^aniek en ergernis na opkomst extreem-rechts Schijnbare rust in China Getd&iQowumt OHL (CDU) SLUIT COALITIE MET REPUBLIKANER UIT Een wervelstorm op z n Amerikaans Weduwe vermoorde Palme wijst verdachte als dader aan 3 P;. [UITENLAND DINSDAG 20 JUNI 1989 PAGINA 5 EM olf van geweld i Kazachstan dat echn J M de n )SKOU In de stad Novy Oezen in Ka- rhstan, een republiek in Centraal-Azië bij Kaspische Zee, zijn het afgelopen week- ide bendes jongeren de straat opgegaan ;t brandbommen en ijzeren staven. Voor- Igangers, woningen, winkels en over- idsgebouwen zijn aangevallen. Een onbe- nd aantal personen is om het leven geko- tn. De rellen worden toegeschreven aan ïtsoenering, hoge prijzen en hoge werk- r isheid in het gebied. Vanwege tekorten in veel delen van de Sovjetunie voe- igswaren als vlees, boter en suiker uit- itend op de bon te verkrijgen. Kazach- n is de tweede republiek in Centraal- ië die in enkele weken het toneel is ge- d irden van gewelddadige taferelen. iet ii i. all i er rijden Nieuw begin START GENÈVE De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben gisteren na een pauze van zeven maanden in Genève de onderhandelingen hervat over verminde ring van hun strategische kernarsenalen (START). De Amerikaanse regering zal voorstellen zo snel mo gelijk afspraken te maken over methoden voor het toezicht op de naleving van een akkoord. De besprekingen moeten leiden tot een halvering van de aantallen kernraketten met een bereik van meer dan 5.500 kilometer. Onderhandelaars van beide partijen hebben al een ontwerpverdrag van 300 tot 400 pagina's opgesteld, al zijn er nog wel degelijk menignsverschillen. Zo blijft voor de Sovjetunie het aan banden leggen van het Amerikaanse SDI-project 'absolute prioriteit'. De VS hebben steeds deze koppeling tussen het SDI- project en vermindering van de strategische kernar senalen steeds afgewezen. Griekse interim-regering moet schandalen ophelderen ATHENE De winnaar bij de Griekse parle mentsverkiezingen, Konstantinos Mitsotakjs van de conservatieve „Nieuwe Democratie", heeft gisteren de overige partijen hun steun gevraagd voor een interim-regering. Deze zou zich voornamelijk bezig houden met „het op helderen van de talloze schandalen" en nieu we, „eerlijke" verkiezingen moeten uitschrij ven. Mitsotakis, wiens „Nieuwe Democratie" met rond 45 procent van de stemmen de grootste partij werd, komt voor de vorming van een kabinet zeven afgevaardigden te kort. De Griekse president Christos Sartsetakis wees gisteren het ontslag van Papandreou's regering af en vroeg hem de lopende zaken te regelen tot een nieuwe regering is gevormd. De regerende Pasok-partij van Papandreou behaalde slechts 39 procent van de stemmen. Khomeini's graf wordt islamitisch heiligdom NICOSIA De Iraanse autoriteiten hebben besloten om van de begraafplaats waar wijlen ayatollah Ruhollah Khomeini ligt begraven een islamitisch heiligdom te maken. Daartoe zal de Beheshte Zahra begraafplaats in het zuiden van Teheran drastisch worden uitge breid en zullen directe wegverbindingen worden aangelegd tussen Beheshte Zahra en het centrum van Teheran en de stad Qom. Qom is het geestelijk centrum van de shi'iti- sche islam waar Khomeini jarenlang les heeft gegeven. Dagelijks komen nog altijd tiendui zenden rouwenden naar Beheshte Zahra die zich dag en nacht bij de laatste rustplaats van hun op 3 juni overleden geestelijk leider ver dringen. Voor de duur van de officiële rouw- periode (40 dagen) wordt aan de rouwenden op de begraafplaats gratis voedsel verstrekt. )NN - Bijna twee mil- ?n Westduitsers, 7,1 pro pt van de mensen die f tiar de stembus gingèn, {ebben zondag bij de Eu- "ppese verkiezing hun ;m aan de Republikaner ïgeven. Ze stemden iral op emotionele inden, want een echt -kiezingsprogramma ïbben de Republikaner )g niet. Maar met wat "por programma de ex- feem-rechtsen ook ko len, een geschrokken iaarijnciskanselier Kohl sggJrDU) zei direct elke coa- te jtie met de Republikaner te sluiten. 'spOen °P de angsten van de rters irgers, dat is tot nu toe het indei cePt voor het succes van de Republikaner geweest. Beter dan de gevestigde partijen hebben de Republikaner in de gaten gehad welke angsten er leven met betrekking tot de komende binnenmarkt van de Europese Gemeenschap. Schönhuber is er gretig op in gegaan. Hij schetst een schrik beeld van drugs, misdadigers- bendes en ongewenste buiten landers, die na het wegvallen van de controle aan de bin- nengenzen in de Bondsrepu bliek vrij spel hebben. Hij spiegelt de agrariërs voor dat hun belangen in de Gemeen schap ondersneeuwen. Hij ver telt de arbeiders dat hun werkgelegenheid in de EG wordt weggeconcurreerd. Opmerkelijk is het enorme verschil in kiezersgunst voor de Republikaner in de deelsta ten boven en onder de Main- lijn. De 7,1 procent die de par tij in de gehele Bondsrepu bliek behaalde is zowel ver ontrustend als versluierend. In de zuidelijke deelstaten is het nog veel erger, in de noordelij ke duidelijk minder. In Baden-Württemberg be haalden de Republikaner 8,7 procent, in Beieren zelfs 14,6 procent. In deze beide deelsta ten woont eenderde van de stemgerechtigden van de Bondsrepubliek; de Republika ner sleepten er 55 procent van hun stemmental vandaan. In de beide deelstaten verloren de christelijke partijen CDU en CSU forse percentages. In de gehele Bondsrepubliek was het verlies zo'n 8 procent. De Republikaner boekten hun winst in eerste instantie in de bolwerken van de christelijke unies en verder op het platte land en in de industriegebie den met veel arbeiders. In de gebieden met een overwegend katholieke bevolking was de winst groter dan in gebieden met een overwegend prote stantse bevolking. Ook de so ciaaldemocratische SPD kan haar handen niet in onschuld wassen, want uit de rijen van deze partij zijn eveneens nogal Vlaams Blok In België heeft de forse op komst van het extreem-recht se Vlaams Blok (4,5 van de stemmen) geleid tot stevige pa niekreacties bij andere partij en. De voorzitter van de Vlaamse liberalen, oud-vice- premier Verhofstadt, pleitte gisteren in het spoor van het Vlaams Blok voor een ge dwongen remigratie van vreemdelingen. EG-commissaris Van Miert, SP-leider Vandenbroucke en de leidende christen-democra ten Chabert en Tindemans re ageerden ontsteld op deze be leidswijziging. Volgens Tinde mans gaat het om een 'plat-de- magogische' oplossing die in de praktijk tot niets leidt. Ook Annemie Neyts, door Verhofs tadt nog maar recent opge volgd als partijvoorzitter, liet zich in zeer negatieve zin uit over de 'deportatieplannen' van haar partijgenoot. In de mangel Je houdt het niet voor mogelijk, maar de 39-jarige Cheryl Harper en haar 20-jarige dochter April die in deze totaal verkreukelde auto zaten, maken het goed. Ze liggen weliswaar nog in het zie kenhuis, maar vooraal om van de schrik te bekomen. Op de snel weg bij het vliegveld van Denver knalden ze met hun auto eerst op een voor hen rijdende vrachtwagen, waarna ze werden over reden door een achterop rijdende vrachtwagen, die zich deels in de laadruimte van de andere truck boorde. FOTO: AP gewonden bij veldslag Belgische mijnwerkers loi :e vijijdens een uiterst grimmige betoging van zo'n drieduizend met dartntslag bedreigde mijnwerkers uit Belgisch Limburg zijn gisteren endeientallen gewonden gevallen. Twee mijnwerkers en een rijks- pachter moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Zeker bdén paard van een rijkswachter moest worden afgemaakt. De ;1 titfiijnwerkers was tot 1996 werk beloofd, maar er zijn nu plannen ildenim de twee laatst overgebleven mijnen in Zolder en Beringen al zo'nn 1993 te sluiten. De mijnwerkers hebben er geen vertrouwen in niet jat voor hen nieuwe banen worden gecreëerd en willen daarom nilioëo lang mogelijk de mijnen openhouden. „Al,] FOTO: AP Roemenië bouwt muur langs grens IUDAPEST Roemenië is gfengs de grenzen met Joegosla vië en Hongarije bezig een vfnuur te bouwen, in een ken- Jing inwoners te he etten naar een van deze buur- anden te vluchten. Zes weken ittieleden is langs de Hongaarse rens met de bouw begonnen. )p sommige plaatsen zou de nuur al twee meter hoog zijn. 3e afgelopen maanden hebben uizenden Roemenen, met ime degenen van Hongaarse >maf, getracht naar Honga- e te vluchten, om te ontko- aan het dictatoriale bewind van de Romeense machthebber Ceausescu. Een onbekend gebleven aantal van hen is tijdens vluchtpogingen doodgeschoten. Met de bouw van de muur isoleert Roeme nië zich nog verder van de overige Oosteuropese landen, die juist toenadering zoeken tot het Westen. Roemenië staat het laatste jaar aan scherpe kritiek bloot van zowel West als van Oosteuropese landen, in verband met de aanhouden de schendingen van de men senrechten. (c) The Times, Londen KOHL VRAAGT OM GRATIE VOOR DISSIDENTEN PEKING De voor van daag geplande vergade ring van het Chinese Na tionale Volkscongres is voor onbepaalde tijd uit gesteld. De vergadering zou worden belegd om te discussieren over hervor mingen, waartoe door de democratiseringsbeweging van de studenten was op geroepen. Een nieuwe da tum voor de vergadering is nog nietv vastgelegd. Ondertussen lijkt de Chinese regering er steeds meer van overtuigd te raken dat zij de situatie in het immense land weer volledig in handen heeft. Militaire eenheden en grote aantallen troepentransportwa gens trokken zich gisteren uit Peking terug en de communis tische partij maakt zich op het vernieuwde politieke krach tenveld aan de openbaarheid prijs te geven. Geschat wordt dat er nog altijd zo'n 120.000 militairen in en om Peking bi vakkeren. Het Plein van de Hemelse Vrede, dat nog steeds voor voetgangers is afgesloten, wordt nog maar door een paar soldaten bewaakt. De Tempel van de Hemel in het zuiden van Peking wordt nog altijd door troepen bezet en de staat van beleg die op 20 mei door premier Li Peng werd afge kondigd is nog altijd van kracht. Op de grote straten in Peking lijkt het openbare le ven langzaam weer op gang te komen. Dat de duimschroeven verder zullen worden aangedraaid kan worden opgemaakt uit niéuwe maatregelen die giste ren werden gepubliceerd in de officiële Chinese media. Het wordt voor burgers nog moei lijker het land te verlaten. In woners van Peking die een buitenlandse ambassade willen Ogenschijnlijk is alles in Peking weer normaal; deze drie senioren kunnen in alle rust hun ochtend gymnastiek doen. De zwaarden hebben daarbij slechts een rituele betekenis. FOTO: AP bezoeken om een visum aan te vragen zullen nu eerst een speciale vergunning bij de po litie dienen aan te vragen. Ook worden er nog steeds mensen gearresteerd die wor den verdacht van 'contrarevo lutionaire activiteiten'. Het of ficiële aantal arrestaties sinds 4 juni, toen het leger op bloe dige wijze een einde maakte aan de democratiseringsbewe ging, ligt op ruim 1200. De Amerikaanse regering heeft gisteren opnieuw laten weten dat Amerikaanse za kenmensen en toeristen China dienen te vermijden, zelfs al lijkt de onrust daar te zijn ge luwd. Regeringsfunctionaris sen wezen een voorstel af van Thomas Foley, de Democrati sche voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, om de Chinese regering krachtiger te veroordelen. De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft in een brief de Chinese autoriteiten verzocht om gratie voor drie ter dood veroordeelde dissi denten in Shanghai. Ook vraagt hij daarin mild te oor delen over andere activisten voor meer democratie. In Groot-Brittannie vroeg de Sovjet-activist voor de men senrechten Andrej Sacharov de wereldleiders druk uit te oefenen op China om een ein de te maken aan de doodstraf fen. De grootste westerse federatie van vakverbonden heeft bij de Internationale Arbeidsorgani satie (ILO) in Genève een klacht tegen China ingediend. De Internationale Federatie van Vrije Vakverbonden (ICFTU), waarbij 142 vakver bonden uit 97 landen zijn aan gesloten, vindt dat China het ILO-verdrag schendt waarin vrijheid van vereniging is overeengekomen. China heeft dit verdrag ondertekend. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Woensdagmiddag om drie minuten over half vijf vluchtten wé de kel der van ons huis in. Bui ten was het aardedonker geworden en van de ene minuut op de andere was een zo krachtige wind opgestoken dat we de eerste boomkruinen zagen afbreken en alles om ons heen begon te kraken. De stroom viel vrijwel onmiddellijk uit. Het bliksemde hevig en aanhoudend, gevolgd door oorverdovende donderslagen. Razende regenvlagen joegen voort en beukten op ra men en deuren. Nog nooit hadden we zoveel lawaai gehoord. Wat later een uit het niets opgedoken wervelstrom bleek te zijn, duurde precies vijf minuten. Toen we weer boven kwamen zag de we reld er anders uit. Aan de voorkant van het huis be vonden zich opeens hoog op geschoten struiken die daar eerder nooit waren geweest. Dat bleek de kruin van een reusachtige boom te zijn die aan de overkant van de straat had gestaan, maar die was omgewaaid. Boven het dak van het huis van de bu ren keken we naar de lucht. Vijf minuten tevoren waren daar nog lange rijen bomen te zien. Een boom die naast het huis van de achterburen stond, bleek ergens in het midden gewoon afgeknapt te zijn. Nog voordat we tot onszelf waren gekomen scheen de zon alweer. En er was geen zuchtje wind meer. Pas toen we buiten kwamen drong de volle omvang van het ge beuren goed tot ons door. We konden vanwege de om gevallen bomen onze straat niet uit. Op de hoek was een enorme plataan tegen de ge vel van een huis gevallen die dan ook volledig was ontzet. Enorme stammen- la gen dwars over de weg. Ele- triciteits- en telefoondraden - die in Amerika allemaal bovengronds zijn aange legd - waren van de huizen afgerukt en lagen nu ver borgen onderkruinen, tak ken en stammen. We kon den het einde van de straat, goed vijftig meter verderop, niet meer zien vanwege de omgevallen bomen. Een ou dere dame stapte uit haar auto waar ze, op weg naar haar huis, al die tijd in had gezeten. Er was een boom vlak voor haar bumper ge vallen en ze was toen maar op de bodem van haar voer tuig gaan liggen, vertelde ze. Zomaar De weermannen, die in dit land de mond altijd vol heb ben over aanstaande rampen die nooit komen, hadden geen enkele waarschuwing gegeven. Het noodweer was zomaar ontstaan, was ver volgens buiten zichzelf ge raakt en had zijn krachten, na een opmars van slechts enkele kilometers, weer vol ledig verspeeld. Die korte uitbarsting had 172.000 hui zen van electriciteit beroofd, duizenden bomen ontwor teld, een miljoenenschade aangericht, hele wijken vol ledig geïsoleerd en honder den huizen totaal verwoest. Nog diezelfde avond bereik ten we Cumberland Avenue, vlak bij ons in de buurt. Daar was de chaos het grootst. Een mevrouw ver telde huilend dat haar huis "helemaal ingestort" was. Vooral de oudere bomen, waarvan er duizenden in. ons parkachtige wijk staan, hadden het begeven. Veel waren door de daken geval len, hadden stukken van de huizen meergesleurd en sommige huizen zelfs volko men verpletterd. Onder het struweel werden we zo nu en dan een totaal platge drukte auto gewaar. Over de hele wijk hing een sterke geur van hars die uit het ge spleten, afgescheurde en opengereten hout kwam. Toen we tussen de bedrukte, sprakeloze en rouwende mensen stonden die allemaal hun verhalen vertelde, kwam er opeens een jogger voorbij. Hij baande zich een weg door de takken en de kruinen en draafde, alsof er niets aan de hand was, met veerkrachtige tred verder. Boven onze hoofden cirkel den intussend de helicopters van drie plaatselijke tv-sta- tions die het allemaal kwa men bekijken. Ijsblokken De volgende morgen ston den we in de rij voor ijsblok ken, batterijen en camping- gas. Overal om ons heen klonk het geluid van ket tingzagen waarmee 'red dingsploegen' de straten pro beerden vrij te krijgen. Van enige gerichte organisatie bleek al spoedig geen sprake te zijn. Iedereen deed maar wat. In de chaos werd het in Amerika altijd intakte prin cipe van de 'free enterprise' zichtbaar. Mensen die het konden betalen, hadden be drijven gehuurd om de bo men van hun huizen te ver wijderen. Het werd die donderdag op nieuw benauwd en onweer achtig. Zelf gingen we die avond eten bij kennissen die wel nog stroom hadden. Toen we daar aankwamen stak opnieuw een hevig on weer op. Nog geen vijf mi nuten later viel de stroom uit. Opnieuw werden 11.000 gezinnen van electriciteit beroofd. Vrijdagmorgen pas konden de mensen van de electrici- teitsmaatschappij in onze buurt aan het werk. We konden nu met onze auto tussen de doorgezaagde bo men slalommen. Opnieuw werd het drukkend weer. Onze ijs- en koelkasten wa ren volledig ontdooid en stonden druipend in de keu ken. Het leven in onze buurt was nagenoeg volledig tot stilstand gekomen. De kin deren konden niet naar school, rftaar mochten ook niet buiten spelen want dat was, vanwege de gevallen leidingen en half afge scheurde takken, te gevaar lijk. Het gejank van de ket tingzagen was nu algemeen. Nieuwe kabels Pas zondagavond gingen in ons huis de lichten weer aan. 'De ramp' was voorbij. Toch bleef maandag de school in de buurt gesloten. Het geluid van de kettingza gen hield niet op. Verzeke ringmensen liepen af en aan. Vrachtauto's met enorme stammen op de laadbak ver lieten de wijk. We hoorden dat alleen al de schade aan de huizen de 15 miljoen dol lar naderde, maar waar schijnlijk oneindig veel ho ger zou uitpakken. De elec- triciteitsmaatschappij liet weten dat er al voor meer dan een miljoen nieuwe ka bels was gelegd. Geen tevee De bewoners klaagden, zo zagen we in tv-interviews, niet zozeer over de schade die hun huizen of hun wij ken hadden opgelopen of over het verlies van een prachtig stuk natuur, maar over het feit dat ze geen stroom hadden en zich daar om verveelden. „Want ik kan geen teevee kijken en geen hapjes in de magnetro noven zetten", zei een 20-ja- rige meisje. Het grootstedelijke leven is kwetsbaar en merkwaardig. Het kan geen zuchtje wind meer hebben. Het is rijp voor de chaos. Een fruitmand is op de Fidji-eilanden gauw gevuld en To- »ias siert de meloen met een mooie strik en een kaartje. Dan iaat hij naar de haven, waar hij een inboorling bereid vindt de land even naar de „Viking" te brengen. „Vergis je niet, hoor", ;uwezegt Tobias; „dat schip moet je hebben". Terwijl hij staat te on derhandelen slenteren Marga en Willy naderbij. „Dat is aardig", O: opzegt Willy, „die meneer stuurt een verrassing naar de zeilers. Dat moet ik even filmen". En ze laat de camera weer eens snorren. „Een vriendelijke man", meent Marga; „en ik vond hem nog wel zo'n rare sinjeur, omdat-ie altijd zo achter ons aan liep". Dan steekt de kano in zee en de inboorling roeit naar de „Viking", die naast de „Laura" en de „Vrijheid II" voor anker ligt. Het is nu precies vijf uur in de namiddag. STOCKHOLM De we duwe van de in 1986 ver moorde Zweedse premier Olof Palme heeft gisteren de 42-jarige Christer Pet- tersson, die wordt ver dacht van de moord, als de dader aangewezen. De spanning in de rechtszaal was voelbaar toen mevrouw Palme met haar vinger naar de tien meter van haar van daan zittende verdachte wees en Pettersson identifi ceerde als de moordenaar van haar echtgenoot. „Ik ben absoluut zeker", antwoordde zij op de vraag of Pettersson de persoon was die zij op en kele meters had gezien toen haar man op straat in elkaar zakte. Mevrouw Palme, die gedurende de getuigenis een zeer gespannen indruk maakte, zei dat zij het gezicht van de dader duidelijk had gezien. Pettersson ontkent dat hij de dader is. Voor hij de rechtszaal werd uitgeleid, zei hij echter; „Als u gelooft wat u zegt, is het okee. Maar anders is het dat niet". De getuigenverklaring van mevrouw Palme is een door braak voor het Openbaar Mi nisterie, dat sinds het proces twee weken geleden begon enkele tegenslagen te ver werken kreeg. Verscheidene getuigen die waren gedag vaard, kwamen terug op eer dere verklaringen die belas tend voor Pettersson waren. Pettersson heeft een uitge breid strafblad. IRA-bom beschadigt Britse kazerne bij Nederlandse grens MONCHENGLADBACH Guerrillastrijders van het Ierse republikeinse leger (IRA) zijn in de nacht van zondag op maandag binnen gedrongen in een kazerne van het Britse leger in Osna- brück dicht bij de Neder landse grens, en hebben er enkele bommen tot ontplof fing gebracht. Er ontstond aanzienlijke schade, maar niemand liep letsel op. De bevolking in de directe omgeving werd geë vacueerd. Een Duitse bewaker werd door de tot dusver onbeken de aanvallers neergeslagen. De IRA eiste gisteren in Bel fast de verantwoordelijkheid op voor de aanslag.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5