Teleurstelling over vaagheid bisschoppen Paus - terug in Rome £cidócSotwaf kerk wereld brieven van lezers Kerken bereid tot confrontatie met Korte-van Hemel Fakkelloop in Utrecht begonnen Kirchentag zwijgt over Roemenië GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSowvant MAANDAG 12 JUNI 1989 Plr -EI Zuidafrikaanse Anglicanen verwerpen volkslied DURBAN De Anglicaanse Kerk in Zuid-Afrika vindt het gebruik van het officiële volkslied in kerkdiensten niet langer acceptabel. „Die Stem van Suid Afrika" zaait alleen maar ver deeldheid, zo oordeelde de synode. Voortaan zal in Anglicaanse kerkgebouwen de hymne „Nkosi sikelel iAfrika" (God bless Africa) klinken. In het Zuidafrikaanse volklied wordt de staat aanbeden, aldus een motie die door 191 van de 200 synodeleden werd gesteund. Een van hen sprak zelfs van afgoderij. „Nkosi sikelel iAfrika" wordt sinds 1912 beschouwd als het volkslied van de zwarten in Zuid-Afrika. De twee miljoen leden tellende Anglicaanse Kerk een tegenstander van het apartheidsregi me heeft haar grootste aanhang onder de zwarte bevolking. Franse RK Kerk opent archieven na arrestatie Touvier LYON Aartsbisschop Decourtray van Lyon is bereid de ar chieven van zijn aartsbisdom te openen voor een commissie van geschiedkundigen. Hij zei dit zaterdag voor de Franse tv. Vorige maand werd de oorlogsmisdadiger Paul Touvier, die tij dens de oorlog een belangrijke rol in Lyon speelde, in eerf klooster te Nice gearresteerd. Sinds de oorlog had hij zich voor al met hulp van de Franse geestelijkheid schuil kunnen hou den. Mgr. Decourtray sloot niet uit dat de RK Kerk fouten heeft gemaakt in de zaak-Touvier. Uit de archieven zal echter blijken dat de rol van de Kerk kleiner was dan in de pers wordt gesuggereerd. Hij betreurde het dat de arrestatie van Touvier tot anti-klerikale sentimenten heeft geleid. God bezoekt ons dikwijls, maar meestal zijn we niet thuis LPO PRAAT OVER DIAKONIE HOEVEN Teleurstel ling was er bij veel deel nemers aan het Landelijk Pastoraal Overleg over het antwoord van de bis schoppen op de concrete aanbevelingen over het onderwerp parochiële di- akonie. Omdat Leeuwen horst bezet was kwam het LPO het afgelopen week einde voor een tweedaag se zitting bijeen in het voormalige grootsemina rie Bovendonk van het bisdom Breda. Het Rotterdamse DPR-raads- lid mevrouw A. Geerdes maakte zich tot tolk van ve len toen ze verklaarde dat ze. concrete aanduidingen van de bisschoppen gemist had in het oplossen van noden in oude stadswijken, die bij uitstek als een taak voor de parochiële diakonie wordt gezien. Ook Victor Scheffers van Justitia et Pax vond het jammer dat er niets concreets uit het ant woord van de bisschoppen viel op te maken. Bisschop H. Ernst van Breda gaf toe dat het stuk vrij alge meen was, maar dat dit moei lijk anders kon omdat de bis schoppen hadden te antwoor den op zulke verschillende si tuaties als die van stad en platteland. Op vragen ant woordde bisschop Ernst ver der dat het ambt van diaken dat in de RK kerk momenteel opnieuw opgang maakt niet louter en alleen moet worden opgevat als een liturgisch as sistent zoals nu in toenemen de mate het geval is. In de vroege christenheid wa ren diakens belast met diako nie, het geven van hulp en bijstand. Het Tweede Vati caans Concilie opende op nieuw wegen voor het diake nambt. Afgesloten Met het antwoord van de bis schoppen werd de eerste fase van het vergaderluik over di akonie waarover het LPO in het najaar van 1987 al sprak, afgesloten. Eerder was dit al het geval met het onderwerp liturgie dat in 1986 werd be ëindigd. Ook toen gaapte er een behoorlijke kloof tussen de voorstellen uit het LPO en het antwoord van de bis schoppen. Dit alles onder het motto waaronder dit nieuwe LPO in 1984 van start ging, „geloofsverdieping in deze tijd". Vicaris-generaal J. Zuidgeest FOTO: MILAN KONVALINKA Het LPO zette in Hoeven zijn beraadslagingen voort met het onderwerp Diakonie en maat schappelijke organisaties. Ook dit moet weer uitmonden in een aantal aanbevelingen waarop de bisschoppen zullen antwoorden. Hoe moet de rol zijn van de vele katholieke organisaties in deze tijd en speciaal wat is de rol van de individuele gelovige daarin, zoals voorzitter dr. J. van Laarhoven het in zijn ope ningstoespraak uitdrukte. Door de agendacommissie was een uitvoerig stuk opgesteld als leidraad voor de discussie. In de plenaire discussie merk te een deelnemer op dat het misschien goed zou zijn als de bisschoppen eens vragen stel den over dit onderwerp. Dan zou er wellicht gerichter ge discussieerd kunnen worden. Bisschop Ernst nam de sug gestie van harte over. Andere aanwezigen hadden het ge voel dat ze niet wisten wat ze hadden aan het stuk v*an de agendacommissie (aarin onder meer kardinaal Simonis zit) Wat is de status ervan en in hoeverre is het een richtlijn van bovenaf? Gevraagd werd om minder moralisering van bovenaf en om meer bemoediging en in spiratie. Velen meenden dat het woord katholiek een ne gatieve bijklank heeft gekre gen zoals ook vicaris-generaal J. Zuidgeest van het Rotter damse bisdom. Als voorbeeld van hoe individuele diakonie in de praktijk er uit zou kun nen zien noemde hij het voor beeld van een katholieke school in een Rotterdamse ar beiderswijk, waar de leer krachten zich het vuur uit de sloffen lopen. „In feite zijn die mensen bezig met diep christelijke waarden, ook al zullen ze daar meestal niet bij stilstaan. Alle verboden gaan daar van tafel, hier wordt res pect en solidariteit getoond. Hier bewijzen katholieken een dienst aan de samenle ving. Wat zou het zalig zijn als overal de herkenbaarheid van de katholiek het 'christe lijke' was", aldus Zuidgeest in een hartekreet. Afvaardiging Zuidgeest meende ook dat de afvaardiging naar het LPO anders zou moeten. Hij vond het jammer dat katholieke deskundigen op het terrein van de diakonie op deze ver gadering ontbraken. LPO- voorzitter Van Laarhoven be loofde dat hier over in de agendacommissie gesproken zou worden. De afvaardiging naar het LPO bestaat nu uit vertegenwoordigers van de diverse diocesane pastorale raden, vertegenwoordigers van katholieke organisaties en direct door de bisschoppen aangewezen leden. Machteloos toonde voorzitter Van Laarhoven zich tegen over een opmerking van pa ter Karei Weerkamp die het betreurde dat „door de activi teit van een man de vele dui zenden die in Limburg geïn teresseerd zijn in het LPO daar niet aan deel kunnen ne men". Een Limburgse delega tie, aldus Weerkamp, die op het LPO aanwezig had willen zijn werd door de agendacom missie verwezen naar de DPR van mgr. Gijsen, waar zij nul op rekest kreeg, want bis schop en DPR in Limburg zien niets in het LPO en doen er daarom niet aan mee. Net als zijn voorganger beloofde nu ook Van Laarhoven dat hij het ongenoegen van de Lim burgse afwezigheid in de agendacommissie aan de orde zou stellen. Behalve mgr. Gijsen van Roermond liet ook mgr. Ter Schure van Den Bosch zich niet zien bij dit beraad tussen gelovigen en bisschoppen, de laatste vanwege drukke werkzaamheden. Alle andere bisschoppen waren voor kor tere of langere tijd op de LPO-zitting aanwezig. Óp 8, 9, en 10 december wordt, eveneens in Hoeven, verder gepraat over het onderwerp diakonie. PAUL VAN VELTHOVEN VEENDAM De negen ker ken in ons land die 56 asiel zoekers herbergen, zullen een confrontatie met staatssecre taris Korte-van Hemel van justitie niet uit de weg gaan. Zij verwijten de bewindsvrou we op een botsing uit te zijn, omdat zij geen wijziging aan brengt in haar beleid met be trekking tot „uitgeprocedeer de" asielzoekers. Tijdens de Kerkendag Gro- ningen-Drenthe, zaterdag in Veendam, werd namens de negen kerken een verklaring met die strekking voorgelezen door Coen van der Heijde, pastor van het oecumenisch diaconaal centrum Open Hof in Groningen. Korte-van Hemel kreeg het verwijt dat zij „feiten, cijfers en argumenten gebruikt die elkaar tegenspreken en voort durend weerlegd worden". Aanleiding voor het protest is de uitzetting op 7 januari van twee Syrisch-orthodoxe vrou wen en het 4-jarige dochtertje van één van hen. De vrouwen werden na aankomst in Syrië aangehouden en langdurig ondervraagd door de geheime dienst. Ze hebben hun toe vlucht in een kerk gezocht. De geheime dienst haalt hen daar regelmatig voor nieuw verhoor uit. De staatssecretaris had voor de uitzetting gezegd dat de vrouwen geen gevaar zouden lopen en dat opvang bij fami lie mogelijk zou zijn. Dit laat ste bleek eveneens niet te kloppen. Vluchtelingenwerk Nederland heeft de staatsse cretaris gevraagd voor de vrouwen terugkeer naar Ne derland en hereniging met de gezinnen mogelijk te maken. Ds. W. R. van der Zee, secre taris van de Nederlandse Raad van Kerken, uitte in Veendam eveneens harde kri tiek. Hij noemde het rege ringsbeleid „middeleeuws". Van der Zee wees op de tradi tie van Nederland als gastvrij land. „Sinds vorig jaar hebben we echter de laagste toela- tingscijfers voor vluchtelin gen in Europa. Nederland is het enige land dat Tamils te rugstuurt naar Sri Lanka. Van der Zee noemde asielzoe kers het slachtoffer van de „wanordelijke orde in de we reld". „Ze vluchten van de ene onrechtvaardigheid naar de ander. Van bedreigd wor den ze bedreigend vanwege de vooroordelen en de discri minatie." UTRECHT In Utrecht is zaterdag de fakkelloop begonnen van zeventig jongeren langs de provin ciehoofdsteden. Bedoe ling is om jongeren te motiveren tot zending en evangelisatie. De fakkelloop is een on derdeel van een wereld wijde actie, die vorig jaar Pasen begon in Jeruza lem en eindigt op het- congres van het Lausan- necomité voor wereld evangelisatie in juli te Manila. De fakkelloop begon zaterdag in Utrecht, waar een kleine duizend belangstellenden op het Domplein de evangelist Ben Hoekendijk aanhoorden. „De oplossing van alle proble men ligt in de verandering van de mensenharten. Zonder God is de mens niet geluk kig," aldus Hoekendijk. Hij hekelde daarbij het gebrek aan normbesef in Nederland. Tevoren was een boodschap van kardinaal Simonis voor gelezen. Daarin sprak de aartsbisschop van Utrecht de wens uit dat de blijde bood schap van Gods liefde in Christus mag aanzetten tot ge tuigenis in woord en daad en tot solidariteit met de armen en ontrechten. In een verklaring riepen de deelnemers op tot een terug keer naar het geloof in de God van vergeving en hoop, juist op dit kruispunt in de ge schiedenis waarin Europa naar een nieuwe toekomst zoekt. De blijde boodschap van liefde, hoop en menselij ke waardigheid is nog even actueel als in Jezus' tijd. De fakkelloop eindigt zater dag 17 juni met een manifes tatie op de Dam in Amster dam. LINKOEPING De paus is za terdag in Rome teruggekeerd na zijn bezoek aan de Scandina vische landen. Het pastoraal bezoek werd op symbolische wijze afgesloten. Hij zegende de eerste steen van een nieuwe iutherse kerk in Linkoeping, een stad 300 km ten zuidoosten van Stockholm. Daarbij dankte hij de lutherse bisschoppen van Zweden voor hun bereidheid tot samenwer king met andere kerken. „Ik ben als broeder in Christus ge komen om te getuigen van de waarheid waardoor alle christe nen ondanks hun verdeeldheid zijn verenigd." Hij waarschuwde de Zweedse samen leving te gronde te gaan als er geen eerbied voor de fundamentele men- selijke waarden is. Abortus, in Zwe- den vrij verkrijgbaar, leidt tot het De paus plantte, vlak voor zijn vertrek uit Zweden een es; een bewijs van vertrouwen in uiteenvallen van de samenleving, zo FOTO: AP hield de paus de Zweden voor. toekomst. WEST-BERLIJN De Westduitse protestantse Kirchentag is gisteren af gesloten zonder dat de mensenrechtenschendin gen in Roemenië aan de orde zijn gesteld. De Hon gaarse bisschop Bela Har- mati, die in nauw contact staat met Roemeense vluchtelingen, hekelde het feit dat de Roemeense schrijver Richard Wag ner, een fel tegenstander van dictator Ceauscescu, geen uitnodiging had ont vangen. Aanvankelijk gaf de leiding van de Kirchentag als reden dat er reeds een rooms-katho- liek uit Roemenië was uitge nodigd en dat twee te veel zouden zijn. Al spoedig moest de Kirchentag echter toege ven dat de Roemeense ambas sadeur in de Bondsrepubliek, Marcel Dinu, en de lutherse bisschop Albert Klein van Roemenië daartegen hadden geprotesteerd Bisschop Harmati, die in Hon garije veel werk verzet voor de Roemeense vluchtelingen, wist waarover hij sprak. Drie weken geleden stootte hij in Basel zijn neus bij de Europe se kerkenvergadering. Op louter formele gronden hield die bijeenkomst een voorstel van Harmati buiten de deur waarin felle kritiek op de schendingen van de mensen rechten in Roemenië werd ge uit. Ook het centraal comité van de Wereldraad van Ker ken weigerde vorig jaar juli in te gaan op een voorstel van de hervormde bisschop Karoly Toth uit Budapest om in ieder geval over Roemenië te dis cussiëren, nadat de Roemenen gedreigd hadden uit de We reldraad te stappen. Secreta ris-generaal Castro gaf daarop toe De drieëntwintigste Kirchen tag werd gisteren afgesloten met een avondmaalsdienst in het Olympisch stadion van West-Berlijn. Onder de ruim honderdduizend aanwezigen bevond zich bondspresident Richard von Weizsacker. Bondskanselier Kohl, die twee jaar geleden op de Kir chentag werd uitgejoeld, liet zich ditmaal niet zien. In to taal hebben meer dan 150.000 personen de Kirchentag be zocht. onder wie ruim 2.000 DDR-burgers. Voor het eerst in de veertigjarige geschiede nis van de Kirchentag ging een manifestatie wegens ge welddadigheden niet door. Linkse activisten verhinder den zaterdag met boe-geroep, fluitconcerten en het schreeu wen van leuzen als „Nazis raus" dat een podiumgesprek met de mensenrechtenorgani satie IGfM die geen duidelijk standpunt heeft over apart heid en de contra's in Nicara gua kon plaats vinden. Daar bij kwam het tot een handge meen, terwijl eieren en zakjes verf door de zaal vlogen. Voorzitter Helmut Simon noemde de situatie „diep treu rig". Hij noemde de geweld dadigheden op zaterdag een „nederlaag voor de geest en de gemeenschap van de Kir chentag". Comm unisme De communische regering van China heeft opnieuw laten zien dat bloedvergieten en dic tatuur hun middel is om aan de macht te blijven. Commu nistisch Cuba en Oost-Duits- land keuren dit alles goed. Rusland zwijgt! De Russische leiding bakt nu „zoete brood jes" evenals ten tijde van Hit- Ier, die deze broodjes bakte voor de toenmalige Engelse minister-president. Opgepast! Communisme en facisme zijn beiden gevaarlijke rovers van lijke Volkspartij bij de komen de verkiezingen op één lijst staan met de communisten. Onverstandig en politiek on juist. De stemmers van de PPR en PSP en de Christelijke Volkspartij helpen nu de com munisten aan stemmen. P. de Jong, DEN HAAG. Studen tenleven In de berichtgeving over de oprichting van een Haagse stu dentenvereniging voor de Haagse Hogeschool wil ik het volgende kwijt. Er wordt ge suggereerd dat Den Haag een duffe stad is, die een studen tenleven ontbeert. Niets is minder waar want reeds jaar en dag kent de residentie de Haagsche Studenten Vereeni- ging (HSV) met als vliedend middelpunt van studentikozi- teiten haar pand aan de Bur gemeester van Karnebeeklaan nr. 3. Onlangs vierde deze ver eniging haar Xlle lustrum op ludieke wijze, waarvan ook deze krant verslag heeft ge daan. Daarnaast kent Den Haag nóg een vereniging voor studenten en wel het Haagsch Studenten Schutters Korps „Pro Libertate" (HSSK). In te genstelling echter tot de op te richten vereniging biedt de HSV primair onderdak aan universitaire studenten en zijn in beperkte mate HBO'ers (25%) toegelaten. Over de komst van de nieuwe studen tenvereniging ben ik zeer ver heugd, te meer daar ze com plementair is aan de HSV. Zo wel universitaire als HBO-stu- denten hebben behoefte aan een sociëteit, maar om nu te stellen dat de vereniging van de Haagse Hogeschool in de Sweelinckstraat het bolwerk taat worden van het „Haags tudentenleven" gaat te ver. Het bolwerk is en blijft de bierrijke sociëteit „Megara" van de HSV aan de Karnbeek laan. J.J.P. Bosman, Assessor I Senatus HSV, tevens lid van HSSK, DEN HAAG. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Gruwelijk cynisme h Als het niet zo gruwelijk cynisch was, hadden wJ| om moeten lachen: de manier waarop de hoogbeiaaB| nese leiders eind vorige week een minuut stilte in^p men voor de militairen die om het leven zijn gekom( „heldhaftig" onderdrukken van de „contra-revolutij king. Geen woord over de talloze burgers die, zoalq getuigenverslagen blijkt, vaak op gruwelijke wijze j zelfde „heldhaftige" militairen zijn vermoord. BURGERS die met tanks werden overreden, standr zijn geexecuteerd of dodelijk zijn geraakt bij schietp^te het wilde weg. Gewone mensen, die om het leven z; men omdat de ziekenhuizen in de Volksrepubliek" noeg medicijnen meer hadden om de gewonde ledeijgj volk de verzorging te geven waar zij recht op hada iel Gevreesd moet worden dat de doden van vori niet de laatsten zullen zijn. De berichten uit China over massale arrestaties. Studenten zij vooral en gewone burgers worden op grote schaal opgepakA^ deelname aan wat opnieuw gruwelijk cynisch tra-revolutie wordt genoemd. Een vergrijp waarop IaJ de doodstraf staat. Er mankeert die stokoude Chines echter kennelijk wat aan de oren. De studenten op l?n van de Hemelse Vrede betoogden, zeker in de eerstt1* immers voor niets meer dan een eind aan de corn^ meer vrijheid en democratie. Maar nadrukkelijk wè'oa het bestaande een-partijstelsel. ,aP Het hoeft daarom geen betoog dat de ware contr4vo tionairen zich niet op het plein bevonden, maar in cht ring, de partij en het leger zitten. Zij verzetten zich 1A- wil van het volk. Verbazingwekkend is dat jammed niet. De wereld telt veel van dergelijke machtspoK? die onder het mom van „het beste voor het volk" iarr; ders doen dan zichzelf en hun kliek aan de macht fc0c [pri Dank zij de zegeningen van de moderne commf'^ middelen is de wereld getuige geweest van wat zich £ee heeft afgespeeld. Terecht is daarover grote verontwat d ontstaan, die in de internationale politiek echter nielge taling heeft gekregen in de vorm van de vergaande !e^ die sommigen graag hadden gezien. De overwegiif11 niet direct naar de hardste diplomatieke en politiek^ dingsmiddelen te grijpen zijn internationaal-politie^n natuurlijk best verdedigbaar. En het is ook zo, dat dn i van een land als Nederland alléén, in Peking nietrba druk zal maken. ,ve USj TOCH kunnen we de vrees niet geheel van ons af ze i als in China de rust (gedwongen) is weergekeerd eif' nomie van het land weer op koers ligt, tal van la?e banden weer zullen aanhalen. De Chinese markt vL^) dan een miljard mensen is toch te interessant om r laten liggen? Regeringsleiders zullen dan on vermijd hi; gang naar China overwegen. Het is te hopen dat zij >ei< len realiseren, dat zodra zij in Peking ministers en.-, hoogwaardigheidsbekleders de hand schudden, dj] bloed aan kleeft van duizenden onschuldigen. Zonnig DE BILT (KNMI) Een krachtig hogedrukgebied bo ven Skandinavië blijft ook morgen zijn invloed op het weer in ons land houden. Het blijft dus net als vandaag zon nig en vannacht helder. Daar de aangevoerde lucht wat dro ger is, is de kans op mist in de nacht en vroege ochtend maar klein. Dit betekent ook dat in de loop van de middag wat minder stapelwolken gaan ontstaan. Komende nacht daalt de temperatuur tot onge veer 14 graden en loopt over dag op tot omstreeks 27 gra den. Het hogedrukgebied neemt nog iets in betekenis toe. Dit betekent voor ons dat de oostenwind morgen iets in kracht toeneemt en matig wordt. Het ziet er naar uit dat het warme weer nog even aanhoudt, maar een toename in temperatuur zit er niet in. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen: Zonnig. Middagtemperatuur van 20 aan de kust tot 25 graden in Oslo en omgeving. Zweden en Denemarken: Zonnig. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Schotland en Ierland: Veel bewolking en plaatselijk regen. Middagtemperatuur 16 tot 20 graden. Italië: W( Zonnig Middagtemperatui graden. ror ii Joegoslavië: ngf Perioden met zon, maai Z1 weersbuien. Middagtempe geveer 25 graden. Griekenland: pm Perioden met zon en nq oi daar onweer. Middagtempt.fi, tot 30 graden. Eelde Eindhoven Berlijn onbew. Budapest half bew Bordeaux niet ontv Brussel onbew. Cyprus onbew Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas 17 ->1-1 23 >0 20 1 22 23 19 ij. Bondsrepubliek Duitsland Zonnig. Middagtemperatuur 23 tot 28 Portugal: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 27 graden in de Algarve. Zonnig, maar in het noorden enkele regen- of onweers- buien. Middag temperatuur aan de noordkust onge veer 20 graden, elders 25 tot 30 gra den en op de hoogvlakte 30 tot 35 graden Madeira: Droog en overwegend zonnig. Mid dagtemperatuur 24 tot 28 graden. Canarische eilanden: Zonnig. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Frankrijk Zonnig Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Middagtemperatuur 24 tot 28 graden. New York New Orleans Palm Beach Pretoria Rlo de Janeiro San Francisco Sao Paolo Seoul Singapore Tel A Tokyo 25 eld 26 In) J HELP DE LEPRA BESTP11] DOF. HPT NI I'1 1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2