cidócSomcmt r STAD OMGEVING friendenvereniging Leidse Schouwburg groot succes Achalay in schouwburg Winkeliers willen niet op monumentenlijst Slimme EHBO-kit ZATERDAG 10 JUNI 1989 PAGINA 13 tie houdt rt-triathlon De Leidse Politie Sport- ig houdt zaterdag 24 juni derde keer een kwart- Deze kwart-triathlon speelt ind scholengemeenschap De jn aan de Johan Wagenaar- ■eiden. Om de beloning in te mogen nemen, moet er eter gezwommen worden, iter gefietst en 10,5 kilome- ;n hardgelopen. De start is gtuciuur. Er hebben zich al twee- 0 H€sPorters êemeld. Er zijn nog va^tartbewijzen over. Het in- m dif* bedraagt f 17,50 per deel- ppgeven kan bij de Leidse extrr' Mefoonnummer 071-2! Feestweek voor het Astmafonds LEIDEN In het gebied van de Antonius Parochie in Leiden Zuid-West wordt van 10 tot 16 juni een feestweek gehouden. De op brengst van deze feestweek is bestemd voor het Astmafonds. Het programma is vandaag begonnen met een veiling op het kerkplein aan de Boshuizerlaan. Twee dagen later wordt 's avonds op de Paus Johannesschool een mini-play-backshow gehouden. Klaver jassen en sjoelen kan op dinsdag 13 juni van af 20.00 uur bij Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. De dag erop starten om 19.30 uur op de Boshuizerlaan een prestatie loop en een puzzelwandeltocht. Donderdag 15 juni wordt voor ouderen een bingoavond gehouden. Deze begint om 14.30 uur in Rijn en Vliet. De grote slotavond wordt gehou den op vrijdagavond in de aula van de Rem brandt Scholengemeenschap aan de Noah- straat. Geldboete voor „vernieling" computersysteem DEN HAAG Wegens het plaatsen van een „tijdbom" in een computersysteem van zijn ex-werkgever is een 28-jarige systeemmedewerker uit Naaldwijk gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 2000 gulden. De rechtbank achtte vernieling bewezen. De officier had een boete van 5000 gulden geëist, en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden. Voordat hij zijn baan eraan gaf schreef de Naaldwijker een computerprogammaatje van vijf regels, waarmee het systeem op 15 april 1988 plat zou gaan als niet het juiste wachtwoord werd gebruikt. Niemand kwam er achter wat er aan de hand was, toen op die 15e april het computersysteem uitviel. Het moest opnieuw worden opgestart, waarbij alle opgeslagen gegevens als maga- zijnvoorraden, adressen en afleveringen verloren gin gen. Er ontstond een schade van 15.000 gulden, dat de Naald wijker overigens wil terugbetalen. Themamiddag over medicijngebruik LEIDEN De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk houdt twee themamiddagen over medicijngebruik voor ouderen. De eerste bijeenkomst is maandag in het Dienstencentrum De Kooi aan de Driftstraat in Leiden. Vanaf 14.00 uur vertellen de huisarts dr. Bergmeyer en de apotheker Broekhof over medicijnen. Te vens worden er vragen beantwoord. De tweede bijeenkomst is op donderdag 22 juni in het Dienstencentrum Morschwijk aan de Topaaslaan. Er wordt een video vertoond over medicijngebruik. Daarnaast zijn de huisarts Reinders, de apotheker Kok en wijkverpleging en fysiotherapie aanwezig om vragen te beantwoorden. Deze thema middag begint om 14.30 uur. LEIDEN Het folkloris tisch dans-ensamble Achalay geeft op zaterdag 17 juni een opvoering in de Leidse Schouwburg. De groep, be staande uit 20 dansers en danseressen, brengen dansse- ries uit de Balkanlanden. De choreografen die door Acha lay hiervoor zijn aangetrok ken zijn gespecialiseerd in de volksdansen van deze lan den. Het folklore orkest Za- nat zal de voorstelling muzi kaal omlijsten. Vakantiewerk voor vrijwilligers LEIDEN De Leidse Vrijwil- ligerscentrale heeft het boekje „Vrijwilligers gevraagd" uitge geven. In dit boekje staat in formatie over vrijwilligers werk in de vakantieperiode. Het gaat om verschillende ac tiviteiten bijvoorbeeld het be geleiden van kampen voor kinderen, ouderen of gehandi capten. Het boekje is voor één gulden verkrijgbaar bij de cen trale op de Oude Rijn 44b in Leiden. irwijr ÏER OP DE TIEN ABONNEMENTHOUDERS WORDEN LID weej "jbEN Hans Kagie, p Kpct-directeur van de Ise Schouwburg is iber. zo gauw beduusd. I echter als hem ge- igd wordt naar het rï®3al aanmeldingen van Iwe leden voor de verse vereniging jnden van de Leidse iuwburg. „Dat gaat heel erg hard", Kagie, die penning ster is van de vereni- j. „Vier op de tien (sen die abonnemen- voor de schouwburg pllen worden tevens /an de vereniging". Lweek geleden, op vrij- i juni, vond de officiële Chting plaats van de higing. „We hadden al lang plannen om meer jing met onze klanten te |en", laat Kagie weten. gaat om mensen die erg betrokken zijn bij (j. gebeuren in de schouw- en bij de schouwburg [ebouw. Dat lekkere ge- j dat het bestaan van jclub zeer betrokkenen dat wilden we krij gen". De vereniging stelt zich, volgens de statuten, tot doel de bloei van het theaterleven zoals dat zich manifesteert in de Leidse Schouwburg te bevorderen en de belangstelling voor goede producties te stimule ren en levend te houden. „Een prachtig doel, niet?", lacht Kagie. „En zo fraai geformuleerd". Een opstapje naar de op richting van de vereniging was, het resultaat van een enquete onder schouwburg bezoekers. „We hebben ge vraagd of de bezoekers be reid waren lid te worden van een vereniging voor vrienden van de Leidse Schouwburg", legt Kagie uit. „En we kregen toen al vijfhonderd positieve reac ties binnen". Voordeeltjes Daarop wera besloten daad werkelijk een vereniging op te richten. De leden be talen per jaar 25 gulden en krijgen daar een aantal voordeeltjes voor terug. „Die voordeeltjes zijn voor de leden niet het belang rijkst", benadrukt Kagie. „We hebben over de aard en omvang van de tegen prestatie voor het lidmaat schap goed nagedacht. Je moet leden, naast het ge voel bij de schouwburg be trokken te zijn, ook iets bie den. We hebben er echter voor gewaakt K&O in de wielen te rijden of ze an derszins dwars te zitten. Het makkelijkst was het ge weest als we een iets hogere korting hadden gegeven dan de een a twee gulden die leden van K&O krijgen. Maar het afsnoepen van le den is dus niet onze bedoe- ling". De tegenprestatie voor het lidmaatschap bestaat uit een korting van zevenvijfig op 'de voorstelling van de maand'. „Dat is dan steeds een voorstelling van een kwalitatief hoog niveau, het is niet zo dat een voorstel ling die onverhoopt slecht loopt tot voorstelling van de maand wordt uitgeroepen". Verder mogen de leden bij extra voorstellingen een dag eerder bestellen dan niet-leden en krijgen ze alle informatie over de schouw burg via het jaarjournaal en andere periodieken van de schouwburg. „Als lokkertje worden onder de mensen die nu lid worden vijf sei zoen-abonnementen ver loot", vult Kagie aan. „Op deze manier trekken we zeker niet aan de men sen die via een lidmaat schap van K&O klant van ons zijn, We mikken op de 70% van de abonnement houders die geen binding met K&O hebben. Een flin ke groep mensen, ongeveer 2100, die we met hun be trokkenheid bij de schouw burg willen verenigen". Hij verwacht dan ook geen verstoring van de relatie met K&O. Herontdekking Volgens Kagie is het op richten van de vereniging een logisch gevolg van de herontdekking door Leiden van de Leidse Schouwburg. „In vier jaar is het bezoe kersaantal meer dan ver dubbeld. We hopen eind juni of begin juli de 70.000ste bezoeker te ver welkomen. De zaak was in geslapen en er is sinds 1985 flink aangepakt". De basis voor de opleving van het bezoek ligt volgens Kagie in „goed programmeren. Maar ook een goede pu- blieksbenadering. Vriende lijk, soepel zijn naar je klanten. De filosofie dat niets onmogelijk is". De vereniging kan positief aan die publieksvriendelijke houding bijdragen. „Door voorstellen naar de directie te doen over voorstellingen. Als die plannen in het be leid passen, is dat goed. We zijn er tenslotte voor het publiek. De vereniging kan een klankbord zijn van die wensen, zonder dat de le den kunnen ingrijpen in het programma". De* grote toeloop van leden zo vlak na de oprichting heeft Kagie wel verrast. „Zoals het er nu naar uit ziet schieten we gauw door naar de duizend leden. We hadden gerekend op onge veer vijf- a zeshonderd". Het bestuur van de Vrien den van de Leidse Schouw burg gaat niet jagen op een zo groot mogelijk ledental. „Het moet wel een bestuur baar geheel blijven. Als we uitkomen op ongeveer dui zend leden vind ik dat mooi. In deze tijd is een club met duizend leden heel groot. Maar als het er 1500 worden, is het ook goed". Ver in de toekomst van de vereniging kijken, kan Ka gie niet. „We gaan in elk geval naast de eerder ge noemde activiteiten nog wat andere dingen onder- Hans Kagie: „Mensen het gevoel geven betrokken te zijn bij een vereniging en de oudste schouwburg van Nederland". foto: tejo ringers nemen zoals bezoeken aan het muziektheater. Om de blik van onze leden te ver ruimen en verder zullen de leden wel met initiatieven komen". Vaststaat in elk geval dat er jaarlijks verga derd gaat worden. Kagie: „Ervan uitgaande dat ge woonlijk lang niet alle le den een jaarvergadering be zoeken zou het wel in de schouwburg zelf kunnen". ERIK HUISMAN hapt fibsi Cfcoj, we \SSEtbijdragen van ERWhk Buurman, Erik UBSIDWan, Rudolf i, Gert-Jan Onvlee [argrit Tibboel. j Heerma /IJSI ptiegroep „Leiden stopt na" moet na deze week een vraagteken achter pHiaam zetten. Wekenlang de leden in touw om duizenden handteke- in te zamelen tegen de lakte plannen met de Jasten van staatssecreta- ~j. Heerma. De petitie tonder toeziend oog van xjljjiuder Dick Tesselaar andigd aan een als ^--tna verklede cabaretier LH et zaakje uiteindelijk op innenhof afleverde. Dat na niet erg populair is in ^eidse was trouwens al ;n ld nadat wethouder de la Mar hem een flap- loemde na de weigering ibsidie toe te kennen aan •oject Zijloever, week begaf de CDA-be- ~"'fcman zich niettemin bin- het vijandelijk gebied van eutelstad om een prijs uit 'en-iken in de Stadsgehoor- Wethouder Marietje van n dMolen was er ook. Heer- Ion zich die middag frank ^lij in het Leidse bewegen. Leidenaren die die hem In niet in de onderbuik HvCn schoppen, waren in RIjkn noch wegen te beken- 1 Dat is ware democratie 'je zeggen, zoveel ver- [zaamheid. Maar dat de [roep zelfs geen verte- 'oordiging had gestuurd Heerma op beschaafde van de Leidse veront- •g op de hoogte te stel- oept toch twijfels op aan ipkracht van de club. De 'oerders zaten zeker nog komen van de ontmoe- met de nep-Heerma. praai (1) houder Gerard Keijzers na ILeiderdorp is nog niet zo plaatselijk bestuurder, k ook hij heeft inmiddels evr.| den lijve ondervonden 30,1 lastig inspraak kan zijn. benoeming van een nieu- [directeur op de openbare :ur.[is Willem Alexander- iol is voor de wethouder onderwijs een slepende zaak geworden. Het Leider- dorpse college van burge meester en wethouders had in zijn hoedanigheid van school bestuur de keus uit twee kan didaten voor de Vacante func tie. Het college had een duide lijk voorkeur: mevrouw I. Jansen-ter Horst uit Rhenoy. Een kandidaat met bestuurlij ke ervaring en, dat was toch eigenlijk het belangrijkste, van het vrouwelijk geslacht. Een gemeente die onlangs een emancipatienota heeft doen uitkomen waarin duidelijk wordt gemaakt dat er veel te weinig vrouwen in Leidingge vende functies zijn in Leider dorp en dat daar iets aan moet gebeuren kan eigenlijk niet anders doen dan, bij gelijke geschiktheid, de voorkeur aan een vrouw te geven. Helaas waren schoolteam, ouderraad I on, van de Willem Alexander- school een andere mening toegedaan. Zij vonden de an dere kandidaat, de heer T. van der Pol uit Zoetermeer, veel geschikter en staken hun mening niet onder stoelen of schoolbanken. Inspraak (2) .Wethouder Keijzers hield echter voet bij stuk en ook de gemaanteraad stelde zich in meerderheid achter de benoe ming van mevrouw Jansen. Die voelde er onderhand ech ter weinig meer voor zich in een wespennest te wagen en bedankte voor de eer. Dit tot groot ongenoegen van het col lege, dat zich hevig gedwars boomd voelt in een zijn eman cipatiebeleid. De heer Van der Pol, de overgebleven kan didaat wordt dan ook niet au tomatisch benoemd. De solli citatieprocedure begint weer van voren af aan, „omdat een afkoelingsperiode is gewenst", aldus het college. Het Leiderdorpse college, met wethouder Keijzers voorop, heeft zich mogelijk schuldig gemaakt aan een wat al te krampachtig emancipatiebe leid. Er is wat voor te zeggen om meer vrouwen in leiding gevende functies te stuwen, maar als alle geledingen van een school zo duidelijk de voorkeur geven aan een be paalde mannelijke kandidaat kan daar niet aan voorbij worden gegaan, zeker niet als je het begrip inspraak enige inhoud wil geven. Uiteinde lijk moet de school straks ver der met de nieuwe directeur. In de situatie die nu is ont staan blijft de Willem Alexan- derschool voorlopig verstoken van een directeur en ook dat is niet goed. De sollicitatiepro cedure zou nu wel eens in een prestigestrijd kunnen ontaar den: de school die blijft vast houden aan Van der Pol, wet houder Keijzers die de ene na de andere vrouw blijft aansle pen. Dat is een emancipatori sche schoolstrijd waar in ieder Het gaat dit jaar weer wat beter met het zeewater voor onze kust. Milieu activisten staan minder vaak dan vroeger alleen als het over schonere rivieren gaat. De erkenning voor het werk Gezellig IDE. In Spanje staat het voor Initiativa por una Democracia Europea. Veel dichter bij huis, in Nederland, heet het Initia tief voor een Europese Demo cratie. En in Frankrijk, de derde natie waar IDE op 15 juni deelneemt aan de Euro pese verkiezingen, staan de drie letters voor Initiative pour une Démocratie Euro- péenne. IDE gaat als enige 'echte' Eu ropese partij de verkiezingen in. En hoe. Rikstus Ooster huis, lijsttrekker voor Neder land, gaat van hot naar haar. Van Barcelona naar Amster dam en reist van Marseille tot Lutjebroek. Of hij bezoekt Leiden, zijn voormalige 'ho metown'. Overal waar de licht bekakte ex-Leidenaar komt, presen teert hij met studentikoze bluf het programma van deze eer ste echt Europees ge-organi seerde partij. Nou ja, pro gramma. Rikstus predikt ei genlijk weinig programma. Meer een totaalbeeld: macht voor het Europees parlement en dat dan liefst via de voor bode van echt Europese par tijen in dat parlement, te be ginnen met de IDE. De manier waarop een en an der gepresenteerd wordt in 'de zendtijd voor politieke partijen' en bij talloze inter views doet verfrissend aan. Geeft het idee van jonge hon den. Maar wie ooit een pre sentatie van de IDE-keffers heeft gezien, kan moeilijk heen om de constatering dat IDE iets heeft van Leiden Weer Gezellig. Maar dan Eu ropees. Europe Cosy Again dus. Vrolijk Het raadslid mevrouw A. Kolff-Haantjes (Progressief Zoeterwoude) heeft zich het ongenoegen op de hals ge haald van de actiegroep Hoge Rijndijk Oost. Dat gebeurde onlangs tijdens de vergade ring van de commissie open bare werken, waar de afslui ting van, de Oranjelaan en de Ommedijkseweg zou worden besproken. De eerste tegenvaller was al dat burgemeester Houdijk ei genlijk niet over de verkeers- circulatie in Zoeterwoude Rijndijk wilde praten. Vervol gens streek het progressieve raadslid de bewoners tegen de haren in. „Mevrouw Kolff- Haantjes achtte het noodzake lijk om, zodra een bewoner aan het woord was, een idee herhaaldelijk in het belache lijke te trekken. Hierdoor was haar houding zeer aanmati gend en uiterst irritant. Naar onze mening is dit een gebrek aan kennis van zaken en fat soen. Wij verwachten van een volksvertegenwoordiger dat deze aandachtig luistert naar de ideeën die door bewoners naar voren worden gebracht". De actiegroep eist ook dat het raadslid ter verantwoording wordt geroepen. „Wij verzoe ken U mevrouw Kolff-Haan tjes hierover aan te spreken om dit gedrag in het vervolg achterwege te laten". Het PW-raadslid wekte al eerder de irritatie op van be zoekers van vergaderingen door haar goedlachsheid; men kreeg het idee uitgelachen te worden. „Ik ben nou eenmaal vrolijk. Ik lach graag", stelt mevrouw Kolff daarover. Het lachen zal haar mogelijk ver gaan bij de eerstvolgende ge meenteraadsverkiezingen, mochten haar kiezers beslui ten op een wat minder ko misch persoon te stemmen. Troost Of Sassenheims nieuwe bur gervader H. de Jonge een lief hebber is van het vaderlandse lied of toch commissaris is bij Nederlands grootste koffiele- verancier, is niet bekend. Wel werd tijdens de dinsdagavond gehouden raadsvergadering duidelijk dat hij het bruine vocht hogelijk waardeert. Tien luttele minuten na de aanvang van de bijeenkomst legde hij met de kreet: „daar is de koffie", de vergadering stil toen de pot rondging. Een vorm van huiselijkheid die wellicht in zijn vorige standplaats Montfoort op prijs werd gesteld, maar die de bij eenkomst in Sassenheim een onmiskenbaar rommelig tintje gaf. Niet dat het er echt veel toe^ deed want de dertien agendapunten werden er met de gebruikelijke haast door heen gejaagd. Alleen VVD'er W. van Biezen bleek bij de rondvraag nog iets op het vrijheidslievende hart te hebben. Waarom de kruising Elbalaan/Ter Leede laan niet verhoogd was, luid de zijn vraag. De verkeers- commissie had zich op 23 mei tot zijn grote tevredenheid duidelijk uitgesproken voor die maatregel in de door sluip verkeer geteisterde Vo- gelbuurt. Er was de bewoners toen toegezegd dat de verho ging van de kruising gelijk met de herbestratingswerk- zaamheden zou worden uitge voerd. Dat gebeurde in weerwil van adjudant A. Troost, hoofd van de Rijkspolitie afdeling Sas senheim, die dezelfde avond propageerde dat eerst een „to taalplaatje van de wijk" sa mengesteld moest worden. „Immers", aldus Troost, „in 1990 komt het ministerie met een nieuwe erfregeling waar door we misschien alles op nieuw moeten veranderen". De Jonge, die tijdens het be wuste gekrakeel tussen de le den van de verkeerscom mis sie en het hoofd van de Rijks politie achter de koffie zat met Sassenheimse bejaarden, deelde dinsdagavond mee dat de problematiek van de Vo gelwijk eerst nog maar eens moest worden bekeken. Bo vendien zou het, volgens de nieuwe burgervader, allemaal te duur en te ingewikkeld worden. Een opmerking waarvan de onthutste raadsleden, die aan vankelijk lacherig hun koffie naar binnen slobberden, een wat bittere smaak in de mond kregen. Ze konden tot hun verbazing vaststellen dat zo'n bakje Troost onverwachte ge volgen had. LEIDEN Een vijftal winkeliers van de Haarlemmerstraat maakt bezwaar tegen plaatsing van hun panden op de gemeen telijke monumentenlijst. Ze vrezen belemmeringen bij eventuele toekomstige aanpassingen van hun winkels en ze zijn bang voor een waardedaling van hun gebouwen bij eventuele verkoop. De winkeliers maakten hun bezwaren gisterochtend kenbaar in de gemeentelijke commissie Beroep en Bezwaar. Leden van de monumentencommissie spraken het argument van die belemmeringen gisteren tegen. Verbouwingsplannen moeten altijd, ook als het niet om monumenten gaat, worden voorgelegd aan de afdeling bouw- en wonintoezicht vand e ge meente en aan de welstandscommissie. De monumentencommis sie wilde fyet fabeltje uit de wereld helpen dat aan een pandje op de monumentenlijst niets 'vertimmerd' mag worden. „We heb ben in de loop der jaren diverse verbouwingsplannen onder ogen gehad en we zijn tot nu toe altijd tot overeenstemming ge komen", aldus M. Schra namens de commissie. In reactie op de vraag of de panden onderhevig zijn aan waarde daling bij plaatsing op de monumentenlijst zegt de Oegstgeester taxateur H. van Ark desgevraagd: „De plaatsing op zich, brengt geen noemenswaardige waardedaling met zich mee, zeker niet bij winkelpanden op de Haarlemmerstraat. Er zijn wel extra kosten door de onderhoudsplicht, verbonden aan het hebben van een monumentaal pand", aldus de makelaar. De commissie Beroep en Bezwaar doet binnenkort uitspraak over de bezwaren van de winkeliers. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Vf.WÏ' Noteer als nieuwe abon nee ingaande Naam: Adres: Postcode/nlaats: Telefoon (voor controle bezc •rpne) j Deze ontvangt de krant de eerete twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: m ofA I CckLcSoutont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13