Win Remmerswaal, de spitsroeden en het magische oog van de coach oetballerlei ockeycoach Roelant Oltmans verdient eervolle vermelding Geloof 10 jutRT CeicL&Qowuvnt ZATERDAG 10 JUNI 1989 PAGINA 11 Dertigj ervaart weigert gewerirdersband wUi?a?iilton, doelman van rJJot\flse nat>onale team, J Sr zijn 109e interland, woïc3 woensdaS in Kopen- °®Jegen Denemarken, ptaise aan zijn lijf. De toeteran Derby County lie vriendschappelijke een F** het record-aantal voor Engeland, dat handen is van Bob- (108). een Ameril luchtrT basis i Califoif" alle me „Bryan Robson heeft Peter voor die speciale gelegenheid de aanvoedersband aangebo den, maar hij wil als een ge wone international worden be handeld", aldus coach Bobby Robson. Iran krijgt uitstel van kwalificatieduels De internationale voetbal fe deratie heeft ingestemd met het verzoek van Iran om uit stel voor twee kwalificatie wedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal van 1990. Het Iraanse elftal zou komende maand uit (11 juni) en thuis (21 juni) te gen de Chinese voetbalploeg hebben moeten spelen. Een woordvoerder van de FIFA verklaarde maandag dat het verzoek is ingewilligd omdat Iran, na het overlijden van geestelijk leider Khomeini, een nationale rouwperiode heeft afgekondigd. De FIFA heeft ook de wedstrijd uit groep 6 Aziatische zone tussen Noord-Korea en Hong Kong uitgesteld. De reden is de in stabiele toestand in de Chinese hoofdstad Peking. Degradatie werd John Lyall noodlottig. foto: sp Lyall na 15 jaar weg bij West Ham Het bestuur van de Engelse club West Ham zal het con tract met trainer John Lyall niet meer verlengen. De de gradatie naar de tweede divi sie is de 49-jarige oefenmeester noodlottig geworden. Billy Bonds (ex-West Ham), Trevor Brooking (oud-international) en Harry Redknapp (trainer van Bournemouth) worden ge noemd als mogelijke opvol gers. Met het gedwongen ver trek van Lyall eindigt een tijd perk, dat in 1956 begon. In dat jaar debuteerde Lyall op zes tien-jarige leeftijd in de hoofd macht van West Ham. Een zware knieblessure maakte in 1962 een voortijdig einde aan zijn actieve voetballoopbaan. WK voetbal wellicht niet in Turijn De kans bestaat dat Turijn wordt geschrapt als een van de steden waar de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal wordt gehouden Het organisatiecomité heeft geeist dat de werkzaamheden aan het stadion wat sneller vorde ren. Luca di Montezemolo, de voor- DAM Het is jnachtige avond in hebber meegel1 - werdei«am west. Plaats jitgenddeling vormt het deze Plijk bos gelegen ,ylootsvan Pirates, dat 3IJ te de fraaiste club- ran het vaderland bal heeft. De club 'het best geoutil- ia verdere accom- want het semi- lische scorebord zich achter de rug rip de hoofdtribune "V toeschouwers, is de afrastering l veld niet punt- aardoor ballen zo irdwijnen. :»-gevingheeft Win jwaal zijn rentree in Inale honkbalwereld 's s'nds het begin teams in de hoogste die deze week werd jkt door het verschei- )INGPe Almeerse fusieclub 'ot vóór het begin van |k stond de voormali- jiational en acht jaar in de Verenigde Sta- geweest zijnde Rem- JSpShl stevië ter discussie rdam west. Maar na- irecteur,fes het trio duels met in winst had omgezet lens afgelopen zondag erend gesprek tussen ikkenen had plaatsge- m/ywas de lucht gezui- lof) IH/Vje) Remmerswaal is ichapsvej de zeer weinige, zo j enige Nederlandse Jen bij rjer die het bij de profs rVaik vf'h3 heeft gered. Op rschijned leeftijd, in 1974, ver- na een korte carrière fnational naar Boston Ie Red Sox te werken loopbaan als pitcher. _le Wassenaarder, die uitór vertrek in de Haar- Tfonkbalweek indruk haakt met vooral zijn redde het wel en j kwam voornamelijk (vervanger) in ac- rd later geteisterd essures. Aanvankelijk ij geplaagd door een maar gaan- OOr Met zijn hele arm hem Verdere ontplooi- hij daardoor vergeten 1982 keerde hij terug jropa. Om het met een i zeggen: veel ervaring 1 de iaa r een illusie armer. Ianeltalië rswaal, die na zijn (ire school-opleiding ks verder had gestu- Kond vervolgens voor J mma: werken aan een appelijke toekomst of pis honkballer ergens plag komen. Het werd het laatste. Remmerswaal toog naar Italië. Hij kreeg een semi-profcontract bij Parma, vertrok vervolgens naar Net- tuno en kwam uiteindelijk te recht bij San Marino. Zijn gro tendeels weer opgelapte arm kreeg het in het laatste staatje weer stevig voor de kiezen, zo danig zelfs dat hij in 1986 een punt moest zetten achter zijn actieve loopbaan. „In San Ma rino moesten we om elf uur 's avonds spelen", herinnert Remmerswaal zich. „Dan was het vaak al veel te koud. Dat heeft er toe bijgedragen dat mijn arm het niet langer hield. Hij kwam daardoor helemaal vast te zitten en ik kon verder spelen wel vergeten". Het betekende de climax van wat Remmerswaal zelf een hoop ellende noemt, die hij in Italië meemaakte. Tegenslag, die nog werd verergerd door dat hij tijdens en na zijn actie ve periode in de Laars van Europa allerhande baantjes had om in zijn onderhoud en dat van zijn vrouw Clotilde en inmiddels vierjarige „bambi- na" te voorzien. „Ik heb an derhalf jaar niets in het honk bal gedaan", vertelt Remmers- waal, terwijl zijn priemende ogen zijn gesprekspartner op nemen en beurtelings over diens aantekenblok glijden. „Ik was chauffeur, stond aan de lopende band, dat soort din gen. Bij één van mijn bazen leerde ik wel Clotilde kennen. Zij werkte bij zo'n onderne ming als zeg maar Zegwaard hier. Nu leven we fifty-fifty daar, in Rome waar Clotilde een appartement heeft, en hier. Ik wilde na al die ellende wel terug naar Nederland. Maar zij had een baan en daar door was het moeilijk..om met het hele gezin naar Nederland te gaan. Dat kan pas als ik hier de zaken financieel een beetje op een rijtje heb staan". In computers Inmiddels is Win Remmers waal daar druk mee bezig. De Wassenaarder is dus nu mana ger van Pirates en als zodanig „verantwoordelijk voor alles wat er in het veld gebeurt". Of die job ook financieel redelijk wordt gehonoreerd, daar laat Remmerswaal zich niet zo over uit. „Wat in elk geval meespeelt is de mogelijkheid dat ik via de sponsor van Pira tes een baan kan krijgen in de computer-branche. Dat is het terrein, waarop ik na mijn middelbare school en sinds mijn terugkeer uit Italië nogal "•s* bezig ben geweest". Die rentree op de vaderlandse velden is overigens een gevolg van een toevallige samenloop van omstandigheden. Rem merswaal bezocht vorig jaar de Honkbalweek in Haarlem en ontmoette daar Cees Herkemij, coach van Nicols en autoriteit op het gebied van begeleiding. Die seinde de globetrotter in dat Pirates een coach zocht, liefst een Nederlander nadat met Amerikanen teleurstellen de ervaringen waren opge daan. Het contact was gauw gelegd en beide partijen waren gelukkig elkaar te hebben ge vonden. Tot pakweg anderhal ve week geleden, toen er een golfje van kritiek ontstond op de wat on-Nederlandse aanpak van de aan het Amerikaanse milieu gewende Remmers waal. Die niet schroomde om eigen ideeën in de praktijk te brengen, hetgeen niet altijd parallel liep met tot dat mo ment beschermde reputaties. De oud-prof zette onvervaard bekende namen naast de ploeg, incasseerde kritiek maar zag die gaandeweg ver anderen in waardering. Want Pirates haalde wel punten. Zo als afgelopen dinsdag. De Am sterdammers kwamen tegen HCAW maar liefst met 6-0 achter, maar zegevierden in zeven innings met 11-7. Mede dank zij imponerend slagwerk van een door Remmerswaal gepushte speler, die al vier jaar „geen hout" meer had ge raakt. Bijna apathisch Direct na afloop van het duel zit Win Remmerswaal, die zich tijdens de wedstrijd nau welijks buiten de dug-out heeft laten zien, bijna wat apa thisch op de spelersbank. Hij lijkt geen deel te hebben aan de opgetogenheid over de zege en het inderdaad spectaculaire spelverloop. „Ik ben vermoei der dan ik ooit als speler na een wedstrijd was", verklaart hij een klein uur later. „Je moet je voortdurend voor hon derd procent concentreren Het is nu net of ik een klap met een hamer op m'n kop heb gekregen. Dit is net een schaakpartij, je moet voortdu rend denken over wat je zou kunnen of moeten doen. Soms hoef ik helemaal niks te doen, maar dan heb ik wel tien of vijftien keer 'nee' gezegd te gen mezelf als ik iets over woog. Dat is een kwestie van wennen, ongetwijfeld. Maar wel ontzettend vermoeiend". Win Remmerswaal oogt inder daad uitgeput. De stekende, bijna magische ogen in zijn magere gezicht, dat de indruk bevestigt dat hij in zijn leven de nodige louterende ervarin gen heeft opgedaan, weerspie gelen meer diepte dan van een 35-jarige (ex-) sportman zou worden verwacht. Hij wekt kortom de indruk in Amster dam spitsroeden te (hebben ge)lopen. Hetgeen hij zelf beaamt door te verwijzen naar ..de intelligentie van de spe lersgroep" waarmee hij heeft te maken. Een niveau kenne lijk, dat er toe bijdraagt dat hij op zijn tenen moet lopen om „Dit is een ideale club", zegt Remmerswaal. „Hier kan veel en dat is prettig werken voor een coach. Heel anders dan de sfeer waarin bijvoorbeeld een Haagse ambtenaar aan de slag moet. Net als in Italië leven we hier van dag tot dag. Het is dan mijn taak om de spelers wel voortdurend scherp te houden. Het moet 'heads up play' zijn. steeds met de goede instelling. Scherp zijn Jonge ren leer ik nu de fundamen tais, de basiszaken. De ouderen hebben aan een paar aanwij zingen genoeg. Wat er nu ge beurt bij Pirates is niet alleen mijn succes. Het is het gevolg van een goed samenspel tussen manager en spelers. Bij Pirates is dus veel mogelijk Ik heb het idee dat andere clubs te kleinschalig bezig zijn. Hier heb je het voordeel in een stad te werken met mensen met een stadse mentaliteit. Die sluit beter aan bij mijn instel ling. Ik zou het bij een club in )TGEEST „Ach, 'nou een toptrainer? «laar dan maar eens leen definitie van. ■'plaa hè' Ik? Nee hoor' 1 alleen maar m'n ^0*- is alles". Roelant zegt het in alle ^^idenheid. Toch ver- Acjfe 35-jarige hockey- luit Oegstgeest een ie vermelding. De f A van Bloemendaal ^■de dames van Am- die mede dank pi. fnans' leiding meer- fndstitels én Europa 8.48 Verzamelden, zullen getwijfeld beamen, et bestuur van de dijke Nederlandse Bond sprak deze week haar uwen in zijn capaci- uit. Oltmans wordt gang van september volger van dames- Gijs van Heumen. oelant Oltmans ook de handen had, de in der jaren behaalde re- spraken duidelijke adat hij als 26-jarige n achillespees-blessure t actieve hockeycarriè- iet Amsterdamse Pino- upt moest beëindigen, hij eerst de Leidse ockey Club, met twee involgende promoties, iet hoogste plan. Om (ins met de heren van anb ndaal in vijf jaar tijd ""Vermaal het Nederlands ïnschap te grijpen. Te- 'ijd trainde hij ook nog r de dames van Am sterdam, met evenveel succes. „Toegegeven, het liegt er niet om. Nou, vooruit dan maar, ik probeer een zo goed mogelijke' trainer te Zijn. En ook een zo goed mogelijk mens", lacht Oltmans, in het dagelijks leven werkzaam als leraar lichame lijke opvoeding aan het Stede lijk Gymnasium in Leiden, be tekenisvol Ter vervolg: „Ik heb zo mijn eigen ideeen over hockey, over sport in het algemeen. 01 het nu voetbal of handbal is, dat is me om het even, al ben ik wel een echte balsporter, ja, ik kan overal redelijk mee overweg. Ik heb kennelijk een goed analytisch vermogen. Een kwestie van snel inzicht in iets kunnen hebben. Dat is natuurlijk erg belangrijk. Waarom dan per sé voor hoc key gekozen? Tja, ik ben er op m'n achtste mee begonnen, vandaar dus. Maar het had net zo goed iets heel anders kun nen zijn. Je kunt wel zeggen dat ik in zeer ruime zin in sport ben geinteresseerd". Zelfdiscipline Veel waarde hecht Oltmans aan het offensieve gedeelte van de sportbeoefening. Met meer vrijheid voor de indivi duele actie graag. „Hockeyen op de helft van je tegenstan der, die op eigen helft vastzet ten bijvoorbeeld, dat spreekt mij aan. Druk uitoefenen, op basis van zelfverantwoorde lijkheid, een stukje zelfdisci pline ook en vooral creativi teit, dan gebeurt er ten minste wat, geen saaie vertoningen meer alsjeblieft. Ik schrik als ik hoor en lees dat een dames- hockey-wedstrijd soms weer eens niet om aan te zien is ge weest, slaapverwekkend, dat soort kreten. Al kan dat na tuurlijk ook bij de heren ge beuren, maar goed, het gaat om het idee, we moeten oplos singen zien te vinden om het geheel wat aantrekkelijker te maken". Roelant Oltmans, die met pen ningmeester Frans Spits en te ammanager Cora de Wilde heeft afgesproken dat hij de beschikking krijgt over een nog nader te benoemen assis tent, pretendeert geenszins al het ei van Columbus te hebben gevonden, maar koestert hier omtrent wel plannen in een zekere richting. Een tipje van de sluier oplichten, dat vindt hij nu echter nog iets te pre matuur. In binnenkort te voe ren gesprekken met Gijs van Heumen. die nog tot en met de Champions Tróphy in septem ber in Frankfurt de verant woording draagt, een aantal internationals en „last but not least" de clubcoaches zal Olt mans nadere mededelingen verstrekken. Oranje-gezind „Het totale Nederlandse hoc- keywereldje is over het alge meen aardig Oranje-gezind. Ik verwacht alle medewerking te zullen krijgen. Kwaliteit heb ben we voldoende in huis. Al leen, wat doet men ermee? Sommige clubs trainen nog maar drie uur in de week. Het gat tussen de twee topclubs Amsterdam en HGC en de rest van de hoofdklasse is enorm groot. Dus spelen de meeste internationals maar twee wed strijden per jaar op het hoogste niveau. Veel te weinig natuur lijk, dat leidt dan gauw, wan neer het er echt op aankomt, tot een verkrampt spelletje, daar moeten we iets op zien te vinden". Tijdens het wereldkampioen schap, in mei 1990 in Austra lië, mag Roelant Oltmans als bondscoach zijn eerste echte proeve van bekwaamheid af leggen. In november hoopt hij in eigen land met een serie testwedstrijden („Liefst tegen Australië, maar ik ken hun kalender natuurlijk niet") zijn favoriete selectie te presente ren. Mét eventueel de rentree van routiniers als Willemien Aardenburg. Carina Benninga, Lisanne Lejeune, Martine Ohr of Laurien Willemse die na „slechts" het olympisch brons in Seoul al of niet tijdelijk voor de nationale eer bedank ten. „In hoeverre persoonlijke problemen met Gijs van Heu men daarbij een rol hebben gespeeld, weet ik niet, daar ga ik met hen zo snel mogelijk over pratenaldus Oltmans. „Je ziet het nu weer aan Tom van 't Hek. Zeg nooit nooit". Maar ook met de huidige, vooral jeugdige selectie ziet Oltmans de toekomst optimis tisch tegemoet. „We gaan in tensief aan de slag. Misschien moet je op de wat langere ter mijn mikken. Wel goede pres taties neerzetten, maar niet blindstaren op winnen of ver liezen, dat is niet zo belangrijk. Het gaat om een groeiproces, op den duur komt Nederland heus wel weer aan de interna tionale top, kwaliteit is er im mers genoeg. En er is al zovele malen bewezen dat het kan, onder Gijs van Heumen is acht jaar hartstikke goed gepres teerd. Ik probeer dan ook zo goed mogelijk voort te bordu ren op zijn werk, ik wil de po sitieve punten eruit pikken. Met mijn eigen ideeën wil ik dan de wat mindere kanten bijslijpen. Moet lukken". DICK KIERS zitter van het organisatiecomi té, verklaarde dat er een alter natief schema gereed ligt, als Turijn niet aan zijn wensen te gemoet komt. Turijn, de thuis plaats van Juventus en Torino, bouwt een nieuw stadion met een capaciteit van 70.000 plaat sen. Volgens de plannen zou den daar vijf wedstrijden voor de eindronde worden gespeeld. Maar de gemeenteraad heeft een aantal beslissingen op de lange baan geschoven. Het zou voorzieningen voor de media en de infrastructuur van de stad betreffen. Volgens Monte zemolo is Turijn de enige stad waar het werk vertraging on dervindt. een dorp waarschijnlijk niet zo makkelijk uithouden". De in de Verenigde Staten en Italië gevormde Win Rem merswaal, die zegt zich altijd al op basis van mentaliteit, ka rakter, toewijding en inleving met honkbal te hebben bezig gehouden. voelt zich dus thuis bij Pirates. Hij heeft als geen ander het verschil in mentali teit tussen de States en met name Nederland kunnen be oordelen. „Het is in Amerika veel zakelijker", zegt de zich regelmatig van Engelse ter men bedienende oud-pitcher. „Hier is ook niet alles koek en ei, maar de sfeer in Amerika en trouwens ook Italië is ook niet alles. In de States is het keihard, zakelijk en zonder ge voelens, in Italië veel relaxter dan bij ons. In Nederland voel ik me thuis. Bij ons werk je om te leven en in de States leef je om te werken". Beetje onvolwassen Zelf vindt Remmerswaal zich niet veranderd. „Ik ben nog steeds een beetje onvolwassen, voel me nog steeds jong, met een onrustig hart. Dat is mis schien een zwak punt, maar het is niet anders. Ik heb ook nog steeds die aandrang om veel te trekken, te reizen". In zijn eerste jaar als mana ger/coach heeft Remmerswaal voorlopig zijn handen meer dan vol. Te veel om zich nu al bezig te houden met zijn spor tieve toekomst. Ooit coach van het Nederlandse honkbalteam? „Ik sluit niets uit", zegt de ex- prof, die overigens een ver deeld oordeel heeft over het vaderlandse niveau. „In Ne derland wordt nog steeds ge speeld op (Amerikaans) Colle ge-peil. Slechts in de topduels, de wedstrijden waarin de pit chers een hoofdrol spelen, is er sprake van het niveau van A- ball (twee klassen onder de Amerikaanse proftop; red.)", aldus Remmerswaal. Die zegt zijn gebrek aan wellicht vol doende kennis van het Neder landse spelersmateriaal te compenseren met zijn vermo gen om binnen een halve mi nuut een speler in te schatten. Bij het coachen denkt de Was senaarder voordeel te hebben van het feit dat hij zelf werper is geweest op het hoogste prof niveau. „Ik ken de spanning en de concentratie van mijn eigen wedstrijden. Die erva ring neemt in elk geval nie mand me meer af". Het is de routine, die aan de basis ligt van een juist begon nen loopbaan als de coach, die mogelijk binnen afzienbare tijd wel eens de leiding over het oranjeteam zou kunnen krijgen. Dan zal Win(neke) Remmerswaal, wiens inter landcarrière (te) kort duurde en die later niet meer beschik baar was vanwege zijn prof- verleden terug zijn waar het ooit begon: het Nederlandse team. FRANK WERKMAN Roelant Oltmans moest op 26- jarige leeftijd wegens een achillespees blessure zijn actieve loopbaan beëindigen en ging daarna werken aan een carriere als coach. Nu is hij binnenkort coach van het nationale damesteam. door Frank Werkman In dit tijdsgewricht, waarin commercie en sport bijna uitwisselbare begrippen zijn, worden zoals op deze plek eerder vastgesteld aan de lopende band symposia georganiseerd. Die bijeenkomsten hebben zo hun voordelen. Ze zijn goed voor uitbaters van horeca- en vergaderaccommoda ties, kunnen lucratief zijn voor organisatoren, strelen portemonnee en ijdelheid van inleiders en leveren soms zelfs wel eens een aardig feitje op dat de media haalt. Doorgaans is het open-deuren werk en obligate rim ram. Waaraan het feit dat het contingent deskundigen in ons land aan hetzelfde euvel lijdt als de Gooise Matras vooral debet is. In televisieland speelt men elkaar voortdurend het balletje toe. Men gaat bij elkaar in spelletjes-panels en praatprogramma's zitten. Daardoor ontstaat een mediamieke inteelt, die zijn weerga niet kent. Een niveau, waar de zomerse Hilversumse herhaal fabriek overigens nog makkelijk onder kan. Kortom, er kan geen discussiedag ergens in dit land worden georganiseerd of de Smeetsen en Ter Weijdens draven weer in rotten van vier op. Om voor de zoveelste keer een verhandeling af te steken over het thema Sport Vul Maar In. Ze doen dat graag. Zeker op die bijeenkomsten waar de deelnemers een entreesom hebben moeten betalen. Daar wacht de sprekers immers een extra prettig honorarium. Doorgaans voor het voordragen van een tekst, waarin hooguit een paar komma's dienen veranderd. Of dat laatste ook gebeurt met de bedragen die de fiscus later onder ogen komen, is wellicht een thema voor een symposium onder de titel Sport Schnabbel. Misschien ook iets voor de BVG? Voor het zo ver komt, dient echter eerst onverwijld een studiebijeenkomst te worden belegd onder de titel Sport Geloof. Aanleiding is de opmars van de tennissers, die niet alleen effectief met hun racket zwaaien maar minstens zo vast zijn met de bijbel. Jaren geleden al bleek vooral bij Amerikaanse racketvoerders dat religie een even belangrijke leidraad was in hun carrière als de opdrachten van de tennisleraar. Een vast geloof valt slechts te prijzen, maar menige gelovige zal met de bovengenoemde vorm moeite hebben. Alsof het Opperwezen zich zou inlaten met de baan die een tennisbal beschrijft. Gene Mayer had zo 'n geloof. Hij was in staat de ballen te raken op een fluweel-zachte manier, reikte sportief redelijk ver, maar verdween mede door een hardnekkige rugblessure in de vergetelheid. Mayer maakte er evenals zijn broer Sandy geen geheim van dat hij diep-gelovig was. Maar de Mayers liepen er niet mee te koop. Dat is anders bij een deel van de nieuwe lichting. André Agassi en Michael Chang bijvoorbeeld schrijven openlijk en bij herhaling een groot deel van hun sportieve successen toe aan het opperwezen. Hoewel ze beiden sterk de indruk wekken de Heer regelmatig een handje te helpen. Agassi door zijn tegenstanders het bloed onder de nagels vandaan te halen door clowneske capriolen, Chang met zijn koude- oorlogkunsten. Agassi en Chang hebben de nodige overeenkomsten. Ze zijn Amerikaan, jong en succesvol. Dat laatste doen ze op verschillende manieren. Agassi maakt show, pakt bij de eerste regendruppels een paraplu uit het publiek, maakt grappige gebaren. Chang kan dat niet. Hij is een bloedserieuze jongen, bij wie er geen lachje afkan Geheel onder controle heeft hij zich niet. De emoties, die hij tentoonspreidt krijgen evenwel slechts gestalte in tranen. Zoals eerder deze week aan het eind en na afloop van de partij tegen Lendl, die bijkans gek moet zijn geworden van de toverballen van de Amerikaan van Taiwanese ouders. Chang vergruizelde het voetstuk van Lendl met behulp van stoute staaltjes, die in de tennis- etiquette als niet bon ton te boek staan: onderhands serveren en vanaf de opslaglijn retourneren. Agassi en Chang, het duo Lef Bluf. Geloof in de Heer en in eigen kunnen is hun devies. De managers en makelaars geloven er ook in. Met het bijbelvaste duo is geld te verdienen. Misschien is een single tussen Agassi en Chang een mooie p.r.stunt voor de EO. Ook straks iets voor Sport Geloof.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11