Tripodia haalt commercie binnen Harmonie Voorschoten voor zittende musici UmmÈrnM Kunst met grote „K" naar Sassenheim halen Bouwplan Kanaalstraat is een voldongen feit LEIDEN OMGEVING ftMcLeSomu/nt DINSDAG 20 JUNI 1989 PAGfl Bewoners Fazantstraat moeten opnieuw wachten LISSE De bewoners van de huizen aan de Fa zantstraat in Lisse mogen hun huiskamer nog niet vergroten. De leden van de commissie ruimtelijke ordening namen gisteren nog geen besluit over deze aanvraag. Mevrouw A. Kamp is een van de aanvraagsters. Zij stelde, dat reeds in december van 1987 een verzoek was ingediend om de kamer te mogen uitbreiden omdat deze te klein is. „Over al in Lisse worden dergelijke uitbreidingen toege staan", merkte mevrouw Kamp op, die aangaf dat ook het overleg in maart en juni van het vorige jaar geen resultaat heeft opgeleverd. Wethouder H. Smith (CDA) zei gisteravond dat burgemeester en wethouders willen voorkomen dat links en rechts uitstulpingen aan de huizen worden gebouwd. Me vrouw R. Michels (VVD) zei niet te begrijpen waar het venijn nu eigenlijk zit. „Ter plekke is de zaak dermate begroeid dat niemand aanstoot aan de ge vraagde uitbouw kan nemen". Autodieven aangehouden LISSE Twee Rotterdam mers, 25 en 19 jaar oud, zijn vannacht om kwart over twee aangehouden op de Heereweg in Lisse. Het tweetal reed in een auto in een verboden rij richting over het deel van de Heereweg met eenrichtings verkeer. Ze kwamen de sur veillancewagen van de politie tegemoet. Bij controle bleek dat de auto een week eerder was gestolen in Barendrecht. De inzittenden, geen onbeken den voor de politie, zijn inge sloten en worden vandaag overgedragen aan de politie van Barendrecht. Gewond bij aanrijding OEGSTGEEST Een 17-jarige brom fietser uit Oegstgeest is gisteravond ge wond geraakt bij een aanrijding in de bocht bij de wijk Buitenlust in Oegst geest. De bromfietser stond op het fietspad voor het stoplicht en trok op toen hij groen kreeg, om de oude Rijnsburgerweg op te rijden. Een vrachtwagenchauffeur, een 26-jarige man uit Zoeterwoude reed door rood licht. Het licht was net rood geworden, maar de Zoeterwoudenaar, die een vrachtwagen met aanhanger bestuur de, schatte in dat hij niet meer tijdig kon afremmen en gaf gas. De brom fietser werd geraakt en smakte tegen het wegdek. Hij is met onbekende ver wondingen afgevoerd naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De brom fiets werd flink beschadigd. Inbraak in bedrijf NIEUWKOOP Een computer, een telefax en een onbekend bedrag aan geld zijn tussen zaterdag en maandagmorgen gestolen uit een bedrijf aan de Trans- portweg in Nieuwkoop. De inbrekers forceerden een klein raampje waarna ze het hele pand doorzochten. De eigenaar van het bedrijf op het Nieuwkoopse indus trieterrein ontdekte de inbraak maandagmorgen om half acht. Bromfietser botst frontaal op auto NIEUWKOOP Een 16-jarige bromfietser uit Nieuw koop is gistermiddag gewond geraakt bij een frontale botsing op de Sperwerstraat in Nieuwkoop. De brom fietser nam, volgens de politie, de bocht in de Sperwer straat te ruim. Van tegenovergestelde kant kwam een auto die de brommer niet meer kon ontwijken. De jon gen werd door de dokter behandeld en is later naar het ziekenhuis gebracht. Gemeente geeft krediet voor verenigingsgebofo VOORSCHOTEN De ge- meente Voorschoten verschaft een voorbereidingskrediet van 25.000 gulden voor het ontwer pen van een multi-functioneel verenigingsgebouw. Het gebouw is bestemd voor de wijk Noord- Hofland. Het buurthuis, twee peuterspeelzalen en jeen aantal verenigingen zullen er onderdak krijgen. De totale kosten zijn begroot op 2,2 miljoen gulden, en de vestigingsplaats wordt waarschijn lijk het Aletta Jacobplantsoen. De commissies welzijn, openbare werken en financiën kunnen akkoord gaan met een voorbereidingskrediet. Een aantal commissieleden is echter van j HAjf mening, dat een aantal onduiij1?13®.* den nog uit de weg geruin)mf worden. De heer F. ten HavP brengen huur door de Ook de heer H. van Gogh^V duidelijk omschreven zien, w uiteindelijke verantwoording vu over het gebouw. Volgens de|t „V! Both (PvdA) ontbreekt het i 0 een grote zaal bij het gebouwE Q ook het oude buurthuis langs Lpr seweg handhaven, dat volg! ec^ plan snel afgebroken moet Mevrouw L. Mulder (D'66) is L en overtuigd van,de lokatie aan ta Jacobsplantsoen. „Er moet), ^uj. kening gehouden worden meli l v geving", vindt zij. j UITBREIDING NIET TEN KOSTE VAN CULTURELE FUNCTIE KATWIJK Met een aanzienlijke vergroting van de huidige foyer en een modernisering van het interieur gaat Tripodia op jacht naar het grote geld. Een grootscheepse reclamecampagne moet grote bedrijven en instel lingen uit de wijde regio naar het Katwijkse zalen centrum trekken. De nieuwe aandacht voor de commercie zal echter niet ten koste gaan van de cul turele activiteiten in het gebouw aan het Hoornes- plein, zo verzekert voor zitter A. IJzerman van Tripodia. De bouwwerkzaamheden gaan nog c(eze week van start. Voor 28 juli moet alles klaar zijn. De plannen daarvoor werden gis teren door het bestuur van Tripodia aan de openbaarheid prijs gegeven. Gisteren wer den de eerste bouwmaterialen voor de verbouwing al door een aannemer naar binnen ge reden. „Het interieur is volko men uit de tijd. Het is hier donker en somber. Dat is voor bedrijven niet bepaald een sti mulans om een congres of an dere' bijeenkomst te houden", zegt voorzitter IJzerman. Wit te plafondtegels, sfeerverlich ting, lichtzuilen en een verbe terde entree moeten de nieuwe foyer meer dan aantrekkelijk maken voor de kapitaalkrach tige klanten. „De Katwijkse verenigingen die gebruik ma ken van onze zaalruimte zitten niet te wachten op een grotere foyer. Die is meer bedoeld voor commerciële gelegenhe den". Vertrouwen De tijd dat Tripodia met ver lies draaide moet met de nieu we opzet definitief verleden tijd zijn. „Tot nu toe draaiden we jaarlijks met verlies. De ge meente paste de tekorten altijd bij, dat was bijzonder goed ge regeld. Maar de laatste paar jaar gaat het met Tripodia zo goed dat we onszelf kunnen bedruipen en dat krijgt bin nenkort vorm in een meer on afhankelijke bedrijfsvoering", aldus IJzerman. Het Katwijkse zalencentrum aan het Hoor- nesplein krijgt voortaan jaar- lijks een budget van de ge meente en daar moet alles van betaald worden. „Alleen in ex treme gevallen kunnen we te rugvallen op de gemeente voor een financiële bijdrage, maar met een gezond beleid zal dat niet gauw gebeuren". IJzer man ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. „Wij heb ben hier de grootste accommo datie van Katwijk die boven dien alle gewenste voorzienin gen heeft. De publiciteitscam pagne die nu is gestart moet de klanten daar alleen nog attent op maken. Als alles goed loopt kunnen we misschien zelfs denken aan een personeelsuit breiding". De ruimteproblemen waarmee Tripodia al vanaf de eerste ja ren van haar bestaan kampt zijn met de verbouwing gro tendeels van de baan. Het ge bouw wordt aan de zijde van de hoofdingang met een meter uitgebreid. De huidige ingang wordt vergroot en er komt een nieuwe kantoorruimte naast de ingang. De extra ruimte die daardoor vrijkomt wordt inge richt als foyer. „In totaal biedt de nieuwe foyer ruimte aan zo'n 500 mensen. Nu kunnen er maar 300 in", zegt IJzer man. Een goede verbinding met de keuken en een goed ogende bar moeten de foyer aantrekkelijk maken voor re cepties, fuiven en partijen. De verbouwing biedt overi gens geen oplossing voor alle ruimteproblemen. Het gebrek aan opslagruimte wordt er niet mee opgelost, „het bestem mingsplan staat nog net toe dat we een metertje bij de foy er trekken en de pui recht ma ken, maar verdere uitbreiding is hier onmogelijk. Slaapruim- te is er ook niet en dat is juist iets dat bedrijven graag gekop peld zien aan de congresruim- IJzerman verzekert dat het huidige culturele gebruik van het zalencentrum niet op de tocht komt te staan. „De vere nigingen die nu zaalruimte hu ren kunnen dat natuurlijk ge woon blijven doen. We blijven in de eerste plaats een instel ling die er is voor de Katwijk se verenigingen. De nieuwe fi nanciële regeling noopt ons echter om Tripodia open te stellen voor de commercie. De verenigingen betalen een lage huiir en we krijgen een be perkte subsidie van de ge meente. Om goed te kunnen draaien moet de zaalruimte die overdag leeg staat ook ver huurd worden. Dat levert een hoop geld op en dat kunnen we goed gebruiken". Een huis-aan-huis krant die in de week van 4 september wordt verspreid moet de Kat- wijkers informeren over de mogelijkheden die Tripodia te bieden heeft. Een open huis op 16 september vormt het hoog tepunt van de reclamecampag ne. Op die dag bestaat Tripo dia l2'/2 jaar. „Dat is geen toe val. Het imago van Tripodia zit duidelijk in de lift. De pro blemen die we hier vroeger hadden met opgeschoten jeugd zijn definitief verleden tijd. We hebben als cultureel cen trum en als congrescentrum straks veel te bieden". Speelterrein bezet „Bezet" meldt een van de spandoeken op de speelweide langs Groenewegen in de Noordwijkerhoutse wijk Zeeburg. De jeugd heeft bezit genomen van de strook grond waarop 33 flats moeten worden ge bouwd. Midden op het terrein is een pro visorisch flatgebouw getimmerd. Behalve het kwijtraken van speelruimte voor de jeugd in het toch al volgebouwde Zee burg, vrezen de omwonenden dat achter het flatgebouw de zon van hun gazon zal verdwijnen. Enige maanden geleden was al een bezwaarschrift ingediend tegen de bouw maar dat heeft geen resultaat ge had. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Ria Sloos, op[C van het harrrf kest. „Alleen thif met de klarinet r wel een beetjo zaam". 1 FOTO: MILAN KON lijk VOORSCHOTEN Voorschoten is weer een harmonie-orkest rijker. Onlangs is de Harmonie Voorschoten opgericht. Deze deze telt al 23 leden, waarvan de jongste 12 jaar en de oudste 70 jaar is. De meeste leden echter heb ben in hun jonge jaren deel uitgemaakt van een harmonie of drumfanfare, maar voelen er niets meer voor om „voor de optocht uit" te lopen en zich in een uniform te steken. Zij hebben echter hun voor liefde voor de amateuristi sche muziekbeoefening behouden en daarom een zogenaamd zit-orkest op gericht. Initiatiefneemster is Ria Sloos- Karremans, een aantal jaren geleden een bekend klarinet speelster in de Laurentiushar- monie. „De Harmonie Lauren- tius is enige jaren geleden om gevormd tot een drumfanfare en daarin zijn geen klarinet ten. Bovendien heb ik weinig zin om met Koninginnedag en andere festiviteiten als moeder met de muziek mee te lopen. Maar ja, alleen thuis zitten met de klarinet is toch wel een beetje eenzaam. Ik heb in mijn omgeving een aantal mensen gepolst en binnen de kortste keren ontdekte ik wel twintig Voorschotenaren, die of vroe ger in een harmonie speelden of alleen thuis musiceerden." Concurrent De nieuwe Harmonie Voor schoten zal .geen concurrent worden van de Drumfanfare Laurentius. „Geen enkel lid heeft het lidmaatschap bij Laurentius opgezegd om bij ons te komen. Dat is ook hele maal niet de opzet. De opzet is een zuiver zit-orkest met an dere muziek dan bijvoorbeeld een drumfanfare. Vergeet niet dat bij een drumfanfare of een lopende harmonie iedereen ge zond van lijf en leden moet zijn, anders is het niet vol te houden. De harmonie Voor schoten richt zich daarop op de wat oudere amateursmusici, die best nog wel een avondje kunnen zitten voor een uitvoe ring of een koffieconcert, maar echt niet meer kunnen lopen. Bij ons krijgen ook de lichamelijk gehandicapten een volwaardige plaats in de or kestbezetting", vertelt Ria Sloos. Het bestuur van de nieuwe muziekvereniging bestaat uit Jan van Veen, voorzitter, Al fred Fix, tweede voorzitter, Ria Sloos, secretaris, Erwin Nagy, tweede secretaris en Leo Niersman, penningsmees- ter. Als dirigent is André Vul- perhorst aangetrokken, de Lëidse vereniging Werkmans Wilskracht onder zijn hoede heeft gehad. De gemeente Voorschoten heeft al een repe titieruimte beschikbaar ge steld. De harmonie krijgt een lokaal in de voormalige kleu terschool in Noord-Hofland, waar ook de kinderopvang van Bibelebon gevestigd is. Dat lokaal komt vrij omdat de Voorschotense Big Band gaat repeteren in het Cultureel Centrum. De nieuwe vedreni- ging moet nog wel proberen een bedrag van 23.000 gulden bij elkaar te krijgen voor strumenten, want niet ieder lid heeft een eigen instrument. De harmonie Voorschoten denkt het bedrag bijeen te krijgen door middel v teurs, sponsors en h<aJ> en Julianafonds. De cier is bereid een gei ke betalingsregeling stellen zodra er een bn het bedrag bijeen is. Ria Sloos: „Alles is e richt dat we na de kantie wekelijks kunnjd teren. De meeste lede vele jaren vertrouwd eigen instrument, harmonie spoedig nit op papier maar oolje praktijk de eigen toon geven". Voor het Voor se culturele leven bet nieuwe harmonie wa lijk een aanwinst. D fanfare Laurentius de hele dorpsgemeens handen gedragen, mjn d nauwelijks voldoen (24 vele aanvragen. De VI tense Big Band is landiest-, kend, en kan slecht(e p keren per jaar in eip z|e B tèt bi schoten kan ook de Fr< Zomerfeest op zondag ROELOFARENDSVEEN De Roelofarendsveense win keliersvereniging RAAK houdt zondag het eerste „RAAK zomerfeest" aan het Noordeinde en het Noordplein. Meer dan honderd kramen ko men te staan op het Noordein de vanaf de Noordhoek tot de brug bij Jan van der Meer en op het Noordplein. Naast de kramen worden er ook diverse demonstraties gegeven van oude ambachten, zoals het klompenmaken en het maken van een Midwinterhoorn. Twee muziekgroepen, een dixielandband en een Egerlan- derkapel zullen het feest com pleet maken. De horeca ver zorgt een terras en er is een oliebollenkraam. Tijdens het zomerfeest zijn de winkels in Roelof arendsveen geopend. Het feest duurt van een tot ze ven uur. CDA'ER DE VRIES: SASSENHEIM CDA'er H. de Vries is er nadruk kelijk voorstander van „kunst met een grote K" vanuit de steden naar Sas senheim te halen. Ook propageerde hij tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de com missie voor welzijnszaken het cultureel jongerenpas poort meer onder de aan dacht van de plaatselijke middelbare scholieren te willen brengen. Aanleiding voor deze opmer kingen was de behandeling en beoordeling van de onlangs sa mengestelde ontwerpnota ge meentelijk kunstbeleid die richtlijnen geeft voor het be vorderen van professionele en amateuritstische kunstbeoefe ning en beleving. Ook de aan koop van kunstwerken en het verschaffen van de benodigde financiën wordt in deze nota geregeld. De overige commissieleden waren evenals de Vries van mening dat het tot de gemeen telijke taken behoort informa tie te verstrekken aan de bur gers over uiteenlopende kunst manifestaties. Zo zou ook de mogelijkheid voor een redelijk bedrag kunst te lenen meer bekendheid moeten krijgen. De CDA-woordvoerder drong er bij wethouder W. Maris op aan bij toekomstige kunstaan kopen de bevolking van de be trokken woonwijken te raad plegen en een advies uit te la ten brengen over de aanschaf van een kunstobject voor hun onmiddellijke woonomgeving. Een voorstel waar Maris van harte mee instemde: „Als de bewoners het kunstwerk niet mooi vinden, kun je het wel schudden", luidde haar oor deel en ze voerde aan: „De sculptuur Ontmoeting aan de kop van het Rusthoffpark wekt duidelijk de agressie op van de bevolking". Maris stel de evenwel dat er voorlopig niet zal worden overgegaan tot plaatsing van kunstwerken in woonwijken. De komende tijd zal men naarstig moeten zoe ken naar passende kunstwer ken voor het nieuwe gemeen tehuis en zwembad. Mochten- de kosten hiervan het gemeen telijke budget overschrijden dan zal ook de provincie een stem in het kapittel krijgen. Hoewel de hele discussie over inspraak van bewoners bij kunstaankoop volgens Maris nog erg prematuur is kon de Vries toch niet nalaten de ont werpnota gemeentelijk kunst beleid niet volledig genoeg te vinden. LISSE „We staan voor een voldongen feit. Ineens lagen die huizen tegen de grond en om het bouw plan kunnen we nu eigen lijk niet meer heen. Dit zei de heer W. Rosdorff (PvdA/PPR) gisteren in een vergadering van de commissie ruimtelijke or dening over het plan aan de Kapelstraat winkels te bouwen. De commissie besprak giste ren het nieuwbouwplan van het Bemiddelingsbureau ABM aan de Grachtweg en het plan voor winkels in de Kapelstraat en Kanaalstraat. In de Kanaalstraat zal een nieuw pand verrijzen op de plek waar nu nog Decohome is gevestigd. Dit bedrijf gaat verhuizen naar nieuwe pan den elders in de Kanaal straat. Ter plekke zal dan een winkelruimte van twee verdiepingen verrijzen. Het wordt een pand waarin drie winkels gevestigd kunnen worden. Dieper dan het hui dige pand, in de richting van het parkeerterrein en breder, hetgeen inhoudt dat de poort naar de Kanaalstraat smaller wordt. Die is dan niet meer toegankelijk voor autover keer. De heer P. Nuys (CDA) zei dat het op het parkeerterrein waarschijnlijk wel erg druk zal worden met vrachtwa gens die de winkels aan de achterkant komen bevoorra den. „Bij tijd en wijle is er nu al nauwelijks doorkomen aan", aldus Nuys. Wethouder Smith zei dat het allemaal wel zal meevallen, omdat niet wordt verwacht dat voor die bevoorrading erg grote vrachtwagens noodzakelijk zijn. In de Kapelstraat zijn al de woningen gesloopt om ruimte te maken voor een nieuw winkelpand van twee verdiepingen. Dwars door de winkel loopt een passage, dus het publiek kan vanaf zowel de Kapelstraat als vanaf het achterliggende parkeerter rein deze winkel in of uit gaan. „Het betreft een win kelvloeroppervlak van onge veer duizend vierkante me ter", aldus Smith. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Woningboi vereniging een ton sub| VOORSCHOTEN I Algemene Wonil vereniging, die van 25 woningen 1 reidt in het planT geest, wil dat de Voorschoten subsidie geeft huurprijs redelijk nen houden. Krijgt zij die niet, i overwogen de bouv woningen stop te zet De gemeenteraad ne» over volgende weel slissing. De Algem ningbouwvereniging L nadat de bouwkostejjj waren, tot een huu« kening van 59» maand. Dat vond vaardbaar hoog e gemeente, minstensp subsidie te verlenen.! wat bezuinigingen huurprijs dan op woning uitkomen, ff is de gemeente te lal met het indienen va( sidieaanvraag voor I bouwplannen, en ha provincie om uitstel I Tijdens een besloterp sievergadering wez CDA als VVD het 100.000,princijj. PvdA en D66 meendj'<en( subsidie gegeven cfan f worden om in iedeifn J woningwetwoningen!-®'* nen bouwen. InmidiP ls de woningbouwver#1 V€ 102.000,kosten fus* voor ondermeer de i jm

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14