „als was de bevriezingsmaatregel niet van toe passing". Ruim een maand geleden besliste de Raad van State dat de gemeente Leiden de leerling Bert Kemper toe moest laten aan de openbare Dr. van Voorthuijsenschool. Sindsdien heeft de school nog twee leerlingen toegelaten en personeel aangenomen. De ge meente draait op voor de kosten van dat personeel, zo lang de bevriezingsmaatregel door staatssecretaris N. Ginjaar-Maas niet is ingetrokken. Vorige week liet de heer C. KLein van de directie onderwijs weten dat dat niet eerlijk. Buurtvereniging wil eigen zaal LEIDEN Buurtvere niging De Put in de Oude Morsch vraagt de gemeente in een brief opheldering over de huur van ruimte in het wachtgebouw bij de Morspoort. Volgens de vereniging is een zaaltje toegezegd. F. Vervest van de directie gebou wen heeft het tegendeel laten weten. Dat is bij De Put in het verkeer de keelgat geschoten, te meer omdat de inmid dels niet meer erkende „oude" buurtvereniging wel van het gebouw ge bruik maakt. Een op vijf te snel LEIDEN Bij een snel heidscontrole op de Lam- menschansweg reed gister morgen een vijfde van het aantal passerende auto's te snel. In totaal werd tussen tien en twaalf uur de snel heid van 572 auto's geme ten, 114 waren er in over treding. De hoogst gemeten snelheid was 96 kilometer per uur. Er mag op de Lam- menschansweg maximaal 50 kilometer per uur worden gereden. De politie bekeur de alleen auto's die werden staande gehouden. In totaal ging het daarbij om 37 auto mobilisten. IDEN De Gemeen- jke Kredietbank in den constateert in ir overzicht van 1988 stijging van twintig jicent aan schuldrege- sverzoeken ten op- te van het jaar daar- Directeur J.W. Sie- van deze geldinstel- vermoedt dan ook het totaal huishou- s dat in de regio met stige financiële moei- heden kampt, fors is enomen. zien alleen maar het van de ijsberg". Om ietregeling en -verstrek- in de toekomst te kun- blijven garanderen, is de genoodzaakt haar ktaandeel in de „norma- kredietverstrekking te oten. Ruim 400 schul- vragen, afkomstig uit noordelijk deel van Zuid- hand, kreeg de Gemeente- e Kredietbank (GKB) het Jlopen jaar te verwerken, dineer het beleid van de gende regering hetzelfde blijft als dat van het nu de missionaire kabinet, vreest Siebols dat dit aantal in de toekomst fors zal toenemen. „De verzorgingsstaat wordt langzaam maar zeker afge broken. Tegenwoordig zit je soms binnen een half jaar na dat je zonder werk bent ge komen, op bijstandsniveau. Vroeger duurde dit 2Vè jaar. Het uitgavenpatroon binnen een gezin rigoureus terug dringen, vereist een geweldi ge discipline. Velen hebben het daar moeitlijk mee". Verleiding Ook het probleem van de verleiding blijkt om de hoek te komen kijken. Vele parti culiere instellingen storten zich volgens Siebols meedo genloos juist op deze groep mensen. De directeur van de GKB verwijt de bedrijven het publiek een veel te opti mistische stand van zaken voor te schilderen. Door hen een maandelijkse afbetaalbe- drag te noemen, in plaats van de volledige koopsom, probe ren zij de „soms veel te arm lastige consument" te verlei den tot aankoop. Vooral credit-cards leidden voor velen tot vaak onover komelijke schulden. „Stel je voor, een electronica-winkel adverteert dat je al voor ze ventig gulden per maand een nieuwe geluids-installatie kan bezitten. Je stapt de win kel binnen, haalt je kaart te voorschijn, zet een handteke ning en binnen de kortste keren loop je met de modern ste CD-speler over de Haar lemmerstraat. Pas veel later blijkt die maandelijkse uitga ve niet meer in het budget te passen. Als dergelijke aanko pen een aantal malen gedaan worden, moet het slachtoffer leningen gaan afsluiten om zijn begroting rond te krij gen. Dan zijn de grote proble men daar". Van de vierhonderd aanvra gen om financiële bijstand die de bank, voortgekomen uit de vroegere lommerd, in 1988 te verwerken kreeg, werd vijfenveertig procent direct geholpen. Deze men sen moesten in staat zijn hun schulden in drie jaar af te be talen. Bleek dit onmogelijk, dan deed de geldinstelling een voorstel aan de schuldei ser genoegen te nemen met een veel lager percentage. In het algemeen was men hier toe bereid. Bij de vijfenvijftig procent die de GKB vorig jaar niet kon helpen, onbra- ken veelal de aflossingsmo gelijkheden. Te hoge lasten, of onwil persoonlijke uitga ven te beperken, waren dan de voornaamste oorzaken. Zo weigerde een enkeling de auto de deur uit te doen, waardoor het budget niet sluitend kon worden gekre gen. Krediet Wanneer een aantal van de cliënten eerder naar de GKB was toegestapt, dan waren vele problemen nu niet zo groot geweest. Daarom is Sie bols ook extra tevreden dat de bank de 'gewone' krediet verstrekking gaat uitbreiden. „Mensen komen nu eenmaal moeilijker binnen in een ge bouw waar men normaal ge sproken alleen maar finan ciële probleemgevallen helpt. Wij streven ernaar in de toe komst zoveel mogelijk een bank te worden met twee po ten. Eén blijft gereserveerd voor mensen die hulp behoe ven, maar de andere, en die moet minstens net zo groot worden, zal er een zijn met leningen die elke andere gel dinstelling ook verstrekt". De Kredietbank als forse concurrent van overige be kende fianciers? Nu al wor den leningen aan de 'gewone' cliënt verstrekt tegen de laagste rentepercentages van het land. Siebols: „Soms wel, wij verlenen normale kredie ten tot 30.000 gulden. In die zin zijn wij een concurrent. Maar wij verlenen veel klei ne leningen. Hiervoor tonen andere geldinstellingen min der interesse. Deze zijn voor hen niet winstgevend ge noeg. Maar ja, voor ons is het dan ook al voldoende dat wij met onze gezonde geldver- strekking, hulp aan financië le probleemgevallen kunnen continueren". In september zal de Krediet bank, in samenwerking met de Stichting Consument en Huishouding die in hetzelfde pand is gevestigd, een cam pagne starten. De bank wil de mensen voorlichten over maatregelen, om budgetover schrijding te voorkomen. Ge hoopt wordt op deze manier Directeur Siebols (GKB): „Het gemak waarmee je met de tallo ze credits cards aankopen kunt doen, is voor velen de oor zaak van grote schulden". FOTO: WIM VAN NOORT de consument te beschermen gen. Siebols: „Ook 1988 heeft tegen de verleidelijke vor- bewezen dat dit hard nodig men van produktaanbiedin- is". EN De aandeel- van de in moei- 0en verkerende tandel en Drukkerij jen E.J. Brill krij ger 1988 geen divi- 'tgekeerd, maar zij wel een boek te- zien. het resultaat van een eting tussen een groep aandeelhouders die in de jaarvergadering tel om het dividend en betwistte, en com- en en interim-direc- n kleine groep aan- "ers rondom de Rot- jurist Van Traa en ntse bedrijfsadviseur Jansen meent dat commissa rissen en interim-directeur Pruyt door de „huidige kille saneringsdrang" de onderne ming in sneltreinvaart naar de ondergang leiden. „Brill begint na het inkrinmpen van de bui tenlandse activiteiten en het afstoten van de drukkerij aar dig te lijken op een lokaal Leids bedrijfje", meende Van Traa. Brill is al overgegaan tot het drastisch terugdringen van de activiteiten in Duitsland en in de Verenigde Staten. Een technische noodzaak om daar gevestigd te zijn, was volgens Pruyt niet meer aanwezig. Ook wil Brill nu ook het werk van de drukkerij/zetterij in Leiden uitbesteden. Toch is het volgens Pruyt' niet zo dat Brill louter vanuit Nederland gaat opereren. De vorige di recteur, Backhuys, breidde de activiteiten in het buitenland juist uit en als aandeelhouder stemde hij mee met de groep kritische aandeelhouders. Bod Nadat mr. Van Traa had ge dreigd met nieuwe juridische procedures en in verband daarmee om zijn handen vrij te houden tegen de jaarrekening had gestemd, zin speelde hij op een openbaar bod op de aandelen Brill die op de onofficiële markt wor den verhandeld. „Om te red den wat er kapot dreigt te gaan". Hij greep het voorstel om het dividend te passeren aan voor een krachtmeting met commissarissen en direc tie. Brill leed vorig jaar een ver lies van f 1,9 miljoen. Van Traa wilde niettemin divi dend. De Stichting Luchtmans kreeg immers als houdster van de cumulatief preferente aan delen wel dividend, namelijk 7,5 procent, te betalen uit de reserves. Van Traa wilde het zelfde voor alle aandeelhou ders. De Stichting Luchtmans is opgericht om te voorkomen dat Brill via aankoop van ge wone aandelen in ongewenste handen komt. De stichting kan door het uitoefenen van stem recht ongewenste ontwikke lingen tegengaan en daarmee een „overval" onaantrekkelijk maken. In een vorige aandeel houdersvergadering diende Van Traa een motie van wan trouwen in tegen het bestuur. Die motie werd verworpen en daarbij gaven de stemmen van de stichting de doorslag. Van Traa spande een kort geding aan om te voorkomen dat zo iets opnieuw zou kunnen ge beuren, maar hij verloor dat. Hij is in appèl gegaan tegen het vonnis. In tegenstelling tot de voor gaande vergadering kreeg Van Traa gisteren geen meerder heid van de gewone aandelen achter zich. Het bestuursvoor stel werd aangenomen mej 337 stemmen van de gewone aan delen tegen en 649 stemmen van de gewone aandelen voor. De 1300 stemmen vóór op de preferente aandelen waren dit keer dus niet doorslaggevend. Koekjes en tapijten Ook een voorstel van Van Traa om de raad van commis sarissen te vragen een andere commissaris voor te dragen, haalde het niet. Van Traa meende dat mr. N.J. Westdijk, de beoogde opvolger van mr. J L Heldring die wegens het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens moet terugtre den, een insider moest zijn in de boekenwereld. Volgens Van Traa is, gezien de proble men waarin Brill zich bevindt, daar veel behoefte aan. West- dijk had volgens Van Traa echter alleen verstand van 'koekjes en tapijten'. Tijdens de discussie over het dividend namen de commissa rissen de suggestie van een van de aandeelhouders om boeken te geven in plaats van geld gretig over. Eerder al had interim-directeur Pruyt im mers uiteengezet dat een van de problemen van Brill is dat er te veel geproduceerd is en de magazijnen nu uitpuilen. En, zo zei een van de aandeel houders, keerde de Verenigde Oostindische Compagnie niet reeds peper uit als dividend? Over de huidige gang van za ken zei Pruyt tegen de aan deelhouders: „Ik kan niet zeg gen, gaat U maar rustig sla pen". Nadat dit jaar een proces van automatisering wordt af gesloten, zou Brill pas in de tweede helft van 1990 weer winstgevend kunnen worden. Snel vaststellen eerlijke verdeling ambulanceritten LEIDEN De inmiddels gevormde commissie, die moet gaan zorgen voor een rechtvaardige ritver- delingsregeling voor de ambulancedienst, moet zo snel mogelijk aan het werk gezet worden. Dat stelt advocaat mr. M. Tee- kens in een brief aan de ge meenteraad. Hij doet dat na mens ambulancedienst Gebr. De Jong Leiden B.V.. Hij vraagt aan de raad er bij het college van B en W op aan te dringen dat er zo spoedig mo gelijk een oplossing wordt ge vonden voor de ritverdelings- perikelen binnen de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA). Al geruime tijd staan Gebr. De Jong en de Vereni ging Ambulancediensten regio Leiden enerzijds en de Eerste Hulpdienst en de CPA ander zijds als kemphanen tegenover elkaar. De Jong c.s. vinden dat de verdeling van de ambulan ceritten door de CPA niet rechtvaardig gebeurt. De Eer ste Hulpdienst, ondergebracht bij de Leidse brandweer, zou onevenredig veel ritten toebe deeld krijgen. Het bestuur van de CPA heeft al verschillende malen geprobeerd de geschil len op te lossen met een nieuw ritverdelingssysteem. Er is zelfs in december 1988 een re geling aangenomen door het CPA- bestuur. De Jong heeft zich altijd tegen die regeling verzet. Teekens wijst erop dat de pro vincie Zuid-Holland op 8 juni de nieuwe regeling niet heeft goedgekeurd. De voorgestelde regeling zou volgens de pro vincie geen oplossing bieden voor de bestaande problemen vanwege mogelijke interpreta tieverschillen en onduidelijk heden over de aansluiting van de voorgestelde regeling op de marktverhoudingen ten tijde van de oprichting van de CPA. Ook verwijst hij naar een advies van de geneeskun dige inspectie van de volksge zondheid voor Zuid-Holland. Daarin staat dat de door de CPA voorgestelde regels zul len leiden tot een teruggang in het aandeel van de particulie re vervoerders. Ook zou er geen kwaliteitsverschil zijn tussen de verschillende ver voerders. Volgens Gebr. De Jong is haast geboden bij de vaststelling van een goede ver deling, omdat volgens De Jong sprake is van een informele en sluipende verschuiving van de ritverdeling ten faveure van de EHD. IDEND WETHOUDER JOS FASE: I Aan de voora an haar vertrek uit dse politiek heeft der Jos Fase (48) geval één duidelij- dschap aan de ach- ers. De gemeente ooral door blijven et de werving van en in Japan. „Als je "t de aanloop lang t je vroeg beginnen akker te ploegen, nu heel stom zijn rmee te stoppen. r_u niet doorgaat is werk weggegooid". zocht de afgelopen twee keer Japan om lling te wekken voor e het Leidse Bioscien- Vooral de eerste reis wege de hoge kosten tblijven van resultaat kritiek. Fase noemt ichtig. „Je kunt je bij ng voor het Bioscien- niet beperken tot de de Staten. Japan is het and op het gebied van ologie. Bovendien et voor Europese far- he concerns geen bal n Frankrijk of in d zitten". zoeken aan Japan was haar niets aan het toe- rgelaten. „Het pro- was tot in het absurde iedere seconde is ge- Dan is het beledigend raf te horen dat het reisjes ging", heent bovendien dat er wel degelijk in ge- is belangsteUing te wekken in Japan. Ze is ervan overtuigd dat als de inspan ningen worden voortgezet, „in 1992 tastbaar resultaat is ge boekt". Watergraaf De wethouder neemt vandaag officieel afscheid om volgende week in Zwolle aan te treden als watergraaf bij het Zuive ringschap West-Overijssel. Haar stoel in het college wordt ingenomen door de huidige VVD-fractievoorzitter Theo van der Nat (38). De uit Dren te afkomstige wethouder maakte elf jaar geleden haar entree in de Leidse politiek om gelijk wethouder voor eco nomische aangelegenheden te worden. Toen hoorden het be heer van de gemeentelijke ge bouwen en personeelszaken ook nog tot haar portefeuille. Een dergelijke vliegende start is ongebruikelijk. Fase: „Het is deels ook toeval. Op het mo ment dat ik begon, waren de linkse partijen in de raad net hun absolute meerderheid kwijt. De VVD moest wethou ders gaan leveren. En dan lig gen in Leiden de kandidaten niet voor het oprapen". Fase vindt een periode van elf jaar wethouderschap zelf lang. Niettemin vertrekt ze op een moment dat ze he^.nog „prima naar de zin" heeft in Leiden. „Het zal misschien nog tegen vallen om weg te gaan". Te rugblikkend zegt ze de zin van haar werk vooral te hebben gevonden in contacten met het bedrijfsleven en haar bemoeie nis met het inmiddels tot EWR gefuseerde Energiebedrijf Rijnland. „Buiten het stadhuis voelde ik me lekkerder dan V"'. 1/ m r Maar WV* Theo va r a h- - Nat: "ln I.- V-C "°rdv" 1 A v -rf - een ,.kw 'KH J' N vangerr f Jos Fase met haar °Pvol9er Tl"1" van der Leiden overal „kwestie" gemaakt". daar binnen. Het werken met en voor bedrijven vond ik het aardigste. Ik heb toch een scheut ondernemersbloed in de aderen". Hobbyisten Dat de wethouder vooral be kend staat als een pragmatisch politicus die het vooral van praktisch handelen moet heb ben, is dan ook niet verwon derlijk. In het verlengde daar van ligt dan ook haar afkeer van de manier waarop in Lei den nogal eens zaken worden gepolitiseerd. „In Leiden wordt óveral een kwestie van gemaakt. Als er iets aan de hand is in de stad, wordt di rect geroepen wat hèt beleid van dé gemeente is. Terwijl veel zaken dan gewoon om een oplossing vragen. Begrijp me goed, ik vind niet dat je geen principes moet hebben, maar als je daarmee je stand punt over aHes steeds vastlegt, wordt het moeilijk om je aan Als voorbeeld daarvan noemt Fase de neiging binnen de ge meenteraad om duizendeneen zaken in moties vast te leggen. „Binnen de EWR zien verte genwoordigers van andere ge meenten met verwondering aan hoe door „Leiden" maar met moties wordt geschermd. Alsof een toezegging dat iets gebeurt, niet voldoende is. Het is niet voor niets dat we bij de behandeling van de gemeente begroting de indiener van de honderdste motie dit jaar een zure bom hebben aangeboden. Er heerst wat dat betreft een aparte cultuur in Leiden. Als gewoon burger op de tribune, zou ik niet kunnen volgen wat er in de raad gebeurt. Het lijkt soms een soort spel van hobby isten". Daarnaast noemt Fase het standpunt van de Leidse PvdA over parkeergarages. „Nu sluit de PvdA niet uit dat de ge meente bijdraagt in de kosten daarvan. Maar een aantal ja ren geleden was dat zoiets als vloeken in de kerk. Het heeft heel lang geduurd voordat het zover kon komen. Dat begon met een formulering over „ge bouwde parkeervoorzienin gen". Omdat het woord „par keergarage" niet mocht". De vertrekkende wethouder zegt niettemin dat de samen werking binnen het college haar goed bevallen is. „Het is misschien het beste een combi natie van partijen die zo uit eenlopen. Linkse partijen zijn geneigd zich van elkaar te wil len onderscheiden voor hun achterban, vaak ten koste van beleid. Een combinatie van links en rechts weet van el kaar waar ze staat en kan dan compromissen sluiten of een bepaalde kwestie voorlopig uitsteUen". LDM Met haar pragmatisch hande len was Jos Fase altijd geneigd zich vooral te beperken tot hoofdlijnen van beleid. De technische details vond ze een zaak voor haar .ambtenaren. „Bestuurders zijn over het al gemeen nu eenmaal niet tech nisch onderlegd", zegt ze daar over. Die houding droeg bij tot de oplossing van meningsver schillen over de zeggenschap binnen de EWR. Andersom kreeg ze daardoor ook verwijten toen het „LDM- schandaal" aan het licht kwam in 1986. Toen bleek dat de toenmalige directie van de Leidse Drinkwater Maatschap pij jarenlang gesjoemeld had met de samenstelling van het water. Fase was als president commissaris verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de LDM. Toch vindt ze ook achteraf dat haar dat schan daal niet verweten kan wor den. „Als nu door een kabel breuk de stroom uitvalt en het blijkt dat die kabel jaren gele den had moeten worden ver vangen, kan mij dat ook niet worden aangerekend. Ook al ben ik politiek verantwoorde lijk. Dergelijke technische de tails horen bij de bedrijfsvoe ring. Achteraf is de LDM door \yat toen is gebeurd, aUeen maar sterker geworden. Er is enorm veel verbeterd". Industrie De balans opmakend van elf jaar wethouderschap consta teert Fase tevreden dat in die periode een begin is gemaakt met een economisch beleid. „Maar dat is heel-betrekkelijk. Je kunt wel wat zaken sturen, maar het bedrijfsleven moet in eerste instantie zichzelf red den. Je kunt aUeen zo gunstig mogelijke omstandigheden scheppen. Tot in de jaren ze ventig heerste nog de gedachte dat je tegen bedrijven naar be lieven maatregelen kon ne men en als gemeente de eco nomische ontwikkeling kon sturen." Het economisch beleidsplan dat in 1980 verscheen, was vooral gericht op het naar Lei den halen van bedrijven op het gebied van zakelijke dienstverlening. Dat terrein was tot dan toe sterk verwaar loosd waardoor de sluiting van industriële bedrijven zoals de Grofsmederij keihard aan kwam. Dat resulteerde in het aantrekken van kantoren op de Plesmanlaan en Schutters veld, de aanleg van het Bios- ciencepark en de bouw van bedrijfsverzamelgebouwen. Van die laatste constateert Fase trots dat Leiden daarmee vooropgelopen heeft. „Inder tijd kende je het woord niet eens, nu zijn Olga, Mostert en het ABC (Academisch Bederij- ven Centrum, red.) niet meer weg te denken". De laatste tijd is er kritiek dat te weinig industrie is aange trokken. Fase is het daar niet mee eens. „Echte industrie die veel ruimte nodig heeft, komt hier toch niet naar toe. Ze zou den wel gek zijn, daarvoor is de grond in dit zo voUe gebied veel te duur. Dat bijvoorbeeld Heineken wel hier naar toe is gekomen heeft andere rede nen. Die heel traditionele in dustrie waarbij mensen aan de lopende band dingen vast schroeven bestaat toch ook nauwelijks meer. Dat is ook al lemaal geautomatiseerd. En vergis je niet, het produktiebe- drijf van Centocor op het Bios- ciencepark is ook industrie". RUDOLF KLEIJN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11