Passiviteit van bevolking vormt grootste bedreiging Gorbatsjov Genland -)SKOU: ONRUST OEZBEKISTAN :aVOLG VAN FUNDAMENTALISME ongarije geeft Imre Nagy alsnog heldenbegrafenis Taal zuivering C^idóeGou/ui/rit WOENSDAG 14 JUNI 1989 PAGINA 9 WASHINGTON Een Vietnamese bootvluchteling die in de VS terecht was gekomen en nu de kost verdient in de journalistiek, hield dezer dagen een praatje op de radio. De man vertelde hoeveel problemen hij had gehad met het leren van de Engelse taal. Die problemen waren alleen nog maar groter geworden toen hem bleek dat het Engels zo inconsequent is, zoveel synoniemen en zoveel volkomen onverklaarbare en onlogische regels heeft. Zo vroeg de man zich af waarom het meervoud van „mouse" „mice" is. Om die reden zou het meervoud van „house" zonder moeite „hice" kunnen zijn in plaats van „houses", zo vond hij. En wat te zeggen van het enkelvoud „goose" (voor gans) en het meervoud „geese". Vergeet daarbij niet, zo herinnerde de Vietnamees zijn luisteraars, dat een kleermakers-strijkijzer in het Engels ook „goose"heet* maar dat meerdere kleermakers-strijkijzers als „gooses" worden aangeduid. Nog vreemder is het gesteld met het enkelvoud „foot" en het meervoud „feet", vooral als men bedenkt dat het meervoud van „food" niet „feed" is. Sterker nog: „food" heeft geen meervoud. Wat de Vietnamese nieuwkomer evenwel het meeste was opgevallen was de strijd tegen het zogenaamd seksistisch taalgebruik. Zoals men in Nederland volgens sommige mensen het woord „mankracht" niet meer mag gebruiken, zo mag men in het Engels eigenlijk niet meer van „mankind" („mensheid") spreken, zonder dat je de feministen op hun ziel trapt. Hier begon onze Vietnamese vriend duidelijk een loopje te nemen met de feministische taalpuriteiten. Zo stelde hij de vraag: moet, om de vertegenwoordigers van het doctrinaire feminisme tevreden testellen, „mankind" dan „womankind" worden? Als daaraan zou worden toegegeven, zou het feministische taalgebruik moeiteloos kunnen worden uitgebreid naar een aantal andere, met seksisme beladen woorden, met alle rampzalige gevolgen van dien. Want wat te zeggen van het zeer vrouwonvriendelijke woord „history". Zou dat eigenlijk niet herstorymoeten worden? Trouwens wie de Engelse taal van haar seksistisch karakter wil ontdoen, wacht althans volgens onze Vietnamese vriend een gigantische taak. Immers, woorden als „provoking" zouden moeten worden veranderd in „provoqueen". De feministische aanpassing van het woord „hispanic" leidt onvermijdelijk tot herspanic „Herring" wordt manring sheriffwordt „himriff", terwijl „sherry" „himrry" wordt. Kortom, de feministische taalzuivering kan zover worden doorgevoerd dat er een nieuwe, nagenoeg onbegrijpelijke taal ontstaat, een proces dat te oordelen naar de volstrekte onleesbaarheid van sommige feministische geschriften al in volle gang is. Onze Vietnamese vriend vreesde dat het taalpuritanisme ook wel eens tot het totaal „onzijdig" maken van het Engels zou kunnen leiden, zulks om zowel man als uw voor taaidiscriminatie te sparen. Dan wordt history niet „herstory", maar „itsstory En ga zo maar door. Er zijn in de Engelse taal ettelijke honderden woorden die met de lettergreep „man"' of „her" beginnen. Aanpassing daarvan in mensvriendelijke zin zou de totale vernietiging van het voor Aziaten toch al zo moeilijk te leren Engels betekenen. En daar zat de ex- bootvluchteling behoorlijk mee in zijn maag. Op zoek naar het meest neutrale, vrouwvriendelijke woord in de Engelse taal, was hij tenslotte op het woord womanizergestuit. Een „womanizer" is een man. Het woord kan nooit op een vrouw van toepassing worden verklaard, terwijl het vrouwelijke erin toch maximaal is vertegenwoordigd. Het woord is niettemin in hoge mate neerbuigend voor de man en staat evengoed voor alle vooroordelen die doorgewinterde feministen over de man hebben. Want womanizerbetekent vrouwenjager". 199 MOSKOU Sovjet-presi- jrbatsjov heeft de onlusten >publiek Oezbekistan gewe- ïciaiihet islamitische fundamen ten r Gorbatsjov zei dit in een heu3u^ met verslaggevers tij- unc$ bezoek aan de Bondsrepu- eC'f strijdende groepen in Oezbekis- allebei islamitisch. De etnische aanje Mescheten, zijn in vooral sji'i- jgg^vezbeken, die verre in de meer derheid zijn en die de Mescheten de afge lopen weken hebben aangevallen, zijn in meerderheid sunnieten. De Mescheten, een Turkse bevolkingsgroep, werden door Stalin in 1941 vanuit Georgië naar Cen- traal-Azië gedeporteerd. Plannen van de regering in Moskou om de Mescheten-Turken eventueel terug te laten keren naar Georgië zijn door de lei ders van deze over het algemeen christe lijke Sovjetrepubliek van de hand gewe zen. Volgens partijleider Givi Goembarid- ze zouden de Mescheten het in Georgië nog slechter krijgen. De Franse Kremlinologe Hélène Carrère d'Encausse zei gisteren in een lezing in Den Haag over de Sovjetunie dat de groei van de islamitische bevolking in de Sov jetunie een van de grootste zorgen is van de autoriteiten in Moskou. In alle islamiti sche Sovjet-republieken hebben zich de afgelopen drie jaar rellen voorgedaan en de anti-Russische gevoelens nemen er nog steeds toe. „Gorbatsjov koestert een duide lijk wantrouwen jegens de islamieten. Hij heeft ze allemaal uit de centrale organen gewerkt. Daarom is er nu niemand die de stem van van de zuidelijke republieken vertegenwoordigt" Britten en Ieren zetten de „ounces" overboord BRUSSEL Groot-Brittannië en Ierland maken zich op de gewichtsmaten ounces en pounds over boord te zetten en binnen tien jaar te vervangen door grammen en kilogrammen. De verwachting is dat di plomaten van beide landen hiertoe vandaag zouden besluiten op een bijeenkomst van de ministers van economische zaken van de EG-landen in Luxemburg. Ook op weg naar de geschiedenis zijn, behalve voor melk en bier, ook de ,,pint"-flessen, de fathom (een dieptemaat), de gill (een kwart-pint) en de therm (een maat om gasverbruik te meten). De veranderingen die zijn voorgesteld door de Europese Commissie moeten potentiële handelsbarrières uit de weg rui men. Overigens zullen de Britten en Ieren hun af standen in plaats van in kilometers in mijlen blijven meten. Khomeini schreef romantische poezie NICOSIA Wijlen de Iraanse leider ayatollah Ruhollah Khomeini schreef romantische poezie, zo is door de televi sie in Teheran bericht. De televisie zond een gedicht uit dat Khomeini enkele maanden zou hebben geschreven. Het gedicht is geschreven in een klassieke Iraanse vorm genaamd „ghazal", een sonnet in veertien regels. Het is gewijd aan een geliefde, waarmee de dichter verenigd wenst te worden. In Khomei ni's geval staat de geliefde voor God. Khomeini's zoon Ahmad wijdde het ge: dicht zondag aan de duizenden rouwen den die bijeen waren gekomen bij het graf van Khomeini op de begraafplaats Beheshte Zahra. burÏAAG In Frank- leforprdt zij beschouwd n van de grootste 72 inologen: Hélène e d'Encausse, hoog- 89 inaan het prestigieu- rijse instituut voor ke wetenschappen, dan tien jaar gele- hreef zij een stan- yerk over de natio- ^^enkwestie in de inie, L'Empire (het (Tsaren)rijk ukken) waarin zij 2 anningen voorzag iet grote Russische iele ei mee kampt. ntra. r )rle ,eangstelling voor de M/tiie is Hélène Carrère sse niet toevallig ko- achteijiwaaien. Zij stamt uit ,ré- raanstaande Russische an bodie in de vorige eeuw aren' \ngrijke rol speelde bij n piaffing van de slaver ing wasland. Na de Russi- lolutie trok haar vader ise, ctankrijk. sinds het aantreden rbatsjov reist zij met telmaat naar hét land voorouders en publi- over. Haar jongste :erir Malheur Russe, gaat -^betekenis van de po- loord in de Russische pnis, zowel ten tijde lTpsaren als in het Sov- •k. Onder politieke 'erstaat ze niet alleen ;ke machtsstrijd die ird en doodslag wordt zoals die schering en as onder bepaalde tsa- onder Stalin. Zij re- rtoe ook middelen als ing en uitstoting uit - om conflicten op te r breuk Ier Gorbatsjov heeft ige maand op vreed- ijze ontdaan van zijn nders in het centraal die kritiek hadden op ■vormingsplannen. Ze niet zwart gemaakt of en. Is het optreden orbatsjov niet een et de geschiedenis zo- |/'e in uw boek be- sche veranderingen kon door voeren zonder iets aan het po litieke systeem te'doen. Maar daar is hij van teruggekomen. Economisch gezien is de situa tie bijzonder hopeloos. Er zal waarschijnlijk meer dan een generatie mee gemoeid zijn om verbeteringen te zien". „Omdat het economisch niet goed ging heeft Gorbatsjov het over een andere boeg ge gooid en is hij begonnen met politieke hervormingen, waarbij mensen op hun eigen verantwoordelijkheid worden aangesproken. Het probleem met de communistische partij is dat zij een superstructuur vormt die de Sovjetsamenle ving overkoepelt, zonder dat zij er in is geslaagd een wer kelijk greep te krijgen op die samenleving". Pure politicus Hoe dramatisch de situatie in de Sovjetunie ook is, volgens mevrouw Carrère d'Encausse is er een (klein) geluk bij een ongeluk. „Terwijl slechte tij den meestal navenant slechte politici opleveren, is Gorbats jov een uitzondering op die regel. Hij is een politicus pur sang die op uitnemende wijze de uitdagingen "van zijn tijd verstaat". Hoe verklaart U dat de West duitsers zo enthousiast zijn over Gorbatsjov? „Gorbatsjov is zo ongeveer de eerste Rus in deze eeuw die een positieve instelling heeft jegens de Duitsers en niet al leen tegenover hen, maar te genover Europa in zijn ge heel. Gorbatsjov presenteert zijn land als een Europees land en wil het nadrukkelijk koppelen aan Europa. Verder is het zo dat Gorbatsjov er geen behoefte aan heeft een expansieve politiek te voeren, maar zijn inspanningen naar binnen richt. Hij geeft vooral de Duitsers het gevoel dat aan de politieke tweedeling van Europa een eind kan komen zonder dat hij overigens ak koord zou gaan met een Duit se hereniging. Maar in Cen- traal-Europa kunnen de Duit sers dank zij Gorbatsjov ein delijk opnieuw de rol gaan spelen, die zij daar in het ver leden hebben gehad". PAUL VAN VELTHOVEN SOVIETOLOGE HELÈNE CARRÈRE D'ENCAUSSE: van de voorpagina) !20 SST Verwacht at zo'n half mil- tnsen vrijdag de leid zullen bijwo- ïet Processieplein angrenzende Hel- in het centrum ggjapest. Alle ogen llll&richt zijn op de $$||pe Hongaarse na- vlag bedekte an. Vijf kisten be- e stoffelijke res- Imre Nagy, de f premier, en zijn Itrouwe collega's, f is leeg en dient looi voor de vele In die omkwamen leerslaan van de se opstand van het daaropvolgen- tbewind. m half één 's mid- 3e helden naar hun Stplaats worden ge il het leven in heel even worden stilge- ten zullen hun klok- ?n, fabrieken laten es loeien en auto's tonneren. Ter nage- .aan de mannen wier [tig jaar lang niet ge- bnden worden uit jr vervolging: Imre Maleter, Jozsef Szi- |los Gimes en Geza stuk voor stuk 's, zo wordt de Hon- terteld, van een „po nproces". Deze ver- niet helemaal con- gaarheid. Vier van en inderdaad opge- 1958 op bevel van 1 laai. De vijfde, Geza stierf echter in ge- lap voordat de beul kon doen. Medege- herinneren zich nog )zy plotseling op een I ||jchreeuwde: „Fascis- Lllfcrdenaars!". Daarna meer van hem ge- I pjlofficiële lezing luid- LCI overleed terwijl hij dongen te eten. agy i/ATfoand in Hongarije, Carrère d'Encausse: „Niet he lemaal. In feite is dat al be gonnen bij het twintigste par tijcongres in 1956, waarop Chroetsjov de de-stalinisatie inzette. Daarvoor was Beria, de rechterhand van Stalin, vermoord, maar sindsdien zijn conflicten niet langer op fy sieke wijze beslecht, hetgeen een grote vooruitgang mag worden genoemd ten opzichte van het verleden. Toen Chroetsjov in 1964 de laan werd uit gestuurd, werd hij* weliswaar geïsoleerd, maar hij kon een passend en con- fortabel bestaan blijven lei den. Gorbatsjov zet die lijn in feite voort Onder Brezjnev konden hoge partijleden al leen maar uit de partij ver dwijnen door een natuurlijke dood". Is het niet zo dat Gorbatsjov alle elites in de Sovjetunie te gen zich in het harnas jaagt: het leger, de KGB, maar ook van het ambtenarenapparaat? Waar ligt zijn machtsbasis? „De elites die Gorbatsjov in 1985 bij zijn aantreden aantrof waren al zeer oud. Onder hen stonden jongeren die al niet meer zo jong waren, maar steeds maar hadden moeten wachten op de ouderen. Dat gold voor de militairen, voor de KGB. Alle machtsgroepe ringen in de Sovjetunie zagen na de dood van Biézjnev de noodzaak in van een ingrij pende verandering. Zij zijn het dan ook geweest die Gor batsjov aan de macht hebben gebracht. Hij heeft dat niet zelf door machinaties tot stand gebracht. Hij was de enige die ze voor die uitda ging geschikt achtten". Loon naar werken „Het probleem voor Gorbats jov zijn dan ook niet zozeer de elites die zich tegen hem zou den keren. Wat veel meer be dreigend voor hem is, is de passiviteit van de gemiddelde Sovjet-burger. Die wacht af en is meestal niet bereid zijn nek uit te steken. Tot nu toe heeft de staat alles voor hem geregeld: werk, sociale zeker heid, ziekenzorg. Initiatieven werden niet van hem ver wacht. Zelf iets ondernemen is de Sovjet-burger sinds de revolutie systematisch afge leerd. In het Gorbatsjov-tijd- perk ziet hij als resultaat van de perestrojka en de glasnost alleen maar grotere tekorten op de markten en langere rij en voor de winkels". „Nu moeten de Russen wen nen aan zulke elementaire re gels als loon naar werken. Be drijven moeten zelf voor fi nanciering zorgen. Econo misch is de Sovjetunie een groot moeras. De trein ont spoort overal. Niets functio neert. U kent waarschijnlijk wel dat grapje over die trein die vastgelopen was in de sneeuw. Lenin roept mensen bij elkaar om de spoorbaan vrij te maken, Stalin laat ze fusilleren en Brezjnev stelt voor de gordijnen omlaag te Hélène doen zodat niemand weet wat Carrère er aan de hand is en Gorbats- d'EncaUsse jov vertelt de mensen voor foto- ^et eerst ^et he*e ver"haal". JEROEN „Aanvankelijk heeft Gorbats- DEJONG jov gedacht dat hij economi- Een uit 1956 daterend portret van Imre Nagy. Overmorgen wordt hij, samen met andere leiders van de Hongaarse opstand, met groot eerbetoon herbegraven. en daarbuiten, gelooft dat de vier anderen ter dood werden gebracht als gevolg van een simpele rechterlijke dwaling, zoals de Hongaarse regering het nu doet voorkomen. De in vasie van Sovjet-troepen op 4 november de eerste keer dat Moskou tussenbeide moest komen bij een opstand in een satellietstaat moest toch op een of andere manier gerecht vaardigd worden en zo was de formule van een „contra-revo lutie" geboren. Nagy, één van de grondleggers van de regerende communisti sche partij, zou hebben gepro beerd aan de broederlijke om helzing van het socialistische kamp te ontsnappen en naar de imperialisten in Washing ton zijn toegekropen, werd in dertijd gezegd. Twee jaar lang werd van alles geprobeerd om hem in het openbaar zijn be rouw te laten tonen. Hij bleef echter weigeren en daarmee tekende hij het doodvonnis het dan op haar eigen merk waardige manier. Iedereen die ook maar iets te maken heeft gehad met de gewraakte rechtszaak van 1958 wordt ge luidloos uit z'n ambt ontslagen. Janos Kadar, die als partijlei der de doodvonnissen onderte kende, werd in april geloosd en twee andere bezoedelde po litici werden vorige maand met pensioen gestuurd. De sterke arm van de wet strekt zich nu ook uit naar an dere, minder in het oog lopen de participanten in het drama van 1956. Istvan Dudas, de functionaris die verantwoor delijk wordt geacht voor de massamoord op meer dan hon derd ongewapende demon stranten in de stad Mosonma- gyarovar, werd opgespoord, terwijl hij van een vreedzaam pensioentje dacht te kunnen genieten. Nu begint zijn leven langzamerhand een hel te worden. Zelfs de plaatselijke partij heeft al haar openlijke afkeuring over hem uitgespro ken. Nationale helden Proberen de schurken zoveel mogelijk buiten de publiciteit te blijven, de strijders van de andere zijde worden nu ver welkomd uit hun ballingschap als nationale helden. Duizen den emigranten zijn weer te ruggekeerd naar hun vader land, dat velen niet meer had den gezien sinds 1956. Natuur lijk vinden ze dat er veel is veranderd in dertig jaar tijd, maar er hangt een sfeer die hen in sommige opzichtén merkwaardig veel doet den ken aan die twee roerige we ken in 1956. De eisen van die opstand wor den langzaam maar zeker ten uitvoer gebracht, nu een gede moraliseerde communistische partij zich de omvang van haar falen pas goed begint te realiseren. Democratie doet z'n intrede en voor volgend jaar staan ér verkiezingen op het programma waaraan meer partijen zullen deelnemen. Zelfs de rol van Hongarije in het Warschau Pact wordt niet meer als vanzelfsprekend be schouwd. Er zijn mensen in Hongarije die geloven dat de zesde kist die vrijdag ter aarde wordt be steld, de as van het stalinisme bevat. Misschien is dat een ij- dele hoop. Maar toch is het zo' dat er alvast een plaatsje in het lijkenhuis is gereserveerd voor het stalinistische systeem. De hervormingsgezinde krin gen hebben intussen gelijk ge kregen: de gebeurtenissen van 1956, toen een klein volk in Midden-Europa het opnam te gen het Rode Leger, kwamen neer op een revolutie. Een re volutie die toen bruut werd af gekapt, maar uiteindelijk niet te stoppen blijkt. IMRE KARACS (c) The Sunday Times, Londen In 1956 staken boze Hongaren de brand in foto's en geschriften van Lenin. Onlangs is het grote standbeeld van Lenin in Budapest verwijderd. Voor restauratie, aldus de officiële lezing. Maar veel Hongaren zullen niet vreemd opkijken als het beeld helemaal niet meer terugkomt. voor hemzelf en zijn naaste medewerkers. Het was altijd al uitgesloten dat het officiële verhaal over 1956 de tijd zou kunnen trotse ren. Het afgelopen jaar, naar mate de één-partij staat meer tekenen van verval begon te vertonen, kwam het tot een uitbarsting. Verrassend genoeg was het een vooraanstaande communist, Imre Pozsgay, die de leugens aan de kaak stelde door in februari te verklaren dat de „contra-revolutie"-theo- rie barsten vertoonde. Er werd een nieuw labeltje aan gehan gen: „volksopstand", maar ook die benaming wordt met de nodige scepsis bezien en lijkt inmiddels achterhaald. Matyas Szuros, de woordvoer der van het parlement, duidde de opstand van 1956 afgelopen week aan als een „nationale onafhankelijkheidsbeweging" terwijl in hervormingsgezinde kringen van de partij de voor keur wordt gegeven aan de simpele benaming: „revolutie". Met pensioen Nagy's doodvonnis lag overi gens al vast voordat de rechts zaak werd gehouden. En zo is het ook met zijn eerherstel. Die is gebaseerd op een politie ke beslissing en niet op over tuigende juridische argumen ten. Miklós Nemeth, de premier van Hongarije, zal vrijdag aan wezig zijn bij de plechtigheid en een krans leggen namens de regering, maar het is, zo zegt hij, géén staatsbegrafenis. Nagy's grootste angst was „ge rehabiliteerd te worden door mijn eigen moordenaars". Die angst wordt dan weliswaar ten dele waarheid, maar de fami lieleden van de ter dood ge brachte leiders van de opstand staan niet toe dat de partij de gebeurtenis helemaal opeist. De partij toont in elk geval wel tekenen van berouw, zij

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9