Minder woningbouw in Oegstgeest uders willen vergoeding or vervoer van kinderen Maak flats aantrekkelijk voor ouderen" Opknappen Achterweg Valkenburg gaat toch door GIN IN OMGEVING Ceidóe Sou/ami WOENSDAG 21 JUNI 1989 PAGINA 15 ■hg op Katwijkse Trwetvergunning ...K - Een Katwijks bedrijf dat een hinder- ining aanvraagt hoeft voorlopig nog ïkwart van de kosten te betalen. Dat ommissie openbare werken en financiën d vastgesteld. De commissieleden beslo- er enige tijd een definitieve beslissing te er het al dan niet kostendekkend maken is er^enen van de hinderwetvergunningen. ^»t ook allerlei ander nieuw milieubeleid ÜL jn PvdA bij monde van R. Haasnoot, A. las en J. Telkamp hun voorkeur uit voor Ihdekkend optrekken van de leges voor Ierwetvergunning. De commissieleden •ich gisteravond wel tevreden met het 'de gemeente Katwijk om binnen vijf jaar ijk bedrijf dat daarvoor in aanmerking roorzien van een hinderwetvergunning. Auto's geramd in Leiderdorp LEIDERDORP Een on bekende automobilist heeft gisteravond rond elf uur tijdens een wbeste rit over de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp twee geparkeerde auto's geramd. Beide auto's wer den totaal vernield. De da der, die in een Saab 99 reed met kenteken DT-32- LZ, reed weg. De rijkspoli tie Leiderdorp is nog op zoek naar de bestuurder van de auto. Ook worden getuigen van het incident gezocht. Zij kunnen bellen met 071-411421. Katwijkse gymleraar (29) bekent ontucht met leerlingen ZOETERMEER/KATWIJK Een 29-jarige Katwijkse gymleraar zit al vijf weken vast omdat hij de afgelo pen twee jaar in Zoetermeer en Kat wijk ontucht zou hebben gepleegd met leerlingen tussen de acht en twaalf jaar. Inspecteur L.J. de Vries van de Zoetermeerse politie, bevestigde van morgen dat de leraar een bekentenis heeft afgelegd en vijftien voorvallen heeft bekend. De man had het vooral gemunt op jongens. De docent was 30 uur per week in dienst van de Vere niging voor Christelijk Onderwijs in Zoetermeer. Hij gaf daar op vijf scho len les. Hij was ook een aantal uren werkzaam op een Katwijkse school en begeleidde en trainde bovendien een jeugdelftal van een Katwijkse voet balvereniging. De politie van Katwijk zegt veertien aangiften van misbruik van jongens uit deze plaats te hebben ontvangen. Die worden allemaal se rieus genomen. De politie wil niet veel over de zaak zeggen. „Wij stellen ons in deze zaak heel terughoudend op en willen geen onrustgevoelens bij ouders losmaken", zo zegt inspecteur De Vries. Hij wilde evenmin kwijt of de onzedelijke handelingen ook bui ten schooltijden hebben plaatsgehad. De Vries sluit niet uit, dat de komen de weken meer meldingen van on tucht worden gemeld. „De zaak is nu aan het rollen gebracht. Mogelijk dat kinderen hun schroom overwinnen en straks met hun ouders praten". De voorzitter van de Zoetermeerse schoolvereniging, J. Jansen, zegt „ge schokt" te zijn door de affaire. „De zaak kwam aan het licht door een anoniem telefoontje naar de politie. Daarna zijn wij op de hoogte gesteld. Uit gesprekken' met de verdachte bleek, dat inderdaad sprake was van onzedelijke handelingen. Wij hebben de man onmiddelijk ontslagen. Met voorlichtingsavonden proberen we de ouders te begeleiden en erachter te komen of er meer kinderen slachtof fer zijn geweest". Het verbaast Jansen overigens, dat het twee jaar heeft ge duurd alvorens de vereniging en de politie lucht van de zaak kregen. „Dat laat opnieuw zien, dat in het onder wijssysteem grote aandacht moet wor den geschonken aan het onderwerp ongewenste intimiteiten. Inspecteurs in het onderwijs zijn drukdoende met dit tere onderwerp. Op scholen moet een klimaat worden geschapen waar in kinderen openhartig praten over seksuele zaken. Daarmee wordt veel leed voorkomen". Vatenspoelerij mag doorgaan DEN HAAG/KATWIJK De Stichting Leefbaar Katwijk heeft opnieuw zonder succes bij de Raad van State aangedrongen op sluiting van het vatenschoon- maakbedrijf J. van Duijvenvoorde en Zn. aan de Re misestraat. De stichting vermoedt dat de bodem onder en om het bedrijf sterk is verontreinigd. Verder zou den de hinderwetvergunningen die zijn afgegeven in 1964 en 1968 de huidige bedrijfsvoering bij het Kat wijkse bedrijf bij lange na niet meer dekken. Leefbaar Katwijk ziet de bewering ondersteund door een nieu we, strengere vergunning die de gemeente voor de va- tenspoeler in de koker heeft zitten. De Raad van State heeft echter bepaald dat het bedrijf zich houdt aan de voorschriften. Dat een nieuwe vergunning in behande ling is, maakt volgens de Raad van State niet uit. De oude gelden nog steeds. Voorts heeft de Raad overwo gen dat de Kroon al in 1983 een oordeel heeft geveld over de bodemverontreiniging die Leefbaar Katwijk in een eerdere procedure tegen Van Duijvenvoorde aan voerde. De Kroon heeft dit beroep destijds verworpen. g ee mbad kost den "dg, lil joen 'P?!1 WIJKERHOUT riJsi nieuwe zwembad dwijkerhout gaat tastten gulden kosten, bedrag was oor- ijk al rekening n want de archi- groting ws des- zo hoog. wethouder Heems- echter afgesproken 'r ttische overwegingen zou worden van 5,8 Dit was gebeurd in ten vergadering met emp sleden. Vervolgens 'aPJ e verschillende aan- p de bouw van het d inschrijven. Uit- bleek echter dat de nbegroting heel as geweest want bij steding bleek de 6,2 toch uit te rollen, een tegenvaller", al- ethouder, die bekend frs4lat Gesman uit Al- Zere (jen Rijn het bad zal aaajwen. Het elektrische naar een plaatse- irneming: de Gebra. i yc ,DORP MOET GROEN BLIJVEN 11 OEGSTGEEST De wo ningbouw in de gemeente Oegstgeest moet zoveel mogelijk worden beperkt, omdat de gemeente prak tisch volgebouwd is. De meeste raadsleden die zit ting hebben in de com missie ruimtelijke orde ning spraken zich gister avond in die zin uit. Aan leiding was de bespreking van de structuurschets voor de gemeente, die de gewenste planologische ontwikkelingen tot het jaar 2000 in Oegstgeest tot onderwerp heeft. De heer P. Hellinga (CDA) be nadrukte, evenals de meeste andere commissieleden, dat Oegstgeest een groen dorp moet blijven. „Ik ben dan ook geen voorstander van woning bouw tussen de Hofbroucker- laan en de Abtspoelweg. De sportvelden aldaar kunnen daar wat mij betreft blijven. Ik heb geen behoefte aan een on derzoek naar de bebouwings mogelijkheden". Een uitzonde ring maakte hij voor de Over- veerpolder. „Die mag wat mij betreft best intensiever wor den bebouwd dan de struc tuurschets aangeeft, in het ka der van de inbreiding van de gemeente. Liever daar wo ningbouw dan in de Morsebel polder", aldus Hellinga. Het VVD-raadlid mevrouw J. van Vloten vond dat Oegstgeest na het volbouwen van Haaswijk het beste kan gaan streven naar het bouwen van maxi maal 40 woningen per jaar, in plaats van 60. „Oegstgeest is eigenlijk al volgebouwd. Het dorp is snel gegroeid, maar ge lukkig is er toch nog veel groen van goede kwaliteit overgebleven. Dat mag niet ten prooi vallen aan verstede lijking". Lange Voort De heer M. Haasnoot (PvdA) deed de suggestie om bejaar denwoningen te bouwen op het terrein van voetbalvereni ging ASC aan de Duivenvoor destraat. De commissieleden M. Poelmans (D66) en A. van Eisen (PPR) vonden dat de polders beter helemaal niet be bouwd konden worden. „Het lijkt me verstandig om nu al te beginnen met langzamer vol bouwen van Haaswijk, in een tempo van 50 woningen per jaar". Het PPR-raadslid zag wel mogelijkheden in het ge bied rond - winkelcentrum Lange Voort. „Er zou daar een plein kunnen komen met ap partementen, kantoren en winkels". Ook Poelmans toon de zich een voorstander van de opwaardering van het Lan ge Voort-gebied. „Oegstgeest heeft geen hart. Dat zou de Lange Voort kunnen worden. Een pleinachtige verbinding tussen de twee delen van het winkelcentrum, je zou er ook best een nieuw gemeentehuis en andere centrale voorzienin gen kunnen neerzetten" Wethouder A. Kohlbeck van ruimtelijke ordening wees er op dat minder huizen bouwen betekent dat eigen ingezetenen elders hun heil zullen moeten zoeken. „Het tempo waarin de woningbouw plaatsheeft wordt op dit moment al verlaagd. Het bouwen van ongeveer 45 woningen jaarlijks betekent wel dat de natuurlijke aanwas niet meer kan worden opge vangen. Daar scheep je dan weer andere gemeenten mee op". Ten aanzien van de Mor- selbelpolder (boven Haaswijk) stelde Kohlbeck dat de ge meente niet zonder moeite ge daan wist te krijgen dat er wo ningen konden komen in plaats van een bedrijventer rein, hetgeen de bedoeling van de provincie was. „Het is moeilijk om nu te gaan zeggen dat we daar helemaal niet gaan bouwen. Er ligt een af spraak met het provinciaal be stuur". In de Broek- en Si- montjespolder (naast de Leidse Meren wijk) wil het Oegstgees- ter college van burgemeester en wethouders voorlopig hele maal geen activiteiten ont plooien, om te voorkomen dat het gebied voor woningbouw aan de gemeente Leiden ten prooi zal vallen. De meeste commissieleden konden zich daarin vinden. Weiland Het plan van het college om het weiland aan de Leidse- straatweg (het landje van Bremmer) recreatief te ont sluiten stuitte op veel weer stand. De meeste commissiele den vonden dat dit laatste stuk weiland in Oegstgeest onge schonden bewaard moet blij ven. Ook het plan om nog wat woningen te bouwen in de geï soleerde wijk Buitenlust, ach ter de rijksweg A44 aan de Rijnzichtweg, als een buffer tegen de oprukkende bloe menveiling Flora in Rijnsburg werd met gemengde gevoelens ontvangen. „De bouw van die wijk is een vergissing geweest. Waarom zou je dat erger ma ken door nog meer mensen in een isolement te plaatsen", al dus Poelmans. Wethouder Kohlbeck deed de toezegging onderzoek te zullen laten plegen naar de mogelijk heden voor de Lange Voort. „Er moet daar iets gaan gebeu ren, dat is duidelijk. Het marktterrein aan de Lijtweg is geen sterke plek. De samen hang in het winkelcentrum is voor verbetering vatbaar". Dorpsplein weer gereconstrueerd WASSENAAR Het Wasse- naarse college van burgemees ter en wethouders zal de ge meenteraad binnenkort voor stellen het plein in het hart van Wassenaar wederom te reconstrueren. Op 29 juni 1987 nam de gemeenteraad al het besluit tot reconstructie en parkeervrij maken van het dorpsplein. Die situatie bestaat nu anderhalf jaar, is geaccep teerd en geeft weinig aanlei ding tot klachten. Wel wordt er nog steeds geparkeerd op het Plein, ondanks regelmati ge politiecontrole. Dat gebeurt met name in de avonduren. „Het behoeft geen betoog dat dit zeer ongewenst is en over last oplevert voor andere ver- këersdeelnemers en omwo nenden. In verband met dit laatste is het naar onze mening noodzakelijk de situatie aan te passen, met name door ver smalling van de rijbaan", aldus het college. De op het dorps plein aanwezige paaltjes wor den dusdanig neergezet dat een brede wagen er net nog door kan. De totale kosten van dit project bedragen 33.000 gulden. rd, i »URG Het is on- ucfeVoordelijk om de fifn zonder enige be- ig met het open- JEjrvoer naar de ^e~ Jrische Gomarus- Katwijk te stu- stelde P. Hugense irgen bij de Raad "ÏJite. Hij sprak na- argêj vier ouders uit c welrg die in aanmer- lEKfillen komen voor 'aJ^jgoeding voor aan- vervoer van hun jn naar school, i s.tf 3.001 eth-rente Rijnsburg heeft Ide Verordening leer- ;t L®jrvoer gemeente Rijns- ^Hangenomen. Daarin Ipaald dat leerlingen in vergoeding, geba- arie het openbaar vervoer, erking komen als de leer dan vier kilome ter weg is. Willen ze een ver goeding hebben voor aange past vervoer zoals een taxi of schoolbus, dan moet het gaan om kinderen jonger dan negen jaar. v Het is ook mogelijk een vergoeding te krijgen als de reistijd meer dan een uur in beslag nemen terwijl dat met aangepast vervoer tot min stens de helft teruggebracht kan worden. De vier ouderparen kregen tot en met het schooljaar 1986/1987 wel een aangepaste vergoeding. Het echtpaar Mas tenbroek kreeg een kilometer vergoeding, terwijl de echtpa ren Colijn, Heemskerk en Co- lijn het schoolbusje vergoed kregen. Op 2 juli van 1987 nam de gemeente, gedwongen door het rijk, de Verordening leerlingenvervoer gemeente Rijnsburg in gebruik. Vanaf dat tijdstip kregen de ouders alleen een vergoeding op basis van de kosten van het open baar vervoer. Daar protesteer den ze gistermorgen tegen bij de Raad van State. W. Broos, woordvoerder van de gemeente Rijnsburg, gister morgen bij de Raad van State: „De kinderen kunnen met bus 40 zonder over te stappen naar de Gomarusschool in Leider dorp. Mochten de kinderen in de winter, als er meerdere bussen rijden, de verkeerde bus nemen dan moeten ze in Leiden overstappen. De weg die ze daar moeten oversteken, heeft verkeerslichten. De vei ligheid van de kinderen is, volgens burgemeester en wet houders, voldoende gewaar borgd". De woordvoerder van de ou ders P. Hugense, dacht daar duidelijk anders over. Hij wees erop dat de reistijd van de kin deren iets meer dan een uur is aangezien de kinderen enkele minuten voor de officiële ver trektijd bij de bushalte moeten zijn. „Dat schrijft de NZH zelf in haar dienstregeling", stelde Hugense die er op wees dat de kinderen verder speels en snel afgeleid zijn. „Ze lopen niet al tijd regelrecht naar de bushal te en moeten daarom ook wat vroeger van huis". Hugense meende verder dat het ook onverantwoordelijk is om de kinderen met de bus naar Leiderdorp te sturen. „De gemeente vindt dat kinderen van negen jaar en ouder zelf standig met de bus naar school moeten kunnen. Dat betekent nog niet dat ze dan ook van de een op de andere dag een goe de begeleider zijn van veel jongere kinderen", meende Hugense die wees naar het „onveilige station in Leiden waar de kinderen in de win termaanden soms moeten overstappen als de NZH twee bussen inzet op de route naar Leiderdorp". De Raad van State streeft naar een uitspraak op 1 augustus. !Tconcert spn e Door Samenwerking uit Aarlanderveen en 'vereniging Crescendo iuwveen verzorgen za- •HU wond het jaarlijkse zo- sp ieert in de RK Kerk in iderveen. De aanvang \alf negen en de entree "\gt/5. Rijr Wajf brandweergarage in kar iburg wordt zaterdag tien uur een tommei- gehouden. Om drie uur (e trekking van de gro- m loting plaats, er is een i ieloop en men kan in p de werkstukken van iholenproject „Brand bek ij ken. Tevens zijn •rse attracties. bloem en pollepel" is "ma van de zomermarkt terdag van tien tot vijf 5 het Lindenplein in wijk wordt gehouden, ip zijn: plantjes, stekjes, >ratie en oud keuken- le oonstelling :hting Ontwikkelingssa- erking Noordwijk van zaterdag 24 juni tot ig 4 juli een tentoonstel de NH-Kapel. De ex- heeft als titel „Zon-wa- nd-kust in ontwikke- nden". Dagelijks van ue lot vijf uur is de ten- B|/ Souled Out and the Trouble Horns FOTO: PR toonstelling open en op zater dagavond van zeven tot ne gen uur. De NH-Kapel be vindt zich aan de Hoofdstraat 69 in Noordwijk. Kunstzeilen De zeilvereniging Noordwijk houdt zaterdag voor de kust van Noordwijk een kunstzei- levenement. De burgemeester zal om elf uur het startschot geven. Om twaalf uur begin nen zeilwedstrijden die de hele dag duren met daarnaast activiteiten op de wal. 'sA- vonds heeft een Kunstzeil- feest plaats met de band Nightlife. Kasteeltuin De Leidschendamse afdeling van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde houdt zaterdag een excursie naar de kasteel tuinen in Arcen in Limburg. In deze internationaal be roemde tuin zijn thematuinen, een rosarium met fontein, een canyon met rots- en bamboe- tuin en onder meer diverse kassen aanwezig. In de loop van de ochtend wordt nog een bezoek gebracht aan de kwe kerij Stam te Ochten in Noord-Brabant. Vertrek om acht uur vanaf het parkeer terrein in Leidsenhage. De kosten bedragen f60 voor le den en f65 voor niet-leden, inclusief entree, koffie en lunch in Arcen. Telefonisch aanmelden: 070-276509 of 070- 866259. Soul De formatie Souled Out and the Trouble Horns treedt za terdagavond op bij Ex-Voto aan de Jacoba van Beieren- weg in Voorhout. Deze Am sterdamse soul-formatie speelt werk van Jackie Wilson, Ja mes Brown en Oris Redding, uit de vroege soulperiode. En tree f7,50, leden gratis. Aanvang half tien. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Fietsvierdaagse Onder ideale omstandigheden is gisteren in Lisse de fietsvierdaagse van start ge gaan. Vele Lissers stapten op de fiets om een van de fraaie tochten te rijden. Wie alsnog wil deelnemen aan de vierdaagse kan vanavond van start gaan. Vrijdag is een inhaalavond gepland, zodat vandaag gestarte deelnemers ook hun vier stem peltjes kunnen halen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE CDA KATWIJK: 11 KATWIJK - „Mensen die nu in een te grote woning zitten en wel kleiner wil len gaan wonen, moet een goed alternatief geboden worden. Dan pas zet je de doorstroming in gang". Dat werd gisteren bepleit door CDA'er J. van Leeu wen tijdens de vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening, wo ningbouw en financiën. Aanleiding was de bespre king van het woningbe hoefteonderzoek dat door Advisie, Bureau voor de mografisch onderzoek is opgesteld. Advisie concludeert in haar rapport dat Katwijk op dit mo ment een relatief jonge bevol king heeft vergeleken met de rest van Nederland. Omdat er onvoldoende woningen be schikbaar zijn voor starters op de woningmarkt kent Katwijk een vertrekoverschot met name bij de leeftijdsgroep tus sen de 20 en de 30 jaar Vol gens Advisie leidt dit tot een versnelde vergrijzing van de kustplaats. Er vertrekt immers een groep inwoners die uitein delijk weer voor de kinderen moet zorgen. Daarnaast kent Katwijk een instroom van be jaarden die eveneens voor een groei van het aantal ouderen zorgt. Om deze ontwikkeling af te remmen beveelt Advisie aan om veel seniorenwoningen te bouwen van een hoge kwali teit. Die moeten aantrekkelijk zijn voor te ruim gehuisveste Katwijkers. een situatie die in Katwijk ook veel voorkomt. Verder moeten er veel wonin gen voor kleine huishoudens worden gebouwd, iets waaraan volgens het adviesbureau in Katwijk een groot tekort is. Advisie had daarbij berekend dat als rekening wordt gehou den met de natuurlijke aanwas van Katwijk in de komende twintig jaar, in theorie er 6.000 extra Katwijkers bij komen. Wil Katwijk iedereen huisves ten dan moeten in de komen de tijd kleine en seniorenwo ningen worden gebouwd om dat dat het meeste rendement oplevert. De commissieleden onder schreven gisteren in grote lij nen de conclusies van het wo ningbehoefterapport. H. van Mierlo (D66) meende echter dat een vertrekoverschot in de leeftijdsgroep tussen de 20 en 30 jaar een volkomen normale zaak is. „Dat is een natuurlijke gang van zaken. Het is maar de vraag of wij voor elke gebo ren Katwijker een huis moeten verzorgen. Dat lijkt mij heel ongezond", aldus de democraat die, gesteund door PvdA'er J. Telkamp, eveneens vraagtekens zette bij de con clusie dat Katwijk in de ko mende jaren sterk zal vergrij zen. Van Mierlo: „Wij hebben juist een jonge bevolking ver geleken met de rest van Ne derland. Bovendien is het con cluderen dat Katwijk uiteinde lijk vergrijst een open deur in trappen Vraagtekens waren er ook over de door Advisie voorspel de doorstroming bij het bou wen van seniorenwoningen. CDA'er J. van Leeuwen ha merde op de noodzakelijke aantrekkelijkheid van deze woningen. Volgens Bakker van Advisie zijn er op dit mo ment ook geen woningen be schikbaar voor mensen die naar een kleine woning willen doorstromen. „Ze zijn in Kat wijk allemaal al bezet", meen de Bakker die op de mogelijk heid wees om de nu niet popu laire flats in Katwijk te reno veren en uit te rusten met on der andere een alarmerings systeem. Op die manier moeten ze aantrekkelijk wor den voor ouderen, een idee dat in goede aarde viel bij SGP'er D. van der Plas. Mevrouw R Haasnoot (PvdA) wees de on derzoekers op het feit dat zij wel mogen concluderen dat Katwijk veel kleine woningen nodig heeft maar dat het rijks beleid wel eens een struikel blok kan zijn. Advisie-man Bakker meende dat de ge meente Katwijk daar nog maar eens over moest .brain stormen' „Er zijn veel wo ningtypen die misschien wel gebouwd kunnen worden. Bij voorbeeld de voormalige du- plexwoning: een eengezinswo ning die geschikt is gemaakt voor bewoning door twee klei ne huishoudens. Dat kan met een gewoon contingent wor den gebouwd", aldus Bakker. VALKENBURG - De ver breding en de opknap beurt van de Valkenburg- se Achterweg gaan door. De commissie openbare werken en woningbouw heeft gisteravond groen licht gegeven voor dit plan. De weg wordt 3.2 meter breed in plaats van tweeënhalve meter. De bewoners dragen ruim 67.000 gulden bij aan de verbreding van weg. De gemeente Valkenburg legt 220.000 gulden voor de Achterweg op tafel. De commissieleden toonden zich gisteravond wel ongerust over de financiële gevolgen van het opknappen en verbre den van de Achterweg „Het betalen van dit plan is geen enkel probleem maar het gaat om de rest van de plannen die Valkenburg nog heeft. We houden hierdoor erg weinig geld over voor andere nieuwe investeringen", stelde P. Mizee namens de VVD-fractie. Ook D. Hoffmans (PvdA) drong aan op een compleet financieel overzicht want „er staan ons ook nog andere dingen te wachten". Wethouder H. van der Nagel wees de commissieleden op het feit dat de reconstructie van de Achterweg nog dit jaar moet gebeuren. „Als we het niet tegelijk met de aanleg van de S4 laten doen, wordt het aanmerkelijk duurder. De aannemer doet het nu nog 20.000 gulden goedkoper dan de provincie aanvankelijk had uitgerekend". Man valt van stapel hout HILLEGOM Een 47-jarige inwoner van Hillegom is gis termiddag met onbekend beenletsel vervoerd naar de Mariastichting in Haarlem. De man was aan het werk in een houthandel aan de Van Meer wijkstraat in zijn woonplaats toen hij van een stapel hout afviel. De man kreeg vervol gens nog een aantal planken op zijn been.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15