Ivan Nielsen mag alsnog seizoen blijven bij PSY 0 Paul Haldan heeft van vlucht totaal geen spijt SPORT £etdóe Commit MAANDAG 19 JUNI In zijn 33e levensjaar is Ivan Nielsen aangeland in misschien wel de belangrijkste periode van zijn leven. Gekweld door een slepende dijbeenblessure zweefde de Deense voetbalprof de afgelopen tien maanden tussen hoop en vrees, bang en angstig voor wat de toekomst hem brengen zou. Tien jaar topvoetbal had hij er op zitten, zou het dan ineens voorbij zijn? Zomaar? En wat dan? Zijn contract bij PSV liep ten einde en....ja, er waren wel andere clubs, maar die wilden toch alleen maar een fitte Nielsen? Zou hij nog ooit fit worden? Vragen, vragen en nog eens vragen. Maar wanneer kwam nu het antwoord? Woensdag 7 juni werkte hij met het Deense nationale elftal tegen Engeland zijn eerste test af. Een bevredigende test na tien maanden revalidatie. Een week daarna maakte hij deel uit van het brok Deense dynamiet, dat Zweden tot ontploffing bracht (6-0). Afgelopen weekeinde was hij bij het duel met de Braziliaanse balkunstenaars (4-0 voor de Denen) in het toernooi in Kopenhagen. In de wetenschap dat hij werd gevolgd door vertegenwoordigers van belangstellende clubs. Na zijn prestaties in de twee interlands lijkt het erop dat hij nog een seizoen blijft in Eindhoven. Na aanvankelijke twijfels bij de leiding van PSV over de fitheid van de Deen, zal de landskampioen hem waarschijnlijk morgen een aanbod doen zijn verblijf te verlengen. KOPENHAGEN Met de neusvleugels trillend van welbehagen snuift Nielsen na tien maanden weer de geur van de kleedkamer op. Lucht, zwanger van zweet, mas sage-zalf, shampoo en af- ter-shave. ,,Het is goed om terug te zijn", volgt het op een big-smile. Ivan Nielsen heeft zijn ren tree gevierd. Vrijwel vlekke loos bevestigde de Deen on langs in Kopenhagen de zo vertrouwde indruk. Be trouwbaar, sterk in de lucht, resoluut in de dekking en de directe confrontatie niet schuwend. Tien ellendige maanden lijken verleden tijd. „Weet je trouwens waar ik nog het meest aan moest wennen? Je gelooft het niet, maar aan mijn wedstrijd schoenen. Die knelden. Ver der ging het perfect". Voor de Deense voetbalbond waren de wedstrijden tegen Engeland, Zweden en Brazi lië een gelegenheid om gezel lig met het legioen het hon derd-jarige jubileum te vie ren. Voor Ivan Nielsen is het echter de confrontatie met de harde werkelijkheid, op zoek naar zijn plafond voor de ko mende jaren. Op zoek naar een bevredigend afscheid van de voetballerij. „Want het lijkt me niets om dit le ven als een toerist gedag te moeten zeggen". Aan de an dere kant: „Ik ben nu geeste lijk in ieder geval zo ver dat ik me er bij neer kan leggen als het niet meer honderd procent goed komt. Want ik heb al het mogelijke gepro beerd om terug te komen". Grote vlucht Tien jaar geleden maakte ook Ivan Nielsen deel uit van de grote vlucht van voetbalta lent uit Denemarken. Samen met Klaus Berggreen streek Nielsen bij Ajax neer, maar de Amsterdamse club achtte hen niet goed genoeg. Berg green verplaatste zijn domici lie naar Italië en ontwikkel de zich daar tot een zeker niet onverdienstelijk aanval ler en Feyenoord durfde de gok met Nielsen wel aan. Het pakte goed uit. De robuuste voorstopper ontwikkelde zich tot één van de beste verdedi gers van Europa en won bij na alles wat een voetballer 'zich kan wensen. Met Feyenoord werd hij kampioen van Nederland en behaalde hij de KNVB-beker. Met PSV pakte Nielsen zelfs twee keer de saladeschaal en veroverde hij opnieuw de KNVB-beker. De Europa Cup ging eveneens door zijn handen, bovendien was Niel sen te bewonderen op twee EK's (in '84 en '88) alsmede op het toernooi om de we reldtitel in Mexico. Een een voudige verdediger met een glanzende carrière zoals hij vaak vanonder zijn wonder lijke snor meldt. Tien jaren van voorspoed werden door tien maanden van rampspoed naar de ach tergrond verdreven. De el lende begon in de eerste competitiewedstrijd van het juist afgelopen seizoen tegen zijn oude club Feyenoord toen Nielsen zich moest laten vervangen, met wat naar la ter bleek, gescheurde ham strings. Een periode van re valideren, terugslag, revali deren, opnieuw tegenslag en uiteindelijk een operatie was aangebroken. Altijd pijn Ivan Nielsen, teruggrijpend in dat verse, donkere verle den: „Weet je, eigenlijk heb ik altijd met pijn gespeeld. Bij Feyenoord al. Maar met aan gepaste trainingsschema's en rustperiodes op zijn tijd was het te doen. Operaties? Nee, schei uit. Het betrof een ge vaarlijke zone, met belangrij ke zenuwen die je gehele be wegingsapparaat beïnvloe den. Bovendien, de pijn was te dragen. Tot aan het begin van dit seizoen. Er vond blijkbaar een ontploffinkje plaats in dat bovenbeen. Dat moment moest er gewoon een keer van komen". Ondanks de vervelende ge volgen heeft Nielsen er geen spijt van dat hij zich niet eerder tot een operatie heeft laten verleiden. Verwijten maakt hij niemand, ook zich zelf niet. „Ik heb tenslotte al les meegemaakt wat een voetballer kan meemaken. Ik ben overal op de goede mo menten bijgeweest. Dat was volgens mij nooit gebeurd als ik me had laten opereren. Ik zat in de beste jaren van mijn carrière en dan komt het idee niet eens in je op om tot een operatie over te gaan, met het gevolg dat je geruime tijd een pas op de plaats moet maken". „En", gaat-ie verder, het voorhoofd gefronst. „Wat is pijn eigenlijk? Pijn is relatief, zolang je zelf de grens kunt bepalen. Ik kon vorig jaar amper zitten, maar speelde elke wedstrijd mee en we grepen drie prijzen. Dan is het de moeite waard om op de tanden te bijten". Nadat hij tegen Feyenoord echter uitviel met die ge scheurde hamstring, verging het van kwaad tot erger. „Ik kreeg ineens overal last van. Het was het sein tot algehele aftakeling, ja. Er bleek spra ke van een chronische slijm beursontsteking, die het ge hele linkerbovenbeen ont krachtte. Steeds weer begon ik vol goede moed te trainen, steeds weer kwam ook de man met de hamer. En alles speelde op. Van mijn rug tot aan de enkels. Geen pretje. Toen achtte ik het moment rijp om het risico van een operatie op de koop toe te ne men. Het was de enige kans om nog weer op niveau te kunnen spelen". Kans klein De wetenschap dat die kans klein zou zijn en de daaruit voortvloeiende onzekerheid maakten het er niet gemak kelijker op. Twijfels? Ja na tuurlijk, had hij die. Natuur lijk vroeg hij zich meermalen radeloos af of het allemaal wel goed zou komen. Natuur lijk kwam ook bij hem in een onbewaakt ogenblik de ge dachte bovendrijven om de hele handel erbij neer te gooien, als hij op de weg naar vooruitgang weer tegen een ondoordringbare muur op liep. „Tien maanden is lang. Ver schrikkelijk lang. En als je dan het idee had eindelijk weer op de goede weg te zijn, dan kwam je de man met de hamer weer tegen. Werd je weer twee maanden terugge worpen. En als er iets fnui kend voor het zelfvertrou wen is, is dat het wel. En dan denk je inderdaad wel eens om er maar een dikke streep onder te zetten. Maar na twee dagen pak je de draad weer op. Waarom? Omdat je niet beter weet en de wil nog zo sterk is". Bovendien leerde Nielsen in die dagen meer dan ooit de kunst van het relativeren. „Die terugslag was wel ver klaarbaar. Die spieren zijn door de inactiviteit ver schrikkelijk slap geworden. Er is gewoon een aanslag op de totale spierkracht uitge voerd. Soms had ik echt het idee dat het nooit meer goed zou komen. Massagetafel, looptraining en voor de wed strijden de tribune beklim men. Zo zag mijn dagelijkse patroon er ongeveer uit. Ik ben werkelijk gek geworden van het lopen. Steeds maar weer dat bos in. Op het laatst ging ik de bomen gewoon Van der Toorn Totdat de Rotterdamse fysio therapeut Dick van der Toorn, hem uit het slop haal de. Van der Toorn had in Nielsens Feyenoord-tijd al met hem gewerkt en kon luisteren naar het Deense li chaam. Hij kende de proble men en dus ook de oplossin- tastisch geholpen. Zonder hem was het nooit gelukt. Ik dank mijn carrière aan hem. Zeker, de medische staf bij PSV heeft me goed geholpen. Maar op een gegeven mo ment bespeurde ik het gevoel dat mijn herstel niet meer vorderde. Ik kon niet meer verder. In goed overleg heb ik toen besloten Van der Toorn te consulteren. Die wist precies hoe hij me moest behandelen. Vooraf kon hij me niet voor honderd pro cent garanderen dat ik fit zou worden, Maar hij heeft me toch maar zover gekregen". En met enig afgrijzen in zijn stem: „Vijf tot zes uur per dag ben ik in de weer ge weest om weer fit te worden. Dag in dag uit, week in, week uit. Maar het is het waard geweest. Ik heb ont zettend veel kracht in mijn benen gekregen. Toen ik voor het eerst weer sprintjes kon trekken zonder dat er een reaktie op volgde heb ik feest gevierd. En zo ging het stapje voor stapje verder". Niet verwacht Uiteindelijk dus een niet meer verwachte rentree. Deense supporters hadden aanvankelijk niet eens in de gaten dat Nielsen op 7 juni zijn opwachting maakte te gen Engeland. Hij had im mers alleen nog maar ge traind, kon toch niet zomaar in een interland opdraven? Ivan Nielsen werd na een tien-jaar durende, voorspoedige voetbalcarrière getroffen do^ tien maanden durende periode van tegenslag. De lange Deen is nu terug. FOTO: CEES VI „Ach wat heet risico? Als je tieri maanden geen wedstrijd hebt gespeeld, is het mis schien niet helemaal verstan dig om direct in een inter land te starten. Maar ik móet spelen. Ook al is het zomer en ligt de Nederlandse com petitie stil. Ik heb mijn va kantie al ruimschoots gehad en moet nu aan het werk. En als Piontek het aandurft om me te laten spelen, omdat ik in de afgelopen acht jaar waardevol voor het team ben geweest, moet ik alleen maar blij zijn met dat vertrouwen. En dan wil ik wel het risico nemen dat het onverhoopt verkeerd kan gaan". Het ging niet verkeerd. Niel sen doorstond de test-case klachtenvrij en bespeurde ook de volgende dag geen re actie. „Het is me honderd procent meegevallen. Zeker als je nagaat dat ik bij PSV alleen maar twee wedstrijden in het tweede heb gespeeld. Van die blessure voel ik in elk geval helemaal niets meer. Angst heb ik eigenlijk geen moment gekend. Op de training kon ik voluit gaan. Ik was nergens bang meer voor. Mijn zelfvertrouwen groeide zo dat ik het idee kreeg van wat kan mij eigen lijk nu nog gebeuren". Want Pionteks grootste zorg is dat Nielsen op tijd fit is voor de allesbeslissende twee interlands in de herfst van dit jaar tegen Roemenië. Dan moet Denemarken een ticket voor het WK in Italië veilig stellen. En zeker nu de thans al legendarische Morten Ol- sen afgelopen weekeinde te gen Brazilië definitief af scheid nam, kan Piontek rou tine in zijn vernieuwde jonge selectie goed gebruiken. „Als ik ook maar iemand kan vinden, die Olsen voor zestig procent kan vervangen ben ik allang tevreden", aldus de bondscoach. „Nielsen kan in dat proces een heel belangrij ke rol spelen. Ik ben ervan overtuigd dat hij -mits fit- nog drie jaar op het hoogste niveau meekan". Voor Nielsen zelf snijdt het mes ook nog aan de andere kant. De verdediger moet immers een nieuw contract verdienen. „Ik voel me fit en lichamelijk in staat om een paar goede wedstrijden te spelen. Dat is belangrijk. Hoe beter ik speel, hoe beter mijn onderhandelingspositie wordt. Zo simpel is het. Maar ja, aan de andere kant weten die mensen ook dat ik een jaar lang niets heb uitge spookt. En dat maakt het er niet gemakkelijker op. Na Brazilië zal ik de zaken een op een rijtje zetten". Graag inlijven Nielsen heeft al een aanbod op zak van Bröndby, Deense full-profclul kampioen van Dener die volgend jaar woi traind door Morten wil Nielsen graag i Zoals ook clubs uit Duitsland (FC Köln), en Frankrijk hun ir l hebben uitgesproken. u nc dien meldde zich afj weekeinde tegen PSV-manager Kees ma op de tribune Idraetspark. Ploegsma te kennen gegeven, fitte Nielsen graag voild te behouden. Aanva wilde PSV niet verde™ dan Nielsen een contr lenging tot 1 januari li te bieden. Inmiddels ner Guus Hiddink ov van de fitheid van de diger en zal hij Ploegs viseren Nielsen nog ei seizoen vast te leggen. Nielsen: „Natuurlijk, ook best bij PSV I Maar niet voor een ha Ik kon me die voor; heid indenken, maar de laatste weken got me. En als blijkt klachtenvrij interlam spelen, beschouw ik als fit. En ik heb me JHT tien maanden natuurli het apezuur gewerk een contractje van eerj jaar. Zeker niet als ik zekerheid kan kxyd oj PETER WEKorstt Van tN l d Ci m( de op ping APELDOORN Op 7 oktober van dit jaar is Paul Haldan exact zes jaar in Nederland. Voor de destijds in Apeldoorn ach tergebleven ex-Roemeen geldt deze „Parel der Ve- luwe" in ieder geval nog altijd als vaste woon- en verblijfplaats. De tafelten- nisnomade zwerft echter meer dan regelmatig door landen als West-Duitsland en Zweden om het myste rie van het stuiterende celluloid te ontrafelen. Voor deze zomer had hij China als reis- en trai- ningsdoel op z'n program ma staan. „Maar door de hele toestand daar kan ik een visum wel vergeten", meldt hij monter. Alle reisdoelen vielen echter in het niet bij een trip, die hij een paar weken gele den eindelijk kon onder nemen. Zijn geboorteland Roemenië stond voor het eerst op z'n vliegticket ge drukt. Na ruim vijf jaar dus eindelijk een hereni ging met z'n familie, die hij als 17-jarige zo abrupt de rug had toegekeerd. „Ik heb nooit spijt van m'n vertrek gehad", stelt Haldan nu oprecht. Het woord „vlucht" komt nooit over zijn lippen. Hij praat over achter blijven, wat vriendelijker •klinkt. En dat achterblijven deed hij na een Europa Cup duel van zijn club Craiova te gen De Veluwe in Apeldoorn. „Ik was daarvoor al eens in Oostenrijk geweest en had daar de levensstandaard beke ken. Mij was overduidelijk dat ik me in Roemenië als tafel tennisspeler niet verder kon ontwikkelen, omdat je slechts spaarzaam de mogelijkheid tot internationaal contact hebt. Roemenië barst nog altijd van het talent op-tafel tennisgebied, maar op het moment dat ze niet internationaal mogen spe len, dan raken ze de motivatie hun spel hard elke relatie is dat toch het be langrijkste". Afgekocht Haldan kon in de afgelopen ja ren een weerzien met zijn moeder en broer wel uit het hoofd zetten, omdat de Roe meense autoriteiten vast en ze ker over zijn dubbele nationa liteit zouden vallen. „Ik had wel redelijk snel een Nederr lands paspoort", legt hij uit. „Maar daarnaast had ik ook nog steeds de Roemeense na tionaliteit. Wil je ongestpord naar je geboorteland terug dan moet je een bewijs hebben dat je geen Roemeen meer bent, dat die nationaliteit is afge kocht". Dat bewuste bewijs kreeg Hal dan dit jaar dan eindelijk in zijn bezit. Na de wereldkampi oenschappen in het Westduitse Dortmund kon hij zich gaan richten op een ruim twee we ken durende terugkeer naar de Balkanstaat. „Eigenlijk rea liseerde ik me toen, dat die vij- feneenhalfjaar verschrikkelijk snel voorbij waren gegaan. Ik weet nog niet hoe het kan, maar je hoofd zit vol met spe len, doelen stellen en halen en vooruitkijken. Eigenlijk heb ik nooit de tijd gehad om na te denken over wat er allemaal met me gebeurd was. Pas na de WK nam ik rust, ging ik aan het werk in m'n nieuwe flat in Zevenhuizen. Toen had ik plotseling alle tijd voor me zelf om de zaken eens te rela tiveren. Tsja, en dat is ook best eens prettig", glimlacht hij. Emotioneel De thuiskomst in Roemenië leidde nauwelijks tot emotio nele taferelen. „Ach, natuur lijk voelde ik me op de heen reis in het vliegtuig niet hele maal op m'n gemak. Dat was een vreemd gevoel, dat bij de terugreis weer terugkwam. Maar wat in mijn gedachten nu overheerst is het feit dat ik nu zo in het vliegtuig naar Roemenië kan stappen als er wat loos is. Dat is best gerust stellend. Daarnaast heb ik in al die jaren wel via brieven en telefoon contact gehouden, maar dat haalt het uiteraard niet bij het visuele contact. In Z'n moeder heeft het hem ook nimmer kwalijk genomen dat hij er als tiener tussenuit kneep. „Ze had wel begrip voor wat ik gedaan heb. Ja, ei genlijk konden m'n familiele den het best begrijpen. Voor mij was het uiteraard niet al tijd even gemakkelijk. Want niet alles verloopt in zo'n hec tische periode volgens plan ning. Je houdt ook altijd moei lijke momenten, maar spijt- ...nee, nooit gehad" Moeilijke momenten lopen overigens synchroon met de ups en downs van elke top sporter. Haldan: „Als je niet goed speelt, dan functioneer je daarnaast als mens ook niet optimaal. Dan wil je de men sen in je directe omgeving wel eens vergeten. Maar ik leef voor de volle honderd procent voor mijn sport, dus zit je daar ook voortdurend met je ge dachten bij. Toch vind ik daar naast ook dat ik mezelf heel gemakkelijk kan omstellen. Als ik namelijk thuis ben, dan loop ik echt met hele andere gedachten rond". Waarom Haldan destijds juist Nederland had uitgekozen om zich als tafeltennisser verder te ontwikkelen berustte eigen lijk op een gok. „Nu weet ik dat Nederland een prima land is om te wonen. Vooral met het oog op de tóekomst weet ik dat ik me niet druk hoef te maken. Met de wil om te wer ken kom je in Nederland al een heel eind. Het is ook een prettig idee, dat ik hier kan doen wat ik zelf wil. En dat het tafeltennisklimaat toeval lig niet zo perfect is, dat neem je dan op de koop toe. Geen enkel land is perfect, denk ik dan maar. Maar ja, ook Zwe den kent interne problemen in de bond. Ja, zelfs daar bij de wereldkampioenen en de vele topspelers". Wat vuur Als het gesprek toch afdwaalt naar zijn sport, het tafeltennis, dan komt er plotseling wat vuur in de starende ogen van Haldan. Dan neemt hij ineens keiharde stellingen in, hij stipt Paul Haldan kreeg onlangs een Nederlands paspoort en kon daardoor na bijna zeven jaar een bezoek brengen aan zijn vroegere vaderland. FOTO: EPA fouten aan, maar laat het posi tivisme hoogtij vieren. In Zwe den, waar Haldan het afgelo pen jaar successen vierde bij IK Bele (hij won 15 van de 28 partijen) en waar hij komend seizoen in de topploeg van de spoorwegen naast wereldkam pioen Jan-Ove Waldner zal uitkomen, maakte Haldan kennis met een benaderings wijze die haast haaks staat op het door de Nederlandse bondscoach Jan Vlieg gevoer de trainingsbeleid. En dat wil Haldan best uitleggen. „En dan zal ik het krantje ook nog naar Vlieg opsturen", voegt hij er strijdlustig aan toe. Wat Haldan in de werkwijze van de Groningse tafeltennis- goeroe steekt is diens negatie ve benadering van het spel. Haldan: „Vlieg wijst je continu op je fouten. Je krijgt dan op een gegeven moment de in druk dat je gewoon slecht bent. Kritisch zijn is volgens mij niet verkeerd, maar te kri tisch kan slechts negatief uit pakken. Natuurlijk moet je tij dens een training kritisch ge volgd worden. Maar bij wed strijden moet een speler, vol gens mij, slechts verteld wor den, wat hij moet doen en niet te horen krijgen wat hij alle maal aan fouten heeft ge maakt". „Ook in de voorbereiding op de wereldkampioenschappen had Vlieg het, achteraf beke ken, anders moeten aanpak ken. Drie weken voor Dort mund speelde ik nog hartstik ke goed en op het toernooi wilde het niet echt lukken. Natuurlijk bepaalt de bonds coach wat er moet gebeuren in die weken, maar als het aan mij gelegen had, dan had ik het op mijn eigen manier ge daan. Er werd namelijk veel te veel op de zwakke punten van de spelers getraind en te wei nig op de sterke punten. Trai nen op zwaktes doe je normaal in de zomerperiode. In het wedstrijdseizoen moet je uit gaan van je eigen sterkte. Jij moet je tegenstander met je ei gen sterke wapens naar je hand zetten. Logisch, dat die sterkste slagen dan ook goed getraind moeten worden". In de clinch „Ja, daarom heb ik vaak met Vlieg in de clinch gelegen. En in al die tijd heeft hij nog nooit een fout toegegeven. En je kunt mij niet wijsmaken dat iemand in vijf jaar tijd geen enkel foutje maakt. Jan is best een goede coach, maar ik ken betere trainers. Hij wil het Mi lan Stencel-type (Stencel is oud-bondscoach van Neder land en nu actief in België; red.) imiteren. Maar hij moet daarbij niet vergeten, dat Stencel een hele goede trainer is. Kijk maar eens naar een jongen als Henk van Spanje. Die heeft onder Stencel de mëeste progressie gemaakt". „Vlieg kletst zich gewoon overal uit. Dat kan hij heel erg goed. Ik had tijdens de WK ook alles op hem kunnen af schuiven, maar zo werkt dat volgens mij niet. Je werkt daar met z'n tweeën en dan moet je er alles uithalen wat er in zit en niet gaan afgeven op de ander. Maar via de pers gaf hij mij de schuld. Want als het goed gaat met de jongens, dan heeft Jan het gedaan en als het slecht gaat, dan hebben de spelers het op hun geweten. Ja, in het voetbal gaat dat al tijd andersom, maar daar lo pen ook jongens als Ruud Gul- ja (CE lijk ij zeke ,stri; lit, die heel goed ki!BÖS( mee sch lich Tie:: Je t d< terr die iade (VV ,kos1 org; gul< i istei de eels Allemaal rijp „Jaren geleden, tijd< in India liet Vlieg inr sp> los dat wij allemaal voor psychologen, later in Parijs was logisch dat we proi naar de eerste catej geen van ons was in tijd bij een psycholo tonoom geweest, mal den met de Eindhov (Haldan speelde dat L en T samen mei Spanje en Bart vai ;red.) gewoon veel daan. Plotseling was toen ineens de goe ft b coach". Dat Vlieg vooral interviews z'n g£ in de richting vafing spuide en daarmee o iiet slaggevers op z'n h< interesseert Haldan „Mijn vriendin Mar alle krantenknipse bums, maar ik kijk 1 in. Het maakt me ec wat ze van me denkf^' mezelf maar al te dan ook het beste o' oordelen". EK 1990 p. Voorlopig stemt Ha^-* af op de Europese die in 1990 in Zv plaatsvinden. „Daari iats ook nog een jaar ii an getekend", erkent vor wedstrijden op nivea sterke sparringpartn, 1 heen is de beste voo nee op een kampioens voor mij is op een r veel meer te halen d WK. Je kent al je ders en hebt gewoo een hogere klasserii daarna terug zal ko Nederland om werk Iri staat al vrijwel vasUur een keer je prioriteies verleggen", aldus HfSTR in Eindhoven al een T meur-cursus heeft Ook heeft hij al ee ding op zak om bij di tafeltennisgigant Stijfant functionaris in dieR19- den. „Maar dan mo bereid zijn om heel 'avo zen en dat zie ik m echt zitten". RONALD WOU1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18