Wat dacht u van2.000,- aan accessoires naar keuze cadeau? Reinigingsinstallatie van 27 miljoen wast KLM schoon Verdriet overschaduwt vredesplan Multinationals kunnen rekenen op soepele fiscale afspraken Amerika klemt Euro" angstvallig aan de bo ad sanctos Plus... een aantrekkelijk inruilaanbod? Kortom, wat dacht u van een bezoekje aan'n Peugeot-dealeii H PEUGEOT 309 BUITENLAND SeidóaQowuvnt VRIJDAG 9 JUNI 1989 PA (PI (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO Het verdriet over de vlieg ramp van woensdag over schaduwt in Suriname volledig het succes van de vredesbesprekingen met het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De gesprekken tussen de Su rinaamse delegatie en het Jungle Commando werden gevoerd op initiatief van de gouverneur van Frans-Guy- ana, Jean-Pierre Lacroix. Frankrijk, hoopt dat een overeenkomst tussen de re gering in Paramaribo en Brunswijk de repatriëring mogelijk zal maken van de circa 10.000 Surinamers die vanwege de gevechten in het oosten van hun land zijn uit geweken naar het Franse overzeese gebiedsdeel. De controle op de naleving van de bestandsovereen komst komt in handen van een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regering, de Nationale As- semblée en het Jungle Com mando. Deze commissie zal ook onderhandelingen voe ren over een alomvattend vredesakkoord. Brunswijk heeft sinds juli 1986 met wisselend succes strijd geleverd tegen het bewind in Paramaribo. Met name nadat begin vorig jaar een democratische regering was aangetreden, zijn er ver scheidene bemiddelingspo gingen ondernomen. Het Co mité Christelijke Kerken (CCK) speelde hierbij een ac tieve rol. Tot dusver misluk-' te alle pogingen. Vooral de militairen onder leiding van Desi Bouterse zagen niets in onderhandelingen met de „terroristen". „Overheid kan toestand Oezbekistan niet aan' MOSKOU Bij de gevech ten in de Oezbeekse stad Ko kand zijn eergisteren ten minste zes mensen omgeko men en negentig gewond ge raakt. Duizenden mensen be stormden het hoofdbureau van de politie, terwijl hon derden betogers een gebouw aanvielen van het ministerie van binnenlandse zaken. De overheid en de ordedien sten lijken de toestand niet meer aan te kunnen. De eer ste partijsecretaris in Ferga na liep een kogelwond op toen hij een gewapende me nigte trachtte te kalmeren, aldus de Pravda. „Wij heb ben opdracht gekregen om op de naleving van de avondklok toe te zien", aldus een officier van de militie in een plaatselijke krant. „Maar die geldt alleen 's nachts, ter wijl de bandieten overdag straffeloos kunnen moorden, plunderen en brandstichten". Sinds het afgelopen week einde hebben de rellen tus sen Oezbeken en Mescheti- sche Turken in Oezbekistan al aan honderd mensen het leven gekost. Om de spanning in het ge bied niet op te voeren hield het Sovjet-parlement giste ren een besloten zitting over de onlusten in Oezbekistan. Tijdens deze zitting drong de Oezbeekse basisgroepering Berlik er bij de afgevaardig den op aan iets te doen aan de miserabele levensomstan digheden in het gebied. Vol gens Berlik leven veel men sen in Oezbekistan op de ar moedegrens door de eenzijdi ge produktie van katoen. Het was voor het eerst sinds twee weken dat de rechtstreekse uitzending over de beraads lagingen van het Congres op de televisie werd onderbro ken. LEIDEN Volgens woordvoerder Peter Of ferman van de KLM doet zijn bedrijf er alles aan om het milieu schoon te hou den. „Voor wat we nu lo zen hebben we vergun ningen. Bovendien is een half jaar geleden, na een uitvoerige proefopstelling, besloten een nieuwe reini gingsinstallatie te bouwen. Daarmee wordt begonnen als ook het nieuwe onder- houdscentrum wordt ge bouwd, want daar komt de verontreiniging met name vandaan". Offerman reageert hiermee op de beschuldiging van het Hoogheemraadschap Rijnland dat KLM en Fokker ondanks herhaalde toezeggingen nog altijd te veel zware metalen, waaronder cadmium, lozen op het riool. Rijnland zegt teleur gesteld te zijn dat bedrijven waarvoor de overheid bijzon dere verantwoordelijkheid draagt, geen middelmonge- bruikt laten om zich aan hun milieuverplichtingen te ont trekken. Bij de KLM worden de onder delen van motoren gereinigd in chemische baden. Daarbij komen inderdaad zware meta len vrij. Die stoffen gaan door een reinigingsinstallatie die al vijftien jaar in gebruik is en die nu aan vervanging toe is. Maar volgens Offerman wordt nu al 99 procent van de scha delijke stoffen uitgefilterd. „Daardoor ontstaan een soort filterkoeken, die wij door een vuilverwerkingsbedrijf laten afvoeren. Overigens controle ren wij zelf of dat bedrijf de stoffen volgens de wettelijke voorschriften verder afvoert. De nieuwe installatie, die vol gens de laatste stand van de milieutechnologie wordt ge bouwd, gaat 27 miljoen gulden kosten en wordt naar ver wachting eind volgend jaar in gebruik genomen. De jaarlijk se exploitatie van het reini gingscentrum gaat ongeveer 5 miljoen bedragen". In de lozingsvergunning die Rijnland voor die installatie heeft verleend staat: „De nieu we installatie wordt naar de opinie van het college van Rijnland beschouwd als de beste techniek om verontreini gingen tegen te houden". Offerman: „Oorspronkelijk zou de installatie eind '89 wor den gebouwd, maar zoals be kend worden we bij de bouw van die nieuwe afdeling ge plaagd door mogelijke blind gangers uit de Tweede We reldoorlog. Die moeten eerst gelocaliseerd en verwijderd zijn, voordat met de bouw be gonnen kan worden. Vandaar dat er sprake is van enige ver traging. Misschien dat daar door bij Rijnland enige wrevel is ontstaan. We denken daar mee de situatie in zoverre te kunnen verbeteren dat we in elk geval datgene wat nu nog in het rioolwater terecht komt, aanzienlijk wordt terugge bracht". Competentie In de verklaring van het Hoogheemraadschap wordt ook gemeld dat KLM en Fok ker bij elk voorschrift bij voorbaat de competentie van Rijnland betwisten of elke be slissing in het kader van de vergunningverlening opnieuw aanvechten. „Gezien de erva ringen die Rijnland als water kwaliteitsbeheerser met deze bedrijven tot nu toe heeft ge had, kan niet aan de indruk ontkomen worden dat zij on voldoende meewerken aan het zo snel mogelijk terugbrengen van de milieu-overlast", aldus de verklaring. KLM-woord voerder Peter Of ferman: „Wij willen beklemto nen dat wij een goede relatie hebben met het Hoogheem raadschap en dat wij zeker niet zijn competentie aanvech ten. Wel is er een kwestie over de interpretatie van het begrip „inrichting" zoals die in de Wet Verontreiniging Opper vlakte Water wordt genoemd. De KLM stelt dat „inrichting" alleen op dat deel van het be drijf slaat, waar verontreini gingen worden veroorzaakt. Maar Rijnland meent dat er dan een vergunning voor het hele bedrijf moet worden aan gevraagd, dus bijvoorbeeld ook voor nieuwe kantoren". Fokker-woordvoerster me vrouw Ludia van Geloven: „Wij begrijpen het niet hele maal goed, want er is al gerui me tijd geleden overeenstem ming bereikt met Rijnland over de uitstoot van cadmium. Naar aanleiding daarvan is er een nieuwe zuiveringsinstalla tie besteld, die wordt eind van het jaar geïnstalleerd. Begin volgend jaar voldoen we dan aan de eisen die het hoog heemraadschap stelt. Wat ons betreft is dit een oud probleem dat zich vorig jaar afspeelde, maar nu niet meer. Dus wij staan een beetje met een vraagteken". LUUD VAN DER HAM DEN HAAG Bedrijven (veelal multinationals) die in het verleden gunstige afspraken hebben ge maakt met de belasting dienst, kunnen op een soepele houding van staatssecretaris Koning re kenen. Ook al zijn de af spraken niet meer in overeenstemming met het nu geldende beleid. Het gaat om zogenoemde 'fis cale rulings', geheime afspra ken met de inspectie over te betalen belasting, die wel moeten voldoen aan de belas tingregels. In 1986 en 1987 maakte Koning het beleid, res pectievelijk wijzigingen daarin (vanwege het niet stroken met de belastingregels van afspra ken) bekend aan de Kamer. Bepaalde rulings mochten niet meer worden afgegeven. Gebleken is nu dat in een aan tal gevallen rulings door in specties zijn aangegaan die niet in overeenstemming zijn met het beleid van de be windsman en Koning zal nu nieuwe richtlijnen geven. Om bedrijven de kans te geven hun activiteiten in Nederland te reorganiseren of te beëindi gen, zonder dat dit fiscale ge volgen heeft die ten tijde van de afspraak niet waren te voorzien, wil hij nog niet ver streken rulings eenmalig ver lengen met eenzelfde looptijd. Voorschotenaren bedreigen man LEIDEN Twee mannen uit Voorschoten, 19 en 20 jaar oud, zijn gisternacht omstreeks twee uur aangehouden wegens bedreiging en geweldpleging. De mannen bedreigden een 22-jarige Leidenaar met een mes en een schroevendraaier en eisten geld. De Leidenaar kwam er door de snelle tus senkomst van de Leidse politie vanaf met een gescheurde lip, blauwe plekken op het hoofd en pijn in de maagstreek. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Waar het om gaat, is het neer halen van de Berlijnse Muur en het IJzeren Gor dijn en niet alleen om de „hereniging" van Duits land. Doet Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov echt wat hij belooft, aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker, dan ontstaat er een geheel andere poli tieke situatie die Europa volledig moet benutten. Dat Baker deze week in de National Press Club in Was hington grote nadruk legde op de „Europese visie" van presi dent Bush, was zeer opmerke lijk. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat „eenheid" en zelfs „hereniging" de hoofd thema's van die visie zijn. Voor de Amerikaanse rege ring, aldus Baker, is Europa „een gemeenschap van vrije naties" waarvan de grenzen niet worden bepaald door „ge ografische verschillen of door prikkeldraad, maar door het streven naar democratische vrijheden". Dat houdt automa tisch het zelfbeschikkingsrecht van de Oosteuropese landen en vooral van Duitsland in. De diepere bedoeling van Bush', en dus ook van Bakers nieuwe benadering van Euro pa, laat zich niet zo moeilijk raden. Washington heeft ein delijk ingezien dat Michail Gorbatsjov grote indruk in West-Europa heeft gemaakt, dat de Westeuropese bondge noten er vanuit gaan dat min stens een groot deel van de „Russische dreiging" is wegge nomen, dat op grond daarvan een betere verhouding met de Sovjetunie mogelijk is en dat die verbeterde verhouding uit eindelijk weer bepalend kan zijn voor het al of niet slagen van Gorbatsjovs experimen ten. Kennelijk willen de VS niet langer als afwachtende toeschouwers buiten dat pro ces staan. De Bush-regering heeft ingezien dat haar aan vankelijk uitgezette tactiek van afwachten gee^ei bood, veel Europese Ljin- politieke weerspie b, aanzette en Gorbatsjèijoe legenheid bood prQsjnc punten te scoren. Valkuilen p*® De VS willen laten'jaa dat ze het op hoofdlij 5 zijn met de European die houding willen ze»r genoten opnieuw aanr den. Tegelijkertijd wif.. en Baker bereiken dP1^ ropeanen de beloftes Is) c kou voortdurend tol kritisch tegen het ILm den. Want nog steeds^^ Amerikaanse regerl^ tionarissen en wJIH lijk ook Bush en Bak^RKi oordeel dat de Europchtr gemakkelijk in alleijtz0' Gorbatsjov met groojPJ' ment opgezette propa^nM che valkuilen lopen, j' goi Ronald Reagan heeft 2e I mer blijk van gegevefr10" samenhangend idee ropa op na te houden.j'uder deel, Europa werd in (60, hington van Reagan nwo zien als een ontroif'9 toch onbetrouwbare vf?®™ al te gemakkelijk g%, g aan de propaganeien hoogstandjes van Micj167E batsjov. In de opvatlM|( menig Amerikaans b<|n e' ker hadden enkele wi87! pese bondgenoten al tHan< stille invasie van het1 1e denken in hun landé1®?® staan. Een topme^gijj van Reagan RichjHam le wees openlijk ope betrouwbaarheid" w Amerikaanse bondger Europa. Het Witte H hem voor die uitspraf op de vingers. f Kortom, Bush en Bak< er op uit te zijn Wesc opnieuw aan de Am% borst te prangen, ontfctieri door het aan de ordf' van wat Europa i zen bezighoudt: de socj^ grafische, economischjei nale en politieke hem iet President Bush vertrouwensman en I lijke vriend Baker is q zo naïef te denken L „hereniging" gemakH in korte tijd te reali^J zijn. F amilieberichten Enige en algemene kennisgeving Na een liefdevolle verzorging in Huize „Rijn en Vliet" is heden, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, van ons heengegaan, mevrouw ADRIANA MARIA VAN BERS-OUDSHOORN weduwe van Adrianus Petrus van Bers in de leeftijd van 84 jaar. Uit aller naam: Familie Oudshoorn Familie Van Bers Correspondentieadres: Zonneveldweg 69 2242 XW Wassenaar De overledene is opgebaard in het mortuarium van Huize „Rijn en Vliet", Aaltje Noordewierlaan 1 te Leiden. Alwaar geen bezoek. Maandag 12 juni om 10.00 uur zal voor haar ziele- rust een gezongen Uitvaartmis worden opgedragen in de Parochiekerk van de H. Antonius aan de Boshuizerlaan te Leiden. Hierna zal de begrafenis plaatsvinden op het R.-K. gedeelte van de begraafplaats Rhijnhof te Leiden. Na de begrafenis is gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. ,,/Va een weg van zoveel lijden, had je toch de moed nog om te strijden. Doch tekenend voor alle jaren van je leven, was je humor, welke tot het laatst is gebleven. Intens verdrietig geven wij u kennis dat na een leven van zorg en toewijding voor allen uie haar lief waren, voorzien van het Heilig Oliesel, uit ons midden is weggenomen mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en dochter BRIGITTA MARGARETHA SCHOLASTICA FLORINA ZUIJDWIJK-HUIGSLOOT op de leeftijd van 41 jaar. Hans .Collin en Marga Thierry F. P. Huigsloot 8 juni 1989 Kerklaan 41 2396 VD Koudekerk aan den Rijn Brigitte is opgebaard in het mortuarium van het Ontmoetingscentrum „Het Anker". Maandag 12 juni houden wij Avondwake in het Ontmoetingscentrum „Het Anker", Chopinlaan 2 te Hazerswoude-Rijndijk. aanvang 19.00 uur. Daarna is in de Dagkapel gelegenheid tot condoleren. De Heilige Eucharistieviering zal worden gehouden op dinsdag 13 juni, eveneens in „Het Anker", aanvang 10.30 uur, waarna wij haar lichaam omstreeks 12.00 uur zullen begraven op het R.-K. gedeelte van de Algemene Begraafplaats te Koude kerk aan den Rijn. Na een moedig gedragen lijden is toch nog onver wacht van ons heengegaan onze allerliefste dochter, zus, schoonzus en tante BRIGITTE M. S. F. ZUIJDWIJK-HUIGSLOOT Familie Huigsloot Met grote verslagenheid en droefheid delen wij u mede dat, veel te jong, van ons is heengegaan mijn lieve schoondochter, onze schoonzuster en tante BRIGITTE ZUIJDWIJK-HUIGSLOOT Familie Zuijdwijk 8 juni 1989. Na een langdurig ziekbed is op dinsdag 6 juni over leden CORNELIS KANT Gedurende ruim 20 jaar is hij bestuurslid en penningmeester van de Stichting Cultureel Centrum geweest. Zijn inzet en accuratesse zullen wij missen. Wij wensen zijn echtgenote en kinderen veel sterkte toe. Het Stichtingsbestuur en Beheerder van het Cultureel Centrum te Nieuwe Wetering Met grote verslagenheid en diepe droefheid geven wij u kennis dat door een noodlottig ongeval op de terugweg naar Suriname is overleden, onze broer, zwager en oom Frater ANDREAS v.d. VLUGT geboren 2-9-1920. In de Orde van de Redemptoristen C.s.s.R. Familie v.d. Vlugt 7 juni 1989 Correspondentieadres: J. C. Klerks-v.d. Vlugt Achterweg 72 2376 BA Nieuwe Wetering Zaterdag 17 juni 1989 wordt er om 11.00 uur een H. Requiemmis opgedragen in de kerk van Maria Presentatie te Roelofarendsveen. De begrafenis vindt plaats in Suriname. Gelegenheid tot condoleren na de Eucharistievie ring in Rest. „De Woelige Baren", Meerkreuk 1a te Oude Wetering. Sf:ï:ï: begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-126618 De Peugeot 309 is een auto waarmee het hele gezin uitstekend kan opschieten. En, u hebt volop keus. Wordt het een 3- of 5-deurs, een benzine- uityoering, een 1905 cm3 diesel, een automaat of de supersnelle GTI? Maar er is meer te kiezen. Want u krijgt tot maar liefst 2.000,- aan accessoires naar keuze cadeau als u vóór 30 juni zo'n comfortabele Peugeot 309 aanschaft en die vóór 1 augustus 1989 op uw naam laat registreren. Ten minste, zolang de voorraad strekt. Kiest u maar uit: een zonnedakje of een spoiler, of sportieve wielplaten, of een trekhaak, of een fraaie stereo radiocassette-recorder of mistlampen. Maar ook metallickleur, een (fiets)imperiaal, speciale buitefe spiegels of een ruitewisser/sproeier achter. Of natuurlijk een combinatie van deze andere accessoires. Zolang het de 2.000,- incl. BTkt niet te boven gaat. Dit aanbod geldt voor elke voering van de 309, met uitzondering van de Comfo i; Tot slot heeft u nog het voordeel dat wij tijdelijk een wel heel speciaal inruilaanbod kunnte doen. Ga snel langs bij de Peugeot-dealer. Zijn adi vindt u in de Gouden Gids. Ongehoord goed. PRIJZEN INCL. BTW. EXCL. AFLEVERINGSKOSTEN 485,- WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. PEUGEOT LEASE. LEASEN TEGEN EEN AANTREKKELIJKE PRIJS I PEUGEOT. DYNAMISCH OP WEG. at h ijfs\ rde

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6