FNV: 12 miljard voor herstel koppeling is niet voldoende „Ik ben géén diplomaat, maar meer een ritselaar" 'r Identificatie van slachtoffers verloopt traag CeidaeSoituwtt Ladbroke blij met onderzoek naar fraude LIJSTTREKKER JAN WILLEM BERTENS (D66): VAKCENTRALE WIL NAAR 35-URIGE WERKWEEK IN 1993 Cao-conflict bij FNV opgelost BINNENLAND DINSDAG 13 JUNI 1989 El DEN HAAG - Ladbroke-directeur Woodward hoopt vurig dat landbouw minister Braks een onderzoek laat in stellen naar de beweerde fraudepraktij ken in de 90 Ladbroke-vestigingen in Nederland. „Van het witten van zwart geld op onze paardewedkantoren is geen sprake", aldus Woodward. Volgens diverse publikaties zou er een geheime Ladbroke-instructie aan de ne gentig kantoorhouders in Nederland be staan over het witten van zwart geld via winnende tickets. Het CDA-Tweede- Kamerlid Krajenbrink drong recent bij minsiter Braks aan op een onderzoek De ex-werknemer van Ladbroke die het zogenaamde bestaan van een wit wascircuit bij de wedkantoren onthulde, zag zijn contract met Ladbroke op 5 mei van dit jaar beëindigd. Het te laat of in het geheel niet afdragen van ontvangen gelden was daartoe de aanleiding, aldus Woodward. De man was vorig jaar de cember door Ladbroke bij notariële akte al op de hoogte gesteld van de onvrede over zijn functioneren. Het niet afdra gen van een totale dagopbrengst van het Leidse kantoor was de druppel die de emmer deed overlopen. In een door de Leidse kantoorhouder aangespannen kort geding stelde de president van de rechtbank in Den Haag vast dat Lad broke correct had gehandeld. Wood ward heeft alles in een brief aan Braks uiteengezet. „Een onderzoek is echt niet nodig, want wij worden al gecontroleerd door de Stichting Sporttotalisator. Maar als het zo ver komt, zullen wij het al leen maar toejuichen". Grootste centrifuge De ministers Smit- Kroes (verkeer) en Deetman (onderwijs) zullen donderdag de grootste geotechni- sche centrifuge ter wereld bij Grondme chanica Delft in ge bruik stellen. In de installatie kunnen problemen met fun deringstechnieken, bodemverontreini ging en grondwater stromingen op klei ne schaal worden nagebootst. FOTO: ANP Verwijscommissie moet groei speciaal onderwijs indah DEN HAAG In elke regio komt een ver wijzingscommissie voor de beheersing van de groei van het speciaal onderwijs en voor de zorgverbreding in het gewone onderwijs. In de toekomst kan een leerling alleen nog naar een school voor speciaal onderwijs als de commissie vindt dat hij of zij kan worden doorgelaten tot het toelatingsonderzoek. Dit blijkt uit een notitie die staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) heeft uitgebracht. Het rapport moet de basis vormen van een wetsvoorstel dat zij binnenkort indient. Volgens de notitie moeten de ouders hun kind bij de commissie aanmelden als zij vin den dat het naar een andere school moet. De commissie moet de ouders schriftelijk meede len wat zij heeft beslist. Dit kan inhouden, dat de ouders wordt aangeraden hun kind niet over te plaatsen, of naar een andere ge wone school te laten gaan, of naaf S' voor speciaal onderwijs te sturen. Ouders kunnen herziening van eiv, vragen. Vinden ze de nieuwe uiF niet acceptabel, dan kunnen ze ni ter stappen. In de commissie, die! opnieuw wordt samengesteld, mof jn zonder onderwijs en het openbaq. zo veel mogelijk samenwerken. Dn ai zen komen overeen met die van geleidingsdiensten. j. w De notitie van Ginjaar-Maas kor ver gemeente Leiden een jongen weihjgg laten tot een openbare school vf. js onderwijs. Op de school was geen hem vanwege een personeelsstoLun van State bepaalde echter dat de middellijk moest worden geplaateter Maas had kritiek op deze uitspra^ dat schoolbesturen beter moeten t. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De twaalf miljard gulden die CDA en PvdA in hun ont-. werp-verkiezingsprogram ma's reserveren voor her stel van de koppeling in de volgende kabinetspe riode is voor de vakcen trale FNV „volstrekt on voldoende". Volgens FNV-voorzitter Johan Stekelenburg is er „wel iets meer nodig" voor een structurele verbetering van de inkomens van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtig den. Eerder liet het CNV al weten de twaalf miljard te weinig te vinden. De federatieraad van de FNV (waarin naast het bestuur de voorzitters van de aangesloten bonden zitting hebben) bereik te gisteren ook overeenstem ming over een nieuw offensief richting verdergaande arbeids tijdverkorting. De FNV wil in de jaren tot en met 1993 de wekelijkse arbeidstijd verkor ten naar 35 uur. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de in voering van een vierdaagse werkweek. CDA en PvdA gaan in hun programma's uit van een ge lijkwaardige inkomensontwik keling tussen de lonen in het bedrijfsleven en de ambtena rensalarissen en uitkeringen. De FNV vindt echter dat ook wat moet worden gedaan aan de achterstanden die ambtena ren en uitkeringsgerechtigden sinds het begin van de jaren tachtig hebben opgelopen. De FNV spreekt derhalve van een „koppeling-plus". Stekelenburg heeft goedé hoop dat de partijen hun verkie zingsprogramma's op het punt van de koppeling alsnog aan de wensen van de vakbewe ging zullen aanpassen. „Deze race is nog niet afgelopen", al dus de FNV-voorman. Samen met het CNV is inmiddels een intensieve lobby richting poli tieke partijen op gang ge bracht. De FN V-bonden zullen bij de komende cao-onderhandelin gen (de eerste overlegrondes starten in het najaar) de be schikbare loonruimte voor de helft opeisen voor verbetering van de lonen en de andere helft voor werkgelegenheids- maatregelen als atv en scho ling. Onder loonruimte wordt verstaan produktiviteitsstij- ging en inflatie. De vakcentrale zegt nadruk kelijk aandacht te willen be steden aan de negatieve effec ten van atv, waar de werkge vers steeds op wijzen in hun verzet tegen een verdere ver korting van de werktijd. Die negatieve effecten zijn: toena me van werkdruk, overwerk en tijdelijke (flexibele) con tracten. Deze moeten, aldus de FNV, aan banden worden ge- legd. Momenteel heeft 85 procent van de werknemers een 38- urige werkweek. Het wordt aan de bonden zelf overgela ten in welk tempo ze de ver dere verlaging in de komende jaren willen realiseren. Dit hangt mede af van de omstan digheden in de betreffende be drijfstak en de vraag of er vol-, doende gekwalificeerd perso neel voor handen is om de o- pengevallen plaatsen in te ne men. Verder bepleit de FNV uitbreiding van (betaalde) ver lofmogelijkheden en vervroeg de uittreding met 60 jaar, al dan niet in deeltijd. Volgens Stekelenburg zal het voor een groot deel aan de werkgevers liggen of de werk loosheid daadwerkelijk kan worden aangepakt. „De kans is zeer groot dan men met de geldbuidel zal gaan rammelen. De werkgevers hebben derhal ve de macht om de koppeling onder druk te zetten. Als ze de vakbeweging met loonsverho gingen overbieden, kan de koppeling onbetaalbaar wor den", aldus Stekelenburg. De FNV vindt overigens dat, indien de werkgevers geen bij drage willen leveren aan de bestrijding van de werkloos heid, de overheid maatregelen moet treffen om de onderne mers alsnog hiertoé te dwin gen. De vakcentrale denkt daarbij onder meer aan verho ging van werkgeverspremies indien men in gebreke blijft. Het geld dat dit oplevert zou ten goede moeten komen aan werkgelegenheidsmaatregelen. Anderzijds zouden werkgevers die wel bereid zijn samen met de bonden maatregelen te tref fen een premieverlaging moeten krijgen. TWEE GEWONDEN ALSNOG OVERLEDEN DEN HAAG/PARAMA RIBO Twee van de slachtoffers die de vlieg ramp in Suriname vorige week hadden overleefd, zijn gisteren in het zieken huis van Paramaribo als nog aan hun verwondin gen bezweken. Het gaat om Raghoebarsingh, een Surinaamse politie-agent, en Romeo Josef Imma- nuel, een supporter van het voetbalelftal Kleurrijk Nederland. Op Schiphol arriveerden giste ren vier overlevenden - de voetballers De Haan en Nand- lal, de 6-jarige jongen Dors en Vrede die allen ernstige let sel aan de rugwervels hebben opgelopen. Twee van hen heb ben een dwarslaesie, waardoor een deel van hun lichaam blij vend verlamd zal zijn. In Suriname is inmiddels de identiteit van dertig veronge lukte slachtoffers vastgesteld. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag zal eerst de nabestaanden inlichten voor de namen openbaar ge maakt worden. Wanneer de stoffelijke overschotten naar Nederland worden overge bracht, is nog niet bekend. Het ministerie heeft een speciaal telefoonnummer ingesteld waar informatie kan worden verkregen. Het nummer (070- 48 68 57) is er alleen voor di rect belanghebbenden: familie en vertegenwoordigers van de slachtoffers en overlevenden. De Surinaamse minister van justitie en politie Ajodhia zei dat de afgifte van stoffelijke overschotten op veel proble men stuit. Zo wordt een slachtoffer door zowel familie uit Nederland als familie uit Suriname opgeëist. De minis ter waarschuwde de nabe staanden voor uitvaartbezor- gers in de Surinaamse hoofd stad omdat er al berichten zijn dat zij op een „walgelijke ma nier" profiteren van de situa tie. Morgen vindt er in Paramari bo op het Onafhankelijkheids plein een nationale rouwdienst plaats die door de Surinaamse regering is georganiseerd. Sieraden Een woordvoerder van het speciaal naar Paramaribo overgevlogen Rampen Identi ficatie Team van de Rijkspoli tie verklaarde gisteren dat de technische identificatie van de lijken naar verwachting dit weekeinde voltooid zal zijn. Dit houdt niet in dat dan de identiteit van alle doden is vastgesteld Hij sloot niet uit dat de identiteit van een aan tal slachtoffers nooit vastge steld zal kunnen worden. De identificatie verloopt overi gens langzamer dan verwacht omdat de Surinaamse autori teiten de dag na het neerstor ten van het vliegtuig onmid- AMSTERDAM In vergelij king met twee jaar geleden zijn studenten nu minder ze ker over de kans op een baan na voltooiing van de studie. Ongeveer de helft van de stu denten aan universiteiten en hogere beroepsopleidingen denkt binnen een half jaar een vaste baan te hebben; in 1987 was dat nog tweederde. NIJMEGEN „Wij vra gen Jan Willem Bertens ons de poorten van het Europese Walhalla op nieuw binnen te leiden". Met het uitspreken van deze woorden verlaat D66-leider Hans van Mierlo het spreekgestoelte van een vergaderzaaltje te Nijmegen. Zijn plaats wordt ingenomen door een donkerharige man met imposante snor en een zorgeloze twinkeling in de ogen. „Bij het woord Walhalla moet ik eerder denken aan mijn studen tentijd hier in Nijmegen", luidt zijn openingszin. „Maar ik denk dat het voor iedereen beter is als ik daarover zwijg". In het afgelopen najaar stelde Jan Willem Bertens zichzelf kandidaat voor het lijsttrek kerschap van D66 bij de Euro pese verkiezingen. Dat kwam als een donderslag bij heldere hemel. Niemand had er ooit het flauwste vermoeden van gehad dat de 53-jarige diplo maat, voormalig gezant in Midden-Amerika en op dat moment ambassadeur culture le betrekkingen, belangstelling had voor de actieve politiek. Bovendien had Bertens zich nog nooit eerder binnen D66 geroerd. Sommige partijleden, onder wie oud-Europarlemen tariër De Goede, voelden zich pijnlijk verrast. De Goede ver geleek Bertens zelfs met Dan Quayle, toen nog de running mate van George Bush: een fraaie verpakking doch weinig inhoud. Toch redde de nieuwkomer het. Vooral dankzij de steun van Hans van Mierlo, ook al een oud-student van de katho lieke universiteit van Nijme gen, kwam de Limburger Ber tens op het verkiezingscongres van D66 als eerste uit de bus. Hij versloeg Bob van den Bos, de tot dan toe gedoodverfde lijsttrekker. Deze belandde op de tweede plaats en trekt nu dus, evenals nummer drie Jo- pie Boogerd, met Bertens en Van Mierlo door het land om stemmen te werven. Helemaal botertje tot de boom is het kennelijk nog niet tus sen de nummers één en twee van de D66-lijst. Van den Bos glimlacht zeer zuur wanneer verslaggevers slechts belang stelling tonen voor zijn besnor de collega. En gebeurde dat dan nog maar uit interesse voor de Europese ideeën van D66. „Neen", ziet men Van den Bos denken, „ze komen Jan Willem Bertens: ,,lk b< de en nooit uit de plooi kor dienst. Ik ben iemand die houdt zijn doel te bereiken". alleen op Bertens af vanwege zijn grappen en grollen". Bord soep Een beetje gelijk heeft Van den Bos wel. Jan Willem Ber tens is populair bij de parle mentaire pers. Dat stamt uit de tijd dat hij woordvoerder was van minister Chris van der Klaauw ('77-'81). De wekelijk se persbriefings op buitenland se zaken waren toen net caba retvoorstellingen Bertens wenste de ogen niet te sluiten voor het feit dat zijn baas een eersteklas brekebeen was. In tegendeel, smakelijk kon hij bijvoorbeeld vertellen hoe „Klaauw" tijdens een officiële lunch een bord soep over de schoot van de ijzeren bonds kanselier Helmut Schmidt had gegooid. „Toch was die arme Chris niet zo'n verschrikkelijk slechte minister", zegt Bertens nu. „Maar zijn onhandigheid bezorgde hem een imago waar hij nooit meer vanaf kwam". Jan Willem Bertens meent nu precies te weten hoe zoiets aanvoelt. „Ik word overal aan geduid als 'de diplomaat'. Maar als ik één ding niet ben, dan is in uiterst zorgvuldig formuleren- ambtenaar van de buitenlandse van onorthodoxe methoden om FOTO: SP het een diplomaat. Ik ben geen uiterst zorgvuldig formuleren de en nooit uit de plooi ko mende ambtenaar van de bui tenlandse dienst. Ik ben veel eer een ritselaar, iemand die houdt van onorthodoxe me thoden om zijn doel te berei ken". Geen last van Volgens Bertens is dat ook een heel goeie reden om op 15 juni op hem te stemmen en daar mee D66 weer aan één of meer zetels in het Europarlement te helpen. „Want in Straatsburg of Brussel is het niet van be lang of je groot bent. Wat bete kenen straks die negen of tien PvdA'ers of CDA'ers? Je denkt toch niet dat die in hun fracties, die grote socialistische of christen-democratische clubs, iets te vertellen hebben? Welnee, die moeten gewoon doen wat hun collega's uit de grote landen zeggen. Als onaf hankelijke groepering heb je daar tenminste geen last van. Je kunt precies doen wat je goed dunkt. Daarbij komen mijn eigenschappen goed van pas. Want al zeg ik het zelf, ik ben vrij goed in I van dingen achterMB men". kn< Op die manier wil ioet men met een aan£je 'niet-gebonden' frac ren het Europarlefen te bewegen te ga^m voor meer bevfi. „Het is toch te gek <Tj-a van Ministers van c£er Gemeenschap nu 1 controleerd besluite men! Twintig proce zaken wordt nu al geregeld. Volgens J? lors, de voorzitter i r° ropese Commissie, 1 de negentiger jaren tot tachtig procent'' 1 „Daarom wil D66 oin dig mogelijk een FY' beleggen van alle partijen om te zien I drag van Rome, PP) Gemeenschap is gel^r wijzigd kan worden van het Europees Ook willen wij prof 0 samenwerking te lr!n^ de nationale parleir v is het vaak zo dat a, lementariërs er in F een beetje bij bungt ,r om pleiten wij ervr Nederlandse Euron riërs worden toegelh.re vergaderingen vanj'311 de-K.amercommissir°S ropese Zaken". Geen zier Meer bevoegdhedet*VO] Europarlement is ech hoofdthema van Unn speech in Nijmeger^jer voor hem zijn de tn derd partijgenoten fan tje beleefde mense ven luisteren, ook f seert het hun duid zier wat de Europe» V, ker te zeggen heel ook niet voor hem! maar voor Van „echte" lijstaanvoé D66 bij de „echte"! gen: die van 6 sept(. Het gebrek aan bel doet Jan Willem B echt pijn meer, zegt na de kabinetscrisjj niet anders dan da" nale politiek de EuL 4 kiezingen volledi|=| overschaduwen. Ilf^, een leuker verloojfc.- campagne kunnen maar ja, alle begin Wj en ik weet wat hejSj tanden op elkaar S zetten. Mijn eerstj^ piepjong diplomaa? een bongo-bongo-L. toen heb ik me w«Lq vraagd of ik het juis gekozen. Kennelijk. later ben ik toch noLR recht gekomen. Ho, het in de politiek nt RIK UT* AMSTERDAM Het cao conflict over de arbeidsvoor waarden van de circa 300 per soneelsleden bij de FNV is uit de wereld. Onder druk van dreigende acties kwam het FN V-bestuur gisterochtend te gen elven vlak voor het ver strijken van een ultimatum met een compromisvoorstel ?r de brug dat voor het per soneel aanvaardbaar bleek. Het personeel ging akkoord met een loonsverhoging van 2,5 procent per 1 juli 1989 en nog eens een half procent per eind december. Oorspronkelijk wilde de vakcentrale niet ver der gaan dan 2 procent per 1 juli terwijl de dienstenbond uitging van 1,5 procent per 1 januari '89 en nog eens 1,5 pro cent per 1 juli '89. „We hebben niet helemaal gekregen wat ider ikke we wilden. Maarr^ heeft het personee per eind dit jaar eeif °v le loonsverhoging procent binnen. En-ttc ben de werknemer^ VQ gere jaren die de wi achter de rug hesLn recht op", aldus eeFY woordvoerder van tenbond FNV, die q van het personeel U SUSKEENWISKE - DE SPEELGOEDSPIEGEL Studenten minder zeker van baan FNV-medewerkers lezen het aanvaarde compromisvoorstel. Het onderzoek is verricht on der 1.600 studenten die in de laatste fase van hun studie zijn. Op de vraag waar de stu denten het liefst zouden wer ken, hebben de meesten de KLM genoemd, gevolgd door Philips en Shell. Op de tweede en derde plaats komen Unile ver en Shell. Met ruime voor sprong eindigt F. Heineken op de eerste plaats van managers wier rechterhand men graag zou willen worden. Op de tweede plaats volgt president directeur Duisenberg van De Nederlandsche Bank. Jwrtergiderinf voor êllr dl reit it leden ujn het bedryf Strikt ieheim De gewonde voetballer Nandlal maakt bij aankomst op Schiphol het V-teken naar omstanders. De vier gewonden die gisteren ar riveerden, zijn opgenomen in het Amsterdamse VU-ziekenhuis. FOTO: DIJKSTRA dellijk zijn begonnen met het wassen van de lijken. Daarbij zijn de kleren, sieraden en persoonlijke papieren van eni ge tientallen slachtoffers col lectief verzameld, waardoor de politiemensen grote moeite hebben om aanknopingspun ten voor onderzoek te vinden. De KNVB heeft gisteren be sloten een benefietwedstrijd te organiseren voor de nabe staanden van de slachtoffers van de vliegramp. Voorzitter Van Marle benadrukte dat er in het overvolle programma van het betaalde voetbal wei nig ruimte is voor het opne men van bijzondere wedstrij den. „Maar", vulde hij aan, „wij zullen een datum zoeken voor een duel tussen een zo sterk mogelijk 'veel-kleurig' elftal en de rest van Neder land. Het spreekt vanzelf dat op die dag alle nationale ve detten beschikbaar moeten zijn". De KNVB zal niet in gaan op het plan om de strijd om de KNVB-beker te veran deren in het toernooi om de Memorial-Cup.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4