Nieuwe doodvonnissen actievoerders China ormoon noradrenaline maakt „Thatchers jjjiegtuigongeluk DDR t zeventien levens Sleutelrol voor linkse partijen 1 /0NTUREN VAN KAPITEIN ROB Moskou: in '57 kernramp in Oeral zonder doden Belastingdienst i PA(r NLAND QeidóaQowumt MAANDAG 19 JUNI 1989 PAGINA 7 ense huizen stonden [al en lege emmers Een groot deel van de woningen (ardbeving in Armenië zijn ingestort, p een betonnen fundament, maar op s en ander bouwafval, zo luidt de an een onderzoeksteam. De slechte w in Armenie droeg bij tot de bijna .htoffers van de aardbeving op 7 de- "rig jaar. De woningbouw in de Sov- erucht om zijn slechte kwaliteit. Ook bouwmateriaal gestolen en loopt de enorme vertragingen op. In het hele ipd dan ook grote belangstelling voor 1 >port van de onderzoekscommissie g is inmiddels begonnen met de we- van de verwoeste steden in Arme- i dat verloopt allemaal zeer traag, involg van een tekort aan mankracht, '5j faciliteiten, stenen, cement en hout. Belgische gijzelaar terug in België BRUSSEL De Belgische arts Jan Cools, die donderdag na anderhalf jaar gevangenschap in Libanon werd vrijge laten, is sinds gistermiddag weer terug in België. Cools vertelde dat hij tijdens zijn gevangenschap niet lichamelijk is gemar teld. Hij heeft wel geleden onder een ge brek aan verzorging. Ook de eenzaam heid was zwaar. Cools zat lange tijd vast in een cel van twee bij meter. De Belgi sche minister Robert Urbain (PS) van buitenlandse handel slaagde er na onder handelingen met de Libische leider Mu- ammar Al-Gaddafi in Cools vrij te krij gen. Volgens de Belgische kranten heeft de Libisch? leider een forse prijs moeten betai^ aan de „Soldaten van de waar heid" die Cools in Libanon vasthielden. Net geklede klan t koning bij Harrods LONDEN Iedereen is welkom bij het be kende Londense warenhuis Harrods, maar dan moet hij wel voldoen aan de kleding voorschriften van de Egyptische eigenaar. Het personeel heeft opdracht gekregen al te schaars geklede klanten te weigeren. De af gelopen dagen zijn tal van klanten wegge stuurd die zich gehuld hadden in kleding die er in de ogen van eigenaar Mohammed al- Fayed niet mee door kon. „Wat wij hier niet willen zien, zijn korte broeken die zo klein zijn dat zij aanstootgevend kunnen zijn, of topjes die teveel naakt vlees, van mannen of vrouwen, laten zien en rafelig afgeknipte spijkerbroeken", zo legde een woordvoerder van het gerenommeerde warenhuis uit. Net te confectie-shorts, zoals Harrods zelf ver koopt, mogen wel. Beursschandaal in Brazilië RIO DE JANEIRO De president van de Braziliaanse centrale bank, Elmo Camoes, en de voorzitter van de effectenbeurs in Rio de Janeiro, Sergio Barcellos, zijn afge treden wegens een omvangrijk beursschan daal. Daarbij liep een aantal effectenmake laars flinke stroppen op doordat de in Liba non geboren speculant Naji Nahas cheques had afgegeven die niet waren gedekt. Eén van de gedupeerde effectenhuizen, Capeta- nia, is eigendom van Camoes en wordt ge leid door diens zoon. Als de bankpresident was aangebleven had hij zelf een onder zoek naar de zaak moeten doen. De proble men rond Nahas brachten de autoriteiten er afgelopen maandag toe de beurs van Rio te sluiten. Na de heropening op dinsdag gingen de koersen fors omlaag, waardoor de stroppen voor effectenmakelaars en be leggers nog groter werden. Rushdie: interview met Mail is nep LONDEN Salman Rushdie, schrijver van het omstreden boek „De Duivelsverzen", heeft gisteren ontkend onlangs een interview te hebben gegeven aan de Londense „Mail on Sunday". Via zijn literair agent liet Rushdie weten dat de krant al lang vóór de moordop- roep van de inmiddels overleden Iraanse geestelijke leider Khomeini een interview met hem had. Dat interview zou ook al maanden geleden in de VS zijn gepubliceerd. De Mail on Sunday had beweerd dat het gis teren gepubliceerde interview het eerste vraaggesprek met Rushdie was sinds die half februari onderdook. In de Noordengelse stad Bradford braken zaterdag gevechten uit tus sen zo'n honderd jonge moslims en de politie na afloop van een demonstratie van 3000 moslims tegen „De Duivelsverzen". i wrakstukken van de verongelukte lljoesjin-62 liggen verspreid over de akkers naast 1 Ise vliegveld. 1LIJN Een Oost- 'tuig van de maat- [Interflug. met 113 in boord, onder wie inningsleden, is dit in brand gevlogen islukte poging op te het Oostberlijnse Schönefeld. Zeven- jkwamen om het NB I f 54 personen werden B'an wie 15 ernstig, al- ostduitse persbureau meeste inzittenden itduitsers. ïotorige toestel, een Iljoesjin IL-62, zou vertrekken naar Moskou, maar om nog onopgehelderde reden, lukte het niet op te stijgen. Volgens ADN was het toestel net van de grond, toen de piloot be sloot de start af te breken. Vervolgens sloeg het vliegtuig weer tegen de grond, raasde door de afrastering rond de startbaan en kwam in een ak ker terecht, Vaar het in brand vloog en in stukken brak. Een van de dodelijke slachtoffers zou een boer geweest zijn, die op het moment van het onge luk op het land aan het werk was. Het vliegtuig brak door midden en brandde volledig uit. De meeste passagiers slaagden erin op tijd via nood uitgangen uit het toestel te ko men. Het toestel was voor zijn vlucht naar Moskou helemaal volgetankt. Na een uur was de brand uitgewoed en konden op het vliegveld weer enkele vluchten afgehandeld worden. Direct na het ongeluk moesten alle Iljoesjins 11-62 aan de grond blijven voor nader on derzoek, maar dit startverbod werd later weer opgeheven. (Van onze correspondent) PEKING/SHANGHAI De executie van drie con tra-revolutionairen in Shanghai, die gisteren zou worden voltrokken, is tien dagen uitgesteld. De drie, die donderdag ter dood werden veroordeeld wegens het in brand ste ken van een trein, zijn volgens het gerechtshof in Shanghai in hoger beroep gegaan. Het uitstel betekent niet dat zij de doodstraf zullen ontlopen, menen westerse diplomaten in China's grootste havenstad. De communistische partij zoekt een zondebok voor de ongere geldheden. Het treinincident was deel van de protesten in Shanghai als reactie op de massamoord in Peking. In de Chinese hoofdstad zelf zijn acht mensen ter dood ver oordeeld omdat zij betrokken waren geweest bij de „rellen" op 4 en 5 juni, toen het Chine se leger de betogingen voor democratisering in de hoofd stad in bloed smoorde. Volgens de staatsradio waren onder de acht boeren, werklozen, zwer vers, ontsnapte gevangenen en mensen met een strafblad. Zij kregen de doodstraf omdat zij bussen en legervoertuigen in brand hadden gestoken en hadden gestolen. Het waren de eerste doodvonnissen die in Peking werden geveld. Ook deze veroordeelden kunnen in hoger beroep. Maar in China worden doodstraffen zelden omgezet in gevangenisstraffen. De doodstraf in China wordt uitgevoerd door een kogel in het achterhoofd. Intussen heeft Qiao Shi, de mogelijke opvolger van de Chinese partijvoorzitter Zhao Ziyang, beloofd dat hij aan dacht zal blijven besteden aan de adviezen van niet-commu- nisten. Dit meldde het Chinese dagblad Renmin Ribao. Qiao sprak bij een ontmoeting met de acht door de Communisti sche Partij goedgekeurde „de mocratische partijen" en enke le andere niet-communistische politici. Volgens Renmin Ribao zou óp de vergadering zijn besloten dat er een onderscheid wordt gemaakt tussen „de paar sa menzweerders van de opstand en de grote massa die de be doelingen van de partij niet helemaal hadden begrepen, onder wie sommige studenten die te ver waren gegaan in woorden en daden". Het bericht over Qiao, op de voorpagina van Renmin Ri bao, versterkt de verwachting Een van de wegens hun rol in de „contra revolutie" ter dood veroordeelde Chinezen. FOTO: AP dat hij de gematigde Zhao Ziy ang als partijvoorzitter zal op volgen. Volgens Oosteuropese diplomaten zou het centrale comité van de partij nog deze week bijeenkomen om het ontslag van Zhao officieel te bespreken. Topambtenaren van de Chine se ministeries van financiën en economie hebben in inter views gezegd dat buitenlandse regeringen die de krediet kraan naar China hebben dichtgedraaid, nadelig voor de kredietgevers zelf kunnen uit vallen. (Vervolg van de voorpagina) ATHENE Nu noch de Panhellenistische Socialis tische Beweging (PASOK) van premier Papandreou, noch de Nieuwe Democra tie van Mitsotakis gisteren in de parlementsverkie zingen een absolute meer derheid lijken te hebben behaald, is het woord aan de linkse partijen. Of deze partijen erin zullen slagen een coalitie te vormen met Papandreou of Mitsotakis, is echter zeer onzeker. Zowel Papandreou als Mitsotakis, die elkaar tijdens de campagnes om het hardst met modder hebben besmeurd, hebben voor de verkiezingen laten weten niet met de linkse coali tie in zee te zullen gaan van wege de communisten. Op zijn beurt heeft de linkse coalitie zich bereid verklaard tot sa menwerking met de PASOK, echter onder de voorwaarde dat Papandreou zijn biezen pakt. Papandreou weigerde vandaag nader in te gaan op vragen in zake de mogelijkheid van een coalitieregering, maar merkte wel op dat de linkse partijen de PASOK en de linkse coalitie samen een meer derheid hebben. Nadat vanmorgen 73 procent van de stemmen geteld waren, stond de Nieuwe Democratie op 45 procent van de stemmen, terwijl de PASOK 38,8 procent had behaald. De linkse coalitie stond op 12,7 procent. Het mi nisterie van binnenlandse za ken meldde een opkomst van 75 procent onder de 7,8 mil joen stemgerechtigden, die konden kiezen uit 25 partijen en 3.000 kandidaten. Uit opiniepeilingen was voor de verkiezingen al gebleken dat de populariteit van Papan dreou flink was gedaald tenge volge van een reeks corruptie schandalen. Papandreou is bo vendien in opspraak gekomen door zijn verhouding met de voormalige stewardess Dimitra Liani, die inmiddels heeft ge leid tot een scheiding van zijn echtgenote Margaret. 1V ®"tse premier Thatcher reageerde pet gespeelde veront- ig toen ze „de enige aar kabinet" genoemd I kreeg het compli- ht zo was het bedoeld, gastheren in de India- teade in Londen, toen en buste onthulde van (orde- Indiase premier /indhi. lacht men in herinne- ^ypandhi, net als Thal ia r mannelijke collega's Jde en eveneens die had. Thatcher, die jf zij zich niet gevleid |i dat alleen al de ver- ling dat mannen jr zouden zijn „onge- iras. Zij betoogde dat welijke politicus vaak van geesteskracht kan en die een man niet (vindingen van Britse n psychologen lijken festigen. Met name het noradrenaline is aan- lals een mogelijke sti- B foor vrouwen met poli- Inbities. Dr. Malcolm I Jjrs, directeur van het J Ifvoor positieve gezond- autogene training in us na twintig jaar on- tot deze conclusie ge- 'ij heeft dan welis- experimenten uitge- r>p|/P Edwina Currie, de minister van ge- H/joporg. of Thatcher, èss en trauma gemeten (jg Aten. „Ik geloof dat dit spanning, eerzucht en ipwekt," zo zei hij. zegt dat noradrena- lt afgescheiden door jren en door zenuwui teinden in het „sympathisch alarmstelsel", dat het lichaam in „staat van oorlog" brengt. Hij voegt hier nog aan toe: „Vrouwelijke politici raken verslaafd aan dit hormoon." Vrouwen produceren ook het mannelijk geslachtshormoon testosteron. Volgens Carruthers wordt het echter in grotere hoeveelheden aangemaakt door „vrouwen die mannelijke ge dragspatronen hebben aange nomen". Carruthers hypothese wordt verder gesteund door het pa troon dat zich ontwikkelt bij politieke leiders in Zuid-Azie. Het gebeurt steeds vaker dat na de gewelddadige dood van een dominant politicus een vrouwe lijk familielid het politieke vaandel overneemt. Een merk waardig verschijnsel in samen levingen die voor het al het overige door mannen gedomi neerd worden. Het voorbeeld bij uitstek is Pa kistan. De executie van Zulfi- kar Ali Bhutto was bijna het startschot voor diens nu vijfen- dertigjarige dochter Benazir om actief te worden in de politiek, waarna ze vorig jaar tot pre mier werd gekozen. Bhutto vergelijkt zich op haar beurt weer met president Corazon Aquino van de Filipijnen, die in de politiek werd geslingerd nadat haar echtgenoot, Benig- no, in 1983 op het vliegveld van Manila "werd doodgescho ten. Eerste vrouw De eerste vrouwelijke premier was Sirima Bandaranaike (nu 72) van Sri Lanka in 1960, die Indira Gandhi. kort na de moord op haar man, Solomon, zijn plaats innam. Bandaranaike's dochter, de 43- jarige Chandrika, heeft min of meer haar moeders voorbeeld gevolgd en het voorzitterschap van de Srilankaanse linkse volkspartij overgenomen van haar man, de acteur-politicus Vijaya Kumaranatunga, die vo rig jaar door terroristen om het leven werd gebracht. Ook Bangladesh kent zo'n situ atie. Sjeik Hasina Wazed, 41 jaar oud, is de belangrijkste op positieleidster en werkt in het zelfde huis in de hoofdstad Dhaka waar haar vadër, Sjeik Mujibur Rahman, de grondleg ger van de natie, werd ver moord. De andere toonaange vende oppositieleider in Ban gladesh is Kaleda Zia, ook al een vrouw, die politiek actief Margaret Thatcher. werd nadat haar echtgenoot, generaal Ziaur Rahman, om kwam bij een legercoup. De laatste in dit rijtje is de Bur mese Aung San Suu Kyi (43). Zij studeerde aan de universi teit van Oxford en is getrouwd met een Brit. Vorig jaar keerde ze terug naar haar vaderland om secretaris-generaal te wor den van de nieuwe oppositie partij. Haar vader, generaal Aung San, was een nationalist en werd in 1947 vermoord. Fenomeen Elke hierboven genoemde op volging kan verklaard worden aan de hand van dynastieke en andere ingewikkelde factoren, maar in een gemeenschappelijk licht bezien maken deze vrou wen toch wel deel uit van een Benazir Bhutto. nieuw fenomeen. De vraag is alleen: waarom doet dit zich niet voor in het Westen? Waar om legde Jackie Kennedy bij voorbeeld geen politieke ambi ties aan de dag, nadat haar man John F. was vermoord? Carruthers voert aan dat de echtgenotes van Amerikaanse politici onder geweldige span ning staan omdat ze de politie ke carrière van hun man moeten steunen. „Het is be kend dat Kitty Dukakis een drankprobleem heeft. Betty Ford leed aan kanker". Dat zou een eigen carrière verhinderen. Dr. James Thompson, een ge zaghebbende psychologie-do- cent aan de universiteit van Londen, heeft geanalyseerd wat voor invloed trauma's zoals de gewelddadige dood van een ouder op kinderen heeft. Hij kwam tot' de ontdekking dat een dergelijke gebeurtenis vaak de aanzet geeft tot de ont wikkeling van verborgen ta lenten bij kinderen. In die gevallen waarbij geen sprake is van een duidelijke tragedie, worden de politieke ambities van een dochter meestal aangewakkerd door „een dominante persoonlijk heid die een voorbeeldrol in neemt". Wat Thatcher aangaat, is Thompson ervan overtuigd dat zij zich sterk identificeert met haar vader, Alfred Ro berts. Emoties In haar toespraak over Indira Gandhi, bij de onthulling van het borstbeeld, liet Thatcher zich ongekend geëmotioneerd uit. Ze zei: „Ik heb nog sterk het gevoel dat zij en ik, op een bepaalde manier, iets gemeen schappelijks hadden. We dis cussieerden vaak met elkaar over politieke aangelegenheden en wisselden onze persoonlijke ervaringen uit. Het is een feit dat een staatshoofd eenzaam aan de top staat en zonder me vrouw Gandhi voel ik eenza mer dan ooit". Wat betreft hun beider talent om een kabinet van louter mannen te domine ren en te slim af te zijn, wees de kasteelvrouwe van Dow- ningstreet 10 elke mogelijke chemische of hormonale ver klaring van de hand. In plaats daarvan gaf ze de voorkeur aan Rudyard Ki- plings opmerking dat „het vrouwtje van een diersoort do delijker is dan het mannetje". AMIT ROY (c) The Times 24.000 MIJLEN OCEAANRACE ^Inderdaad, het is Larry, die het eerst zijn anker laat val- foeit direct naar de wal, want hij moet direct een bespre- pben met Tobias. Die neemt hem mee naar zijn hotelka- heb iets prachtigs bedacht, Larry", zegt hij; „kijk eens, k je hier van?" En hij toont zijn opdrachtgever een helse !- De klok staat afgesteld op zeven uur 's avonds. „Hm", -tarry, „een mooi stukje werk, maar hoe krijgen we dat boord van de „Viking?" Daar heeft Tobias ook al iets op gevonden. „We laten Nils Björn een cadeautje aan boord brengen: een mand met fruit met de groeten van de Noorse mis sionaris. En dan verstoppen we de machine in een meloen. Ge vulde meloen is een typische lekkernij van de Fidji-eilanden". Larry grinnikt. Die Tobias is toch maar een pientere jongen. Ge vulde meloen! Haha, een reuzen-idee! „Ga je gang, Tobias!" zegt hij. MOSKOU In de Oeral heeft zich in september 1957 een groot nucleair incident voorgedaan in een fabriek waar atoombom men werden gemaakt, zo heeft het Sovjetpersbureau TASS er kend. De Sovjetunie heeft steeds geprobeerd het ongeluk ge heim te houden. Bij de ramp zouden geen doden zijn gevallen. Wel moesten meer dan tienduizend mensen werden geëvacueerd. Westerse deskundigen vermoedden al lange tijd dat zich in het gebied een groot kernongeluk had voorgedaan. Het incident werd in het Westen pas publiek bekend nadat Sovjetbioloog Zjo- res Medevedev er in 1976 melding van maakte. In een interview met TASS maakte de eerste vice-minister voor machinebouw, Boris Nikipelov, voor het eerst verdere bijzonderheden bekend. .Zo werd het ongeluk veroorzaakt door de ontploffing van een reservoir met kernafval in een fabriek, die gelieerd was met het ministerie van defensie. Als gevolg van de explosie ontstond een radioactieve zone van 105 kilometer lang en acht tot negen kilo meter breed. Er kwamen, volgens Tass, twee miljoen curie ra dioactieve elementen vrij. Ter vergelijking meldt het persbureau dat bij de ramp in Tsjernobyl in 1986 50 miljoen curie werd ge meten. Meer dan dertig jaar na de ramp zijn grote delen van het gebied nog steeds besmet en is het grondwater niet voor con sumptie geschikt. PESETA IN EMS BRUSSEL De Spaanse peseta Is sinds vandaag opgenomen in het Europese Monetaire Stelsel (EMS), het systeem dat ten doel heeft al te grote schommelingen in de EG-wisselkoersen te voor komen. Het besluit is verrassend snel genomen. Nog geen twee weken geleden liet de Spaanse minister van finaciën, Carlos Sol- chaga, weten dat er wel voor voelde om de peseta in het EMS te plaatsen, maar toen noemde hij een tijdsbestek van twaalf maan den. Van de EG-landen doen nu alleen Portugal, Griekenland en Groot-Brittannië niet mee in het EMS. (ADVERTENTIE) Alleen voor ondernemers: per 1 juli geldt een beperking van de aftrekbaarheid van bepaalde zakelijke kosten. Belasting- De meeste wetswijzigingen van herziening de Belastingherziening ('Oort') gaan in per 1 januari 1990. Maar voor ondernemers is er al een belangrijke wijziging per 1 juli 1989. Vanaf die datum wordt namelijk de aftrekbaar heid van een deel van de zgn. 'gemengde kosten in de winst sfeer' beperkt. Deze wetswijziging geldt voor iedereen die de fiscale winst moet berekenen voor de inkomstenbelasting of de ven nootschapsbelasting. De beperking betreft onder meer de zakelijke kosten voor relatiegeschenken, voor repre sentatie, voor voedsel en drank, voor congressen en voor kantinevoorzieningen. Als u ondernemer bent, is het voor u van groot belang dat u precies weet wat de wets wijziging voor u betekent. In de brochure 'Gemengde ^kosten in de winstsfeer' vindt u de informatie die u nodig heeft. Ga even langs bij een van de kantoren van de Belasting dienst of een van de Kamers van Koophandel bij u in de om geving. De brochure ligt er voor u klaar. Algemene informatie over de Belastingherziening vindt u in .de brochures voor werk gevers en voor zelfstandigen. Beide brochures kunt u aanvragen bij het Ministerie van Financiën, Centrale Directie Voorlichting, Postbus 20201, 2500 EE Den Haag, telefoon: 070-427542.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7