1 „Geen stortplaats zonder zandwinning in de Does Buitenbad Alkemade blijft open Voetballers Koudekerk willen een sporthal bouwen Kindergeneeskunde en cardiologie weg uit ziekenhuis Rijnoord Pet Card brengt dieren weer th LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 16 JUNI 1989 PA Oefening brandweer afgelast door smog ZOETERWOUDE Het smogalarm dat dinsdag voor Zuid-Holland werd afgekondigd heeft een oefening van de regionale brandweer danig in de war gestuurd. De oefening zou gister avond worden gehouden op het ter rein van de Heineken Brouwerijen in Zoeterwoude. Volgens de organisato ren werden er ruim 125 bezoekers uit de regio verwacht. In verband met deze grote toeloop heeft de brand weer in overleg met de directie mi lieu van de gemeente Leiden de oefe ning afgelast. Tijdens de grootscheep se oefening zou het nieuwe rampbe- strijdingsmaterieel worden gedemon streerd. Gaatjesboorder weinig succesvol LEIDERDORP Een dief die inbrak door mid del van het boren van gaatjes heeft in de nacht van woensdag op donder dag weinig succes gehad in Leiderdorp. Gaatjes wer den geboord in raamkozij nen aan de achterzijde van twee woningen aan de Sleutelbloemzoom en één aan de Klimopzoom, met het doel de grendels open te wrikken. Dat lukte slechts bij één van de wo ningen aan de Sleutel bloemzoom. Avondfietsvierdaagse voor Dierenbescherming LEIDSCHENDAM De Toerclub De Tol in Leidschendam houdt van maandag tot en met vrijdag 19-23 juni een fietsvierdaagse. De startplaats is het Tolhuis aan De Tol in Leidschendam-Zuid Fietsliefhebbers kun nen starten tussen half zes en half acht op de afstanden 25 of 40 kilometer. Het is ook mogelijk om alleen woensdagavond mee te rijden voor een puzzeltocht van 25 kilome ter waarmee leuke prijzen zijn te verdienen. De kosten bedragen vijf gulden per persoon en bij voorinschrijving vier gulden. De ba ten komen ten goede van de Nederlandse Dierenbescherming die dit jaar 75 jaar be staat. Voor inschrijven is mogelijk bij rijwielhan delaren en aan de adressen 't Hert 30 en Buitenwater 22. •Rijnland Televisie LEIDEN Omroep Rijnland besteedt morgen 17 juni en zondag in haar televisie-uit zending aandacht aan de jaar lijkse collecte van het Anjer fonds. Wat wordt er met het geld van dit fonds gedaan voor de Leidse sociaal-culturele in stellingen, is de vraag die cen traal staat. In het programma van Rijnland zit ook een sa menvatting van de voetbal wedstrijd Meerburg tegen Ver onica's artiestenelftal van acht juni. Het culturele leven in Lisse voor de komende zomer wordt vanuit Jaap Kooy's beeldencentrum onder de loep genomen. De uitzending be gint om 18.00 uur. Miljoen voor grond bouwrijp te maken NIEUWKOOP Burgemeester en wet houders van Nieuwkoop willen in totaal bijna 1,1 miljoen gulden uittrekken voor het bouwrijp maken van twee terreinen voor woningbouw. Het gaat om de loka- ties Buytewech en Prolkade-West. Voor Buytewech wordt 735.000 gulden uitge trokken, voor Prolkade de helft minder. Een onderzoek naar eventuele veront reiniging van de bodem heeft inmiddels plaatsgevonden. Volgens het rapport verkeert de grond in goede staat. De ge meentelijke adviescommissie voor be grotingszaken spreekt zich volgende week donderdag over het voorstel uit. Uitwisseling op- sportieve toer WOUBRUGGE Eenendertig leden van de afdeling Plattelandsvrouwen vertrekken op 22 juni naar het Engelse Woodbridge. Het bezoek heeft plaats in het kader van de uitwisseling tussen Woubrugge en Woodbridge. De dames worden ondergebracht bij Engelse gast gezinnen. Er wacht hen een uitgebreid programma. Een maand later, op 22 juli, vertrekken zes golfers uit Woubrugge naar Woodbridge. In Woubrugge komen in september hoogstwaarschijnlijk En gelse tennissers op bezoek. De onder handelingen tussen basketballers uit beide dorpen zijn en een stadium, dat op redelijke termijn verwacht mag worden, dat er een uitwisseling plaats vindt. GEDEPUTEERDE VAN DER VLIST GEEFT TOE DEN HAAG/LEIDER DORP Er bestaat wel degelijk een overeen komst tussen de provincie en de gemeente Leider dorp over de zandwinning en de komst van een stortplaats in het Doesge- bied. Gedeputeerde J. van der Vlist van milieuzaken erkende dat gistermiddag tijdens een interpellatie over de stortplaats aan het einde van de provinciale statenvergadering. „Ik kan het wel ontkennen, maar ik moet toegeven dat het wel degelijk met elkaar heeft te maken. Er was nooit een stortplaats gekomen in Leiderdorp als de gemeente tegelij kertijd geen zand had mo gen winnen", aldus de ge deputeerde. Tot nu toe hadden provincie en ge meente altijd ontkend dat zandwinning en stort plaats aan elkaar gekop peld waren. Het Leidse statenlid J. Steegh (PPR/PSP/CPN), die de inter pellatie had aangevraagd be kritiseerde deze gang van za ken. „Straks krijgen we dus alleen nog de medewerking van de gemeenten bij dit soort Gedeputeerde Van der Vlist FOTO: CEES VERKERK zaken als we ze toestaan een bom duiten te verdienen door zandwinning". Steegh diende ook een motie in die tot doel had dit soort overeenkomsten tegen te gaan, maar die kreeg alleen de steun van de drie statenleden van de kleine linkse combinatie PPR/PSP/CPN Ook een tweede motie, die een herzie ning van de vergunning voor de stortplaats tot onderwerp had, haalde het niet omdat eveneens alleen klein links er achter stond. Gedeputeerde Van der Vlist had de partijen voor de stemming met klem ontraden de moties aan te ne men. „De vergunning is ver leend, de afweging heeft al plaatsgehad. Bezwaren hadden in een eerder stadium, tijdens de behandeling in de commis sie voor milieuzaken, naar vo ren gebracht moeten worden. Ik beschouw dit als een gepas seerd station", aldus Van der Vlist. Vragen De interpellatie werd door de heer Steegh aangevraagd om dat hij niet tevreden was over de beantwoording van zijn schriftelijke vragen op 18 april. Het statenlid stelde geen tegenstander te zijn van een stortplaats in het Doesgebied. „De manier waarop het alle maal is gegaan is echter uiterst bedenkelijk. Veel van de pro cedures kloppen gewoon niet. Verder kun je vraagtekens zetten bij wat er allemaal ge stort mag worden op deze puinstortplaats. De voorschrif ten staan zelfs nog wel radio actief afval toe in kleine hoe veelheden. Het kolken- en ri- oolslib dat gestort mag worden kan een bacteriologische ver ontreiniging veroorzaken waardoor het Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, op 200 meter afstand van de stort plaats gelegen, in ernstige pro blemen kan komen. De twee miljoen kubieke meter afval die gestort mag worden levert door zijn gewicht grote risico's op voor het milieu. Het is be ter om een half miljoen kubie ke meter te storten gedurende drie jaar en onderhand naar alternatieven te zoeken", aldus Steegh, die verder de nood zaak van zandwinning in twij fel trok. Gedeputeerde Van der Vlist stelde in zijn antwoord geen problemen met de koppeling van zandwinning en stort plaats te hebben. „De zand winning stelt een financieel belang veilig. We verkeren in een noodsituatie. We hebben zowel zand als stortplaatsen heel erg hard nodig. Drie jaar is onvoldoende tijd om nieuwe stortplaatsen te vinden. De eerstvolgende stortplaats komt pas tegen het jaar 2000 be schikbaar. Een stortplaats in de gemeente Alkemade is ook geen alternatief omdat Alke made daaraan geen medewer king wil verlenen. Verder neemt de vraag naar zand toe. Ook in de negentiger jaren blijven zandputten op het land noodzakelijk, omdat we nog niet zo ver zijn dat we makke lijk zand uit de Noordzee kun nen winnen". Volgens Van der Vlist is het aan de Raad van State om uit te maken of de vergunningen op correcte wijze zijn verleend. Voorts maakte de gedeputeerde zich geen zorgen over aantasting van het milieu. „Er wordt een drainagesysteem met puinsleu- ven aangelegd. Het milieu is veilig. Dat kolken- en rioolslib schadelijk zouden zijn is ner gens op gebaseerd. Naar mijn inschatting is de kans dat het Elisabeth Ziekenhuis zelf zijn omgeving met bacteriën be smet groter dan de kans dat de stortplaats het ziekenhuis be smet", aldus Van der Vlist. Chinees restaurant bijna klaar Het duurt niet lang meer of de eerste hongerige gasten kunnen in deze Chinese uitspanning hun magen vullen. De nieuwbouw van het restaurant komt nog deze maand gereed. Daar is twee jaar het wachten op geweest. De eigenaar, die ook De Chinese Muur aan de Van Nesstraat in Al phen exploiteert, gunde de bouwopdracht aan een bedrijf dat na enige tijd over de kop ging. De bouwactiviteiten lagen daardoor een jaar lang stil. Een nieuwe aannemer maakt het kar wei nu af. Het gebouw dat veel weg heeft van een Bhoeddistische tempel uit het oude China staat langs de Zegerplas. Uit commercieel oog punt geen slechte keus. Zeker in de warme zo mermaanden zal het er een drukte van belang zijn met alle watersporters. FOTO: WIM VAN NOORT Vrouw gewond bij aanrijding LEIDERDORP Een 18-jari- ge inwoonster van Alphen is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de krui sing Persant Snoepweg/Simon Smitweg/Voorhoflaan in Lei derdorp. De vrouw zat als pas sagier in een auto bij een 26- jarige Leiderdorper, die over de Persant Snoepweg reed. Vanaf het terrein van het Eli sabeth Ziekenhuis kwam een 56-jarige inwoner van Koude kerk aangereden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Voetbalvereni ging Koudekerk (WK) wil aan de Weidedreef een eigen trainingshal bouwen. WK heeft daar voor bij de gemeente een verzoek ingediend. De hal is gepland op het terrein van de voetbalver eniging. De plannen zijn nog in een dermate vroeg stadium dat WK nog geen commentaar wil le veren. Voorzitter P. van der Ploeg gaf gisteren te kennen eerst de reactie van burgemeester en wethouders af te willen wach ten alvorens nadere medede lingen te doen. Ook het college van B en W liet via de ge meentesecretaris B. Marinus- sen weten nog niets te willen zeggen over de bouwplannen. „Aangezien de leden van WK nog niet op de hoogte zijn gebracht, zou het onbe hoorlijk zijn om ze op deze manier in te lichten", aldus Marinussen. Als het antwoord van het gemeentebestur vol gende week naar WK ge stuurd wordt, is de tijd rijp voor meer informatie. Het raadslid voor de VVD, C. de Jong, heeft aangedrongen op nadere informatie over de bouwplannen. Aangezien er aanstaande maandag in de ge meenteraad wordt gediscus- siëerd over de uitbreidings plannen van de Ridderhof in combinatie met een eventueel overdekt zwembad, wil De Jong wel graag van te voren weten wat er te gebeuren staat. De Ridderhof wil namelijk eveneens een sporthal bou wen. De Jong stelt dat hij, om een goed oordeel te kunnen geven over de uitbreidings plannen van de Ridderhof, eerst goed op de hoogte moet zijn van de plannen voor nog een sporthal. A. Hogenes van de Ridderhof deelde mee dat er, zo lang burgemeester en wethouders nog geen ant woord naar VVK heeft ge stuurd, ook van zijn kant geen commentaar te verwachten valt. Luchtig stemmen De kiezers die gisteren bij het stembureau in het Zoeterwoudse buurthuis De Weipoort hun stem moesten uitbrengen keken wel even vreemd op. Vanwege de hoge temperatuur in het knusse, houten buurthuis hadden de leden van het stembureau besloten hun hele hebben en houwen buiten op te stellen. Zo kon het ge beuren dat de kiezers in de openlucht hun favoriete partij van een rood hokje mochten voorzien. Stembureau-voorzitter Wil Oojendijk fractievoorzitter van Progressief Zoeterwoude in de gemeenteraad had het goed bekeken. Ook de andere stem bureauleden onder anderen de ex-raadsleden Kees Straver en Jan van Diemen vonden het een prima oplossing. De kiezers konden in ieder geval op een unieke manier hun stem uitbren gen. Voor zover bekend is het nooit eerder voorgekomen dat in de openlucht gestemd kon worden. Van de 450 kiesgerechtigden in het gebied Weipoort brachten 263 hun stem uit. Een percenta ge van iets meer dan 58 procent. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ALKEMADE De actie Buitenbad moet blijven heeft gedeeltelijk succes gehad. Van de buitenba den kunnen nu het fami lie- en peuterbad gehand haafd blijven. Alleen het 50-meterbad moet worden gesloten voor de financie ring van een nieuw 25- meterbinnenbad met re creatieve voorzieningen in Sportcomplex De Twee sprong in Roelofarends- veen. Dit staat in een kersvers ad vies van het college van bur gemeester en wethouders aan de leden van de raadscommis sie financiën. Het advies is op gesteld na een spoed-bijeen- komst deze week van de raadscommissie ad hoe sport complex De Tweesprong. On langs adviseerde de ad hoe commissie in meerderheid om tot sluiting van het bestaande buitenbadcomplex over te gaan. Hiermee zou naast een nieuw 25-meterbinnenbad met recreatieve voorzieningen, een tennishal en twee squashba- nen kunnen worden gefinan cierd. De commissie was des tijds echter niet unaniem vóór sluiting van het buitenbad. Enkele leden wilden het bui tenbad openhouden. Echter, gezien de kostenbesparing, ad viseerden de meeste leden toch tot algehele sluiting. Als rechtstreeks gevolg van de succesvolle handtekeningenac ties en enquêtes door actie groep Buitenbad moet blijven heeft de ad hoe commissie nu besloten tot sluiting van alleen het 50 meter buitenbad. De in vesteringen worden voorals nog beperkt tot de op dit mo ment noodzakelijke bouwkun dige voorzieningen voor de ex ploitatie en aansluiting van het familie- en peuterbad. Vóór 1994, het jaar waarin het buitenbadcomplex zal moeten voldoen aan de eisen gesteld in de wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenheden zal de zaak opnieuw moeten worden geëvalueerd. Dan wordt beoor deeld of extra investeren in het familie- en peuterbad nog verantwoord is. Als tot sluiting van aleen het 50 meterbuitenbassin wordt overgegaan, dan wordt de be oogde besparing op de exploi tatie van het buitenbad ver minderd met ruim zestiendui zend gulden per jaar. Dit bete kent dat de gemeente een ex tra krediet van bijna twee ton uit de reserves nodig heeft ter dekking van de totale investe ring. Hierbij zijn de eerder ge noemde extra kosten van na 1994 nog buiten beschouwing gelaten. Een en ander bete kent dat de gemeente Alkema de 715.500 gulden van de ge meentelijke reserves dient op te souperen ten behoeve van sportcomplex De Tweesprong. Het beheer van het sportcom plex blijft voorlopig in ge meentehanden. Nader onder zoek door een extern deskun dige moet uitwijzen wat de beste beheersstructuur, organi satievorm en personeelsbezet ting is in het sportcomplex - nieuwe-stijl. Het college meldt nadrukkelijk dat het nieuwe1 binnenbad geen „zwempara dijs" wordt, doch „een goede en adequate zwemaccommoda- tie met recreatieve voorzienin gen." Koudekerk wil NS-station in Hazerswoude-Rijndijk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Burgemeester en wethouders van Koude kerk maken zich sterk voor de komst van een station in Hazerswoude- Rijndijk. Ook een directe busverbinding van de Lage Zijde van de Rijn, vanuit Dorpsstraat-Hpnds- dijk richting Leiderdorp acht het college dringend noodzakelijk. De moge lijkheden om tot het op zetten van een buurtbus te komen moeten nader worden bekeken. Dat heeft het college per brief laten weten aan het mi nisterie van VROM. De brief is opgesteld naar aan leiding van het onlangs gepre senteerde Nationaal Milieube leidsplan. Daarin wordt van regeringswege aangedrongen op het nemen van maatregelen om het gebruik van de auto in te dammen. „Alles goed en wel", zo stellen B en W, maar het is voor Koudekerkers mo menteel bepaald niet aantrek kelijk om van het openbaar vervoer gebruik te maken. Er is bijvoorbeeld geen goede bus verbinding met het Leider- dorpse Elisabeth Ziekenhuis. Dat kan alleen via een flinke omweg bereikt worden. Als er een station in Hazers- woude zou komen, zouden een heleboel forensen uit Koude kerk daar per fiets naar toe kunnen gaan en van daaruit naar Leiden, Den Haag of Utrecht reizen. Op die manier zouden heel wat auto's thuis kunnen blijven staan, zo schrijft het college. Het gemeentebestuur is van mening dat maatregelen om het autoverkeer in te perken alleen effect zullen hebben als de burgers meer service gebo den wordt door het openbaar vervoer. Ook de Provinciale Staten van Zuid Holland kun nen binnenkort een afschrift van de brief van het Koude- kerkse college verwachten. ALPHEN AAN DEN RIJN De afdelingen kindergeneeskunde en cardiologie verdwijnen uit Alphen. De directies van het Alphense ziekenhuis Rijnoord en het Leider- dorpse Elisabeth Zieken huis willen dat deze speci alismen worden gecon centreerd in Leiderdorp. Rijnoord krijgt als com pensatie een uitbreiding van de dagverpleging en de poliklinische en klini sche voorzieningen. De mogelijkheden voor de opvang van acute proble men blijven aanwezig in Rijnoord, evenals een 24- uurs dienst van de EHBO. De directies van beide zieken huizen doen deze voorstellen in een door hen gezamenlijk opgesteld medisch beleidsplan. De maatregelen zijn nodig om dat de ziekenhuizen op 1 janu ari 1990 fuseren. Behoud van de efficiëntie en de kwaliteit is volgens de directies de reden om kindergeneeskunde en car diologie te laten verhuizen naar Leiderdorp. De voorstel len zijn inmiddels overhandigd aan de ondernemingsraden en de medische staven van de beide ziekenhuizen. Het plan wordt in juli voorgelegd aan het fusiestichtingsbestuur. De directies wijzen er in hun voorstel overigens op dat het ombouwen en aanpassen van de bestaande organisatie aan de beoogde situatie geruime tijd zal vergen. De praktische samenvoeging zal in geen ge val rond zijn op het moment dat de fusie juridisch een feit wordt. De woordvoerder van de medische specialisten in Al phen was vanochtend niet be reikbaar voor commentaar. De specialisten dienden eind mei zelf een medisch beleidsplan in om te voorkomen dat Rij noord al te zeer zou worden uitgekleed. In dat plan staat onder meer dat de klinische specialismen in Alphen moeten blijven evenals een van 100 bedden. aan tafel Mihoen goreng tahoe en /Ji komkommersa cake met fruit i vegetarisch Mihoen is een /ij niet te zeggen ha, soort mie, waarm a ch tige gerech ten maakt kunnen wo^ hoe is een eiwitriji M nenprodukt en daai goed vervanginsmit vlees. De benodigdheden personen zijn: 200 g zout, 2 uien, 3 lepeh p. g tahoe, sla-uitjes F knoflook, selderij, Pr' bar, djinten, koeiijgdt bal, ketjap, 2 eieren,. An garine, (seroendeng e( komkommer, sla-UL, i azijn, zout, peper sambal, peterselie; 'eei" 2 plakken cake, 2 ie-eid of water met rumaas grapefruit, paar aai ku banaan, basterdsui^0 smaak, 4 dl gele i melk, 20 g custard,fT..e ker). Hij Bereid de mihoen WTO gebruiksaanwijzing ^on pakking. Fruit de Ajgev den uien langzaam lichtbruin in de ohe^o helft van de ui jver schuimspaan op Je I Prak de tahoe tot gor reis en leg deze bij bleven ui in de mengsel al omsched de tahoe enigszins biVs\ te worden. Voeg dèrei sneden sla-uitjes o/ien: bruik ook het grot met de geperste knt en laat de massa zi bakken. Doe er gepders look, fijngeknipte see oc toembar, djinten, he I sambal bij en meng mte gens de mihoen met de ken door. igsz Laat de massa op km< vuur warm wordqtwe haar daarbij gerekt Maak de mihoen ^voc smaak af met zout, f hi de gebruikte kruit, spiegeleieren en leging de apart gehouden I uitjes op het gerech\ ui desgewenst seroendyres Schaaf de geschildei Sc mer in dunne plakjeuse deze met kleingesnel he azijn, zout, peper, der sambal. Bestrooi de i n< fijngeknipte petersel\eei Leg per persoon een\ ré op een bordje en fltisi deze met rum of vecuit maroma. Leg er eeaar van ontvliesde partsh fruit, plakjes aardb da naan met basterdsuiov schenk daar overheinst ;n I MAGISCH FIGUlf In elk vakje dient een lel den ingevuld, waardoor i zontaal als verticaal wdf. navolgende betekenis kunnen worden: 1 groothandelaar; 2 kruipend dier; 3 volksverzet in het gri 4 flink en sterk; 5 tooi; 6 Europeaan; 7 oude lengtemaat. OPLOSSING Ueojdo e :ie|jdaj z Reeks inbr^" in bedrijve^ TER AAR Bij dpe, ven in Ter Aar is g n ingebroken. Twee |e zijn gevestigd aan van Beyerenstraat, eerste bedrijf werdf^ kantoorla 400 guldek geldkistje gehaald.; tweede bedrijf wen ken in een houten/jc bouw dat dienst doécfc toor. Daar werd vooak den aan postzegelsjeó Uit de kantine boveimc terij werd een koffikoc drankenautomaat te ken. Uit beide maclr v voor 25 gulden aaipn gestolen. Bij het dei tt aan de Smidsstraat t inbrekers om vier i gens gestoord door terwijl ze in het kar| liepen. Daarvoor ha' de kantine een friscL tomaat gekraakt. all ALPHEN AAN DEN RIJN Met een plastic schijfje aan honderiem of vlooienband en een computer raakt er geen huisdier meer zoek. Op het schijfje staan een nummer van het dier en een telefoonnum mer in Alphen. Eén telefoontje en de eigenaar weet waar hij zijn trouwe viervoeter kan op halen. Het systeem is uitgedacht door Claire Baraké van „Huisdier Terug". De in Alphen geves tigde dierenspeurster introdu ceert met het plastic schijfje, de zogenaamde Pet Card, een uiterst eenvoudig en goedkoop opsporingssysteem voor weg gelopen huisdieren. Elk dier dat bij Baraké wordt aange meld krijgt een code gegra veerd in een plastic kaartje. Als het beest zoekraakt en bij iemand anders het huis bin nenloopt volstaat een telefoon tje naar de centrale meldpost in Alphen. Daar wc hand van de code |re puter de naam van öt opgezocht. Nooit de onzekerheid of wordt. Als de eign snel telefonisch ba, worden wordt het de i pig ondergebracht iipc Lid worden kost 7.'er en kan door een naar postbus 553 inM

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14