lop jacht op studentenleiders K Duitsers in de ban van „Gorbimanie" „Bestelwagen van de dood" rijdt in Guatemala af en aan >otvluchtelingen Vietnam >eten Hongkong verlaten liaanse goeverneur kettingzagen uit kULO De goeverneur van de Brazili- aat Amazonas wil een verkiezingsbelofte n en gratis elektrische zagen uitdelen aan >n in zijn staat. Milieubeschermers hebben igeerd. Het regenwoud zal hierdoor lier verdwijnen dan nu al gebeurt. De boe- i met de zagen bomen neer om grond vrij i voor landbouw en bewoning. Maar met Rhe zagen zullen zij er veel meer kunnen Iren dan eigenlijk nodig is. De ongebrei- lutkap in het Amazone-gebied is een van |ste bedreigingen voor het milieu op aarde. |lopen jaar is een gebied gekapt of afge- I groot als de Bondsrepubliek, zo blijkt uit foto's. Het gaat om 121.000 vierkante kilo- jfwel drie procent van het gehele Amazo- joud. Brand op olie platform na drie weken geblust MOSKOU Sovjetrussische brandweerlieden zijn er na drie weken in geslaagd een vuurzee op een olieplatform in de Kaspi sche Zee te blussen. De Russische specialisten werden bijgestaan door Amerikaanse experts, onder wie de befaamde Red Adair. De oorzaak van de brand moet nog worden vastgesteld, aldus het persbureau TASS. „Maar een ding is duidelijk: het automati sche blussysteem van het olie platform was niet effectief". De brand brak op 26 mei uit. „Gijzelaars Libanon komen niet vrij" BAYRUT Shi'itische islamieten in Libanon zullen geen westerse gijzelaars vrijlaten, zo heeft een hoge islamitische geestelijke verklaard die banden onderhoudt met de pro- Iraanse Hezbollah (Partij van God). In Libanon worden ze ventien westerlingen vermist, onder wie negen Amerika- De geestelijke, sjeik Zuheir Kanj, zei gisteren tegen verslag gevers in de zuidelijke havenstad Sidon: „Die gijzelaars zijn spionnen. Wij staan erop hen vast te houden omdat dit de Verenigde Staten en Bush zal vernederen". Kanj behoort tot een groep geestelijken in Sidon die trouw zijn aan Iran en heeft een grote invloed binnen de Hezbollah die, naar wordt aangenomen, de meeste van de gijzelaars gevangen houdt. Vorige week bood de voorzitter van het Iraanse partlement, Rafsanjani, juist aan te helpen Amerikanen in Libanon vrij te krijgen, als de VS zouden helpen drie Iraniërs op te spo ren die sinds 1982 in Libanon worden vermist. Mitterrand zegt Polen economische hulp toe WARSCHAU De Franse president Mitterrand zal tijdens zijn vandaag be gonnen bezoek aan Polen het land eco nomische hulp aanbieden, om de slecht draaiende economie en de eerste stap pen op weg naar een democratie een steun in de rug te geven. Mitterrand blijft drie dagen in Polen. Poolse rege ringsfunctionarissen hopen dat met het hoge Franse bezoek er een verbetering komt in de sinds 1981 toen het vak verbond Solidariteit werd verboden en de staat van beleg werd afgekondigd slechte betrekkingen tussen beide lan den. Mitterrand zal een ontmoeting heb ben met partijleider Wojciech Jaruzelski en de leider van Solidariteit Lech Wale- ÏR VAN ANGST EN SPANNING IN PEKING G De arrestatie- China na de bloe- ilitaire onderdruk- in de studentenpro- Leemt steeds ang- s^ender vormen de hoofdstad Pe- ^tngt een sfeer van jr n wantrouwen. Ou- uren, vrienden en iinderen worden U^Kruk gezet „contra- ^onairen" aan te ;En ook de buiten- ggd die in het land !F "tergebleven, leven Seen steeds groter de druk. tri<ond kondigden de au- et A v'a televisie een klopjacht aan op 21 ^Ichtige studentenlei- j er kennelijk in zijn uit handen van de h het leger te blijven, lisie toonde foto's van jhte activisten en ver- jedetailleerde informa- hen. lentenleiders worden bschuldigd de bevol- hebben aangezet tot (■evolutionaire rebel- inmorgen meldde de televisie de aanhou- Ji twee van hen, van jen door zijn zus zou gegeven. Tot de ge- behoren nog de be- ludentenactivist Wang van de universiteit ting en Wu'er Kaixi [de pedagogische aca- I Peking. hese leiders hadden elijk met klem verze- de studenten met hun xtreme denkbeelden" g hoefden te zijn voor itregelen. Maar de veranderd sinds de Een veelgezien beeld dezer dagen in Peking en anderen Chinese steden. Een naar een politiebureau geleid. man wordt door een agent en twee militairen FOTO: AFP Ambassade overstroomd met scheld- telefoontjes PEKING Nu de Chine se machthebbers er toe zijn overgegaan het pu bliek op te zwepen tegen het Westen en met name de Verenigde Staten, moet de Amerikaanse ambassa de in Peking het ontgel den. Vooral het feit dat de VS in hun ambassade on derdak verlenen aan de Chinese dissident Fang Lizhin en zijn echtgenote, heeft de toorn van de Chi nezen gewekt. De tele fooncentrale van de am bassade wordt sindsdien overstroomd met telefoon tjes van zogenaamde „ver ontruste burgers". Diplo maten hebben een lijst met Chinese scheldwoorden verspreid, zodat telefonis ten weten waarvoor ze worden uitgemaakt. voorstanders van de harde lijn onder aanvoering van de 84- jarige sterke man Deng Xiao ping de macht stevig in han den hebben gekregen. Giste ren werd gewaarschuwd dat demonstranten zullen worden neergeschoten, als zij het wa gen weer de straat op te gaan. De Chinese autoriteiten be schikken traditioneel over een scala van instrumenten om de bevolking onder de duim te houden. Uit de oudheid da teert een systeem van strenge sociale controle, dat zijn tegen woordige variant 'heeft gekre gen in de wijkcomités, be drijfsverenigingen en concier ges, allemaal met vergaande bevoegdheden. Verder is in het hele land een omvangrijk netwerk van verklikkers ac tief. De Chinese machthebbers ma ken daarnaast gebruik van moderne middelen, zoals het afluisteren van telex- en tele foonlijnen. Verder zijn op tal van plaatsen video-camera's geiïnstalleerd, die het dagelijks leven van de bevolking vast leggen. Op de Chinese televi sie werden gisteren beelden getoond van studentenleiders die met zo'n geheime camera waren gefilmd, terwijl zij in een restaurant zaten te eten. Volgens het commenaar was dat op het moment dat duizen den andere studenten in hon gerstaking waren op het Plein van de Hemelse Vrede. Maar uit de datumindicatie onder aan het beeld bleek dat de op names waren gemaakt, toen de hongerstaking reeds een week was beëindigd. Verdedigd In een toespraak tot partij- en regeringsfunctionarissen ver dedigde premier Li Peng giste ren opnieuw het militaire ge weld tegen de demonstranten, met het argument dat de op stand een einde zou hebben gemaakt aan veertig jaar com munistisch bewind. „Als wij niet de staat van beleg hadden afgekondigd en de hulp van het leger hadden ingeroepen, zou het land ten prooi zijn ge vallen aan een contra-revolu tionaire rebellie die niet meer neergeslagen had kunnen worden". Met een kennelijke verwijzing naar westerse landen die ver geldingsacties overwegen waarschuwde Li buitenlandse regeringen niet hun belangen in China te schaden. „Wij ho pen dat alle landen die vriend schappelijke betrekkingen met China willen behouden dan wel aangaan een visie op lange termijn zullen ontwikkelen, en er alles aan zullen doen om te voorkomen dat de gevoelens van het Chinese volk in deze tijd worden gekwetst". De Chinese autoriteiten doen intussen hun best de wereld te laten zien dat de rust in het land is weergekeerd en dat toeristen China weer veilig kunnen bezoeken. De Verbo den Stad, één van de belang rijkste toeristische trekpleis ters, is weer opengesteld on danks de aanwezigheid van tanks en prikkeldraad op het nabije Plein van de Hemelse Vrede. GENLAND CcidóC Commit WOENSDAG 14 IUNI 1989 PAGINA 7 (Vervolg van de voorpagina) BONN De „Gorbima- nie" heeft zich inmiddels over heel de Bondsrepu bliek verspreid. Munten- makers bieden om strijd gedenkpenningen aan, al dan niet voorzien van por tretten van Gorbatsjov, al dan niet samen met Von Weiszacker of Kohl, maar wel steeds vergezeld van een bestelcoupon. Een be- stelcoupon staat ook bij de advertentie van een im porteur van Russische wij nen en sterkere drankjes. Bedrijven heten de Sovjetlei der in advertenties welkom in het Russisch. Nieuwgierigen mogen opbellen om de verta ling te horen. Ook een van de boulevardbladen heeft de staats- en partijleider uit de Sovjetunie in het Cyrillisch welkom geheten. Een cola reus, die zijn produkten in de Sovjetunie verkoopt, brengt via de commerciële tv-zenders de reclamespot „Glasnost". Het Westduitse publiek raakte helemaal buiten zinnen toen de president een in tradioneel Duits kostuum gestoken jonge tje knuffelde en vervolgens op de schouders nam. Ook van daag heeft de Duitse bevolking de Sovjetleider toegejuicht. Massaal staat men langs de ri goureus door de politie afge zette routes, met duizenden stromen ze samen op de plaat sen waar de Sovjetleider uit zijn 6,5 meter lange en acht ton zware SIL-limousine moet stappen. Dat gebeurde gisteren en eergisteren in Bonn en Keulen, vandaag in Stuttgart en morgen ongetwijfeld ook in Dortmund en Diisseldorf. Hoe populair is Gorbatsjov bij de inwoners van de Bondsre publiek precies? In 1985 dacht niet meer dan 34 procent posi tief over Gorbatsjov. Sinds de afgelopen jaarwisseling is dat percentage gegroeid tot meer dan 75. „Een van de meest dramatische ontwikkelingen die we ooit in de mening over een persoon hebben gemeten", aldus een woordvoerster van een onderzoeksinstituut. „Duitsers met een negatieve mening over Gorbatsjov kun nen we zelfs met een loep nau welijks vinden". Scepsis Buitenlandse verslaggevers en politici slaan de „Gorbimanie" echter met veel scepsis gade. De Amerikanen constateren mismoedig dat de populariteit van Gorbatsjov ver uitstijgt boven die van George Bush, die drie weken geleden na de NAVO-top een zegetocht door de Bondsrepubliek dacht te hebben gemaakt. Kijkend naar het verleden vinden zij die „Gorbimanie" zeer verdacht. Amerikaanse kranten brengen het verdrag van Rapallo uit 1922 in herinnering, de over eenkomst die het Duitse Rijk ontsloeg van een deel van de herstelbetalingen na de Eerste Wereldoorlog eri die Duitsland een tijd lang hecht verbond met Oost-Europa. Probeert Gorbatsjov de voor vriende lijkheden zo gevoelige Duitsers een neutrale koers te laten va ren en los te weken uit de NAVO en het EG-bondgenoot- schap? Laten de Duitsers zich weer eens hypnotiseren door een charismatische persoon lijkheid? Die vrees lijkt andere waarne mers overdreven. Weliswaar hebben Gorbatsjov en Kohl een streep getrokken onder de na-oorlogse periode in de be trekkingen met de Bondsrepu bliek, maar in het nieuw opge slagen hoofdstuk is het bestaan van de DDR, en daarmee de Duitse deling, een gegeven. Zo lang de DDR in haar huidige opzet blijft bestaan en zo lang de Sovjets alle na de oorlog in genomen standpunten jegens Duitsland koesteren, kan het tot prachtige handelscontac ten, wetenschappelijke en cul turele uitwisselingen en Sov- jet-Bondsduitse topconferen ties komen, maar zal de Bondsrepubliek zich nooit in de armen van het Oostblok storten. Chili vraagt VS om uitlevering activist WASHINGTON Chili heeft de VS gevraagd dë linkse activist Sergio Buschmann in hechtenis te houden, hangende een uitle veringsverzoek. Volgens de Chileense autoriteiten is Buschmann betrokken geweest bij de aanslag op president Augusto Pinochet in september 1986. Buschmann werd eergisteren gearresteerd tijdens een tussenstop op het vliegveld van Anchorage in Alas ka. Rustgevend Het is niet onbe kend dat muziek baby's rustig maakt. In het Amerikaanse Raleigh heeft harpspeelster Lee Crumpton de afspraak met het plaatselijke ziekenhuis dat zij zo vaak als zij kan in de baby kamer en bij de couveuses een deuntje komt spelen. Boven dien kan het zie kenhuis haar al tijd bellen als de baby's wat te luidruchtig wor den. Het harp spel van Lee Crumpton brengt zelfs de meest opgewon den zuigeling tot rust. FOTO: AP AMNESTY IN ALARMEREND RAPPORT: LONDEN In Guatema la neemt sinds het aantre den van burgerpresident Vinicio Cerezo, drie jaar geleden, het aantal ont voeringen, verdwijningen en buitengerechtelijke executies steeds meer toe. Dit staat in een rapport dat Amnesty International vandaag heeft vrijgege ven. Amnesty zegt de afgelopen drie jaar 222 gevallen van on opgeloste „verdwijningen" on der ogen te hebben gekregen, die vrijwel zeker zijn uitge voerd door politiemannen en militairen. Ondanks een aan vankelijke verbeterde nale ving van mensenrechten na het aantreden van een burger regering in januari 1986 wordt Guatemala nu getroffen door „een gestage toename van schendingen van de mensen rechten". Vooral vakbondsleden, stu denten, kerkelijke medewer kers en Indiaanse boeren zijn het slachtoffer van verdwij ningen. Volgens Amnesty wordt er in dergelijke gevallen vaak gebruik gemaakt van witte „bestelwagens van de dood". De afgelopen jaren zijn er ook twee massamoorden ge weest en een campagne tegen mensenrechtenactivisten. Met het aantreden van Cerezo, die zelf twee maal ternauwer nood een aanslag overleefde en die nog altijd doodsbedrei gingen ontvangt, kwam er een einde aan 31 jaar militaire dic tatuur. De chistendemocraat is een uitgesproken criticus van onder meer het leger. Volgens de president zijn de veilig heidsdiensten verantwoorde lijk voor de ontvoeringen en moorden. Menem nu toch bereid eerder aan te treden LA RIOJA De vorige maand gekozen president van Argentinië, Carlos Menem, heeft gezegd dat hij toch be reid is zijn ambt te aanvaarden op 30 juni, de dag waarop pre sident Raul Alfonsin heeft aangeboden af te treden. Eerder had Menem het aanbod van Alfonsin afgewezen en verklaard pas in augustus in functie te willen treden. Vol gens de grondwet kan Alfon sin tot 10 december aanblijven, maar hij liet maandagavond weten dat hij eind deze maand zijn ontslag zal indienen om „de vrede in het land te be houden". Zo zal Menem de ge legenheid krijgen snel het hoofd te bieden aan de econo mische crisis waarin Argenti nië zich bevindt en die on langs leidde tot voedselrellen. SE MINISTER HOWE: fE Terwijl het irolkte Hongkong eerder overstroomd met Vietnamese ichtelingen, is gis- h Genève een in- (nale conferentie Verenigde Naties en over het vluch- iprobleem in Zuid- B^de Britse minister van adse zaken, Geoffrey Jjn dwangmaatregelen I 7 manier om de vluch- A Stroom naar Hong- jkeren. Hongkong kan 2^m bootvluchtelingen j waren het er ruim ■iet meer aan, aldus jij wees erop dat er dit 3^geen 150 Vietnamezen l naar huis zijn terug- van de ruim 40.000 Hl Britse kroonkolonie I m Jekomen. MÜomst van de Vietna- igt niet in overvolle in dichtbevolkte zoals Hongkong, zon der enige hoop op hervesti ging. Hun toekomst ligt in Vietnam", aldus Howe. Hij riep Vietnam op de illegale emigratie te stoppen en be rouwvolle repatrianten met rust te laten. Maar de Vietnamese rr nister van buitenlandse zaken, Nguyen Co Thach, wees elke dwang af als „een schending van de mensenrechten die on voorziene gevolgen kan heb ben". Ook de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, Lawrence Eagleburger, voelt niets voor het gebruiken van dwang. Hij zei dat politie ke vluchtelingen welkom blij ven in de VS. De enige oplos sing is volgens hem dat Viet nam politiek en economisch het roer omgooit. Vrijwillig VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar pleitte echter voor een actieplan om het groeiende aantal vluchtelingen uit Vietnam vrijwillig naar huis te laten terugkeren. Een dergelijk actieplan werd in maart al goedgekeurd door de 24.000 MIJLEN OCEAANRACE direct betrokken landen in Zuidoost-Azië en de VN-Com- missaris voor de Vluchtelin gen. Nu moeten in Genève de VN-afgevaardigden uit zo'n vijftig landen het eens zien te worden over het bewuste plan dat een einde maakt aan de op een soortgelijke conferentie in 1979 aanvaarde politiek om alle Vietnamese vluchtelingen automatisch asiel te verlenen. De bedoeling is dat voortaan zal worden onderzocht of poli- 'tieke dan wel economische motieven in het geding zijn. Vandaag de dag verlaten de meeste Vietnamezen hun straatarme land omdat ze el ders een beter bestaan willen opbouwen en niet uit angst voor politieke vervolging. Po litieke vluchtelingen zullen nog steeds asiel krijgen in der de landen, maar economische vluchtelingen zullen worden teruggestuurd, in eerste in stantie op vrijwillige basis al sluit het actieplan dwang niet uit. Een commissie zal zich in ok tober over deze netelige vraag buigen. hebben een flinke achterstand op de „Viking". Ademloos slaat Nils het schip gade; hij ziet de matroos worstelen met zeilen en touwen, maar de jongen kan het alleen nooit klaren... En steeds dichter nadert de „Viking" de rots. Daar tilt een hoge golf van de branding het schip, op en meteen maakt het zwaar slagzij. Nog gooit de matroos snel een reserve-anker uit, maar het is te laat: de „Viking" is gestrand. 'Aan boord van de snel wegdrijvende „Viking" bevindt ihts één jonge matroos, die wanhopige pogingen doet te zetten. Doch behalve de ebstroom is daar ook nog de het scheepje voortstuwt, recht op een rots aan. Onder- fetten Nils, Rob en John Brookfeller de achtervolging in. rfikaan laat de motor op volle toeren draaien, maar ze

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7