IvdA verwijt D66 te weinig nimo voor werkgelegenheid IJenland It onden dreigen )et acties Ij NKF Kabel Herdenkingsplechtigheid voor doden in Suriname verplaatst naar de RAI Gerard Fagel „trendsetter op gastronomische markt' Actie tegen heling via advertenties Prijzen niet gestegen KORTING 50. HU Merendeel docenten heeft „leuke baan" Nier z dm Werkloze jongeren willen hoog salaris £eidóc Somant ZATERDAG 10 JUNI 1989 PAGINA 3 IA GELD VOOR EROPVANG IAAG Het kabinet miljoen gulden uitge- i voor uitbreiding van Jeropvang voor 1990 en lende jaren. Van dit be- linnen, als werkgevers, fmers, ouders en ge in hun aandeel ook le- ongeveer 6.000 extra plaatsen en ongeveer >r (Jrbeidsplaatsen worden en ird. Gemeenten krijgen ïvullende bijdrage via ijdelijke stimulerings- jel. Op basis van het woingen wordt voor een bedrag Htbreiding van kinder- I gereserveerd, Plan voor Zestienhoven krijgt zware kritiek ROTTERDAM De Commissie Geluidhinder Zestienhoven, een door de Rotterdamse gemeente raad ingestelde adviescommissie, heeft zware kri tiek op de de concept-bestuursovereenkomst die Rotterdam en Schiphol hebben opgesteld over de exploitatie van het vliegveld Zestienhoven. Schip hol krijgt veel te veel de vrije hand voor het laten verrichten van nachtvluchten in Rotterdam en het aandeel van chartervluchten dat voor de toekomst voorzien wordt, is veel te hoog. De commissie vindt de prognoses met betrekking tot de ontwik keling tot het jaar 2000 „extra bedreigend". Men is vooral geschrokken van het feit dat van het voor ziene aantal passagiers van bijna twee miljoen in 2005 (in 1988 240.000 passagiers), 55 procent betrek king heeft op chartervluchten, die vooral 's nachts kunnen worden uitgevoerd. GRONINGEN Om de handel in gestolen spul len via advertenties in kranten te bestrijden, moeten die kranten gratis chassis- en serienum mers bij de rubrieksadvertenties vermelden. Dat is de mening van het Openbaar Ministerie in Gro ningen. Volgens officier van Justitie mr. M. Geerds schrikt de maatregel helers af en biedt hij kopers de mogelijkheid de illegale te onderschei den. „Als er een serienummer in de advertentie staat, kan door de politie gecontroleerd kan wor den of het gaat om een gestolen voorwerp. Boven dien kan de politie door het ontbreken van de vermelding van serienummers op het spoor ko men van handel in gestolen waar". Ook wil mr. Geerds dat tevoren lijsten met serienummers worden gemaakt van goederen die op rommel markten verhandeld zullen worden. Meer saneringen in visserij verwacht LAUWERSOOG De moeilijke periode die de Nederlandse visserij doormaakt zal dit jaar leiden tot een forse groei van het aantal aanmeldingen voor de saneringsrege ling in de kottersector. Die verwachting sprak voorzitter drs. D. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten vandaag uit tijdens de dag voor de Neder landse zeevisserij in Lauwersoog. Sinds de invoering van de saneringsregeling begin vorig jaar hebben 23 bedrijven in de kotter sector er een beroep op gedaan. Uiteindelijk zal van de ongeveer zeshonderd bedrijven in de sector zo'n 25 procent gesaneerd moeten worden. Langstraat wees er in Lau wersoog op dat de belastingen een belangrij ke rem vormen op het aantal aanmeldingen voor sanering: gemiddeld moet zo'n 45 pro cent van de saneringsbijdrage aan de fiscus worden DEN HAAG Tussen half april en half mei zijn de kosten voor le vensonderhoud niet ge stegen. Een aantal arti kelen werd duurder, een andere groep werd goedkoper, maar per saldo veranderde er niets. Sinds medio mei vorig jaar zijn de prij zen gemiddeld met een procent gestegen. Pauluskerk weert „probleemgevallen" ROTTERDAM De Rotterdamse Pauluskerk, die al jarenlang onderdak biedt aan daklozen, gaat een drempel opwerpen tegen de toevloed van mensen met zware problemen. Het gaat daarbij om illegale buitenlanders, mensen met ernstige psychische problemen en zwaarver- slaafde junks. Vanaf 1 augustus geldt een selectief toelatings beleid jegens daklozen die in de Pauluskerk wil len worden opgevangen. Het steekt de staf van de kerk dat tal van mensen in grote problemen elders geweerd worden en dan uiteindelijk al leen bij de Pauluskerk terecht kunnen. Dat heeft volgens de staf van de Pauluskerk de af gelopen tijd in toenemende mate tot een on houdbare situatie geleid, waarbij veel vernielin gen worden aangericht, vechtpartijen uitbraken en andere daklozen niet meer behoorlijk kun nen worden opgevangen. erls (Van onze verjlementaire redactie) el«HAAG De PvdA vaiürt het dat D66 in 1 ubntwerp-verkiezings- fim, dat gisteren gepubliceerd, erg mg aandacht besteedt iset terugdringen van werkloosheid. Het noemt de wensen in veel opzichten zariigd, maar niet op ingïiderdelen 'een rede- e hïternatief'. .fractievoorzitter Voor- inv zei dat het D66-pro- nkjia forse extra lasten bgt bij de burgers en het jgsleven. Hij berekende dijtra lastendruk op rond 'en miljard gulden. Ver- ind hij dat D66 te weinig middelen beschikbaar uiifor de bestrijding van de Jaliteit en de werkloos- De PvdA looft de grote in spanning (9,4 miljard in vier jaar) die D66 wil leveren voor een schoner milieu. Minder te vreden is de PvdA over het feit dat D66 economische te genvallers ten koste wil laten gaan van gezondheidszorg en werkgelegenheid. „D66 geeft zelfs dan voorrang aan het doorgaan van de onnodig om vangrijke belastingverlaging in 1990, die vooral de hogere inkomens ten goede komt", al dus PvdA-fractieleider Wim Kok. Hij toont zich ingenomen met de keuze van D66 voor bevriezing van de defensie uitgaven, maar vindt het jam mer dat er niet naar wordt ge streefd dit budget te verlagen. De christen-democraten heb ben vooral kritiek op „het nog altijd grote vertrouwen dat D66 stelt in het sturend ver mogen van de overheid, met name op sociaal-economisch terrein". Volgens CDA-fractie- leider De Vries heeft D66 „de lessen van de jaren zeventig onvoldoende verwerkt". „Evenals de PvdA kiest D66 voor een forse verhoging van de overheidsuitgaven, die niet kan worden betaald zonder opnieuw de weg van belasting verzwaring op te gaan. Dat is niet zonder risico's voor de werkgelegenheid", aldus De Vries. Verder constateert hij dat de afstand tussen CDA en D66 ten aanzien van kwesties als euthanasie, gelijke behan deling en individualisering van de samenleving erg groot blijft. Tweede plaats D66-fractieleider Van Mierlo zei gisteren op een persconfe rentie dat het D66-programma bewust niet is toegeschreven op coalitiemogelijkheden met andere partijen. „De vraag of wij in de regering komen, staat voor ons op de tweede plaats", aldus Van Mierlo. „Het programma is gemaakt vanuit een groeiend zelfbe wustzijn bij D66. Bij de andere partijen ligt het accent te veel op de bezetenheid van het re geren. Ons interesseert alleen het cijfer dat de kiezers dade lijk aan ons geven op basis van ons program". Van Mierlo hekelde de discus sie tussen VVD, PvdA en CDA over euthanasie. „Ik ben bang dat de principes over eu thanasie in de kabinetsforma tie ten koste gaan van de hang naar macht". Van D66 krijgt het milieu de hoogste voorrang. Pas daarna komen het economisch beleid en het verbeteren van de in- fra-structuur (wegennet, be reikbaarheid) in Nederland. „Wij willen een sterk ideolo gisch beleid waarin we de om geving zien als een schaars goed", aldus Van Mierlo. D66 sluit niet uit dat het autoge bruik met dwingende maatre gelen wordt teruggedrongen. De Democraten willen echter eerst afwachten of het duurder maken van het autorijden suc ces oplevert. D66 gaat uit van een economi sche groei van 2,5 Als de groei zou tegenvallen en rond de 2 komt te liggen, mag er in elk geval niet worden ge sneden in de uitgaven voor milieu, zwakzinnigenzorg en onderwijs, meent D66. Van Mierlo: „Wat die zaken betreft liggen er nogal wat onbetaalde rekeningen uit de kabinetten- Lubbers". D66 ziet evenals CDA, PvdA en VVD geen heil in een auto matische koppeling van uitke ringen en ambtenarensalaris sen aan de lonen in het bedrijfsleven. Elk jaar moet worden bekeken of een kop peling mogelijk is. Voor het verminderen van de achter stand die ambtenaren en trendvolgers in de loop der ja ren hebben opgelopen trekt D66 1,6 miljard gulden uit. Een flink deel van dit bedrag (1,2 miljard) moet worden op gebracht door beperking van de vut-regeling voor deze groepen. "tolNXVEEN De 'onden hebben ge ld met acties bij de ging van NKF Kabel teddinxveen. „Het is net een kruitvat", al- mm de industriebond „De directie hoeft Haar een lont bij te en de zaak ont- lanisatieplannen van het ;_jrn, met vestigingen in linxveen, Delft en Delf- yoorzien onder meer in jstoten van ongeveer 180 Tlsplaatsen op het kan- Voor een deel van de 2opn dreigt gedwongen ont- Waddinxveense vestiging J1KF Kabel telt twee on- Het hoofdkantoor 1de telecommunicatie-sec- j er gevestigd, evenals een ek voor kabels voor tele- .jiunicatie-gebruik. In to- werken er rond de 500 en' foneem besloot in decem- jvorig jaar de produktie lelecommunicatiekabels te kntreren in Delfzijl. Bo vendien zoii het „indirecte personeel" op het hoofdkan toor en in de fabriek aanzien lijk moeten inkrimpen, gezien de „te zware overhead" van het bedrijf. In maart vroeg de directie daarover advies aan de Centrale Ondernemings raad. De gevolgen van de ope ratie zijn volgens de bonden gedwongen overplaatsing van 115 werknemers in de produk tie en verlies van 180 arbeids plaatsen op het kantoor. Voor al dat laatste is voor de bonden onaanvaardbaar. De OR van de Waddinxveense vestiging heeft een onderzoek laten uit voeren, waaruit gebleken is dat de vestiging, in afgeslankte vorm, zou kunnen voortbe staan. Gedwongen ontslagen zijn daardoor onnodig, menen de bonden. Een woordvoerder van de di rectie wilde gisteren nog niets definitiefs zeggen over het verlies aan arbeidsplaatsen en het aantal gedwongen ontsla gen, omdat de Centrale OR nog geen advies heeft uitge bracht. Voortzetting van de vestiging in Waddinxveen-is volgens hem echter onmoge lijk. (ADVERTENTIE) Normaal 399. OnZIUD-HOUAND HOOGVLIETSPIJKENISSE HELLEVOETSLIHS VLAAROINGEN GOUDA MAASSLUIS DELFT IEA/DUSSEL RIDDERKERK OEN HAAG RUSMJK ENAAR NAALDWIJK LElDSCHENDAM DORDRECHT ERJjDRUN VOORBURG ZOETERMEERGORlNCHEI Een jonge vrouw wordt het te machtig als zij alsnog hoort dat een familielid op de dodenlijst is qeplaatst. Over het aantal doden bij de luchtramp bestaat nog steeds geen zekerheid. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagi na) AMSTERDAM De her denkingsplechtigheid die morgen in de Lutherse Kerk in Amsterdam zou worden gehouden, is van wege de verwachte grote belangstelling verplaatst naar de Zuidhal van het RAI-complex. De oecume nische dienst zal vanaf 15.00 uur rechtstreeks op de Nederlandse en Suri naamse televisie te zien zijn. Burgemeester van Thijn, voet baller Ruud Gullit en een aan tal Surinaamse autoriteiten zullen tijdens de plechtigheid het woord voeren. De Neder landse regering is vertegen woordigd door minister Van Dijk van binnenlandse zaken en wellicht minister De Ko ning. In Rotterdam vindt morgen middag om 14.00 uur in de St Laurenskerk eveneens een rouwplechtigheid plaats. In Den Haag is vanavond (20.00 uur) een bijeenkomst in ge bouw Amicitia. Daar zal am bassadeur Ramkisor het woord Niet betrouwbaar Luchtvaartdeskundigen in Pa ramaribo zeggen dat het lan dingssysteem van Zanderij al anderhalf jaar niet werkt. Dit is meerdere malen onder de aandacht van de regering ge bracht. De verkeersleiders hebben langdurig gestaakt om de reparatie af te dwingen, maar zonder succes. De KLM heeft er geen proble men mee omdat de KLM-toe- stellen de juiste apparatuur aan boord hebben om onder ongunstige weersomstandighe den toch te landen. In Suriname, waar de gehele bevolking aangeslagen lijkt door de catastrofe, is een week van nationale rouw afgekon digd. Alle openbare activitei ten zijn afgelast. Bioscopen en discotheken zijn gesloten. Het eindexamen van de middelba re scholen is met een week uitgesteld. Wel iedereen heeft enkele bekenden of familiele den verloren bij de ramp. Er wonen slechts 400.000 mensen in Suriname. De vermoorde Gerard Fagel in zijn restaurant De Hoefslag. FOTO: BOSCH EN DUIN De gistermorgen in zijn wo ning doodgeschoten Ge rard Fagel stamt uit een geslacht dat onlosmakelijk verbonden is met de gas tronomie in Nederland, aldus voorzitter L. van Eeghem van Alliance Gastronomique Neerlan- daise, een samenwer kingsverband van 36 top restaurants in Nederland. Gerard Fagel was met zijn 42 jaar al trendsetter op de gas tronomische markt. Als top- restaurateur was hij vaak in de publiciteit als er zich op gastronomisch gebied weer nieuwe ontwikkelingen voor deden. Het restaurant De Hoefslag be hoort tot de absolute top in cu linair Nederland en beschikt over één Michelin-ster. In het verleden heeft het restaurant twee sterren gehad „en het heeft alles in zich om die tweede ster weer terug te krij gen", aldus Van Eeghem. Gerard Fagel was samen met zijn broer Martin eigenaar van De Hoefslag. Hij was bezig om achter het restaurant een ex clusief hotel te laten bouwen, Daarnaast had hij een kippen- restaurant in Zeist, was deel genoot in een restaurant in Los Angeles en had de organi satie Tender Sender opgezet waarbij men telefonisch exclu sieve dranken en gerechten kon sturen naar vrienden en bekenden. Vier andere broers beheren ook restaurants. „Een vriend van velen en een gastheer voor allen", zo ty peerde Van Eeghem Gerard Fagel die volgens hem geen vijanden had. 9V UTRECHT Acht van de tien docenten in het voortgezet onderwijs zijn tevreden met hun werk. Zij vinden dat zij een leu ke baan hebben. Van de ondervraagden is 85 pro cent ook tevreden over de resultaten van hun leer lingen. Dr. J.C. Voogt concludeert dit in haar studie over schooldiag- nose, een methode waarmee scholen hun organisatie en on derwijs kunnen doorlichten. Zij promoveerde gisteren ook op dit onderwerp tot doctor in de sociale wetenschappen. Voogt baseert haar uitspraken op een opiniepeiling onder ruim 1.300 docenten van 48 middelbare scholen die mee werkten aan de ontwikkeling van de Systematische Analyse voor Schoolverbeteringen (SAS). Scholen die de kwali teit van hun onderwijs willen bewaken of vergroten, kunnen met behulp van vragenlijsten nagaan wat hun sterke en zwakke kanten zijn. Gevraagd wordt naar zaken als de sfeer op school, de wijze van leiding geven en het oordeel daarover, taakverdeling en arbeidsom standigheden. De schriftelijke rapportage van de leraren die bij de ont wikkeling van SAS waren be trokken, geeft volgens Voogt een goed beeld van hoe leer krachten over het tegenwoor dige onderwijs denken. Zo achten zij orde en schoolorga nisatie de sterkste kant en de sfeer op school en de onder wijsdoelen het zwakste aspect. Wat dit laatste betreft zei Voogt dat de scholen in ver warring zijn doordat zij niet weten „waar we met ons voortgezet onderwijs naar toe gaan". Voor de kwaliteit van de school is een goed funcione- rende organisatie van groot belang. Veel met enthousiasme aangebrachte veranderingen blijken nogal eens te misluk ken doordat het niet goed zit met de schoolorganisatie. Scholen kunnen volgens Voogt inzicht in hun functio neren krijgen door een diag nose te stellen. Zij wijst op de grotere zelfstandigheid die de scholen in de afgelopen jaren hebben gekregen. Rosenmöller op verkiesbare plaats DEN HAAG Paul Rosenmöller, bestuurder van de Vervoers- bond FNV en bekend geworden als stakingsleider in de Rotter damse haven, komt bij de Kamerverkiezingen van september op de verkiesbare vierde plaats van de kandidatenlijst van Groen Links, het samenwerkingsverband van PPR, PSP, CPN, EVP en onafhankelijken. Rosenmöller krijgt daarmee de hoogste plaats op de kandidatenlijst, die voor een niet-partijgebonden persoon is gereserveerd. Volgens het bestuur van Groen Links "T wespfi&aceejKr. DEN HAAG Veel langdu rig werkloze jongeren willen wel werk, maar stellen hoge eisen aan het salaris. Dat concludeert het Nederlands Economisch Instituut naar aanleiding van een onder zoek naar de resultaten van de Jeugdontplooiingsbanen- maatregel (JOB-maatregel). Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft het onderzoeksrapport naar de Tweede Kamer ge stuurd. Langdurig werkloze jongeren kunnen in het ka der van de JOB-maatregel een gesubsidieerde uitzend baan krijgen. De onderzoekers stellen vast dat de JOB-maatregel een redelijk succes is, maar noe men als belangrijkste knel punt bij de uitbreiding van het aantal JOB-plaatsingen de geringe motivatie van veel jongeren uit de doel groep. In tegenstelling tot enkele jaren geleden zijn er voldoende JOB-banen, maar lang niet altijd is een - veelal te laag opgeleide - jongere bereid zo'n baan te nemen wegens het te laag geachte salaris - nauwelijks hoger is dan de uitkering. Eind 1988 waren iets meer dan 25.000 jongeren tot 25 jaar langer dan twee jaar werkloos. Asbest in novilon? DEN HAAG Het PvdA-ka- merlid mevrouw Verspaget maakt zich zorgen om de ge zondheid van mensen die over „Novilon"-vloerbedekking be schikken. Dit produkt zou mo gelijk kankerverwekkend as best bevatten, zo heeft zij ver nomen. In schriftelijke vragen heeft zij minister Nijpels ge vraagd of hij een stop op de verkoop overweegt. Volgens Verspaget bevat de onderste laag van de vloerbedekking het kankerverwekkende asbest. Cao-akkoord in bloembollensector DEN HAAG Er is een ak- koord bereikt over een nieuwe cao voor het bloembollenbe- drijf. Deze geldt tot 1 maart 1991. De 4500 werknemers in de bollensector krijgen op 1 juli van dit jaar en 1 januari vol gend jaar een loonsverhoging van 1,5 procent. De automati sche prijscompensatie blijft be staan. Enkele loonschalen wor den aangepast. Bovendien krij gen werknemers die meer dan tien kilometer van hun werk wonen voortaan een reiskosten vergoeding. Het aantal banen in de sector wordt jaarlijks met 100 verhoogd, vooral voor lang durig werklozen, etnische min derheden en vrouwen die weer aan de slag willen. Werkne mers van 58 jaar die veertig jaar in de agrarische sector heb ben gewerkt, kunnen vanaf 1 september met vut. Lubbers: wetsontwerpen te snel „controversieel" DEN HAAG Premier Lub bers heeft de indruk dat de Tweede Kamer sinds de val van het kabinet-Lubbers wel erg snel overgaat tot het contro versieel verklaren van wetsont werpen, waardoor ze niet meer kunnen worden behandeld. Tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie zei Lubbers gisteren dat uitsluitend het feit dat één fractie een wetsontwerp niet wil behandelen ertoe leidt dat het controversieel is verklaard. Een dergelijk gebruik is in ons staatsrecht niet bekend en kan alleen teruggaan op onderlinge afspraken in de Tweede Ka mer, aldus de premier. Hij gaf toe dat de uiteindelijke verantwoordelijkheid bij de Kamer ligt en dat het een goede gewoonte is dat kleinere onder werpen, aangekaart door de op positie, uit hoffelijkheid van de agenda worden gehaald. Nu heeft dit verschijnsel zich uitge breid tot alle partijen, een nieuw gegeven dat de minister president niet zo verstandig voorkomt. „De Kamer moet wetsontwerpen tegen het licht houden en bezien of het belang van het land in het geding is en niet of het in het belang van de partij is". Lubbers heeft een lijst met on derwerpen naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd nadat van een eerder verzonden lijst niet bijster veel was overgebleven Op die lijst komt ook de be leidsmatige koppeling tussen uitkeringen en lonen voor.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3