74,50 pe juwelen zijn veilig de kluis van het schip" Bulgarije firwijt Turkije fopaganda De Moeder Courage van Locri Lezeri service ui rSIJTHOFF PERS q -GENLAND CeidócSotvuMit WOENSDAG 21 IUNI 1989 PAGINA 5 *eJ zoon Olof Palme ^°jent 'moordenaar' !OLM In het proces 'rond de de Zweedse premier Olof Palme ieerdere getuigen gisteren verklaard 42-jarige verdachte op plaats van i hebben gezien. De 28-jarige zoon i Ime, Marten, zei in de verdachte r/qpettersson de man te herkennen die ftioord op verdachte wijze bij de bio- n t/hdhing en ook later zijn ouders na zi fajjk in het oog hield. Ook twee andere a d| zeiden er zeker van te zijn dat zij matn bij de bioscoop met een lugubere b ogen hadden zien rondhangen, kort Tjsfldaar de moord werd gepleegd. Een recter wees Palme's weduwe Lisbeth de ior ie al aan als de moordenaar. Geen jetuigen heeft hem zien schieten., Moskou legt rode loper uit voor Rafsanjani MOSKOU De Sovjetunie heeft de rode loper uitgelegd voor de voorzitter van het Iraanse parlement. Aan Ali Akbar Hashemi Rafsanjani viel een ontvangst ten deel die normaal gere serveerd is voor buitenlandse staatshoofden of regeringsleiders. En dat is Rafsanjani nog niet, al wordt hij in juli vermoedelijk tot president gekozen. Gorbatsjov sprak zowel gisteren als vandaag met de hoogste Iraniër die Moskou be zoekt sinds de islamitische revolutie van 1979.1ran heeft dringend buitenlandse hulp no dig om zijn economie weer op poten te zetten. Tijdens zijn driedaagse bezoek is Rafsanjani voornemens een reeks bilaterale akkoorden te tekenen, waarvoor het voorbereidende werk al gedaan is. Het belangrijkste betreft de hervat ting van Iraanse gasleveringen aan de Sovjetu nie. Het gaat volgens ingewijden om een hoe veelheid van drie miljard kubieke meter per jaar. De Iraanse gasexport naar de Sovjetunie ligt stil sinds 1980, omdat Moskou er geen trek in had te voldoen aan het verlangen van de nieuwe leiders in Teheran om het drievoudige te gaan betalen voor het Iraanse gas. De Sovjetunie heeft steeds nauwe betrekkingen aangehouden met Iran, de grote zuiderbuur, in de jaren dat de Iraaks-Iraanse oorlog woedde. En dat terwijl de Sovjetunie de belangrijkste wapenleverancier van Baghdad was en in Iran een onversneden islamitisch bewind aan de macht is, wat een vloek is voor het communis me. Wel wonen er in de Sovjetunie meer dan 50 miljoen islamieten. Volgens diplomaten is de komst naar Moskou voor Rafsanjani een ma nier om zijn tegenstanders ter laten zien dat hij niet wetsers is georiënteerd. Ook zou hij Oost en Wets tegen elkaar willen uitspelen. Waspoederoorlog in Frankrijk PARIJS De groene golf in de politiek die over Europa stroomt, heeft in Frankrijk geleid tot een waspoederoorlog. De zeep- en waspoe- dermarkt in het land van Marianne, waarin miljarden guldens omgaan, is geworden tot een slagveld voor een Westduits en Frans bedrijf. Ze bakkeleien met elkaar over de vraag wat het schoonst is, niet voor het wasgoed maar voor het milieu. De Franse chemiereus Rhöne-Poulenc, de op één na grootste producent van fosfaten in Europa, bestrijdt dat fosfaten het milieu zouden verpesten. Om dat het publiek duidelijk te ma ken is het concern een dure advertentiecampa- gen begonnen. Tegenstander is de Düsseldorf gevestigde firma Henkei, die het nieuwe fos faatvrije waspoeder „Le Chat" op de markt brengt en zijn aandeel in enkele maanden al bij na verdubbeld. Henkei zegt dan ook „een echt debat" te verwelkomen, maar meent dat Rhóne- Poulenc bezig is met een verloren gevecht. VodL— IUMENDE BEJAARDEN TROTSEREN VRIESKOU MET WODKA van de voorpagina) OLM Veel waren nog en aan dek, laat op de jtoen het Sovjetrus- cruise-schip Gorki" onver- ip een ijsberg liep. weliswaar een jrïist, maar de gas- ioten van het uit- het zomeravond- )pm ig voelden zij een paar hokken, zo vertelt via van het Noorse red- ip „Senja" de Neder- 4. van Oosterhout (33) jnbergen. Hij maakte eider voor de West- j organisatie Phoenix 11 Jen in Bonn de vakan- van voornamelijk be- festduitsers mee. 'amen terecht op drij fijs", aldus Van Oosterhout. „Voor de bemanning kwam het volkomen onverwacht, de radar had ook geen enkel sig naal gegeven". De „Maxim Gorki" liep in totaal vier scheuren op, waarvan de grootste volgens Van Ooster hout („ik heb nog gefotogra feerd") tien meter bij zes cen timeter meet. Na ongeveer drie uur werden de vakantiegangers met de meeste bemanningsleden door de „Senja", een schip van de Noorse kustwacht, aan boord genomen. Ouderen die eerder met hartklachten kampten, werden voor alle zekerheid met drie helikopters naar het vasteland overgevlogen. Nie mand raakte ernstig gewond. Geschrokken maar opgelucht, zo omschrijft Van Oosterhout de sfeer op de Senja. „De pas sagiers hebben spontaan een inzamelingsactie voor de Noorse kapitein gehouden". De „Maxim Gorki" had in to taal drie Nederlandse passa giers aan boord, Van Ooster hout en het echtpaar Reinders (85 en 84) dat al vele jaren in de Bondsrepubliek woont. Titanic Liefhebbers van Titanic-ach- tige ondergangsverhalen ko men bij het ongeluk met de Maksim Gorki niet aan hun trekken. „Reeds de eerste dag op zee", zegt Van Oosterhout, „hadden de passagiers een rampoefe ning, compleet met reddings vesten en sloepen". Na de bot sing met het drijfijs, 300 kilo meter ten westen van Spits bergen, bleef het dan ook ta melijk rustig. Direct na het alarm kwam het ontschepen van de - passagiers op gang. Dat betekende op de eerste plaats het aantrekken van warme kleren, voorzover de gasten die nog niet aan hadden. De bagage is voor het grootste deel op het cruise schip achtergebleven. Volgens Van Oosterhout liggen „de ju welen verzegeld in de klui- Zes reddingssloepen hebben enkele uren in het drijfijs rondgedobberd, tot de „Senja" en andere boten zoals een ijs- breker ter plekke kwam. De benarde passagiers ondergin gen het geheel „heel rustig", aldus Van Oosterhout. In de sloepen bevonden zich ook ex tra matrassen en dekens ter bescherming tegen de kou. Wodka De 69-jarige Rudolf Ludwig uit het Westduitse Wiesbaden had zich een andere afloop van zijn Noordpoolcruise voor gesteld. Vijf uur lang bracht hij in een reddingboot door te midden van de ijsschotsen bij een temperatuur van maar net boven het vriespunt. Net als de meeste andere oudere pas sagiers wist hij zich warm te houden met de door de Russi sche bemanning aangereikte wodka. Ludwig besloot maandag avond vroeg naar bed te gaan, terwijl zijn vrouw koos voor een amusementsprogramma op Twee Westduitse passagiers worden in het Noorse Longyearbyen ontvangen met tandpasta en zeep die ze op het lek geslagen cruiseschip moesten achterlaten. de Maxim Gorki. „Ik lag al ge ruime tijd te slapen toen ik door een verschrikkelijke klap bijna uit bed rolde," vertelt Ludwig in het opvangcentrum dat voor de oudere passagiers in een kerk op Spitsbergen is ingericht. Na de melding dat zijn vrouw evenals alle andere passagiers bij het ongeluk ongedeerd zijn gebleven kan hij weer een lach te voorschijn halen. Maar hij bekent dat hij enkele uren eerder angstige momenten doormaakte, hoewel van mas sale paniek geen sprake was. „Toen ik aan dek ging zag ik enorme ijsschotsen ronddrij ven. We moesten onmiddellijk in de reddingsboten plaatsne men en hebben daarin vijf uur lang rondgedobberd. We kon den zien dat een derde deel van het schip al onder water was verdwenen". Net als de andere passagiers' voelt Ludwig er niets voor om de cruise met een ander schip voort te zetten. Het liefst gaat hij zo snel mogelijk terug naar Wiesbaden. Overigens krijgt het ongeluk mogelijk nog een commercieel staartje: „Er was toevallig een professionele filmploeg aan boord. Vandaag zijn de beel den misschien al op de Duitse tv te zien", aldus Ludwig. Pinochet niet opnieuw kandidaat voor presidentschap SANTIAGO De Chileense dictator Pinochet heeft giste ren gezegd niet opnieuw kan didaat te zullen zijn voor het presidentschap. Vorige week had hij nog gezegd kandidaat te zullen zijn „als het volk dat vraagt". De 73-jarige Pinochet heeft Chili sinds 1973 met ijze ren hand bestuurd nadat hij door een bloedige staatsgreep de gekozen linkse regering van Allende omver had ge worpen. Hij schreef verkiezin gen uit voor december nadat de bevolking in een referen dum zijn voorstel had afgewe zen om tot 1997 aan te blijven. Piet Dankert treedt af als fractieleider BRUSSEL Piet Dankert, oud-voorzitter van het Euro pees Parlement en lijsttrekker voor de PvdA bij de afgelopen Euro-verkiezingen, treedt af als fractieleider. Hij wordt op gevolgd door Eisso Woltjer Dankert (55) is twaalf jaar lid van het Europees Parlement, waarvan enkele jaren als voorzitter. Woltjer (46) is bijna tien jaar lid. Hij werkte zich in die periode op tot een alge meen erkend landbouwspecia- list. )58 1 oi 26™ Bulgarije heeft i-prd verweten zich te zonjt in „binnenlandse zovan andere staten". r'tl£ het partijblad Ra- 1 piiesko Delo wordt T Dppagandistische re- 'eer igeprobeerd de in- gratjnale opinie te mis- afoifcn een vijandig kli- scheppen. het aantal Turken de onderdrukking PPe4rije is gevlucht, de ,^eJizend gepasseerd. De minister Yilmaz liet Pretaris-generaal Pe- oveXuellar van de Vere gen Kahes gevraagd de 0J in de Veiligheids- n dpangig te maken. Yilmaz zei gisteren te ver wachten dat de hele wereld het „primitieve beleid" van Bulgarije zal veroordelen. Het land hoopt vooral op steun van andere Oostblok landen en heeft al nadrukke lijk hulp gevraagd aan de Sovjetunie. De Bulgaarse regering heeft wel laten weten bereid te zijn tot overleg met de Turk se regering over de toestand van de „islamitische Bulga ren", die volgens Turkije worden gedeporteerd. De Turkse minderheid in Bulga rije zou worden gedwongen Bulgaarse namen te aanvaar den en slachtoffer zijn van marteling en arrestatie. Er wonen ten minste één mil joen Turken in Bulgarije. >ep a| ADVERTENTIE, 'EUN HET CHINESE VOLK lCTION COMMITTEE SUPPORT CHINA NOW itratie/manifestatie donderdag 22 juni 1989,18.00 uur t Con- Chinese ambassade, Adr. Goekooplaan 7, Den Haag, nabij T tjouw. Te bereiken met tram 7 of 8. it gewelddadige optreden van het Chinese leger tegen de studenten ii jl. zijn velen gearresteerd en mishandeld. Er zijn al 10 mensen ter tyroordeeld en volgens vele berichten hebben er standrechtelijke exe- ^laatsgevonden. Dit druist tegen alle mensenrechten in en mag niet getolereerd. Om de protesten kracht bij te zetten wordt een grote Mtatle/demonstratie georganiseerd bij de Chinese ambassade, ïn Sjtreer mee, alle steun is nu nodig. Informatie bel: 070-461616 of 070- Vafclatie wordt ondersteund door: Jongerenbeweging v/m FNV, IKV. SAP, Jonge Mc <en, LSVB, HSSV. FNV, Pax Christi, REBEL, Amnesty Internationa], CNV-jon- iN 3 tnisatie, CPN. PPR, PSP, VCN, D'66, P v d A. p1 zz Heftig Een gewapende politieman voert een arrestant weg tijdens rellen in Santa Dominco. De bevolking in de hoofdstad van de Domini caanse Republiek demonstreerde twee dagen achtereen heftig tegen de economische politiek van de regering. EENZAME STRIJD TEGEN ONTVOERINGEN SCHUDT ITALIË WAKKER (Door onze correspondent Jean Mentens) LOCRI Angela Casella, die zich met een ketting om de hals had vastge maakt aan een lantaarn paal op het centrale marktplein van Locri en daar 's nachts sliep in een tent, is weer naar huis. Maar de bewoners van het Calabrese dorp zijn nog steeds diep onder de in druk van haar moedige en pijnlijke tiendaagse ver blijf. Angela Casella wilde haar zoon Cesare (19) te rug die al zeventien maanden lang wordt ge vangen gehouden door zijn ontvoerders ergens in de buurt van Locri. Het laatste levensteken dat zij kreeg was een foto waar hij opstond met de krant van die dag voor de borst en een ket ting om de nek. Dat was in april. Angela ketende zich de afgelopen dagen op dezelfde manier vast en hield een pa pier voor de borst met de woorden „Zo wordt mijn zoon al 510 dagen vastgehou den". Als ze 's avonds ging rusten in de tent stond ernaast een bord met daarop „Cesare heeft misschien niet eens zo'n tent". Honderden mensen uit Locri en wijde omgeving gin gen de vrouw moed inspreken en uitten hun medeleven. Uit solidariteit had de burgemees ter en de voltallige gemeente raad van het Zuid-Italiaanse dorp ontslag genomen en alle winkeliers hebben een dag ge staakt. Na een week lang de gevoe lens van de Calabrezen te heb ben wakker geschud kwamen de hoogste functionarissen van de Italiaanse politie bij haar op bezoek. Ze hielden vol dat ze met haar aktie niets kon berei ken en dat ze zo haar zoon zelfs in groot gevaar bracht. Voor de druk van de politietop is ze gezwicht. Angela is terug naar huis. Haar man had een paar uur voor ze weer thuis kwam een kort telefoontje ge kregen: „Hou op met het bela chelijke gedoe in Locri en be taal, als je je zoon levend wil terugzien". De beruchtste gijzeling was die van de kleine Marco Fiori, ontvoerd toen hij vijf werd en pas weer vrijgelaten toen hij zeven was geworden. Dat is slechts een paar maanden ge leden. Het kind kon toen nog amper lopen en moest dagen lang met een blinddoek be schermd worden tegen het zonlicht. En iedereen herin nert zich de ontvoering, enige jaren terug, van de kleinzoon van de miljardair Paul Getty, wiens oor werd toegestuurd aan zijn grootvader om hem aan te manen het losgeld te betalen. Detectivewerk Absurd Het is niet de enige familie die zo'n absurd lot moet onder gaan. Carlo Celadon en Marzio Perrini zijn ook sedert begin 1988 in handen van hun ont voerders. Ze zijn slachtoffer van de 'Anonima Sequestri', de 'Ontvoeringsindustrie', zo als deze verschrikkellijke ben de in Italië genoemd wordt. Het is een soort mafia die haar basis heeft in de Aspromonte- streek, een ruig stuk land in centraal Calabrië wat met z'n ondoordringbare bossen, grot ten en rotsachtige bergen 'ide aal' is om gekidnapte personen voor lange tijd te verbergen. Ook op Sardinië, een eiland met een vergelijkbaar land schap, worden vaak de ont voerden vastgehouden in on bereikbare en onbekende her dershutten of spelonken. Die krijgen dan maandenlang - of zelfs jarenlang - alleen maar brood gedrenkt in olijfolie en water, liggen vast aan de ket ting en krijgen het zonlicht niet meer te zien. De Ontvoeringsindustrie zoekt zijn slachtoffers door heel Ita lië en is bijzonder aktief. Se dert 1972, toen de overheid er kende dat het kidnappen een ware plaag was geworden, zijn er 593 mensen ontvoerd. Het ergste jaar was '77, met 75 ont voeringen, de laatste vijf jaar schommelt dat aantal rond de 15 per jaar. In 152 gevallen is er nooit een spoor gevonden van de daders. Als de politie ze wel op het spoor komt is het detectivewerk bijna onmoge lijk. De bende-van-dienst be staat doorgaans uit amper een twintigtal leden. Die kennen alleen iemand waar ze orders van krijgen en één waar ze zelf bevelen aan geven. Bo vendien heerst er onderling de ijzeren regel van Omerta, de zwijgplicht. Wie zich er niet aan houdt wordt omgebracht. Doorgaans worden kinderen geroofd van rijke ouders, maar niet van echt bekende miljo nairs omdat dan de ruchtbaar heid die aan de zaak gegeven wordt te groot zou zijn. De fa milies dragen meestal gelaten hun lot. Ze zoeken het geld bij elkaar, betalen en wachten dan angstig af of hun kind be houden thuiskomt. Met haar aktie in Locri bewees me vrouw Casella op een pran gende manier dat de politie hopeloos te kort schiet. Ook de politici reageerden beschaamd op haar optreden. Al jaren wordt er veel gepraat en voor al geruzied over mafiabestrij- ding, maar daadwerkelijk ge beurt er weinig of niets. Solidariteit De bewoners van het Aspro- monte-gebied hebben de bood schap wel ontvangen; die zijn uit jarenlang berusten en zwij gen wakker geworden en heb ben zich aktief tegen het uit schot gekeerd. In 42 gemeen ten willen er colleges van bur gemeester en wethouders ont slag nemen uit solidariteit met mevrouw Casella. Er waren spontane demonstraties op de plaatsen waar ze verscheen; leden van de anti-mafiacom- missie die met de Moeder Cou rage van Locri gingen praten werden uitgejouwd. De ouders worden tot het ui terste uitgemolken door de ontvoerders. Wie meteen be taald, krijgt ogenblikkelijk te horen dat het niet genoeg is. En de slachtoffers worden door de fiscus gewoon aange slagen voor het vermogen dat ze allang kwijt zijn. In de meeste gevallen merkt het pu bliek daar niets van. Angela Casella heeft daar verandering in gebracht. Maar of zij haar zoon zal terugzien voor hij op 22 juli twintig wordt, blijft nog zeer de vraag. KONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE ADVERTENTIE arapat is een verrassing voor Nils Björn! Wie heeft er nu voor dit prachtige geschenk gezorgd? Ah! „Met de har- L 'oeten van de Noorse missie", staat er op het kaartje. In dus landgenoten op het eiland en ze hebben al van Joord. Nils bedankt de inboorling hartelijk en geeft hem le fooi. Die grijnst en zegt: „Lekker, gevulde meloen!" de mand in de pantry, maar de meloen krijgt een ere plaats op de kajuittafel. Dan Degeeft hij zich snel naar de wal, want er zal een klein feestje zijn met een aantal Europenen die hier wonen. Larry kan niet nalaten af en toe zijn horloge te raad plegen, want het loopt tegen zevenen. - Ondertussen is de schip per van Nils -bezig de kajuit op te ruimen, maar opeens staat hij stil. Wat tikt daar zo? De scheepsklok? Nee, het geluld komt er gens anders vandaan... DAGTOCHT KLASBOERDERIJ DE REISTLAR E1V KASTEEL H AARZULEVS Vertrek: dinsdag 4 juli 's Morgens vertrekt u naar de kaasboerde rij te Maarsbergen. Na een kopje koffie met gebak maakt u kennis met boerin Drieka, die u zeker prima weet te verma ken! Ook de lunch is vandaag inbegre pen. 's Middags bezoekt u het schitterend gele gen kasteel Haarzuilens. Dit compleet dagje uit wordt afgesloten met een heer lijk diner! Inclusief: «lx koffie met gebak «optre den van boerin Drieka «lunch/bezoek kasteel Haarzuilens «diner Vertrek uit Den Haag 08.30 uur en Gouda 09.00 uur. Terugkomst 's avonds om on geveer 20.30 uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5