!cidócS<Hitcwit louw Zijloever in iugustus van start STAD OMGEVING „Het lijkt nu alsof alleen het geld speelt" Vier alarmpalen in Haarlemmerstraat Brandweer Leiden werkt goedkoop Tijd voor ontspanning J"Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Naam:voori.: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. [Jaarna wordt het abonnementsgeld betaald per j P maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Adres: J Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - na I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. j Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - p< j^Leidse Courant, Antwoordnummer 998, naar Z? DINSDAG 20 JUNI 1989 PAGINA 11 >n pot verwondt gier speedboot N Een onbekende heeft jvond een glazen pot tegen jfd van een Leidse man in fcdboot gegooid. Het inci- pd plaats op de Oude Rijn, et Utrechtse Jaagpad. Het per zat naast de bestuurder loot, die volgens hem niet Geheel onverwachts ihter vanuit een woonboot let Utrechtse Jaagpad een r de boot gegooid. Die trof 'htoffer vol op het hoofd, jvverd de bril van de man en raakte zijn kleding (besmeurd met bloed. De met hoofdletsel naar het rvoerd. Gewond bij aanrijding LEIDEN Een 61-jarige Leidse automobiliste is gister morgen bij een aanrijding ge wond geraakt aan haar benen en gebit. Ze is overgebracht naar het AZL. De vrouw reed rond half acht op de Kanaal- weg. Op dat moment reed een 23-jarige automobilist uit Voorschoten vanaf de Lorent- zkade de Kanaalweg op. Hij had de auto van de vrouw ge heel over het hoofd gezien. Na de botsing schoot de auto van de Leidse via de linkerweg helft door en kwam tegen een boom tot stilstand. Haar auto raakte zwaar beschadigd. Politie treedt op tegen geluidsoverlast LEIDEN Een aantal Leidenaren nam het, mede door de zomerse temperaturen, gisteren niet zo nauw met het produceren van ge luid. De politie moest tien keer op treden tegen veroorzaker^ van overlast. Al om half twee was het prijs in de Vivaldistraat. Na een uur 's nachts kreeg de politie een stroom van klachten over lawaai veroorzakende buurtbewoners. Na een melding om vijf over een over herrie op het Rapenburg volgden klachten over De Breestraat, de Schubertlaan, de Jan Vossensteeg en de Langegracht. In een pand aan de Korevaarstraat was tweee- maal optreden noodzakelijk. Vrachtauto verliest oplegger op snelweg LEIDEN Een chauffeur van een vrachtwagen met op legger is gisteren op rijksweg A4, Rotterdam-Amsterdam, zijn oplegger verloren. Door dat de oplegger, een dieplader, keurig in de berm aan de rechterkant van de weg tot stilstand kwam werden onge lukken en een ravage voorko men. Bij onderzoek bleek dat de schotel, waarmee de opleg ger aan de vrachtwagen zat, gebreken vertoonde. De opleg ger was daardoor onvoldoende geborgd. De schotel was on- lapgs nog gerepareerd. Tegen de chauffeur is proces verbaal opgemaakt. Hoogleraar benoemd in de Psychtraumatologie LEIDEN Prof. dr. H.M. van der Ploeg is be noemd tot bijzonder hoogleraar aan de Rijks universiteit Leiden. Hij heeft de bijzondere leeropdracht Psychotraumatologie door Oorlog en Geweld. De leerstoel maakt deel uit van de vakgroep Psychiatrie, Kinder- en Jeugdpsychi atrie en Medische Psychologie. Van der Ploeg is onder andere belast met het overdragen van kennis van en ervaring met de behandeling van geweldsslachtoffers, opgedaan in de Twee de Wereldoorlog. Ook moet hij op wetenschap pelijk terrein ervaringen en therapieën syste matiseren en coördineren. De leerstoel is inge steld door de Internationale Stichting Slachtof fers Oorlog en Geweld. Er is gekozen voor een leerstoel aan de Leidse universiteit vanwege de lange traditie die Leiden heeft het gebied van deze hulpverlening. Receptie voor Wethouder Fase LEIDEN Wethouder J.G. Fase- Dubbelboer krijgt van de gemeente Leiden donderdag 22 juni een open bare receptie aangeboden. Fase is be noemd tot watergraaf van het Zuive ringsschap West-Overijssel te Zwolle. Ze legt daarom die dag haar functie neer van wethouder economische za ken van de gemeente Leiden. De re ceptie begint om 16.30 uur in het res taurant van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Vooraf gaand aan de receptie wordt een bij zondere raadsvergadering gehouden. In deze vergadering zal officieel af scheid genomen worden van de wet houder. Dance Company in première LEIDEN Het dansgezel schap Dance Company Leiden van Marjolein Briër treedt vanavond in de Leidse Schouwburg op. Ook morgen-, donderdag- en vrijdagavond zal het gezelschap op het podi um van de schouwburg staan. De Dance Company is het nieuwe ensemble van de Leid se Choreografe Briër. Het avondvullende programma omvat vijf verschillende bal letten. De dansen zijn van mo derne aard evenals de muziek die voor de choreografiën wer den ^gebruikt. De premiere vanavond begint om 20.15 uur. LEIDEN Een viertal alarm-meldpalen op de Haarlemmerstraat en Breestraat zullen de eerste zichtbare tekenen zijn van het Piko Krimi project. Dit project is opgezet om de criminaliteit in Leiden te verminderen en te voorkomen. Dat binnen kort tot plaatsing van de palen zal worden overge gaan werd gisteren duide lijk in de commissie alge mene en bestuurlijke aan gelegenheden. De palen gaan per stuk 15.000 gulden kosten. Dit geld zal worden gehaald uit de post stadsvernieuwing. „Die meld punten moeten een soort van- dalisme-vrije telefooncellen worden", aldus J. la Riviëre van de Leidse politie. De palen staan in direct contact met de meldkamer van brandweer. Zij kunnen dan op hun beurt weer een „link" leggen met de EHD of de politie. Over de precieze datum van de plaat sing werd nog geen uitspraak gedaan. Wel werd gezegd dat dat binnenkort zal zijn. Waar de palen precies zullen worden neergezet is ook nog niet dui delijk. Een ander onderdeel van dit project is de vestiging van een avondwinkel op de Beeste- markt. De uitbater van deze winkel zou dan tevens een toe- zichtfunctie voor de politie hebben. Over hoe deze toe- zichtfunctie moet worden ver vuld waren de partijen het nog niet eens. „Die persoon gaat zich natuurlijk in eerste in stantie met het runnen van zijn zaak bezighouden", verze kerde burgemeester C. Goe- koop de leden die bang waren dat de exploitant een verleng stuk van de politie zou wor den. Inzamelingsactie gebruiktegoederen LEIDEN Het Knoop punt voor Jongerenpasto raat en Diakonaat houdt zaterdag 24 juni een inza melingsactie van gebruik te goederen. De actie wordt gehouden bij vele kerken in Leiden, Leider dorp, Zouterwoude-Rijndijk en Voorschoten. De inzameling wordt georganiseerd voor de Stichting Vraag en Aanbod In ternationaal. Deze stichting wil de contacten en solidariteit tussen jongeren in Nederland en in de ontwikkelingslanden helpen versterken. De stich ting betrekt werklozen jonge ren en oudere vrijwilligers in de produktie en revisie van eenvoudige transport- en -pro- duktiemiddelen. Deze midde len zijn bestemd voor jongeren in ontwikkelingslanden. De goederen kunnen op zaterdag morgen worden afgegeven bij de kerken van 10.00 tot 12.00 uur. Inlichtingen bij het jonge renpastoraat op de Oude Rijn 44-B in Leiden, telefoonnum mer 071-120070 (Jacqueline Schoonwater). Auto in brand LEIDEN Onbekenden heb ben de afgelopen nacht op de Zijldijk een auto in brand ge stoken. Rond half zes stond het voertuig in lichterlaaie. De brandweer heeft de brand ge blust. DEN „Bestuurlijk pibtelijk moest vaak uit de kast. En dan t dat er vaak veel als je maar graag eg wilt". Dat zei ge- jteerde J.H. Boone jerenbeleid) gister- lag bij de overhandi- van een verklaring Iwethouder H. de la (sociale zaken). In |erklaring staat dat pmeente mag begin niet het project Lei- noord, beter bekend de naam „Alterna- ijloever". iijloever-project wordt litiatief van wonen en •ging van zelfstandig ide ouderen. De plech- vond, onder de ogen ngeveer honderd men- laats in de Burgerzaal et stadhuis. De eerste •oor de bejaardenvoor- Plannen voor samenwerking van bejaardeninstellingen LEIDEN De gemeente Leiden heeft plannen voor verre gaande samenwerking op het gebied van de verzorging van bejaarden. Dat liet wethouder H. de la Mar gistermiddag we ten tijdens een bijeenkomst in het stadhuis. Daar kreeg hij van gedeputeerde J.H. Boone een verklaring waarin staat dat begonnen mag worden met de bouw van „Alternatief Zijloe ver". „De specifieke tehuizen zullen verdwijnen", liet De la Mar weten. „Er zal intensief samengewerkt gaan worden tus sen de gewone bejaardentehuizen, verpleegtehuizen, tehuizen voor somatische patiënten en die voor psychogeriatrische pa tiënten. Steeds meer blijkt dat mensen het liefst zo lang mo gelijk in hun eigen huis en in de eigen omgeving willen blij ven. Vaak gaan ouderen uit nood naar een tehuis. De zorg die een bejaardentehuis kan bieden dan meestal tekort. We heb ben met het Alternatief Zijloever iets in gang gezet en die trein laten we niet meer tot stilstand komen". Alternatief Zijloever is een project waarin aan 60 zelfstandig wonende ouderen hulp aan huis wordt geboden als alternatief voor opname in een verzorgingstehuis. Er worden bovendien twee wijkaccommodaties gebouwd met wijkvoorzieningen en 73 nieuwe woningen. ziening, die 4,5 miljoen gul- Boone en De" la Mar hebben den gaat kosten, wordt waar- sinds het najaar van 1985 schijnlijk vlak na de bouw- veel 'hobbels' moeten over- vakvakantie geslagen. winnen om de noodzakelijke voorzienigen voor ouderen in Leiden-noord te realiseren. Het aantal verzorgingplaat sen elders in de stad maakte namelijk geen uitbreiding mogelijk. De heer J. van de Blom, voorzitter van de Stichting Zijloever en bin nenkort van de Zorg-stich- ting van het project, haakte daar in zijn speech op in: „Er waren heel wat barrières te overwinnen om de zorg aan huis van de grond te krijgen. Maar een voorziening in Lei- den-noord is gewoon hard nodig en op zijn plaats". Gedeputeerde Boone toonde zich verheugd de verklaring te kunnen overhandigen. „Er zijn vele jaren vol inzet van heel velen overheen gegaan voor het zover was. Dan is vreugde wel op zijn plaats". Er zijn, voordat het project gereed is, nog wel een aantal knopen door te hakken. „Maar met de zaken die nog uitgewerkt moeten worden om het initiatief tot een suc ces te maken, loopt het best goed af", verzekerde Boone. Hij wees verder op de ver- LEIDEN De Leidse brandweer is in 1988 bijna 1.100 maal in actie geko men. Daarbij was er in „slechts" 376 gevallen sprake van een echte brand. De brandweer kostte vorig jaar 100.000 gulden minder dan be groot was. Dat staat in het jaaroverzicht van de brandweer over 1988. De blus-activiteiten van de brandweer betroffen voor het overgrote deel de bestrij ding van kleine branden. Er werden 362 van dergelijke branden geblust. Elf maal rukten de gemeentelijke vuurbestrijders uit om een middelbrand te lijf te gaan. Leiden kende in 1988 drie echte grote branden. Op 14 januari kreeg de brand die woedde in de school aan de Lorenzkade dat predikaat. Op 25 juli ging een woonhuis aan het Rapenburg in de loop van de ochtend in vlam men op. Bij een Argentijns grillrestaurant in de Steen straat woedde een maand voor de jaarwisseling een grote brand. Een kwart van de branden waren binnen branden. Er waren ongeveer evenveel gevallen van brand buiten eh branden in contai ners. Het aantal keren dat er uit gerukt werd en er sprake was van loos alarm overtrof dat van de „echte" branden licht: 378. Ruim 300 keer verleende de Leidse brand weer hulp. Die hulp liep uit een van het openen van deu ren (69) en liften (28) via het teniet doen van waterover last (34) en stormschade (30) tot het redden van 21 dieren in nood. Het werk van de brandweer heeft in 1988 ongeveer vijftig gulden per inwoner gekost. De kosten van de brandweer vielen mee. Begroot was dat de uitgaven 6.283.516 gulden zouden belopen, waar 627.819 gulden aan inkomsten tegen over moesten staan. De uit gaven vielen echter onge veer 130.000 gulden lager uit, terwijl de inkomsten ruim een ton hoger waren. Van de voordeeltjes werd ruim 100.000 gulden gestoken in het onderhoudsfonds gebou wen. Wethouder H. de la Mar (rechts) nam gisteren een verklaring in ontvangst waarin de provincie toestemming geeft voor de start van het bejaardenproject Alternatief Zijloever. keerde verdeling binnen Lei den van de bejaardenvoorzie ningen, waardoor een voor ziening in noord er niet in leek te zitten. „Die verkeerde verdeling heeft de provincie ingezien, het rijk heeft het echter lelijk laten liggen bij 'deze zaak". Hij hoopte dat „ook het volgende kabinet de ouderen hoog in het vaandel zal hebben". Hij was zeer te leurgesteld over het uitstel len van de Wet op de Bejaar denoorden door de Tweede Kamer. „Omdat die omstre den zou zijn. Maar wij heb ben een dergelijke wet nodig om beleid te kunnen ma ken". Het project Zijloever bestaat uit de bouw op twee locaties FOTO: WIM VAN NOORT van 75 woningen voor oude ren, inclusief wijkvoorzienin gen van waaruit dienstverle ning en zorg verleend kan Worden aan de bewoners van de nieuwe woningen en aan 73 andere zelfstandig wonen de ouderen in Leiden-noord. Het project kost 4,5 miljoen gulden. Per jaar belopen de kosten 1,8 miljoen gulden. PASJES EN UES GESTOLEN Onbekenden heb- sen zondag- en maan- gen ingebroken in een aan de Brikkenwal in inwijk. De daders kwa men door een lat, die oot van een schuifpui verwijderen. Gestolen een stapeltje betaal- een aantal giro- en Sjes, vier kascheques en Ben. i ueboule ND ^rste Leidse Petanque Heleboulehoudt- lag een groots ntiehj Midzomeravondtoer- 07°iEnkele van de beste yandse jeu de boulers aan dit toernooi men. Het evenement om 19.00 uur op het \alplein in Leiden, de bedoeling van dit een jaarlijks terug- laatsj1 gebeuren te maken. hconcert laatste lunchconcert i seizoen vindt don- in het K&O-ge- Leiden plaats. Het •f begint om 12.45 uur Kapelzaal en wordt 'n door een groot en- van vijf instrumen- die zich gespeciali- \ebben in de uitvoe- 'an oude muziek. Hil- Wolf (blokfluiten), Liedmeyer (gamba lel), Ciska Mertens j- «In theorbe), Leonieke 'pre/ (harp) en Ariane f. 8,p (cello) zullen wer- tvoeren van onder Hotteterre, Hën- f.12l//rose en Notari. Het f 15 rf duurt tot 13.30 uur. {.ny idse P C. Basisschool Toonladder" houdt lagmiddag een open Ier een uit de wijk Zuid- West wordt f-27ftef schoolteam uitge- eens te komen kij- ioe de kinderen op loordeweeksde iet werk zijn. staat aan de Kenne- Burcht vereniging De afgelopen zondag i ccesvol in ponypark 'en, treedt komend (Wnde op in de Franse ats Boulogne. De ing zal tevens tij le Leidse peurbak- ■ht (6 juli) acte de -fee geven. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartehjk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. „De onderzoeker die wil sleu telen aan dieren moet zorgvul dig de voor- en nadelen afwe gen. In ieder geval moet hij een ethische dialoog voeren", aldus H. Verhoog. FOTO: TEJO RINGERS bouwen van een koe. Voor veel bevolkingsgroepen is het drinken van melk niet zo ge zond. Hiervoor zou de super koe een oplossing kunnen bie den. Ook zou een omgebouwde koe medicijnen kunnen produ ceren, die op een andere ma nier haast niet te verkrijgen zijn. „Genetische manipulatie staat natuurlijk onder maat schappelijke druk. Biotechno- logen komen-altijd met het ar gument van de economische concurrentie. Als wij het niet doen ze het in Amerika. Dit vind ik één van de slechtste argumenten", aldus Verhoog. „Denk eens na over de gevol gen. In Amerika worden al patenten aangevraagd op ge netische veranderde muizen. Je gaat een dier zien als een materiële uitvinding waarop je patent kunt aanvragen. Als er nakomelingen worden gebo ren, zouden daarvoor mis schien royalties betaald moeten worden", aldus de do cent. „Het is een probleemge bied met vele voetangels en klemmen. De aanloopfase gaat gepaard met veel experimen ten en mislukkingen. Er wor den wanprodukten gemaakt. „Je moet je als onderzoeker af vragen, is dit het waard, maar het antwoord mag niet alleen van de onderzoeker zelf ko men". KARIN SWIERS LEIDSE DOCENT WIL ETHISCHE DIALOOG LEIDEN „Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft veel te snel een contract met Genfarm afgesloten. Het lijkt wel alsof alleen het geld een rol speelt en niet het welzijn van de die ren", aldus dr. H. Ver hoog. Genfarm is het eer ste biotechnologische be drijf in Nederland dat op commerciële wijze bezig is met genetische manipula tie bij dieren. De docent biologie en samenleving heeft een brief geschre ven naar het college van de universiteit. De docent wil graag weten of het college een ethische dia loog heeft gevoerd voor dat het contract werd ge sloten. „Zo niet, dan moet de dialoog alsnog gevoerd worden". Biotechnologie is eigenlijk een soort biologische informatica. Elk organisme, of het nu een bacterie is of een mens, func tioneert op basis van informa tie die hij via genen krijgt. In genen liggen erfelijke eigen schappen opgeslagen. Het is mogelijk om erfelijk materiaal van het ene organisme in het andere over te brengen. Hier door wordt bijvoorbeeld een dier opnieuw „geprogram meerd", zodat hij bepaalde ei genschappen van een ander organisme overneemt. „Met genetische manipulatie is het dus mogelijk om soort- grenzen te doorbreken. Je kunt genen overbrengen van planten naar dieren, van men sen naar dieren. Ook hebben onderzoekers een „chimeer" gemaakt, al is dit strikt geno men geen genetische manipu latie. De chimeer is een dier wat voor de helft een geit is en voor de helft een schaap. Er worden grapjes gemaakt over de naam, zoals „scheit" en „gaap", maar dit is toch een soort ingreep die we niet zou den mogen doen. Vooral chris telijke groeperingen hebben bezwaar tegen het doorbreken van soortgrenzen", aldus Ver hoog. Onrust Aan de ene kant deelt de over heid de maatschappelijke on rust over deze technieken. Mi nister Braks van Landbouw heeft een speciale commissie van advies ingesteld voor ethiek en biotechnologie bij dieren. Aan het eind van het jaar moet deze commissie mo gelijke knelpunten aangeven. Ook moet de commissie na denken over criteria wanneer men wel en wanneer men niet met genetische manipulatie door kan gaan. Verhoog is zelf lid van deze commissie. „Aan de andere kant word je voor het blok gezet door het minis terie van Economische Zaken en de Leidse universiteit. Ze pompen miljoenen guldens in een contract met Genfarm. Er is geen weg meer terug en dat zonder dat er een ethische dis cussie heeft plaatsgevonden". In de nota Rijksoverheid en Dierenbescherming is vastge legd dat dieren een eigen waarde hebben. Dit betekent dat dieren nooit alleen als middel gebruikt mogen wor den. Verhoog: „De onderzoe ker die dit toch wil doen moet de voor- en nadelen zorgvul dig afwegen. Wat is het belang voor de mensheid bijvoor beeld? En is er geen alterna tief? Het steekt me dan ook dat Herman de Boer, de pro fessor die Genfarm heeft opge zet, veel te weinig aandacht besteedt aan de nadelen van genetische manipulatie. Hij drukt 't gewoon door, zonder een ethische dialoog te star ten". Melk Professor De Boer ziet onein dige mogelijkheden in het om-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11