Een Hema-assortim maar dan milieubewust "1 Nooit te oud om te leren rV "Ürj ::r VAN HUIS UIT QeidwOowuvnt MAANDAG 19 JUNI 1989 PAd Jovenste-beste brillen Zowel licht als uv-straling heeft een negatieve in vloed op het oog. Het gaat ook om de lichtinval, een belangrijke factor bij autorijden. Maar, laten we eerlijk zijn: een zonnebril staat interessant. Hij prikkelt de nieu wsgierigh eid naar welk oogge- schitter zich ach ter de donkere glazen verschuilt, want donkere glazen zijn dit jaar mode. Bij sommige mannen staat een zonne bril een tikje boef ach tig en dit is ook nooit weg. Bovendien plegen Sportief metalen montuur voor glan zend zwarte glazen die goed aansluiten bij de curve van het gezicht. De glazen zijn ontspiegeld, uv-beschermend en optisch zuiver. Trendy in zilver- of goudkleur is de me talen clip met of zonder bijbehorend montuur. Eenvoudig aan te brengen, uv-bescherming en optisch zuiver. Veilige oogbescherming door licht spiegelende glazen in kleur afgestemd op het metalen montuur. Uv-bescher ming en optisch zuiver. artiesten en be roemdheden zich achter een zonne bril te verbergen om niet herkend te worden, zodat iedereen die zo'n paar glazen op zijn neus zet, ook nog eens versle ten kan worden voor Derek de Lint of Nada van Nie. Even terug naar het eigenlijk nut van de oogbe schermer. Een slechte zonnebril vermindert welis waar de lichtval op de ogen, maar die reageren hier op met een grote re pupilopening om door de ge kleurde glazen toch voldoende te kunnen zien. Die grotere pupilope ning kan dus meer schadelijke uv-straling door de ooglens toela ten dan wanneer er helemaal geen zonnebril gedra gen wordt. De conclusie ligt voor de hand: men kope of een ver antwoorde zonne bril of geen. In zijn algemeenheid kan worden aan genomen dat het oog een mensen leven lang een bepaalde hoeveel heid licht en stra ling kan verwer ken, maar dat er momenten zijn dat die verwer king minder goed is. Hoe vaker en indringender ie mand met zijn ogen is blootge steld aan het zon licht (tuiniers, beroepschauf feurs) hoe eerder die grens bereikt kan zijn. Naast de beschermende werking moet een zonnebril ook in staat zijn door het hele glas goed te kunnen zien, zon der vertekening en onscherpe weergave van het beeld. Hij moet dus optisch zuiver zijn. Voor meer informatie: infor matiecentrum Beter Zien', Kei zersgracht 463, 1017 DK Amster dam, tel. 020- 238523. Ook de goede opticien geeft graag ad vies. TINY FRANCIS Vijftiger jaren zonnebril voor de stoere kerel. Optisch zuivere glazen in kunststof montuur. Bolke Wahlstrom en Agaath Arends: tweede jaar zonder verlies afgesloten. - FOTO: WIM VAN NOORT Opwekkend bericht om te midden van alle mi lieu-rampspoed de moed er in te houden: met De Hoorn gaat het goed. De Hoorn, Nederlands eer ste en tot nu toe enige „milieuvriendelijke Hema", aan de Mors- straat 41 in Leiden, heeft het tweede jaar van zijn bestaan zonder verlies kunnen afsluiten. Hoorn- exploitanten drs. Agaath Arends en drs. Bolke Wahlstrom: „Ons win kelpersoneel bestaat uit vrijwilligers en dat ver tekent het beeld natuur lijk. Maar toch: het gaat de goeie kant op. Per dag krijgen we nu tussen de twintig en de veertig klanten in de winkel". Die klanten kunnen kiezen uit een assortiment dat ruim duizend artikelen omvat in de huishoudelijke sfeer. Van vaatwaspoeder tot zuiver wollen luierbroekjes. Van kringlooppapier tot waterbe sparende douchekoppen. Van shampoo tot rauwkostmolens. En van kneedwas tot gier- zwaluwdakpannen. Alles ge selecteerd op maximale mi lieuvriendelijkheid tijdens de gehele levensduur. Biologe Agaath Arends, vqor- heen verbonden aan de uni versiteit van Groningen: „De Hoorn is voortgekomen uit onze persoonlijke voorkeur voor artikelen die het milieu zo min mogelijk belasten. Verf van natuurprodukten, wasmiddelen zonder fosfaten en aardolie-tensiden, natuur lijke bemestingsmiddelen en zovoort. Op zoek naar derge lijke artikelen stuit je binnen de kortste keren op het pro bleem dat de vakkennis van de detailhandel zeer te wen sen overlaat. Verkopers we ten vrijwel nooit wat ze nu precies verkopen: van welke materialen hun produkten zijn vervaardigd en wat de eigenschappen van die mate rialen zijn. Die informatie zijn we toen maar zelf gaan verzamelen. Zo zijn we in de loop van de tijd uitgegroeid tot echte experts op het ge bied van milieuvriendelijke produkten en dat heeft ruim twee jaar geleden tot de be slissing geleid om die pro dukten zelf te gaan verko pen". Minimum In een winkel die is onderge bracht in een stichting en die het duo Arends en Wahl strom een inkomen oplevert dat naar hun zeggen het ni veau van een minimumloon niet te boven gaat. Daar staat echter tegenover de satisfac tie van een zinvolle bijdrage aan de maatschappij. Het be wustzijn niet of althans zo min mogelijk te collaboreren met de ziekmakende, op dood en verderf georiënteerde krachten draagt naar hun er varing meer bij aan „geluk" dan een patserige auto en een huis vol elektrische appara tuur. Het is ook deze mentaliteit van cultureel verzet die de klantenkring van De Hoorn motiveert. Van heinde en ver (1/3 van de klanten is af komstig van buiten Leiden) komen mensen naar de Morsstraat om hier hun spul len te kopen. Spullen die soms, bijvoorbeeld als het gaat om wasmiddelen, bedui dend duurder zijn dan de Omo uit de supermarkt. Maar die dan werkelijk mi lieuvriendelijk zijn en dus niet bol staan van de synthe tische geurstoffen, de opti sche witmakers en dergelijke eigenaardigheden. Bolke Wahlstrom, van huis uit wiskundige: „Voor som mige van onze artikelen be taalt de consument inderdaad meer geld dan voor het mi lieu-onvriendelijke alterna tief. Bekeken vanuit de in valshoek van de samenleving als geheel zijn ze dan natuur lijk toch goedkoper. De 'ge wone' wasmiddelen zijn im mers daarom lager in prijs, omdat daarin niet de kosten zijn verdisconteerd van de milieu-schade die ze teweeg brengen. Die herstelkosten, voor zover herstel mogelijk is uiteraard, wentelen de fabri kanten af op de samenleving als geheel". Agathos Met welk voorbeeld overi gens niet de indruk mag worden gewekt dat de mi lieuvriendelijke produkten die De Hoorn biedt per defi nitie duurder zouden zijn dan de „gewone". Agaath Arends: „Neem de Agathos-verven die wij op de plank hebben. Die zijn ongeveer even duur als de milieu-schadelijke ver ven. Met uitzondering alleen van die van de Hema de echte Hema dus. Toch is Agathos een heel aanvaard baar produkt, want voor 98 afbreekbaar. Het is een verf die staat in de traditie van de ouderwetse lijnolie verven. Die lijnolie is in mo derne verven vervangen door allerlei aardolie-deriva ten zoals terpentine en to lueen. Nu is er momenteel ook bij de grote verffabri- kanten wel een tendens waarneembaar om van to lueen als oplosmiddel af te stappen en in plaats daarvan water te gebruiken. Dat is een verbetering. Maar hun neiging om het produkt dan ook meteen maar milieu vriendelijk te noemen is, zacht gezegd, zeer overdre ven als je weet dat ze een reeks andere schadelijke in grediënten gewoon handha ven. Agathos en ook het verf-merk Auro kunnen wel met recht aanspraak maken op dat predicaat. En het leu ke is dat ze nog veel duurza mer zijn ook". Cosmetica Rondneuzend in „De Hoorn" staat de argeloze bezoeker versteld van de breedte van het assortiment dat hier te koop is. Zo is er een uitge breide cosmetica-hoek met merken als „Faith in Nature" en „Beauty without Cruelty" gegarandeerd plantaardig en niet getest op proefdieren. Dan is er wollen, katoenen en zijden kleding te koop. Al lerhande speelgoed. Kring looppapier in soorten en ma ten. Natuurbemestingsmidde- len, kompostvaten, boomver zorgingsmiddelen, vogelnest- kasten. Maar bij voorbeeld ook: een complete windmo len van 1200,-. En ook alle kleine beetjes hel pen een tandenborstel met verwisselbare varkens haren kop. Zonder overdrijven een unie ke winkel daar aan die Leid- se Morsstraat en dat is een compliment dat de exploitan ten slechts met spijt aanvaar den. Waar de meeste nering doenden graag zo uniek mo gelijk willen zijn, streven Wahlstrom en Arends naar het lijnrechte tegendeel. De vrouwelijke helft van het duo: „We willen juist graag anderen stimuleren ook een winkel zoals de onze te be ginnen. Daarbij denken we wel aan een vorm van sa menwerking» waardoor we bijvoorbeeld tot gezamenlijke inkoop kunnen komen. Ie dereen die zin heeft in zo'n handeltje kan van onze ken nis en ervaring gratis profite ren. Op den duur zou je in elke buurt zo'n milieu-vrien delijke zaak moeten hebben". Warenhuizen „Waar we ook op hopen is dat de grootwinkelbedrijven deze markt ontdekken. Zoals de grootgrutters al jaren een hoekje hebben met reform artikelen, zo zou bij voor beeld Vroom Dreesmann er in zijn warenhuizen een milieu-vriendelijke afdeling voor „non-food" bij kunnen nemen. Ook zo'n concern willen we graag adviseren, al zullen we in dat geval wel een rekening voor onze ex pertise presenteren. Maar een eenvoudige particulier die helpen we voor niets. Op dit moment zijn we trouwens in bespreking met twee aanko mende ondernemers die se rieuze plannen in deze rich ting hebben". WILLEM SCHEER Het adres van Stichting De Hoorn luidt: Morssstraat 41, 2312 BL Leiden. Tel. 071 - 125291. Openingstijden: dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Preventie is het medische tover woord van deze tijd, want voorko men is beter dan genezen en goed koper bovendien. Vandaar dat de burger bestookt wordt met medi sche goede raad. Gij zult niet te veel of te vet eten, gij zult niet roken, niet drinken als een heel café, niet te veel- luieren, uzelf niet al te veel opstangen, letten op uw bloeddruk, letten op het cholesterolgehalte van het bloed, en nieuw, niet al te veel in de zon liggen. De beloning: min der kans op kanker, minder kans op ziekten aan hart en vaat. Hoe weten die dokters dat zo zeker? Goede vraag. De gemiddelde dokter zit te dicht op de werkelijkheid om zicht te hebben op het wel en wee van gans het volk. Daarvoor zou hij, zoals bij het bekijken van een schil derij, een stapje terug moeten doen en dat kan hij niet. Epidemiologen kunnen dat wel. Dat zijn medische rekenmeesters, vaak niet eens arts, die uit massa's dorre cijfers het ef fect van medische goede raad kun nen destilleren. Neem nou de be faamde 'lipidentheorie' uit 1968. Volgens die theorie zou de kans op hartinfarct toenemen bij een ver hoogd gehalte aan vet in het bloed. Maar hoe dat te bewijzen? Daartoe volgde men jarenlang in een 125 miljoen kostend onderzoek 480.000 mensen die te veel cholesterol in hun bloed hadden. De mensen met het allerhoogste gehalte behandelde men met medicijnen, dieet en goede raad, en zie, na enig ingewikkeld rekenwerk bleek bij .hen zowel de kans op hartinfarct als de kans om daaraan te overlijden met een vijfde gedaald te zijn. Uit dergelijk onder zoek, en daar is intussen een hele horde van, puren de epidemiologen moeizaam hun medische goede raad. Knuppel Vorig jaar wierpen de onderzoekers McCormick en Skrabanek een fikse knuppel in het epidemiologische hoenderhok. In het Engelse medi sche topblad 'The Lancet' schreven zij een artikel met de veelzeggende kop: „Ziekten aan hart en vaat kun je niet voorkomen met medische goede raad". Al dat soort onderzoek, aldus het duo, kan dan wel bewijzen dat 'gezond leven' de kans op een dodelijk hartinfarct laat dalen, maar de totale sterfte blijft hetzelfde. Kortom, met een gezonde levensstijl leef je niet langer. Dit bleef niet on weersproken. Het opvallendste weerwoord kwam van de befaamde epidemioloog James Fries, afge drukt in de Lancet van 3 maart. Fries had slecht nieuws en goed nieuws. Eerst maar het slechte nieuws. „We moeten enkele nieuwe en ver ontrustende feiten onder ogen zien", aldus Fries. „Inderdaad tonen enke le beroemde onderzoeken, zoals het 'Mister Fit onderzoek', niet aan dat 'een gezonde levensstijl' en eventue le medische behandeling (elke dag een aspirientje bijvoorbeeld) de tota le sterfte terug kan dringen. Andere feiten ondersteunen die waarne ming. Zo is atherosclerose, ofwel vervetting van de bloedvaten, ver antwoordelijk voor de helft aan sterfte in de Verenigde Staten. Maar in Japan, waar deze kwaal niet voorkomt, is de gemiddelde levens verwachting hooguit een paar maanden langer dan in Amerika. Mormonen mogen vanwege hun ge loof niet roken en niet drinken, en desondanks leven ze nauwelijks langer dan de gemiddelde Ameri kaan Of neem nu Amerikaanse art sen. Die bleken minder te roken en gezonder te leven dan hun oude maatjes van de middelbare school, maar ze leven er nauwelijks langer door. („Er zijn meer ouwe zuipers, dan ouwe dokters", zegt de volks mond) De totale sterftecijfers laten zich blijkbaar nauwelijks beïnvloe den door medische behandeling of een gezonde levensstijl, verzucht Fries. Waar ligt dat aan? Het zou kunnen zijn dat al die onderzoeken niet deu gen. Het effect van een gezonde le vensstijl meet men door de gezond heid en levensduur van oppassende lieden te vergelijken met dat van de rest van de bevolking, de medische zondaars. Maar intussen is de bevol king door huiveringwekkende pu blicaties zo de stuipen op het lijf ge jaagd dat ze gezonder zijn gaan le ven (minder roken!) waardoor het verschil in levensverwachting tus sen beide groepen min of meer is weggevallen. Bovendien, aldus Fries, zijn de cijfers verouderd en verkregen uit bestudering van groe pen die een heel hoog risico liepen. Verder houdt men in al die onder zoeken geen rekening met wat Fries 'senescentie' noemt, de slijtage van het lichaam bij het klimmen der ja ren. Neem je bij bejaarden een risi cofactor weg, dan heeft dat nauwe lijks invloed, omdat ze dan, grof ge zegd, niet door de hond maar door de kat worden gebeten. Maar de belangrijkste kritiek van Fries was dat McCormick en co naar de verkeerde cijfertjes hadden gekeken. Al dat onderzoek toonde wèl aan dat mensen met een gezon de levensstijl veel minder door ziek te worden geteisterd. Wat heb je nou aan een langer leven als je, be laagd door invalidiserende ziekten, gebreken en kwalen, moet afvragen of er wel leven is voor de dood? Be langrijker is de kwaliteit van leven: „Voeg leven toe aan je jaren, in plaats van jaren aan je leven", aldus Fries. Een gezonde levensstijl draagt daar degelijk toe bij. Als de hele be volking zou ophouden met roken, zou dat een vermindering geven van 20 tot misschien wel 50 procent van alle ziektekosten. Simpele ver anderingen in het gedrag verminde ren het bezoek aan de dokter met misschien wel 37 procent. Maar daar zit toch een merkwaardig kan tje aan. Met gezond gedrag kun je niet 'sparen voor later': als je er mee stopt dan verdwijnt het gezond heids-tegoed binnen enkele maan den als sneeuw voor de zon. Maar het omgekeerde, en dat is het goede nieuws, is veel belangrijker. Met een goede voeding, verstandige le vensstijl en eventueel medicijnen, heb je binnen twee jaar sterkere botten en schonere bloedvaten. Als je ophoudt met roken is de kans op hartinfarct binnen twee jaar weer normaal, en na tien jaar is de kans op longkanker als die van een niet- roker. Dus alleen recente 'goede werken' helpen. Vooral bejaarden, en tegenwoordig leven steeds meer mensen steeds langer, zouden daar hun voordeel mee kunnen doen. Ook na een leven vol medische zon den heeft het zin om het roer te verzetten: om te leren ben je nooit te oud. door Joke Forceville-Van R Praatpaal Het water is te breei te hoog: wie zegt dat woordi hemel reiken? Ad Zuiderent. ?eh m U*- IV IS I •el ki m tan p - rd o te. kem IVajl el li I Pak Uiti steil Vroeger bevond zich ii kerken boven de preek j klankbord. Daartegen weerkaatste het geluk predikantstem, zodat t achter in het gebouw i was. De verkondiging i tegenwoordig, althans kerken, van mindere 1 De predikant staat lezenaar en gebruikt een microfoon. Het kli is verdwenen. Is daarq pastor ook figuurlijk g langer een klankbord mensen die een gein te gesprekspartner zoekei te hopen van niet. Wai I mannen en vrouw behoefte om zich tegei I iemand die belangstelli V uit te spreken. Klankbord is een mooi vind ik. Het heeft iets trouwens en, in mijn o althans, iets muzikaals drukken we ons ook w WEÊ eenvoudiger èn bescheid 1 uit en we verklaren da^ai een praatpaal nodig he mpc. Beeld voor iemand ond problemen. Praatpaal 1 "ere gewoner en wat minde land veeleisend. Wie een kl ven. zoekt, verwacht diep ii ^egj hart enige respons, we Wie een praatpaal hool vinden, neemt er gem 5®*11 mee, als hij zelf zijn vi nale mag doen; mag vertell het hem dwarszit of bezii Weerwoord, antwooi oplossing... daar gaat vooralsnog niet om. Ik weet niet hoe het vergaat, maar zelf on\ dikwijls mensen die d zijn naar een praatpaS zeëe Daarover zouden we t stan eigenlijk kunnen ven Want, mijn hemel, wi niet wie tegen in ons dichtbevolkt, zeer moljelfja bestaan. Maar de overbelaste p kunnen alleen nog eei vrij maken voor een I daar waar werkelijke dringend oproept. In i gezinnen werken vadt moeder veelal buitensqêras Öpa 's en oma 's weg, in speciale tehuii ontvangen het kleinki maar weinig. De bakkt geen brood-met-een-pi meer aan huis. En zeil dorpen is er niet meer postbode die zijn vaste koffieplekje had en ds elders de brieven overhandigde, tegelijke de mondelinge melding wrat er in de naaste on omging. Hij deponeert tegen woordig zijn bood de bus aan de weg. Mij valt het op hoeveel alleenstaande en -gaan mensen, als ze bij je aa met hun hele hebben houden, binnen een p, op tafel komen. Ze mi blijkbaar het luisteren praatpaal in hun direci omgeving. Van rouwei wordt - en niet ten or veelvuldig geconstaU voortdurend behoefte hebben, over hun vei praten. Als troosten ii geval ergens uit besta het wel uit eindeloos, luisteren. Naar een bekend verhaal. Maan niet alleen op voor rou Het is ook het kind da school komt, dat graag ervaringen wil vertelk een alleenstaande vrou haar taak op kantoor winkel op zoek gaat n: praatpaal. En daar is hoogbejaarde die per dm nauwelijks iets interesm meer beleeft en juist dm naar een luisterend ocM verlangt voor haar vej| Als ik aan televisie d optel hoeveelpraatprojfa^\ wekelijks worden uitge concludeer ik dat ook dergelijke mensen hun zoeken kwijt te kunne lucht blijkbaar op. Het. mensen even mogen zt wat ze op hun hart hel waar ze erg mee bezig NU al komt er noch uit de noch uit de huiskameiï vanwaar men naar hen goede raad of zelfs w*mri weerwoord. Ik vraag me soms af, alleen maar een praatp nodig hebben en niet t. or antwoord behoeven, vergeten we dan zo gemakkelijk dat er van ons een praatpaal tot luisteren bereid? W er" zeggen we toch dat v/e hl meer weten hoe we niï er bidden? "V 'e'\l "i V rslo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12