adenken over ijze en ijze cellen Willy de Clerq: „Europa mag geen jungle worden ,»u toch op met die smoesjes Speciaal opsporingsteam opgericht voor olielozingen op de Noordzee Inland CcidócSomafit WOENSDAG 14 JUNI 1989 PAGINA 5 99 AMSTERDAM Het vervallen van de binnengrenzen van de Europese Ge meenschap (EG) op 1 januari 1993 mag niet leiden tot een superregulerende, be moeizuchtige en betuttelende Europese overheid. Maar Europa moet ook geen jungle worden zonder regels. De waar heid ligt „ergens in het midden". Die boodschap liet de voormalige Europese commissaris Willy de Clercq onlags in Amster dam horen bij de presentatie van zijn boek 'Eu ropa terug naar de top'. Het was de zoveelste bijeenkomst over 'Europa 1992', waarop het zo veelste boek over dit thema werd gepresen teerd. Pikant is dat het boek deze keer is ge schreven door iemand die bijna vier jaar lid is geweest van de Europese Commissie, het dage- jestuur van de EG. lgische liberaal De Clercq (61), tot 6 janu ari van dit jaar commissaris Buitenlandse Be trekkingen en Handelspolitiek van de EG, gaf toe dat het feitelijk een uitgekauwd onderwerp is. „Maar mijn boek heeft twee belangrijke ver schillen met voorgaande publicaties. Het is ge schreven voor de man in de straat en het be handelt de positie van Europa ten opzichte van de wereldmachten". Om met het laatste te beginnen: De Clercq, in de Europese Commissie opgevolgd door de Ne derlander Andriessen, vindt dat Europa sociaal, economisch en politiek gezien een eigen, her kenbare identiteit moet ontwikkelen. Alleen zo kan Europa werkelijk concurreren met de Ver enigde Staten en Japan, om uiteindelijk de po sitie in te nemen die het in het verleden be kleedde. Vandaar dat De Clercqs boek, geschreven sa men met de Nederlandse econoom dr. Leo Ver hoef, 'Europa terug naar de top' heet. „Het scheppen van een eigen Europese stijl is het moeilijkste van alles", weet De Clercq, lijsttrek ker van de Vlaamse liberale partij voor de Eu ropese verkiezingen. „Het kan niet via een of ander verdrag. Het is een proces van lange adem. We moeten naar een Europees model toe waarin alle kwaliteiten van de lidstaten zijn ge combineerd". Daarom, meent De Clercq met een verwijzing naar de dwarse opstelling van de Britse premier Thatcher, is het de hoogste tijd dat de EG-landen een keuze maken. Willen zij zich vastklampen aan de illusie van hun ei gen souvereiniteit of willen zij aan het stuur zitten van een echte wereldmacht? Uiteraard kiest De Clercq voor het laatste. Maar het is jammer dat hij geen concrete maat regelen aandraagt om dit doel te bereiken. Het blijft bij persoonlijke bespiegelingen en algeme ne aanbevelingen van De Clercq. Het pleit wel voor hem dat zijn 180 bladzijden tellende boek inderdaad vrij gemakkelijk te lezen is. Het is alleen de vraag of zijn boek gretig aftrek zal vinden nu het aanbod van publicaties over Eu ropa zo groot is. ROB SEBES 'Europa terug naar de top', door Willy de Clercq en dr. Leo Verhoef. Uitgeverij Rou- larta Books, Brussel. rs to CfjbEN Wan- ■gg^ters van de be- i to oudere mensen l°gi!deren als tande- efogdieren, dan ijle vooroordelen n ji ouderen op- ingiel heel hardnek geit De beschrijving ar}dbelzieke en mur- schepsels komt 6cef van Erasmus en arigare, toch niet de ovfeletterden. Nu is k, (verheid die ons d ei geloven dat de ifwde grÜze golf .ok iaar wordt. Weer itiryG. egg' bel ïrend van denken van lingerheid is de Gro- 'etenschapper een et oog. De overheid ainister redeneren Steeds meer men- L oud, dus stijgen de "avenant. Daarom l worden bezuinigd rdt Uitgaven. Prof.dr. van den Heuvel, hoog- i vandheidsleer en so- atscbdt dat een drogre- '"olgerwijst naar studies kold en Zweden waar- stoeangetoond dat een e eae groei van ander- ieeent voldoende is om tellei van de vergrijzing ongen. „Die geluiden Nederland helemaal liet dat wij niets Mensen die op oudere leeftijd hun rijbewijs nog halen en zweren bij hun Dafje maken steeds meer plaats voor ouderen die al heel veel jaren rijden. moeten doen, maar zelfs als het aantal ouderen relatief verdubbelt, dan nog kunnen wij volstaan met hetzelfde hul paanbod", beweert de hoogle raar. De mensen veranderen. De grijze generaties van straks zijn niet die van nu. Ouderen worden steeds mondiger. De leefvormen van ouderen ver anderen, de medische techno logie verandert. De hoogle raar: „Wij weten dat wij over pakweg tien jaar de oudere werknemers weer hard nodig hebben. Voor Nederland wordt een krapte op de ar beidsmarkt voorspeld rond het jaar 2000". Dat illustreert volgens hem hoe snel ouderenbeleid veran dert en hoe flÉxibel een over heid daarop moet inspelen. „Eerst wilde niemand de vut- maatregel voor vervroegde uittreding, nu is het een ver worven recht waar niemand van af wil. Maar het tij veran dert alweer. De overheid moet mensen van vijftig en 55 jaar nu er al op voorbereiden wel ke kant het uitgaat. Als men sen willen moeten zij toch kunnen blijven doorwerken". Wijze cellen Grijze cellen, wijze cellen? Die vraag stelde een aantalvweten- schappers vorige week op een congres van de Rijksuniversi teit Groningen over allerlei fa bels en vooroordelen van het ouder worden. Met het oog op de toekomst, want tussen nu en het jaar 2030 zal het per centage ouderen in de Neder landse samenleving groeien van twaalf tot 25 procent. Wordt de ouderenzorg daar mee onbetaalbaar? Van den Heuvel, ook een van de inlei ders op het congres: „Dat hoeft helemaal niet. De mobiliteit van de ouderen wordt steeds groter. De mensen worden ou der, maar door hogere oplei dingen, een beter inkomen en andere leefvormen treedt hulpbehoevendheid pas op ho gere leeftijd op". Directeur-generaal dr. E. van Spiegel van het ministerie van onderwijs en wetenschappen kaatste de bal terug naar de universiteiten. Elke yniversi- teit en academisch ziekenhuis wil tegenwoordig goede sier maken met de gerontologie. Overal doet men wat, maar een goede afstelling van de onderzoeken naar ouderdoms- verschijnselen ontbreekt. Van Spiegel vindt ook dat artsen veel beter moeten worden op geleid om preventief te den ken. Is het altijd zinvol om hy permoderne apparatuur op ou deren los te laten? Voor een tachtigjarige is het belangrij ker op een plezierige manier 81 te worden dan op een ver velende manier 83 jaar. Geheugentraining Veel onderzoeken naar de aard van ouderdomsverschijn- selen staan nog in de kinder schoenen. Beperken ouder- domseffecten zich alleen tot het lichaam, of is ook de aan tasting van het geheugen of het denkvermogen bijna on vermijdelijk. Kan geestelijke aftakeling worden voorkomen door een actief leven en een gerichte training? Ja, zeggen wetenschappers; nee, zeggen andere wetenschappers. De ouderdom komt met gebreken, maar dat geldt ook de onder zoeken die ouderdomsver- schijnselen onder de loep ne- Wat wel duidelijk wordt: trai ningen kunnen een minder wordend geheugen bijspijke ren. De problematiek is com plex. Want wat ouderen ver liezen aan vaardigheden en opslagcapaciteit van het ge heugen compenseren zij vaak weer door levenservaring en motivatie om iets goed te le ren. Is er dan nog wel een pro bleem? Meer concreet en minder om streden zijn de onderzoeken die zich beperken tot het ge drag van ouderen in het ver keer. Daar is ook alle reden voor. Veertig procent van de verongelukte fietsers in het verkeer is 65 jaar of ouder. Onderzoek van het Verkeers kundig Studiecentrum in Ha ren van de Rijksuniversiteit Groningen wijst uit dat oude ren de voorrangsregels niet goed kennen en vaak slinge ren op de fiets. Moeten de ouderen dan maar niet meer deelnemen aan het verkeer? En moet, om nog eens een stereotiep aan te ha len, dat bibberende oudje ach ter het stuur van zijn Dafje niet van de weg worden ge plukt? Dr. W.H. Brouwer van het onderzoeksinstituut in Ha ren schudt heftig zijn hoofd. Hij pleit voor het zoveel moge lijk scheiden van de verkeers stromen en het matigen van de snelheid bij kruispunten. De verkeersdiscipline van an dere automobilisten is belang rijk; zij moeten hun oudere collega's iets meer tijd gunnen om een beslissing te nemen. Dè oudere automobilist bestaat ook niet. Mensen die op oude re leeftijd hun rijbewijs nog halen en zweren bij hun Dafje maken steeds meer plaats voor ouderen die al heel veel jaren rijden. Het jaar 2010 telt alleen nog maar ervaren oudere au tomobilisten. Brouwer noemt de auto het ideale vervoermid del voor de oudere. De elek tronische ontwikkeling maakt het mogelijk auto's steeds be ter toe te rusten voor de (al dan niet) gehandicapte auto mobilist. De auto maakt het juist voor veel ouderen moge lijk zo lang mogelijk hun zelf standigheid te behouden. Lekker zijn gang Grijze cellen, wijze cellen? Voor wetenschappers en over heidsdienaren een vraag, maar niet voor de oudere die ge woon lekker zijn gang gaat. Geen beter bewijs van die stel ling dan Hercule Poirot, de wereldvermaarde speurder die door Agatha Christie in het le ven is geroepen. Op momen ten dat Poirot zijn befaamde grijze cellen gebruikte, werden de meest ingewikkelde myste ries opgehelderd. Aanbevolen lectuur voor wetenschappers en bestuurders! Of gaat hun OCHE ANTI-AIDS-CAMPAGNE ïcrel n (AG „Dit is pret hoeft niet veilig mie want hij valt al- r %ette meisjes, hè frg Zeker weten!" k heeft al drie we bring, hè Bert?" chVeten!" „En Bert t dih nooit in Am- d hè Bert?" „Zeker ^en'j,Ach man, hou ast smoesjes; imuivrÜ veilig". [nt uit een boeiende L r 1 zal de komende Jelvuldig te horen 1 radio en in verbeel- I zien zijn in de bio- v ït is een onderdeel endfuwe camPaêne om van aids te beteu- jan met name onder jassenen - 18 tot 25 iaa„rlt juist die groep het allemaal wel r ^ilen en handelt daar Jjzomervakantie op lssati de Stichting SOA 1 P Overdraagbare Aan- het weer de hoog- sHr een nieuw offen- l°^iaids. Vooral jonge- Jpj in die periode de i buiten te zetten, jzo'n ramp, maar dat worden; als je niet drie aids-patiënten en 29 jaar. Reke- 'n~.>nd met de incuba- periode die ver- be! strijkt tussen het moment dat iemand besmet raakt en het moment waarop het virus zich openbaart - betekent dit dat die mensen al op zeer jeugdige leeftijd besmet zijn geraakt. Dus meent de Stichting SOA dat voorlichting zich voor een belangrijk deel op die groep moet richten. Afgezien nog van alle andere vervelende ge volgen van onveilig vrijen als ongewenste zwangerschappen en geslachtsziekten die niet 'dodelijk zijn. Voordelen Uit een net afgesloten onder zoek aan de universiteit van Utrecht lijken voorgaande campagnes succes te hebben gehad. Zo vindt 77% van 490 ondervraagden tussen 18 en 25 jaar dat het gebruik van een condoom meer voordelen dan nadelen biedt. En 66% van die groep is van plan een condoom te gaan gebruiken of te blijven gebruiken. „Toch kun je moeilijk spreken van een succes", zegt Maria Paalman, directeur van de Stichting SOA. „Dat weet je pas op de zeer lange termijn, als het aantal patiënten met aids afneemt, of althans niet toeneemt. Het probleem is dat we eigenlijk weinig weten van het seksueel gedrag van jonge ren. Want pas als je dat kent, weet je ook of mensen echt ri sico lopen. Dan kun je daarop je voorlichting richten". „Als mensen nu zeggen de voordelen van condooms wel in te zien, betekent dat niet dat ze die ook gebruiken. Uit het Utrechtse onderzoek ko men veel van die zaken naar voren; velen vinden het ge bruik van condooms onprettig en men vindt toch nog altijd dat meisjes die erover begin nen niet te vertrouwen zijn en maar met iedereen zouden seksen. Als je dat ziet, blijkt toch dat de houding tegenover veilig vrijen nog niet wezen lijk is veranderd en de voor oordelen nog legio zijn". Met de nieuwe campagne hoopt de SOA daar nu einde lijk eens verandering in te gaan brengen. De jongeren en jonge volwassenen moeten gaan inzien dat ze altijd weer een smoesje gebruiken om niet veilig te vrijen. Sterker nog: dat ze- wéten dat ze een smoes je gebruiken, maar hun hou ding toch niet veranderen. Want uit het onderzoek in Utrecht blijkt ook dat 58% van de jongeren tussen 18 en 25 jaar nooit een condoom ge bruikt, 24% soms en 18% altijd. Eén op de drie is overigens ab soluut niet van plan een con doom te gaan gebruiken, om wat voor reden (lees: smoesje) dan ook. Die houding is trou wens in elke. afzonderlijke groep terug te vinden; de le vensbeschouwingen van de ondervraagden liepen uiteen van ongodsdienstig (50%) tot katholiek (28%), hervormd (11%) en gereformeerd (5%). Voorkomen Volgens de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO) zou eenderde van alle geschatte toekomstige gevallen van aids te voorkomen zijn. Daarom zou voorlichting zich vooral op jongeren moeten richten, om dat die nog op zoek zijn naar hun seksuele identiteit. Deze zogenoemde knipperlicht-ge neratie (aan-uit-aan-uit) denkt niet zelden dat ze vaste rela ties hebben, maar die duren dan meestal amper drie we ken. Bovendien vergeten ze dat ze vaak al een relatie ach ter de rug hebben en ook dat er meestal nog een volgende komt. Onderzoek in Canada wees uit dat studentes van ne gentien jaar gemiddeld vier partners hadden gehad - som migen niet één, anderen daar entegen 25. Maria Paalman: „Je mag aannemen dat de situ atie in Nederland hetzelfde Wie eens het aids-virus heeft, raakt het nooit meer kwijt. Zo als de zaken er nu voorstaan, is er geen genezing mogelijk. Jongeren kunnen het zich al ontzettend moeilijk voorstellen dat ze dood kunnen gaan, laat staan dat nota bene seks soms dodelijk kan zijn. De Stichting SOA realiseert zich dat terde ge en denkt ook dat daarmee voor een belangrijk deel de 'hardleersheid', het vele ge bruik van uitvluchten te ver klaren is. Daarom is nu ook gekozen voor een wat cyn;- scher benadering dan in voor gaande acties. Want teksten in folders, advertenties en affi ches als „Dit zijn Bart en Son- ja. Ze hoeven niets meer over aids te lezen. Welterusten, Bart en Sonja" vinden zelfs jongeren naar meer verwijzen dan lekker slapen en gezond weer op. DICK HOFLAND Synoniemen- gids voor puzzelaars DEN HAAG Noem eens een ander woord voor 'schreeuwen'? Mis schien schiet u als eerste het woord 'brullen' te bin nen, maar er zijn natuur lijk meer mogelijkheden; gillen, krijsen, blèren, jan ken, joelen, razen, roepen, tekeer gaan, tieren enzo voorts. „Da's niet zo moeilijk", zult u wellicht bij het lezen van dit rijtje denken. Toch valt het niet altijd mee snel een syno niem van een bepaald woord te vinden. Journalisten, schrij- vers, vertalers, redenaars en puzzelaars (vooral de crypto- fielen onder hen) kunnen daarover meepraten. Woor denboeken en speciale puzzel- woordenboeken bieden vaak uitkomst, maar een uitgebreid, duidelijk en overzichtelijk Ne derlands synoniemenboek was tot voor kort niet verkrijgbaar. Uitgeverij Wolters-Noordhoff heeft dit gat in de markt on langs gevuld met de uitgave van een ruim zeshonderd pagi na's dikke „Synoniemengids voor het Nederlands". Het prettig ogende boekwerk, ge stoken in soepele blauwe kaft, bevat 21.000 alfabetisch ge rangschikte trefwoorden aan de hand waarvan in totaal cir ca 85.000 synoniemen kunnen worden gevonden. In veel ge vallen wordt de lezer doorver wezen naar betekenisverwante woorden. Bij 'acuut' staan bij voorbeeld de synoniemen 'plotseling', 'direct', 'onmiddel lijk' en 'dringend'. Het laatst genoemde woord is voorzien van een sterretje. Wie vervol gens bij 'dringend' zoekt, komt opnieuw 'acuut' en 'onmiddel-. lijk' tegen, maar ook 'urgent', 'nadrukkelijk' en 'hard'. Zoals elk woordenboek is ook de synoniemengids niet geheel volmaakt. Bargoense woorden en uitdrukkingen komen er helaas maar weinig in voor. Zo zal de gebruiker van de gids tevergeefs zoeken naar het sy noniem van een bankbiljet van tien gulden (joet) of vijf entwintig gulden (geeltje). De rooie rug als equivalent van een duizendje staat er echter weer wèl in Verder bladerend komt de taalliefhebber ook an dere onvolkomenheden in Wolters' nieuwe naslagwerk tegen. Waarom staat bijvoor beeld bij de aanduiding 'poli tie' de symbolische verzamel naam „Hermandad' er niet in? En wat heeft de samenstellers bezield toen zij bij 'ontmannen' alleen het werkwoord 'lubben' vermeldden (nooit van ge hoord trouwens; zo leer je weer eens wat) en niet het voor de hand liggende 'castre ren'? Maar laten we niet teveel spij kers op laag water zoeken, want de synoniemengids is af gezien van een aantal schoon heidsfoutjes niet alleen een handig en nuttig maar voor velen ongetwijfeld ook onmis baar boekwerk dat zijn prijs van 45 gulden alleszins ('abso luut', 'volkomen', 'zeker', 'zon der meer') waard is. DICK VAN RIETSCHOTEN Wolters Synoniemengids voor het Nederlands, ISBN 90 01 96806 6. Prijs: 45,- Op veel pabo's wordt onbevoegd lesgegeven ZOETERMEER Aan meer dan de helft van de 57 opleidingen van lera ren voor het basisonder wijs (pabo's) geven docen ten les in een vak waar voor ze geen eerstegraads of een daarmee gelijkge stelde bevoegdheid heb ben. Dit komt het meest voor bij het vak rekenen/wiskunde. Aan elf opleidingen worden alle lessen in dat vak door on bevoegde leraren gegeven. Dit is de inspectie -voor het hoger onderwijs bij een recent on derzoek gebleken. Deze meent dat in een aantal gevallen de kwaliteit van het onderwijs in het geding is. Geadviseerd wordt na te gaan hoe de situa tie op de pabo's kan worden verbeterd. Het gaat in totaal om 61 onbevoegde docenten. Van hen hebben 14 een twee- degraads bevoegdheid en 23 - een bevoegdheid in een ver want vak. Van de 20 onbevoegde docen-; ten rekenen/wiskunde be schikken zeven over een twee degraads bevoegheid, twee hebben hun studie gestaakt. De overigen hebben leserva- ring in het vroegere lager on derwijs. tak Kaf I "<EZE KRANT iRMATIEOVER JUZIEK, THEATER, jTIE, EXPOSITIES EN ,dlMPLETE AGENDA DEN HAAG Een spe ciaal opsporingsteam moet gaan zorgen voor een be tere afhandeling van mi lieudelicten op de Noord zee. Hiertoe hebben de ministerie van verkeer en waterstaat en justitie besloten naar aanlei ding van olieramp met het Roemeense schip Borcea, be gin vorig jaar. Om bij dergelij ke rampen in de toekomst sneller te kunnen reageren wordt het meld- en volgsys teem gestroomlijnd, zo heeft minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat gisteren be kendgemaakt. De opsporing van de Borcea vergde ruim twee maanden, vooral omdat de verschillende diensten van Rijkspolitie te water, Kustwacht en Scheep vaartinspectie langs elkaar heen werkten. De kapitein van de Borcea, die doodgemoe dereerd naar Noorwegen door voer nadat zijn schip voor de kust van Zeeland lek stootte, is nog steeds niet voor de rechter gebracht. Justitie verwacht niettemin dat de zaak dit jaar Volgens minister Smit-Kroes zal de surveillance op olielo zingen vanuit de lucht de ko mende maanden geïntensi veerd worden om de pakkans voor milieuovertredingen te verhogen. Bovendien buigt een gezelschap van deskundi gen zich over de vraag of waarnemingen vanuit de lucht gebruikt kunnen worden als wettig bewijsmateriaal. Het ministerie heeft overigens nog geen gelden vrijgemaakt voor het aanstellen van extra in specteurs en materieel. Minister Smit-Kroes erkende dat de overheid bij de vervol ging van de Borcea veel ste ken heeft laten vallen. Een handicap was dat de kapitein van het schip weigerde mee te werken aan het justitiële on derzoek. Omdat Roemenië be treffende internationale ver dragen niet ondertekend heeft, was hij daartoe ook niet verplicht. De olieramp kostte duizenden vogels het leven en veroor zaakte volgens Smit-Kroes voor zeker 2,5 miljoen gulden schade. De Roemeense over heid heeft vorig jaar twee mil joen gulden borg gestort om het beslag dat in Noorwegen op het schip was gelegd, op te] heffen. De civiele procedure waarbij het land aansprakelijk wordt gesteld voor de kosten van het opruimen van de olie moet nog beginnen. Volgens advo caat-generaal R. de Vries, op steller van een rapport over de Borcea, is tot dusverre door de Roemeense overheid bij het onderzoek „geen enkele mede werking" verleend.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5