alenten dienen zich aan hhaalrace Senna mislukt Eerste bult voldoende voor Breu N. Ceidae Commit Yan den Berk doet weer mee EDE PRESTATIES JONGE ATLETEN BIJ WESTATHLETICS Franke Sloothaak wint Grote Prijs Aken MAANDAG 19 JUNI 1989 PAGINA 15 ïdballers anks winst ste plaats IK Nederland heeft op de van het zeslandentoernooi hand- }dansk zijn enige overwinning Ondanks de 21-20 (13-10) tegen kon de formatie van de nieuwe ach Guus Cantelberg de laatste liet ontlopen. Door een beter o eindigde het Poolse jeugdteam ^de en Algerije als vijfde. Het om de Neptunus Cup leverde op voor het gastland, dat giste- DDR met 26-23 (9-9) versloeg, •n, dat zaterdag Nederland met had terug gewezen, eindigde Damtiental naar verlies VOROSJILOVGRAD Het Nederlandse damtiental heeft ook de vierde en laatste wedstrijd tegen de Sovjetunie verloren, 9-11. Negen van de tien partijen eindigden in remise, Van Leeuwen verloor aan het achtste bord van Miltsjin. Van de in totaal achttien landen wedstrijden hebben de Sovjets er vijftien gewonnen, de andere drie einidgden onbeslist, voor het laatst in 1985 in Leningrad. Evenals in het verleden heeft de Nederlandse ploeg zich behoor lijk verkeken op de sterkte van de tegenstander, die drie debu tanten had opgesteld. Het drietal behaalde een positieve score, waarbij het 6-2 resultaat van Miltsjin tegen de enige Nederland se debutant Arjan van Leeuwen geflatteerd was. In de laatste ontmoeting had de jeugdige Nederlander duidelijk het beste spel maar hij was te fel op winst belust, waardoor hij als enige ver loor. Jacqueline Schouten heeft zich geplaatst voor het wereldkampi oenschap dammen, dat van 23 augustus tot 5 september in Ros malen wordt gehouden. Eerder hadden Karen van Lith, Petra Polman en Erna Wanders het recht van deelneming al vero verd. ROZERIEULLES John van den Berk doet weer helemaal mee in de strijd om de wereldtitel cross in de 250cc-klasse. Tijdens de Grand Prix van Frankrijk in Rozerieulles kwa men hij en de Fin Pekka Vehkonen tot op een punt van leider Jean Mi chel Bayle. De regerend wereldkam pioen hoopt op 2 juli, op het circuit van Maracay in Venezuela, de lei ding over te nemen. „Dat is een zandbaan, daar moet ik toeslaan", keek hij in Frankrijk alvast vooruit. De Ossenaar werd derde en twaalf de. Trampas Parker heeft in de Tsjecho- slowaakse plaats Dalecin de Grand Prix motocross in de 125cc-klasse grootte zijn voorsprong op de Ita liaan Puzar in de stand om de werel- titel tot 44 punten. Trageter werd vijfde en viel in de tweede manche uit. De Nederlandse zijspancrossers Ben ny Janssen en Frans Geurts van Kessel hebben hun tweede plaats in de strijd om de wereldtitel net kun nen behouden. Het duo haalde tij dens de Grand Prix van Italië in La- veno 28 punten. In de stand is hun voorsprong op Garhammer en Haas uit de Bondsrepubliek, die dank zij de eerste en derde plaats 35 punten behaalden, nog een puntje. Europese titel bij driebanders LISSABON Neder- land is in Lissabon ge kroond tot Europees kampioen driebanden. Vooral dank zij Rini van Bracht werd de fi nale met 5-3 gewonnen van Denemarken. De vroegere wereld- en Europees kampioen haalde vier punten. Dick Jaspers speelde een maal gelijk, zodat de noodzakelijke winst een feit was. Bij een ge lijkspel zou de titel voor de Denen zijn geweest. Karpov is op rooftocht ROTTERDAM Anatoli Karpov gaat in het wereldbeker-schaaktoernooi in Rotterdam zeer economisch te werk. Zaterdag nam hij met zwart tegen Van der Wiel genoegen met remi se. Het resultaat telde toch niet mee voor de stand van de wereldbeker. Een dag later ging hij wel op rooftocht tegen Hjartarson. Toch had hij een blunder van IJslander nodig om het volle punt te incasseren. Met zijn score van 8,5 uit 11, voor de wereldbeker 8 uit 10, kan de oud-wereldkampioen de eindzege nauwelijks meer ontgaan. Tegen Short was Van der Wiel goed op dreef. Short, het wonderkind van weleer, en Van der Wiel zijn beste vrienden en kunnen eikaars stijl lezen en schrijven. In het Spaanse duel kwam er een eindspel op het bord met lopers van ge lijke kleur, waarin zwart (Van der Wiel) een pion meer heeft. De partij werd afgebroken met winstkansen voor zwart. rmik, •litie rigel den le di 3rd Het Neder- middenafstandlo- eeft zowel bij de in als mannen tij- tweede editie van itathletic Spelen in aanvulling gekre- adiz' 22-jarige Anneke (800 m) en de een udere Bob Dielis m) manifesteerden ei ider ideale omstan- llerl!en °P het Limburg- jiststof op overtui- wijze. sujj ag Schutte liep een uit- mgli800 meter, die zij in :n. J nuten en 02,88 secon- r Bajn. Bob Dielis won de ter in 3.37,50, de twee- it seizoen door een Eu- gelopen. Met zijn tijd woecfard kwalificeerde Die voor de strijd om de ijd t e titels, die volgend »ustus in Split wordt n. Olijslager en Tineke x>r bevestigden in Sittard lSer hep met tiercwind van 1,9 meter, de ?erd?er horden in 12,88 se- waarmee zij slechts Been rdste boven haar na- en record van vorig jaar alews (Brussel) bleef. Ze- pster Tineke Hidding i slechts twee geldige vo< n het verspringen met Lloi ter. boeken ide Nederlandse zeven- r van internationaal Maijon Wijnsma, kan z middels veertien jaar ationale record hoog- (1,89 m) binnenkort boeken schrappen. De irense fysiotherapeute hoogten tot 1,83 m in □erste poging en had ■tïï1' daarna voor de 1,85 en 1,87 m twee sprongen nodig1. De Westduitser Birgit Kahler, die op 1,87 m in de eerste aanloop was geslaagd, won de wed strijd. De Nederlandse recordhouder op de 3000 meter hindernis Hans Koeleman oiam na 500 meter afstand van de concur rentie en -liep daarna onbe dreigd naar de winst in 8.28,70. Marathonloper Marti ten Kate kwam in de eindsprint net iets te kort. Zijn 13.38,92 ontsierde een lange-afstandspecialist be paald niet. De zeven- en tien kamp leverden Zwitserse overwinningen op voor res pectievelijk Patricia Nadler (5619 punten) en Felix Haas (7465). In de tienkamp werd Enno Tjepkema door een ster ke tweede dag, waarin hij vooral imponeerde met 69,24 meter met de speer, tweede (7465). Beurskens meter in Sittard, een afstand die FOTO: ANP North Run. De lange-afstands- loopster moest tijdens de sterk bezette halve marathon in Newcastle alleen de Australi sche Lisa Martin voor zich dulden. Het verschil tussen beide atletes bedroeg vijf se conden: 1.11,03 om 1.11,08. Bij de heren won de Marokkaan Mustapaha Nechadi in 1.02,38. Bij atletiekwedstrijden in het Spaanse Granada zorgden Elly van Hulst en Frans Maas voor Nederlandse successen. Van Hulst zegevierde op de 1500 meter in 4.10.82, de beste Ne derlandse seizoentijd, voor de Russin Natalja Artemova. Maas won het verspringen (7,83 meter). Rob Druppers en Han Kulker voldeden niet aan de verwach tingen. Beiden sukkelen al ge ruime tijd met liesblessures. Druppers is juist hersteld van dat lichamelijk ongémak en liep in Granada de eerste wed strijd van het seizoen. De Utrechter eindigde op de 800 meter als vierde in 1.47,2. De Kenyaan Rono won in 1.46,66. Kulker, tijdens de Spelen in Seoul zesde, werd op de 1500 meter op grote achterstand ge lopen. De Leidse atleet finish te acht seconden na winnaar Ondieki (3.44). Na een blessurepauze van vier maanden won de Britse atleet Linford Christie de nationale titelstrijd in Londen op de 100 meter in 10,16 seconden. Met die prestatie voert Christie de Europese ranglijst van dit sei zoen aan. Snelste Leroy Burell, een trainings maat van Carl Lewis, schaarde zich op de tweede dag van de Amerikaanse atletiekkampi- oenschappen onder de snelste lopers ter wereld. Hij won de titel in 9.94 seconden. Drie sprinters waren ooit snel ler: de verguisde Ben Johnson, wiens wereldrecord van 9.83 nog steeds staat, zijn vriend en mentor Carl Lewis en Calvin Smith. Lynda Tolbert zege vierde op de 100 meter horden bij de vrouwen in 12.75. Larry Myricks zegevierde bij het verspringen in 8.70 meter. De 21-jarige Antonio Pettigrew uit Georgia veroverde de titel op de 400 meter in de beste jaarsprestatie, goed voor de tiende positie aller tijden: 44.27. Op de 200 meter eve naarde kampioen Floyd Heard de beste jaarprestatie: 20.09. n ter lEAL Op het mo at de motor van Senna start van de race stop- alle 26 wagens op ^nden. Het was wel de regen had in daarvoor een aardig op de baan achter- Toen de wagens voor ie keer aan de start reageerde Alain Prost Hij werd gevolgd :nna en de Italiaan Pa cht): in 2.1 ze om met regenban- oeginnen, werd al in de ronde door sommige s betreurd. Prost keek een ronde aan, maar en toen ook in de pits. (Yefseitnet daarvoor door Sen- ,Kwad4 de eerste plaats was igen, zal daar ook mee >ep fstfen hebben gehad. Dewsje van Prost bleek nut- 'ant weinig later moest wagen met pech aan de :tten. Senna, die nog >p slicks reed, ging pas to 'ierde ronde de pits in en bandenwissel. Dat ongebruikelijk beeld m Thierry Boutsen op weg naar zijn eerste overwining in een grand prix dank zij de weersomstandigheden en pech van Ayrton Sen- dat er geen McLaren aan kop reed. De beslissing van Senna leek een goede, totdat na zestien ronden de regen weer met bakken uit de hemel viel. Pa- trese, die nog steeds op banden met profiel reed, veroverde 22 seconden voorsprong per ron de op de Braziliaan. Toen Sen na ook nog eens een pirouette maakte, achtte hij de tijd rijp voor een bandenwissel. Het werd daarna een fascine rende inhaalrace van de we reldkampioen. Hij toonde be halve zijn rijders-kwaliteiten, ook zijn mentale kracht. Per ronde verkleinde hij het ver schil met Patrese, die de druk per omloop groter voelde wor den. Want ook de Brit War wick drong aan. Achter Senna reed nog de Belg Thierry Boutsen snel, de Braziliaan bij houden lukte hem echter geen moment. Patrese viel in de 35e ronde weg toen hij banden moest wisselen, waarna Warwick de leiding nam. Senna kroop steeds naderbij en passeerde de Brit. De Braziliaan scheen simpel op de zege af te gaan. De concurrentie leek zich bij weer een overwinning voor McLaren neer te leggen. Het gevecht achter Senna was interessanter. Boutsen viel zijn teamgenoot Patrese herhaalde lijk aan om in de 63e ronde eindelijk succesvol te zijn. De tweede plaats leek zijn deel, totdat Senna pech kreeg. Hij bleek teveel van zijn wagen te hebben geeist. Twee ronden voor het einde maakte zwarte rook een einde aan de hoop van de McLarens. Voor de Williams werd het witte rook, want achter Boutsen werd Pa trese derde. De Brit Nigel Mansell en de Italiaan Alessandro Nannni te kenden beroep aan tegen de beslissing van de wedstrijd commissarissen van de Grote Prijs van Canada voor formule 1-wagens, het tweetal uit de strijd te halen. Tom Kite is zeer opgeiogen na het maken van een lange putt op de zeventiende hole, hetgeen hem een birdie opleverde. FOTO: AP Strange wint Amerikaans open ROCHESTER De Amerikaan Curtis Strange heeft gisteren op de baan van Oak Hill in Rochester zijn open Amerikaanse golf- titel geprolongeerd. Strange is de eerste speler sedert 1951 die de titel twee achtereenvolgende jaren behaalde. De laatste keer ge beurde dat door zijn landgenoot Ben Hogan. Strange ging in de vierde ronde in 278 slagen (twee onder par) rond. In het met een prijzengeld van 1,1 miljoen dollar gedoteer de toernooi eindigden drie spelers gedeeld op de tweede plaats met één slag meer dan de winnaar. Het waren Chip Beek (Vst), Ian Woosnam (Wales) en Marck McCumber (Vst). Franke Sloothaak (links) wordt gefeliciteerd door de Amerikaanse Katherine Prudent na het winnen van de grote prijs van Aken. FOTO: ANP AKEN De Grote Prijs van Aken is gisteren gewonnen door Franke Sloothaak met Walzerkönig. Hij was de enige ruiter die erin slaagde twee foutloze manches te rijden en ook in de barrage alle balken te laten liggen. De Amerikaan se Kathy Prudent werd twee de en haar landgenote Debbie Dolan derde. Jos Lansink haalde met Felix de barrage net niet. Hij was na twee om lopen de snelste ruiter met vier strafpunten, goed voor de zevende plaats. Piet Rayma- kers eindigde als veertiende. derlandse overwinning ge zorgd. Met Libero H vormde de Twentenaar de beste com binatie in een puntenspring- concours. Lansink haalde net als veel collega's 65 punten, maar nam de hindernissen sneller dan Prudent en Michel Robert. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.10 uur: AVRO s Sportpanorama. Nederland 3, 21.15 uur: Sport Studio. BBC 2, 18.55 uur: Autosport. Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 20.00 en 22.30 uur: Paardesport uit Birming- Sky Channel, 21.00 uur: Voet bal: Denemarken-Brazilië. Sky Channel, 23.30 uur: Basket bal: EK dames In Varna. MORGEN BBC 1, 15.00 uur: Paardenraces Ascot. BBC 2, 13.50 uur Golfcursus. BBC 2, 17.00 uur Paardenraces Ascot. Basketbaldames te hobbyistisch VARNA De Nederlandse dames-basketbalploeg heeft de rechtstreekse plaatsing voor het wereldkampioenschap van 1990 in Kuala Lumpur gemist. In een veld van louter profes sionals bleek de ploeg van coach Meindert van Veen zes de bij de Europese titelstrijd in Varna te hobbyistisch Het kwalificatieduel met Italië ging gisteren in de Bulgaarse badplaats 51-42 verloren. De dag ervoor had Oranje de eni ge overwinning behaald. Frankrijk werd met 55-45 ver slagen. Beide wedstrijden wa ren van een bizar slechte kwa liteit. Van Veen steunde in Varna op zijn lange meiden: Wender, Keur, Blangé en Van Em- bricqs die pas kort voor de derde wedstrijd arriveerde in verband met de vliegramp in Suriname waarbij ze een broer verloor. Domper voor volleybalsters LA CORUNA Het toernooi om het Europees kampioen schap volleybal voor dames zal in september in West-Duits- land zonder Nederlandse in breng blijven. Bij de kwalifica tie-wedstrijden in het Spaanse La Coruna moest Oranje ver rassend Joegoslavië en Polen laten voorgaan. De derde plaats voor de ploeg van bondscoach Pang was onvol doende. Na de nederlaag van zaterdag tegen toernooi-winnaar Joego slavië (3-1) werd gesproken van de grootste domper in de geschiedenis van het Neder lands damesvolleybal. Oranje mist door de slechte resultaten in La Coruna ook de wereldti telstrijd van 1990. Kwalificatie daarvoor kan slechts op het EK worden afgedwongen. Het verlies tegen Polen van vrij dag was niet zonder gevolgen gebleven. Pang had zijn ploeg voor de beslissende wedstrijd tegen Joegoslavië op drie plaatsen gewijzigd. Koenen verving Crielaard als spelver- deelster, Van Eijkeren stond op de plaats van Weersing en Gleis nam als buiten-aanval- ster de rol van Hoekstra over. De Jong, Piersma en Boersma waren gehandhaafd als basis speelsters'. Na 10-14 in de eer ste set werden Crielaard en Weersing overigens weer in ere hersteld. Enig effect had het niet. ph steekt de arm op nadat hij Eric Vanderaerden (rechts) heeft geklopt in de zesde van de Ronde van Zwitserland. FOTO: ANP BADEN Beat Breu heeft de leiderstrui hero verd in de Ronde van Zwitserland. De 31-jarige renner uit de ploeg van Walter Godefroot was gis teren de sterkste in de klimtijdrit over 7500 me ter in Baden. Hij legde het parkoers licht bergop af met een gemiddelde snelheid van 37,316 kilometer per uur. Breu was acht secon den sneller dan zijn ploegmak- ker Wegmiiller. Neo-prof Stei ger gaf zestien tellen toe en werd derde. Leider Joho ver loor 32 seconden, de Canadees Bauer 38. De eerste bult van betekenis in de ronde greep Breu aan om de leiding te heroveren. De klimtijdrit was voor een hand jevol renners interessant. De kansloze vedetten maakten er een trainingsritje van. Delgado eindigde met 1.42 achterstand op Breu in de achterhoede Rooks (10e) en Theunisse (13) vonden het goede ritme maar forceerden niet. In de ochtenduren had de Westduitser Stumpf de vijfde etappe gewonnen. In een acro batische sprint versloeg hij Vanderaerden en Kelly. De sprinters uit de ploeg van Pe ter Post en Jan Gisbers wei gerden grote risico's te nemen en gingen niet voluit. Dat deed Teun van Vliet zaterdag in de sprint na de 166 kilometer van Liestal naar Bad Zurich wel. De Nederlandse Italiaan maakte deel uit van een kop groep van vijf, die ruim een minuut voorsprong had op het peloton. Hij werd in spurt ver slagen door de Zwitser Kuttel. Midi Libre De Fransman Jerome Simon won voor het eerst in zijn een etappekoers bij de profs. Gisteren, in de zwa re, afsluitende rit van de Midi Libre over 182 kilometer van Alès naar Espalion, kwam zijn leidende positie niet meer m gevaar. Fabrice Philipot en Martial Gayant reden meer dan honderd kilometer van de rit met drie bergen van de eer ste catergorie voor de groep uit. De eerste won de sprint. De vijfde etappe van Bagnols- sur-Cèze naar Nimes was za terdag gewonnen door de Spanjaard Manuel Dominquez. De 28-jarige Jerome Simon, die bij de amateurs 65 over winningen behaalde, is de jongste van drie fietsende broers. Pascal en Regis deden ook mee aan de Midi Libre, zij het in andere ploegen. Jerome pakte woensdag in de rit naar Lodève de rood met gouden leiderstrui om die tot het einde te blijven dragen. Charly Mot- tet vergrootte zijn voorsprong op Sean Kelly in het FICP- klassement door als vierde te eindigen. Solo De Noor Atle Kvalsvoll vero verde in het weekeinde de eerste plaats in de Ronde van Zweden. In de rit van zater dag, over 200 kilometer, had de Scandinaviër na een lange solo een voorsprong van een minuut op het peloton. In de etappe van gisteren, een tijdrit over 20,2 kilometer in de buurt van Husqvarna, kwam zijn eerste plaats niet in gevaar. KvSlsvoll eindigde weliswaar niet bij de beste tien, maar van de concurren ten deden alleen de Sovjet Je- kimov en de Nederlander Cor- des dat. Cordes eindigde als derde, op zestien seconden van de ver rassende winnaar, de Deense amateur Peter Meinert Niel sen. De Amerikaan Frey werd tweede. Jelle Nijdam, die op proloog had gewonnen, kwam dit keer niet verder dan de tiende plaats. In het algemeen klassement heeft Kvalsvoll een voorsprong van een mi nuut en zeventien seconden op de Zweed Pegestam. Cordes klom naar de vierde plaats op 1.26 tellen van de Noor. De Spanjaard Federico Echave won de vijfdaagse klimkoers van Arrate in Baskenland. In de slotrit van gisteren eindigde Echave "achter de Fransman Claveyrolat en Munoz als der de in dezelfde tijd. De Spaanse jury zag geen tijdsverschil bij die eerste drie. Het trio was de laatste etappe, 187 kilometer van Eibar naar Arrate, met een zelfde totaal- tijd begonnen. De aankomsten moesten daardoor over het eindklassement beslissen. Op punten, was de 26-jarige Span jaard het best.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15