Gagarin moest liegen" Vijftien jaar cel voor moord op bingo-koning ^SMONAUT ONTHULT GEHEIMEN RUSSISCHE RUIMTEVAART "ïlieudefensie in actie tegen reclamedrukwerk Turkse voorman raakt gewond bij aanslag 9 JENLAND QeidóaOowumt VRIJDAG 16 JUNI 1989 PAGINA 7 kÏÏENLAND m I ,het teÖU In een ver- jekkend vrijmoe- iek fPrek met journalist de jilesnikov van het lidagblad „Moskovs- en 'ravda" heeft veel- kosmonaut Georgi dvio er op gewezen 3tsti in de Sovjetunie >er het aantreden van 1 Gorbatsjov veel de is veranderd- op lied van de glasnost id). Maar dat er in Ichtgeving over het aartprogramma jjn land nog altijd van onnodige innigheid en ver- g van feiten. Kolesnikov dient f j [heimzinnigheid geen tf juttig doel. Daarom is te moeilijker te be- waarom het toch 'eer gebeurde. Eigen- jo zegt Kolesnikov, Ïit publiek nooit gewe er wel degelijk risi- de bemande ruimte- 'erbonden zijn. „Pas nnen we er achter te p hoe gevaarlijk het n om de ruimte in te |aldus Kolesnikov. [o haakt daar op in t voorbeeld van Joeri n, die op 12 april 1961 ste mens een ruimte- Smaakte (Vostok-1). Er Phefen enkele noodzaak j gipaalde facetten van missie te overdrij- verdoezelen. Toch nialpanvankelijk steevast 'd dat Joeri zich bij de aaltj van de Vostok aan noeimn het toestel had be- >gie.i. Pas verscheidene ja- nkeèr kwam de waarheid wee>t licht: hij had zich igerh schietstoel naar bui- do>en slingeren en was Jlt parachute op aarde IJkomen, terwijl zijn r op enige aftand was AAr Geen lering Gretsjko: „Het begon alle maal met een notitie die Ga garin tijdens een officiële persconferentie in handen kreeg gedrukt door een over ijverige functionaris. Hij moest zeggen, zo stond er in de notitie, dat hij aan boord van de Vostok was geland. Gagarin, als een echte mili tair, beschouwde de notitie als een bevel en gehoorzaam de blindelings. Later, toen de waarheid aan het licht was gekomen, werd Gagarin van leugens beschuldigd. In feite een trieste situatie'. Kolesnikov: Jammer ge noeg werd hier geen lering uit getrokken. Fouten en noodsituaties bleven toch verzwegen Gretsjko: „Inderdaad. Neem maar het geval van Pavel Beljajev en Aleksei Leonov tijdens hun vlucht met de Voschod-2 (maart 1965 - red.). Het systeem dat auto matisch de standregeling van het ruimtevoertuig behoorde te regelen, faalde. Daardoor werd hun terugkeer naar de aarde een bijna onmogelijke opgave. Voor het eerst deed zich een situatie voor waarbij kosmonauten hun cabine zelf met absolute precisie in de goede stand moesten brengen voor het afvuren van de remraket, zodat ze in het ge plande landingsgebied zou den kunnen neerkomen. De kleinste vergissing kon fataal worden voor bemanning en ruimteschip. Tijdens hun po ging het toestel in de vereiste stand te brengen, moesten ze uit hun stoelen komen om iets beter te kunnen zien. Maar hun bewegingen ver stoorden wel de balans van het toestel, waardoor ze na het afvuren van de remraket uiteindelijk heel ergens an ders landden dan de bedoe ling was. Ze kwamen neer in dat met een dikke sneeuwlaag was over dekt. Ze konden het luik niet open krijgen en hadden het vreselijk koud. Vliegtuigen en helikopters wierpen wel warme kleren af, maar die bleven in de bomen hangen. In plaats van de werkelijk heid te vertellen, werd ge zegd dat de kosmonauten uit rustten in een sanatorium". „Het zou veel beter zijn ge weest de waarheid te vertel len: hoe de bergingsploegen erin slaagden zich een weg door sneeuw en bomen te ba nen en hoe de bemanning van Voschod-2 uiteindelijk pas na veel moeite kon wor den bevrijd. Door al die ge heimzinnigheid begon ieder een zo'n beetje te geloven dat kosmonauten in de ruimte niet veel meer hoeven te doen dan wat knoppen in drukken of dat alles door au tomatische systemen wordt gedaan". Ontsnapping „Een ander voorbeeld. De lancering van Vladimir Ti- tov en Gennadi Strekalov (Sojoez T-10, september 1984 - red.) liep bijna op een ramp uit. Een paar minuten voor de start vloog de draagraket in brand. Kostbare seconden gingen verloren in de con sternatie. Toen stelde het lanceringsteam de ontsnap pingsraket in bedrijf, waar mee de Sojoez met zijn inzit tenden van de draagraket werd weggeschoten. De pa rachute onplooide zich ver volgens zonder problemen en de kosmonauten maakten een behouden landing. Was dat twee of drie seconden la ter gebeurd, dan was de cap sule in de brandende vuur zee op het lanceerplatform gevallen. En opnieuw werd geprobeerd het gebeuren te verzwijgen. Sterker nog, er werd naderhand uitsluitend ruchtbaarheid aan gegegeven op een internationale confe rentie in Budapest. In de Sovjetunie zelf kreeg het pu bliek er niets over te horen. En daarmee werd niet alleen het ongeluk als zodanig ver zwegen, maar ook het feit wat we kennelijk over een uitstekend voor zijn taak be rekend systeem voor noodge vallen beschikten". Kolesnikov: „En ondertussen gingen de drama 's en de ver gissingen door?" Gretsjko: „Jazeker. En soms bereikten ze ronduit absurde afmetingen. Ik herinner al leen maar even aan de meta len schildjes, die we begin ja nuari 1959 naar de maan zonden. Ze waren op een bol vastgelijmd en moesten bij het te plertter slaan over het maanoppervlak worden ver spreid. Maar de raket werkte niet helemaal goed. Daardoor vloog het voertuig (Loena-1 - red.) de maan voorbij en kwam het in een baan om de zon. Iemand zei toen dat dit ook altijd al de bedoeling was geweest en dat de bol het symbool was van een kunstmatige planeet". Kolesnikov: „Hadden al deze gebeurtenissen misschien iets te maken met overdreven vaderlandsliefde Gretsjko: „Nee. Ministeries verzwijgen dikwijls dingen omdat ze niet voor hun taak berekend zijn. Dat is nóg een reden waarom openheid hier zo dringend noodzakelijk is". Op het randje Kolesnikov: Wordt het werk van kosmonauten ei genlijk wel op waarde ge schat?" Gretsjko: „Soms wordt het overgewaardeerd, een ande re keer weer onderschat. Neem de vlucht van Oleg Makarov en Wasili Lazarev (Sojoez-18A, april 1975 - red.), toen een ernstig raket- probleem tot gevolg had dat de Sojoez niet in een baan om de aarde kwam, maar een ballistische baan be schreef en in de dampkring terugviel. Daarbij kregen de kosmonauten enorme ver snellingskrachten te verdu ren, waardoor ze niets meer konden zien en niet eens adem konden halen. De cabi ne viel uiteindelijk op een ri chel van een bergwand en werd nog juist tegengehou den door een boom op het ui terste randje van die richel. Makarov en Lazarev wisten uit de cabine te komen en een vuur te ontsteken. Het was niet minder dan een wonder dat een helikopter bemanning toch nog kans zag hen van die bijna onbe reikbare richel te bevrijden. Er was sprake van grote moed en vaardigheid, maar wat schreven de kranten? „Gedurende lancering be reikte het toestel niet een baan om de aarde; de kosmo nauten zijn in leven". De de tails van de vlucht werden niet onthuld. En voor de rest weigerden de bureaucraten de kosmonauten hun stellig verdiende onderscheiding. Sterker nog. Ze weigerden de twee zelfs hun salaris uit te betalen. En dat terwijl de ruimtevaarders zelf geen en kele schuld trof en juist aan onmenselijke, overbelastin gen blootgesteld waren ge weest". Kolesnikov: Geeft de huidi ge politieke van openheid op het gebied van de ruimte vaart reden tot méér optimis- Gretsjko: „Ik denk dat we nog steeds niet de hele waar heid vertellen. We vertellen geen aperte leugens meer, maar ik wil de héle waar heid. Die hele waarheid, dat is waar het uiteindelijk alle maal om draait". De eerste ruimtevaarder, kosmonaut Joeri Gagarin, moest liegen over de manier waarop hij naar de aarde was teruggekeerd. foto: sp te weinig ranten Zilveren dukaat geslagen Vier maanden cel na valse bommelding Giftig gas vrij bij brand in koelhuis Onderzoek bepleit naar misbruik gehandicapten ienst overheid *HT Het plan I' gelegenheid voor I !e minderheden bij tsoverheid" (EMO) ichter bij de doel- i;; jen. In 1990 zou het plan één pro- l*.452 personen) van sambtenaren uit le- n etnische minder- roepen moeten be- Épm Een tussentijdse jjjfcage van Binnen- ®Zaken leert echter Hbp 31 december vo- netto slechts 507 bnen waren inge- jer een instroom van ponen stond een uit- tyan 266 mensen. Dat t dat 34 procent intus- »r is vertrokken of is n ptn. De ministeries van Wjendse zaken, onderwijs, w en visserij, verkeer erstaat en financiën Jegenheid heeft de tJing (26 personen) voor qjbijna gehaald met 22 j_r; Binnenlandse Zaken p, terwijl de taakstél- „Jtnenl issentijdse rapportage inenlandse Zaken dat 'Üoorzaak van de ach- een tekort aan pas- jnen zou zijn. Zeventig J°rfvan de 1.452 mensen )0n jar zijn weinig beschik- 's- icties. Bovendien heb- ischjaalde onderdelen van momenteel VVD-kamerlid Joekes (links) toont samen met Rijksmunt meester Van Draanen het eerste exemplaar van de zil veren dukaat die hij gisteren bij 's Rijks Munt in Utrecht heeft geslagen. De dukaat waarop een staande ridder met zwaard en een schild is afgebeeld, gaat 69 gulden kosten. foto: anp DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft een 28-jarige man veroordeeld tot ne gen maanden cel, waarvan vijf voorwaarde lijk. Hij werd schuldig bevonden aan het ge ven van een vals bomalarm. De Helmonde naar zaaide op 8 maart telefonisch paniek bij RotaBest, waar onder meer het Eindhovens Dagblad wordt gedrukt. Hij zei in gebroken Nederlands: „hier Khomeiny, over twintig minuten grote bom ontploffen". De 200 werknemers ontruimden daarop het pand. De man is Unifil-militair in Libanon geweest en kreeg het na zijn terugkeer in Nederland erg moeilijk. Volgens hem geldt dat ook voor andere soldaten die in het Midden-Oosten dienden. Hij beschouwt zijn bommelding als „een uiterste schreeuw om hulp voor hem zelf en andere ex-Unifillers". BENEDEN-LEEUWEN Bij een brand in een koelhuis in het Gel derse Beneden-Leeuwen is de be volking gisteren tot twee maal toe gewaarschuwd ramen en deuren dicht te houden. De brand die 's middags uitbrak, laaide 's a- vonds nog een keer op. Door de brand is de giftige stof freon vrij gekomen, die bij inademing be dwelmend en verstikkend werkt. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie kreeg een aantal om wonenden problemen met de ademhaling. Zij kregen hulp van artsen en konden daarna terug naar huis. De politie heeft nog geen idee over oorzaak en schade. UTRECHT Er moet een landelijk on derzoek komen naar seksueel geweld tegen mensen met een handicap. Dat is nodig omdat seksueel geweld wel vaak voorkomt, maar precieze cijfers ontbre ken. Ook moet er een registratiepunt komen voor de melding van dergelijk geweld. Deze aanbevelingen doet de Gehandicaptenraad in de vandaag ge presenteerde nota „Het komt vaker voor dan je denkt". In het rapport staat dat de stichting Tegen Haar Wil in Am sterdam gemiddeld vijfhonderd tele foontjes per maand krijgt van vrouwen over seksueel geweld. Hiervan ziin er één tot twee afkomstig van gehandicap te vrouwen. De daders zijn meestal de verzorgers, stelt de raad. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren twee man nen veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf wegens de moord op de 41-jarige Rotterdamse bin go-koning J. Bestebreur- tje. De officier van justitie had tegen hen 20 jaar ge vangenisstraf geëist. Een derde man werd voor zijn aandeel in de moord tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, na een eis van vier jaar. De rechtbank wijst in zijn vonnis dé 27-jarige Hagenaar C.S. aan als initiatiefnemer van de moord op Bestebreur- tje. Hij heeft na een „kille voorbereiding" aangezet tot de „koelbloedig uitgevoerde moord", aldus de rechtbank. Hij kreeg vijftien jaar wegens het opzettelijk uitlokken van het medeplegen van moord en verboden wapenbezit. Het pri mair ten laste gelegde moord acht de echtbank niet bewe zen. De 33-jarige Belg R.U.d.B. heeft volgens de rechtbank ge handeld als „niets meer en niets minder dan een huur moordenaar". Hij kreeg vijf tien jaar. wegens het medeple gen van moord en verboden wapenbezit. De Belg had zowel bij de poli tie als bij de rechter-commissa- ris een vrijwel volledige be kentenis afgelegd. Die trok hij later weer in. Volgens zijn raadsman was de Belg tijdens de verhoren onder invloed bier en medicijnen. Vast kwam te staan dat de man bij - de politie één blikje bier te drinken had gekregen en me dicijnen had geslikt tegen on der meer hoge bloeddruk. De laagste straf van drie jaar gevangenis was voor de 30-ja- rige Belg E.S., die had bekend onder andere betrokken te zijn geweest bij het observeren van het huis van Bestebreurtje in Rotterdam ter voorbereiding van de aanslag. Bestebreurtje werd in augustus van het vorig jaar op klaar lichte dag achter het stuur van zijn auto doodgeschoten terwijl hij voor een rood verkeerslicht stond te wachten in Rotter dam. Ooggetuigen zagen dat de dodelijke schoten werden afgevuurd door de duopassa gier van een motor, die naast de auto van Bestebreurtje had stilgehouden. De rechtbank gaat er in zijn vonnis van uit dat de dodelijke schoten wer den afgevuurd door U. d. B. Maar de rechtbank laat de vraag wie de tweede man is geweest op de motor onbeant woord. Over de achtergrond van de moord zegt de rechtbank slechts te kunnen „gissen" om dat met name S. zijn betrok kenheid bij de moord blijft ontkennen. Het openbaar ministerie is er steeds van uitgegaan dat wraak het motief is van de moord. Een broer van S. werd tijdens een schietpartij in Den Haag door een lijfwacht van Bestebreurtje doodgeschoten. De advocaten van beide hoofddaders zeiden dat hun cliënten vermoedelijk in beroep zullen gaan tegen het vonnis van de rechtbank. iscb RDAM De Vereni- jej.' lilieudefensie en de J Konsumenten Kon- lCjv(jK) hebben de drie landelijke distributeurs t ë^is-aan-huis reclame vak gesommeerd maatre- ^eSen de Papie_ die zij veroorzaken. binnen drie of op onbevredi- jfijze reageren, stappen ^'fensie en KK naar de Volgens de consumen tenorganisaties zijn PTT-post in Den Haag, Interlanden Sprei- groep in Amsterdam en Vier hand Huis aan Huis in Haar lem, samen verantwoordelijk voor de bezorging van 70 pro cent van het ongevraagde re clamedrukwerk in Nederland. De eisers willen dat in brieven bussen met de sticker „geen ongeadresseerd reclamedruk werk" geen reclame gestopt wordt. Milieudefensie had en kele maanden geleden al ge vraagd aan de distributeurs om intern orde op zaken te stellen, zodat ongewenst reclamedruk werk niet meer bezorgd wordt. De distributeurs zouden echter contractueel verplicht zijn de reclame te leveren. De advo caat van de eisende organisa ties stelt in zijn sommatie ech ter dat een contract tussen dis tributeurs en opdrachtgevers „nooit de milieuoverlast voor derden kan rechtvaardigen". Volgens berekeningen van Mi lieudefensie en KK worden jaarlijks 3,3 miljard blaadjes ge drukt. De bedrijven vragen zich af of de sommatie van Mi lieudefensie en KK niet aan het verkeerde adres is gericht. F. Lenderink van PTT-Den Haag: Wij doen immers ook alleen maar wat onze opdracht gevers ons opdragen". Milieu defensie en Konsumenten Kontakt zullen wanneer de dis tributiebedrijven niets onder nemen, hun gelijk via de rech ter proberen te krijgen. Op straffe van 50.000 gulden per overtreding willen zij maatre gelen tegen de papieroverlast afdwingen. Dat de eisers eerst de „groten" aanpakken is vol gens een woordvoerder puur een kwestie van „efficiency". „Het hangt van een eventuele uitspraak van de rechter af, maar we zijn wel degelijk ook van plan de kleinere distribu teurs te waarschuwen", aldus de zegsman. Saudisch bezoek De Saudische prins sul tan Bin Abdul Aziz Bin Saud arriveerde gisteren in traditionele kledij op de luchthaven Schiphol voor een officieel bezoek aan ons land. Hij werd ontvangen door minister president Lubbers en mi nister Bolkestein van de fensie (uiterst rechts). De prins is vice-premier van zijn land en tevens minis ter van defensie. Van daag wordt hij ontvangen door koningin Beatrix op het Haagse paleis Huis ten Bosch. Morgen be zoekt hij de vliegtuigfa briek van Fokker. foto: anp DEN HAAG De Turkse advocaat en voorman van de Peo ple's Party of Kurdistan (PPK), Hüsseyin Yildirim, is gisteren bij een aanslag in het Zeeuwsvlaamse grensplaatsje Retranche- ment gewond geraakt. Hij werd door onbekenden onder vuur genomen, terwijl hij met een 29-jarige landgenoot in een café verbleef. De belagers waren te voet en schoten vanaf de straat zeventien kogels dwars door de ruiten van het café heen. Daar na vluchtten ze met een gereedstaande auto in de richting van de Belgische grens. Van de daders ontbreekt elk spoor. Yildirim (50) was met hulp van de Haagse politie onlangs ver huisd naar Zeeuws-Vlaanderen, omdat hij in Den Haag meer malen bedreigd was met de dood. Het zou hier gaan om een poli tieke strijd tussen twee groepen binnen de PPK. Voordat de advocaat naar Nederland kwam, woonde hij sinds 1982 in Zweden. Hij verliet zijn vaderland nadat hij om politieke redenen gevangen had gezeten. Na de moord op Olaf Palme in 1986 werd Yildirim ervan verdacht het bevel te hebben gegeven tot de moord op de Zweedse premier. Er werden echter geen belastende bewijzen gevonden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7