I Als Fokker en KLM zich niet beteren, betaalt de burgerij ïhoolstrijd d htevenshot Een cadeau van formaat rDIJKGRAAF OVER PROBLEMEN ROND CADMIUMLOZING Roborgh reikte het geld rond kwart voor negen uit op het Stadhuisplein in Leiden bij het begin van de ster- tocht waaraan de Leidse muziek verenigingen deelnamen. De voor zitters van de vijf muziekverenigin gen kregen van Roborgh elk een envelop toegestopt. De verenigingen hadden elk voor zich een aanvraag ingediend bij het Anjerfonds. Gerekend werd op 30.000 gulden. Vrijwel alle aanvra gen werden volledig gehonoreerd. K&G krijgt 8750, De Burcht 7090, Werkmans Wilskracht 3475 en Con Fuoco een fractie minder 3425. Allegro Vivace ten slotte krijgt 6350. Het muziekverzamelgebouw moet onderdak gaan bieden aan de korpsen. Nu nog zijn de diverse ge zelschappen op een aantal locaties in de stad ondergebracht, Eerder dit jaar hielden de verenigingen een muziekmarathon in de Leidse Stadsgehoorzaal die gekoppeld was aan een superloterij. Beide activitei ten waren bedoeld om geld bijeen te brengen voor het muziekverza melgebouw dat staat op het indus trieterrein De Waard. FOTO: WIM VAN NOORT Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een. open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 CekLe Sou/temt Adres: Postcode/plaats: Hiat T-r VRIJDAG 16 JUNI 1989 PAGINA 13 atief voor ontslagen bij AZL De medezeggenschapsraad van het Academisch jis Leiden heeft mogelijk een alternatief gevonden fm 200 ontslagen te voorkomen. In plaats van veer- 4en per jaar stelt zij voor om vier miljoen gulden jle bezuinigen. De raad heeft dit plan vorige week en aan de raad van bestuur van het ziekenhuis. De "•Ifrdat de dertig miljoen gulden die nodig is om de *^ase van de nieuwbouw te financieren wordt ge- raad van bestuur wilde dit bedrag door middel inigen bij elkaar krijgen. ;en van twintig miljoen gulden kunnen eveneens 'er gedekt worden. Plaatsvervangend voorzitter ezeggenschapsraad, longarts P.M. de Jong, rea- jnochtend: „Eerst hebben we vijf jaar nodig om de Jvan twintig miljoen gulden op te lossen, daarna j|e de lening van dertig miljoen gaan afbetalen. Het j een structurele bezuiniging van vier miljoen per aad van bestuur heeft nog niet gereageerd, maar toegezegd het alternatieve herprofileringsplan jékijken". Bierfles op hoofd gegooid LEIDEN Een Leide- naar is gisteren met een hoofdwond overgebracht naar het AZL. De man was rond vier uur 's mid dags op de Brahmslaan ge troffen door een bierfles. De fles was door een 56-ja- rige Leidenaar van vier hoog naar het slachtoffer gegooid. Met het gooien van de fles wilde de 56-ja- rige man een ruzie be slechten. De flessengooier is door de politie aange houden. BOUDEWIJN BÜCH OPENT EXPOSITIE LANDKAARTEN DEN HAAG/LEIDEN De schrijver en presentator Boudewijn Biich heeft gisteren in het Museon in Den Haag de tentoonstelling „Kaarten met geschiedenis" geo pend. Op de expositie zijn getekende landkaarten van Ne derland te zien, afkomstig uit de collectie van de negen tiende eeuwse Leidse uitgever Bodel Nijenhuis. Prof.dr. A.H. Huussen uit Groningen trok een vergelijking tussen de kaarten verzamelaar Bodel Nijenhuis en diens tijdge noot Thorbecke. „Beiden hadden een grote historische be langstelling. Maar voor Nijenhuis telde slechts de ge schiedkundige waarde van kaarten. Thorbecke trok er zijn politieke conclusies uit voor de toekomst", aldus de hoogleraar. De negentig landkaarten zijn afkomstig uit de bibliotheek van de Rijksuniversiteit in Leiden. De gete kende kaarten dateren uit de periode van 1550 tot 1800. De tentoonstelling toont hoe nauwkeurig ook in vroeger eeuwen al de Nederlandse steden en provincies in kaart werden gebracht. De tentoonstelling is te zien tot en met 10 september. Kind gered door bezoekers zwembad LEIDEN Het vijfjarige jongetje dat woensdagmiddag gered werd in zwembad De Vliet, is niet door een badmeester uit het water gehaald, zoals de politie gisteren meldde. De kleuter werd door Lucien Groe- newegen uit Leiden uit het water gehaald. Groenewegen bezocht met drie anderen ter viering van een verjaardagspartijtje het zwembad. De vier zagen het jongetje vanaf de glijbaan naar de andere kant van het bad drijven en kregen argwaan toen het kind niet bewoog. Ze haalden de bewusteloze kleuter uit het water. Een badmeester bracht het kind via mond op mond beade ming weer bij bewustzijn. Doordat het slachtoffer steeds weer wegzakte, is hij door de EHD naar het AZL overgebracht, waar hij opgenomen is op de intensive care-afde- ling. BLONK EIST ONTRUIMING VAN PAND TAXI KERKHOF LEIDEN Het Taxibedrijf Kerkhof moet zo snel mogelijk het pand Narmstraat 5 in de Leidse binnenstad ontruimen. Dat eist Leidenaar N.G. Blonk in een kort geding tegen directeur A.W.C.M. Koot van het bedrijf. Het is de tweede keer in zeven maanden tijd dat Blonk ontruiming eist van een pand van Kerk hof. Eerder, in november vorig jaar, moest Narmstraat 2 worden ontruimd. Blonk verkocht het pand op 23 maart 1988 aan Koot. Sindsdien zou de directeur van het taxibedrijf zijn herhaaldelijke beta lingsverplichting niet zijn nagekomen. Volgens Blonk is daar mee de koopovereenkomst ontbonden. Het pand aan de Narm straat is officieel nog steeds de hoofdvestiging van het taxibe drijf, dat inmiddels ook een loods gebruikt aan de Rijndijk. Het pand Narmstraat 2 werd vorig jaar ontruimd nadat Blonk een geding had gewonnen. Net als nu voerde hij daarbij aan in pro blemen te zijn gekomen doordat Koot zijn verplichtingen niet na was gekomen. Bovendien kon Blonk het pand toen verkopen aan de gemeente. Het gebouw is inmiddels afgebroken. Er ko men daar studentenwoningen. Ier koor 'De Regen- 1eeft morgen een uit- m Het koor zal de musi- 'frjfj>res van een Ander' De musical begint m 'iuur in het kerkelijk i de ien 1 in de Meren- Ihe i ro{ i eer '.al e| i anti ne* afdeling van Succu- irendt morgen een beurs via^ntrum Aktief in de iteitïaat 2, in Leiden, ja is een Nederlands- vereniging van cac- netplanten. De beurs 10.00 uur. De gratis. Voor infor- jr stands: 01719-12904. mraal Kankercentrum \W) houdt een ten- üjg" over preventie en van kanker. De wordt morgen ge houden in het kader van de actie 'Europa tegen Kanker' en het 10-jarig bestaan van het IKW. De tentoonstelling opent om 10.00 uur en duurt tot 16.00 Bazar Het verzorgingstehuis Rijn Vliet houdt morgen een bazar. Niet alleen worden er allerlei spullen verkocht, maar er is tevens een marmottenbaan en een rad van avontuur. De ba zar aan de Aaltje van Noorde- wierlaan begint om 10.30 uur en eindigt om 16.00 uur. Markt Radio de Vrije Lijn, de zieken omroep van het Academisch Ziekenhuis Leiden, staat mor gen op de rommelmarkt in de ijshal aan de Vondellaan. De opbrengst van de kraam komt ten goede aan de ziekenom roep. De rommelmarkt begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 Mareland De vrije school Mareland houdt een bazar op het terrein op de hoek van de Maresingel en de Pasteurstraat. Vooral voor kleine kinderen zijn er veel activiteiten georgani seerd. De bazar begint morgen om 10.00 uur en gaat door tot 15.00 uur. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Het is een ongebruikelijke rol voor dijkgraaf ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Als beheerder van het op pervlaktewater in een belangrijk deel van Zuid- en Noord-Holland is hij er aan gewend in de luwte te werken. Deze week trad hij wel haast als een soort open bare aanklager op tegen over KLM en Fokker die na bijna zes jaar aandrin gen en onderhandelen nog altijd niet tegemoet zijn gekomen aan de ei sen van Rijnland voor zuivering van afvalwa ter. „Begin dit jaar was er weer overleg. Toen kwam de aankondiging van een eventueel nieuw beroep. Dat hebben we als een oorlogsverklaring beschouwd". Rijnland heeft daar nu op ge reageerd met het in de publi citeit brengen van de lange lijdensweg rond het verstrek ken van de lozingsvergun ningen aan de vestigingen op Schiphol van KLM en Fok ker. Terwijl de overgrote meerderheid van de bedrij ven binnen Rijnland wel meewerkte aan de uitvoering van de Algemene Maatregel van Bestuur gericht op de aanpak van lozingen op het oppervlaktewater, staken KLM en Fokker daar vol gens Van Tuyll schril bij af. Met alle wettelijke middelen die mogelijk waren, slagen ze er al vijf jaar in de vaststel ling van eisen in vergunnin gen tegen te houden. Dat be gon met het aanvechten van de bevoegdheid van Rijn land. Later werd de inhoud van eisen aangevochten en werd getalmd met de uitvoe ring van maatregelen. Van Tuyll: „De wet is niet dekkend om dit aan te pak ken. Daar zullen we minister Nijpels op wijzen. Die brief gaat ook naar de vaste Ka mercommissie voor milieu". Rijnland heeft ook recht streeks de strijdbijl opgegra ven. Iedere uitbreiding van KLM en Fokker op Schiphol wordt met argusogen beke ken. Van Tuyll: „We vallen terug op het „stand still-prin- cipe". Dat betekent dat je zegt dat iets niet mag, omdat de situatie er door verergert. Tegen iedere uitbreiding waardoor lozingen toenemen, maak je dan bezwaar Maar ik hoop dat KLM en Fokker voor het zover komt, bij draaien". Dat beide bedrijven voor een belangrijk deel in overheids handen zijn, heeft volgens Van Tuyll „omgekeerd" ge werkt. „Je bent langer bereid verontschuldigingen te ac cepteren voor het uitblijven van maatregelen". Als belangrijkste voorbeeld heeft Rijnland steeds de lo zing van cadmium genoemd. De KLM die op Schiphol ook een groot onderhoudsbedrijf voor vliegtuigen heeft, geldt inmiddels als grootste lozer van cadmium in het milieu binnen het gebied van Rijn land. Als gevolg daarvan kreeg Schiphol problemen met zuiveringsslib dat tot chemisch afval werd bestem peld. De bouw van een zuive ringsinstallatie werd in 1986 beloofd. Jaarlijks werd de bouw uitgesteld. Recentelijk werd als reden opgevoerd de aanwezigheid van blindgan gers uit de Tweede Wereld oorlog. De eerste steen van de installatie die in 1990 in gebruik zou worden geno men, moet nog altijd worden gelegd. Fokker loost eveneens aan zienlijke hoeveelheden cad mium op het oppervlaktewa ter. Dat wordt in de vlieg tuigindustrie gebruikt om corrosie te voorkomen. Maar het metaal staat in de EG op de zwarte lijst van stoffen die helemaal niet in het milieu terecht mogen komen. Dat er in de ontwerp-vergunningen nog ruimte is voor de lozing van kleine hoeveelheden 24 miligram per etmaal voor Fokker en 14 gram voor alle KLM-bedrijven op Schiphol is mede reden voor Van Tuyll om op te merken dat de eisen van Rijnland „cou Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken van het Hoogheem raadschap van Rijnland: „We zijn nog coulant geweest tegen over Fokker en de KLM". lant" zijn. „We maken overal stennis over cadmium. De kratten-actie indertijd bij Heineken bijvoorbeeld. Het is puur gif". Slagroomklopper De gang van zaken is voor de dijkgraaf reden om te stellen dat beide bedrijven op mi lieugebied „de slechtsten" binnen Rijnland zijn. Van Tuyll wijst er daarbij op dat het bij de KLM niet alleen om de lozing van zware me talen gaat. Er zijn ook proble men geweest met andere ver ontreinigingen. Ongelukjes die niet werden gemeld. Fou ten met de aansluiting van afvalwaterleidingen op het '^emelwater-riool van Schip- FOTO: TEJO RINGERS hol in plaats van op het apar te vuilwater-riool. Zo kon het gebeuren dat er grote hoeveelheden schoon maakmiddelen gebruikt voor het wassen van vliegtui gen in een gemaal langs de grote weg terecht kwa men. „Dat gemaal werkte als een soort slagroomklopper. Er ontstond steeds meer schuim. Eén keer waaide dat zelfs over de weg die toen moest worden afgesloten". Van Tuyll zegt bereid te zijn te erkennen dat er weieens een foutje wordt gemaakt. Maar met name in het geval van de KLM, vindt hij dat het te vaak gebeurt. „De se rie toevalligheden is statis tisch te groot. Ieder bedrijf spit zijn terrein bijna voort durend om. Als leidingen steeds op het verkeerde riool worden aangesloten en die fouten worden maar niet hersteld, omdat men zegt niet precies te weten waar de goe de buis loopt, geloof je dat op een gegeven moment niet meer. Te meer niet omdat als er geautomatiseerd moet worden, de verbindingen er wel binnen de kortste keren liggen en goed aangesloten zijn". Mausoleum Beide bedrijven reageerden verschillend op de aantijgin gen van de dijkgraaf. De KLM kwam aanvankelijk met de mededeling dat er plannen liggen voor een zui veringsinstallatie ter waarde van 27 miljoen gulden. Daar bij gaat het volgens Van Tuyll om de inmiddels drie jaar vertraagde bouw. Later kwam er geen commentaar meer. Fokker verklaarde wel degelijk een zuivering te hebben. Van Tuyll: „Dat klopt ook wel, maar die voldoet ge woon niet meer. De restlo zing is veel te hoog. De nor men veranderen nu eenmaal. In vijf jaar is Fokker toch ook compleet van technologie veranderd. Ze bouwen in die tijd een heel ander vliegtuig! Als je een goede milieu-filo sofie hanteert, hoort die bij het hele produktieproces en dan hou je je aan je woord. De verhalen van Fokker over zuivering horen thuis in het mausoleum van afge schreven kennis". Van Tuyll merkt op dat an dere grote bedrijven in het Rijnlandse het juist wel goed doen. Hij noemt Heineken dat zelf een geavanceerde zuiveringsinstallatie bouwde en op dit punt zeer kies om springt met zijn goede naam. De kwestie KLM en Fokker steekt dan des te meer, om dat het hier om relatief klei ne bedragen gaat. „Fokker voldoet weer aan de eisen door een extra trap in de zui vering te betalen die hooguit een miljoen kost. Dat is pea nuts. Ook bij KLM is de in vestering die over vele jaren kan worden afgeschreven in feite geen groot bedrag". Fokker dreigde na alle publi citeit met juridische stappen en met het schrappen van de produktie-uitbreiding voor de Fokker 100 op Schiphol om die alsnog naar Amerika te brengen. Van Tuyll: „Dat argument spreekt me niet aan. Om die paar centen. Bo vendien..., de milieu-eisen zijn daar nog strenger. Onze eisen zijn echt niet exorbi tant. En ik zou het vreemd vinden als ze zeggen, dan ga ik wel naar een ontwikke lingsland om te lozen. Ik kan me dat niet voorstellen". Uit de woorden van Van Tuyll blijkt dat voor Rijnland veel op het spel staat. Toch stelt hij dat het hoogheem raadschap geen jacht heeft geopend op KLM en Fokker. „Ik ben er niet op uit om be drijven te pakken. Wij zijn justitie niet. Ik hoop alleen dat dit ertoe bijdraagt dat de waterkwaliteit verbetert. Liever dan dat ik bezwaar schriften moet schrijven" De dijkgraaf merkt daarbij op dat hij bij alle publiciteit zich steeds beperkt heeft tot de opsomming van feiten. „Ik moet in oktober verant woording afleggen aan de al gemene vergadering. Op een gegeven moment ga je dan na wie nog wel én wie nog geen vergunning heeft. Uit eindelijk blijft dan een hand vol bedrijven op de zeef lig gen, waaronder KLM en Fokker. We wildén dat naar buiten brengen omdat derge lijke informatie, die openbaar is, op een gegeven' moment gaat lekken. Dan kun je dat beter zelf, zo volledig moge lijk naar buiten brengen. We hebben dat zo sec mogelijk gedaan, ons beperkt tot een opsomming van feiten". Niettemin laat de dijkgraaf blijken dat bij alle publiciteit toch ook rechtvaardigheids gevoel een rol speelt. „Als Fokker en KLM de lozingen niet verminderen, komen de kosten bij de burgers terecht, die een hogere omslag beta len. Een boer die mest in een sloot gooit, krijgt een boete van 750 gulden. De tweede keer is dat 1.500 gulden, de derde keer een substantiëler bedrag. Het is te gek dat we dat moeten najagen en dit moeten laten lopen". RUDOLF KLEIJN leden! 1 P !t AAG/LEIDEN een tweede pro- •christelijke basis- IENTkomen in de Ste- /an o/ Dat bepleitte B. mbef gisteren namens Bouiïstants Christelijke 3en fereniging (PCS) n erc?en zitting van de j—j Geschillen van er's.I van de Raad van ===)e gemeente Lei- Hiupjlt daar niets voor. nun'Ji.haar moet dat naar interconfessionele ——speelt al enige jaren, ente plande voor de levenshof vijf basis- Drie daarvan staan er i: een katholieke, een en een protestants- te. In dat gemeente stem» stond dat van de res- :happVee scholen er in ie- i zich I één openbaar moest keiingf de vijfde en laatste ukwerln sch°°l leek het de c card het meest logische ebeha interconfessionele i inf©stichten. staat tvas het daarmee niet gWove|l'ende een verzoek in Dertig mille voor muziekverzamelgebouw Mevrouw G. Roborgh, consulente van het Anjerfonds Zuid-Holland, heeft gisteravond symbolisch 29.000 gulden aangeboden voor de inrichting van het nieuwe muziek verzamelgebouw. Het geld is be doeld voor de aanschaf van mu ziekstandaards, een podium, stoe len en kasten. om van die vijfde school een protestants christelijke te ma ken. De huidige school, „De Zwaluw", kent een groot te kort aan lesruimte, terwijl de verwachting is dat het protes tants christelijk onderwijs ook in de toekomst de meeste leer lingen zal aantrekken. De gemeente verwierp echter het verzoek, waarna Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land dat gemeentebesluit in ja nuari 1988 vernietigden. De redenatie van GS was dat de stichtingsnorm voor een twee de protestants christelijke school van tweehonderd leer lingen bijna gehaald zou wor den. De PCS kon slechts 190 leerlingen cijfermatig aanto nen maar GS vonden dit niet onoverkomelijk. Deze beslissing werd gister ochtend weer door de gemeen te bij de Raad van State aange vochten. Namens de gemeente vond P. Peters van de directie onderwijs, dat de provincie fout geoordeeld had. De 200 leerlingen-grens is volgens Pe ters de uiterste beneden grens voor het stichten van een school. Staatsraad Wytzes doét over zes weken uitspraak in deze zaak.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13