Leiderdorp breidt schoolzwemmen uit Film moet Alphen goede naam geven Vooral bouw van tankstation roept bezwaren op dagpuzze! Verwarming is veel te duur NIEUWKOOP De uitbreiding van het gemeentehuis van Nieuwkoop is te duur. Dit werd gisteren in een commissievergadering gesteld door PvdA'er A.H.M. de Brouwer. De soci alist zei vier ton voor de verwarming aan de hoge kant te vinden en ook twee ton voor de inrichting van de raadzaal is volgens hem te veel van het goede. De PvdA is overigens wel voorstander van de acht ton kostende en 539 vierkante meter grote uitbrei ding. De heer A.P.M. Hoogerwerf vond het wel noodzakelijk dat er wat aan de klimaatbeheersing wordt ge daan in het gemeentehuis. Voorts stelde hij voor in het nieuwe gedeelte kamers voor de fracties in te richten. Nieuwkoopse boeren moeten omschakelen NIEUWKOOP De kleine Nieuwkoopse boeren moeten zich gaan richten op het op de markt brengen van milieu vriendelijke produkten. Op deze wijze kunnen kleine bedrij ven, die het nu zeer moeilijk hebben, in stand worden ge houden. Dit werd gisteren in een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening geopperd door VVD'er R. Nie zen. Hij wees op produkten als scharrelvlees en scharrel- melk. Niezen kreeg steun van de heer A.H.M. de Brouwer (PvdA). Deze voegde er aan toe dat de werkzaamheden van de boeren wel ecologisch verantwoord moeten zijn. „De na tuurwaarden zijn in het Nieuwkoopse gebied vrij hoog, er komen veel zeldzame vogels voor en zeldzame planten", al dus De Brouwer. Een en ander kwam aan de orde tijdens een toelichting op de provinciale nota veenweidegbied. Nieuwkoop ligt in een veenweidegebied, hetgeen inhoudt dat de natuurwaarden relatief hoog zijn en bedrijfsvoering relatief moeilijk is. Met name de agrarische bedrijfsvoering is in Nieuwkoop een belangrijk aandachtspunt. Wielerronde en nachtdisco in feestweek Leimuiden LEIMUIDEN Met een kin deroptocht en een kermis be ginnen vandaag de jaarlijkse zomerfeesten in Leimuiden. De kinderen lopen om zeven uur vanavond vanaf De Peppel naar het kermisterrein. Morgen gaat de wielerronde om het kampioenschap van Leimuiden van start. Inwoners en oud-inwoners van Lei muiden en Rijnsaterwoude kunnen zich inschrijven bij Dolf Wallet aan de dr. Stapenseastraat 30. De start en finish van de wielerronde zijn in de Dorpsstraat bij de Hervormde Kerk. Een demonstratie paardenspringen en dressuur is vrijdag vanaf vier uur te zien aan de Grietpolderweg. In de avonduren wordt er een solexrace gehouden. Vooraf zal er streng wor den gecontroleerd of er opgevoerde exemplaren tussen zitten. Deze west- rijd begint om zeven uur in Dorps straat. Diezelfde avond wordt er in de hal van de firma Brand en Van Wijk voor het eerst in de geschiede nis van Leimuiden een nachtdisco gehouden. Op zaterdag is er vanaf een uur 's middags sprietlopen over de Drecht bij het zwembad. Twee uur later begint het tobbetje steken in de Dorpsstraat. De feestdagen worden afgesloten met een muziek avond waarbij de Aerebeijeplukkers uit de Veen optreden. De aanvang is om acht uur bij Brand en Van Wijk. Ouderraadstichting bij RIO Leiderdorp LEIDERDORP De ouders van leerlingen van het Rijnland Instituut voor Ondernemersonder wijs (RIO) in Leiderdorp hebben zich gisteren officieel verenigd in een Ouderraadstichting. De Stichting heeft zich ten doel gesteld de goede contacten en de samenwerking tussen RIO en ouders van leerlingen te bevorderen. Verder moet de Stichting de fusies in het middelbaar beroepsonderwijs in de Leidse regio kritisch gaan volgen. Gekozen is voor een Stichting en niet de gebruikelijke oudervereniging om slaag vaardig en snel te kunnen optreden. Het gekozen Stichtingsbestuur blijft wel verant woording schuldig aan de achterban. De Stich ting zorgt ook voor een afvaardiging in de me- van het RIO. LEIDERDORP Het schoolzwemmen in Lei derdorp zal vermoedelijk met ingang van het schooljaar 1989/1990 wor den uitgebreid. De ge meenteraad behandelt in zijn vergadering van 26 juni 1989 een voorstel van het college van burge meester en wethouders het aantal lesgroepen van vijf uit te breiden tot ze ven per week. Het aantal uren schoolzwem men voor de basisscholen uit Leiderdorp kan daardoor met twee maal een half uur per week worden vergroot. Op ba sis van de positieve adviezen van de commissies onderwijs en financiën kan een raads- brede steun voor dit voorstel worden verwacht. Uitbreiding van het schoolzwemmen is een onderdeel uit het collegepro gramma voor de periode 1986- 1990. Over de gang van zaken met betrekking tot het zwemon derwijs bestaat de nodige on vrede. Een algemene klacht is dat de groepen te groot zijn waardoor het individuele kind niet de nodige aandacht kan krijgen. Met de voorgestelde uitbreiding hoopt men hierin verbetering te kunnen aan brengen. Door vergroting van het aantal lesgroepen van vijf naar zeven wordt het aantal kinderen per instructeur klei ner. Er is dan pqr lesgroep sprake van circa 48 leerlingen verdeeld over vijf instructeurs. In de huidige situatie moet aan circa 75 kinderen zwemles worden gegeven. Voordeel Een voordeel van de uitbrei ding van het aantal lesgroepen is dat de huidige capaciteits problemen in het zwembad De Does tot het verleden behoren. Nu moeten soms 150 kinderen zich tegelijkertijd aan- en uit kleden. Ook komt er door ver kleining van de groepen meer ruimte in het zwembad zelf beschikbaar. Voor de uitbreiding van het schoolzwemmen met twee keer een half uur is voor dit jaar vanaf de periode na de zo mervakantie en bedrag van 5.000 gulden nodig. De kosten daarvan kunnen worden be streden uit de onderwijsbegro ting. Voor de volgende jaren vanaf 1990 zal structureel een extra bedrag in de gemeente lijke begroting moeten worden opgenomen. Met de uitbrei ding van het zwemonderwijs met twee keer een half uur per week is een bedrag van 12.500 gulden gemoeid. EWR gaat stankoverlast te lijf Het stinkt er nog steeds, maar gistermor gen in alle vroegte zijn werknemers de stankoverlast aan de Buitenweg in Rijp- wetering te lijf gegaan. De rioolwaterzui veringsinstallatie wordt eindelijk overkapt nadat de omwonenden jarenlang bij het EWR aan de deur hadden geklopt om maatregelen. Het zal dan toch gaan ge beuren dat de tuinstoelen weer buiten kunnen worden gezet en dat gasten bij een barbecue op heerlijke geuren worden onthaald. De walmen van de naast de tui nen gelegen zuiveringsinstallatie maakten dat jarenlang onmogelijk. De Leidse firma Schouls en het bedrijf Rolloods-Sorensen uit Raamsdonkveer begonnen gistermor gen om acht uur met de eerste werk zaamheden. Er wordt een speciaal filter geplaatst om de lucht te zuiveren en een plastic folie over spanten moet het geheel afsluiten.foto: wim van noort Overleg over sanering terrein van Bodegraven NIEUWKOOP De gemeen te Nieuwkoop, de Heidemij en de firma Bodegraven voeren op 13 juli overleg over het ver vuilde terrein van de firma Bodegraven aan de Dorpp- straat. Dit werd gisteren in een commissievergadering ge zegd door wethouder J.E.L. Michel. In het overleg zal wor den gesproken over sanering van het terrein. De leden van de commissie trokken de voor zichtige conclusie dat de ver vuiling bij de fabriek van Bo degraven niet zo verontrus tend is als aanvankelijk werd gedacht. Onderzoek heeft uit gewezen dat het terrein wel vervuild is, maar dat er geen dir,ect gevaar is voor de volks gezondheid en het milieu. Wel moet verspreiding van de ver vuiling worden voorkomen, aldus de Heidemij. De heer A.H.M. de Brouwer (PvdA) en met hem een aantal mensen op de publieke tribune hadden toch nog een aantal vragen, alvorens zij eveneens „geruststellend" over deze vervuiling konden zijn. Wet houder Michel veegde deze vragen echter van tafel en zei dat eerst het overleg op 13 juli afgewacht moet worden. Mi chel zei dat „we thans wel wat geruster kunnen zijn over de mate van bodemvervuiling". Op de publieke tribune werd wel geklaagd over de slechte voorlichting aan de bevolking. „Dit krijgt aandacht", aldus de wethouder. ALPHEN AAN DEN RIJN „Weer" en „ac teurs" werken tot nog toe prima mee bij de opna men van een promotie film over Alphen aan den Rijn. Dat is tenminste de mening van de driekoppi ge filmploeg die deze en volgende week opnamen maakt in opdracht van de gemeente Alphen. Onder leiding van produktie- leidster Terska Morgownik treden ambtenaren, familiele den van ambtenaren, wethou der De Jong en zijn gezin, da mes van bureau Voorlichting, de gehele Vereniging van On dernemingen Alphen, de voor zitter van de VOA Groenen dijk er* de gemeenteraad op in een film die vanaf augustus het beeld van Alphen nog be kender moet maken. De film wordt gemaakt door Polygoon uit Naarden en kost 100.000 gulden. Tweederde wordt be taald door de gemeente, het restant wordt bijeen gebracht door bedrijven. De film had eerder moeten worden gemaakt, maar toen vorig jaar de affaire rond de voormalige vuilstort in de Coupépolder aan de orde kwam werd besloten de film nog even uit te stellen. Het gaat om een film die maximaal een kwartier zal duren. Hij is De filmploeg aan het werk op het industrieterrein van Al phen. FOTO: WIM VAN NOORT bestemd voor toekomstige on dernemers die in Alphen hun bedrijf willen vestigen, voor ontvangsten van het gemeen tebestuur en voor ambtenaren die nog al eens bezoek krijgen van collega-ambtenaren uit andere steden. In de film wordt Alphen in al haar as pecten belicht. Er wordt na tuurlijk aandacht beteed aan de centrale ligging en de ver bindingen onder andere de treinen. Daarnaast laat men zien wat er in Alphen ge bouwd wordt, dat er aandacht is voor het milieu, wordt de politiek belicht, is een aantal bedrijven te zien en wordt de structuur van de gemeente uit- Nieuwe radiozenders op Alphense kabel ALPHEN/RIJNSTREEK Radioluisteraars in de Rijnstreek zullen maandag een paar minuten verstoken blijyen van hun fa voriete programma's. De Alphense kabelexploitant CAI voert in de ochtenduren een nieuw rooster in op .de FM-band. Dat ge beurt om de komst van een zestal nieuwe radiozenders mogelijk te maken. De nieuw te beluisteren radiozenders zijn Radio Rijnmond (90.9 Mgh), BBC Worldservice (97.8 Mgh), Concert Radio (105.5 Mgh), Sky Radio (103.5 Mgh), Cable One (104.1 Mgh) en Radio 10 (104.5 Mgh). De CAI heeft de laaste tijd veel brieven en telefoontjes binnengekregen om het aanbod van de radiozenders te vergro ten. De aandacht ging daarbij voornamelijk uit naar de drie laatstgenoemde zenders. Door de komst van de nieuwe zenders schuiven de vaste Hilversumse zenders een plaatsje op. De fre quenties van Radio 1 tot en met 5 wordt respectievelijk 98.4, 90.5, 92.1, 94.0 en 89.9 Megaherz. De kabelabonnees in onder meer Alphen, Zwammerdam, Koudekerk en Hazerswoude krij gen vandaag of morgen een brief van CAI of CASEMA in de bus met informatie over de veranderingen. Gestolen auto in brand Aan de Zijldijk in Leiderdorp, bij het RIO zijn gistermorgen vroeg twee gestolen bestelwa- gentjes aangetroffen. Ze wer den ontdekt doordat een van de twee auto's in brand was gevlogen. De Leiderdorpse brandweer kon dat vuur snel doven. Volgens een woord voerder wordt vermoed dat beide wagens zijn gebruikt bij een misdrijf. De dieven zouden zich van de auto's hebben wil len ontdoen, mogelijk vanwege pech. De auto die in brand was gevlogen was vanaf de provin ciale weg het fietspad afge duwd en in het struikgewas on der het talud terecht gekomen. Als de auto niet in brand was gevlogen, had het volgens de brandweer lang kunnen duren voor hij daar was ontdekt. De oorzaak van het vuur is ondui delijk. Maar omdat het stuurs- lot was vernield en de ontste kingsdraden doorgeknipt, wordt rekening gehouden met kortsluiting. De auto geldt als een „total loss". De andere auto, die mogelijk was gebruikt om de eerste weg te duwen, stond aan de Zijldijk. De auto's waren in Zutphen gestolen en bij een Leids bedrijf. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDSCHENDAM Vooral de bouw van een benzinestation heeft giste ren tijdens de hoorzitting over de verbreding van rijksweg 4 tussen Leider dorp en het Prins Claus plein in Leidschendam bezwaren opgeleverd. Van de ongeveer zestig aanwe zigen in de kantine van het raadhuis telden ongeveer twintig vragen over de ge luidsoverlast en de juiste aan leg. Ze werden beantwoord door wethouder mevrouw J.J. van Nievelt-Volmuller, ir. T. Lous van Rijkswaterstaat en voor de geluidsoverlast door L.A.M. Persoon van het stede bouwkundig bureau OD 205. Met de bouw van het 190 mil joen gulden kostende project over 12'/2 km wordt begin vol gend jaar begonnen. Zoals eerder gemeld krijgt het we- glichaam een breedte van twee keer vier rijstroken waarvan voorlopig twee keer drie rijbanen worden aange legd. Het nu al aanleggen van de volle breedte zal straks en kele tientallen miljoenen be sparen voor een nieuwe ver breding van kunstwerken als viaducten. In een inleiding zei ir. Lous dat de noodzaak van verbreding al begin 80'er jaren werd ingezien. De toelaatbare belasting is sinds 1981 (53.000 voertuigen per etmaal) dit jaar met 93.000 auto's al ruim over schreden. Voor het jaar 2010 wordt op een verdubbeling van het aantal van 1981 gere kend. Het werk moet in 1995/ 1996 klaar zijn waarna verder wordt gewerkt tot aan Hoog- made en tenslotte tot Haarlem mermeer maar dan is het waarschijnlijk al 2010. Twaalf maanden cel geëist voor incest LEIDERDORP/DEN HAAG Tegen een 28- jarige man uit Leiderdorp is gisteren voor de Haagse rechtbank twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk, geëist wegens ontucht met twee van zijn nichtjes. De man zóu begin maart dit jaar, terwijl hij moest oppassen, ontucht hebben gepleegd met een achtja rig nichtje. Toen de Leiderdorper het meisje naar bed bracht, kon hij zich niet beheersen en begon haar te betasten. Enkele jaren geleden zou hij een nichtje, dat toen een jaar of vijf jaar oud was, ook al ontuchtig hebben benaderd. Deze gebeurtenissen zouden zich rond 1985 hebben afgespeeld. Tijdens de zitting bleek dat dit meisje door een ander familielid, dat vorig jaar is veroordeeld, ook al seksueel was misbruikt. Rechtbank-president, mr. B. Punt, vroeg of de verdachte hiervan wist. Pas na diens vrijlating had hij gehoord, waarvoor de andere man had gezeten, zo verklaarde de Lei derdorper. Het leek de presi dent sterk dat er nooit over was gepraat. Ten slotte ver keerde men in een heel klein kringetje. Officier van justitie, mr. J. van Eek, meende dat de verdachte wel degelijk had geweten waarvoor het familielid had gezeten. Toch pleegde hij daar na nogmaals met een meisje ontucht. Nog wel terwijl hij moest oppassen en het slacht offer dus aan zijn zorg was toevertrouwd. Dat vond de of ficier een kwalijke zaak en: „Het is diep treurig dat je een naam van een slachtoffer te genkomt, dat door meerderde personen is misbruikt. Je houdt je hart vast, wat daar van terecht moet komen". De rechtbank doet 4 juli uit spraak. Blaasbalg NIEUWKOOP De straten in het eerste gedeelte van de nieuw te bouwen wijk Buyte- wech krijgen namen die zijn ontleend aan het ambachtelijk smeden. Het centrale gedeelte wordt „Blaasbalg" gedoopt. Spekschni tzel met en aardappelen - gegarneerde vanill rijstevla Het woord spek schri nigeen af; de smaak v, spekschnitzel doet d paald niet. Spek is ji' lijk wel een vette vlee maar daarmee is bij q>' rige gerechten in dit rekening gehouden. Als u met z'n beidei dan heeft u het volgen dig: 2 speklapjes van ei, paneermeel, zout, margarine, peper, nn bloem, tijm, 1 tomaat, kapoeder, worcestersa sla, 3 lepels yoghurt, tomatenketchup, halvt azijn, zout, peper, mosterd, tuinkruiden look, peterselie, dille, ge), 1 tomaat, hardgeJ 0,5 tot 1 kg aardappelt \j 0,5 liter melk, 25 g rijs custard, 30 g suiker rijstepap, 2,5 dl gele kiwi, 1 aardbei, bastty ker naar smaak. Klop een ei los met eei koud water zonder di gaat schuimen. Meng ee lepels paneermeel met zout. Haal de speklapje het ei en vervolgens do paneermeel. Bak het vJ^ twintig minuten bruin e met het deksel schuin pan. Gebruik aanvai een groot vuur en temps sterk zodra de speklapjL beide kanten bruin zijl het gare vlees op een bord en bestrooi het n per. Maak de jus af me meegebakken bloem, water, tijm en de ontve.s\ kleingesneden tomaat e,j hem drie minuten zacl ken. Doe er naar smaak kapoeder en worcestersa j; Trek de mooie bladere de sla in stukjes, doe daa grove nerven weg. W groente in koud water, haar daarbij te kneuzen, een mager sausje van yc tomatenketchup, azijn, peper, suiker, mosterd e«_ geknipte tuinkruiden. H de uitgelekte sla kort vo" presenteren door het Garneer met plakjes tom ei. Kook de gewassen rijst helft van de melk in ee I uur gaar. Laat dan al roe) een papje van custard, en weinig koude melk et nuut meekoken en voe, het vuur de rest kouder toe. Leg schijfjes kiwi en j] bei op de afgekoelde vla strooi deze met basterdsi APOTHEKEN De avond diensten van de apotheken gio Leiden worden waarge door de apotheken die ook dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKP1 ZEN LEIDEN Ongevalleij elke dag Academisch Ziekenh halve van dinsdag 13.00 u. tot dag 13.00 u. (Diaconessenhuis nieken tel 155543, afdeling S.f 175639) en van vrijdag 13.00 zaterdag 13.00 u. (Elisabeth- huis). De Geneeskundige Dienst Le verhuisd van de Roodenburge in Leiden naar de Croneste 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING GEBOREN KIND Hulpverler ongewenste zwangerschap voo der en kind. Bel tel. 071-89630Vlc 897762; 033-620244 (dit laatst^ mer is dag en nacht bereikba: CENTRALE REGISTRATIE KI OPVANG (Koornbrugsteeg 2 EK Leiden, tel 254810.) Info over en aanmefden vooi vang in Leiden. Geopend: dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CEN MELDPUNT LEIDEN Ketell steeg 10. Ma. t/m vr. telefoni; reikbaar van 10.00 tot 16.00 v 120903. Spreekuur ma. 13.0( en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL disch Adviesbureau, Ketelb steeg 10, tel. 130775; afdeling tingen: alleen op afspraak, kla bureau: di. en do. 18.30-20.30 ling vreemdelingenrecht: ma. en do. 18.30-20.30, afdeling L vr. 10-12. 1 SOS Telefonische Hulpdiens den e.o. Voor een gesprfe mens tot mens. Vertrouwelijk, i u nacht bereikbaar. Telefoonnl achterop de telefoongids M 125202). ei BUREAU VOOR RECHTSHU at Herengracht 50, tel. 123942; spn( ren ma. en di. 10.00-12.30 in. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.31 DIERENHULP- EN AMBUL DIENST Hulpverlening in Ig Leiderdorp, Oegstgeest, Rijn Valkenburg, Voorschoten, Waf- en Zoeterwoude. Tel. 071-1741 BURGERRAADSLIEDEN I' brugsteeg 2, tel. 143171 (kat i) ren). Spreekuren ma., di. e t 11.00-12.00 u„ do. 18.30-20.01 n LEIDEN OMGEVING £cidó©Sou/ititit WOENSDAG 21 JUNI 1989 PAGIft

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14