IKatwijk voor India" af ^Rat-eters" aan Ganges laren wel door inspanning ALLER imuiden wil huizen mnenlaan verkopen ii «J Leiderdorp subsidieert mini-markt ebe li, 1 urt, ook;uime tijd bestaan tar tite banden tussen -kotk en een aantal f m", mensen die wo- an de bovenloop cao*e heilige rivier '5. <od 1 Om precies te ■f. k is een Stichting Jk voor India die 'nojjk werk wil ver- jgeii voor een groep mengeveer 18 Musa- ?n -nilies, daarbij ge- de door talrijke gif- "r inmiddels bij de \r™}g zijn binnenge- pan- jaar. Voor deze fami- en orden 18 huizen vd. Daarvan zijn p^sen 10 gereed ge en terwijl enkele rseh geleden 'de bouw kla laatste 8 huizen is PePien. „Met de inge- middelen (ruim end gulden) is dit voor en gebracht. De ge- oen 1 naai- en borduur- ak komen hierna, H afe het iets duur- ^rVallen van de hui- faJcJdus mevrouw He in /an Hartingsveld if e Stichting Katwijk w'eeAdia, die 12 weken laajaar kostbare tijd ^^uitgetrokken om er plaatse op de Ift t te stellen van de sfrqngen van de ermLn het verdere rei- /!e!ef ze^en van een acajnatische groep In- m|Ievrouw is inmid- A'oèlgemoed weer te- ^o'.eerd in het vader- n ze kan boeiend ^aar verblijf aan de en haar bevin- aldaar vertellen. Hét is wellicht dienstig aller eerst met de Musahar kennis te maken via de informatie die mevrouw Helen ons en thousiast verstrekt heeft. Welnu, Musahar betekent „rat-eters". „Ze leven als rat ten in holen of kleine hutten. Vroeger woonden ze in de bossen en leefden van de jacht, verkoop van brandhout en bladeren van de bomen. Nu heeft men in India nog geen last van zure regen, maar toqh zijn de bossen ver dwenen en vestigden de Mu sahar zich in kleine groepjes aan de rand van een dorp (outcasts, ofwel verworpelin gen), en ze vingen daar rat ten", liet Helen ons met enige geestdrift weten. Niet dat ze dit nou zo fijn vond, maar ze is erg blij dat althans vanuit Katwijk iets ondernomen kon worden om het lot van deze mensen aanzienlijk te verbeteren. „Daar ze noch land, huis noch regelmatig werk hadden werden ze de armsten van de armsten. Ge negeerd door en afhankelijk van de plaatselijke bevolking en uitgebuit door de geld schieters. Voor 18 van deze families bouwt father Veer- endre nu huizen". Father Veerendre Hoofddoel van Helen van Hartingsvelds Indiase reis was het overhandigen van een gedeelte van de ingeza melde gelden aan father Veerendre. Het zijn overi gens spontaan opgebrachte gelden die ook ten goede ko men van de dorpsbewoners waar deze Musahar-families LANGS OMWEGEN door Ton Pieters Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen, U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. bij wonen. De stichting neemt deze mensen even „mee". En dat is maar goed De nieuwe,, door „Katwijk voor India" geschonken, huizen van Kanudih moeten nog witgekalkt en het houtwerk geschilderd worden. ook, want er waren dorpsbe woners (de niet-Müsahar) vooral ook de grootgrondbe zitters die aanvankelijk enigszins afwijzend reageer den. welke houding onder vangen werd door het op richten van een comité van toezicht dat zorgde voor het toezicht en uitvoering van het project. Het comité wordt bijgestaan door father Veer endre en zijn twee collega's, die persoonlijk alle bouwma terialen zouden kopen om de prijs zo veel mogelijk te drukken. De goede Katwijkse gevers hoeven niet over de bestem ming van hun geld in te zit ten; het ingezamelde bedrag kon rechtstreeks naar de so ciale dienst van de Indian Missionary Society, IMS, worden overgemaakt. Het zou bijzonder sneu zijn ge weest als er iets aan de strijk stok (die je uiteindelijk over al tegenkomt) was blijven hangen. Zo niet in Varanasi, de grote plaats in de buurt van de Musahar families en zo'n beetje het „bank-cen- trum". Mevrouw Van Har tingsveld was in elk geval ge heel opgelucht en gerustge steld. Toch had ze in het be- Literaire avond Kunstkring Burcht houdt don derdag een vraaggesprek met de schrijfster Hermine de Graaf. De literaire avond, on der de titel 'De kaart en het gebied', heeft plaats in de Burcht, Burgsteeg 14 in Lei den. Kaarten zijn daar in de voorverkoop verkrijgbaar, evenals bij boekhandel Kooy- ker op de Breestraat 93. Het vraaggesprek begint om 20.15 uur. Spreekuur De Hulp en Informatiedienst van de Socialistiese Partij houdt op donderdag 15 juni van 19.00 tot 20.00 uur spreek uur in de Groenesteeg 33. Sponsorloop Drie Leidse Rotary-clubs hou den zaterdag 17 juni een spon sorloop. De loop moet een Uni cef project in de Phillipijnen gaan bekostigen. De opbrengst is bestemd voor hulp aan straatkinderen in het derde wereldland. Alle basisscholen uit Leiden en haar randgemeenten zijn Opbrengst van collecte valt zwaar tegen LEIDEN De opbrengst van de Bevrijdingscollecte 1989 van het Chili Front Leiden is de slechtste sinds 1979. De collecte werd in de eerste week van mei gehouden. De op brengst van de 76 collec tebussen was ƒ7686,40. Het slechte resultaat is volgens het front onder meer te wijten aan de pro blemen met het uitgeven van de collectebussen. Veel collectanten kwamen hun bussen niet ophalen. Van aangeschreven om aan de loop deel te nemen. De loop start in het Leidse Hout om 10.00 uur en het verwachte einde is rond 15.00 uur. Ook ouders en bege leiders kunnen voor 5 gulden aan de loop meedoen. Stadswandeling Stadswandelingen, onder het motto 'Ken je stad, ken je streek', worden tijdens de zo mermaanden door het VVV georganiseerd Vanaf 18 juni tot en met 27 augustus start ie dere zondag om 14.00 uur een wandeling vanaf het Leidse Stadhuisplein Een gids zal dan een rondleiding verzorgen langs speciale plekjes in Lei den. Voor meer inlichtingen is het VVV tijdens kantooruren bereikbaar. Kunstenaars Voor amateurkunstenaars is er tijdens de Lakenfeesten in juli de 'Rembrandt' schilder- en tekenwedstrijd. De kunstwer ken moeten passen binnen het thema 'Kijk op LeidenDe in vulling van het thema wordt de kunstenaars geheel vrij ge laten. De wedstrijd, die wordt geor ganiseerd door de Stichting Evenementenfonds Leiden, heeft een prijzenpot van 2000 gulden. Alle inzendingen zul len tijdens de Lakenfeesten van 5 tot en met 16 juli, in de Pieterskerk ten toon worden gesteld. Het VVV Leiden geeft verdere inlichtingen. de 93 mensen die zich hadden opgegeven, collecteerden 76 mensen daadwerkelijk. Boven dien speelde het mooie weer de collectanten parten, veel mensen waren namelijk niet thuis, aldus het Chili Front. „Een onverwachte tekortko ming van de collectebussen kwam pas zaterdag aan het licht: de nieuwe munten van vijf gulden pasten bij de mees te bussen niet in de gleuf", al dus de Nieuwsbrief van het front. Het grootste probleem is vol gens het front het kleine aan tal mensen dat bereid is om met collecteren iets te doen voor het Chileense volk. In de toekomst gaat het Chili Front meer aandacht besteden aan informatie-bijeenkomsten. Het front wil dit gaan doen in sa menwerking met andere plaatselijke organisaties, onder meer scholen, buurthuizen en politieke partijen. SN OMGEVING QaidóeOounant DINSDAG 13 JUNI 1989 PAGINA 13 de DEN Het col- lESCh Leimuiden wil 1 Hvan de Dennen- de zittende huur- '244 koop aanbieden. acht zetten burge- JJJJ en wethouders 0775;)nd tijdens de g^'Se ruimtelijke or- i|Jenr<een streep onder 13°. fcid van zowat 15 principe woning- ingen niet te ver- B en W uit, Itiit zowel goed kan 1 het eigen huisbezit, |foor de sociale wo^ in Leimuiden. Re- ~tf het college haar te wijzigen was de hg van denken, die 1de Tweede Kamer lezet. Naar aanleiding fcsties van de VVD- fdaar, presenteerde ■Jptaris drs. E. Heerma Lwaarin hij voorstelde |er 2000 woningen in 3 aan de bewoners te Volgens de be- J mocht dit gaan ge*- 'RDFgen een marktwaar- ïdvat: tot 100 procent. iat; 11 i«ster en wethouders ïnheiduiden koppelden dit larnMii n ontwikkelin- 28 (Zich ondertussen in jj g^ente hadden voorge- gelaijd heeft er een goede bewifing plaaatsgevonden ronveLnaar koopwoningen. eid; mensen echter angesëze stap niet te ma- eroepat zij liever hun hui- ®kn°4woning wilden ko- Het besluit van het college, so ciale woningbouw te koop aan te bieden werkt volgens bur gemeester M.J.J.M. Boelen echter niet alleen maar gun stig voor toekomstige eigen woning-bezitters. Ook woning wetwoningen zouden hierdoor goedkoper kunnen worden. - Men wil zich alleen gaan be perken tot de verkoop van de duurdere huurcatecorie, van daar nu het voorstel van de Dennenlaan. De gelden die daardoor vrijkomen, wil het college gaan gebruiken, om via lokale subsidies, huren ook mogelijk te maken in de toe komst voor de Leimuidenaar. De burgemeester voorspelde anders een moeilijke situatie in het dorp. Huizen die ge bouwd gaan worden, moeten volgens hem nu al ƒ600 per maand gaan opbrengen. Daar staat maximaal een landelijke subsidie van 250 tegenover. Bovendien is gebleken dat het budget de aannemer nood zaakte deze woningen steeds geringer in ruimte af te leve ren. Toename van het eigen wo- ningbezit was een standpunt dat VVD'er D. van Ekelen- burg wel kon waarderen. Een principestandpunt van zijn partij, volgens hem. Toch wil de de liberaal niet zonder slag of stoot piet het voorstel van het college in zee gaan. Van Ekelenburg eiste een aantal waarborgen van het college, waardoor sociale woningbouw in Leimuiden gegarandeerd zou zijn. Belangrijk voor hem was dat er een fonds kwam, waarin de opbrengsten van de verkoop van de duurdere huurwoningen gestort werden. Uit dit fonds kan men dan putten, ten behoeve van wo ningwetwoningen. De heer J. Brambach (Leimui den 2000) bleek zich wel te kunnen vinden in het voorbe houd van de liberaal. Voor CDA'er A. Kea lag de zaak an ders. Van Ekelenburg stond volgens hem al veel te positief ten opzichte van het advies van het college. Kea zag nega tieve aspecten die veel zwaar der wogen. Het aantal be schikbare huurwoningen in de gemeente neemt op deze wijze namelijk fors af. Dit was vi de CDA-fractie-leider niet te verteren. „In de toekomst ver mindert de sociale woning bouw nog verder, terwijl daar tegenover steeds meer mensen komen, die een goedkoop huis zoeken," aldus de CDA'er. Het college had zelf ook al deze bezwaren gesignaleerd i haar eigen nota. Toch verbaas de burgemeester Boelen zich over het standpunt van Kea. Hij verweet het CDA te hin ken op twee gedachten. Hij vroeg zich af hoe deze partij zich sterk kan maken voor de handhaving van een groot contingent betaalbare woning wetwoningen in het dorp, ter wijl toekomstige huizen uit deze categorie alleen maar kleiner en duurder worden. Volgens de burgemeester pro beerde het college dit laatste juist met haar maatregelen te voorkomen. Kea: „Moeten we daarvoor 37 woningen gaan verkopen om in de toekomst 20 nieuwe hui zen te realiseren". Nogmaals verzekerde Boelen hem dat er geen sprake was van een a-so- ciaal beleid. De garantie van goedkope bouw van woning wet-woningen staat het college slechts voor ogen. Op donderdag 22 juni zal de gemeenteraad zich uitspreken over deze kwestie. •"'eerplaatsen in groenstroken VIJK De groen- lg uo/ngs de Offemweg en in 61 hciale weg kunnen ej ztfebruikt voor de aan- 9 "^[parkeerplaatsen. Op 'O'j80r krijg* de kern van -Binnen er 40 a 50 *2 patsen bij. Dit zei de heer J. Bink, vertegenwoordi ger van de Vereniging De Oude Dorpskern, gisteravond in een vergadering van de raadscommissie voor verkeers zaken. Van deze extra ruimte zouden de De Beurs, Royal, De Poort van Kleef en het Hof van Holland kunnen profite ren, zo zei Bink. Verder drong de heer Bink opnieuw aan het plaatsen van keine paaltjes in de Voorstraat om te voorko men dat auto's toch schuin zouden worden geparkeerd. Wethouder V. Salman zei daar weinig heil in te zien, ook al omdat de paaltjes ontsierend zijn. "JTWIJKSE GIFTEN HELPEN INDIASE AAN NIEUW BESTAAN LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp subsi dieert de mini-markt op het plein voor Winkelhof. Dat valt op te maken uit het antwoord van wethou der G. Keijzers (PvdA) tij dens de gisteravond ge houden vergadering van de commissie financiën op vragen van het D66-raads- lid H. Lamers. Volgens Keijzers worden de marktkooplieden van Winkel hof op dezelfde manier behan deld als hun collega's van de donderdagse weekmarkt die in het Oude Dorp wordt gehou den. Voor de Winkelhofkra- men moeten weliswaar preca riorechten worden betaald, terwijl de wekelijkse markt wordt belast met een tarief die op basis van de marktverorde- ning wordt geheven, maar van een verschil in prijs kan vol gens Keijzers hoegenaamd niet worden gesproken. Het dekkingspercentage van de weekmarkt bedraagt 49,4 procent. Dat de gemeente be reid is de resterende 50,6 pro cent voor haar rekening te ne men heeft te maken met het feit, dat de gemeenteraad van Leiderdorp de weekmarkt in de Hoofdstraat en de Eiken laan in het belang van de leef baarheid van het Oude Dorp vindt. De marktkooplieden die 's vrijdags en 's zaterdags en kele plaatsen op het Winkel hofplein bezetten profiteren van deze gemeentelijke gul heid. De minimarkt is een doorn in het oog van de Winkelhofwin- keliers. Volgens hen is er spra ke van oneerlijke concurren tie. Voor de promotie van Winkelhof worden grote be dragen uitgetrokken, waar de marktkooplieden van profite ren zonder dat ze er zelf aan meebetalen. Ook de hoge huis vestingslasten spelen een rol bij de winkeliers de voet van de marktkooplieden dwars te zetten. Lamers stelde gisteravond, dat de gemeente best een hoger ta rief aan de marktkooplieden van Winkelhof mag vj-agen. Het VVD-raadslid W. Scheffer liet doorschemeren daar niet zo'n voorstander van te zijn. Ook wethouder Keijzers stelde zich enigszins terughoudend op. „Ik denk dat het moeilijk is met twee maten te meten", aldus Keijzers. Keijzers deelde verder mee, dat er kooplieden zijn die met hun kramen op het Winkel hofplein meer vierkante me ters in beslag nemen dan is toegestaan. Een controle heeft dat onlangs uitgewezen. De overtreders hebben inmiddels een brief van de gemeente ge kregen en zullen in een nader gesprek op de consequenties worden gewezen. Lamers had in een eerdere instantie het vermoeden uitgesproken dat de marktkooplieden het met de toegewezen ruimte niet zo nauw nemen. Nieuwbouw Rhijndael vordert gestaag De nieuwbouw van bejaardentehuis Rhijndael in Koudekerk aan den Rijn vordert gestaag. Dank zij de zachte winter ziet het er naar uit dat het nieuwe gebouw zoals gepland in december van dit jaar zal worden opgeleverd. De bejaarden kunnen dan in januari hun noodbehuizing aan de Kerklaan omruilen voor hun splinternieuwe, Mevrouw Helen van Hartingsveld bij het bord dat op het nieuw te bouwen gemeenschapshuis geplaatst moet worden. De meneer rechts zal ongetwijfeld de dorpsoudste zijn en niet father Veerendre. gin hierover een beetje in haar Katwijkse piepzak geze ten. Ten onrechte, zo bleek derhalve. Van zijn kant had father Veerendre aan de plannen voor de huizen iets veran derd. Zo wilde hij een over dekte veranda aan de huizen bouwen zodat de mensen in het hete seizoen (46 graden) buiten zouden kunnen sla pen. Natuurlijk ging Helen van Hartingsveld, als een soort kapitale voogd, daar mee akkoord: wat Father doet is altijd goed. Zo kwam de huizenbouw, onder leiding van een beroepsmetselaar, op gang in het dorpje Kanudih, waar de Musahar dolblij wa ren. Die blijdschap had Helen ervaren: „Het zag er ook heel aardig uit: de mensen woon den er al in, met wat stroo op de grond, een lap katoen er over, twee aarden potten en een hoopje voddige kleren. Dat is het totale bezit van een Musahar familie. Maar ze waren intens gelukkig en dankbaar, die rat-eters". Van de weeromstuit was ook He len erg blij en dankbaar, „dankzij de inzet, spontaneï teit en giften van zovelen, groot en klein". Katwijk Colony De eerste tien huizen krijgen de naam „Katwijk Colony I Kanudih". Als de regentijd begint moeten ook de overige acht woningen klaar zijn. De Stichting Katwijk voor India gaat onverdroten verder. Zij wil de families en de bewo ners van de dorpen in dat ge bied aan werk helpen. Als eerste prioriteit is er de bouw van een gemeenschapshuis voor het bijbrengen van de meest elementaire zaken op het gebied van hygiëne, kin derverzorging, onderwijs, training en huisvlijt. Momen teel is het sterftecijfer onder de Musaharkinderen groter dan het geboortecijfer. De bouwkosten van zo'n huis be dragen 3500 gulden. Het is de bedoeling dat het bord „Kat wijk Colony Kanudih" op dit huis geplaatst wordt. Het werkgelegenheidsplan (opgesteld door Helen en fa ther Veerendre) omvat: aan schaf van 20 bakfietsen voor vrachtvervoer in Varanasi (goede verdiensten voor de mannen); materiaal voor het maken van sigaretten het is nu eenmaal zo; en dan nog zonder mondstuk door 50 vrouwen (nog net redelijke verdiensten). Men denkt aan machines en materiaal voor het vlechten van touw, en ook zouden er 5 naai- en bor- duurcentra met de bouw van twee huizen moeten komen. Een prioriteit later geldt een tapijtknoperij en een school met 6 lokalen. Dit plan is nog onzeker, immers de salaris sen van het onderwijzend personeel moeten ook betaald kunnen worden. Verdubbelen Evenwel, de stichting en me vrouw Helen wanhopen niet. Weliswaar zullen nog eens 30.000 gulden op tafel moeten komen (of opgehoest, zoals dat tegenwoordig heet), maar in '88 is in vier maanden tijd eenzelfde bedrag bijeenge bracht. „Als Buitenlandse Za ken de ingezamelde gelden wil verdubbelen, zoals ge vraagd is, moeten wij in '89 15.000 gulden bijeen zien te krijgen. Dat moet toch luk ken!", riep Helen van Har tingsveld schriftelijk en met veel nadruk uit „Het gaat om een menswaardig bestaan van erg arme mensen in een stukje van het onmetelijke India. Aan father Veerendre en zijn collega's zal het niet liggen. Die werken erg effi ciënt en draaien, pro Deo en pro Musahar, iedere dollar cent om teneinde de op brengst voor 100 procent te kunnen besteden". Helen van Hartingsveld. gebruind door drie maanden Indiase zonnebrand en op een rossige haar na ondergedompeld in de heilige Ganges, heeft als „iron lady" in Katwijk on derwijl het voortouw weer genomen: „Ik reken op uw hulp!", zo zweept zij ons allen tot goedgevigheid op. De stichting gaat onvervaard door. „Afbouwen"'" Helen bedoelde natuurlijk niet „er mee ophouden", maar volgde toch een verfoeilijke trend in ons spraakgebruik. „Integen deel, we bouwen niks af, we gaan enthousiast door en ma ken de zaak af". Hetgeen be tekent, dat ze verder wil bou wen. De Musahar zullen het weten. Overigens wil de Stichting Katwijk voor India haar Musahar project 't liefst uitgebreid zien tot de regio: „Rijnsburg, Noordwijk, Val kenburg enz. De Chr.Tuin- bouwschool in Rijnsburg heeft reeds een bedrag van 10.000 gulden geschonken bij gelegenheid van haar 40-jarig jubileum". Zoiets geeft ook de tot nog toe, onder het juk der geldschieters, uitgebuite Musahar-burgers weer nieu we moed. Het is alleen jam mer dat ik niets van de mys terieuze father Veerendre te weten ben gekomen. Me vrouw Helen is zo druk „be- schafticht" en zo vaak afwe zig, dat ze mij omtrent deze missionerende figuur onder de Musahar niets kon mede delen. aan al de eisen des tijds voldoende kamers. Met de laatste verdieping van het vier woonlagen tellende gebouw is al een begin gemaakt. Over het tekort op de begroting van twee en een hal ve ton wordt nog overlegd met de gemeenten Hazerswoude en Koudekerk. Het bestuur van de Stichting Rhijndael hoopt nog steeds dat de twee gemeenten samen het tekort zullen weg werken. Hazerswoude voelt daar vooralsnog weinig voor. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13