Soma/iit pdel zat als een "dn in het web STAD OMGEVING Actieplan: zo snel mogelijk avondwinkel op Beestenmarkt Klassiek cadeau vdblauw Bewoners Maredijk pleiten voor totaal verkeersplan Snackboot blokkeert Schrijversbrug Bruidsparen bij burgemeester j „Een kaart is ian een aardig zegt drs. D. de t ^nservator van de Bodel Nijenhuis. norgen wordt een Tl van deze be- S Leidse collectie wrgesteld in het I Museon onder het I Kaarten met ge- T lis 1550-1800. Een •L-h slechts, want de *rindt zich in de Iteitsbibliotheek ^ien: 50.000 oude lij 20.000 topografi- »nten en 400 oude j Tiberius Bodel Nij- rerd in 1797 in Am- 'eboren. Zijn moeder jmstig uit de Leidse familie Luchtmans. -am, omdat zijn moe- stierf, als tweejarig lar Leiden en werd huize Lucht- gezien er bij de fa- ichtmans geen man- ifgenamen voor han- —4n, werd Bodel direc- <de Leidse uitgeverij, "jflel en antiquariaat, nis een spin in het de antiquarische lij was op bijna elke ran enige betekenis en gaf vaak zelf de voor de prijzen van n. Hij heeft duizen- lens aan de collectie Daarnaast kocht hij laarten op die in zijn ichenen. Lange tijd collectie van Bodel de grootste kaarten- ing van ons land", i Vries. De collectie :1 Nijenhuis wordt te- dig in het aantal geëvenaard door die van het Algemeen Rijksar chief in Den Haag. Bodel stierf in 1872 en bij testament werd zijn verzameling losse kaarten en atlassen geschon ken aan de Leidse Hoge school. Opslagruimte Bij zo'n verzameling rijst toch al gauw de vraag: Waar laat je het allemaal? „Bodel Nijen huis woonde op het Rapen burg, nummer 69 om precies te zijn. Hij had daar twee pan den. Nijenhuis woonde in het ene pand en het andere pand was opslagruimte". De Vries beschrijft verder boe de kaar ten in grote portefeuilles in hele hoge kasten lagen. „Bo del was zelf nogal klein van stuk en als hij de ladder op moest om de mappen van de bovenste plank te halen, dan moest hij met de map op het hoofd weer naar beneden klauteren". De portefeuilles lagen wel in een bepaalde volgorde, maar een catalogus was niet nodig. „Bij Bodel Nij enhuis zat alles in zijn hoofd Conservator De Vries wilde laten zien dat een kaart meer is dan een aardig plaatje. De tentoonstelling in het Museon gaat niet alleen over het ver zamelen van kaarten als zoda nig gaan. Het passende onder werp werd de conservator, aangereikt door Bodel zelf, die verzamelde vanuit zijn grote historische belangstel ling. De Vries plaatste daarom eveneens de kaarten in een historische context. „Zo'n gro te régionale overzichtskaart van bijvoorbeeld de provincie Utrecht zegt op 't eerste ge zicht niet zoveel, maar het thema van deze kaart is het gevaar van de rivier de Lek. De kaart laat zien dat als de Noorderlekdijk doorbrak een groot deel van het lage mid den van Utrecht en Holland onder water kwam te staan". Naast overzichtskaarten wor den er ook waterstaatkaarten getoond, die iets vertellen over inpoldering. Ook de mi litaire kartografie komt aan bod. Vestingen, schansen en waterlinies staan nauwkeurig op deze kaarten aangegeven. De kaarten waren niet alleen nodig voor het landsbelang. Ook particulieren hadden be lang bij kaarten. Bijvoorbeeld om het grondbezit precies aan te geven. Ook werd er met kaarten gepronkt. „Rijke kooplieden en regenten kon den bijvoorbeeld alleen met een kaart een overzicht krij gen van hun buitenplaats. De kaart diende dan vervolgens als wandversiering", aldus de conservator. Kerktorens Het maken van een kaart was een vak apart. Kerktorens speelden bij het maken van grote overzichtskaarten een belangrijke rol. „Bij het in kaart brengen van het gebied Delfland klommen de land meters zowel in de kerktorens van Schiedam als van Delft. Vandaar uit werden de rich tingen van de kerktorens in de omgeving bepaald door de hoeken ten opzichte van het Noorden te meten. Dit was een meetkundige oplossing, de landmeters hoefden dan niet van plaats naar plaats te lopen met een roedeketting". Een roedeketting was een schakelketting die bijvoor beeld één of meer Rijnlandse Roeden lang was (Een Rijn landse Roede: 3 meter en 76 centimeter). In het Museon aan de Stad houderslaan in Den Haag is onder meer dit resultaat van de landmeters te bezichtigen. De expositie duurt tot en met 10 september. KARIN SWIERS Tt n plaats van leorecorder li-E P 1 I2N !en Een 50-jarige Lei- :t gisteren 1500 gul- el voor twee keurig zakken zand. De gistermiddag rond het terrein van de [hallen aangespro ken ongeveer 25-jari- Die meldde dat hij jg voordeeltje had J^idenaar. Hij toonde jffer een keurig ver- fspex-doos, waarop in het front, een af- iening en een folder u/ideorecorder waren I V( In zijn gretigheid, icorders moesten 750 stuk kosten, schaf- r, I zich twee „spelers" [i hij de recorders akte bleken er zak- in plaats van video- in de dozen te zitten. |e politie is het min- •rde keer dit jaar dat een dergelijke ma- "i ADVERTENTIE WORDT HET EEN VAN ONZE 75 SOORTEN ZAKLANTAARNS HALOGEEN OPLAADBAAR CRYPTON WATERDICHT XENON VER- OF BREED EXPLOSIEVEILIG STRALEND OF WORDT HET EEN VAN ONZE 5000 ANDERE TECHNISCHE ARTIKELEN JECHN. MATERIAAL Nieuwe Rijn 31, Leiden, 071-134800 De bost gesorteerde electro-winkel in Zuid-Holland Moker Het Media overleg van Ker ken in Rijnland en de Bol lenstreek (MOKER) be steedt in zijn radioprogram ma van morgen aandacht aan de Leidse kerkendag. De uitzending begint om 19.00 uur en duurt 30 minu ten. De frequentie is 105.7 fm in de ether en 88.1 fm op de kabel. Orgelconcert De organist Charles de Wolff bespeelt vrijdag het orgel van de Hooglandse Kerk. Het concert bestaat geheel uit werken van Bach en begint om 20.15 uur. Kaarten zijn bij K&O ver krijgbaar op de Oude Vest 45 in Leiden. Verkiezingen De Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid houdt op vrijdag 16 juni een een leden vergadering. Op de agenda stat onder andere het programma voor de Ka merverkiezingen. De open bare vergadering begint om 20.00 uur in buurthuis Ak- tief, Berlagestraat 2 in Lei den. In de omgeving van de Haar lemmerstraat en de Bree- straat staan volgens het actie plan te weinig telefooncellen omin noodsituaties de poli tie, brandweer of EHD te be reiken. Daarom worden bin nenkort vier alarmeringsin stallaties in het centrum ge plaatst. De meldpalen zouden volgens het actieplan ge plaatst moeten worden in de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de Pelikaanstraat en de Mare. Op de Breestraat zijn palen gewenst bij de Vrou- WOENSDAG 14 JUNI 1989 PAGINA 13 aan den rijn ge Alphenaar is gis- rond half zeven ge- penjakt bij een aanrij- jongen, die op een Bgyeed, verzuimde op \e Oude Ambacht maker voorrang te an een 20-jarige Al- ;omobilist. De brom- am daarop ten val. letsel aan zijn lin- Ien schaafwonden Rijnoordziekenhuis LEIDEN De bewoners van de Maredijk en omge ving vrezen grote verkeers problemen als er inderdaad 30 studentenwoningen op het voormalige terrein van scheepswerf Bakker komen. Nu al is er een groot gebrek aan goede verkeersvoorzie- ningen. Er moieeen Er moet daarom eerst een goed ver keersplan komen voor er ge bouwd kan worden. Daarop hamerden de bewo ners gisteravond tijdens een hoorzitting van de gemeente over de bouwplannen van de Stichting Studentenhuisves ting. De plannen zelf schoven wat naar de achtergrond. „De bezwaren van de buurt tegen het bouwplan zijn op schrift gesteld en kan de gemeente binnen afzienbare tijd tege- moed zien", aldus j. van der Hoeven namens de bewoners. „Daarom leek het ons niet zin vol om hierover nogmaals in discussie te gaan", liet Van der Hoeven achteraf weten. Namens de gemeente zegde j. Piret gisteravond zeventien extra parkeerplaatsen toe. De bewoners namen daar geen genoegen mee omdat dat ten koste zou gaan van een stukje 'wild' groen en er een sloot voor moet worden gedempt. Die sloot was volgens de buurt nodig voor afwatering. Piret poogde de buurt gerust te stel len door toe te zeggen dat, het dempen van de sloot nooit ten koste zou mogen gaan van een verhoging van de grondwater spiegel op de Maredijk. De be woners vreesden namelijk wateroverlast door de dem ping: „We zijn in feite een pol der", was de waarschuwing van een van hen. Pover De omwonenden spraken van een 'povere' verkeersafwikke ling. Sluip en bouwverkeer teisteren de wijk. „De buurt moet niet ondergeschikt wor den gemaakt aan de plannen. maar de plannen moeten on dergeschikt worden gemaakt aan de buurt", oordeelde woordvoerder Van der Hoe ven. „Eerst een goed verkeers plan en dan bouwen", stelde hij. Het beste zou de Maredijk kunnen worden ingericht als een woonerf, waar alleen be stemmingsverkeer mag ko- De Stichting Studentenhuis vesting kwam deels aan de ei sen van de buurt tegemoet. Voor het werkverkeer van sloop en bouw zal een aparte weg vanaf het Schuttersveld worden aangelegd om de buurt te ontzien. Bedrag bijzondere bijstand kan anderhalf keer zo hoog zijn LEIDEN Het bedrag dat de Gemeentelijke Sociale Dienst jaarlijks uitkeert aan bijzonde re bijstand kan anderhalf keer zo groot zijn als het nu is. Dat zei wethouder H. de la Mar gisteren bij de presentatie van de nieuwe folderlijn van de GSD in het gebouw aan de Langebrug. „Dan bedoel ik niet een toename van de bij drage per persoon, maar het aantal mensen dat gebruik maakt van regelingen waar ze recht op hebben. Mensen laten kansen voorbijgaan uit schroom om hier binnen te stappen en uit onwetendheid. Ik denk daarbij aan het aan vragen van huursubsidie". De la Mar liet weten dat de nieu we folderlijn bij het bestrijden van de schroom en de onwe tendheid een goede rol kan spelen. „Terwijl ik ook speel met het idee via de mupi's in de stad informatie te geven over voorzieningen". Hij wees erop dat het van belang is dat zoveel mogelijk mensen ge bruik maken van voorzienin gen waar ze recht op hebben. „We krijgen in de nabije toe komst te maken met budgetfi nanciering door het rijk". Lei den krijgt dan van het rijk een hoeveelheid geld voor sociale voorzieningen en moet daar mee zelf zien uit te komen. „Als er nu teweinig mensen aanspraak maken op hulp, krijgen we later een te laag bedrag". De la Mar kreeg de nieuwe folderlijn uitgereikt door GSD-directeur j. Kleijne. Aanleiding om de folders in een nieuw jasje te steken was dat verschillende folders van de GSD bijna op waren en an dere achterhaald of niet meer compleet bleken te zijn. De nieuwe folders zijn uitgevoerd op A4-formaat en zijn aan de bovenkant voorzien van een aantal groene balkjes en blok jes. Ook onderaan staat een balk. Na de officiële overhan diging gaf de wethouder de nieuwe folders een plaats op het wandrek met andere fol ders. plieden en regenten lieten zelf een kaart maken van hun buitenplaats. Dit is de buiten- idorp bij Voorschoten. FOTO: UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK LEIDEN VENCOLLECTIE LEIDSE VERZAMELAAR OP EXPOSITIE MELDPALEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT EN BREESTRAAT LEIDEN Burgemees ter en Wethouders wil len in het kader van het Aktieplan Piko Krimi zo snel mogelijk een avond winkel op de beesten- marktin Leiden. Het ac tieplan is opgesteld in het kader van bestuurlij ke preventie voor veel voorkomende criminali teit. Een aantal maatre gelen die uit het plan voortkwam, wordt op korte termijn uitgevoerd. Met de vestiging van een avondwinkel op de Beesten markt wordt de sociale con trole verbeterd. Het cafépu- bliek mengt zich dan met het winkelende publiek. Gedacht wordt aan een „Luxe tracta- tie-winkel" of een kruide nier. De ondernemer zou vol gens het plan tevens een di recte telefoonverbinding moeten hebben met de meld kamer van de politie. Daarnaast wil het College de verlichting van de stegen in het centrum verbeteren. „Door de duisternis is het zicht op enig gevaar nihil en worden de stegen als onveilig ervaren", aldus het actieplan. Her en der zullen lantaarns worden vervangen of wor den toegevoegd. De kosten van deze verbetering, 40.000 gulden, worden op de begro ting van de stadsvernieu- wingsdienst verhaald. wensteeg en het Gangetje. Het Leidse College wil te vens de bewoning van ruim ten boven de winkels in de Haarlemmerstraat bevorde ren. De ruimten worden nu voornamelijk gebruikt als op slagplaats. De donkere brandgangen worden in én wijk, bij wijze van experi ment, aangepakt met ener giezuinige verlichting. De kosten hiervan, 100.000 gul den, komen eveneens ten las te van de stadsvernieuwings- dienst. „UITSPRAAK RECHTER ONMENSELIJK" ruimd om schepen neer te leg gen. Ook andere boot-eigena ren moeten daarom vertrek ken. De gemeente stelde de bezit ters van de boten in oktober vorig jaar op de hoogte door borden te plaatsen. Later wer den nog eens brieven op de boten verspreid met de mede deling dat ze op 1 mei weg moesten zijn. Verschoor had eind april contact met de ge meente en kreeg toen te horen dat hij voorlopig, maar vijftig meter verderop moest afme ren, bij het Zitman-terrein waar vervuilde grond van de Zijloever wordt opgeslagen. Hij vond dat geen passende plek om te wonen en weiger de, ook al omdat hij geen ga rantie kreeg over een defini tieve ligplaats. Daarop spande de gemeente vorige'week een kort geding tegen hem aan. Verschoor zegt zelf dat hij aan de hand van het Leidse woon- botenplan een alternatief had aangedragen in de vorm van een ligplaats bij de Grote Vink, aan de Haagweg. Vol gens P. Blankenheym van de afdeling grondzaken van de gemeente was het kort geding onvermijdelijk omdat de ge meente geen garantie kon ge ven dat er binnen een jaar een definitieve oplossing zou zijn. Niettemin volgde na bemidde ling van de politie gistermid dag een nieuw gesprek tussen de ambtenaar en de snack- boot-eigenaar die een verkla ring heeft gekregen dat een oplossing wordt gezocht. Ver schoor was daar „naar omstan digheden" tevreden mee. Blankensteyn verklaarde dat daarmee het standpunt van de gemeente niet echt gewijzigd was. „We kunnen ook nu niet garanderen dat er binnen een jaar een oplossing is". Tien echtparen die de afgelo pen tijd 60 of 65-jaar getrouwd waren zijn gisteren door de ge meente ontvangen. „Dat zijn er nog nooit zo veel geweest. De mensheid wordt duidelijk ge zonder", aldus een opgewekte burgemeester C. Goekoop. In zijn toespraak herinnerde hij aan het feit dat het dit jaar precies 60 jaar geleden was, dat het Leidse stadhuis af brandde. Een van de aanwezige .echtpa: ren had zelfs de twijfelachtige eer, als laatste in het huwelijk te zijn getreden in het „oude" stadhuis, voordat op 12 febru ari 1929 de brand een groot deel van het stadhuis in de as legde. Burgemeester Goekoop sprak verder zijn waardering uit voor de feestvierders dat zij het zo'n lange met elkaar hadden vol gehouden. „Ik ben nu zelf 24 jaar getrouwd dus ik weet hoe moeilijk het kan zijn", grapte Goekoop. De jubilerende paren kregen als tractatie een film voorge schoteld over de geschiedenis van Leiden. Later op de mid dag bracht het trio Mijksenaar liedjes uit grootmoeders tijd. De middag eindigde met een borreltje want: „Ook dat hoort bij een lang leven, nietwaar? had de burgemeester hen voorgehouden. FOTO: WIM VAN NOORT' De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. |*Noteer als nieuwe abonnee ingaande i Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. JNZ j VS&ïi1 LEIDEN De snackboot Wiljo heeft gistermiddag ongeveer twintig minuten de openstaande Schrij versbrug waar Oude Rijn en Zijlsingel bij el kaar komen geblok keerd. Binnen de kortste keren stonden er lange rijen auto's te wachten. Schipper W.C. Verschoor verlegde zijn boot toch maar, om problemen met ambulances en brandweer te voorkomen. Uiteinde lijk vertrok hij na twee uur toen hij de toezegging had van de gemeente dat hij binnen twee jaar een nieuwe ligplaats voor zijn schip krijgt. Tot zolang zal hij gebruik maken van een tijdelijke ligplaats vijftig meter van zijn oude stek. Aanleiding voor zijn actie was de rechterlijke uitspraak die hij die ochtend had gekregen. Als gevolg daarvan moet hij binnen drie dagen zijn vaste ligplaats aan de Zijlhaven ver laten. Zijn boot heeft daar zes jaar gelegen, dat kon op basis De snackboot Wiljo blokkeerde gister rond het middaguur de Schrijversbrug, waardoor het verkeer op het kruispunt Zijlsin gel-Lage Rijndijk vastliep. van mondelinge afspraken. Verschoor: „Ik ben door de rooie gegaan. Het is een on menselijke uitspraak. De rech ter erkent wel dat ik bepaalde rechten heb en de gemeente een verantwoordelijkheid te genover mij. En toch moet ik weg. Dat klopt toch niet. Bo vendien willen ze dat ik 1.100 gulden proceskosten betaal. Ik heb toch niet om dat geding gevraagd. Het is oneerlijk". Vervuiling Het schip waarmee Verschoor in de zomermaanden de kost verdient op de Kaag, moet het veld ruimen omdat de ge meente aan de Zijloever wo ningen wil bouwen. In samen hang daarmee wordt binnen kort de vervuilde bodem van de Zijlhaven uitgebaggerd. In het uiteindelijke plan voor de Zijloever is bovendien ook na derhand geen plaats inge- CcidócSomant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13