Gevolgen „harde lijn" voor Chinese christenen onduidelijk Ceidae Sou/tal k Onderwijs in het CDA- program h kerk wereld Schoolwijzer brieven lezers te r GEESTELIIK LEVEN/OPINIE Qeidoa Qowumt VRIJDAG 16 JUNI 1989 PA „Wereldraad conformeert zich aan PLO-standpunt" GENÈVE-DEN HAAG Door het woord Palestina in geogra fische zin te gebruiken, conformeert de Wereldraad van Ker ken zich aan het PLO-standpunt. Het is „absoluut niet zo" dat de Verenigde Naties de door Israël bezette gebieden met Pales tina aanduiden. Zo reageert P. Leurdijk van het Nederlands instituut voor internationale betrekkingen Clingendael op het gebruik van het woord Palestina door de Wereldraad. In een vergaderstuk van de Weereldraad die binnenkort in Moskou bijeenkomt, wordt in een passage over de bezette gebieden melding gemaakt van „een pastoraal bezoek aan Palestina". Leurdijk wijst er echter op dat de VN „Palestina" alleen ge bruiken voor de status van de PLO-delegatie als waarnemer bij de VN. Overigens is het „pastoraal bezoek" uitgesteld. Hervormde synode stelt grenzen gemeente open DOORN Leden van de Nederlandse Hervormde Kerk kunnen zich voort aan laten inschrijven in een andere gemeente dan de plaatselijke gemeente. De Hervormde synode is gisteren met een voorstel tot wijziging van de ker korde akkoord gegaan. De commissie open gemeente grenzen had de synode voor gesteld het artikel in de ker korde dat hervormden lid zijn van de kerkelijke gemeente waarin zij wonen, niet onder alle omstandigheden te hand haven. Hervormden kunnen nu al ergens anders naar de kerk gaan en daar catechese of bijbelstudie volgen. Zij kunnen echter geen ambts drager (ouderling of diaken) worden in een gemeente waarin zij niet staan inge schreven. Een verzoek tot overschrij ving wordt alleen gehono reerd om redenen van pasto rale aard of als het desbetref fende kerklid behoefte heeft aan een meer of minder or thodoxe vorm van prediking en catechese. De mogelijkhe den tot overschrijving zijn be perkt. Kerkleden kunnen al leen lid worden van een ge meente binnen dezelfde clas sis (regionale kerkvergade ring) als de woongemeente. Daarop wordt een uitzonde ring gemaakt bij gemeenten die aan elkaar grenzen, maar tot twee verschillende classes behoren. De synode stelde in maart nog een besluit uit. Synodeleden vreesden toen onder meer voor meer bureaucratie in de kerk en een onwerkbare re geling. Van deze kritiek was nu weinig meer te beluiste ren. De Hervormde Synode heeft verder mevrouw dr. M. Bons- Storm (56) voorgedragen voor een bijzondere leerstoel vrou wenstudies aan de theologi sche faculteit van de Rijks universiteit te Groningen. De synode weigerde haar eind vorig jaar te benoemen tot hoogleraar praktische theolo gie aan de theologische facul teit van de Universiteit van Amsterdam, hoewel de facul teitsraad aan haar de voor keur gaf. In plaats van Bons- Storm benoemde de synode toen dr. H.H. Miskotte. Aartsbisdom San Francisco verwijdert leken uit bestuur SAN FRANCISCO Pat Hughes, die twee jaar geleden als woordvoerder van de Amerikaanse katholieke leken bij paus Johannes Paulus II pleitte voor meer carrièremogelijkheden voor leken in de Rooms-Katholieke Kerk, is met onmiddellijke ingang ontslagen als hoofd van het centrum voor pastorale be dieningen van het aartsbisdom San Francisco, zo meldt de Na tional Catholic Reporter. Aartsbisschop John R. Quinn heeft in het kader van een reorganisatie alle mannelijke en vrouwelij ke leken in de leiding van het bisdom ontslagen of een lagere functie gegeven. Hun taken worden overgenomen door twee nieuw benoemde hulpbisschoppen. De benoeming van Hughes ging destijds met veel ophef gepaard. Hughes meent dat ook inde VS de kerk metterdaad afstand neemt van Vaticanum II Wie verstandig over de liefde wil redeneren verliest zijn verstand. S. de Boufflers DEN HAAG De „har de lijn" van de Chinese leiders ten aanzien van de demonstranten voor meer democratie treft wellicht ook de christe nen en de kerken in het land. Deze zorg blijkt uit telefoni sche contacten vanuit Hong kong met diverse christelijke leiders in China en uit berich ten die via koeriers in Hong kong werden ontvangen. Maar er zijn ook andere be richten: de gouverneur van Nanjing heeft publiekelijk verklaard dat de kerken geen gevolgen zullen ondervinden van de gebeurtenissen. Hij zei dit op een receptie waarvoor de Europese mede werkers van de Bijbeldrukke rij in Nanjing waren uitgeno digd, aldus mededelingen van Jan J. van Capelleveen van het Nederlands Bijbelgenoot schap. Eerder had de gouver neur zich in dezelfde bewoor dingen uitgelaten jegens de voorzitter van de Chinese Raad van Kerken, bisschop K.H. Ting. In hoeverre de uitspraken van de gouverneur betrek king hebben op bijvoorbeeld het beleid in Peking, is onze ker. Wel is duidelijk dat christenen in Peking zorgen hebben, omdat ze „medeplich tig" zijn aan de „wandaden" van de studenten door het verstrekken van maaltijden en onderdak van demonstre rende studenten. Ook de verklaring van de Chinese Raad van Kerken tij dens de studenten-opstand is aanleiding voor bijzondere zorg. Voorzitter Ting ver klaarde een week voor de gruwelijke slachtpartij op het Plein van de Hemelse Vrede dat de Raad de roep om meer vrijheid van harte steunt. De demonstraties van de studen ten noemde hij „vaderlands lievende activiteiten". De Chinese autoriteiten echter zien de studenten als „contra revolutionairen" en „misdadi gers" en sympathisanten van de studenten dreigen ook slachtoffer te worden van de huidige massale „zuiverings acties". j/Ê De Heilig Hart-kathedraal in Kanton. Tijdens de Culturele Revolutie in de jaren zestig werd ze gesloten, maar naderhand weer open gesteld. foto: ap In de Raad van Kerken zijn en de mogelijkheid om het de grenzen tussen de 32 prote- ambtswerk te doen werden stantse en orthodoxe kerken hen ontnomen. Vooraanstaan de christenen werden uit hun posities gezet, op alle mogelij ke manieren (publiekelijk) vernederd en voorgangers werden gemarteld. Sinds 1979 de kerkdeuren let terlijk en figuurlijk op een kier werden gezet, bleek het aantal christenen in de voor bij gegane moeilijke periode fors te zijn gegroeid. De schat tingen lopen fors uiteen, maar duidelijk is dat de groei spec taculair is. Volgens de Raad van Kerken zijn er ruim vijf miljoen protestanten, maar vrije groepen, zoals delen van de pinksterbeweging, bewe ren dat het er wel vijftig mil joen zijn. Naar schatting zijn er drie miljoen Rome-getrou we 'katholieken en iets meer dan 3,5 miljoen leden van de Patriottische Vereniging. Veel christenen hebben de overtuiging dat de „harde lijn" individuele christenen en de kerken zal treffen: Na de studenten-demonstraties die vanaf eind 1986 tot begjn 1987 plaatsvonden, kwamen christenen en de kerk ook on der vuur te liggen. De partij vervaagd; de Rooms-Katho lieke Kerk in China heeft twee gezichten: de Patriotti sche Vereniging (de Chinese Katholieke Kerk die geen contacten onderhoudt met Rome) ën er is de „Rome-ge- trouwe" kerk die ondergronds ging toen Mao de macht had overgenomen in Ï949. Organi saties in China moesten in de Mao-tijd worden ingericht volgens de' Drie Zelf-princi- pes: eigen bestuur, eigen fi nanciën en eigen personeel. Dat betekende voor de katho lieken in het land dat ze moesten breken met Rome of ondergronds gaan. Een deel van de zogeheten huisgemeenten vormt een derde groep. Deze christenen van „evangelisch-protestantse snit" onderhouden geen offi ciële relaties met bijvoorbeeld de Wereldraad van Kerken. Velen van hen gingen onder gronds toen de Culturele Re volutie (1966) uitbrak. Christenen van alle denomi naties werden in de Mao-tijd tweederangs burgers, alle ker kelijke gebouwen, bezittingen vond het toen nodig om maat regelen te treffen tegen de „vrijheid van de bourgeoisie" die om zich heen dreigde te grijpen. Er volgde een forse beperking in de verspreiding van lectuur, bijbels werden in beslag genomen, huisgemeen ten „opgerold" en de officiële protestantse kerk werd in haar mogelijkheden beperkt. Naar het oordeel van diverse leiders is er nu nog veel meer aanleiding voor de overheid voor dergelijke maatregelen. De bijbeldrukkerij in Nanjing, die sinds eind 1987 draait, kan gewoon doorwerken, zo mel- 'den de Europese medewer kers van de drukkerij. Vorig jaar werden er meer dan 600.000 bijbels geproduceerd; dit jaar wordt dat aantal vol gens planning nog hoger. Betekenis Een leider van een huisge meente zei dat de betekenis van de protesten vooral ligt in het feit van de protesten zelf. „Zo'n 2500 jaar lang hebben we van Confucius geleerd dat een oude man wijs is en gelijk heeft omdat hij oud is. Wat de oude zegt, moet gerespecteerd worden, ten koste van alles. Anders gezegd: hij leerde ons om niet te protesteren. In die zin is het protest van nu een revolutie". De recente gebeurtenissen hebben een enorme gelóofs- impuls bewerkt bij veel chris tenen. Alles wat er gebeurt, wordt in een gelovig perspec tief geplaatst. Daarom worden overal bijbelstudies en gebeds bijeenkomsten gehouden. Uit een verslag van een bij- belgroep van studenten in Pe king: „Wat er ook gebeurt, wij zullen winnen, dank zij God. Al doen de mensen van de harde lijn de ergste dingen, het enige dat ze bereiken is dat ze ons steeds meer in de richting van God drijven. De vrijheid komt zeker terug en die zullen we dan gebruiken om nog meer het Evangelie uit te dragen in de Chinese samenleving". Een andere huisgemeente be studeerde naar aanleiding van de gruwelijke gebeurtenissen Romeinen 13, waarin de apo stel Paulus het heeft over ge hoorzaamheid aan de over heid als dienares van God. „We kwamen tot de conclusie dat onze overheid precies het tegenovergestelde doet van wat God van haar vraagt, na melijk een overheid voor wie de slechtwillenden bang moeten zijn. Onze overheid is juist een schrik voor hen die het goede doen. We zijn er dan ook van overtuigd dat wij deze regering ook niet meer respect verschuldigd zijn". Bisschop Ting heeft na het drama op het plein een brief geschreven waarin hij ver klaart „overtuigd te zijn dat Gods gerechtigheid en de de mocratische volksrechten ze gevieren". De Stichting Kruistochten in Ermelo, een afdeling van de internationale hulporganisatie Open Doors, heeft via haar kantoor in Hong Kong oproe pen tot voorbedes ontvangen. Chinese christenen vragen om het gebed voor slachtof fers van en schuldigen aan het bloedbad en de huidige onderdrukking. Ook bisschop Ting heeft de christenen we reldwijd gevraagd te bidden voor land en volk van China. LÜTSEN KOOISTRA Nu na de VVD en de PvdA ook het CDA zijn concept-verkiezingspro gram heeft gepubliceerd, zal menigeen benieuwd zijn naar de plannen van de christen-democraten* op dit terrein. Naast de voorspelbare zaken zijn er toch enkele punten te noemen die zeker de aan dacht verdienen. Zowel bij de VVD als bij de PvdA is een neiging te be speuren het een en ander te doen aan de bestuursvorm van het openbaar oderwijs (hoewel ik het idee heb, dat het een en ander bij de VVD nog sterker leeft dan bij de PvdA). Achtergrond is het feit, dat op openbare scholen betrokkenen, als het er op aankomt, niets te vertellen hebben. En dan worden de bekende voorbeelden aange haald: een beslissing over de toekomst van het Stedelijk Gymnasium te Leeuwarden, de benoeming van een rectrix aan het (stedelijk) Barlaeus Gymnasium te Amsterdam, genomen door het gemeente bestuur dwars tegen de me ning van de gehele schoolbe volking in(!). Sommigen gen: waarom maak je van openbare scholen geen bijzon- der-neutrale scholen, dan kunnen betrokkenen gaan be sturen, maar het karakter van de school blijft vaak gelijk. Zelfs de nieuwe voorzitter van de VOO (de Vereniging voor Openbaar Onderwijs) liet zich onlangs in die rich ting uit. Het probleem is ech ter de toegankelijkheid. Bij zondere scholen mogen leer lingen weigeren (gebeurt zel den!). Openbare scholen niet, omdat Nederlanders recht op onderwijs hebben, en de over heid ervoor moet zorgen dat ze dat kunnen krijgen. Het CDA schrijft twee dingen hierover in het program. Ten eerste: de overheid is ver plicht borg te staan voor de aanwezigheid van voldoende onderwijs van openbare sig natuur en daarvoor zo nodig als bevoegd gezag op te tre den. (Let op: signatuur en niet: bestuursvorm, en: „zo nodig"!). Ten tweede: met be houd van hun karakter kun nen openbare scholen worden verzelfstandigd door hen on der het bestuur van een com missie te stellen of in een ver zelfstandigde rechtspersoon onder te brengen. Uit dit alles valt de conclusie te trekken, dat in de komende kabinets periode het een en ander tot zeer intensieve discussies zal leiden. De uitkomst acht ik vooralsnog onzeker. Basisvorming Benieuwd is men er natuur lijk ook naar, hoe het CDA zich de komende jaren zal op stellen op het punt van de ba sisvorming. Men is nu toch wel zover dat men vindt, dat zij door moet gaan, maar stelt daarbij een aantal voorwaar den, namelijk: a. voldoende ruimte voor het eigen profiel van de school; b. voldoende mogelijkheden voor beroepsoriënterende vakken; c. minder versnippering van leerwegen van leerlingen en daarmee samenhangende ver betering van het rendement. d. bevordering van de vor ming van scholengemeen schappen; e. financiële uitvoerbaarheid. De meeste moeite heb ik hier bij met de combinatie van de punten b. en c. Kunnen die wel samengaan? Als men al in de basisvorming voor bepaal de (niet voor alle!) leerlingen beroepsoriëntatie wil, krijgt men dan niet juist die ver snippering van leerwegen? Verder mis ik bij die voor waarden het een en ander, met name dat men de ophef fingsnormen niet gaat verho gen. Op alle mogelijke manie ren zal toch moeten worden voorkomen dat basisvorming leidt tot ongewenste schaal vergroting en verdere „om scholing" van het platteland. Wat betreft de kwestie van de eindtermen is het CDA mij hier te vaag. Men schrijft: „Deugdelijkheidsbewaking via gedetailleerde eindtermen wordt afgewezen" en „perio diek doen scholen verslag van de beoogde zelfevaluatie". Het eerstgenoemde vind ik te vaag: wat is „gedetailleerd" hier? En bij het tweede kan ik mij niet zoveel voorstellen. Diversen pap. 1. „Het beleid richt zich op het tegengaan van commerci alisering en verstatelijking van de cultuur en de media" en verder: „De overheid heeft tot taak de vrijheid van en de verscheidenheid in de cul tuur, de welzijnssector en het onderwijs tegen nivellerende tendensen te beschermen". Het zit er dik in, dat met name de komst van commer ciële televisie die nivellering, noem het gerust vulgarise ring, zal bevorderen. De over heid heeft hier een duidelijke wettelijke taak. 2. „Bevriezing van de perso neelsformatie en de materiële faciliteiten voor het speciaal onderwijs wordt ongedaan ge maakt zodra zorgverbredings ontwikkelingen een verant woord selectie- en verwij- zingsbeleid garanderen". Ook hierover zal nog heel wat te doen zijn. Financiën Ook het CDA trekt flink wat extra geld uit voor het onder wijs maar liefst 500 miljoen (het kon zo ook niet langer, alle partijen vinden terecht dat onderwijs extra middelen moet hebben). Het CDA wil het geld als volgt besteden: a. Aan het terugdraaien van de zogenaamde vieijarigen- maatregel in het basisonder wijs (ook de PvdA is daar voor dus zal het er wel van komen). b. Er is hevig over geklaagd, dat in het vwo, havo en mavo extra eindexamenvakken ko men, zonder dat daarvoor ex tra lesuren worden betaald. Het CDA stelt nu voor dat alsnog te doen. door drs. K. de Jong Ozn. c. Voor het minderhedenbe leid. d. Voor de volwasseneneduca tie. Vanuit het onderwijs, uit het confessioneel onderwijs is he vig protest aangetekend tegen de verzakelijkte besturingsfi losofie, met name gericht op grootschaligheid, die in het onderwijsbeleid naar voren komt. Merkwaardigerwijs komt deze zaak in het con cept-program eigenlijk niet aan de orde. Iets voor amen dementen, zoiets als: „De be sturingsfilosofie uit de Nota „School 2000" wordt afgewe- zen"(!?). Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Verkiezingen Nu de minister-president niet afkerig schijnt van het vor men van een regeringscoalitie met de PvdA wordt het oppas sen. Weliswaar is de heer Lub bers het CDA niet, maar hij heeft daarin toch veel invloed. Het moet toch iedereen duide lijk zijn, dat een coalitie met de PvdA ons land duur zal ko men te staan. Het anti-christe lijk marxisme is en blijft onze grootste vijand. De heer Gor- batsjov is door een ineenstor ting van het économisch socia lisme gedwongen tijdelijk te lonken naar het vrije en wel varende Westen en enige de mocratisering toe te staan, maar hij en de partij houden de macht in handen. Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen! Hetzelfde geldt voor de heer Kok van de PvdA, die lonkt naar het CDA om mee te mogen regeren. Als het socialisme aan de macht komt, is het met de democratie en de welvaart gedaan. Veel politici zien dat niet in en la ten zich verblinden. De be kwame heer Ruding wijst zeer terecht op de onvervulbaar heid van de mooie linkse be loften. Nederlanders, let op uw zaak! H. Donker, DEN HAAG. Kerk met toekomst Als deelnemer aan de Katho liekendag en het Ziekentri- duüm in Den Haag betuig ik mijn groot respect aan al die mensen die zich hiervoor heb ben ingezet. Een kerk die zul ke leden heeft, heeft een goe de toekomst. Ook al zal die an ders zijn dan we gewend zijn. Inzet en deelneming was er van heel erg veel jongeren en dat is zonder meer hoopge vend. Dat de kerk veel voor jongeren kan doen wordt op nieuw bewezen door de bede vaart die gehouden gaat wor den van 11-22 augustus naar het Spaanse Santiago de Com- postela. Wat krijgen ze mooie kansen! Ouderen kunnen wel eens jaloers zijn op de moge lijkheden die jongeren worden geboden, want wie zou er vroeger niet graag hebben deelgenomen aan zo'n avon tuurlijke vakantie? Wie er meer over wilt weten: bel 010- 4362888, na 18.00 uur 4527350 of kom op 30 juni om 20.00 uur naar Oosteinde 54 in Voorburg (naast Martinuskerk) voor een bijeenkomst van het bisdom. Chr. M. van Assendelft, DEN HAAG. Objectief Onlangs mocht ik in een klei ne evangelische gemeente spreken over de Reformato risch Politieke Federatie. Sprekende over politiek kwam de vraag, waarom er zo weinig of niets over de kleine partijen in de media te vinden is. Ik heb toen en niet voor het eerst op uw krant gewezen, die objectief en met respect voor ieders mening, artikelen brengt, of nu Dorenbos in ak- tie is gekomen of de 8-mei-be- weging, van de heer Derksen tot Schillebeekx, van Velema tot Kuitert. Dat uw krant makkelijk een interview plaatst ais mensen hierom vra gen en iets bijzonders te ver tellen hebben. Dat een goed willende lezer zijn mening over de inhoud van de krant kwijt kan en last but not least, dat er géén sex-advertenties instaan. Dat laatste heeft al menigmaal de doorslag gege ven om op onze krant een abonnement te nemen. Zo ook nu. Bijgaand sluit ik de adres sen in van drie nieuwe abon nees. Hopelijk kunnen zij nu 14 dagen de krant krijgen en per 1 juli automatisch per maand betalen? Mevr. J.M. Woerdenbag-Van Aken, Sec. RPV-'s-Gravenhage en omliggende gemeenten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA N „Europese" verkiezingen •pl A.AN de verkiezingen voor het Europees Parienig ons land een opiniepeiling gekoppeld die de uitsl^,r dagavond als alle stembussen in de EG-landete! zijn vermoedelijk niet meer tot een verrassing pt CDA wint twee Europese zetels, wint voorlopig ofr( aan-nekrace met de gelijkblijvende PvdA, de sterk, D66 en klein „groen" links zijn in opmarsjt€ christelijke partijen behouden hun Europese zetel'kj rei OMDAT ook ditmaal de Euroverkiezingen in onsj^ werden gedomineerd door nationale kopstukken v le uitgangspunten, mag de peiling wel iets zeggei. in september bij de kamerverkiezingen te verwapn Daarmee sluit de peiling ditmaal goed aan bij de van de laatste twee weken. Wel zal een veel bete tijdens de verkiezingen op 6 september wat onde schuivingen kunnen opleveren. Niet ai te voorbarig kunnen de volgende concB den getrokken: het CDA komt ongeschonden u netscrisis tevoorschijn; PvdA en CDA blijven in nende strijd gewikkeld die straks vooral ook g vraag: wie levert de volgende premier; de kiezers VVD de kabinetscrisis niet in dank afgenomen ei partij kennelijk niet als een evenwichtige groe partij heeft hoog ingezet maar duidelijk de Klein rechts vormt een kleine maar stabiele factor litiek bestel. WAT de verkiezingen ook jammer genoeg heb® toond is dat de Europese uitgangspunten nog slaan. De lijsttrekkers waren onvoldoende tot de a sprekende figuren; ook in ons land zijn er weinig f vende politici die zich voor het verenigde Europafe zetten als het niet om een commissariaat in Brussj ook hebben de kopstukken van de partijen de j onvoldoende benut om het belang van Europa tel pen. Ach en wee roepen over de geringe opkomst I hypocriet. Autoverslaving en smog^ De Randstad en haar bewoners leven in deze moT"| se dagen vrijwel in alarmtoestand. Velen zullen gens nauwelijks beseffen, maar in de Rijnmondje van cara-patiënten bezorgd de blijvend fraaie weej8C volgen. De smog heeft voor de tweede maal een zojO* bereikt. 9 VANMIDDAG hebben de Zuidhollandse commi_| de koningin Patijn en de burgemeesters van de gr I den uit de provincie beraad gevoerd over de te nen sche maatregelen die de smogvorming moeten v< Het is niet uitgesloten dat spoedig of anders bj"»1 gende gelegenheid besloten moet worden het -i- seerde verkeer volledig stil te leggen. Auto's, m brommers zullen dan thuis gelaten moeten worde^ In de „waarschuwingsfase" waarin de Randstaéj zijn ook de meest vervuilende industrieën gedwtga activiteiten tot de helft terug te brengen. In eenm ernstiger fase breiden die maatregelen zich uit. Iq diensten van Rijnmond en provincie zijn ervan ovèt de industrie zich goed aan de voorschriften houdt te DiE indruk bestaat niet als het gaat om de autoi Terwijl de horizon gekleurd is met een bruine sm^ ken zich maar weinig automobilisten iets aan te trLer de oproep het autoverkeer zoveel mogelijk te bepe\ n plaats daarvan gebruik te maken van fiets of opeme voer. Dit moet, als het warme en windstille weerm onherroepelijk leiden tot een rijverbod met alle iF0* gevolgen van dien, voor de economie, de bevoorr^® winkels, de vrijetijdsbesteding, de sociale contactereg( Verslaving aan de auto en gemakzucht kunnen n,ite straffeloos worden aanvaard. De noodzaak van het; Milieubeleidsplan kon moeilijk treffender wordi toond dan zo kort nadat het kabinet over dit plan |V keld. Aanhoudend zonnig DE BILT (KNMI) Er ver andert de komende dagen nog maar weinig in de weersitua- tie. Ons weer wordt bepaald door een zeer omvangrijk ho- gedrukgebied dat zich uit strekt van de Azoren over Noordwest-Europa naar Scan dinavië. Daardoor worden de pressies nog steeds op grote af stand van ons land gehouden. Vannacht is er weinig of geen bewolking. De minimumtem peraturen zijn omstreeks 13 graden. Morgen overdag wordt er wederom zonnig weer ver wacht. De middagtemperatu- ren liggen rond de 25 graden. Bij wind van zee kan het in de kustgebieden iets koeler wor den. Veel wind is er overigens niet. Deze is zwak tot matig, kracht 2 tot 3, en waait in hoofdzaak uit noord tot noord oost. Ook na morgen houdt het zonnige en droge weer aan en kan het nog wel een graadje warmer worden. Weersvooruitzichten voor Europese landen, geldig tot morgen: Spanje en Portugal: zonnig, maar in de middag en avond plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtempe- ratuur langs de Atlantische kust rond 25 graden, langs de Middellandse Zeekust van 26 tot 29 graden. In het binnenland plaatselijk tot ongeveer 35 graden. Canarische eilanden en Madeira: aan de noordzijde van de eilanden wol kenvelden, elders zonnig. Middag- temperatuur rond 25 graden. Aan de noordzijde door de krachtige noorde lijke wind lagere temperaturen. Frankrijk: zonnig, maar eerst nog en kele wolkenvelden. Middagtempera- tuur langs de Atlantische kust rond 21 graden, langs de Middellandse Zeekust rond 28 graden en in het binnenland plaatselijk in het zuiden tot 30 graden. Joegoslavië: onbestendi| I regen- en onweersbuien,J peratuur rond 24 grader Griekenland: perioden ri ook plaatselijk een re; weersbui. Middagtempel 25 graden, aan de kustf^, landen, tot rond 29 grade nenland ee Eindhoven Den Helder Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurl Kopenhagen divei New York New Orleans t tit f [n fasi jdoo ivin yor kei DL mi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2