In een uithoek van Utah woedt heftige strijd over polygamie 1 Sri Lanka knokt tegen bloedig imago BUITENLAND £atdóc6ouoont VRIJDAG 16 JUNI 1989 jEl (Van onze correspondent Jo Wijnen) HILLDALE Er leiden vrijwel geen wegen naar Hilldale. Het tot voor kort vergeten stadje ligt ergens op de zuidgrens van de Amerikaanse staat Utah. Vanaf enkele hogere gele gen delen van de weg kan men moeiteloos naar de bergen van Arizona kij ken. Vreemdelingen heb ben in Hilldale niets te zoeken en zo willen de 1500 inwoners het ook. Ze willen hun vergeten leven leiden en daarom weige ren ze hardnekkig met in dringers te praten. Vreemdelingen worden gezien als vertegenwoordigers van een verre, maar vooral zondi ge wereld, die het wankele so ciale en religieuze evenwicht van Hilldale alleen maar wenst te verstoren. De inwo ners willen al helemaal geen. journalisten te woord staan, vooral nu zwijgzaamheid meer dan ooit geboden is. Want Hilldale is in opspraak ge raakt. En tot overmaat van ramp is het tumult veroor zaakt door een van de meest gerespecteerde en prominente inwoners van het stadje: Vaughn Fischer. Deze niet onbemiddelde, on kreukbare, maar in religieuze zin fanatieke 49-jarige aanne mer is gewikkeld in een adop tiegevecht om de zes kinderen van zijn derde vrouw Brenda Thornton, geboren Johanson, die in 1987 overleed. Fischers twee andere vrouwen Sharane en Katrina steunen hem van harte bij dat gevecht. Datzelf de doen ook Brenda's zes kin deren en de negen andere kin deren uit het gezin. Inderdaad: Vaughn Fischer houdt er twee vrouwen op na. Toen Brenda nog leefde was hij zelfs de echtgenoot van drie vrouwen. Hij acht zich daartoe gerechtigd omdat hij aanhanger en leider is van een kleine, fundamentalistische Mormoonse sekte, die de „veelwijverij" praktiseert, zulks onder verwijzing naar bijbelse figuren als David, Abraham en Salomon, die het zelfde zouden hebben gedaan. Zonder onflerscheid Vaughn Fischers huis in Hill dale is de meest duidelijke il lustratie van zijn religieuze op vattingen. Het is een enorm houten bouwwerk met veer tien kamers, half verscholen onder een paar honderden ja ren oude bomen. In een vleu gel van het huis bevinden zich de verblijven van Sharane en Katrine. In de andere vleugel bevinden zich de vertrekken van de vijftien kinderen die door beide moeders zonder on derscheid worden verzorgd. De veelbesproken tragedie van Hilldale is tot de vroegste historie van de Mormoonse kerkgemeenschap terug te voeren. Toen Joseph Smith in de jaren dertig van de vorige eeuw de Mormoonse kerk stichtte, propageerde hij het polygame huwelijk, waarvoor hij rechtvaardiging in de Bij bel zocht. Overigens kende Smith het recht tot polygamie alleen maar aan de man toe. De Mormomen trokken zich terug in wat nu de staat Utah heet. Daar hebben ze in Salt Lake City nog steeds hun hoofdnederzetting, daar zingt het beroemde Tabernakel Koor en daar geven ze leiding aan een kerkgemeenschap die vele honderdduizenden aanha- gers heeft. De „veelwijverij" is als leidend principe van het Mormonen- dom evenwel al lang geleden afgeschaft. Toen Utah aan het einde van de vorige eeuw een officiële staat van Amerika wilde worden, stond Washing ton dat alleen maar toe op voorwaarde dat de Mormonen hun polygame beginselen lie ten varen. Het afschaffen van de polyga mie ging gepaard met een hef tige beginselenstriid tussen de „rekkelijken" en de „rechtzin- nigen". Die confrontatie ein digde in een afsplitsing van een kleine, maar hechte groep fundamentalisten, die de poly gamie niet wilden laten varen. De groep vluchtte naar het on herbergzame zuiden van de staat en stichtte twee stadjes waarvan Hilldale er een is. Tot op de dag van vandaag do mineren deze behoudende ge lovigen, geleid door een aantal onbuigzame ouderlingen en voorgegaan door enkele perso nen die zichzelf als profeten beschouwen, het vrijwel on toegankelijke grensgebied tus sen de staten Utah en Arizona. Noodlot Hilldale mag dan het toneel van een zich voor de ogen van geheel Amerika ontrollend drama zijn en Vaughn Fischer mag dan een van de hoofdrol spelers zijn, de ware „heldin" is zonder twijfel de al eerder genoemde Brenda Thornton. Bij deze twee jaar geleden ge storven vrouw komen alle lij nen van een ware religieuze verschrikking samen. Brenda was in haar te korte leven ongewild de belicha ming van alle twijfel, alle dwang en alle frustratie die kenmerkend is voor de ortho- dox-Mormoonse gemeenschap. Zij werd geboren in een ge hucht in de buurt van Salt Lake City, dat een bolwerk van Mormoonse behoudzucht was. Ze werd opgevoed door haar moeder en haar stiefva der Phil Thornton. Toen haar moeder stierf dwongen de geestelijke leiders het toen 17- iarig meisje te trouwen met naar stiefvader. Uit dat huwe lijk werden vier dochters en twee zonen geboren. Het huwelijk moet een hel zijn geweest voor Brenda, want in 1984 waagde ze het, de ver pletterende sociale controle van haar sekte ten spijt, met haar zes kinderen weg te lo pen bij Thornton. Ruim een jaar was Brenda een tamelijk gelukkige en normaal levende vrouw die haar kinderen alles gaf wat het Mormoonse funda mentalisme doorgaans aan niet-volwassenen onthoudt: leuke kleren, een televisie, een normale school, boeken, reisjes en popmuziek. Overigens bleef Brenda zelf de religieuze be ginselen van haar sekte trouw, ook al hadden haar geloofsge noten haar laten vallen als een baksteen. Nog geen jaar nadat ze Phil Thornton definitief de rug had toegekeerd, sloeg het noodlot toe. Brenda kreeg borstkanker en al spoedig bleek dat ze on geneeslijk ziek was. De wan hopige, door gewetensvragen geplaagde jonge vrouw zag haar ziekte als een straf van God, wiens gramschap ze had opgeroepen door met haar man te breken en zich naar de wereld te keren. Toen duidelijk was dat ze niet lang meer te leven had, wend de ze zich opnieuw tot de pro feten en ouderlingen van haar sekte, die natuurlijk een pas klare oplossing bij de hand hadden. Kinderen Brenda kreeg opdracht zich naar Hilldale te begeven. Daar moest ze zich vervoegen bij Vaughn Fischer. Die zou ver volgens met haar trouwen en de zorg voor haar zes kinderén op zich nemen. De wanhopige Brenda gehoorzaamde en reis de naar het zuiden. Drie uur na haar eerste ontmoeting met Fischer en diens twee vrou wen, trouwde ze en nam ze definitief intrek in het huis van haar nieuwe man. Dat was in juni 1987. Korte tijd later tekende de in tussen stervende vrouw een wilsbeschikking waarin ze haar zes kinderen toewees aan Fischer en de zijnen. Twee maanden later, in augustus 1987, stierf Brenda. Ze was 37 jaar oud. Het drama van Hilldale zou zich nimmer in al zijn tragi sche dimensies hebben ont vouwd, als op dat moment niet Brenda's twee zussen Patricia en Janet Johanson ten tonele waren verschenen. Die waren het niet eens met het over haaste huwelijk dat Brenda was opgedrongen. En ze waren het nog minder eens met de wilsbeschikking die het Vaughn Fischer toestond de zes kinderen van Brenda te adopteren. De argumenten van de twee zussen luidden: polygamie is in de Verenigde Staten bij de wet verboden. Daarom kan Vaughn Fischer, die niet overeenkomstig de wet leeft, Brenda's kinderen ook niet bij zich houden. De voogdij van de kinderen werd dan ook door zus Janet opge ëist. Uithuwelijken Een snelle oplossing van het adoptievraagstuk drong des te meer omdat Brenda's oudste dochter Vonnie intussen ze ventien jaar was geworden, de leeftijd dat de ouderlingen en profeten van de Mormoonse sekte een meisje doorgaans uithuwelijken aan een van de mannelijke volgelingen. De kans was zelfs niet uitgesloten dat Vonnie zou worden ge dwongen met haar stiefvader Vaughn Fischer te trouwen en daardoor in dezelfde uitzicht loze situatie zou belanden als die, waarin haar moeder zo veel verschrikkelijke jaren had verkeerd. Voor Patricia en Janet Johan son staat de positie van Bren da's zes kinderen gelijk aan een vorm van kindermisbruik onder een religieuze dekman tel. Zij zijn het ook die een enorme publiciteitscampagne zijn gestart en fondsen hebben geworven om hun juridisch gelijk te halen. Het adoptiegeschil, dat voor het eerst sinds jaren licht heeft geworpen op de vergeten Mor moonse fundamentalisten, is Vaughn Fischer is niet de enige Mormoon die ooit in opspraak is geraakt wegens zijn pP- 1975 was er opschudding rond Alex Joseph, die er dertien vrouwen op nahield, van wiendS( hem poseerden. intussen in handen gelegd van het Hooggerechtshof van de staat Utah. Dat Hof is met het horen van de partijen begon nen en zal binnen enkele maanden uitspraak doeru Hoe die uitspraak ook zal luiden; beide partijen hebben al aan gekondigd hun geschil tot bij de allerhoogste instantie uit te vechten: het Amerikaanse Hooggerechtshof in Washing ton. Vaughn Fischer heeft intussen de eerste slag verloren. Toen Brenda overleed heeft de voogdijraad zich over de adop tie van haar kinderen gebo gen. De raad kwam tot de be vinding dat Brenda's kinderen inderdaad een goed tehuis hadden gevonden bij de Fi schers en stond de adoptie dan ook toe. De rechter die zich definitief over de toewijzing van de kinderen aan Fischer moest uitspreken, dacht er evenwel anders over. Die vond dat het Fischer-gezin in een .situatie leefde „waarin het praktiseren van polygamie, dat als een wettelijk vergrijp moet worden beschouwd, is toegestaan". Op grond daarvan vond de rechter het Fischer- gezin ongeschikt voor het grootbrengen van Brenda's kinderen. Wel bepaalde de rechter dat de kinderen, han gende de uitspraak van het Hooggrecjptshof van Utah, bij de Fischers mochten blijven. Geen bruut Mormonenpioniers op weg naar het onbekende, beloofde land. Vaughn Fischer mag hier ove rigens niet worden afgeschil derd als een 'een seksueel overspannen bruut. Iedereen in Hilldale kent hem als een diep-religieus, zeer hardwer kend en zorgzaam man die zijn 15 kinderen alles geeft wat ze nodig hebben. Hij trouwde Brenda Thornton destijds niet omdat hij om een derde vrouw verlegen zat, maar omdat de sekteleiders een beroep op zijn hadden ge daan. Brenda was toen immers al doodziek, had enorme schulden gemaakt bij artsen en ziekenhuizen en kon haar zes kinderen niet meer te eten ge ven. Fischer betaalde prompt alle schulden en nam Branda's kinderen in zijn huis. Om dat laatste mogelijk te maken, moest hij zelfs nog een forse verbouwing doorvoeren. Intussen is het lot van Brenda Thorntons kinderen onder werp van een nationale discus sie in de VS geworden. Verte genwoordigers van het Ameri kaanse organisatie voor de burgerrechten zeggen dat ern stig rekening gehouden moet worden met de opvattingen van religieuze minderheden, hoe sterk die ook van het nor male patroon mogen afwijken. De organisatie sluit niet uit dat Vaughn Fischer wel degelijk een goed vader voor Brenda's kinderen kan zijn. De Voogdijraad kwam tot de bevinding dat Fischer een mo reel hoogstaand man is die zich voor zijn andere negen kinderen een uitstekend vader heeft getoond. Zijn twee vrou wen maken de indruk geluk kig te zijn en steunen Fischer dan ook door dik en dun. Ook Brenda's kinderen zeggen te vreden te zijn en ze spreken Fischers twee vrouwen als ILLUSTRATIE: SP "moeder" aan. Enkele oudere w e erst kinderen van Fisf0(^! intussen polygame gesloten en zeggeije£e gen overtuiging te1"? daan. Zelfs Phil T^'1 natuurlijke vader^ 1 da's kinderen, ver'' verwacht voor de onderschreef Vau^sjU rechten volkomeny"Qi Principes Critici van de Monvar damentalisten zegjjag, tegen dat dwang fanatisme gewoon br z vergeten sektes, ietie fundamentalistischfealc de meest normally* worden onthoude^tur het geval van Bre| ren nooit sprake' van een vrije keu» In het door religie» I gedomineerde van Vaughn Fisclj maar plaats voor^^.. onderworpenheid. £rr sief de wet, moet j1 J! principes die slu. slechts een handvd vigen worden gj?n' principes heeft Brenda's zes kin geen enkele weeijn®,r ben, opgedrongen.! zijn critici en zekere cia en Janet JolR!et strekt onaanvaard|yze Geen wonder dat ters die deze zaak 0 een Salomonsoor1 verlangd, waarbij de wet een evenfc-p rol speelt als allerl Lj overwegingen. heeft een gerecfc spraak ten gunste Qi Fischer een ernsl^J dentwerking in waarin de fundam uitwassen eerder l nemen. De Mormonen hopen dat het allei mogelijk achter Voor hen moet een in hun ogen man als Vauehi alle blaam Bovendien willen i gelaten worden. V die rust is het onir gens de voor hen principes van „het moonse geloof" te qjj Met hun norse, i wogen zwijgzaam^ den ze de kritiek *Pr< den weldenkende >les op hun leefstijl lidaj zich af. Anderen lra\ ken wat ze willen, de Mormonen v4._ mogen leven in dat ze het de wereld /j Sri Lanka is onlangs getroffen door zware overstromingen. De ramp eiste enkele honderden doden. Meer dan honderdduizend mensen raakten dakloos. Maar ook figuurlijk is Sri Lanka het water tot de lippen gestegen. Het land ziet zich geconfronteerd met een achteruithollende economie. Dat is deels het gevolg van het gewelddadige conflict tussen Tamils en Singalezen. De strijd bezorgde het idyllisch tropeneiland een bloedig imago. Het toe risme stortte in. Maar in de harten van de 15 miljoen Srilanka- nen gloort hoop, nu de guerilla's met vertegenwoordigers van de regering aan één onderhandelingstafel zitten. COLOMBO Bij het be treden van het hoofdkan toor van Air Lanka in de Srilankaanse hoofdstad Colombo verspert een ge wapende bewaker met het postuur van een boeddha beeld iedereen grimmig de weg. Veiligheidscon trole! Eerst pulkt hij effi ciënt mijn tas leeg, om vervolgens met een detec- tie-knuppel bezwerende pirouettes rond mijn be zwete lijf te draaien. Als dat allemaal niet oplevert, is de gang naar het kan toor van directeur Brad- man Weerakoon vrij. De vriendelijke topman van Sri Lanka's nationale lucht vaartmaatschappij beant woordt de opmerkingen over de grimmige entree met een minzame glimlach. „Het zijn voorzorgsmaatregelen, meer niet". Maar op de vraag of de scherpe veiligheidscontroles er op duiden dat Sri Lanka on veilig is voor toeristen, vliegt de directeur overeind. „Er is geen enkel gevaar!". Natuur lijk, hij bagatalliseert het bloe dige etnisch conflict tussen de Tamil minderheid en Singale- se meerderheid niet. „Maar", voegt hij er haastig aan toe,, „de problemen zijn lokaal. De rebellen zijn in de noordelijke en oostelijke provincies actief. Daar gaan geen toeristen meer naar toe. De rest van het land is absoluut veilig". Een paar straten verderop tapt Prema Fernando, de voorzitter van de Sri Lanka Tourist Board, het nationaal bureau voor toerisme, uit hetzelfde vaatje. „Ik voel me in Colom bo veiliger dan in de Londense of Parijse metro". En Hans Leemans, manager van de Nederlandse AGIO-si- garenfabriek op Sri Lanka: „Ik reis over het hele eiland, maar ik heb me geen moment onveilig gevoeld. Ik ga alleen niet naar het noorden. Niet omdat ik bang ben, maar om dat er geen faciliteiten meer zijn. In Jaffna en Tricomalee is alles gesloopt of kapot geha merd". Bloedige strijd Vooral in die twee steden kwam de door religieuze ver schillen en taalstrijd opge pookte rassenhaat tussen hin doe Tamils en boeddhistische- Singalezen zes jaar geleden bloedig tot een uitbarsting. Het conflict sluimerde al langer. Het heeft zijn wortels in het koloniale Britse verleden van Ceylon, zoals het eiland vroe ger heette. Onder de Britten bezetten Tamils vrijwel alle sleutelposities. Na de onafhan kelijkheid, in 1948, werd die bevoorrechte positie door de Singalese meerderheid stelsel matig afgebroken. Uit jonge Tamils die hun car rière zagen geblokkeerd ont stond de radicale beweging Li beration Tigers of Tamil Eel- am (LTTE), die streeft naar de vestiging van de onafhankelij ke staat Tamil Eelam in Noord-Sri Lanka. Toen het bescheiden legertje van Sri Lanka 21 maanden ge leden de problemen in het door Tamils gedomineerde noorden niet meer de baas kon, schoten Indiase „vrede stroepen" te hulp. Die buiten landse inmenging leidde tot verzet door Singalese extrem istische jongeren, verenigd ie het Volksbevrijdingsfront Ja- natha Vimukthi Peramuna (JVP). Naast de LTTE en de JVP zijn op het strijdtoneel ook ver schillende splintergroeperin gen van Tamils, Singalezen en moslims actief. „Eigenlijk we ten we niet wie er op wie schiet", vat een Srilankaans journalist de onduidelijke situ atie samen. In de onderlinge oorlog sindsdien hebben zich gruwelijke moordpartijen vol trekken en zijn bomaanslagen gepleegd op bussen vol on- schuldigen. De laatste tijd is het geweld verminderd, maar met name voor Tamils is de si tuatie nog geenszins veilig te noemen. Onderhandelingen In het Hilton Hotel in Colom bo onderhandelden vertegen woordigers van de regering de afgelopen maanden in het ge heim met een delegatie van de Tamil Tigers over beperkte autonomie. Op 30 mei vlogen de guerilla's in een Indiase le- gerhelicopter terug naar de jungle in het noorden voor overleg met hun achterban. De onderhandelingen krijgen in de loop van deze maand een vervolg. Volgens politieke waarnemers ligt er een princi- pe-acoord op tafel. Zij leiden dit onder andere af uit de ver rassende mededelingen van president Ranasinghe Prema- dasa, vorige week, dat hij In dia zal vragen haar troepen vóór eind juli uit Noord-Sri Lanka terug te trekken. Er is geen politicus die durft te voorspellen wat er gebeurt alé die buffer tussen de rivalise rende bevolkingsgroepen weg valt. Ook de vraag wie in he melsnaam de strijdende partij en moet ontwapenen blijft on beantwoord. Maar bij de bevolking gloort intussen de hoop. Uit een door de lokale krant The Sunday Times gehouden enquete blijkt dat ruim tachtig procent van de Srilankanen verwacht dat de vrede voor de deur staat. Het gerucht over een op han den zijnd accoord met de Ta mils is vooral ook in de toeris tische sector met vreugde be groet, want de strijd die in zes jaar aan 10.000 mensen het le ven kostte betekende een zwa re klap voor het toerisme. En dus voor de economie, want na de export van thee, rubber en kokosprodukten vormde het toerisme jarenlang de belang rijkste bron van inkomsten. Het aantal Nederlandse toeris ten kelderde van 10.414 naar 4810. Ceylon Sinds 1983 mijden verschillen de toeroperatoj-s Sri Lanka. Bernd Schotz, directeur van Politiecontroles op straat in Colombo. A-Reizen in Mijdrecht, heeft echter geen moment overwo gen het eiland uit zijn pro gramma te schrappen. „Ik ben gewoon doorgegaan. Ik be weer niet dat er op Sri Lanka niks aan de hand is tussen Ta mils en Singalezen. Maar moet ik dan zeggen: ik organiseer er geen reis naar toe? Ik laat mij niet door anderen voorschrij ven wat wel en wat niet mag. Daarom had ik ook Zuidafrika op mijn programma staan. Dat heb ik er uit gehaald toen mijn gezin en personeel werden be dreigd en mijn inventaris kort en klein is geslagen. Toen is deze pricipiële jongen door de knieën gegaan". Terwijl de Sri Lanka Tourist Board zich het hoofd breekt over de vraag hoe het eiland van zijn gewelddadig en bloe dig imago kan worden verlost, heeft Bernd Schotz zo zijn ei gen oplossing gevonden. In zijn programma presenteert zijn het land simpelweg onder de oude naam „Ceylon". De Srilankaanse pers vindt dat boerenbedrog. „Je kunt de fei ten niet verdoezelen door ons land anders te noemen. Vertel de waarheid maar", zegt een journalist van The' mes misprijzend. een ander bezwaars Ceylon roept herim te aan het kolonial£an van ons land". 'd d Bernd Schotz haal? v ders op. „Ik noefan stukje psychologie). P Lanka zegt denkefer sen: neem je geweefct Ion klinkt veiliger^ S( der. Bovendien doeen verkeerds mee. immers ook niet vLQ ka thee, maar v thee. AAI"

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6