Verlaging pensioenpremie wacht op formele regeling c3> De miljoen- kilometer-beii Euro-socialisten sluiten deal met christen-democraten BINNENLAND Ccidóc Qowvant DINSDAG 20 JUNI i PI IUITI olf K )SKOU :hstan, i Kaspisi ide ben >t branc ;angers nd aant in. De tot er niets over is ltsoene kale metaal. Al het ir sheid wordt vernieuwd, all ratuur vervangen, er de nodige verflagen heen en tenslotte rijd goed als nieuw weer de deur uit. Ons oud >r"en v functionerend materi teert uit 1954, en dat bouwd met de techn JT de jaren veertig. Mi hebben hier ook de n ste elektronica, voor ste lichting. In feite met een trein zo lan als je wilt. Bij de Ned se Spoorwegen is de delde levensduur zo'i jaar, maar je zou er bi ger mee door kunnen Het is natuurlijk ot kwestie van marketii gaat er ook om welkt ce je de reiziger w den". Europees netwerk op komst voor meten van luchtvervuiling De BILT Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne in De Bilt krijgt een rechtstreekse lijnverbin ding tussen de databank van het milieuministerie in West- Duitsland. Er wordt momenteel gepoogd meerdere landen op dit net aan te sluiten, zodat via automatische uitwisseling van gegevens snel een duidelijk beeld ontstaat van luchtver vuiling in West-Europa. Op grond van afspraken tussen Ne derland en West-Duitsland vindt er al een uitwisseling van meetgegevens plaats. Tot vorig jaar was dat een moeilijke aangelegenheid, aldus Van Aalst, omdat elke deelstaat zijn eigen gegevens verzamelde. Momenteel worden in Berlijn alle meetgegevens centraal geregistreerd. Het RIVM kan deze informatie per telefoon opvragen. De geplande directe lijnverbinding met de Berlijnse databank zal die informatie- uitwisseling en verwerking van de gegevens vergemakkelij ken. Overigens heeft het het RIVM bevreemd, dat vorige week in Duitsland geen maatregelen zijn afgekondigd om luchtverontreiniging te verminderen. Sergeant overleden na overval op collega's DEN HAAG - Een 30-jarige zwaar overspannen Nederlandse sergeant die was gelegerd op de legerplaats in Bergen Hohne (Bondsrepubliek), is gisteren overleden aan een schot wond in zijn hoofd. De sergeant had gisternacht twee van zijn collega's die op wacht stonden overvallen. Hij be dreigde de wachtcommandant daarbij met een vleesmes en gijzelde enige tijd een 19-jarige dienstplichtig sol daat. Na een bezoek aan zijn vrouw vertrok hij vervolgens met onbeken de bestemming. Korte tijd later werd hij met een schotwond in zijn hoofd gevonden bij het nabijgelegen Olden- dorf. SGP hekelt aanwezigheid CDA op verkiezingsavond DEN HAAG De SGP-fractie in de Tweede Kamer heeft uiterst negatief gereageerd op de bijdrage van het CDA aan het „Euro-verkiezingsspektakel" voor radio en televisie op zondagavond. Dat optreden steekt, zo meent de SGP, schril af tegen de weigering van het CDA om op zondag 19 mei te reageren op de presentatie diezelfde dag van het ontwerp Pvd A-verkiezingsprogramma. Handhaving van de zondagsrust, zo luidde de CDA-argumentatie daarvoor. De SGP-fractie komt nu tot de conclu sie dat het CDA zich aan zondagsrust al leen wat gelegen laat liggen als het haar goed uitkomt. „De CDA-rug bleef nog geen maand recht", aldus een gisteren uitgegeven verklaring van de SGP-frac tie in de Tweede Kamer. Drugssmokkelaar in Suriname werd onder zware druk gezet HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft vo rige week een cocaïnesmokkelaar uit Suriname van rechtsvervolging ontlagen, omdat hij in Suri name onder zware druk zou zijn gezet. De recht bank deed echter geen uitspraak over de bewerin gen van advocaat mr. Haakmat, dat de Surinaamse militairen bij het transport betrokken waren ge weest. De verdachte werd in januari op Schiphol gearresteerd met vier kilo cocaïne. Tijdens de zit ting verklaarde hij dat de militairen zijn paspoort hadden ingenomen en hem hadden bedreigd. Ook is gebleken dat er zowel uit de Nederlandse ambas sade in Paramaribo als bij de vreemdelingendienst in Nederland documenten zijn verdwenen. Het gaat onder meer om de visumaanvraag van de man voor zijn reis naar Nederland. De verdediging had deze documenten willen gebruiken als bewijs voor de betrokkenheid van de militairen. Eerste Kamer heeft te weinig ondersteuning DEN HAAG De fracties van GPV, SGP en RPF in de Eerste Kamer hebben een gro te tegenstelling ontdekt tussen de Senaat en de Tweede Ka mer. Hét „schril contrast" be treft de uitgaven voor weten schappelijke ondersteuning van de verschillende kamer fracties. De Tweede Kamer trekt hiervoor een bedrag uit van 18 miljoen gulden, de Eer ste Kamer daarentegen geen cent. De fracties van „klein- rechts" vragen zich af of een goede toerusting van de leden niet zal leiden tot een betere behandeling van de wetsont werpen. Daarom hebben zij een aantal suggesties gedaan om geld vrij te maken voor ondersteuning. „RKAVV zo spoedig mogelijk naar Leidschendam-zuidv LEIDSCHENDAM De voetbalvereniging RKAVV heeft gisteren in de gemeenteraad van Leidschendam opnieuw de toezegging gekregen dat ze „zo spoedig moge lijk" zal kunnen verhui zen naar een terrein in of nabij Leizo in Leidschen- dam-zuid. Dat gebeurde nadat voorzitter Chr. Schouten bij het spreek recht weer zijn ongenoe- gën had geuit over de ge volgde gang van zaken. Hij verweet het college van B en W „arrogantie en totale minachting" in de richting van RKAVV als onderhande lingspartner. Wethouder F. IJmkers betoogde echter dat B en W „uiterst betrouwbaar" hadden geopereerd. Overleg Vestiging aan de Middenweg was bij gebrek aan grond nu eenmaal niet mogelijk ge weest. Dat er over de Midden weg nog steeds overleg gaande is, blijkt volgens de wethouder nu in de volgende raadsverga dering een voorstel tot aan koop van een perceel grond aan de orde komt. Alle positie ve mededelingen van ons heb ben bij RKAVV alleen nega tieve reacties tot gevolg gehad, aldus IJmkers. Het vormen van een fonds waaruit de goe de bedoelingen van de ge meente moet blijken - een voorstel waar enkele raadsle den mee aankwamen - heeft geen belangstelling bij de ver eniging ondervonden. Ook het aanleggen van voorlopig één of twee velden is niet mogelijk geweest. De gemeenteraad keurde het bestemmingsplan goed en eveneens kredieten van ruim twee miljoen gulden voor aan koop van de grond en ruim 4,3 miljoen voor de aanleg van een tiental velden. Later in het jaar zullen kredieten wor den gevraagd voor clubloka len, een overdekte tribune en dergelijke. B en W zullen nog bekijken of bij het sportpark eenrichtingverkeer moet wor den ingevoerd. UTRECHT Het bestuur van het Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschap pelijke belangen (PGGM) heeft-nog geen besluit ge nomen over het extra ver lagen van de pensioenpre mie. Het pensioenfonds zou bereid zijn voor dit jaar een voorschot be schikbaar te stellen dat gebruikt kan worden bij het oplossen van van het loonconflict in het zieken huiswezen. De verlaging met 2 procent stuit niet op bezwaar, maar de vertegenwoordigers van werk gevers en bonden die het be stuur van het pensioenfonds vormen, willen eerst hun ach terban raadplegen. Directeur De Beus van het PGGM waar schuwde ervoor dat het pen sioenfonds niet kan zorgen voor structurele financiering van de looneisen. „Het voor schot zal op enig moment wor den verrekend: toekomstige premiedaling zijn minder sterk of premiestijgingen tre den eerder op", aldus De Beus. Voor de vertegenwoordigers van de vakbonden hoeft het uitstellen van een besluit over de premieverlaging geen ver traging op te leveren. Zij voer den vandaag een „verkennen de bespreking" met de werk geversorganisatie NZR (Natio nale Ziekenhuisraad) om te bekijken hoe de cao-onderhan delingen aan het eind van de week weer op gang kunnen komen. Bij het gesprek werd uitgegaan van de ruimte die de premieverlaging met zich meebrengt. Het kabinet heeft vorige week vrijdag 0,8 procent geboden om de onregelmatigheidstoe slag van verpleegkundigen te verbeteren. Hoewel de bonden grote vraagtekens zetten bij dit voorstel - lang niet alle werk nemers zouden van zo'n ver betering profiteren -, komt na de maandenlange patstelling nu schot in het cao-conflict. Als alles volgens plan ver loopt, willen de bonden vol gende week hun leden raad plegen of het „totaalpakket" aanvaardbaar is. Werkgevers en bonden her vatten donderdag het overleg over de cao voor de bejaarden oorden (70.000 werknemers). De drie bonden (AbvaKabo, CFO en NCHP) zijn bereid verder te praten over de in voering van functiewaarde ring en loonsverhoging. Ook hier rekenen de bonden op de verlaging van de pensioenpre mie. De uit het actiecomité VVIO voortgekomen Actiegroep Be jaardenzorg in Opstand (ABIO) protesteerde vorige week nog bij het AbvaKabo- hoofdkantoor in Zoetermeer voor een loonsverhoging van 5 procent. De demonstratie was ingegeven door een nogal wonderlijk akkoord over func tiewaardering en een loons verhoging van 0,7 procent. Onder druk van de leden kwam de AbvaKabo daar ij lings op terug. Auto in de vangrail De bestuurster van deze personenauto zag een lading staal van de voorliggende vrachtwagen glijden en kon nog net op tijd uit haar voertuig springen. De auto belandde daarbij in de vangrail. Het ongêval vond plaats op de A-12 ter hoogte van Ede en zorgde voor lange files. FOTO: ANP (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De Europese socialistische fractie, met 181 zetels de grootste in het nieuwe Europees Par lement, gaat met de chris ten-democraten een coali tie aan op basis van een vierpunten-programma. In dat programma belo ven de twee grootste frac ties gezamenlijk te streven naar een beter Europees milieubeleid, een snelle aanvaarding van een Eu ropees sociaal handvest en een volstrekte isolatie van de Britse premier That cher. Het akkoord, vorige week donderdag in het diepste ge heim gesloten, lekte gisteren in Londen en Brussel gelijktij dig uit. Onderdeel van de „rooms-rode" afspraak is dat de socialistische fractie een voorzitter levert voor het Eu ropees Parlement. Hoge ogen daarvoor gooit de Spaanse so cialist Enrique Baron Crespo, een jong en veelbelovend par lementariër, die twee en een half jaar geleden al de voor naamste uitdager was van Lord Plumb, de huidige voor zitter. De nu gemaakte af spraak is informeel en moet door de nieuwe fracties nog worden bevestigd Komt zij werkelijk tot stand, dan is er in het Europees Parlement voor het eerst sprake van een soort coalitievorming. De afspraak tussen de Euro- socialisten en de Europese christen-democraten werd ge maakt op een moment dat de eerste groep al de bijna-zeker- heid had dat ze de grootste zou blijven in het Europees Parle ment, maar nog volstrekt on zeker was of ze samen met de communisten en Regenboog fractie een linkse meerderheid zou halen. Die meerderheid komt er naar alle waarschijn lijkheid niet. Volgens de laat ste uitslagen komen de socia listen op 181 zetels, de commu nisten op 41 en de Regenboog fractie op 25. In realiteit zal de laatste fractie nog negen zetels groter worden door toetreding van de Franse Groenen, maar ook dan komt verzameld links nog maar op 256 zetels. Voor een meerderheid zijn 260 ze tels nodig. Vergeten terreinen De afspraken tussen de socia listen en christen-democraten, die samen wellicht op ruim driehonderd zetels uitkomen, zijn bedoeld om vergeten be leidsterreinen in de EG extra aandacht te geven en daarmee de malaise onder het kiezers volk te bestrijden. Milieu en sociaal beleid in de ruimste zin van het woord zijn volgens de twee grote politieke stromin gen twee onderwerpen die de afgelopen jaren onvoldoende aan bod zijn gekomen. Socia listen en christen-democraten wijten daaraan de geringe be langstelling van de kiezer voor de Europese eenwording. Door een slagvaardig sociaal en mi lieubeleid te voeren en te voorkomen dat Thatcher de sociale en monetaire eenwor ding blijft saboteren, hopen zij Europa opnieuw vaart te ge ven. Tegelijk maken daarmee de socialisten zich als grootste fractie in het Europees Parle ment niet volledig afhankelijk van de Groenen, die zij zien als een weinig homogene en wispelturige groep, en van de communisten, die zeker nog niet op alle punten hun dog ma's hebben losgelaten. Stroomversnelling De kongsie kwam vorige week in een stroomversnelling toen in Brussel de christen-demo cratische oud-premier Leo Tindemans zich kandidaat stelde voor het voorzitterschap van het EP. De fractieleider van de christen-democraten in het EP, de Westduitser Egon Klepsch, zag daarmee zijn ei gen, nog niet officiële kandi datuur in rook opgaan. Hij zegde daarop zijn socialistische landgenoot Rudi Arndt steun toe voor de kandidatuur van Crespo. De socialisten hebben daardoor de Groenen niet meer nodig om Crespo geko zen te krijgen, en Klepsch is er zeker van dat hij over twee en een half jaar betere papieren heeft voor het voorzitterschap dan Tindemans, die nu een grote ervaring en naamsbe kendheid inbrengt, maar ovei twee en een half jaar, zoals een socialist dat zegt, 'maar een van die 518 grijze parle mentariërs is'. De afspraken, nu door het duo Arndt- Klepsch en een aantal getrou wen gemaakt, moeten door de socialisten volgende week in Parijs, en door de christen-de mocraten later op de Azoren formeel worden vastgelegd. Het zal nog zeker tot 25 juli duren voor de precieze krachtsverhoudingen bekend zijn. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL IK, munheer de president dlreileur generaal [en sent Kerende vondsttriyn fortuinen mee te verdienen lh ben er echt ervan gegaan 'Daar door heb ik al deie verwondingen opgelopen éewoon en>0 m de wereld Untéh ÉfedMI II I 3F (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Staatssecretaris roept burgemeester gemeente Bemmel ter verantwoording DEN HAAG Staatssecre taris De Graaff-Nauta (bin nenlandse zaken) is van plan aan de burgemeester van het Gelderse Bemmel ophelde ring te vragen over zijn overtreding van de Kieswet. Burgemeester H. Bergamin maakte vorige week donder dag voortijdig de uitslag van de Euroverkiezingen in zijn gemeente bekend. De staats secretaris kan besluiten de burgemeester een berisping of vermaning te geven. Op verzoek van het openbaar ministerie in Arnhem wordt de zaak ook strafrechtelijk door de rijksrecherche on derzocht. De burgemeester wilde geen commentaar ge- Hoofdverdachte goudsmokkel per vergissing vrijgelaten ROTTERDAM Een van de hoofdverdachten in een omvangrijke gouds mokkel waarbij de fiscus voor miljoenen guldens werd benadeeld, is spoor loos verdwenen; hij was enige tijd geleden door een vergissing uit voorlo pige hechtenis ontslagen. De man zat toen overigens vast op verdenking van een ander vergrijp. Dit bleek gisteren voor de rechtbank in Rotterdam, waar een andere verdachte voor zijn aandeel in de smokkel vijf jaar gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen. Ook deze man, de 50-jarige M. van O. uit Den Bosch, moet volgens officier van justitie mr. H. Samson- Geerlings worden beschouwd als een van de groten achter de smokkel. Volgens het OM was O. lid van een criminele organisatie die zich sinds 1986 heeft bezig gehouden met de smokkel van goud van Luxemburg naar Nederland. Het goud werd te gen een nultarief BTW bij een bank in Luxemburg gekocht, naar Nederland gesmokkeld en verkocht waarbij de koper 6 procent btw in rekening werd gebracht. Dat geld werd echter niet afgedragen aan de fiscus. De tenlastelegging tegen O. betrof een periode van enkele maanden in 1987-1988. Over die periode alleen al is de fis cus voor een bedrag van rond de 10 miljoen gulden bena deeld, aldus de officier. O. is de tweede verdachte die in deze zaak terecht stond. Eerder hoorde de 26-jarige L.R. uit Heerlen een gevange nisstraf van vier jaar tegen zich eisen. In beide zaken doet de rechtbank op 30 juni uit spraak. HOOFDWERKPLAATS IN HAARLEM o&9 HAARLEM Toen in 1839 de eerste Neder landse Spoorlijn werd geopend, die tussen Am sterdam en Haarlem, stond in Haarlem een klein gebouwtje, dat tij delijk mocht fungeren als station. Omdat er ook een wagenmakerij en een smederij in on dergebracht waren, werd het tevens de eer ste spoorweg-werk plaats. Het gebouwtje staat er niet meer, maar de werkplaats nog wel, op precies dezelfde plaats. In de Hoofdwerk plaats Haarlem wordt nu per jaar alleen al voor zo'n zes miljoen gulden vertimmerd aan treinen die bots- of brandschade hebben opgelo pen. En dan hebben we het nog niet over de miljoen-ki- lometer-beurten, de tiendui zenden onderdelen en de achtduizend zitkussens. Het is een zielig gezicht, zo'n trein zonder wielen. Alsof hij gewond is, verminkt of mismaakt. In Haarlem staan er zo nogal wat, hulpeloos verspreid over de verschil lende gebouwen van de werkplaats. Hier krijgen ze hun grote onderhoudsbeur ten en hier worden ze opge lapt als ze beschadigd zijn, door een ongeluk bijvoor beeld, of door over-enthou- siaste voetbalsupporters. Links wordt een treinstel voorzien van een compleet nieuwe kop, rechts worden koffiezet-apparaten grondig doorgelicht. In de ene hal worden de stalen banden verwisseld, in de andere tl- buisjes. Sommige krijgen een volslagen nieuw interieur, andere worden netjes in de gele verf gezet. „Het is net een garage", legt ir. P. Leenders uit. Hij is de Chef Hoofdwerkplaats. „Net als auto's hebben treinen he laas onderhoud nodig. Daar voor hebben we vijf lijn- werkplaatsen, waar elk treinstel om de 20.000 kilo meter komt voor een kleine beurt. Daar mag de trein niet langer dan één spits binnen zijn; dus als hij 's middags gebracht wordt, mag hij de avondspits over slaan, maar de volgende ochtend moet hij weer op de rails staan. De drie hoofd werkplaatsen zijn er voor de grotere klussen. In Tilburg nemen ze de locomotieven onder handen, in Amers foort de goederentreinen en in Haarlem de reizigerstrei- Wettelijk „Bij ons komen de treinen zo'n beetje om de 7,5 jaar langs, of, zoals bij het mo dernste materieel, om de tien jaar", vertelt Leenders. „Het is wettelijk vastgesteld dat de hoofddelen periodiek onderhouden moeten wor den. Soms gaat het om ter mijnen van jaren, soms om kilometeraantallen. Elk draaistel bijvoorbeeld, met zijn twee wielstellen, staat geregistreerd. We houden precies bij wanneer het aan de beurt is om hier te ko men. Vroeger was dat om de driehonderdduizend, tegen woordig om de miljoen kilo meter. Dat komt ongeveer neer op eens in de vijf jaar". „Alle treinstellen krijgen op de helft van hun leven een hele grote beurt, de Grote Herstelling. Dat duurt tien weken en daarin wordt de trein helemaal uitgekleed, igswan itend c n is d ië die fcgeve Dral tonde ërkie' pbbei Ir. P. Leenders og n F0T0 c ior Botsingen Jaarlijks wordt Haar )ncjs] tracteerd op achtduiz «-«tt! schadigde zitkussen geen gedeeltelijk te "e n is aan de eigenaardijit te gewoontes van sup Maar ach, op de weri zijn ze er niet van orlsPele boven. Supporters irSer: ongevallen en ander cePl ligheden veroorzaken een relatief klein d( het werk. Onderhou draait het in de eersti om. Leenders wil 1'" sprek daar ook graag perken. Natuurlijk, d( H plaats wordt ook gec teerd met de gevolg botsingen en die soms tragische g( maar het personeel I helemaal niet van gebreid bij stil te staal ker nog: er rust een 3 taboe op. „Over ongj wordt hier vrijwel sproken", zegl „Bij de Spoorwegen 1 uiterst gevoelig, zeer veel belang hechl, veiligheid en omdat f kening willen houdq de gevoelens van beü nen". Het mag duideli de chef praat veelj over botsingen bij hetj ren dan over ongeval overwegen. En hij is| kunnen melden „bots-voorraad" ditf enorm geslonken is. ipwi jaar hadden we voorp^" duizend uur werk dol singen, nu is onze vifijdei bots-uren minder dartntsl; duizend", zegt Leendejentc is ook financieel een wach zaak. Een lichte belén ging kost al snel tifiijnv vijftigduizend gulderom d je nagaan wat zo'nh 19 Herstelling wel niet jat moet: een half miljoao la den. Leenders: „Allj door bots- en brand) zijn we per jaar aan 3 uren ongeveer vier gulden kwijt. Met r erbij komt dat op zes miljoen. En dan denken dat het hier niet meer dan vijf van al onze acti\ Maar het is al gauw c te waard; een nieuw kost tegenwoordig z miljoen, een treinsti drie wagens 7,5 miljoj den". STEVO AKKI In Haarlem worden de treinen onder meer van nieuw den" voorzien. FOTO: C

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4