Vaticaan gaat topbankiers bij financieel beleid betrekken kerk wereld brieven /lezers „Falende diakonale zorg is de oorzaak van ontkerkelijking" Kardinaal Simonis betuigt steun aan Timorese bisschop Moderamen niet uitvergaderd over synodebesluit Geen vervolging van christenen in China beroepingen Ceidoe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeicbeSommtt WOENSDAG 21 JUNI 1989 PAG BOFF ZEGT TOURNEE IN BELGIE AF LEUVEN De Braziliaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff heeft een reeks lezingen in België afgezegd. „Recente ont wikkelingen in de leiding van de Braziliaanse RK Kerk staan het voorgenomen bezoek in de weg," zo liet hij weten. Zowel de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer als het genera laat van de Franciscanen te Rome ontkennen dat er sprake is van nieuwe maatregelen tegen de bekendste van de broers. Volgens kerkelijke waarnemers is er sprake van een nieuwe taktiek van kardinaal Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer. Voorheen nodigde hij een „omstreden" theoloog naar het Vaticaan om zich te verantwoorden. Thans oefent hij op een andere manier druk uit, namelijk door in schakeling van de plaatselijke bisschoppen. Orgelspel in vrijgemaakt kerkje niet te stuiten HEERENVEEN - De vrijgemaakt gereformeerde kerk te Heer enveen kampt sinds een verbouwing met een muzikaal pro bleem. Men weet zich namelijk geen raad hoe tijdens de dienst de organist het zwijgen opgelegd moet worden. Het orgel staat sinds die verbou\ving op een galerij waardoor de organist met zijn rug naar de gemeente toe speelt. Hij zou nu achterom moeten kijken om te zien wat de predikant doet. Van alles is geprobeerd, een spiegel voldeed niet, een halogeenlamp die even aangaat als stopsignaal evenmin vanwege de storing op de geluidsinstallatie. Laatste poging: het gebruik van een lampje via draadloze infrarode afstandsbediening, maar daarvan werkt het zendertje weer niet. Nu gaat men proberen een ondergrond se draadverbinding met het orgel aan te leggen. Wie van de mensen te slecht denkt, denkt stellig over zichzelf te VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft gisteren vijf vooraanstaande ban kiers en zakenmensen be noemd in de raad van toezicht van de bank van het Vaticaan. De benoe ming is de eerste stap op weg naar reorganisatie van de bank, die in 1982 betrokken was bij het grootste na-oorlogse bankschandaal in Italië. Bij het bekend maken van de plannen in maart werd aange kondigd dat de Amerikaanse prelaat Paul Marcinkus in juli zal aftreden als directeur van het Instituut voor religieuze werken, zoals de bank offi cieel heet. De raad van toe zicht heeft als eerste taak een opvolger te zoeken voor Mar cinkus, die sinds 1971 de bank heeft geleid. De Italiaanse justitie beschul digde Marcinkus van mede plichtigheid aan het faillisse ment in 1982 van de Banco Ambrosiana, de grootste parti culiere bank in Italië. Met een schuld van ongeveer 2,5 mil jard gulden ging de bank op de fles. De directeur van de Jose Sancjez Asiain. bank, Roberto Calvi, werd aan een brug over de Thames in Londen opgehangen. Hoewel het Vaticaan alle ver antwoordelijkheid voor de val van de Ambrosiana van de hand wees, betaalde het in FOTO: AP Paul Marcincus. 1984 ongeveer een half mil jard gulden als teken -van goe de wil aan de schuldeisers van de Ambrosiana. Vorig jaar besloot de Italiaanse justi tie de vervolging tegen Mar cinkus, die zich in een poos in het Vaticaan schuil hield, stop te zetten. In de raad van toezicht zijn benoemd de Italiaan Angelo Caloia, president van de Me diocredito Lombardo-bank in Milaan, de Zwitser Philippe de Weck, oud-president van de Union de Banques Suisses, de Amerikaan Thomas Macio- ce, directeur van de winkel keten Allied Stores Corp. in New York, de Westduitser Theodor Pietzcker, directeur van de Deutsche Bank in Es sen, en de Spanjaard José A. Sanchez Asiain, directeur van de Banco Bilbao Vizcaya. De post van president-direc teur is afgeschaft. De woord voerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro, verklaarde dat „in principe, leken in fi nanciële aangelegenheden competenter zijn dan geeste lijken". De benoeming van de finan ciële experts is de laatste stap in een ingrijpende reorganisa tie in de leiding van de bank, in het kader waarvan ook een commissie van toezicht be staande uit vijf kardinalen is benoemd. Marcinkus behield de functie van adviseür bij de bank. Hij behield ook een andere post, die van plaatsvervangend gouverneur van het Vaticaan. De commissarissen, die met vergaande bevoegdheden zijn bekleed, zullen op korte ter mijn twee leken benoemen tot directeur en adjunct-directeur van de bank. Voortvluchtige bankier meldt zich bij justitie ROME Douanefunctiona rissen hebben gemeld dat Umberto Ortolani, die gezocht werd in verband met het schandaal rond Banco Am- brosiano, gisteren met een vliegtuig uit Brazilië in Mi laan was gearriveerd en in hechtenis was genomen. Ad vocaten van de 76-jarige ban kier, die ooit banden onder hield met de verboden Vrij metselaarsloge P-2, dienden een verzoek in om hem op borgsom vrij te laten. Ortolani werd naar aanleiding van de ineenstorting van Banco Am- brosiano door het openbaar ministerie beticht van het veroorzaken van een fraudu leus bankroet. Hij verkreeg in 1983 het Braziliaanse staats burgerschap, hetgeen voor de Braziliaanse autoriteiten aan leiding was Italiaanse uitleve1 ringsverzoeken af te wijzen. Het Openbaar Ministerie vaardigde indertijd ook arres tatiebevelen uit tegen Marcin kus en zijn twee medewer kers, maar de arrestaties von den nimmer plaats. Het Itali aanse Constitutionele Hof oor deelde dat het verdrag tussen de Italiaanse staat en het Va ticaan een dergelijke inmen ging in de aangelegenheden van de stadstaat uitsluit. Ortolani's oudste zoon, Carlo, zei dat zijn vader naar Italië was teruggekeerd, omdat hij zichzelf onschuldig acht en vanwege een verslechterende gezondheid. HOOGLERAAR KERKGESCHIEDENIS IN AFSCHEIDSREDE: GRONINGEN Tot ver in de 19e eeuw was de samenle ving niet in staat gedwongen werkloosheid te onderschei den van werkschuwheid. De diakonie maakte in die tijd haar roeping onvoldoende waar, zodat de grote massa van de kerk vervreemdde. Dit is een van de wortels van de in de eerste helft van deze eeuw begonnen ontkerkelij- king. Tot deze conclusie komt prof. dr. F. R. J. Knetsch, hoogle raar Nederlandse kerkge schiedenis aan de Rijksuni versiteit te Groningen in zijn afscheidsrede „Het beeld van de arme in de diakonale zorg". Prof. dr. Knetsch, die afscheid neemt van de theolo gische faculteit in Groningen, heeft aan de hand van door hem bestudeerde teksten tus sen 1600 en de 19e eeuw ge probeerd het beeld te recon strueren dat de armen oprie pen die diakonale ondersteu ning behoefden. Waar de bij belse opdracht tot het voeden en laven van de armen vaak wel gehoorzaamd werd door de kerk, was men voor „vreemdelingen" op zijn hoe de. Zij moesten met een kleine ondersteuning weer maken dat zij wegkwamen. men ronduit een afkeer. De oorzaak van dit alles was volgens prof. dr. Knetsch het onvermogen werkschuwheid te onderscheiden van ge dwongen werkloosheid. Tot ver in de 19e eeuw kon men zich niet voorstellen dat er voor gezonde arbeiders niets te verdienen zou zijn. De dia konie, misleid door primitieve economische opvattingen, schoot op die manier tekort jegens haar roeping. Zij prent te zo de massa's, waarvan zij zelf een verkeerd beeld had, het beeld in van een onbarm hartige kerk die eisen stelde zonder veel te schenken. Deze wederzijdse beeldvor ming is een van de vele wor tels van de in de eerste helft van deze eeuw begonnen en thans met kracht doorzetten de ontkerkelijking. De kerk, die de arme niet kende en dus miskende, was voor hen on kenbaar geworden. Haar pre diking van de barmhartige Heer stuitte af op een muur van door praktisch falen op geroepen ongeloof, aldus Knetsch. „Te vrezen valt dat een christelijke politiek die als voornaamste doelstelling het passen op de kassa schijnt te propageren en die de ar men pakt omdat zij de rijken niet op hun solidariteit durft aan te spreken, dit beeld in stand houdt". DEN HAAG Kardi naal A. Simonis heeft in een brief aan de Oostti- morese bisschop Felipe Ximenes Belo zijn steun betuigd aan diens streven op het (katholieke) Oost- Timor een referendum te houden om na te gaan of het eiland onafhankelijk van Indonesië kan wor den. In een noodkreet aan VN-se- cretaris-generaal Perez de Cuellar liet Belo eerder dit jaar weten dat de Oosttimqre- zen als natie „sterven". Sinds de Portugezen zich in 1975 uit Oost-Timor terugtrokken werd het gebied geannexeerd door Indonesië en woedt er een guerrilla-oorlog onder lei ding van het Fretilin. De paus is officieel van plan volgend jaar een bezoek te brengen aan Oost-Timor. In de Indonesische hoofdstad Jakarta hebben zes studenten uit Oost-Timor politiek asiel gevraagd bij de ambassades van Japan en het Vaticaan. De ambassades hebben het verzoek van de studenten af gewezen, aldus de Indonesi sche minister van buitenland se zaken, Ali Alatas. Vier studenten bevinden zich sinds maandag in de residen tie van de apostolische nunti us, twee anderen op de Japan se ambassade. Zij zijn ge vlucht voor arrestaties op Bali en vrezen door de politie te worden gemarteld, aldus een woordvoerder van de nuntia tuur. Volgens onbevestigde berichten in Jakarta vorige week zijn er onlangs groot schalige arrestaties en schiet partijen geweest op Oost-Ti- Jakarta wordt er van beschul digd de mensenrechten te schenden in Oost-Timor, een voormalige Portugese kolonie die in 1975 door Indonesië werd bezet. Sindsdien strijdt de circa 500-man sterke Freti- - lin voor dé onafhankelijkheid bassade, die de belangen van van het gebied. Portugal in Indonesië behar- Vier Oosttimorese studenten tigt na de breuk tussen deze van het Fretilin vluchtten in twee landen over de kwestie- 1986 naar de Nederlandse am- Oost-Timor. LEIDSCHENDAM Het moderamen (dagelijks be stuur) van de hervormde synode is gisteren niet tot een afgerond standpunt gekomen over de conse quenties van het synode besluit, waarin kerkelijke tucht vanwege homosek sualiteit wordt afgewe zen. Volgende week dins dag worden de gesprek ken in het moderamen voortgezet. Twintig verontruste predi kanten uit de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging die vandaag zou den vergaderen, hebben be sloten hun bijeenkomst uit te stellen tot volgende week donderdag. Volgens een van hen, dr. J. Hoek uit Veenen- daal, is hiertoe besloten omdat dan de precieze tekst beschik baar is van wat het modera men aanstaande dinsdag zal vaststellen naar aanleiding van het gewraakte synodebe sluit. Eerder hadden de predikan ten afgesproken bij elkaar te komen als het moderamen er na één keer vergaderen niet zou uitkomen. Van die lijn wordt nu afgeweken om vol gende week aan de hand van de exacte informatie zich een beter oordeel te kunnen vor men. Een van de predikant die vol gende week meevergadert is het moderamenlid ds. A. Tromp uit Maarssen; hij is lid van de Gereformeerde Bond. ANGLICAANSE BISSCHOP: NANJING-GENEVE- STUTTGART De golf van arrestaties in China richt zich niet specifiek tot de christe nen in het land. Dit heeft de anglicaanse bisschop Ting Guan-Xuan, voorzitter van de Raad van Kerken in China en van de Chinese Patriottische Kerk, aan de Wereldraad van Kerken te Genève en de We reldbond van bijbelgenoot schappen te Stuttgart laten weten. De christenen houden zich gedeisd. Ze zijn wel erg bang. Op de zondag na het bloedbad, dat het leger in Pe king aanrichtte, was het het kerkbezoek slechts een vijfde van normaal. Tijdens de demonstraties van de studenten had bisschop Ting zich bij herhaling achter de beweging voor democratie eisen geschaard. Het was de eerste maal dat de Chinese kerk zich tegenover de rege ring opstelde. Verder had Ting de christenen in Hong kong voor hun steun aan de studenten bedankt. Daarom wordt gevreesd dat Ting vroeg of laat ook slachtoffer van een zuiveringsactie zal worden. Hij heeft via de Wereldraad en de bijbelgenootschappen de christenen in alle delen van de wereld opgeroepen voor China te bidden. Bij de Raad van Kerken zijn protestantse kerken met zo'n vijf miljoen leden aangesloten. Het totale aantal christenen, inclusief le den van de verboden huisge meenten, wordt op vijftig mil joen geschat. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Borssele en Driewegen J.G. van dén Boogaard, kandidaat te Zeist; te Terwolde mw.K. van Mid- dendorp-Sonneveld te Reeuwljk (deelgemeente hervormde brugge- meente). Aangenomen naar Hooge- veen (toez.) H.C. van der Meulen te Vriezenveen. Bedankt voor Ommen W.J. Teunissen te Krabbendijke. Gereformeerde Kerken Benoemd door Deputaten voor Zen ding en Werelddiakonaat H. Gijsen, hervormd predikant te Voorthuizen (deelgem. Ichthuskerk), die deze be noeming heeft aangenomen. Beroep baarstelling A. Landman, Oude- kerksplein 23, 1012 GX Amsterdam. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Ridderkerk C.J. Mewe te Terneuzen. Nederlandse Gereformeerde Ker ken Beroepen te 's-Gravenhage J.H. Veefkind te Krommenie. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Broek op Langedijk als evangelisatiepredikant A.J. Metske, kandidaat te Apeldoorn. Mogelijk een bui DE BILT (KNMI) Een klei ne storing afkomstig van Schotland beweegt zich van nacht via West-Duitsland zuidwaarts. Ook ons land on dergaat dank zij deze storing een markante weersverande ring. Bewolking, samenhan gend met deze storing trekt vannacht en morgen over ons land. Vooral in het oosten valt daaruit mogelijk een regen- of onweersbui. Een nieuwe rug van hogedruk breidt zich ach ter het slechtweergebied naar de Noordzee uit. De daarmee samenhangende opklaringen bereiken in de loop van mor gen ons land, het eerst de wes telijke provincies. Doordat er een matige, overdag aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtige noordelijke wind gaat waaien wordt vanaf de Noordzee in een versneld tempo koelere lucht aange voerd. De middagtemperatu- ren liggen op morgenmiddag dan ook op een aanzienlijk la ger niveau dan de afgelopen dagen. Meer dan 18 a 20 gra den wordt het dan niet. De verdere vooruitzichten wijzen echter >veer op een toenemen- de hogedrukinvloed, waardoor het opnieuw zonnig en droog wordt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig tot en met morgen: Schotland, Ierland en Engeland: van daag in het zuidoosten bewolking en een enkele bui, overigens vrij zonnig. Middagtemperaturen 20 tot 25 gra den, in Oost-Engeland eerst wat la ger. België en Luxemburg: morgen tijde lijk meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui, vooral in de Ardennen. Iets koeler. West-Duitsland: vandaag warm en zonnig. In de middag 23 tot 29 gra den. Vanavond in het noorden opko mende bewolking met plaatselijk een regen- of onweersbui, gepaard met wat afkoeling. Dit storingsgebied trekt morgen zuidwaarts over de rest van Duitsland. Sardinië en Corsica: vandaag landih- waarts stapelwolken, vooral op Corsi ca, zonnig. Midagtemperaturen 24 tot 28 graden, op Sardinië tot 32 graden. Frankrijk: vandaag zonnig en warm. Middagtemperatuur van 25 tot 33 graden. Morgen iets koeler en voor namelijk in het noorden en oosten Amsterdi meer bewolking met in Oost-Frank- oe Bilt rijk mogelijk regen of onweer. Deeien Portugal: zonnig en warm tot zeer warm. Middagtemper.aturen meest 25 tot 30 graden in het binnen land van Zuid-spanje en Oost-Portu- gal tot 37 graden. Langs de westkust van Noord-Portugal koeler en hier Zwitserland en Oostenrijk: morgen in Oostenrijk en Zuid-Zwitserland vrij zonnig maar in Noord-Zwitserland plaatselijk onweer. Middagtempera tuur in de dalen tussen 23 en 29 gra den. Nulgradengrens overdag op 3200 a 3700 meter. Italië: langs de westkusten en op Sici lië zonnig. Langs de oostkusten voor al 's ochtends zon. Landinwaarts in de middag veel bewolking en vooral in bergstreken een lokale bui. Mid dagtemperatuur 25 tot 30 graden. Vllsslngen 33 25 58 New Orleans San Francis* Sao Paolo Seoul Singapore 'top Vaagheid over Kuwayt Het is niet de eerste keer dat de persoonlijke financf; langen van premier Lubbers onderwerp zijn van eei ke discussie. Dat risico loopt iemand die, samen broers, groot-aandeelhouder is van een staalconstri^ drijf (Hollandia-Kloos) en tegelijkertijd een belangrijlj tieke functie vervult. Al in de zeventiger jaren, ten tij6 het kabinet-Den Uyl waarin Lubbers minister van ecjj sche zaken was, ontstond er wat opwinding rond 1 „R 3" van de gebroeders iüuud, Rob en i?ichard Lubtp een transactie zou elk van de broers drie ton aan ringspremies hebben ontvangen en dat werd onmidd^ verband gebracht met het ministerschap van broer RL viel de minister echter niets te verwijten: van onreg€| heden was geen sprake, zo werd aangetoond. In de jaren die volgden belandden het familiebedrij politicus Lubbers nog enkele malen in negatieve zit belangstelling, waarbij elke keer de verdachtmakingen grond bleken te zijn. Om van het gezeur af te zijn bes premier zijn zakelijke belangen onder te brengen stichting, waaraan hij de formele zeggenschap over zil ket aandelen overdroeg. Van het bestuur van die s|| maken onder meer deel uit de oud-ministers Hofstra en Witteveen (VVD). ZEVEN jaar geleden bouwde Hollandia-Kloos een v] hangar voor de jumbo's van het staatsluchtvaartbedi wayt Airways, waarbij enkele zakelijke risico's grote buitenlandse transacties in het bedrijfsleven lijk is voor een belangrijk deel via de Nederland dietverzekeringsmaatschappij (NCM) bij de staat wer dergebracht.'Na meningsverschillen over de niet tijdil vering weigerde Kuwayt de rekening volledig te bet; de NCM nam de staat, zoals afgesproken, een deel strop over. Zowel de staat als Hollandia-Kloos heblb]^ nog geld te vorderen van de Golfstaat, waarbij hetUrj0 voor het familiebedrijf groter zou zijn dan dat van dLffe ilac! De thans ontstane politieke discussie heeft geen beti op deze voorgeschiedenis maar op een enkele maand* den genomen besluit van ons land in verband met dekrak de politieke betrekkingen met Kuwayt op een laag 'co zetten. Nu dit besluit, waar beide landen geen ruchtblatei aan hadden gegeven, is uitgelekt is er een politiek s opgestoken. PvdA, VVD en D66 verlangen nog v| weekeinde een schriftelijke uiteenzetting en willen week een spoeddebatje houden, waar premier Lub minister Van den Broek voor zijn uitgenodigd. Na de ministerraad van afgelopen vrijdag heeft Lubbers al de verzekering gegeven dat er in deze geen sprake is van persoonlijke betrokkenheid. Hij h en handelt, zo zei hij, uitsluitend namens de staat. En lijk mag en moet de Nederlandse overheid opkomi haar eigen financieel belang en dat van het bedrij®^ Daarbij mag van premier Lubbers niet worden verw; hij in dit geval zou besluiten af te zien van actie onirijpi om het familiebedrijf R 3 gaat en hij de kans op ni< We - zeur wil vermijden. Maar de Kamer kan zich afvrage chte bevriezen van de contacten met een tot dusverre be^ natie zo maar buiten de Kamer om geregeld kan wor is dat meer gebeurd? De premier heeft dus wel wat uit te leggen, maar valt al te voorspellen dat hij dat grotendeels strikt welijk of zeer vaag zal moeten doen. Van deze affaire u wel weer wat blijven'hangen. Van de kant van Buite Zaken is te kennen gegeven, dat „uitingen van misi1 tegenover een buitenlandse mogendheid over het ui van financiële regelingen wel meer zijn voorgekomt De Kamer zal daar natuurlijk wel meer over willet maar verdere bijzonderheden zouden de relaties me trokken landen natuurlijk schaden. Het niet informe de Kamer over wat inmiddels al 'de kwestie-Kuway worden, heeft natuurlijk diezelfde achtergrond. In Kamer openlijk was geïnformeerd en daarmee de de maatregel een veel grotere draagwijdte gekregen, Nederland niet langer enige zachte drang op Kuwayt uitgeoefend, maar de Golfstaat lelijk in het zonnetje geplaatst. Dat is nu ook gebeurd en daarmee heeft d regel een effect gekregen dat ongetwijfeld tot gevolg ben dat betaling van de schuld voorlopig en misset voorgoed zal uitblijven en de betrekkingen nu pas g geschaad. Premier Lubbers had de Kamer wellicht 1 voren vertrouwelijk op de hoogte kunnen brengen. Brieven graag korl en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- f den stukken te bekorten Hondebelasting In een rondschrijven van de Haagse Gemeentelijke Belas tingdienst wordt er aan herin nerd dat er nog altijd bazen en bazinnen zijn die niet weten dat ze elk jaar voor hun hon- d(en) belasting moeten beta len. En dat ze elke nieuwe hond moeten aanmelden. Het rondschrijven vermeldt verder dat de opbrengst van de hon debelasting een van de midde len is om bijvoorbeeld trot toirs, straten, plantsoenen en parken schoon te houden. De hondeliefhebbers kunnen dus blijkbaar aan het betalen van hondebelasting het recht ont lenen om trottoirs, straten, plantsoenen en parken te de graderen tot hondetoiletten. Dit tot ergernis van niet-hon- debezitters, die de grote vrij heid welke talloze bazen en bazinnen van honden zich op dit gebied menen te mogen veroorloven verafschuwen. Dat vele hondebezitters tot zulk 'n gedrag komen, ligt mede aan het systeem van de hondebelasting dat de gemeen telijke overheid verplicht de hondepoep op te ruimen; daar betaalt men immers voor. Daarom kan m.i. de hondebe lasting beter worden afge schaft en de verantwoordelijk heid voor het opruimen van de hondepoep bij de honde houders worden gelegd. Bazen en bazinnen van hon op straffe van boete worden verboden de selen van hun honden toirs, straten en in plan en parken te laten lig| P.J. Vermeulen, DEN HAAG. Vrijheid Ir. B ben loog nivt 'rijk )ïl alys Hf Juv Spi Om Eindelijk lees je eens het hoofdredactionei mentaar van c er echt is gebeurd mei Baltische staten. Het Sovjetrepublieken (dj Gorbatsjof géén „binnf probleem). Het zijn bezette gebieden: w; met Nederland ook wj provincie van Duitsl; ken. Bezet zijn is hd wat er is, ook zij wille HEID. Ik miste in hel „Balten herdenken de| van 1941" dat deze de) werden „opgevuld" nj sen. Wacht maar dat g Ol nog wel eens gedondj g|; die zullen er toch uit Dat na 1953 maar 20 keerde is toch niet iet( de situatie, om verba^ te zijn: die VRIJHEII) niet. Jaartallen zijn i\ tig. Door de Japanse Pearl Harbour 7 1941 wordt Ameriki oorlog betrokken en cember 1941 verklarei mogendheden" (Duii Italië) Amerika de ooj dat niet was gebeurt wij nooit bevrijd! Ik een woonboot, weet om? VRIJHEID. En boot ook. M. Bosch-Gans, VALKENBURG Z.H.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2