I erwerking „groen" afval ordt regionaal aangepakt De foidöe lie Soit/Aai it etspad gaat Zoeterwoude Benthuizen verbinden Nieuwint 40 jaar dirigent koor Petrus Banden Aantal woningzoekenden in Wassenaar stabiel Woudsoord geopend met vlagvertoon Pater Y.d. Vlugt verongelukt bij vliegramp 1RWOUDE Gedepu- T. Jansen van de pro- Elié heeft gistermiddag het ,D|e startsein gegeven ie aanleg van het provin- •*ietspad 237, de fietsver- tussen Benthuizen en ier Jansen egaliseerde Paje de eerste vracht mate- k®jdie als fundering voor letspad wordt gebruikt. Dit onder het toeziend oog van vertegenwoordigers van de dienst verkeer en vervoer van de provincie, de gemeenten Benthuizen en Zoeterwoude en de Heidemij. Met de komst van fietspad 237 wordt een nieuwe stap gezet naar de vol tooiing van het provinciaal fietspadenplan zoals dat tot 1992 is vastgesteld. Het nieuwe fietspad heeft een lengte van 2300 meter en sluit aan op het bestaande recreatieve fietspad, het Gelderswoudse Kerkepad. De twee fietspaden vormen gezamenlijk een fietsveilige verbinding tussen Benthuizen, Zoeterwoude, Hazerswoude en het recreatiegebied Noord Aa in Zoetermeer. Met name de gemeente Benthuizen heeft zich sterk gemaakt voor het fietspad. Nog voor de winter kan het fietspad in gebruik worden genomen. De totale kosten bedragen 1,2 miljoen gulden. Uitvoerder is Heidemij Uitvoering BV, het aanne mingsbedrijf van Heidemij. Onder rédactie van Ton Pieters. /er''de eerste week van juni maakte de Leidsche Cou- t gewag van een zeer zeld- m jubileum in Warmond. L zer dagen hoopt Mejuf- w Maria Wilhelmina 'verman den dag te her ken, dat zij 50 jaren onaf- roken bij de Familie ntz alhier als dienstbode Jetrekking is geweest. De ilaresse, die bij haar vijf- veertig jarig feest reeds de izen medaille van Oranje >au ontving, is thans vier- zestig jaren oud en vervult met opgewektheid en lust e dagelijksche bezigheden, i wrijft zich de oogen eens d uit wanneer men het bo- staande leest. Een halve w als dienstbode bij één 'ilie in betrekking! Voor- Jr geen kleinigheid in de- tijd waarin men meer Tt van vijftig dienstboden één jaar dan van één nstbode in vijftig jaar", de Vragenbus: „Vraag: Wtreffende tijd, noodig om ar slaap de krachten te ver- sschen. Antwoord: Wat °r den een genoeg is, zal 0r den tweede te weinig, °r een derde te veel zijn. tussehen, we erkennen on- adellijk dat uw arbeidstijd e landarbeider eigenlijk te U houdt natuurlijk al meer dan voldoende tijd over om te slapen, doch waar schijnlijk tijd te kort voor de vervulling van andere plich ten, voor uw gezinsleven". Op zaterdag 1 juni '29 stond in de L.C.: „Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, dr.Wang, den Chinee- schen zaakwaarnemer te Mos kou telegrafisch opdracht heeft gegeven om met het ge- heele gezantschaps-personeel binnen een week Moskou te verlaten en naar China terug te keeren. Ook uit Moskou wordt het afbreken der di plomatieke betrekkingen tusschen Rusland en China bevestigd". Het was gebeurd met de neo gotische kerk van Hoogmade. Een kort bericht erover op 3 juni '29: „Het R.K.kerkge- bouw te Hoogmade toont den laatsten tijd teekenen van bouwvalligheid, wat de laat ste week in erge mate toe nam, zoo dat verscheiden stukken uit plafond en muren naar beneden vielen. Voor zichtigheidshalve heeft men heden een gedeelte van de kerk ontruimd. De funda menten blijven nog steeds verzakken. In de pastorie zul len twee kamers als kerk worden ingericht waar den Zondag a.s. vier H.H.Missen zullen worden gelezen". Twee dagen later was het zo ver: de .eerste muren stortten in. Stakers als bruidsjonkers- „Een werkwillige (kantoorbe diende) in het houtbedrijf te Zaandam, die Donderdagmor gen te Purmerend in het hu welijk zou treden, zag zich al daar, zeer tegen zijn zin, in het midden van de belangstel ling geplaatst. Een groep sta kende houtbewerkers uit Zaandam posteerde zich voor het huis van de bruid, terwijl eenige tientallen stakers zich voor het stadhuis hadden op gesteld. Zoodra het bruidspaar verschenen was, werd het met kreten begroet. Woorden als „onderkruiper" o.a. waren duidelijk te verstaan. Geës corteerd door dezen troep kwam men aan het stadhuis, waar de politie voor een goe de afzetting gezorgd had. Het bruidje was zeer onder den indruk". „Door den Commissaris van Politie te Leiden wordt ter kennis gebracht, dat met in gang van heden op het kruis punt Breestraat, Rapenburg Oost- en Westzijde, Noordein de en Kort Rapenburg sto- plijnen zijn aangebracht. Zoodra door den op dit kruis punt geposteerden verkeers agent het stopteeken wordt 'gegeven, zullen deze stoplij- ROELOFARENDSVEEN Als organist en dirigent van het koor van de paro chie van Sint Petrus Ban den in Roelofarendsveen maakt M.J.W.M. Nieuwint morgen de veertig jaar vol. Die bijzondere presta tie wordt op die dag luis ter bijgezet door het kerk bestuur van de parochie. Een kerkelijke viering in de parochiekerk en een jubileumreceptie in de Arendshorst staan op het programma om de ver diensten van de dirigent nog eens extra voor het voetlicht te halen. Nieuwint begon zijn loopbaan als dirigent op 11 juni 1949 toen de toenmalige pastoor J.G. Onel hem officieel aan stelde tot directeur. Dat ge beurde kort nadat Nieuwint als hoofdonderwijzer was be noemd aan de Sint Ignatius- school. De oude gotische paro chiekerk vormde tot 1969 het decor voor het zangkoor, na dat jaar nam Nieuwint zijn in trek in het kerkgebouw dat er nu nog staat. De verhuizing was niet van invloed op de kwaliteiten van het koor: het orgel en dezelfde koorleden die in de oude kerk hadden gezongen gingen mee naar het nieuwe gebouw. In al die jaren heeft Nieuwint samengewerkt met bekende pastoors die in Roelofarendsveen de scepter zwaaiden. De namen van Onel, Schoenmaker en Van Niekerk zal menige Vener nog goed in het geheugen gegrift staan. De laatste jaren werkt Nieuwint samen met de huidi ge pastoor, W.J. Wortel. De verdiensten van Nieuwint voor het kerkkoor zijn enorm, zo laat het kerkbestuur weten. „Als je alle uren bij elkaar op telt die in de voorbereidingen, uitvoeringen en optredens bij bijzondere gelegenheden zoals huwelijken zitten, kom je op een ongelooflijk aantal. Weke lijks werd er minimaal een keer gerepeteerd. Tel maar na", aldus het kerkbestuur dat zelf maar niet aan het tellen begint. Het jubileum van de dirigent wordt zondag extra luister bijgezet tijdens een Hei lige Mis in de parochiekerk om half elf. 's Middags bestaat er tussen half twee en drie uur gelegenheid de jubilaris te feli citeren in de zaal van de Arendshorst. EN OMGEVING QeidoatSowuvnt ZATERDAG 10 JUNI 1989 PAGINA 15 Floris bewaakt bloemenveiling AALSMEER Floris, een hond van plaatstaal, bewaakt sinds don derdag de gebouwen van de Bloe menveiling in Aalsmeer. De hond is een geschenk van het laborato rium van Jan van der Sprong in Roelofarendsveen en is gemaakt door de kunstenaar Sander Doren bosch. Floris werd in 1987 al sym bolisch aangeboden ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de coöperatieve veiling in Aals meer. De hond symboliseert de sa menwerking tussen de twee be drijven die van 1982 dateert. Mo menteel legt het laboratorium zich vooral toe op het verbeteren van de kwaliteit van snijbloemen. VAC moet vrouwen ronselen TER AAR De regionale Vrouwen Advies Commissie (VAC) moet minimaal vijf vrouwen uit Ter Aar in be stuursfuncties plaatsen. Ge beurt dat niet, dan krijgt de VAC volgend jaar geen geld meer van de gemeente. Dit jaar krijgt de VAC, een orga nisatie die adviezen geeft over onder meer de inrichting van nieuwe woonwijken, nog wel een subsidie van 3000 gulden. De meeste vrouwen zijn op dit moment afkomstig uit Nieuw koop omdat de VAC daar is opgericht. Momenteel zitten er drie vrouwen uit Ter Aar in de commissie. WASSENAAR Het aantal woningzoekenden in Wasse naar is gedurende anderhalf jaar met slechts 1 teruggelo pen. Op 1 juli 1987 had Wasse naar 1967 woningzoekenden en op 1 januari van dit jaar 1966. Uit deze minimale ver mindering kan niet de conclu sie worden getrokken dat er weinig Wassenaarse woning zoekenden aan huizen werden geholpen. Van de 1967 wo ningzoekenden werden er 778 van die lijst afgevoerd omdat ze of van een passende woning werden voorzien, of in een an dere gemeente een woning hadden gevonden. Er werden in die periode 777 nieuwe woningzoekenden in geschreven. Van de 778 wo- ngzoekenden die van de lijst werden gevoerd, hadden 73 een premiekoopwoning be machtigd en 20 een zelfbouw- kavel. Van die 778 woningzoe kenden kregen 142 een wo ning of flat van de Wassenaar- se Bouwvereniging en 158 een onderkomen van de woning bouwvereniging St. Willibror- dus. Buiten de twee in Wasse naar werkzame bouwvereni gingen zijn nauwelijks nog huizen te huur getuige de cij fers in het rapport van de ge meente Wassenaar over de woningzoekenden. Slechts drie woningzoekenden wisten in die anderhalf jaar een huur huis buiten de woningbouw vereniging om te bemachtigen. Wel konden 77 woningzoeken den zich een flat verwerven die door particulieren werden verhuurd. „Het is opvallend, en dat geldt met name ten aanzien van de 1248 starters, dat de bereidheid elders te gaan wonen en zich daarvoor in een andere meente als woningzoekende te laten inschrijven, ondanks de lange wachttijd in Wassenaar en voorlichting daaromtrent, uiterst gering is", wordt in het rapport opgemerkt. Van de 1966 als woningzoekende Wassenaar ingeschrevenen wonen er 1126 niet zelfstandig in Wassenaar (meestal bij ou ders) en 589 wel zelfstandig. MULTIFUNCTIONEEL CENTRUM IN NOORD-HOFLAND VOORSCHOTEN Er moet een multifunctioneel centrum komen aan het Aletta Jacobs- plantsoen in Voorschoten ten behoeve van de wijk Noord- Hofland. Dat is de belangrijk ste conclusie in de gemeente lijke nota „Accommodatie-on derzoek Noord-Hofland". On derzocht is hoe de verschillen de sociaal-culturele instellin gen in de wijk zijn onderge bracht. Gebleken is dat de huisvesting van de instellin gen verbeterd moet worden. In het nieuwe multi-functio- nele gebouw, met een vloerop pervlakte van 900 vierkante meter zouden buurthuis Noord-Hofland, de Stichting Kinderdagverblijf Bibelebon en twee peuterspeelzalen van de Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten ondergebracht moeten worden. De kosten van het gebouw worden gc schat op 2,2 miljoen gulden. De vlag ging gistermiddag in top voor het bejaardencentrum Woudsoord. Een doedelzakspeler verzorgde de muzikale begeleiding. foto: wiM van noort WOUBRUGGE Met doedel- zakmuziek is het bejaarden centrum Woudsoord in Wou- brugge gistermiddag officieel geopend voor de Woubrugse bejaarden. Het bestuur van de Hervormde Stichting voor de Bejaardenzorg en burgemees ter en wethouders werden gis teren per boot naar het nieuwe onderkomen gevaren. Daar hees burgemeester D. Brouwer de Koning de door de bewo ners van Woudsoord aangebo den vlag in top. De officiële opening van het gebouw is daarmee vrij snel een feit geworden. Aanvanke lijk zag het ernaar uit dat de Woubrugse bejaarden zouden moeten verhuizen naar nieu we centra in Alphen, maar vooral gedeputeerde Boone heeft ervoor gezorgd dat de bejaarden in hun eigen dorp konden blijven. Voordat de bejaarden in januari terug keerden naar Woubrugge heb ben ze twee jaar vertoefd in Sassenheim. Het nieuwe ge bouw, dat is ontworpen door architect Bolt uit Haarlem en waar de plaatselijke welbeken de opzichter Herman Weisman veel uren in heeft gestoken, voldoet aan alle eisen des tijds. Een vlekje moet nog worden weg gewerkt: er is nog een gat in de begroting van 40.000 gul den. Geschenken waren er ook. Van de architect en de aannemer kregen de bejaarden een orgel aangeboden, terwijl de Hervormde Gemeente een avondmaalstel en geld schonk. Prominent aanwezig was ook dominee Overgauw die 26 jaar geleden de eerste steen legde voor het toenmalige Woud soord. ONDERGANG: Zo ging de schepping van architect Margry in Hoogmade haar ondergang tegemoet. Het kerkdak hing alvast als los zand aan elkaar. foto: pr nen niet mogen worden over schreden en zullen bestuur ders van rijwielen, motorrij tuigen, rij- en voertuigen zich in volgorde van aankomst aan de rechterzijde van den weg „en file" opstellen, waarna gewacht wordt op de'verdere aanwijzingen van den ver keersagent". „Het aantal studenten, dat in het afgelopen cursusjaar aan de universiteit in Leiden was ingeschreven, bedraagt 2382 tegenover 2236 ten vorigen jare". Telefoon in Katwijk. „Als nieuwe abonné is aan het te lefoonnet onder no.229 aange sloten de heer J.Verhoef, be drijfsleider aan de Chemische fabriek van Dr.van Dorp". „De Hollandsche vlieger E.van D. is door de correctio- neele rechtbank van Brussel veroordeeld tot het betalen van 350 francs, omdat hij on langs, op het vliegveld van Evere-Brussel, is opgestegen met den wind in den rug, wat in strijd is met de Belgi sche reglementen, die voor schrijven, dat een vliegtuig te gen den wind in moet opstij gen". Altijd tegen de keer in, die Belgen. De L.C. besteedde veel aan dacht aan overtredingen: „Onlangs gaf te Eede (Zl.) de 21-jarige juffrouw C. met een electrische zaklamp een tee- ken aan de achter haar fiet sende P.A.Cauwels die geen licht op had. Het teeken had te beduiden, dat in de nabij heid de marechaussees ston den om overtredingen der rij- wielwet te constateeren. Juf frouw C. maakte zich daar door schuldig aan een poging om een ambtshandeling van ambtenaren te verijdelen en stond deswege terecht voor den politierechter te Middel burg, die van oordeel bleek, dat zulk een signaaltje duur behoorde te worden betaald. De eisch en de uitspraak luid den 15 subs, vijftien dagen hechtenis". Tegenwoordig hanteren wij deze praktijken massaal als automobilisten, die tegemoetkomende mede weggebruikers attenderen op dienders die de snelheden staan te controleren. l;>pi we namen voor rsehappen De samenvoeging van water- en polderafdelingen in het gebied Hoogheemraadschap van Rijnland t acAtaeje nieuwe namen op. De combi- ar eA waterschap De Oude Veenen met o/7<3djrafdelingen Middengeest en Zuid- ^^t „De Veen- en Geestlanden" he- 'te jwaterschappen Noordwoude en de 0 e%k gaan voortaan gezamenlijk als omasL Woude" door het leven. De fusies es n&een personele of financiële gevol- -t partijen hebben ingestemd met de egingen. De gemeente Leiden heeft n aairaar ingediend omdat de Room- of ga^gerpolder bij de waterschappelijke 'e oi/ing wordt betrokken. uitL TWEE TON VOOR COMPUTERS NIEUWKOOP NIEUWKOOP De reorganisatie van het ambtelijk apparaat in de ge meente Nieuwkoop is op 3 juli een feit. Vanaf die datum moet de molen zonder haperen gaan draaien. Om dit te kunnen verwezenlijken trekt het gemeentebestuur twee ton uit voor de aanschaf van nieuwe computerappa ratuur, de uitbreiding van de tele fooncentrale en meubilair. De uit breiding van het gemeentehuis zelf laat nog even op zich wachten. Vol gens gemeentesecretaris H. Kwakkel zal de gemeenteraad naar verwach ting pas na het zomerreces om een krediet worden gevraagd. Proeftuin kan kassen nog niet uitbreiden RIJNSBURG De heer W.A.J. van Nobelen, voorzitter van Veiling Flora, nam gistermorgen met het poten van een plant de uitbreiding van de Rijnsburgse Proeftuin in gebruik. De proeftuin kreeg er vierduizend vierkante meter grond bij. Van Nobelen sprak echter namens het bestuur van Veiling Flora zijn teleurstelling uit. Voor de grond heeft Flora 175.000 gulden op tafel gelegd ten be hoeve van uitbreiding van het kassencomplex. Nu blijkt dat de proeftuin niet over gelden beschikt voor uitbrei ding van de kassen. Van Nobelen hoopt dat de proeftuin Rijnsburg haar voorlichtingsfunctie naar de kwekers toe zal handhaven. In Rijnsburg wordt voornamelijk met een groot aantal zo merbloemen geëxperimenteerd, zowel buiten als onder het glas. In de toekomst komt er onderzoek naar de ver betering van de sturing van het gewas. Het doel hiervan is de verlenging van de aanvoerperiode. Uiteindelijk kan men het hele jaar rond zomerbloemen telen. „Mits een en ander economisch haalbaar is en een goede kwaliteit ge niet", aldus directeur Bus. NIEUWE WETERING Frater Andreas van der Vlugt uit Nieuwe Wetering is een van de slachtoffers van de vliegtuigramp in Suriname. Van der Vlugt, die missionaris was in Suriname, is 68 jaar geworden. In Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen is zijn familie altijd zeer actief geweest met het inzamelen van goederen voor de missie post van de frater. Volgende week zaterdag wordt er een heilige requiemmis opgedra gen in de kerk van Maria Presentatie in Roelofarendsveen. De begrafenis vindt plaats in Suriname. JE- 'ltje. "^isWOUDE/KIJN- K Het Gemeen lijk Vuilverwer- 3«cfc?drijf (GVB) gaat *|j Deken hoe de ge- ln inzameling van fruit- en tuinaf- I^T) in de Rijnstreek st kan gebeuren, or wil het bestuur GVB een bedrag ken van 430.000 Het geld moet opgebracht door leenten die gebruik maken van diensten van de GVB. Het voorstel van het Gemeen schappelijk Vuilverwerkings- bedrijf komt voor Hazerswou de op het moment dat er juist een nieuwe campagne is ge start om de inwoners van de gemeente bewust te maken van het belang van gescheiden inzameling van huisvuil. Ha zerswoude zegde bovendien al eerder toe een actief beleid op dit gebied te zullen voeren, wat onder meer bleek uit de vorig jaar gehouden actie met compos tvaten. Het voorstel van de GVB komt daarom niet In haar voorstel gaat de GVB er vanuit dat de inzameling van het GFT-afval regionaal moet worden aangepakt. „Het terugdringen van de afval stroom kan juist in deze cate gorie van het huishoudelijk af val effectief zijn, omdat de GFT-fractie 50% is van het huishoudelijk afval". Er moet een keuze gemaakt worden van het inzamelsysteem, de methode van verwerking (compostering), de lokatie van de composteringsinstallatie en 430.000 gulden te staan. Voor de financiering. de eerste fase kan echter wor- Het onderzoek zal in twee fa- den volstaan met 235.000 gul- sen worden uitgevoerd. Eerst den. Het bestuur van de GVB wordt de haalbaarheid van een regionale composterings installatie onderzocht en wordt bekeken hoe het GFT- afval het best kan worden in gezameld. Daarvoor zal een extern adviesbureau in de arm genomen worden. Als blijkt wil dat geld halen uit het overschot van vorig jaar. Toen betaalden de gemeenten een te grote bijdrage voor de normale jaarexploitatie. Als de gemeen ten akkoord gaan met het plan van de GVB, wordt dat over schot niet terugbetaald. Voor dat een en ander inderdaad te Hazerswoude gaat het om een realiseren valt, wordt het on derzoek nog verder uitgebreid. Het totale pakket aan onder zoeksmaatregelen komt de deelnemende gemeenten op bedrag van ruim 50.000 gul den. Woubrugge heeft besloten geen geld voor het onderzoek te geven. Deze gemeente vindt het te duur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15