naie „Als het echt onveilig was, bleef ik hier niet werken" MEER AANDACHT VOOR VEILIGHEID NA RAMP MET PIPER ALPHA De oefening is geslaagd. De bemanning zit veilig op de reddingscapsule. Sinds de winning van gas en olie op de Noordzee twintig jaar geleden volop in ontwikkeling kwam, hebben vijfhonderd mensen het leven verloren bij ongelukken op produktie- en booreilanden. Meest recent is de ramp, vorig jaar juli, met de Piper Alpha, waarbij 176 mensen omkwamen. Menselijke fouten en een ondeugdelijk ontwerp van het eiland waren de belangrijkste oorzaken van die ramp. Tientallen keren is de vraag gesteld of zoiets ook zou kunnen gebeuren op de Nederlandse platformen, die tot nu toe voor rampen gespaard bleven. Een wat aarzelend nee was steeds het antwoord. Toch is men bij de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begonnen de veiligheidseisen op haar twaalf offshore-locaties te verscherpen en de zwakke plekken onder de loep te nemen. Een bezoek van twee dagen aan het produktieplatform Ameland Westgat-1 (AWG) staat in het teken van de veiligheid. produktieplatform Ameland Westgat-1. De aankomst op het boorplatform van de monteurs met hun journalistiek gevolg. toch anders dan op de wal. We hebben een grotere discipline dan in een gewoon bedrijf. We zijn een vrij hecht team van mensen die goed met elkaar moeten kunnen opschieten. We leven en werken zeven dagen achter elkaar op een kleine oppervlakte, dus dan moet je rekening houden met elkaar. De veiligheid is voor een belangrijk deel afhankelijk van het vertrouwen dat je in elkaar hebt. Je moet er blindelings van uit kunnen gaan dat de ander zijn werk goed doet, want daar kan heel veel van afhangen". Veiligheid. Steeds duikt het begrip weer op. Het lijkt bijna overdreven. Alsof het een doel op zich zelf is. Veiligheidsman Jan Schellekens bevestigt dat. „Voor het produktieproces hoeven we hier eigen lijk niet te zijn. Het proces werkt geheel automatisch en wordt door de regelka- mer in Den Helder in de gaten gehou den. Wij zijn er om ervoor te zorgen dat bepaalde onderdelen worden vervangen en dat reparaties worden uitgevoerd. Dus voor het onderhoud van het plat form. De beste garantie voor de veilig heid is dat alles goed functioneert en in goede staat verkeert". Naast Van den Heuvel, die de eindver antwoordelijkheid heeft op het platform is Schellekens speciaal belast met het toezicht op de veiligheid. „Vroeger be gon die veiligheid in de controlekamer in Den Helder. Nu ligt de eerste verant woordelijkheid op de werkplek zelf. Op elk NAM-eiland wordt iemand voor twee jaar benoemd tot veiligheidsman. Daarna krijgt weer iemand anders die functie. Die wisseling doen ze expres. Want op die manier dwing je meer men sen zich extra te verdiepen in de veilig heidsproblemen". Fouten De veiligheidsman belegt elke week een werk-veiligheidsoverleg aan boord. Hij heeft ook de taak erop toe te zien dat ie dereen zich aan de regels houdt. Als er dingen zijn die verbeterd kunnen wor den, moet hij ze aankaarten bij de be voegde instanties. „Na de ramp met de Piper Alpha hebben we ook hier alles nog weer eens nagelopen. Dan ontdek je toch weer dingen die beter kunnen. Er zullen bijvoorbeeld hitteschilden worden aangebracht langs de vluchtweg naar de reddingscapsules. In de putten wordt een extra afsluitklep gemonteerd om het ge vaar van gasontsnappingen nog meer te beperken. Ook is besloten de reddings capsules op alle eilanden te vervangen door zogenaamde vrijeval-reddingsbo- ten, waarmee je nog sneller van het eiland af kunt komen als er een calami teit dreigt. Een investering van achttien miljoen gulden". Schellekens gelooft niet dat een ramp als op de Piper Alpha mogelijk is op de AWG. „Daar zijn heel duidelijk fouten gemaakt. De waterpompen, die het wa ter voor de blusapparatuur moesten le veren, waren uitgeschakeld omdat er duikers aan het werk waren bij de poten van het platform. Ook de constructie van het "Engelse platform was anders dan die van de AWG. Op ons eiland ligt het woon- en slaapgedeelte gescheiden van de produktie. Op de Piper Alpha sliepen de mensen als het ware op een bom. Als ik niet zeker wist, dat het hier veilig was, bleef ik nog geen minuut langer aan boord en zocht ik ander werk". Voelt Bertus Assen uit Coevorden zich ook zo veilig op de AWG? Hij werkt pas een paar maanden op het eiland. Daar vóór werkte hij achttien jaar in de con structiewerkplaats van de NAM in Schoonebeek. Toen die sloot werd hem de mogelijkheid geboden zich om te scholen voor een baan offshore. Bertus: „Voor mezelf stond de beslissing al heel snel vast, maar ik heb ook te maken met mijn vrouw en twee kinderen. Dus we hebben er thuis uitgebreid over gepraat. Nu zeg ik dat ik dit werk wil blijven ■£&idóe SouAmit" doen zolang er offshore-werk blijft. Een van de plezierigste dingen van dit werk is dat de collegialiteit veel groter is dan aan de wal. En je hebt voor je gevoel veel meer vrije tijd: We zijn zeven dagen op het eiland en dan weer zeven dagen vrij". Terwijl Bertus vertelt, kijken de andere mannen in de recreatieruimte tijdens de middagpauze naar videobeelden van de ramp met de Piper Alpha. „Ik ben niet bang dat zoiets hier" ook kan gebeuren. Ik heb veel vertrouwen in deze mensen en ik weet wat je moet doen als er iets gebeurt". De omscholing van Bertus Assen is nu een paar maanden aan de,gang. Tot nu toe bestond die uit een vijfdaagse veilig heidsopleiding, een cursus EHBO, een training in het omgaan met een gasde tector en trainingen in brandbestrijding en het redden van drenkelingen. Binnen kort begint hij ook met een technische bijscholing. Contractors Om zeven uur 's morgens is de eetzaal weer leeg. Iedereen is begonnen aan zijn twaalfurige dagtaak. Werken-slapen-wer- ken-slapen, zeven dagen lang. Zo gaat dat offshore. De kok John Koenen en steward Amando Mendonca Pedro zit ten even. Zij zijn in dienst bij een cate ringbedrijf dat door de NAM op alle ei landen is gecontracteerd. Koenen werkt nu anderhalf jaar op de AWG. Hij heeft ervaring als scheepskok en als inwoner van Texel in de keuken van de toeristen industrie. Elke donderdagavond, het begin van de nieuwe werkweek, stelt hij in overleg met de HMI het menu samen voor de hele week. Elke dag verse groente en niet vaker dan drie keer in de week varkens vlees zijn een paar stelregels. Voor de rest wordt het aan Koenen overgelaten de mannen tevreden te houden. John: „Als het goed is, hoor je het niet zo gauw. Ze kloppen je niet meteen op de schouder, maar ik merk toch wel aan de mensen dat ze over het algemeen tevre den zijn. Ze vragen je wel eens of je dat ene gerecht nog weer eens een keer wilt maken. Daar kun je uit opmaken dat het lekker is geweest". Ook al is Koenen niet in dienst bij de NAM, hij voelt ziclj wel een NAM'er. „Je vormt aan boord één groep en dan maakt het niet zoveel uit bij wie je op de loonlijst staat. Ook op het gebied van de veiligheid draaien we op dezelfde ma nier mee als de anderen". Dat dat zo is, blijkt nog die zelfde middag. Om half twee klinkt over het gehele plat form het hoge doordringende gegil van de sirene. Alarm. Iedereen moet het platform verlaten. Van alle kanten ko men de mannen naar het dek waar de fel gekleurde oranje reddingscapsule hangt. Terwijl iedereen een zwemvest aantrekt, roept HMI Van den Heuvel de namen af. Rustig stapt iedereen in de capsule en maakt zijn veiligheidsgordel vast. Alle luiken gaan dicht, behalve dat in het dak. Veiligheidsman Jan Schellekens, die de operatie leidt, trekt aan de handel en de capsule zakt in snel tempo naar beneden. Met een zachte plof raakt hij het water. Op dat moment start John Koenen de motor. De kok, die even te voren in de pannen stond te roeren, blijkt een ervaren stuurman. De evacua tie duurde precies drie minuten. De we kelijkse oefening is geslaagd, zegt Van den Heuvel na afloop tevreden. HENK VAN DEN BOOM Dtale bemanning van het eiland be- uit twaalf man. Maar het komt zei- voor dat ze er ook allemaal zijn. vrije dagen en cursussen zijn er al- een paar weg, zegt Van den Heu- gebeurt echter ook geregeld dat mensen op het platform zijn, specialisten van de wal, vaak een bepaalde klus ko klaren. Van den Heuvel (37 jaar) heeft ne- gevaren voordat hij bij de NAM kwam. Een jaar na de start van kreeg hij de leiding op het omdat het daar niet goed ging. was slecht en hij kreeg de op- die te verbeteren. „Ik geloof wel lat is gelukt. Het werken offshore is [ELAND - Het zacht zoemen de airconditioning en het die- dreunen van de gasgeneratoren den de slaap ver weg. Om alf uur ^ijn de laatste twee be- hningsleden naar bed gegaan, t eiland wordt omhuld door een unt hte mist. 4 daj n aaijjer een (jruk van 220 bar perst het iiend hete. gas zich vanuit een diepte tie [drie kilometer omhoog door de drie len achter op het eiland. Via een jiplex stelsel van buizen wordt het gas inigd, gedroogd en weer afgevoerd jr de hoofdleiding verderop in zee, I ook het gas van andere platforms r het vasteland brengt. Vanuit de trale controlekamer in Den Helder rdt het gehele produktieproces 24 uur dag gecontroleerd en geregeld. De lf bemanningsleden kunnen rustig slapen. tWG is het jonste hoofdproduktie- van de NAM. Het ligt drie kilo ten noorden van Ameland en is in ■i 1986 begonnen met de winning e geschatte vijftig miljard kubieke aardgas dat bij Ameland in de bo- zit. Het eiland is in staat per dag miljoen kubieke meter gas uit de te halen. „Technisch stelt het voor, zo'n eiland", heeft Frank voorlichter van de NAM, gezegd, is eenvoudig, maar je hebt met hoge druk en explosief s je moet je gezonde verstand ge denken, dan pas doen' is-dan ook voor het veiligheidsreglement platform. Niek van den Heuvel, supervisor of HMI (Hoofd Installatie), zoals hij kortweg genoemd, drukt elke bezoeker na aankomst het veiligheidsre- in handen. Vriendelijk maar vraagt hij de instructies goed te lezen. de journalist, de fotograaf en Duut zijn ook drie monteurs de helikopter meegekomen. Door stalen deuren, die zich zelf weer de bezoekers naar het (living quarters) gebracht, elf slaapkamers met elk twee boven elkaar. Een werkblad, een drie stoelen en een kast vormen de het meubilair. Door het kleine is Ameland te zien als een geel- aan de horizon'. Bij elke ka- een douche eh een wc. Alles en luxe. In sommige kamers de muur een blote vrouw uit of Penthouse. I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 21