rouwen, Oostblok en poliovaccins Je kunt 'm wel blijven drinken. PARY CLUB WERKT AAN NIEUW IMAGE IEUWi Unieke thermometer voor gezonde en zieke bomen Boncafé. De milde koffie van Douwe Egberts. Themapark biologie gaat niet door GI) IENLAND CcidócSomtvnt DINSDAG 20 JUNI 1989 PAGINA 3 uding vijfde jhte in zaak Fagel kie; e hiee P De politie heeft verdachte aan- wegens mogelij- j kkenheid bij de p restauranthou- •d Fagel. Het gaat 4-jarige S.B. uit bekende van de jr aangehouden Deze vier zijn echter-commissa- iraring gesteld. De van de verdach- onverminderd ar over eventuele niets id jei ;e issen eld Ministerie wil geen centrale opvang van nabestaanden en overlevenden SLM-ramp RIJSWIJK Het „Solidariteitscomité nabestaanden 7 juni" heeft in een spoedbrief het ministerie van WVC dringend opgeroepen haar besluit te herzien om geen centrale opvang en nazorg te regelen voor de nabestaanden en overlevenden van de vliegramp in Suriname. Het ministerie vindt dat plaatselijke en regionale hulpverleningsinstanties zowel op materieel als immaterieel gebied voldoende toegerust zijn de nodige hulp te geven. Volgens het solidariteitscomité miskent WVC de bijzonderheid van een rampsituatie en daarmee de noodzaak van actieve en geconcentreerde hulpverlening. Het comité had het ministerie vorige week verzocht om een goe de en professionele centrale hulpverlening, omdat de Suri naamse welzijnsorganisaties qua mankracht en deskundig heid te slecht zijn toegerust om die hulp te bieden. Het Ram pen Identificatie Team (RIT) van de Rijkspolitie heeft giste ren haar werk in Paramaribo beëindigd. In totaal konden '64 van de 176 slachtoffers worden geïdentificeerd. Spelende jongetjes veroorzaken duinbrand SCHOORL Een felle duinbrand bij Hargen aan Zee (gemeente Schoorl) heeft gisteren ongeveer tien hectare helm en duinbegroeiing vernietigd. Volgens de rijkspolitie in Alkmaar is het vuur ver moedelijk ontstaan door een uit de hand gelopen spelletje van twee in de buurt wonende jongens. De vlammen werden in de droge begroeiing aan gewakkerd over een breedte van honderden me ters. Uit voorzorg werden brandweereenheden uit Schoorl, Bergen, Petten, Egmond aan Zee en Eg- mond-Binnen opgeroepen, terwijl de regionale verbindingswagen de brandbestrijding coördineer de. Volgens een schatting van de politie waren on geveer honderd burgers bij de brandbestrijding be hulpzaam. Enkele brandweerlieden en burgers werden ter plaatse door een arts behandeld voor ademhalingsmoeilijkheden. Pandaprijs Twee leerlingen van de Jacob Daalderschool uit Oosterend kregen gisteren van milieuminister Nijpels de Pandaprijs uitgereikt. Jaarlijks wordt aan een basisschool die het meest originele project over het thema natuur en milieu heeft opgezet, de prijs toegekend. De prijs bestond uit een aantal kisten met lesmateriaal. FOTO: ANP VANDAAG i IN HET 1AAG Hij is al maanden onder- nuit zijn hoofdkan- Chicago. Rege- ders, koningen en over de hele we- thalen hem vorste- lar gisteren zat hij jj enveel plezier ach- simpel tafeltje in ',e lagse perscentrum a poort, waarover n zelf meegebrach- was vastgezet een paar lege as- Royce Abbey, de nt van Rotary In- i0Pfönal. gelarige Abbey deed zijn t ei uit zijn hoofd. Voor de ,:;n e keer, maar nog altijd •ddrift en in het volle keer in Nederland te ley is dan ook geen lanse toerist die lan- tij hoofdsteden door el- Prins Claus ontving de president van de Rotary International. Royce Abbey, en diens echtgenote gisteren op paleis Huis ten Bosch. FOTO: ANP kaar haalt, maar een nuchtere Australiër die weet wat hij doet en waar hij dat doet. In Nederland geeft hij deze dagen formeel het startsein voor de toelating van vrouwen tot de Rotary Clubs, die hier geza menlijk 15.000 leden tellen. „En op 26 juni installeer ik in Budapest de eerste Rotary Club in een Oostblokland sinds 45 jaar. Dit is een belangrijke doorbraak, mede dank zij de nieuwe ontspanning tussen Oost en West. Dit is het begin, want meer landen volgen. Po len is al bijna zeker en ook Moskou heeft een uitnodiging gestuurd om te komen pratèn. Eindelijk zijn we meer met de mensen bezig dan met de za ken er omheen. Maar we moeten niets te snel doen, niets forceren. De Rotary doet alleen wat binnen de wet van elk land past. doet niets zonder het begrip en de toestemming van een regering. Wij zijn geen politieke of religieuze or ganisatie. dat is onze interna tionale basis. Wij vormen dus geen bedreiging voor andere organisaties of landen. En we kunnen meer doen dan een re gering, omdat wij met de men sen kunnen praten, zij niet. Door samenwerking kunnen we overal proberen misver standen weg te nemen en naar meer vrede toe te werken. Ons nieuwe image houdt ook in dat de mensen meer van ons zul len horen en zien. Als je je bu ren kent lukt alles beter en de Rotary zit wat dat betreft over de hele wereld op de voorste rij". Miljoen leden De 24.000 Rotary Clubs in 166 landen tellen ruim een miljoen leden, zogenaamde Rotarians. Elke club moet een doorsnee zijn van de beroepsmaatschap pij en elke beroepsgroep mag één (top)vertegenwoordiger in een club hebben De leden ontmoeten elkaar wekelijks tijdens een lunch of diner en bereiken zo met z'n allen dat er veel wordt gedaan voor de kansarme mensen in de we reld. Zo krijgen scholieren/ studenten en beroepsmensen de kans tijdelijk in een ander land te studeren c.q. te wer ken. Deze uitwisselingspro gramma's zijn verboden voor familieleden van Rotarians, net zoals de bejaardentrips die clubs plaatselijk kunnen orga niseren. Royce Abbey is vooral trots op de actie 'Help polio de wereld uit'. „Dank zij de 200 miljoen dollar die Rotarians samen met de Wereldgezondheidsor- ganisate hebben ingezameld zijn inmiddels al 160 miljoen extra kinderen voorzien van het poliovaccin. Nederland had met 7 miljoen dollar in verhouding de grootste bijdra ge". Vrouwen Nederland kende tot nog toe wel 2700 'vrouwen van Rotari ans', verenigd in 'Inner wheel'. Maar nu mogen wer kende vrouwen ook echt lid worden van een Rotary Club. „Maar ook niet zonder meer", legde de internationale presi dent uit. „Vrouwen moeten wel een bijdrage kunnen leve ren. Immers, mannen die dat niet kunnen, kunnen ook geen lid worden". Nederland begint met een gemengde ontbijtclub in het World Trade Center te Amsterdam. Vier vrouwen zijn inmiddels officieus al aan het 'mee-ontbijten'. Waarom worden vrouwen nu pas toegelaten tot het mannen- bolwerk dat de Rotary altijd is geweest? Het antwoord van Royce Ab bey lijkt te simpel: „Het was er nu de tijd voor. Zonder vrou wen waren we niet meer re presentatief voor de beroeps bevolking. Maar wij respecte ren de wetten en de cultuur van een land, dus in sommige landen zullen er geen vrou wen lid van de Rotary Clubs kunnen worden". Acht jaar geleden eiste een club in Californië al via een kort geding tegen het bestuur van de Rotary dat ze vrouwen als lid mochten aannemen. Maar de rechter vond toch niet dat er srpake was van dis criminatie. Abbey: „De Rotary won die zaak toen heel duide lijk. Want vergeet niet, dat vrouwen er geen nadeel van ondervonden als ze géén lid waren". Maar nu zullen vrouwen dan eindelijk echt mogen meedoen. In de VS zijn al 12.000 vrou wen lid van de Rotary, mét alle verplichtingen. Elk Rota- ry-lid moet wekelijks zijn of haar club, of welke club dan ook in de wereld, bijwonen en moet jaarlijks een aanwezig heidsscore van 60 procent heb ben. Wie zonder goede reden meer dan twee op de vijf keer wegblijft kan uit de club gezet worden. En elke club heeft een man - maar dat kan nu ook een vrouw zijn - die dat als een soort levende prikklok bijhoudt. Of niet veel Nederlandse man nen weg zullen blijven als er vrouwen hun clubs gaan be volken? „Nee hoor", lachte Royce Abbey vanachter zijn tafel en vlag met asbakken. „In de Verenigde Staten zijn er om die reden slechts drie heren opgestapt. Drie mannen op 12.000 vrouwen, dat is echt niet veel". HERMAN JANSEN PvdA en VVD vragen kabinet opheldering over verstoorde relatie Kuwait (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA en VVD hebben het kabinet vanmid dag opheldering gevraagd over de problemen die zijn ontstaan tussen het staalbedrijf Hollan- dia Kloos en Kuwait. De frac ties willen van minister Ru- ding van financiën weten wat er waar is van het bericht dat het Kuwaits verlies van Hol landia Kloos ten onrechte zou zijn vergoed door de Neder landse Credietverzekerings- maatschappij. Ook wil men op heldering over eventuele per soonlijke betrokkenheid van de minister-president. Vorige week werd bekend dat Nederland al sinds enkele maanden de diplomatieke be trekkingen met Kuwait heeft „bekoeld" omdat het land blijft weigeren een bedrag van 24 miljoen gulden over te ma ken aan de Nederlandse staat. Het bedrijf Hollandia Kloos, dat onder leiding staat van een broer van premier Lubbers, leed begin jaren tachtig een fi nanciële strop omdat Kuwait weigerde een deel van de bouw van-een vlieghangar te betalen. De strop voor het be drijf werd in 1985 gedeeltelijk overgenomen door de Neder- landsche Credietverzekerings- maatschappij (NCM), waarmee Kuwait in het krijt kwam te staan bij de Nederlandse staat. Volgens de stichting Sobi zou minister Ruding in 1987 in een vertrouwelijke brief aan de kamercommissie voor finan ciën hebben geschreven dat de schade-uitkering van de NCM aan Hollandia Kloos ten on rechte zou zijn uitgekeerd. Het ministerie van financiën wilde vanmorgen geen mededelin gen doen over het al dan niet bestaan van de bewuste brief. Rob Lubbers, directeur van Hollandia Kloos, haalde giste ren in een interview met NRC-Handelsblad fel uit naar de verdachtmakingen aan het adres van zijn broer. „Mis schien is men nadrukkelijk op zoek om hoe dan ook de pre mier onderuit te halen. Nou, dan kan ik nu dit garanderen: dat gebeurt niet, want ik ken zijn zorgvuldigheid van han delen", aldus Rob Lubbers. n huis ontkent rengeling ielangen fnïAAG Staatssecre- '■'enhuis van economi- :en heeft vanmorgen AVRO-radio ont- it er een verband be ien het verlenen van enfresteringspremie aan kJrijf in Emmen en een Jning die hij bij dit {afsloot, icieel specialist van i-fractie, Engwirda, ja publicatie hierover trant, de liberale be- in in schriftelijke om uitleg gevraagd, est en privé-lening af te bij een bedrijf dat in tijd van Economi- Idjken een premie ont- op zijn minst de in- ;wekt dat hier sprake onaanvaardbare be- rerstrengeling, vindt da. Hij vraagt zich ien af of de premie echt is verleend. er, lis verklaarde van- b< dat de aanvraag voor 5,e4lenen van de investe- emie „volledig vol- jj it boekje gegaan". Dierenpark Amersfoort zag moeder en kind en slaagde erin ze te kopen. Na een reis van 26 dagen is het nu goed rusten in Amersfoort. KRONENMETER: OBJECTIEF EN BETAALBAAR WAGENINGEN De Heidemij uit Arnhem heeft vanochtend in Wa- geningen een instrument geïntroduceerd waarmee de gezondheid van bomen objectief kan worden vast gesteld. Het apparaat, een computergestuurde licht meter, is een ontwerp van ing. Dick van der Roest van het instituut voor Bosbouw en Groenbeheer 'De Dorschkamp'. De 'kronenmeter' mist de na delen die de huidige onder zoeksmethoden (subjectief of duur) naar de vitaliteit van het bomenbestand hebben. Vanaf 1 juli is nu een vergelijking van de gezondheidstoestand van bomen in de tijd en naar plaats goed mogelijk. Het visueel schatten van de bladmassa of het tellen van naaldjaargangen, gevolgd door de indeling in vitaliteitsklas- sen, door een waarnemer is subjectief. Scheutlengte- en bladgroottebepaling is weer arbeidsintensief en dus duur. De handige kronenmeter daarentegen functioneert als een betaalbare, objectieve thermometer. Zoals bij de mens de lichaamstemperatuur wordt opgenomen, wordt met de kronenmeter de hoeveel heid blad van een boom of bos bepaald. Een te kleine blad massa toont aan dat er iets mis is. Om te weten wat een boom mankeert is aanvullend onder zoek noodzakelijk. Door de lichtdoorval onder een aantal bomen of boom groepen te meten, worden kengetallen vastgesteld. Als men de metingen enkele jaren later opnieuw uitvoert, is het mogelijk tendensen vast te stellen in de gezondheidsont- wikkeling van bomen. De me thode kan bijvoorbeeld wor den gebruikt om zieke bomen in een laan tijdig op te sporen, maar ook is het mogelijk bo men in verschillende gebieden onderling te vergelijken. Ver der kunnen effecten van bouwconstructies en genomen herstelmaatregelen worden gevolgd. Werkwijze De kronenmeter bestaat uit een lichtmeter gekoppeld aan een zakcomputer. Het bijzon dere van de lichtmeter is, dat alleen lichtstralen worden ge meten die er loodrecht inval len. De opname gaat als volgt in zijn werk. Eerst vindt een referentiemeting buiten de boomkroon plaats. Daarna loopt een persoon met het ap paraat onder de boom door. De lichtmeter maakt daarbij in Ing. Dick van der Roest demonstreert zijn geesteskind: de kronenmeter, een thermometer voor bomen. FOTO: PR enkele seconden 100 opnamen per boom en de computer re kent de hoeveelheid gemeten licht om in percentages van de referentiemeting. Door de re ferentiemeting is de kronen meter onafhankelijk van het weertype. Bovendien geeft de kronenmeter een grafische weergave van de resultaten. De gegevens kunnen alleen goed worden verzameld en vergeleken bij bewolkte weersomstandigheden. De kronenmeter kan daarom in Nederland gedurende twee derde van het groeiseizoen in gebruik zijn. Met het gemak kelijk te hanteren apparaat is het mogelijk om bij een 8-uri- ge werkdag 300 kronen te me ten. Dit betekent dat één per soon per meetseizoen ongeveer 10.000 bomen kan opnemen. V ervolgonderzoek Om achter de oorzaken van verminderde vitaliteit van bo men te komen is het noodza kelijk nader onderzoek uit te voeren naar de kwaliteit van de boom en de groeiplaats. Naast het veldwerk kunnen laboratorium-analyses tot een diagnose leiden. Afhankelijk van de situatie worden in dit onderzoek factoren als struc tuur van de boom, aard van de standplaats, bodemprofielop- bouw en grondwaterinvloed, bodemluchtsamenstelling, bo demdichtheid en vochtgehalte, zoutschade en overige schade veroorzakers zoals chemische verontreiniging bekeken. (APVERTENTIE) NOLLEN Panorama-journalisten terug uit Brazilië TÉRHip.oieFiw m it AI mis öEiiew: Die eiNP-Tnei KOMTME auhAi£ ïöceMD -Joon SCHIPHOL Een deel van het foto- en videomateriaal van de twee Nederlandse jour nalisten, die vorige week in Brazilië zijn aangehouden, is mogelijk behouden. Aat den Ouden en Deen van der Za ken, werkzaam voor het weekblad Panaroma, hebben dit gistermiddag op Schiphol meegedeeld na hun terugkeer uit Brazilië. Na hun aanhou ding afgelopen donderdag, zijn zij uren lang verhoord. Bij hun aanhouding hebben de Brazili aanse autoriteiten 17 filmrol len en zeven videobanden in .beslag genomen. Het betrof echter allemaal ongebruikt materiaal, zo verklaarden de twee op Schiphol. De video banden en de filmrollen met opnames hadden ze toen al niet meer in hun bezit. De twee journalisten hebben een reportage gemaakt over een pas ontdekte indianenstam, de Bure-indianen. Zij betraden daarbij voor buitenlanders verboden gebied. Ginjaar-Maas wil behandeling vernieuwing mbo DEN HAAG Staatsse cretaris Ginjaar-Maas (on derwijs) wil dat de Twee de Kamer het wetsont werp over de sectorvor ming en vernieuwing in het middelbaar beroeps onderwijs (SVM) toch nog in behandeling neemt. In een brief aan de Kamer schrijft Ginjaar-Maas te hopen dat de Kamer bereid is het be sluit over het controversiële karakter van het wetsvoorstel in „heroverweging" te nemen en in ieder geval afspraken te maken over de verdere voort gang van het SVM-proces. Zij vindt het dringend gewenst nog voor het zomerreces van gedachten te wisselen over de gevolgen die het besluit van de Kamer voor die voortgang heeft. De Kamer ging in het voorjaar van 1987 akkoord met de SVM-operatie die ook 150 mil joen aan bezuinigingen moet opleveren. De staatssecretaris zegt dat de bezuinigingsmaat regelen in nauwe samenhang met het wetvoorstel zijn inge diend, maar er formeel los van staan. Zij kunnen ook onaf hankelijk van het wetsont werp worden ingevoerd, aldus Ginjaar-Maas. MAASTRICHT Het plan om in Maastricht een groot schalig themapark op het ge bied van de biologie in te rich ten („Biologica") gaat niet door. Het bedrijfsleven heeft er onvoldoende belangstelling voor. Drie jaar lang is de haal baarheid ervan bestudeerd. Hiermee was een bedrag van meer dan acht ton gemoeid. Het provinciebestuur van Limburg achtte het project haalbaar op grond van een voorspeld bezoekersaantal van jaarlijks 600.000. (ADVERTENTIE) /'TTv r\ Tweedaags prijsve )Ofr' ^r-i rotterdav hoogvierspukehsse hellevoetsljs schecauvlaafiohgen» gouda ua.asslks delft capelle ad ussel rcoerker* den haag» fluswlk aasse,naar haaldhl* lecschendah dordrecht alphen a/drun voorburg doe terueer gcrkneu

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3