ignon maalt niet gering prestige Manon Bollegraf blij met de titel Lange mars Chang ook Edberg te veel Zege ploeg-Post in Ronde van Luxemburg a/siek ongemak Graf voordeelt Sanchez 2 Toch titel voor een McEnroe S9 RT CcidaeSoutant MAANDAG 12 JUNI 1989 PAGINA 15 >riisi Ava°lILIE BLOMDAHL SpST IN EUROPA CUP 3 ill Zundert is als derde geëindigd in de strijd om de Europese beker 34. »n voor elubteams. De trofee ging naar BK Borgen uit Hülsingborg, irag. )se met va^er Lennart en zoon Torbjórn Blomdahl als belang- len. 1 23. 2tet driebanders uit het grensplaatsje Zundert presteerde wisselvallig. pelen tegen Benfica uit Portugal en CB Sants Barcelona, verlies te- ,emeJBre w^nnaar en verrassende winst tegen Deurne, de gastploeg onder 7,00 Pn Ludo Dielis. Dick Jaspers, Louis Havermans, Harrie van de Ven lg René Vermeiren wonnen zaterdagavond met opvallend gemak ne, door drie van de vier partijen naar zich toe te trekken. Gisteren erve°^ert vriJ- Voor Harne van de Ven was dat maar goed ook. De Eind- erveg,kon elk moment vader worden. Hij had aangekondigd, meteen naar l-l-ö-oan als zijn vrouw was bevallen. Deurne had in eigen huis de titel akken. als de laatste wedstrijd tegen Halsingborg in winst was om- LoU, leek te lukken, toen kopman Ludo Dielis een voorsprong van LUXEMBURG Michel Cornelisse heeft giste ren de Ronde van Luxemburg gewonnen. De Nederlandse wielrenner uit de ploeg van Peter Post liet zich in de slotetappe niet meer uit de leiderstrui rijden Zijn landgenoot Eddy Schurer eindigde als derde met een achterstand van 12 seconden. Tussen beide Nederlanders klasseerde zich de Westduitser Kajzer. De vijfde en laatste etappe, een rit over 196 kilo meter, werd gewonnen door de Italiaan Tafi. Hij versloeg in de sprint de Nederlander Theo de Rooy. Het tweetal had een voorsprong van enke le seconden op een achtervolgende groep. Moni que Knol won afgelopen weekeinde in West- Duitsland twee wielerwedstrijden voor dames. De olympische kampioene was zaterdag in Ra- thingen de sterkste in een koers over 83 kilome ter. Gisteren won de Amersfoortse in Dtlsseldorf, waar ze met 18 seconden voorsprong op het pelo ton finishte. De Franse beroepsrenner Gilbert Duclos-Lassalle schreef de tiende Ronde van het Zuiden op zijn uitslagenlijst bij. In de vijfde en laatste etappe van Pamiers naar Leucate over 198 kilometer, die met een gemiddelde snelheid van ruim 44 km/uur werd afgelegd, veranderde er in de algemene rangschikking niets meer. Olympisch kampioen Frost oppermachtig ALKMAAR Olympisch kampioen Dan Frost heeft zaterdagavond op de Alkmaarse wieler baan voor enkele honderden toeschouwers zijn kracht in de klassementswedstrijd getoond. De Deense leraar, die het veld twee ronden of meer achterstand bezorgde, had ten opzichte van zijn concurrenten het voordeel dat hij al een aantal baanwedstriiden in de Verenigde Staten achter de rug had. Leo Peelen, zilver in Seoul op dit nummer, eindigde als derde achter de Tsjechoslowaak Ales Trcka. Het achtervol gingsnummer werd ook een Deense overwin ning. Peter Clausen liep in de finale Erik Cent in. Clausen was ook in de kwalificaties het snelst, 4 minuten 56,25 seconden over de 4000 meter. Cent, die dit seizoen zijn programma meer op de weg richt, maakte vrijwel onvoor bereid in de kwalificatie een tijd van 4.59,42. Sport op tv vandaag Nederland 2. 19.10 uur; AVROs Sportpanorama. Nederland 3, 21.15 uur Sport Studio. BBC 2, 15.50 uur Cricket. Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 20.00 uur: Tennis. Sky Channel, 22.00 uur: Motor sport. Sky Channel, 23.00 uur Hockey. morgen Duitsland 1, 07.30 uur Boksen: Leonard-Hearns. BBC 1, 01.05, 11.50 en 14.50 uur: Crioket. BBC 2, 15.40 uur: Cricket. Sky Channel, 00.00 uur Boksen. NCE Het maakt Fignon niet uit I kwaliteitsoordeel 11 Giro-zege wordt i Hij heeft vijf jaar igL laatste Tourover- IWPI weer een tot de o iing sprekende ijs op zak. En al- t telt. Immers, de iegen niet eri Fig- a moeilijk kwalijk Haat, genomen dat de laad£ntie niet blJ 0p v bleek hem het le- een.jr te maken, an ners is het de geboren Pa- McD< aan te rekenen dat }n ^nd de etappe met de Pjjk moeilijkheidsgraad ,aqerannuleerd. De tocht FÖTcPasso di Gavia, waar ïerder Erik Breukink le dn Hij onder arctische omstandighe den wielerhistorie schreef, was wegens sneeuwjachten on doenlijk. En juist in die rit had een aantal kanshebbers de aanval willen openen. Met name Andrew Hampsten meende op de Gavia zijn slag te kunnen slaan. De grootste teleurstelling werd geslikt in het kamp van Peter Post waar Erik Breukink als gevolg van een inzinking in de veertiende etappe zijn rose trui moest afstaan aan Fignon en tevens een onoverbrugbare achterstand van vijf minuten aan zijn broek kreeg. Breu kink gaf als verklaring die dag niet genoeg te hebben gegeten en als gevolg daarvan alle kracht te hebben verloren. Toen twee dagen later de zwaarste etappe kwam te ver vallen, kon Breukink zich de haren wel uit het hoofd trek ken, want had hij de rose trui niet verloren, dan zou de Ne derlander de laatste week op fluweel hebben gezeten. Problemen Die comfortabele positie was echter weggelegd voor Fignon, die alleen in de klimtijdrit naar de Monte Generoso in Zwitserland serieus in de pro blemen kwam. De marge die hij had opgebouwd ten opzich te van de Italiaan Flavio Gi- upponi en Hampsten was groot genoeg om de leiderstrui te be houden en de slotritten rede lijk ontspannen af te kunnen werken. In de twee resterende bergritjes legde het peloton zich snel bij de heerschappij van Fignon neer. Breukink bleek wederom niet bij machte de hoge verwach tingen waar te maken Uitein delijk herstelde de kopman van Post nog een deel van de schade door van de achtste naar de vierde plaats op de schuiven. Hij kan alleen met genoegen terugkijken op de eerste twee weken, waarin Breukink goed reed en vijf da gen de rose trui droeg. Jean- Paul van Poppel bevestigde zijn reputatie als sprinter door twee etappes op zijn naam te schrijven, terwijl Post voorts nog twee dagsuccessen boekte met Urs Freuler. De ploeg van Cees Priem leek aanvankelijk een desastreus debuut in een grote ronde te gemoet te gaan, maar voor TVM werd het in de laatste week alsnog een leuke Giro. Weliswaar bezorgden de bui tenlanders Anderson en Skib- by Priem een etappezege, maar de vreugde en vooral de opluchting in het Nederlandse kamp was er niet minder om. Tenslotte was TVM door de vlucht van Johan van der Vel de tot dan alleen negatief in de publiciteit geweest. Ondanks een valpartij in de voorlaatste etappe van de Giro kwam de eindoverwinning van Fignon (links) niet in gevaar. Ook Claude Criquelion i (midden) kon de tocht vervolgen. foto ap anonimiteit. Hij werd in het algemeen klassement dertigste op ruim veertig minuten. HENK STOUWDAM Een Nederlander die in de ders zijn bestaan wisten. De Ronde van Italië positieve zin Brabander, die een ploegmaat opviel, was Jos van Aert, de is van Claude Criquielon, neo-prof van wie alleen insi- maakte duidelijk goed te kun nen klimmen en over een ge zonde dosis aanvalslust te be schikken. Met die eigenschap pen trad hij in één klap uit de en vidberg discussieert met de scheidsrechter na een voor elukkig uitvallende beslissing van een lijnrechter. FOTO: AP PARIJS Chinese on verzettelijkheid is zelfs de koele Stefan Edberg te veel geweest. Het zal de Zweed in het duel met Michael Chang zelden eerder zijn overkomen, dat zo weinig van de kan sen die hij afdwong er zo weinig in zijn voordeel uitvielen als in de eind strijd van Roland Garros van gisteren. Als het erom spande, greep de jonge Amerikaan naar zijn beste slagen: meestal de loupe- zuiver geslagen passeerslag met de dubbelhandige back hand. Soms ook brutaal aan vallend. als de Zweed door toevalligheden was geremd in zijn natuurlijke drang naar het net. De 38 „break-points in de wedstrijd waren voor Edberg breekpunten. In die situatie van winst of verlies verloor hij er 27 aan Chang. De typische mentaliteit van de kampioen, zoals zijn trainer Jose Higueras opmerkte. De onverstoorbaarheid en vanzelfsprekendheid waarmee dat gebeurde, braken uiteinde lijk de Zweed. In de slotfase van de drie uur en drie kwar tier durende finale zag Stefan Edberg er net zo getekend uit als Ivan Lendl; het eerste slachtoffer van naam, dat Chang tijdens zijn „lange mars" in Parijs maakte. De jonge Amerikaan bleef er gis teren topfit uitzien. Hij veror berde bij het wisselen van helft nog eens banaantje uit een zelf meegenomen bruine zak en dronk liters water. Van krampverschijnselen, zoals in de gedenkwaardige partij te gen Lendl, was pas sprake toen hij de hoge tribune op stapte om de zilveren beker op te halen bij Jean Borotra en René Lacoste; de twee stok oude Musketiers. Dat was zijn illustere voorgangers Jimmy Connors en John McEnroe in de lichtstad nooit vergund. De laatste Amerikaanse overwin ning dateerde van 34 jaar gele den en stond op naam van Tony Trabert, in 1955. Toen was de eer de enige beloning. Nu kasseerde Chang bijna zes ton; een buitensporige ver dienste als men die vergelijkt met de andere prijzen. Zo kre gen Manon Bollegraf en Tom Nijssen voor hun overwinning in het gemengd dubbelspel sa men niet meer dan vijftigdui zend gulden. van zijn overwinningen aan- Afzwaaiers zienlijker groter dan zijn ne derlagen: 27 tegen 4. Chang loopt nauwelijks een jaar mee in het grote tennis. Rugblessure De echte gravelbijters zijn ge woonlijk op de stoffige Parijse ondergrond sterk in het voor deel. De rij van winnende aan vallers is klein: Adriano Pa- natta in 1976 en Yannick Noah in 1983. Stefan Edberg had de derde kunnen zijn. Zeker als men zijn staat van dienst ver gelijkt met die van zijn jonge tegenstander. Zelfs nadat hij door een rugblessure in de kwartfinales van de open Au stralische kampioenschappen moest afhaken, was het aantal Op vijftieneneenhalf jarige leeftijd was hij de jongste speler, die ooit een partij won op Flushing Meadow, vervol gens speelde hij 36 partijen in veertien toernooien, waarvan hij er één (San Fransisco) op zijn naam bracht. Edberg was op de langzame ondergrond van Parijs voor zijn doen uitstekend op dreef. Niet echter, toen het erop aan kwam de finale in vier sets te beslissen. Tien breekpunten had hij in die gedenkwaardige vierde set. Hij pakte er niet één. Chang knokte voor wat hij waard was. maar ook de stoicijnse Amerikaan moet zich even in de arm hebben geknepen, toen hij ondanks al les met 5-4 voorkwam en op zijn eerste breekpunt zowaar de set inpalmde. Edberg begon de vijfde set met een service-doorbraak, maar daarna was het met hem ge beurd. Met één van zijn vele afzwaaiers werd de partij op het eerste matchpoint beslist. Edberg bewonderde uiteraard de onverzettelijkheid van zijn onervaren tegenstander op de kritieke momenten. Maar de Zweed had zo zijn twijfels of het hier een karaktertrek be trof. „Hij is jong, misschien denkt hij niet zoveel na. Als je zoveel ballen wilt slaan, als hij. moet je er heel wat halen. Het geluk was met hem als hij het nodig had. Zo gaat het soms in tennis". Voor Chang was het ongetwij feld een onvergetelijke dag. Maar de jonge Amerikaan wil de er niet te lang bij stilstaan. „Misschien presteer ik op een goede dag nog wel iets gro- ters", liet hij weten. „Ik wil niet mijn eigen grenzen stellen en zeggen: Ik won Roland Garros en dat is het". Tennispartijen worden niet beslist door het aantal winnen de slagen, maar door fouten. Dat blijkt ook weer uit de sta tistiek van de finale van Ro land Garros. Edberg beging 68 directe missers tegen Chang slechts 27. De statistiek ziet er als volgt uit: Michael Chang (Vst) - Stefan Edberg (Zwe) 6-1, 3-6, 4-6, 6-4, 6-2 Chang Edberg Aces 1 6 Dubbele fouten 2- 4 Percentage eerste opslagen 82 58 Breekpunten 14 25 Gemaakte breekpunten 9 6 Winnende forehands 21 16 Winnende backhands 20 11 Gewonnen punten aan het net 19 37 Totaal gewonnen punten 61 71 Afgedwongen fouten 48 34 Directe missers 27 68 309 gespeelde punten: 163 ge wonnen door Chang (53 pro cent), 146 door Edberg (47 pro cent). oir/ 2> Arantxa San- 2;eft zaterdag in de m d/an Roland Garros n veJhoudendheid van r, diitbull-terriër ten !n eete joeg Steffi Graf vist lent over de hele ceslj nam abe m°gebj- petitP's door de veilig- iankkrge in haar slagen rik zjren. „Na de over- fy v| van Chang op jvas ik ervan over- vamfat ik Steffi kon >al zO- Maar dat kon al- Is ik haar onder n 2 jlon houden en dat iat 2-oeen mogelijk door Bian^n op haar baseline Kool? Spaanse had daarbij en \k dat Graf niet hon- burgltent fit was. De West- ?er; Jiljonaire was dinsdag- egy|het eten van een piz- i varfallen door een voed- faging. In drie dagen - Extirie kilo af. Door de odevf1 darmklachten hield i°i esÉeninê met een m°ge* juwelderlaag in de halve n Wti tegen Monika Seles. overleefde ze met pijn na ê?e en schoten haar krach- an Tirt om zich de ontke- Ooyeftchez van het ranke imanluden. „Ik wil mijn li- n BHke klachten zeker niet G.°°in als een excuus voor 16 vrlaag. Daarvoor speel- ïxta te goed. Ik heb wedstrijd al De statistische cijfers van de finale in het vrouwen- enkel spel zijn: Graf Sanchez Eerste opslag65% 85% Dubbele fouten 1 2 Aces 5 1 Uitgelokte fouten 41 32 Directe fouten 71 51 Verloren services 5 6 Love games 1 3 Breekpunten 20 13 Partijduur: 2 uur, 58 minuten dat zij mijn lastigste tegenstan der zou zijn in dit toernooi. Op gravel kan zij alles". Graf toonde zich in het moeilijke uur na de nederlaag een uit stekende verliezer. Niet beschrijven Sanchez kon haar geluk niet beschrijven. „Er zijn geen woorden om mijn gevoelens weer te geven. Dit is een fan tastische dag, die ik ga vieren met mijn familie". Aranxta is de jongste in het gezin-San- chez. Vader Emilio is inge nieur, moeder Marisa als zij niet op reis is met haar tennis- sende dochter lerares. Tennis sen doen alle vier de kinderen. De oudste dochter Marisa in het team van de Pepperdine- University in de Verenigde Staten, de broers Emilio (14e op de wereldranglijst) en Ja- vier (oud-wereldkampioen bij de junioren) in het profcircuit. De jongste Sanchez, gevormd door Manuel Orantes en ge- coached door Juan Nunas, voegde zich in mei 1986 bij het rondreizend gezelschap. In drie jaar steeg van de 124e naar de 10e plaats op de we reldranglijst. In die periode won ze twee toernooien, Brus sel 1988 en Barcelona 1989, en verdiende ze een slordige half miljoen gulden. Een fooi in vergelijking met Graf. De op 14 juni twintig jaar wordende vedette werd in 1982 professioneel en sloeg een dikke acht miljoen gulden bij een. Ze won 39 toernooien, waaronder zes uit de serie Grand Slam. Verliezen deed ze mondjesmaat. In 1988 drie keer, in dit jaar tot zaterdag een keer, in de finale van Amelia Island van de Argen tijnse Sabatini. Bij vlagen Tegen Sanchez had Graf slechts bij vlagen het initiatief. Alleen op de momenten dat ze zich even kwaad maakte over haar eigen kleurloze spel. De eerste opslag viel zelden bin nen de lijnen en de forehand bezat niet de anders zo meedo genloze kracht. De Spaanse speelde temperamentvol en vol overtuiging. Niemand durfde na de tweede set nog een sou te zetten op de kansen van Sanchez. De Spaanse was zichtbaar ver moeid, Graf had haar zelfver trouwen weer terug. Dat eta leerde Graf in de derde set. Ze reeg vier games aan elkaar en mocht op 5-3 voor de overwin- Steffi Graf is aan vertwijfeling ten prooi na een misser in de finale tegen de Spaanse Arantxa Sanchez. FOTO: AP ning serveren. Op dat kritieke moment begon ze vreselijk be gon te knoeien. Graf was murw gebeukt en sloeg werkelijk geen bal meer goed. „Ik kreeg last van kramp", verklaarde ze haar inzinking. „Bovendien werd ik ongesteld". Ze verloor haar ei gen opslag en op 5-5 gaf ze de partij uit handen door een combinatie van vreemde mis sers en een apathische hou ding. Op 5-6 verliet ze voor een tussenstop de baan en bij terugkeer hield ze de strijd gaande tot 30-30. Met een fore hand buiten de lijnen en een backhand in het net schonk ze Sanchez de overwinning (7-5). Daarmee werd Sanchez de eerste Spaanse tennisspeelster die een Grand Slam toernooi op haar naam bracht. Lili de Alvarez had in 1926, '27 en '28 drie keer in de eindstrijd op Wimbledon gestaan, maar nooit gewonnen. „Zij is zo ge talenteerd", gaf broer Emilio aan, „dat ze nog vele keren in Parijs in de finale zal staan" Volgens de oudste Sanchez be hoort zijn zus op gravel tot de beste drie van de wereld. Maar ook op gras staat ze haar man netje. „Borg en Evert wonnen Wimbledon van de baseline. Ik zie geen reden waarom Aranxta dat ook niet zal kun nen". PARIJS „Dit is toch iets heel speciaals. We hebben op Roland Garros toch wel even geschiede nis geschreven". Manon Bollegraf had gisteren na terugkomst uit Parijs wel degelijk in de gaten dat haar Grand Slam-zege in de mixed-dubbel met Tom Nijssen de Neder landse middelmaat ver ontstijgt. Bollegraf, die in het enkelspel in Parijs opviel met een dikke zege op Lori McNeill en een ontluisterende nederlaag in de derde ronde tegen qualifier Janine Thompson, benadrukte met klem dat de 17-jarige San chez na haar verrassende zege op Steffi Graf de mixed beslist niet fluitend en feestend af werkte. „Als je dat meisje een beetje kent, dan weet je dat ze ook in zo'n tweede finale alles geeft", aldus de Ermelose „Zo'n drie uur durende enkel spelfinale vreet wel energie, maar Sanchez won en dan voel je de inspanning gewoon lijk veel minder. Nee, Tom en ik hebben de mixed-finale echt niet gewonnen omdat Sanchez zo moe zou zijn. Wel waren we vooraf favoriet, maar dat was logisch. Wij staan op de dubbelranglijst im mers hoger geklasseerd". Nu Bollegraf met haar 47e plaats op de wereldranglijst weer Nederlands nummer één is in de single voelt ze zich in de grote toernooien niet echt onder meer druk spelen. De grote mate van ontspannen ge drag is juist het nieuwe han delsmerk van de in het verle den zo vaak geblesseerde Bol legraf. „Ik sta de laatste maan den gewoon heel erg goed te spelen", luidt haar simpele commentaar. De dollars stro men sinds de toernooizege in maart in het Amerikaanse Ok lahoma binnen op haar bank rekening. En met de volgende Grand Slam-toernooien voor de deur wil ze die lijn nog wel even doortrekken". In de voorbereiding op Wim bledon staat Bollegraf de ko mende weken paraat op de grastoernooien van Birming ham en Eastbourne. Na het Londense evenement zorgt de nationale titelstrijd in Son en de eredivisiecompetitie bij het Apeldoornse Lancóme/De Ma nege voor een lastige onder breking van het toernooien- circuit. Zowel op Wimbledon als bij de US Open zal Tom Nijssen sa men met Bollegraf de succes rijke mixed-draad gaan oppik ken. „Natuurlijk is bijvoor beeld het winnen van Oklaho ma, wat je helemaal in je een tje moet opknappen, een fan tastisch resultaat. Maar daar naast is het net zo uniek dat je samen Parijs wint. Dat is een puur Nederlandse dubbel op een Grand Slam-toernooi na melijk nog nooit eerder ge lukt". PARIJS Jim Grabb en Pa trick McEnroe hebben het heren dubbelspel in Parijs ge wonnen. Het Amerikaanse koppel, als vierde geplaatst, won in vier sets van Mansour Bahrami en Eric Winograd- sky, 6-4, 2-6, 6-4, 7-6 (7-5). als in het enkelspel. Samen met Gabriela Sabatini verloor zij gisteren in de eindstrijd met 4-6, 4-6 van Larissa Savtsjenko en Natalja Zvereva. De Rus sinnen namen daarmee revan che voor de nederlaag, die zij vorig iaar in de eindstrijd van Wimbledon leden. Het was de eerste titel van een Grands- lamtoernooi, die in Russische handen terechtkwam. De jeugdtitel ging bij de jongens naar de Fransman Fabrice Santoro, die in drie felbevoch ten sets Jared Palmer uitscha kelde. De Amerikaan was in de halve finales sterker ge weest dan Paul Dogger. Bij de meisjes won de Amerikaanse Jennifer Capriati.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15