Missieraad splijt bisschoppencollege Druk Overlevende Auschwitz beschrijft visioenen tijdens LSD-behandeling kerk wereld Poging tot vergiftiging secretaris Zuidafrikaanse Raad van Kerken 26 18 I 18 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Sleidóe. Souio/nt ZATERDAG 10 JUNI 1989 PA door Marinus van der Berg ..Alles goed, maar druk na tuurlijk". Een veel gehoorde begroeting. Of: „Druk ze ker..?" „Ja, altijd druk". Druk en nog eens druk". Je durft bijna niet te zeggen: „Nee, valt best mee. Niet zo druk". Je móet druk zijn. An deren zouden eens kunnen gaan denken: „Hij doet ook niet veel". Druk is in. De naderende va kantie-tijd is voor sommige mensen de gevaarlijkste tijd: „ze zijn niet druk". Ze moeten afkicken van druk- zijn. Druk-zijn is bijna een soort drug. Zonder druk-zijn kan men niet leven. Alsmaar druk. Druk zijn is schering en inslag geworden. We leven in de tijd van drukke baasjes en bazinnen. Ook steeds meer vrouwen lij den aan stress-ziektes. Dat is de andere kant van de eman cipatie. Kinderen ontkomen ook niet meer aan het druk zijn. Naast school hebben ze nog de sport en noem maar op. Ook druk. Wie niet druk is. hoort er niet meer bij. le dereen heeft het druk tegen woordig. Het is zo ernstig dat je alsmaar hoort: „We heb ben geen tijd meer". Een hoogst merkwaardige uitdrukking. We zijn zo druk dat we niet eens meer stil staan bij wat we zeggen. We zouden eens met elkaar moeten afspreken om op te schrijven: hoe vaak op een dag gebruik ik het woord druk. Vervolgens zouden we eens moeten kijken wat er gebeurt als je niet zegt: „ik heb het druk, maar ik heb nu rustig de tijd". Dat scheelt enorm veel tijd. Je wordt rus tig in jezelf. Je laat je niet meer opjagen. Je erkent je menselijkheid: je kunt niet al les. Ook de ander wordt rus tig en kan rustig z'n verhaal vertellen. Het is een weldaad om een mens te ontmoeten die alle tijd heeft. Voor jou. In sommige pastorale ge sprekken luister ik met ie mand naar muziek. Ik durf het haast niet te vertellen, omdat sommigen misschien denken: „die heeft ook niet veel te doen". Nu trek ik me daar niet veel van aan. Tij dens het luisteren naar mu ziek gebeurt er veel. Wanneer iemand de tijd voor je neemt, dan kun je dichterbij jezelf komen. Je hoeft dan niet over je woorden te struikelen om te kunnen zeggen wat je wilt vertellen. Als iemand de tijd voor je neemt, dan voel je je ook door die persoon geaccep teerd. Dat begint al vroeg. Een veel gehoorde klacht is: „mijn ouders hadden/hebben geen tijd voor mij". Kinderen moeten zich maar redden, want de ouders heb ben geen tijd. Dat breekt op. Dat leidt tot ingehouden boosheid die op een bepaald moment kan exploderen of tot verwijdering kan voeren. Nu weet ik zelf ook wel: het is mooi gezegd, maar in de praktijk. Het is nog zeer vroeg in de ochtend, het au- tolawaai overstemt de vogels nog niet, als ik dit opschrijf. Het is nog rustig. Over een paar uur ben ik al deze .scho ne gedachten misschien al weer vergeten. In de drukte van de dag. Toch is het mo gelijk om jezelf te leren om rustiger met jezelf en met de tijd om te gaan. Je wordt niet alleen opgejaagd, maar je laat je ook opjagen. Hoe meer dat gebeurt, des te min der kun je écht horen. Pasto res praten ook over zichzelf als managers die chronisch druk zijn. Volgens dr. Theo Salemink zullen ze niet meer de helpers van individuele gelovigen moeten zijn, maar meer inspi ratoren. Het lijkt erop dat be grippen als individuele aan dacht, tijd voor deze mens, een vies begrip aan het wor den is. Ik protesteer daarte gen hevig. Er zijn enorm veel mensen die hele persoonlijke aandacht behoeven. Mensen die eraan lijden dat niemand tijd voor hen heeft. Volgens mij kan niemand zonder ie mand die bij jou persoonlijk stilstaat. Het pastoraat moet zich zo snel mogelijk van het beeld: „druk, alsmaar druk, alleen maar druk" bevrijden. Dat lijkt me een belangrijke vorm van maatschappijkri tiek. Luisteren naar de ziel is een belangrijke pastorale op dracht. Ik heb de indruk dat ook veel pastores en predi kanten dit doen en ik vroeg me af of zij net zoals ik ook ongelukkig zijn met aid die verhalen over drukke, over bezette pastores. Natuurlijk moet er wel hard gewerkt worden, maar wie in dat werk echt mensen ontmoet, die voelt zich vaak een gelukkig en rijk mens. Het is een mooi vak: pastor-zijn. Ik houd er van. Er is meer dan druk-zijn. Officiële vertegenwoordiger van PLO op Westduitse Kirchentag WEST-BERLIJN Voor de eerste keer heeft een officiële vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO het woord gevoerd op de Westduitse Kirchentag. De PLO-vertegenwoordiger in de Westduitse hoofdstad Bonn, Abdalla Frangi, erken de daarbij het recht van Israel op een eigen staat. Met de be sluiten van vorig najaar heeft de PLO de deling van het voormalige Palestina erkend onder het voorbehoud dat er twee zelfstandige staten naast elkaar kunnen bestaan. Hij riep Israel op zo snel mo gelijk vredesonderhandelin gen met de PLO te beginnen. „Een militaire oplossing voor het Palestijnse probleem is niet meer denkbaar". Israel moet ophouden religieuze ar gumenten te hanteren. Als Is rael niet bereid tot onderhan delingen is, dan zullen radica le groeperingen binnen de PLO zich hierdoor gesterkt voelen en wellicht tot terro ristische acties overgaan, zo waarschuwde de PLO-verte genwoordiger. De richting van onze geest is belangrijker dan haar vooruitgang Joseph Joubert AMERSFOORT Het lijdt geen twijfel: op de bisschoppenconferentie, die komende maandag en dinsdag in Amersfoort bijeen is voor haar twee maandelijkse overleg, zullen de nodige harde woorden vallen. Reden van de ergernis: bisschop Bomers heeft zijn colle ga's niet juist voorgelicht over de gang van zaken rond de Nederlandse Mis sieraad. Bisschop R. Bar trok daar eerder deze maand in een vergade ring van zijn priesterraad zijn eigen conclusies uit en nam publiekelijk af stand van zijn Haarlemse collega. De kwestie van de Missieraad staat' nu opnieuw op de agen da en na bijna twee jaar pra ten lijkt het er op alsof men weer bij af is. Bisschop Bomers presenteerde als voorzitter van de commis sie die het overleg met de Missieraad had gevoerd in fe bruari het resultaat van dat overleg: er was een akkoord met de Missieraad over de nieuwe statuten. Niet alleen zouden de bisschoppen de or ganisaties mogen keuren die in de Missieraad nieuwe stijl zitting hebben, dat zou ook voor de personen in de nieu we raad gelden. Dit „onderhandelingsresul taat" bracht de bisschoppen- op een lijn. De nieuwe statu ten werden door de gezamen lijke bisschoppen onderschre ven, ook door bisschop Gijsen, die met een vorig jaar bereikt akkoord nog grote moeite had. Toen de deelnemende organi saties van de Missieraad in mei de nieuwe statuten onder ogen kregen, reageerden zij furieus. Zij verkeerden inder daad in de veronderstelling dat er min of meer met hen een akkoord was bereikt, maar dat zag er op een aantal punten anders uit dan wat zij nu onder ogen kregen. Het „oude" akkoord dateerde al van juni vorig jaar. Na een jaar praten had de Missieraad toen het hoofd in de schoot gelegd: zij zou zich neerleggen bij de eis van de bisschoppen dat krachtens het nieuwe ker kelijk wetboek van 1983 de bisschoppen inzake missionai re aangelegenheden de voor- Bisschop Bomers naamste verantwoordelijk heid kregen. Zij zouden uit maken welke organisaties in de nieuwe Missieraad zouden een organisatie als het (Lim burgse) Bureau voor Interna tionale Solidariteit (BIS) van pater Piet Nelen zou in ieder geval geen plaats meer zijn. Dit bureau dat in 1976 was voortgekomen uit het oude Roermondse missiebureau, was voor bisschop Giisen een doorn in het oog. De bisschop had toen een nieuw bureau in het leven geroepen dat zijn ei gen geldinzamelingen organi seerde. Verder had hij toen de band met de Nederlandse Missieraad, waarin de missie bureaus van de overige bis dommen samen met die van de orden en congregaties in participeerden, verbroken. Toepassing van het nieuwe kerkelijk wetboek bood de mogelijkheid de zaak te lij men en alle missionaire in stanties weer op de zo gewen ste ene lijn te krijgen. FOTO: DIJKSTRA Volgens pater Falco Thuis, waarnemend voorzitter van de Nederlandse Missieraad, had bisschop Bomers vorig jaar juni beloofd zich sterk te maken voor het akkoord in de bisschoppenconferentie. Er waren nog maar een paar los se eindjes, maar dat zou in pais en vree geregeld kunnen worden. Voor het BIS was overeengekomen dat zij zou kunnen functioneren onder de paraplu van bijvoorbeeld de missionaire religieuzen. De inbreng van het BIS zou op die manier alsnog gewaar borgd zijn. Nieuwe commissie Vervolgens gebeurde er een tijd niets. Toen kwam in okto ber het bericht uit het bis schoppencollege dat er een nieuwe commissie gevormd zou worden om opnieuw over de statuten te praten. Zij zou weer onder leiding staan van mgr. Bomers, maar hulpbis schop De Kok verdween er uit, om overigens niet opge helderde reden, om vervan gen te worden door bisschop Ter Schure van Den Bosch. Bovendien was er een plaats ingeruimd voor kanunnik Wim van der Valk, de rech terhand van mgr. Gijsen, en drie leden van de oude Mis sieraad. Zij werden gecon fronteerd met de opdracht de implicaties van een door bis schop Gijsen geschreven theo logisch stuk in de concept-sta tuten te verwerken. Al eerder had kanunnik Van der Valk laten weten dat het „akkoord" van juni niet vol deed. Er zou volgens hem nog heel wat moeten gebeuren voordat dat wel het geval was. Tot resultaten in de nieuwe commissie kwam het niet: voor de leden van de oude Missieraad was de maat vol. Zij voelden zich al genoeg uitgekleed door het oude ak koord. Weer gingen er enige maan den voorbij. Mgr. Bomers pro duceerde nu zelf een stuk waarin hij op eigen gezag de statuten nader aanscherpte. Door in de statuten de bepa ling op te nemen dat ook de personen van de missionaire organisaties het bisschoppelijk fiat nodig hebben, zou voor komen worden dat de bis schoppen onwelgevallige per sonen alsnog in de Missieraad terecht zouden komen, bij voorbeeld die van het BIS. Bovendien zouden, tot schrik van sommige leden van de Missieraad, nu de bisschoppen alles in eigen hand hadden, ook organisaties als Opus Dei die zich immers ook een mis sionaire taak toekent, in de raad kunnen binnenwande len: Zelfrespect Wilde de oude Missieraad een schijn van zelfrespect bewa ren, dan kon zij niets anders dan dit voorstel afwijzen. De oude Missieraad die tweeën twintig jaar op initiatief van kardinaal Alfrink gezamenlij ke verantwoordelijkheid had nagestreefd, had nu met dit „akkoord" definitief de geest >p 22 ritei toen het vrijwel voltallige bestuur van de Mis sieraad in Den Bosch bijeen was, gebeurde dat dan ook. Niet alleen de religieuzen, ook de nu al direct onder de bis schoppen ressorterende dioce sane missiebureaus en de ver tegenwoordiger van de Pause lijke Missiewerken, wezen de nieuwe statuten af. Ze beslo ten niet in de nieuwe raad te gaan zitten als de statuten niet alsnog zouden worden veran derd. Geconfronteerd met het ver zet uit de Missieraad, ver klaarde bisschop Bomers ver volgens in een uitzending van het KRO-programma Vijf voor Twaalf dat er helemaal geen akkoord was. Daarmee sprak hij volgens pater Falco Thuis, zijn directe gespreks partner, niet de waarheid. Bisschop Bar trok vervolgens zijn eigen conclusies. Hij voel de zich, geconfronteerd met de reacties van zijn eigen mis siebureau „genomen", zoals een van zijn medewerkers verklaart, en zei in zijn pries terraad dat hij alsnog ging staan achter het oude ak koord, dat dus volgens mgr. Bomers achteraf geen ak koord was. Orthodoxie De Missieraad is het zoveelste thema dat in het bisschoppen college tot grote verdeeldheid leidt. Al eerder was dit geval met het katholiek onderwijs, de pastorale werkers, de con tacten met Acht Mei bewe ging en Mariënburg, maar nog niet eerder kwam zij zo eclatant naar buiten als nu. Steeds gaan de bisschoppen hun eigen weg. Een gesprek met ondertekenaars en sym pathisanten van de Keulse Verklaring, waarom bisschop Bar had gevraagd, is al even min mogelijk gebleken. Uit het incident op het Lan delijk Pastoraal Overleg over liturgie, waarin mgr. Ter Schure zijn collega Bar be tichtte van gebrek aan recht zinnigheid, blijkt dat de bis schoppen onderling hun or thodoxie nauwlettend in de gaten houden. Die behoefte aan orthodoxie gaat onver minderd verder. Zij strekt zich niet alleen meer uit tot geloof en zeden maar ook tot louter organisatorische aange legenheden zoals de vormge ving van de Missieraad. De voorzitter van het bisschop pencollege, kardinaal Simo- nis, blijkt, zoals een direct be trokkene het uitdrukt, bij voortduring onmachtig deze voortgaande verkettering een halt toe te roepen. De vele op roepen tot communio ten spijt, gaat de versplintering in het RK bisschoppencollege negen jaar na de Bijzondere Synode in Rome die dit verschijnsel had willen bezweren, onver minderd voort. PAUL VAN VELTHOVEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Synode tot zendingspredikant (vormingswerk in de regio Foumban van de Evang. Kerk te Kameroen en ten dienste van de Franssprekende gemeente van de Evang. Kerk in de stad Foum ban) mw.drs.M.M. Jansen, geref. predikant te Wageningen; te Amers foort drs.W.P. van der Hoeven te Amerongen. Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot predikant-direkteur van de Vereni ging Hervormd Opleidingscentrum Ruimzicht te Utrecht G.J. Martens te Zwijndrecht. Toegelaten tot de evan geliebediening en beroepbaar J.G. van den Boogaard, Burg. Patljnlaan 138, 3705 CJ Zeist (verbeterd be richt). Ype Schaal KIJKEN IN DE SPIEGEL Van Ype Schaal is bekend dal hij in woord en geschrill velen weel aan ie spreken Dikwi|ls laai hi| zijn lezers en luisteraars in de spiegel kijken Negen gepubliceerde verhalen vormen de basis van "Kijken in de spiegel" Uil de vele reacties, onder meer van-lezers van deze krani, zijn wee i. Zo is ;l uil- gegroeid lol een boek mei sprankelende teksten Samen geven zij een levendig beeld van de mens van vandaag in zi|n zoeken naar de zin van hel beslaan Een boek dal lol nadenken stemt en wil helpen de weg Ie vinden in dil leven 96 blzI 14,90 Maar als u nu mei onderstaande bon naar uw boekhandel gaal betaall u slechts 112,50 1 ex KIJKEN IN DE SPIEGEL var I 14,90 voor 12,50. KOK - KAMPEN 252.010 MADISON Onbeken den hebben de afgelopen tijd geprobeerd dr. Frank Chikane, secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, te vergifti gen. Dit is bekend ge maakt in een verklaring, die hij met dr. Daniel D. Smith, hoogleraar van de medische faculteit van de Universiteit van Wiscon sin (V.S.) te Madison heeft uitgegeven. Chika ne werd bijna een maand lang in het academisch ziekenhuis verpleegd. Chikane werd sinds eind april vier keer getroffen plotselin ge, heftige aanvallen, waarbij hij moest overgeven, over zijn hele lijf begon te trillen en al zijn krachten verloor. Een keer raakte hij zelfs buiten bewustzijn. Nader onderzoek naar de ver giftigingsverschijnselen van de heeft uitgewezen uit dat ds. Chikane in aanraking moet zijn gekomen met giftige chemicaliën. Deze zijn waar schijnlijk op zijn kleren ge sprenkeld en via de huid in de bloedsomloop opgenomen. Het bleek dat Chikane aan vallen kreeg als hij kleren uit een bepaalde koffer aantrok. De 38-jarige predikant had zijn eerste aanval tijdens een bezoek aan Namibia. De andere aanvallen volgden toen hij enkele weken Tater de Verenigde Staten bezocht. De Rijksuniversiteit Gronin gen zal vrijdag 16 juni een eredoctoraat aan Chikane verlenen „voor zijn bijzondere bijdrage aan de ontwikkeling van een authentieke contex tuele theologie in Zuid-Afri- ka". De Wereldraad van Kerken heeft in een eerste reactie op de berichten rond de poging tot vergiftiging zijn diepe af schuw uitgesproken. AMSTERDAM Zelden zijn concentratiekamps lachtoffers in staat ge weest om op een zo in drukwekkende wijze te beschrijven wat een be handeling met het be wustzijnsverruimend middel LSD voor hen heeft betekend. Dat schrijft prof. dr. J. Bastiaans in een nawoord in het boek „Bestendig voor ogen, de Paddestoel- Wolk van Auschwitz" van K. Zetnik 135633, pseudoniem van de uit Polen afkomstige Israëli sche auteur Yigiel De- Nur. De schrijversnaam is ontleend aan de afkorting KZ voor concentratiekamp. De schrij ver verbleef twee jaar in Auschwitz en kreeg het num mer 135633 in de linkerarm gebrand. De-Nur schreef kort na'zijn bevrijding uit Auschwitz, ter wijl hij vocht tegen de dood in een Italiaans ziekenhuis, bin nen tweeëneenhalve week het boek „De Vuurroos", waarin hij zijn ervaringen in het concentratiekamp weer gaf. Onder druk van zijn vrouw besloot hij in 1976 zich te laten behandelen in de kli niek van Bastiaans in Oegst- geest, die gespecialiseerd is in de behandeling van het con centratiekampsyndroom. Hij onderging vijf sessies met LSD. Voordat de behandeling ge heel was afgerond, keerde De-Nur terug naar Israel, maar hij kon tien jaar lang geen woord op papier krijgen. In 1986 schreef De-Nur op nieuw binnen enkele weken een verslag van de hallucina ties en visioenen tijdens de behandeling. Dit boek is nu in het Nederlands vertaald. De titel is ontleend aan een vers uit Psalm 16: „Ik stel mij de Heer bestendig voor ogen". Na de behandeling in de kli niek van Bastiaans was De- Nur van zijn nachtmerries verlost. Maar de nacht werd naar de dag verplaatst. Hij zag nu waartoe mensen in staat zijn. Auschwitz, zo ontdekte de schrijver, is niet een schep ping van God of de satan, maar is door mensen tot stand gebracht. Dit kwaad kan tel kens opnieuw gebeuren. De mens is in staat door een druk op de nucleaire knop de hele wereld in een groot Ausch witz te laten ondergaan. Steeds staat de mens voor de keuze tussen goed en kwaad. Ieder mens kan in een wolf voor zijn medemens verande ren. Maar ieder mens is ook een onvervangbaar beeld van God en daarmee ten volle verantwoordelijk voor de vormgeving van de wereld. Ook de SS-er die de gevange nen in een vrachtwagen laadt om ze naar de crematoria te brengen, is een mensenkind, door God geschapen, naar Zijn beeld. „De visioenen van K. Zetnik vragen om een respons", al dus de voorzitter van het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (Ojec), dr. S. Schoon, in een nawoord in het boek. Zijn boodschap stelt ons en onze wereld vandaag voor een ra dicale keuze: zullen we onder gaan of zullen we overleven, zo meent Schoon, die be vriend is met de schrijver. K. Zetnik: Bestendig voor ogen, uitgave Kok, Kam pen. Prijs 22,50. Nederland en Europa VOLGENDE week donderdag kunnen we voor |rb maal deelnemen aan de rechtstreekse verkiezingen jrd Europees Parlement. Voorgaande keren was de bePv ling van de kiezers uiterst matig en het ziet er naajP het volgende week niet anders zal zijn. Naar verwacpvv het opkomstpercentage niet ver boven de 50 liggen.Ler 'ut Hoewel de campagnes in volle gang zijn, weet zerscorps nauwelijks wie de belangrijkste kandidate»— Nederlandse partijen zijn. Eén van de lijstaanvoerck zich in een redelijke mate van bekendheid verheugel cialist Piet Dankert die nogal eens aan de weg tim[" het niet altijd in gunstige zin. Onlangs nog kwam Daj het nieuws met zware beschuldigingen aan het adres Nederlandse zuivelindustrie. Die zou ten onrechte vo drie en een half miljard aan EG-subsidies hebben q ken, met medeweten van het ministerie van landbo; Terwijl Dankert tot dusverre die beschuldiging® hard heeft kunnen maken, nam ook de Tweede-Kaft® tie van de PvdA er aanvankelijk afstand van. De? echter liet de fractie plotseling weten op zijn minst! stellen op een serieus onderzoek. De naderende veris datum was daar wellicht niet vreemd aan. De overjle trekkers zijn intussen nog nauwelijks bekend bij el«H hoewel Jean Penders en Gijs de Vries, die de lijst vanjr tievelijk CDA en VVD trekken, al vele jaren deel ui^ van het parlement dat nu nog in Straatsburg zetelt. DiE relatieve onbekendheid heeft alles te m^ken mqjj scheiden rol die het Europees Parlement gedoemd isel len. De besluiten die werkelijk van belang zijn voorw ropa van de Twaalf worden door de regeringsleidei i men of door de vakministers (verenigd in de Landboj)6 de Milieuraad etc.). Toch is het parlement zo langzarli) meer dan een forum waar nogal vrijblijvend meningim den gewisseld; het is meer dan het praatcafé op de h|t< de Europese markt. Dank zij de inspanningen van dqr£ heeft het parlement op dit moment althans enige inv 2 de EG-begroting. Dat geldt met name voor de inkiia kant. Bovendien kan het Europees Parlement de bgt verwerpen, die jaarlijks wordt opgesteld door de Esl Commissie (het dagelijks bestuur van de EG). Van dijtr lijkheid is al een paar keer gebruik gemaakt. |n( Sinds '87 zijn de bevoegdheden enigszins verruiifc Europees Parlement moet nu bijvoorbeeld zijn goedl3 hechten aan voorstellen om de EG uit te breiden. D_ hebben inmiddels ook het recht amendementen in te Het gezelschap in Straatsburg is heel geleidelijk op i zijn invloed op de besluitvorming te vergroten. ALLER ogen zijn nu gericht op de magische datum 1 ri 1992. Op dat tijdstip moeten alle financiële grenzeri nog binnen de Gemeenschap bestaan, zijn geslecht. II ciaal moment: het wegvallen van de financiële p houdt bijvoorbeeld in dat op het gebied van inkomei zen, belastingen en sociale uitkeringen de vaak gro* schillen tussen de landen zoveel mogelijk moeten zifl duceerd. Mede met het oog op die operatie, zou het eeP- zaak zijn wanneer het Europees Parlement in de zee toekomst wat meer bevoegdheden verwerft, vooral op^j- vend terrein. En om die reden verdienen de verkiiQ] voor het Europees Parlement een grote opkomst. Kans op onweer DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied strekt zich uit van Zuid-Scandinavië tot Ita lië. Daar heeft het weer een zonnig karakter, al komen er ook onweersbuien voor. Een golvend front bedekt de Britse eilanden en loopt via de Golf van Biscaje naar Portugal. Bo ven Frankrijk en de Benelux wordt geleidelijk iets warmere lucht aangevoerd. Vooral in de morgen komen flinke zonnige perioden voor, maar in de middag en avond kunnen zich regen- en onweersbuien ont wikkelen. De middagtempera- tuur loopt op tot circa 19 gra den. De wind is zwak tot ma tig en komt over het algemeen uit het zuidoosten. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig tot en met zondag: Noorwegen, Zweden en Dene marken: Flinke weersverbete- ring; vrijwel overal droog en flinke perioden met zon. Langs de kust van Noorwegen kan nog een enkele bui voor komen. Temperatuur oplopend in Noorwegen van 15 tot 20 graden, de omgeving van Oslo en Zweden naar 20 tot 25 gra den. Britse Eilanden: Veel bewol king en perioden met regen. Zuidoost-Engeland zondag overwegend droog en af en toe zon. Temperatuur oplopend in Ierland en Schotland tot onge veer 18 graden, in zuidoost- Engeland tot ruim 20 graden. België, Luxemburg en Duits land: Zaterdag vrij veel bewol king en buien, mogelijk met onweer. Zondag vrijwel over dag droog en perioden met zon. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Frankrijk: In het noordwesten kans op een bui, overigens zonnig. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden, in Bretagne koe ler. Portugal: Zonnig, middagtem peratuur ongeveer 26 graden. Spanje: Zonnig en 's middags 25 tot 30 graP' de hoogvlakte nog waif Canarische Eilanden deira: Zonnig. Middagta tuur 27 graden. Corsica en Sardinië: Zofr 's middags 29 graden, Zwitserland en Oor Overgang naar zonniL. Middagtemperatuur 22? graden. L Joegoslavië en GriekQ Zonnig en droog, 's r ongeveer 29 graden. Ii kenland kans op een onweersbui. (oj De Bill ST 18 T" Eelde Eindhoven Den Helder hall bew onbew. 18 f 19 I Vllsslngen Zuid-Limburg Aberdeen zw bew. 19 <5 15 w Barcelona Berlijn Budapest «ÜT- 23 L- 23 Brussel Cyprus Dublin regen 25 B 16 20 0 If Istanbul Klagenfurl Kopenhagen Las Palmas s 23 21 IK 15 I 2? "I Luxemburg wTew. 22 19 X< 17 Madrid Malaga 27 25 k 28 l 29 Munchen Nice Oslo nleTontv Parijs Praag hall bew. 18 20 Spilt Stockholm hall bew. 24 1 26 1 19 l| Wenen Zürlch Bangkok onbew l ,1 22 i Damascus Los Angeles New York 18 New Orleans Palm Beach 1 Rlo de Janeiro San Francisco -Tew. 18 }J 28 X ie m Sao Paolo Seoul Singapore Tel Aviv hall bew 5 E 26 i> Tokyo Tunis regen s r

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2